zblLTc:Zte lo£son- hö Se iJSSSS '0- Godsvrede in Spanje voorgesteld. DE HERTOG VAN YORK EN ZIJN GEZIN. De houding: der regeering. De intieme betrekkingen tusschen den koning en mevrouw Simpson waren bekend, doch de Engelsche pers had zich, in tegen stelling met de Amerikaansche, altijd ont houden van zinspelingen daarop en ook de regeering had geen aanleiding gevonden rechtstreeks in te grijpen, al moet zij den koning, o.a. naar aanleiding van zijn reis met de Nahlin, wel verzocht hebben opspraak te vermijden. Zij was echter gedwongen zich met de kwestie te bemoeien toen de koning haar vroeg of zij wilde meewerken aan een wet, welke hem het sluiten van een morganatisch huwelijk mogelijk zou ma ken. De regeering had hieraan geen rucht baarheid gegeven, maar toen de zaak een maal in het publiek was gebracht, was zij gedwongen deze reserve te laten varen, temeer daar zij van verschillende zijden ge gispt werd, omdat men haar verdacht van in-constitutioneel optreden. Donderdagavond bepaalde Bald- win zich nog tot de volgende simpele mee- deeling in het Lagerhuis: „Ik heb vandaag nog geen verklaring af te leggen. Op dit oogenblik bestaat nog geen constitutioneele moeilijkheid, maar de toe stand is wel van zulk een delicaten aard, dat het oogenblik zeer ongelegen komt om mij thans vragen te stellen". Déze verklaring werd Vrijdagmid- d a g herhaald. Dienzelfden dag was mevrouw Simpson naar Frankrijk vertrok ken. De regeering, die reeds dadelijk overleg had gepleegd met de leiders van de opposi tie, had de meerderheid van het Lagerhuis en de meeste verantwoordelijke groote bla den achter zich. In het volk, dat meer den menschelijken, dan den constitioneelen kant van de zaak bekeek, bleek echter een dui delijke sympathie voor den koning, waar aan ook enkele bekende politici als Chur- chill en kolonel Wedgwood, de liberale bla den Star en News Chronicle en de organen van Rothermere en Beaverbrook uiting gaven. Er ontstonden betoogingen voor Downingstreet 10 en voor de koninklijke paleizen, o.a. met de leuze: „God save the King for Baldwin" (God behoede den Koning voor Baldwin). zekerheid het gevaar met zich zou brengen van hoogst ernstig nadeel aan de belangen van land en rijk en inderdaad kan niemand meer dan de regeering den hadruk leggen op dezen kant van den toestand. Gegeven zekere verklaringen nopens de betrekkingen tusschen regeering en koning wil ik slechts zeggen, dat er behoudens nopens de vraag van een morganatisch hu welijk door de regeering geenerlei raad aan den koning is gegeven, met wien alle be sprekingen van zuiver persoonlijken en in- formeelen aard zijn geweest. Deze vraagstukken zijn niet door de regeering het eerst opgeworpen, maar door den koning zelf' in jeqn bespreking met mij enkele weken geleden, .toen hij mij zijn voornemens te kennen gaf te huwen met mevrouw Simpson, zoodra zij vrij zou zijn. De zaak is dus reeds eenigen tijd bij den koning in overweging en zoodra de koning tot een besluit zal zijn gekomen nopens den weg, dien hij wenscht in te slaan, zal hi. daarvan ongetwijfeld mededeeling doen aan zijn regeeringen in dit land en de domi nions. Zoodra de koning ons zijn besluit zal heb ben meegedeeld, zal de regeering zich bere den of zij al dan niet eenig nader advies aan Z.M. te verstrekken heeft. Ik mag deze ver klaring wel besluiten met de uitdrukking van de diepste sympathie van ongetwijfeld het geheele Huis met Z.M. in deze moeilijks dagen." Uit de wijze waarop Churchill bejegend werd, toen hij nog nadere vragen wilde stel len, bleek duidelijk, dat de groote meerder heid van het Lagerhuis zich achter dc regee ring schaarde. Besprekingen van 's konings raadsman met Baldwin. Intusschen hadden er drukke besprekin gen plaats tusschen Monckton, procureur generaal van het hertogdom Cornwallis, '3 konings zakelijken raadsman, en de regee ring nopens de regeling van de financieele kwesties, welke met 's konings troonsaf stand verband hielden. Daaruit bleek reeds, dat de koning ernstig overwoog zijn troon te verlaten, ja, dat misschien toen zijn be sluit reeds vaststond. De opening van het Parlement door Edward VIU, in November j.1. Uit de dagbladberichten bleek, dat de regeering den koning had te verstaan ge geven, dat van haar geen wetsontwerp om een morganatisch huwelijk mogelijk te ma ken te verwachten viel. De koning was hier door voor de keus geplaatst afstand te doen van zijn troon of van zijn huwelijksplannen. Door zelf met zijn verzoek een morgana tisch huwelijk mogelijk te maken te erken nen, dat hij mevrouw Simpson niet tot ko ningin kon maken, had hij zich een anderen uitweg afgesneden. Gingen er in Engeland stemmen op om den koning vrü te laten, in de dominions bleek een krachtig verzet te rijzen tegen 's konings huwelijksplannen. Er was een crisis gerezen, die zoowel voor de binnen- landsche politiek van Engeland zelf als voor den band tusschen moederland, dominions en koloniën noodlottig dreigde te worden; deze band berust sinds het statuut van Westminster voornamelijk op de eenheid van de Kroon. Vandaar dat er vooral van regeeringszijde werd aangedrongen op een spoedige beslissing, waartegen van anderen kant weer het verzet rees, dat men den koning tijd moest geven tot ampel beraad. Dit gaf Baldwin aanleiding tot zijn ver klaring van Maandagmiddag, waar in hij zeide: „Bij de overweging van het geheele vraagstuk is het de vurige wensch geweest van de regeering en dat blijft het ook, den koning de ruimste gelegenheid te geven tot overweging van het besluit, dat zoowel rechtstreeks zijn eigen toekomstig geluk betreft als de belangen van al zijn onder danen. Intusschen kan de Britsche regee ring niet verhelen, dat een aanzienlijke verlenging van den huidigen staat van on* Een verklaring van mevr. Simpson Maan dagavond afgelegd, dat zij bereid was zich terug te trekken, heeft op den loop van za ken geen invloed meer gehad. Dinsdag was toen feen algemeene ontspan ning waar te nemen, omdat de verklaring van Baldwin de oppositie het zwijgen had opgelegd en omdat het volk gerustgesteld was in zijn vrees, dat druk op den koning was uitgeoefend door de regeering. De spanning groeide inmiddels zeer en men kan wel zeggen, dat de geheele Britsche be volking en eigenlijk wel de geheele wereid met den koning op fort Belvedère mee zat te besluiten. Door de aankomst van een vliegtuig uit Londen te Cannes was Lord Bronlow nog eens genoodzaakt een verkla ring af te leggen over den aard van het be zoek van dit vliegtuig. Het bleek, dat de advocaat van mevr. Simpson met haar rege lingen trof voor de sluiting van haar huis te Londen. Hoewel uit dit voorval geen en kele conclusie viel te trekken, werd het ook uitvoerig besproken. Woensdagavond vonden wederom belang rijke besprekingen plaats op het fort Belve dère en van dezen avond af begon zich de overtuiging vast te zetten, dat de koning af stand zou doen van den troon, welke over tuiging later op den avond als zeker beves tigd kon worden. Gisteren is dan de dramatische zitting in het Lagerhuis gevolgd waarin de premier mededeeling heeft gedaan van 's konings be sluit. De Hertog van York, die als George VI zijn broer zal opvolgen, heet voluit: Albert, Frederick, Arthur, Geofge. Op 14 December 1895 werd hij op Vo^k Cottage (Sandringham) geboren, zoodat hi] Maandag a.s. zijn 41sten verjaardag 1 vieren. Hij was dus slechts achttien maanden jonger dan zijn broer David, zooals deze den familiekring werd genoemd, die als prins van Wales geheel op het koningschap was voorbereid en op 20 Januari j.1. na het overlijden van hun vader, koning George V, als koning opvolgde. Beide, broers werden gezamenlijk opge voed, totdat de prins van Wales op het in stituut voor de marine te Osborne in oplei ding kwam. Prins Albert werd op zijn veertiende jaar eveneens te Osborne geplaatst, waar hij twee jaren doorbracht. Vandaar werd hij naar de marineschool te Darmouth gezon den, waar hij eveneens twee jaren vertoef de, waarna zijn benoeming tot adelborst eerste klasse bij de Royal Navy volgde. In 1916, hij was toen dus 20 jaar oud, nam hij aan boord van de Collingwood, deel aan den slag bij Jutland, waarbij hij de bewon dering afdwong van zijn kameraden voor zijn rr oed en koelbloedigheid onder het vuur der Duitsche kanonnen. Bij de luchtmacht Aangezien de prins een zwakke maag had, moest hij den zeedienst verlaten. Hij kwam bij den marinestaf van Portsmouth, vanwaar hij naar het vliegkamp te Cram- well werd overgeplaatst. Reeds spoedig werd hij benoemd tot kapitein bij de lucht strijdkrachten en toegevoegd aan den gene rale:. staf van Trenchard. die te Nancy was gevestigd. Het was toen October 1918. Na den wapenstilstand kwam hij op het ministerie van luchtvaart. Hij behaalde in dien tijd zijn brevet als vlieger, terwijl hij toen zijn studie aan de universiteit van Cambridge aanving, waar hij de studenten om zijn beminnelijkheid, eenvoud en boven al zijn sportiviteit voor zich innam. Intusschen werd hij in militairen dienst geleidelijk bevorderd tot luitenant-kolonel. In Juni 1920 werd prins Albert ter ge legenheid van den 55ster verjaardag van zijn vader, op 3 Juni, tót hertog van York verheven, terwijl hem voorts de titels van baron Killamey en van graaf van Inver- ness werden verleend. De Spaanache revolutie Bailiische separatisten zouden met Kerstmis wapenstilstand van acht dagen wenschen. Reactie op het Britsch—Fransche voorstel. Uit officieuze bron wordt vernomen, dat de Baskische separatisten aan gene raal Franco een wapenstilstand van acht dagen zouden hebben gevraagd voor de viering van het Kerstfeest en Nieuwjaar. Op die vraag werd tot nog toe geen enkel antwoord ontvangen. Hoewel van gezaghebbende zijde te Rome geen enkele reactie op het Engelsch-Fran- sche voorstel tot bemiddeling in den Spaap- schen burgeroorlög merkbaar is, is het plan in politieke kringen sceptisch ontvangen. In politieke kringen weigert men iedere verklaring over het Brttsch-Fransche voor stel af te leggen. Men is hier van meening, dat deze kwestie onder de niet-inmengings- commissie te Londen ressorteert. I - Duitsche stem. De Duitsche „Diplomatisch-Politische Kor- respondenz" schrijft ten aanzien van het Britsch-Fransche bemiddelingsvoorstel, met verwijzing naar de overstrooming van Ca- talonië en de roode gebieden van Spanje met uitsluitend Sovjet-Russisch oorlogs- en menschenmateriaal o.a: Als Engeland en Frankrijk thans inzien, dat zij deze gevaarlijke ontwikkeling van den toestand niet langer werkeloos kunnen aanzien, dan kan ik niet anders dan worden toegejuicht, al dient te worden gezegd, dat zij rijkelijk laat tot dit inzicht zijn gekomen en dat de tegenwoordige moeilijke toestand vermeden had kunnen worden. Verwondering en bevreemding wekt het evenwel, dat men in Frankrijk zoo juicht over de blijkbaar reeds gevolgde goedkeu ring van het voorstel door Moskou en dat men Sovjet-Rusland in dit verband het ge tuigenis van bijzondere vredelievendheid uitreikt. Want feitelijk kan Moskou niets welkomer zijn, dan een doeltreffende con trole op alle toegangswegen naar Spanje over zee. Met het oog op de sympathie der Fransche volksfront partijen voor het roode Spanje, hoopt men blijkbaar in Rusland, via de land-grens, nog voldoende materiaal naar de rooden te kunnen zenden. Deze bij gedachte mag niet buiten beschouwing wor den gelaten, wil men werkelijk het Spaan- sche volk helpen en niet bewust of door na latigheid de zaken der derde internationale behartigen. In de toekomst moet er naar worden gestreefd, niet slechts verdere in menging van iederen aard te verhinderen, doch vooral ook aan de reeds bestaande in menging een einde te maken. In Duitschland zal men elk middel, dat aan deze eischen voldoet, van harte toejuichen. Amerika's meening. De Fransche en Britsche ambassadeurs hebben het staatsdepartement mededeeling gedaan van het Britsch-Fransche voorstel tot bemiddeling in Spanje. De regeering der Vereenigde Staten zal dit voorstel moreel steunen en binnenkort een officieele verklaring over deze zaak pu- bliceeren. Het jacht waarop Edward met Mrs. Simpson zijn vacantie doorbracht. Gehuwd met Schotsche. Den 26 April 1923 werd het huwelijk van den hertog van York met lady Elisabeth Bowes-Lyon ingezegend. Lady Elisabeth was de 22-jarige dochter van den veertienden graaf van Strathmcre en Kinghorne, een zeer aanzienlijke Schot sche edelman, wiens titel uit 1677 dateert, en wiens stamvader bar in Glamis in 1445 in den Schotschen adelstand was verheven. Deze familie bezit in Schotland uitgestrekte bezittingen, doch zij is niet van vorstelij- ken bloede. De bevolking van Groot-Britannië en vooral van Schotland was met dit huwelijk buitengewoon ingenomen en lady Elisabeth had dan ook op slag aller harten gewon nen. De sympathie met den hertog van York en diens gemalin nam, voor zoover dat nog mogelijk was, zelfs toe toen op 21 April 1926 een prinsesje werd geboren, Elisabeth, Alexandra. Mary, die, nu haar vader koning is geworden, kroonprinses zal zijn. Prinses Margaret Rose, het tweede doch tertje van het hertogelijk paar, werd vier jaar later, op 21 Augustus 1930 geboren. Beide prinsessen mochten zich zeer ver heugen in de bijzondere genegenheid van hun grootvader, den koning, wiens gevoel voor huiselijkheid hem bij zijn millloenen onderdanen zoo bemind heeft gemaakt. De hertog van York heeft met zijn ge malin groote deelen van het Britsche rijk bezocht en vooral op hun reis naar Can berra, waar de hertog het parlementsge bouw in deze nieuwe hoofdstad van Austra- lië namens zijn vader inwijdde, heeft h prinselijk paar enorme huldebetuiging.0' in ontvangst mogen nemen. Het trok toe" de aandacht, dat de prins zich tot een vkw spreker ontwikkeld had, hetgeen mèn tot dan toe niet van hem vermoedde, daar s zeer bescheiden prins zich bij voorkeur hield van het spreken ln het openbaar. Staatsraad. Tijdens de eerst# ziekte van koning Ge„r. ge V werd de hertog van York in 1928 tot staatsraad benoemd. In deze hoedanig!^.) nam hij in 1929 als lord commissaris g* aan de algemeene vergadering van de Schot, sche kerk. De hertog heeft steeds groote belang ling gehad voor maatschappelijk werk. Hij en zijn gemalin bezochten zeer dikwjjli in- dustriecentra, waar zij zich steeds met meer dan gewone belangstelling op de hoogte stel- den van de arbeidsvoorwaarden. Hij stichtte voorts een vacantiekamp, waar hij jaarlijks een paarhonderd jongelui van de kostscho len van Seton, Harrow, Rugby en Win chester bijeen bracht met een evengroot aantal jonge arbeiders uit de industriecentra. Het hertogelijk paar bezoekt steeds de groote paardenrennen en andere gebeurte nissen, welke in het leven van het sportlk- vende deel der society een groote rol spele doch daarnaast gevoelt het zich naar steeds opnieuw blijkt het gelukkigst in zijn Lm- densche woning, op Piccadilly, waar het dikwijls door spontane toejuiching* rtn het publiek ondervindt, welk een plaats het in de harten der bevolking inneemt Inspectie van het regiment Royal Life Guards, in Juli 1836. Vlugschriften boven Madrid. Drie vliegtuigen der nationalisten zijn om twaalf uur gistermiddag boven Madrid ver schenen en hebben vlugschriften boven de stad uitgeworpen, waarin de bevolking tot opstand tegen de roode autoriteiten wordt aangespoord. Het luchtafweergeschut der rooden nood zaakte de nationalistische aviateurs spoedir naar hun basis terug te keeren. EEN REKEN-GENIE. Wonderlijke gavt van 5-jarigen Knaap. i Zagreb (Zuidslavië) woont een 5- ange schoenmakerszoon, die professoren doet staan 7 Cü *eleerden verstomd doet staan. Zyn naam is Meho Focio Hu kan lezen noch schrijven, maar is in staa- uit het hoofd de moeilijkste rekenkundiac en hTSS SSSVSSS^Z waarbij hij zelfs met dl ,a dagen' neergelegd, en treed, nager" voor zijn zoon. Het ligt in sii" voornemen, zyn zoon te laten meedoen a»n wedstrijden, om zoodoende het roodig* geld voor de studie van den knaap verzamelen. HET PROCES-FRANKFURTEB. In het proces-Frankfurter tó ging hedenochtend de verdediger, ®r- Cuti uit Zürich over tot zijn pleidooi» Eerst wees hij de aanvallen van sok** re buitenlandsche bladen van de hand, waarna hij de rol van GustW in Zwitserland uiteen zette. De activiteit van Gustloff in Zwitf seriand was niet vcreenigbaar met d« nationale eer van het land. Vervolg*118 besprak mr. Cuti de wereld -organl»- tie van het nationaal-socialism* het binnendringen in alle landen- f verdediger wees op het otOdÊtj* karakter van de functies van GuatW» die in Zwitserland een activiteit ont plooide, welke van Zwitsersch punt gezien, niet was toe te staan. Z. H. DE PAUS AAN DE BETEKHANP- De gezondheidstoestand van den P*. wordt steeds beter. Reeds hedenoch heeft hij eenigen tijd zijn bed v*ldat?f<get men verzekert, dat hij met Kerstmi* college van kardinalen kan ontvang*® de gebruikelijke Kerstwenschen i® vangst te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6