In memoriamEnrico Rastelli. 'JUooiHciaal 'flieiuas Juinst en Wetenschap NIEUWE NIEDORP DIRKSHORN BERGEN Kalenders. 's Werelds beroemdste jongleur stierf 5 jaar geleden Middenweg in de kom der gemeente. Ten einde de beschikking over voldoende stop specie te verkrijgen, stelden B. en W. voor een perceel grond, groot 4960 M2. aan te koopen voor f 525, vermeerderd met de bij komende kosten. Hiervan zal minstens 8000 M3. specie gehaald kunnen worden a 7 ct. De voorzitter deelde mede, dat het bij het dempen van slooten steeds een groot be zwaar is geweest om voldoende stopspecie te crijgen. Nu kan de gemeente door omstan digheden goedkoop grond krijgen. In de ge geven kostprijsberekening is niet begrepen de afkoopsom die de gemeente aan den pol der Heerhugowaard zal moeten betalen voor de polderiasten. Wanneer het voorstel van 3. en W. wordt aangenomen, aldus spr., dan zijn we in de gelegenheid dezen winter een nooi werkverschaffingsplan, dat al bijna ge- eed is, uit te voeren. Bovendien kon spr. nededeelen, dat het vrij zeker is, dat de ;rovincie in de materialenkosten kan by- aragen. De heer Tromp (tevens dijkgraaf van den polder Heerhugowaard), deelde mede, dat ■iet bij verordening verboden wa6 om grond ?f te graven beneden 30 c.M. boven peil. daar van deze verordening kan wel onthef ing gevraagd worden. Wat de afkoopsom an de polderiasten betreft, het vorig jaar in een dergelijk geval 28 maal het bedrag an de jaarlijksche lasten gevraagd, dat zal n dit geval ongeveer 200 worden. Dit ver- .oogd den kostprijs dus belangrijk. Daar :omt nog bij, dat op het betrokken perceel en recht van overpad rust. Daar dit pad bij ifgraven tusschen twee slooten komt, moet iet tamelijk breed blijven. Daardoor zal de hoeveelheid grond die ervan gehaald kan worden, verminderen. Zoo zal de prijs, naar spr.'s meening, wel ongeveer 0.13 per M3. worden. Daar dit toch nog goedkoop is, was spr. vóór het voorstel. Het voorstel werd hierop z.h.st aangeno men. Kasgeld leening. B. en W. stelden voor hun college te mach tigen gedurende het jaar 1937 kasgelaleenin- gen aan te gaan tegen een rente van ten hoogste 1 y, pCt. boven het promesse-dis conto van de Nederlandsche Bank, zulks met dien verstande, dat het op eenig tijdstip van dat jaar opgenomen bedrag een som van 64.500 niet zal mogen overschrijden. Aldus besloten. Begrooting burgerlijk armbestuur 1937. Besloten werd aan het burgerlijk armbe stuur voor den dienst 1937 een subsidie van 10.000 te verleenen. De voorzitter ant woordde hierop, dat het bedrag vroeger veel lager was. In 1935 had het burgerlijk arm bestuur met deze subsidie nog een batig saldo. Bovendien kan de subsidie, wanneer deze onverhoopt te laag mocht blijken te zijn, nog bij een suppletoire begrooting ver hoogd worden. De begrooting van het B.A. werd hierop in behandeling genomen. Deze sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 13426.67. Door den heer van Elten werd opgemerkt, dat de voorzitter in een vorige vergadering iets had gezegd over een reorganisatie van het B.A. Spr. vroeg of de voorzitter hierover al nadere mededeelingen kon doen. De voorzitter antwoordde, Jat aan deze reorganisatie veel werk verbonden is en dit verkeert nog pas in een beginstadium. De zaak is zelfs nog niet door B. en W. bespro ken, maar er wordt aan gewerkt. De begrooting werd hierop onveranderd vastgesteld. Begrooting gem. electriciteitsbedrijf 1937. Deze begrooting, die een geraamd bedrag aan inkomsten van 39119.98 en aan uitga ven van 34.905.4"7 en dus een verwachte winst van 4214.51 laat zien, werd ook on veranderd vastgesteld. Vooral werd echter door den heer Tromp opgemerkt, dat de cijfers door een door de R.K. fractie in te dienen voorstel inzake kin dertoeslag nog wel kunnen veranderen. Gemeentebegrooting dienst 1937. De begrooting van den kapitaaldienst sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 88.994.48. De begrooting van den ge wonen dienst liet zien een bedrag aa.i uit gaven van 191.348.47 en aan inkomsten van 180.493.47, zoodat een tekort van 10.855 overbleef. Om dit tekort te dekken is geraamd een extra bijdrage uit het werk- loosheidssubsidiefonds van 7356 en een bij drage uit de belastingen van ong. 3500. Hiermee zal onze gemeente dus aan den uitersten rand van noodlijdendheid komen. De heer Dekkers merkte op, dal ae be grooting wel voor de raadsleden tei inzage heeft gelegen, maar dat zij zich op deze manier nooit goed in deze zaak kunnen in werken, zoodat hun het oordeelen moeiijk wordt. Spr. zou daarom graag zien, dat de begrooting met de memorie van toelichting van te voren aan de raadsleden werd ge zonden. De voorzitter antwoordde, dat dit heel wat kosten zou meebrengen. Bovendien zit ten er aan de begrooting tegenwoordig zoo veel financiëel-technische kanten, dat het voor de raadsleden dan nog moeilijk, zoo niet onmogelijk zou zijn zich geheel in de begrooting in te werken. Op voorstel v. d. voorzitter gaf de secretaris een verklaring van de begrooting. Vervolgens maakte de heer Dekkers eeni- ge opmerkingen over enkele posten, die door den voorzitter naar genoegen van spr. werden beantwoord. De heer van Elten zou gaarne zien, dat het bedrag, uitgetrokken voor de hulp aan werkloozen voor het betalen van hun premie voor doktersfondsen, werd verhoogd, zoodat deze hulp aan meerderen zou kunnen wor den verschaft. Hij vond hierbij echter geen weerklank in de vergadering. De heer Tromp \roeg waarvoor de 25, uitgetrokken voor de champignonteelt, moest dienen. De voorzitter deelde mede, dat het ge meentebestuur na een goed gelukte proef, genomen door den heer Hartog, de champig nonteelt, daar deze nog loonend is, in onze gemeente zou willen aanmoedigen. Het ligt daarom in de bedoeling een lezing te hou den, waar het woord door een deskundige zal worden gevoerd. In verband met de begrooting stelden B. en W. voor diverse subsidies te verleenen. Afwijzend werd beschikt op een aanvrage Criet* publicatie. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 30 November 1936 tot en met 5 December 1936 1.50 per 100 K.G. Zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunver goeding ƒ1.per 100 K.G. bedragen. Voor, blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovenbedoeld tijdvak ge- dorschte veldboonen, zal de steunvergoe ding 2.per 100 K.G. bedragen, 's Gravenhage, 12 December 1936. AFNAME VARKENS BOVEN HET BACONGEWICHT. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend,* dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 14 December a s. aan haar te leveren varkens boven het bacon- gewicht, met 3 cent per K.G. geslacht ge wicht zijn verhoogd. Deze prijzen zijn dan tot wederopzegging als volgt: prijs per K.G. geslacht gewicht in centen: a. Varkens, wegende bij opgave van 95- 120 K.G. levend, voor zoover deze varkens reeds eerder als baconvarkens aan de zaakvoerders der Nederlandsche Veehou derijcentrale waren opgegeven; kwaliteit A. 54 cent per K.G. geslacht gewicht; kwaliteit B. 52 cent per K.G. geslacht gewicht; kwaliteit C. 50 cent per K.G. geslacht gewicht; b. Varkens, wegende bij opgave van 95-200 K.G. levend; van 95 tot 110 K.G. geslacht 51 cent per K.G. geslacht; van 111 tot 125 K.G. geslacht 50 cent per K.G. geslacht; van 126 tot 140 K.G. geslacht 49 cent per K.G. geslacht; van 141 tot 165 K.G. geslacht 48 cent per K.G. geslacht; van 166 K.G. en daarboven 47 cent per K.G. geslacht. De opgave in de districten waar geen zaakvoerders zijn kan schriftelijk worden gedaan bij de kringzaakvoerders der Nederlandsche Veehouderijcentrale. Geleverde varkens, welke niet- aan de bekende voorwaarden volcoen, worden naar waarde uitbetaald. Voorts wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat met ingang van 28 December 1936 geen varkens meer zul len kunnen worden opgegeven, welke zwaarder wegen dan 120 K.G. Het ligt niet in de bedoeling de gelegenheid daartoe in de toekomst wederom open te stellen. 's-Gravenhage, 12 December 1936. F RIJZEN VARKENS BESTEMD VOO.t BACONBEREIDING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 14 December a.s. aan haar te leveren varkens, bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 3 cent per K.G. geslacht gewicht. Deze prijzen zijn dan tot wederopzegging als volgt: Prijs per K.G. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit Beneden Van Van Van Van Van 50 K.G. 50 54 58 67 76 tot tot tot tot tot 53 57 66 75 85 kg kg kg kg kg. IA naar 55 58 60 58 56 IB IIA kwa- 53 56 58 56 54 IC II B III A liteit 51 54 56 54 52 IIC IIIB max. 49 52 54 52 50 IIIC44 47 50 52 50 48 CC cent 45 48 50 48 46 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d. i. het warm gewicht verminderd met 2 Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg., wanneer de varkens als nood- en spoedgevallen zijn aangeboden; met 5 cent per kg., wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt te zijn en wanneer het varken na slachting strepen, vlekken of onderhuidsche bloeduitstortin gen vertoont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de afname door den kringzaak voerder is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afgenomen, worden deze prijzen alleen dan uitbetaald, wanneer deze varkens zich na de slachting in goede conditie bevinden. Is zulks niet het geval dan wordt de werkelijke waarde na slach ting vergoed. Zeugen, beeren of binnen- beeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting tot een binnenbeer te zijn, dan geschiedt de betaling op basis van 60 der genoemde prijzen, tenzij de kringzaakvoerder reeds bij de ontvangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor varkens, welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. Hiervoor zal de prijs telkens bij afname worden medegedeeld. 's-Gravenhage, 12 December 1936. van de openbare leeszaal te Alkmaar voor haar correspondentschap te Heerhugowaard. Medegedeeld werd op een vraag van den heer Groenland, dat de feestelijkheden op 7 Januari uitsluitend voor de kinderen zullen zijn, .zoodat slechts een bedrag van 225 ge geven mag worden. De overige 50 was be stemd voor een feestavond voor de ouderen. Daar de collecte echter slechts 108 heeft opgebracht, waarvan de helft bestemd is voor bijdrage aan het huwelijkscadeau, is van deze plannen afgezien. De begrooting werd hierop ongewijzigd vastgesteld. Met algemeene stemmen werd in de ont stane vacature van het B.A. de heer P. Bak ker herkozen. Als leden van de commissie van bijstand voor het gem. electriciteitsbedrijf werden gekozen de heeren A. Quant, P. Tromp en H. van Elten. Hierna sluiting. VERGADERING PROV. COMMISSIE UIT DE VEILINGEN. In de aan het einde van deze maand te houden vergadering van de Prov. Comm. uit de Veilingen in Noordholland zal een voor- Stel van de Langendijker Groenten-Centrale te Broek op Langendijk worden behandeld, om het verplichtend te stellen, dat alle vroege aardappelen, welke onder de Ned. Groenten- en Fruitcentrale vallen, ter voor koming van de gewone aardappelziekte op tijd worden gesproeid. Het bestuur der commissie is er gaarne toe bereid met de daarbij belang hebbenden in overleg te treden. Ook het voorstel van de L. G. C. om de goedgekeurde pootaardappelen onder het verplicht veilen te brengen vindt een goed onthaal bij het bestuur. Het is gewenscht dat daarvoor een i-jiiforme regeling komt, zegt het bestuur in het prae-advies. De veilingsvereen. Avenhorn en omstre ken stelde voor pogingen in het werk te stellen, dat de thans voorgestelde teeltrege ling 1937 voor den jaar wordt uitgesteld in verband met de moeilijkheden bij het ver krijgen van pootgoed voor andere soorten. De Prov. Commissie heeft blijkens het prae- advies reeds stappen in die richting gedaan en verwacht van deze pogingen een gunstig resultaat. De beperking van volkstuintjes, waarop door de Naarder veiling „Nieuw Leven" wordt aangedrongen, zal het bestuur gaarne bepleiten. Het voorstel van de Noordermarktbond te Noordscharwoude, cm in verband met de waardevermindering van den gulden door de devaluatie aan te dringen op verhooging van de minimum- en richtprijzen wordt van een prae-advies voorzien, waarin er op wordt gewezen, dat deze prijzen jaarlijks worden vastgesteld. Als de kostprijzen hoo- ger zijn geworden kan worden aangenomen dat daarmee rekening wordt gehouden. In ieder geval heeft dit punt de volle aan dacht van het bestuur. Hoofd der school benoemd. Vrijdagmiddag is door den raad van Nieuwe Niedorp tot hoofd der openbare lagere schood in de kom der gemeente be noemd de heer F. J. Wessels, thans hoofd der school te Cleen (Dr.) De indiensttreding is bepaald op 24 Dec. Herbenoemd is tot lid van het bestuur van den polder Woudmeer de heer Jb. Strijbis. Kunst voor allen. De tweede concertavond van de vereeni- ging „Kunst voor allen" heeft a.s. Dinsdag, 15 Dec., plaats en wel in het Oranje Hotel. Albert Sluyter treedt dien avond op met drie sonaten voor viool en piano, n.m. een oud-Italiaansche sonate, één van Mozart en de sonate van Cesar Franck. Mej. Willy Oortgysen vervult de piano partij. Het eerste concert der vereeniging een kerkconcert was een groot succes, deze tweede avond moge de eerste in elk opzicht evenaren. Albert Sluyter geeft te voren een toe lichting op de uit te voeren werken. JOHANNES MATTHEUS GRAADT VAN ROGGEN. Naar het huldigings-comité mededeelt, hoopt binnenkort (28 Mei 1937) de beken de Bergensche etser-schilder J. M. Graadt van Roggen den 70-jarigen leeftijd te be reiken. Ter eere van dit feit wordt van 19 Decem ber tot 4 Januari a.s. in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een overzichtstentoon stelling van zijn kunstenaarsarbeid gegeven. Graadt van Roggen was een van de eerste kunstenaars, die zich in 1902, gelijktijdig met den grafischen kunstenaar Veldheer, in Bergen vestigde. Zijn artistiek huis aan den Russenweg met den prachtigen tuin en de droomerige berken behoort nog altijd tot de mooiste behuizingen in deze gemeente. Graadt van Roggen behoort tot de ernstige werkers op kunstgebied in ons land en ook in Bergen wordt zijn persoonlijkheid hooge- ljjk gewaardeerd, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat uit deze gemeente ir. C. H. M. Brouérius vm Nidek, dr. J. Hemelrijk, mr. H. D. A. van Reenen, F. W. A. van Riet, H. L. baron Taets van Amerongen en O. F. Wixforth in het uit 60 personen bestaande huldigingscomité, w.o. vooraanstaande per sonen op kunstgebied, zitting hebben ge nomen. Graadt van Roggen is een ongeloofelük harde werker. Hij is een levendig bewijs voor de stelling van prof. van Schelven, dat er op geestelijk gebied geen reden is voor fatalisme. Graadt van Roggen werd in 1867 te Am sterdam geboren. Als kind werd hij tenge volge van een zware kou doofstom, waarom hij zijn jeugd doorbracht in Groningen als kweekeling van het instituut voor doofstom men. Reeds toen veroverde hij een tweetal medailles voor door hem vervaardigde schilderijen. In 1884 werd hij leerling van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. In 1991 behaalde hij met een winterlandschap de prijs van Arti et Amici- tia en in 1993 smaakte hij de voldoening, dat een door hem vervaardigde ets naar het be kende schilderij van Ruysdael, getiteld „Ri viergezicht bij Wijk bij Duurstede", in een prijsvraag van Arti et Amicitia voor een te maken premieplaat voor de leden werd ge kozen. Tot 1908 hield hij zich bezig met het ver vaardigen van reproductie-etsen, naar werken van de Marissen, Weissenbruch, Mauve en Jozef Israëls. Daarna hield hij zich onledig met het ver vaardigen van origineele etsen. Een kunstwerk van hoog belang was zijn in 1894 vervaardigde ets van de toen 14- jarige prinses Wilhelmina, met veel succes door den kunsthandel Buffa te Amstërdam in den handel gebracht. Bekendheid verwierf hy ook met een ets van het kasteal „Westhoven" en zijn rivier gezichten bij Dordrecht. In 1905 behaalde hij te St. Louis voor zijn etsen een gouden medaille. Zijn ter eere van zijn 60sten verjaardag bij Buffa gehouden juibleumtentoonstellmg was een groot succes. Het aantal door hem vervaardigde etsen werd reeds toen geschat op 200. Ook als houtsnijder leverde Graadt van Roggen verdienstelijk werk. Als schilder gevoelde hij zich steeds tot de natuur aangetrokken. Door zijn wil heerschte hij met zijn geest over de materie. In ons land werkte hij op de Zeeuwsche eilanden, Texel, Vlieland, Rottum, de Veiu- we en in de Berger duinen. Het duinland schap en de zee trokken hem steeds bijzon der aan, vandaar, dat hij ook zeer geslaagd werk maakte aan de Oostzee-eilanden; de Pyreneeën en Zuid-Frankrijk, behoorden ook tot zijn werkterrein. In 1933 maakte hij een reis van acht maanden naar Spanje. Hij werkte daar in Ronda, Malaga en op de Balearen-eilanden. Dit werk toont groote verwantschapu met zijn werk uit Normandië. Wie in de kunstwereld geen onbekende is, weet, dat Graadt van Roggen zijn erken ning als kunstenaar reeds verwierf door de opname van zijn etsen in het Rijksprenten kabinet. Moge het huldigingscomité er ook in slagen met zijn jubileumtentoonstelling voldoende gelden bijeen te brengen om eenige van zijn werken voor openbare musea aan te koopen. Gezien het groot aantal leden van het comité is daar alle kans op. In ieder geval wordt de overzichtstentoonstelling van het werk van dezen kunstenaar een belang rijk evenement. De levensverzekering „Noord-Braband", met een elftal bijkantoren in verschillends steden, biedt voor 1937 weer haar bekenden maandkalender aan, waarvan 't schild rood en zwart is gedrukt met crêmen ondergrond en veel goud. Het devies: „Door ervaring sterk" komt goed uit. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant. Ongelooflijke truck es. De heer J. van Doveren, circus-perschef, schrijft ons: Heden is het vijf jaar geleden, dat een der grootste variété artisten aller tijden, Enrico Rastelli, op 35-jarigen leeftijd in zijn geboorteplaats Bergarno in Italië overleed. Veel te vroeg heeft de dood aan dit jonge leven een wreed einde ge maakt. Bij zijn overlijden stond Rastelli op het toppunt van zijn roem. Hij was een der best betaalde varié'té-artisten van dezen tijd er. was in wezen een eenvoudige, hardwer kende jongen gebleven, die met zijn huisge zin, een vrouw en drie jonge kindei en zeer gelukkig leefde. Zijn tournee was door zijn manager voor jarenlang reeds vastgelegd en als dit tra gisch einde niet gekomen was, zou Rastelli nu in Amerika door duizenden lederen avond toegejuicht zijn in de grootste varié- té's der wereld. Nooit tevoren was hij in zijn geboorteplaats opgetreden, altijd had hy daarvoor een onbestemde angst gehad. Nu hij er tenslotte toch toe overgegaan was. heeft het noodlottige gevolgen voor hem ge had. Rastelli, die zwak van constitutie was en weinig weerstand kon bieden, liep een bloedvergiftiging op, waaraan hy na enkele dagen stierf. Sedert zijn jeugd leed hy aan anaemie, die bij de geringste verwondingen levensgevaarlijk kan worden. Door zijn ont zaggelijke energie wist hy zich over zyn zwakte heen te zetten en hy had door zijn inspannend werk geen tyd om er aan te denken. Een kleine verwonding aan het tandvleesch, die te Neurenberg by het tan denpoetsen was ontstaan, was de onmiddel- lyke oorzaak van zyn dood. Begin December trad hy in het Teatro Duse m zijn geboorteplaats op. Zyn laatste optreden was ten bate van een weldadig heidsinstelling. Half December zou zijn en gagement in Milaan beginnen. Maar reeds 'n a,vo.nd van 12 Dec- werd zyn toestand bedenkelyk. In het byzyn van zyn vrouw en zyn ouders verloor hy des nachts het be- wustzyn en Zondagsmorgens om vier uur ging hy in de eeuwigheid over. Rastelli werd vanuit zyn villa begraven en de belangstel ling voor de plechtigheid was overstelpend. fn honïfS8 P- benevens de autoriteiten en honderden artisten namen aan de begra- dJthi U° groot was de belangstelling, Kort Vark.eef moest worden omgelegd. £".rrdat kist gesloten werd, legrle Rdstelli s vrouw nog eenige ballen en staaf- k waarmede hy jarenlang had gewerkt by het stoffelijk overschot. 8ewerkt, Enrico Rastelli vormde de derde genera- ziUr er iUhaansche artistenfamilie. Ook e" Vader waren jongleurs. De zoon moest iets anders worden. Eer#t luchtacrobaat; de jonge wilde echter niet hn voelde veel meer voor jongleur. „Je luchtcrobaat worden", zeide de vader, maar Enrico zwoer: „Liever laat ik mij vallen en breek mijn nek, dan dat ik aan de trapeze ea werken". Toen probeerde zijn vader het met paardrijden. Maar er viel met den jongen niets te beginnen. Ten einde raad zou hn dan tot rekwerker opgeleid worden. Op eeft goeden dag bespiedde zijn vader hem echter toevallig, terwijl de jongen bezig was met jongleeren, dat hy thuis in 't geheim geleerd had. „Ja, als je zoo jongleeren kunt, dan kun je, wat mij betreft, je gang gaan!" riep de verbaasde vader uit. Daarmede had de jon. gen het pleit gewonnen en den vaderlijken zegen voor zijn lievelingsberoep gekregen. Op 11-jarigen leeftijd trad Rastelli voor het eerst in 't openbaar op en wel in een min derwaardig Italiaansch circus. Hij had toen reeds alle gewone trucks en nog meer onder de knie. Maar Rastelli zou misschien nooit de wereldberoemde Rastelli geworden zijn algemeen werd hy de koning der jongleurs genoemd zonder de revolutie in Rusland van 1917. Rastelli was in 1911 naar Rusland getrokken om er zyn engagementen na te komen en bleef er zooals alle artisten langer dan zijn bedoeling geweest was, daar het publiek in Rusland zeer veel van circus kunst houdt en er de artisten er in hoog aan« ziei. staan. De oorlog overviel hem en hij kon er niet meer uit. Alles bi) elkaar is Rastelli tien jaar in Rusland gebleven. In alle richtingen heeft hy het onmetelijk rijk doorkruist. Hy maakte tournee's met de groote staatscircussen, voortdurend werkend voor zijn ouders en zichzelf. En aldoor oefe nend, daar er in dit onrustig land voor de artisten geen ander rustig verblijf was dan het circus of het variëtégebouw. De voor- stelling was behalve de korte tijden, dat hij zijn maaltijden tot zich nam de eenige onderbreking van zijn oefentijd, zoo vertelt zyn vrouw, die hy in Charkow als koord danseres had leeren kennen en waarmede hij spoedig in het huwelijk trad. Hy leefde voor zijn ballen, schotels, hoepels en staaf- jes Hy oefend? nog in de laatste dagen van zyn leven zes acht uur per dag. Reeds toen Rastelli in Rusland verblijf hield, was de groote roep van zijn kunnen tot de groote internationale artistenmarkt doorgedrongen. Men had hem in Europa en Amerika nog niet gezien. Maar er werd in de vakwereld al veel over hem gesproken. De managers spitsten hun ooren en in 1911 probeerde de bekende Berlijnsche impres- sario Spadoni den jongleur van Kopenhagm uit te bereiken. Tevergeefs echter: de gren, zen waren in dien oorlogstijd potdicht Rastelli had zelf geen flauw idee van zijn groote renommee, toen hy eindelijk in 198 na een verschrikkelijke zeereis, die veertig dagen duurde, door het wilde mijnengebfed van de Zwarte Zee en de Bosporus met zijn familie in Italië aan land stapte en weer aan 't werk ging in een klein reizend Italiaansch circus. Na den oorlog zochten de managers overal naar nieuwe groote attractie's: het publiek had er behoefte aan, na die ramp zalige jaren. De managers speurden naar Rastelli, maar niemand wist, waar hij was, totdat Mondorf, die voor het Keithconcen^ dat in die jaren meer dan 300 theaters bezat, op reis was, op jacht naar attractie's toeval lig in genoemd Italiaansche circusje eens kwam kijk m en Rastelli daar zag werken. Hij haalde hem terstond weg en op 18 No vember 1932 debuteerde Rastelli in het Hippodrome in New York. Toen het scherm opging, werd het publiek, dat gewend was een tooneel te zien met zeer veel attributen en toestellen, onrustig, omdat het slechts een jongeman zag, zonder assisten, in een eenvoudig, zijden clownspakje. Hij kwam met zyn frisch glimlachend jongensgezicht op met een handkoffertje, waarin een paar ballen, schotels en staafjes zaten. Wat dat nu die groote wereldattractie? Maar toeq begon hy te werken: eerst met drie ballen en een staafje. En zyn succes was reeds verzekerd. Het applaus werd tot een orkaan, toen hy een sportiêven en waarlijk poëti- schen dans uitvoerde met voetballen, die als getemde dieren hupten over zijn lichaam, rustten tusschen zijn voeten, als gehypnotiseerd wiegelend op een stokje of een spitsen vinger: een spel, een begooche ling. De zekerheid, waarmede hy werkte was ongeëvenaard en Rastelli werd het ge sprek van den dag in New York. De bladen wijdden kolommen aan dezen jongleur, die intusschen rustig oefende aan nieuwe, schier onmenschelyke triks. Hij was voor niemand te spreken en dat maakte het voor de pers juist pikant In Boston gebruikte een- scheermessen- fabrikant hem als een reclamemiddel. Ras telli moest zich onder het jongleeren inzee- pen en scheren. Hy voerde de opdracht naar wensch uit en in de couranten stonden den volgenden dag advertenties van den scheermessenfabrikant, waarin te lezen was: Onze messen zijn de betrouwbaarste! U kunc er zich mede scheren onder het jongleeren. Rastelli heeft het U in het Hip podrome gisteravond voorgedaan. Zijn trick met de voetballen heeft de ge- heele vakwereld verbaasd doen staan. Ras telli had in zyn leven reeds zooveel ver diend, dat hij gemakkelijk zijn werk had kunnen neerleggen en op een van zijn be zittingen had kunnen gaan wonen. In Italië, waar zyn kinderen met hun grootvader ver bleven. Maar zyn vrouw zeide: „Enrico W® dat nooit hebben kunen uithouden. Hij moe» steeds in beweging zijn. Reizen, optreden- het donderend applaus der uitverkoch huizen hooren en dan weer oefenen, oefe nen uren aan één stuk. Vacantie nam M nooit, dat zou hem zenuwachtig gemaa hebben. Wy kwamen nooit in een ko£fi®| huis, maakten nooit uitstapjes en onderin®" den geen gezellig verkeer, zooals de ®nd*r. artisten. Wy waren den geheelen dag in circus of het theater. Enrico oefende en het ik. zyn vrouw, keek toe. En wij waren daarbij zeer gelukkig". —«de! Te vroeg is dit jongleergenie, dat het me door zijn energie en ijzeren wil zoover hid weten te brengen, van de wereld heen! gaan. in_ In de vakpers lazen we reeds in adver,?j"i ties van jongleurs: „een tweede Rastelli» maar tot heden heeft geen enkele den scheiden wereldberoemden werker in 4 verrichtingen kunnen evenaren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12