uitsluitend voor onze abonne's ff Dezer dagen, waarschijn lijk nog voor KERSTMIS, verschijnt een VF Schagen's Rijkslandbouwwinterschool bestaat 40 jaar. Een interview met den directeur der school, Ir. G. Lienesch. De school bloeit! Een boekwerk, formaat 24x34 c.M., groot 96 pagina's, bevattende 400 tot 500 foto's uit het leven van H. K. H. Prinses Juliana, gedrukt op mooi zwaar papier in keurige ü|fsel-uiWoering (donker (oiobruin) Nadere medede Jingen volgen. Stofzuiger, weinig gebruikt, met 1 jaar garantie, 20. SPOORSTR. 69, WELSCH. Prima gebruikte Stofzuiger 125 volt 10. JAN MOEJES, Heer-Hugowaard. Prima Veerenbed 7.50, beste Winter jassen vanaf 2, Gemakskoffer met pot 2.50, Closetstoelen, pracht Canapé 7.50, mooie Crapeauds 5, Buffetten, Tafels, enz. DEKKER, Laat 182. Prima Duitsche Piano 75, Handnaai machine met garantie 6, Luxe Hand- en Trapnaaimachines z. g. a. n. (koopjes), mooi Kamerorgel 17.50, enz. DEKKER, Laat 182. Pracht D. Rijw. 13.50—12.00, Jon- gensrijw. 8.50, als nieuw H. Ryw. met Torpedonaaf 13.00 enz. Unionmotorrijw. (belastingvrij), 30.00 enz. NIEROP, Heerenstraat 10. Te koop Chevrolet vrachtwagen 1928 en Chevrolet Luxe 1930, beiden in prima staat, tegen elk aannemelijk bod. Te bevr. bij Garage BEEMSTERBOER, Telef. 45, Broek op Langendijk. JOHANNES MATTHEUS GRAADT VAN ROGGEN 1867—1937. Binnenkort hoopt de etser-schilder J. M. Graadt van Roggen te Bergen (N.-H.) den leeftijd van 70 jaren te bereiken. Ter viering van dit feit zal, met toestem ming van het gemeentebestuur van Amster dam, in de zalen van het Stedelijk Museum aldaar, van 19 December 1936 tot 4 Januari 1937 een tentoonstelling worden gehouden, die bestemd is van Graadt van Roggen's om vangrijke kunstenaarsarbeid een overzicht te geven. Tevens heeft zich een huldigings-comité gevormd, dat zich ten doel stelt ter gelegen heid van deze tentoonstelling den kunstenaar een hulde te bereiden, die de uitdrukking zal zijn van de bewondering en de sympa thie, die zoovelen voor zijn werk en zijn persoon koesteren. Het comité heeft zich voorgesteld, dat dit in geen beteren vorm zou kunnen geschie den dan door den aankoop van eenige van Graadt van Roggen's werken, ter aanbie ding aan Nederlandsche openbare verzame lingen van kunst. Het huldigings-comité Graadt van Roggen is rekening-houder van den Postgirodienst No. 293293 te Alkmaar. Aan hen, die lan de hulde deelnemen, wordt verzocht hun handteekening op een kaartje te plaatsen en dit zoo mogelijk vóór 19 December, den openingsdag der ten toonstelling,. toe te zenden aan den secr.- penningm3ester mr. J. P. Bosman, Kenne- merstraatweg 11 te Alkmaar, Postgiro no. 293293. De tentoonstelling is geopend: op de werk dagen van 1015 uur (Zaterdags tot 17 uur), op Zon- en Feestdagen van 12.3017 uur. De Rijks Landbouw Winterschool te Schagen. De Rijkslandbouwwinterschool te Schagen bestaat 22 Dec. a.s. 40 jaar. Ter eere van dit belangrijke feit organi seert de Ver. v. Oud-leerlingen op dien datum te Schagen een feestelijke bijeen komst waar de eerste directeur van de school Ir. C. Nobel, thans te Haarlem, de 2de directeur, Ir. S. Smeding te Alkmaar en de tegenwoordige directeur, de heer G. Lienesch, het woord zullen voeren. Ir. C. Nobel was van 1896 tot 1917 aan de school verbonden. Ir. Smeding van 1917 tot 1929 Ir. G. Veenstra, thans landbouwconsu- lent te Groningen van 1929 tot 1932 en de tegenwoordige dire ar, Ir. G. Lienesch, van 1932 tot op heden. Schagen heeft veel aan de school te dan ken en het belooft dan ook 22 Dec. voor deze gemeente een belangrijke dag te wor den. Naast de genoemde sprekers zal ook nog het woord gevoerd worden door den Inspecteur van het landbouwonderwijs, Ir. D. S. Huizinga, alsmede door den voorzit ter van de commissie van Toezicht der school, den heer H. K. Koster uit Wieringer- waard, oud-leerling van de school. De beteekenis van de school voor Scha gen en omgeving springt in het oog door het feit, dat deze school belangrijke men- schen in het landbouwvereenigingsleven heeft voortgebracht. Als zoodanig behoeven wij slechts te noe men de heer G. Nobel te Lutjewinkel, een der oudste leerlingen, die tot op heden de ziel van het landbouwvereenigingsleven in Hollands Noorderkwartier genoemd kan worden. Ook de heer J. Sijp, de man van de Texelsche Schapenfokvereeniging, de heer E. Govers Dz., die in de Federatie tot ver betering van den wolhandel een belangrijke plaats inneemt, de heer Jn. Blaauboer, hoofdbestuurslid van de H. M. v. L. even als de heer Joh. de Veer, behooren tot de oud-leerlingen van deze schooL De Rijkslandbouwwinterschool te Scha gen is een der oudste in ons land, waarom wij dit jubileum belangrijk genoeg oordeel den om den heer Ir. Lienesch om een onder houd te verzoeken met het doel een en an der van het landbouwonderwijs te kunnen meedeelen. Op de hem eigen vriendelijke wijze ver- Waaron. de voorkeui aan een dagbladadvertentie? We!, enkel dan alleen krijgt gij van elk attentie! klaarde hij zich daartoe bereid. Reeds da delijk kunnen wij verklaren, dat wij aan het door hem verleende onderhoud de meest-prettige herinnering kunnen behou den en dit niet het minst, omdat de gezel ligheid van dit onderhoud nog werd ver hoogd door de vriendelijke gaven van zijn echtgenoot. Het landbouwonderwijs, aldus de heet Lienesch, werd voor ongeveer 50 jaar in ons land ingevoerd. Ook in Noordholland ont stond de behoefte daaraan. In vooraan staande landbouwkringen werd daarvoor een actie gevoerd en over de plaats van vestiging werd nog een belangrijke strijd gestreden tusschen Alkmaar en Schagen. Schagen zoowel als Alkmaar boden een school aan. Den Haag besliste ten gunste van Scha gen, hetgeen deze gemeente voornamelijk te danken heeft aan het feit, dat Schagen den steun verkreeg van belangrijke personen uit het landbouwvereenigingsleven, o.a. van den toenmaligen dijkgraaf van den Wie- ringerwaard, wijlen den heer J. L. T. Gro- neman en van het lid der Eerste Kamer, wijlen den heer J. Breebaart. In Schagen zelf leverde men het bewijs, dat men nog niet veel vertouwen had in de mogelijkheid van een dergelijke school. Het eerste onderwijs werd n.1. gegeven in een lokaliteit van het café „de Posthoorn" tot 1898, tijdens den bouw van de toegezegde school, die echter zoodanig van opzet was, dat ze, bij niet slagen, in een bruikbare burgerwoning kon worden veranderd. De toeloop van leerlingen in de eerste ja ren liet wel te wenschen over. Toch wist men de school gaande te houden en om streeks 1903 kwam er een sterke opleving, waarna er een teruggang in de periode van 1907 tot 1914 viel waar te nemen. Hierop volgde weer meerdere belangstel ling voor dit onderwijs met als gevolg, dat in 1917 verbouwing van de school noodza kelijk werd. Sedert dien is het bezoek niet overweldi gend, maar toch, vooral de laatste jaren, be vredigend geweest. Momenteel is aan de school een voorbe reidende klas verbonden, waardoor thans het totaal aantal leerlingen, dat de school bezoekt, 63 bedraagt. Doel van het onderwijs. Het doel van het onderwijs, zoo zeide de heer Lienesch, is in de afgeloopen periode, steeds sterk gericht geweest op de prak tijkbehoefte, waardoor het vakonderwijs veel meer invloed heeft gehad dan de alge- meene vorming. Het aantal vakken is sterk uitgebreid en De tegenwoordige directeur der school Ir. G. J. Lienesch vraagt nog steeds specialisten om de stof goed te doen behandelen. Vooral moet men er rekening mee hou den, dat dit een landbouwwinterschool is, hetgeen beteekent, dat alleen gedurende de 6 wintermaanden onderwijs wordt gegeven, terwijl de geheéle cursus 2 jaar duurt. De minimum leeftijd voor toelating is 16 jaar. Hierdoor viel er dikwijls een hiaat waar te nemen tusschen de vooropleiding en het volgen van de cursus aan de Rijksland bouwwinterschool. Dit is dan ook de reden geweest, waarom het vorig jaar eejji Voorbereidende Klas is ingesteld. Voor de school is dit een succes gebleken; het vorig jaar toch werd deze Voorberei dende Klas door 23 leerlingen bezocht, ter wijl dit jaar 20 bedraagt. Acht U het mogelijk, aldus onze vraag, dat men, door het volgen van deze 2-jarige cursus, voldoende kennis opdoet om den landbouw, met gebruikmaking van de moderne techniek, zoo economisch mo gelijk te beoefenen? Dat acht ik zeer zeker het geval, al dus antwoordde Ir. Lienesch ons, doch hij voegde er aan toe, dat dit natuurlijk niet wil zeggen, dat uitsluitend diploma kennis voldoende is, om als praktisch landbouwer te slagen. De praktijk-ervaring moet wel terdege aanvullend werken, maar juist daarom is het onderwijs over de winter maanden verdeeld. Nu bestaat er gelegenheid voor de leer lingen om in het halfjaar tusschen de eerste en 2de actief aan het praktisch werk deel te nemen, hetgeen dan ook verplichtend is ge steld. Dat het onderwijs aan zijn doel beant woord, wordt o a. bewezen door het feit, dat het overgroote deel der leerlingen boer is geworden; slechts enkelen vinden een an dere werkkring die dan nog ster* verband houdt met den landbouw en dit dank zij het diploma. De leerlingen komen zoowel van de zui vere graslandbedrijven als van de akker bouwbedrijven. Van de eerstgenoemde be drijven komen zelfs nog de meeste leer lingen. Het rayon van de school, dat vroeger door de beperkte verbindingen aan een kleineren kring was gebonden, is thans door de verbetering van de verkeersmiddelen sterk uitgebreid. De school is de eenige Rijkslandbouw winterschool in de Provincie. Op onze vraag, of juist met het oog op dit feit de ligging niet onjuist moet worden genoemd, antwoordde Ir. Lienesch, dat hij daarover nog geen gevestigde opinie heeft en dat men toch ook in het oog moet hou den, dat de ligging voor het bezoek van de leerlingen uit den Wieringermeerpolder, welke polder wanneer hij geheel in exploi tatie zal zijn genomen, 20.000 zielen zal be vatten, en die thans reed.. 12 leerlingen aan de school levert, gunstiger is. Hoe staat het met het bezoek aan de school uit het Zuiden van de Provincie? Dit bezoek is inderdaad altijd heel slecht geweest, aldus het antwoord nT^ daarbij mag men niet vergeten, dat Christ. Landbouwwinterschool te Ho u dorp min of meer als college fungeert v het Zuiden der Provincie. De leervakken Vertelt U ons eens iets over de v v ken, die op de school worden onderwez Het onderwijs in de eerste klas, al? het antwoord op deze vraag geeft elem taire begrippen van Schei- en Natuurk?" de. Aan taal en rekenen wordt natuurlfw ook aandacht geschonken, terwijl van vak studie kan worden gesproken bij het onde wijs in Gezondheidsleer, in Veevoederine Zuivelbereiding, in kennis van den bodem1 in Boekhouden, in Polderbemaling, in Plan' tenteelt en in Plant- en dierkunde. Ook wordt er iets gedaan aan de grondbeginse. len van de Staathuishoudkunde. In de 2de klas wordt op deze grondsla gen voortgebouwd en worden eenige nieul we vakken toegevoegd, zooals Plantenziek ten, Bemestingsleer, Praktische beoordee- lingsleer. Groenten en Ooftteelt en Land huishoudkunde. Ik mag er wel de aandacht op vestigen dat voor alles bij de diverse afdeelingen veel aandacht wordt geschonken aan de economie. Naar mijn opvatting bestaan er in deze nog steeds misvattingen door niet begrijpen van de essentieele grondslagen uit de wetenschap der economie. Men hoort zoo vaak dat de Landbouwwinterschool te technisch zou zijn. Ik ben het daarmee, bjj den huidigen vorm, waarin 't onderwijs ge- geven wordt niet eens en durf te verklaren, dat een opvoering van het aantal uren, zui vere economische studie zeker niet noodig is, om begrijpsverhelderend te werken. Bovendien schuilt hierin dit gevaar, dat men bij een uitbreiding van het onderwijs in de economie allicht vervalt in econo mische politiek of politieke economie, het geen niet thuis hoort op een school, welke voor geheel ons volk dient. Toen destijds het Ned. Landbouw-comlté verzocht, om op de Rijkslandbouwwinter- scholen meer economie te doen doceeren zijn het o.m. deze overwegingen geweest! die deden besluiten op dat verzoek niet in te gaan. Het kan U bekend zijn, zoo vervolgde Ir. Lienesch, dat de economie tegenwoordig op het Platteland een ongekende belang stelling geniet. Niet alleen in verband met een rationeele bedrijfsvoering, maar vooral met het oog ook op de verhouding tot onze nijverheid en handel. De Landbouw toch is eigenlijk de oudste nijverheid, die wij kennen en staat dus niet tegenover de industrie, maar daar als ge lijkgerechtigde naast. De tijdsomstandighe den dwingen onze boeren momenteel tot "n dusdanige bedrijfsvoering dat daarbij vrij wel steeds de economische motieven van het grootste belang zijn. De techniek wordt nu al meer en meer gezien als hulpmiddel en minder als ideaaL In het verdere verloop van het gesprek, gewaagde Ir. Lienesch nog met groote vol doening van de leeraren, die in den loop der jaren hun krachten aan de school heb ben gegeven. In het bijzonder noemde hij Ir. C. Nobel, Ir. S. Smeding, dr. prof. D. L Bakker, dr. C. Kooy, de heeren C. A. J. M de Gier, P. de Boer en E v. d. Laan, Ir. L de Vries, Ir. Muntinga, dr. L. T. C. Schey en de heeren H. Pilon en P Eriks. Ongetwijfeld zijn dit namen van man nen, die in de kringen van het landbouw vereenigingsleven 'n goeden klank hebben Een speciale kracht voor de school en de vereeniging van Oud-leerlingen noemde Ir. Lienesch vooral de tegenwoordige amanu- ens-concierge de heer D. Waiboer. Wij wenschen dit interview te besluiten met de overtuiging uit te spreken, dat zeer zeker de school in den tegenwoordigen di recteur, die als Landbouwconsulent in ons district reeds bewezen heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn, een kracht be zit die zich met liefde aan zijn taak wijdt en waarvan met recht verwacht mag wor den, dat hij in de naaste toekomst de school nog tot meerderen bloei zal weten te brengen. Speciale attractie, Het leven van onze Kroonprinses beeld

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9