wel gezegd, dat de wik- en weegloonén voor het instellen van de kaasbeurs geen belangrijke factor vormden, doch spr. was overtuigd, dat de aanvoerders, die de markt trouw zyn gebleve:,, met groote in stemming van dit besluit zullen kennis nemen.. De voorzitter deelde mede, dat hij nog des morgens met den heer Louwens van de crisis-zuivelcentrale getelefoneerd had en ook deze oordeelde het gewenscht dat de gemeente met de verlaging vóór gaat. Afgewacht moet worden wat het rijk doet om nog meer te verlagen. Mr. Leesberg vroeg of dit besluit niet aan de goedkeuring van een hoogere instantie was onderworpen. De voorzitter: Wij hebben den Haag vandaag mededeeling gedaan van onze voornemens en den Haag deelde mede principieel geen bezwaren te heb ben. Spr. geloofde dan ook dat men van daag wel kon beslissen de verlaging mor gen te doen ingaan. Wethouder Bonsema: Wij hebben de gegevens zoo ver te kunnen gaan. De heer K e ij s p e r informeerde of B en W. den indruk hebben, dat het de be voegde instanties in den Haag onwelge vallig is, dat pogingen gedaan worden om de markt te ondermijneiSpr. oordeelde het wel van praktisch nut dat den Haag openlijk van deze meening blijk gaf. De voorz tter oordeelde het moei lijk deze vraag te beantwoorden. Wel zeg de den Haag toe voor het behoud van de markt te zullen medewerken. De heer K e ij s p e r achtte het wel van praktisch nut dat men weet hoe in den Haag degenen die bij het vraagstuk be trokken zijn over de zaak denken. Snel handelen was dubbel handelen en daarom was spr. voor het voorstel. Z. h. s. werd hierop het voorstel aange nomen. Om half zes werd hierop de vergadering tot kwart over 7 geschorst. BEGROOTINGSVERGADEltlNG. Avondvergadering. Vaststelling der gemeente-begrooting en der begrootingen van de takken van dienst voor het jaar 1937. De eindcijfers der gemeente-begroo ting bedragen: ontvangst en uitgaven van den gewonen dienst 3.450.225 en voor die van den kapitaaldienst 3.060.260. Het tekort bedroeg oor spronkelijk 140.000. Ter vermindering van het tekort stel len B. en W. voor een aantal subsidiën te verminderen tot een bedrag van ruim 5000. Electriciteitsbedrijf. In de begrooting van dit bedrijf kon door revisie van de voorloopige ramingen °en hoogere winst worden uitgetrokken van 15.500. Bovendien was het, op grond van den loop der exploitatie in dit jaar, mogelijk de winst over 1936 8000 hooger te stellen, welk bedrag als extra-uitkee- ring ten bate van de begrooting 1937 kan worden gebracht. Sportparkbedrijf. De bijdrage aan dit bedrijf is wederom op 20.000 ge raamd. Zooals reeds het vorig jaar werd uiteengezet staan de vaste exploitatie kosten van het bedrijf aan net ramen van een gunstiger bijdrage-cijfer in den weg. Slachthuisbedrijf. De in de begrooting voor 1936 geraamde winst van 5000 bleek met 4000 te kunnen worden verhoogd. Laatstgenoemd bedrag is als extra-winstuitkeering over 1936 ten bate van den dienst 1937 gebracht. In verband hiermede werd alsnog in de ontwerpbegrooting voor 1937 wegens in dat jaar te maken winst een post van 7000 opgenomen. Het in de gemeentebegrooting voor 1937 geraamde bedrag van 9000 zal bij nota van wijziging worden herzien. Gemeentewerken. Het voor onder houdswerk beschikbaar te stellen be drag (1936: 124.389) werd vermin derd van 128.954 tot 114.908, der halve met rond 14.000. Deze verlaging betrof vrijwel uitslui tend den post: onderhoud van straten en pleinen, waarop aanvankelijk 34.755 was uitgetrokken, doch die tot 20.755 moest worden teruggebracht. Ten aan zien van deze uitgaaf geldt namelijk de eisch, dat niet méér zal worden be steed dan het over 1932 noodig geble ken bedrag, verminderd me' 20 pet. Gasbec rijf. Wegens uitkeering van over 1936 gemaakte winst werd alsnog een post van 7000 opgenomen. Voorts werd de aanvankelijk geraam de winstuitkeering over 1937 met 20.350 verhoogd. Dit bedrag kon mede worden verkregen door de afschrijvin gen, ten bedrage van 61.313 met 10 pet. of rond 6100 te verminderen. Het overblijvende bedrag van 56.000 kan naar de meerderheid van het college voorkomt, in vergelijking met hetgeen in een reeks voorgaande jaren werd af geschreven, redelijk worden geacht. Plantsoenbedryf. De bijdrage tot dek king van het exploitatie-tekort werd met 5000 verminderd en op 37.700 gebracht (1936: 42.710). Gemeentereiniging. Ook de bijdrage aan dit bedrijf werd verlaagd met 5000 en gebracht op 78.800 (1936: 84000). Tot het tweemaal per week ophalen van het huisvuil in de geheele stad werd inmiddels het besluit genomen. Van de winst uit het Radiodistribu- tiebedryf is 20.000 genomen. Verder meenen B. en W. dat een voorstel tot verhooging van het vergun ningsrecht tot het in de wet genoemde maximum wellicht zal moeten worden ingediend. De post onvoorziene uitgaven werd gesteld op 10.825. Met de gevolgen van de munt-depre- ciatie is in deze begrooting geen reke ning gehouden, omdat de aard en de omvang van die gevolgen voorshands niet zijn vast te stellen. Bij dit punt kwamen mede in behan- ling de volgende begrootingen, welke B. en W. voorstellen, goed te keuren: het Centraal ziekenhuis. De inkom sten en uitgaven zijn geraamd op 232.750. Gerekend is op een subsidie van 40.000 (1936: na wijziging 40.390) waartegenover in de gemeen tebegrooting een ontvangpost is opge nomen van 5900 wegens bijdragen van andere gemeenten; het Burgerweeshuis. De inkomsten en uitgaven zijn geraamd op 13.400, het gemeentelijk subsidie op 4500 (1936: na wijziging 5500); de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon. De raming van de inkomsten en uitgaven bedraagt 340.600, die van het gemeentelijk sub sidie 320.000 (1936: 300.000). Voorts: de Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose in ont vang en uitgaaf op 14.081, met een subsidie van 6400 en 800 het Comité Alkmaar der R. K. Ver eeniging „Herwonnen Levenskracht" in ontvang en uitgaaf met 1525, met een subsidie van 320; de afdeeling Alkmaar van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en vacantiekolonies in ontvang en uitgaaf op 1540, met een subsidie van 450; en de vereeniging „Kinderkleeding" in ontvang en uitgaaf op 1405, met een subsidie van 1125. Ten aanzien van de begrooting van de Vereeniging voor zuigelingenbescher ming, de Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", de Vereeniging voor kindervoe ding, de Vereeniging voor gezinsverple ging, de Commissie tot huisverzorging en de Vereeniging „Vorg voor de leer lingen en oud-leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs te Alk maar" zullen B. en W. een voorstel doen, nadat de gemeentebegrooting voor 1937 is vastgesteld en die begrootingen zoo noodig overeenkomstig de genomen beslissing zijn herzien. Tevens komen in behandeling de na volgende adressen: a. van de Vereeniging tot IJsbestrijding in Noordholland benoorden het Noordzeekanaal, om subsidie; b. van de Federatie van V. V. V.'s in Noordholland boven het Noordzee kanaal, om subsidie; c. van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-restauratiehouders en slijters, afdeeling Alkmaar en omstre ken, e. a. om verlichting van „per- soneele- en biljartlasten'. B. en W. stelden voor, op deze adres sen afwijzend te beschikken. De voorzitter verzocht de raads leden zoo kort mogelijk te zyn, opdat de be grooting morgenavond kon worden afge handeld. Spr. zeide nog, dat het regeeringsbeleid niet aan de orde was en verzocht daarmede rekening te houden. De heer Venneker zeide, dat de leden van de r.k. fractie tevreden zijn over het beleid en waardeering hebben voor de samenstelling van de begrooting. Spr. meende dan critiek te moeten uiten over het feit, dat de behandeling van de begrooting op een zoo uitgebreide agenda wordt geplaatst. Ten aanzien van wethouder Bonsema was spr. van oordeel, dat aan hem de basis voer zijn functie was ontvallen, omdat de voor zitter van zijn fractie had medegedeeld, dat hij niet meer tot die fractie behoort, waar om spr. van oordeel was, dat hy zich dient af te vragen of hij zijn zetel nog kan blij ven bezetten. Spr. besprak hierop de verhouding tus- schen het rijk en de gemeenten en vond het zeker, dat de gemeente erg heeft te lijden onder de gewijzigde wetgeving. Spr. wees op de verminderde uitkeering van armenzorg en krachtens het werkloozensubsidiefonds. Spr. verwacht een daling van het werkloo- zenaantal, toch zal dit voor Alkmaar geen voordeel brengen. De uitkeering van het rijk wordt dan minder, terwijl de uitkeerin- gen van de gemeente aan het rijk gelijk blijven. Spr. wilde dan ook via de Vereeni ging van Ned. Gemeenten op verandering in de regeling aansturen. Voorts betoogde spr., dat te groote winsten uit de bedrijven, die bedrijven in gevaar brengen en voor de gasfabriek geraakte spr. bevreesd, omdat bleek, dat de verniewingen niet gefinancierd kunnen worden uit de reserves. Voorts oordeelde spr., dat de groote ge zinnen te zwaar worden belast en spr. beval een betere regeling voor de toekomst aan. Voorts maakte spr. bezwaar tegen het aanspreken van reserves bij gemeentewer ken, waarvan hij betwijfelde, dat die er zijn. Meer uitvoerig betoogde spr. deze ziens wijze. Spr. stelde de vraag of de afgeschre ven materialen er nog zijn. Komende tot den kindertoeslag voor het gemeentepersoneel, noemde spr dit een be scheiden voorstel ongeveer 3/4 van het door de gemeente als loon betaalde. Spr. betreurde het, dat een deel van den raad dezen kindertoeslag om principieele redenen verwerpt. Toen men bij de Handelsschool kinder toeslag invoerde, hoorde spr. geen bezwaren. Nooit hoorde hij, dat door een ambtenaar kindertoeslag om principieele redenen werd afgewezen. In Zaandam en bij de provincie wordt kindertoeslag verleend met het oog op de gezinsbehoeften. Ook bij wachtgeldrege ling wordt er rekening mee gehouden. Een beroep op de onbeschutte bedrijven verwierp spr. De gemeente moet een voor beeld geven. De loonen zijn aangepast aan die van het rijk en dit kent kindertoeslag en daarom is de gemeente daarin vrijge- bleven. Dit voorstel bracht niet de nadeelen van de rijksregeling en wel de voordeelen en tracht den druk voor de loonsverlaging voor de groote gezinnen te verzachten. Men kan niet ontkennen, dat een gezin met zes kin deren meer noodig heeft dan een gezin met drie kinderen. Waarom het middel, dat de minister de gemeente laat, niet aangewend. Het gaat hier niet om een principieele salarisregeling. De verleende huurverlaging voor de kleu terscholen beteekent een anderen vorm van subsidie en spr. vroeg daarom een tegemoet komende regeling voor de schoolbesturen die over eigen gebouwen beschikken Vele ouders zagen hun aanslagen voor de school geldregeling verdubbeld. Wij hebben dit niet ingezien, toen wij de verordening aan namen. Spr. verzocht de materie nog eens te be zien. In Rotterdam is de schoolgeldregeling gunstiger dan hier. Daar is voor het derde en de volgende kinderen geen schoolgeld verschuldigd en het maximum-schoolgeld bedraagt daar 112 per jaar. De grootste ramp van onzen tijd noemde spr. de werkloosheid en spr. heeft deernis met de werkloozen, die daaraan niet veel hebben. De macht van de gemeentebesturen is gering, maar toch moet gebeuren, wat mogelijk is. Spr. verwees naar de werkzaam heden in het verslag genoemd. Bij het werk fonds wilde spr. voor een tunnel bij den Bergerweg aankloppen. Ook wilde hij een premie voor het opschilderen van huizen. De achterstand in het onderhoud van huizen is groot. Verschillende besluiten in die richting zijn vernietigd, doch men moet in het oog houden in welken tijd dit geschiedde. Am sterdam onderhandelt daarom thans op nieuw voor een premie van 1/6 voor het op knappen van huizen. De heer v. d. V a 1 1 betreurde het niet zoo vriendelijk te kunnen zijn als de heer Venneker. Voor vele leden van den raad maakt het college een degelijke behandeling van de raadstukken moeilijk en spr. hoopte, dat hierin verbetering komt. Zelfs met een microscoop bekeken, kan men als bezuiniger geen posten vinden, waarop nog meer bezuinigd kan worden. De begrooting geeft een triest beeld van de wijze waarop de gemeente is neergedrukt, doordat het grootste deel van de werkloo- zenzorg op den rug van de gemeente is af gewenteld. Voor de gemeentelijke autono mie kan thans R.I.P. gezegd worden. De aanpassing is voltooid en van een redelijk loon is geen sprake meer. Men is al zoover, dat men komt met kin dertoeslag. Spr. achtte dit een gevolg van het lage noodloon. Spr. vroeg zich af of het nu den tijd is te komen met een uitgave van 5200 voor kindertoeslag, terwijl men be zuinigt op vereenigingen en de sociale noo- den bij de kleine menschen, met gevolg dat de armenzorg nog hooger belast wordt. Dit is stokpaardjes bereiden. In de practijk is het niet door te voeren en beteekent het doorvoering van verlaging van het loonpeil. Voor de groote gezinnen kon men spr.'s fractie vinden op het terrein van de school gelden en de woninghuren. Voor zijn ziens wijze citeerde spr. een artikel uit „De Amb tenaar" van de moderne organisatie, waarin het loondrukkend effect van kindertoeslag werd belicht. Hier in de werkverschaffing een uurloon van 34 cent, in Heiloo is dit neg 45 cent. Spr. dacht aan schrokkige Gijs, toen hij las, dat het college met 2 r.k. wethouders geen genoeg r.k. menschen benoemde. Wan neer er een plaats over kwam bij het radio- bedrijf, zouden de menschen, die broode loos werden, allereerst in aanmerking ko men, maar de practijk is, dat r.k. werden aangesteld. Weth. B o s e m a: Bedoelt u iemand, die 14 dagen tijdelijk is aangesteld? De heer v. d V a 1 1: de anderen zijn werkloos. Spr. vond de 20.000 winst halen uit het radiobedrijf, gezien den opzet, ver keerd. Per M3. gas betaalt de verbruiker reeds 21/» cent belasting. Laat men toch ken nis nemen van de mogelijkheden, die het modern petroleumgebruik biedt. Ook bij de electriciteit is een grens, die men niet onge straft kan overschrijden. Spr. meende daar tegen te moeten waarschuwen. Het halen van 20.000 uit het radio-distri butiebedrijf noemde spr. het breken van een belofte. De wethouder heeft steeds ge zegd, dat de tarieven verlaagd zouden wor den, als de afschrijvingen waren gedaan. 24 in het jaar voor radio-distributie is een heel bedrag. In Hilversum heeft men de prijzen naar beneden gedaan met een ver hooging van het aantal aansluitingen. Spr. staat in deze achter den wethouder van het bedrijf, die zich in het college tegen ver klaarde. Men wil een sluitende begrooting, ook door bezuiniging op subsidies voor sociale vereenigingen. Hoe staat het met het boschplan? In Haarlem weet men niet. waar de stukken zijn. Spr. vroeg den wethouder spoed te betrachten. Men snakt naar werk In de omgeving is men bezig met de rio- leering. Kunnen ook wij dit niet? Met de pomp in de Bleekersloot is spreker teleur gesteld. Men blyft van de geuren genieten. Het rioleeringsvraagstuk in de gemeente is urgent en er zit een macht arbeid in. Tech nici, die werkloos zijn, zijn er legio en het werkfonds geeft voor rioleeringswerken als werkverruiming de gelden. Wij vragen dit aan het college, waarin helaas geen vertegenwoordiger van onze partij zitting heeft. In dit verband legde spr. de volgende verklaring af: De hooge posten, welke de soc. dem. stellen aan vertegenwoordigers der par tij gesteld, wanneer deze worden aan gewezen voor het vervullen van open bare ambten, noopte onze partij den heer Bonsema wegens organisatorische rede nen van het lidmaatschap der S.D.A.P. vervallen te verklaren. Het is daarom dan ook, dat wij in dezen heer geen ver tegenwoordiger van onze party meer zien en indien hy zyn wethouderszetel en raadslidmaatschap niet meer ter be schikking wenscht te stellen, blijft hij o.i. ten onrechte dezen zetel bezetter- Gevaren komen van over de grens. De aanhangers van de dictatuur vinden ook in Alkmaar hun posten. Hoe staat de georga niseerde arbeider daar tegenover? De tijd is voorbij, dat de arbeider niets had te ver liezen, dank zij zijn organisatie. Er zijn sociale voorzieningen, die onaangetast moe- tenb lyven. Juist in dezen tijd voelen wij ons een deel van het Nederlandsche volk en omdat wij prat gaan op gewetensvrijheid, zien wij de eenheid van democratie met zooveel sympathie in ons volk groeien. De heer Appel wilde zyn beginselen uiteenzetten. De voorzitter drong er op aan, al leen de vraagstukken van deze gemeente te behandelen. De heer Appel achtte het onmogelijk de begrooting te beschouwen zonder het Riik er bij te betrekken. Spr. wilde de principieele doelstelling der partij bespreken in verband met deze begrooting. Spr. stelde vast, dat principieele critiek van zekere zijde zelden werd gehoord. De heer Appel werd tot de orde geroepen toen hy de begrooting aan een marxistische beschouwing wilde onderwerpen en sprong hierop over tot een beschouwing over het rijk en de gemeenten, betoogende, dat de schoone gemeente-autonomie tot het rijk der schimmen is gaan behooren. Het staats' gezag, zooals dit in zyn afbraakpolitiek door de regeering wordt gedemonstreerd, onder wierp spr. aan critiek, waarbij hij de positie van noodlijdende gemeenten, waarop de dictatuur van de bezittende klasse wordt uitgeoefend, hy weer uitvoerig in het licht stelde. Ten aanzien van de bedrijven sloot spr zich aan by het betoog van den heer v. d Vall. Z.i. is de by de bedrijven gevoerde winstpolitiek funest voor de arbeidende klasse. De meterhuur heeft veel van zakken rollerij. Spr. sprak zijn teleurstelling er over uit, dat B. en W. niet met voorstellen komen voor tariefverlaging voor het radio-abonne ment, die het vorig jaar werd toegezegd en die 1 per maand behoort te zijn, met vrij stelling van kosten voor aansluiting. Velen wachten er op. Ook betreurde spreker het dat de bedrijfsdirecteuren onderlinge ani mositeit uitvechten ten koste van de ge meente. Eén directeur voor de bedrijven met goede opzichters oordeelde spr. in Alk maar voldoende. De stilte rond de kwestie-Bonsema ver wonderde ook spr. Hy had een verklaring van den heer v. d. Vall verwacht in de laatst gehouden raadsvergadering. Van den heer Bonsema had hy verwacht, dat deze als socialist en democraat de con sequentie van een waardigen politieken dood had aanvaard. Spr. was voorts een tegenstander van sub sidieverlaging van vereenigingen, die cul- tureele en sociale belangen dienen, met als gevolg verhooging van de kosten bij M. H. Een voorbeeld daarvoor is de vereeniging Nazorg". Spr. was voorts nog steeds een voorstan der van kosteloos openbaar onderwijs voor arbeiderskinderen. Hy verwierp 't, dat ook de soc. dem. thans voor de invoering van den bijbel op de openbare school zyn en mee werken tot het sluiten van openbare scho len, die weldra tot het verleden zullen gaan behooren. Spr. wilde niemand beletten te gelooven, doch hij achtte het een bezwaar, dat de staat den godsdienst oplegt. Voorts verdedigde hij schoolvoeding en schoolkleeding als een socialistischen eisch. Verder besprak hy den nood van de werk- looze gezinnen en constateerde, dat het col lege aan werkverruiming niets doet, de arbeiders betalen het gelag. De verpolitisee- ring van den middenstand is in vollen gang. De t.b.c. neemt toe. Spr. oordeelde f 500.000 noodig om in den nood der tijden te voor zien. Ten opzichte van den kindertoeslag oor deelde spr., dat dit beteekende, dat wat men den een geeft, den ander afneemt. Het is een rcactionnaire maatregel en daarom wordt kindertoeslag door de regeering be vorderd. De reactionnaire partijer zyn voor de g»cote gezinnen en de p: :t;ek van Colijn is rog steeds gericht om oen stap terug en een snp vooruit te zetten. Kindertoeslag brengt mee een nieuwen aanval op de loonen van hen, die geen kinderen hebben. De loonen van de overheid dienen toonaangevend ge steld te worden. In de praktijk zullen bij kindertoeslagen de werkgevers aan vrijge zellen en kinderloozen de voorkeur geven en de hoofden van groote gezinnen zullen op den duur worden afgewezen. Spr. meende, dat de kapitalistische maat schappij moet plaats maken voor een socia listische met betaling naar behoefte en prestatie naar vermogen. Mr. d e G r o o t vond het voor het col lege, dat aan voorschriften gebonden is, moeilijk de belangen van allen te beharti gen. Spr. was van oordeel, dat het college lof verdiende. Autonomie is een prachtig fiing onder normale omstandighedn. Onier de huidige crisisomstandigheden is dit niet mogelijk. Colijn wees er eveneens op, dat men den toestand van ons land moet bezien in het licht van de internationale verhou dingen. Nu kunnen onze producten niet voldoende naar het buitenland. Niemand in ons land zou normaal kunnen besturen. Het is echter nog niet zoo, dat de autonomie in vrede rust. Ook na 1870 leefde ons land weer op en wanneer wij hier niet onder het regiem van de dictatuur zullen komen, dan zal ook stellig in ons land de gemeentelijke autonomie herleven. I Komende tot de gemeente-politiek, pro testeerde spr. tegen de uitdrukking van den heer v d. Vall, dat hij in de positie van een marionet verkeerde. Spr. toonde onder ge lach een marionet en zeide, dat hy een col lege van regenten geen marionetten wilde maken van de politieke partijen. Hy meen de, dat regenten zelfstandig moeten oordee- len, wien zij willen aanbevelen. De motie beoogt dan ook alleen overleg, daar heeft spr. niet tegen, maar wel tegen het opleg gen van verplichtingen. Spr. oordeelde het onjuist van den heer v. d. Vall, met een beroep op „De Vrijheid", dat spr. in het voorloopig verslag zou zyn als marionet opgetreden, omdat in het zin- nentje wordt gezegd, dat iemand die ge schenken van iemand heeft aangenomen, geen wethouder kan blijven. Waar haalt de heer v. d. Vall vandaan, det spr. gezegd heeft, dat de heer Bonsema moet bedanken? Spr. heeft zyn verwondering uit gesproken over het feit, dat er in de vorige vergadering geen verklaringen van den heer v. d. Vall en den heer Bonsema kwa men, hy wilde de zaak desnoods als raad onderzoeken en hij onderschreef de motie- v. d. Vall, omdat hy niet begrijpt, hoe wet houder Bonsema nu contact met den raad moet houden, dat is alleen mogelijk, als hy deel van een fractie uitmaakt. Met belangstelling wachtte spr. de ver klaring van den heer Ro af. Spr. oordeelde voorts, dat de gelden voor de door den heer Appel gewilde maatrege len ontbreken. Waar wil de heer Appel dit vandaan halen? Ui~i. De heer Appel: Het geld is er, dat bleek by de verzwegen belastinggelden. Mr. de Groot had zich over het ant woord van het college ten aanzien van oe financieele politiek verwonderd. Het gaat niet over een luk-raak bezuiniging. Wy er kennen met een bloedend hart de bezuini gingen als afbraak. Gezinsverpleging doet uitnemend werk en kan dit doen als de ge meente het werk blijft steunen. Een korting van 25 pCt. is daar niet mogelijk, omdat het ook onmogelijk is dat van de particulieren te krijgen. De wijkzusters zijn thans meer dan ooit noodig en spr. bracht hulde aan de drie zusters, die het werk van vier hebben ge daan en nacht en dag zwoegen voor loonen, die nog meer gedrukt worden. Spr. hoopte, dat het college alsnog de subsidie voor deze vereeniging handhaaft. Komende tot den kindertoeslag betoogde spr., dat hy in het G.O. zijn meening ken baar had gemaakt. Men tracht elk jaar dit stokpaardje opnieuw aan de orde te stellen. Het loon moet echter zijn een belooning van de prestatie en spr. achtte het niet juist, dat iemand die door .bijzondere omstandighe den 'n groot gezin heeft, een hoogere beloo ning krijgt dan iemand met een klein gezin. In het particuliere leven mag men ook niet meer rekenen omdat men een grooter gezin heeft. Spr. oordeelde voorts, dat de arbeiders in overheidsdienst reeds een groote prae heb ben boven arbeiders in particulieren dienst. Het parkeeren. Spr. besprak het rapport van den commis saris van politie, doch hy achtte het een eisch, dat nu eens behoorlijk wordt aange geven waar men mag parkeeren. Ook in de Langestraat is dit niet goed geregeld. Voor al menschen van buiten loopen er in. Spr. gaf ernstig in overweging het parkeeren daar weer overeenkomstig de wet aan te geven. Het kantoor van het sportparkbedrijf be hoort niet in het Waaggebouw. Het is on verantwoord dit te laten voortbestaan. Spr. wilde daarvoor een lokaal in de tribune in richten. Voorts had het spr. gehinderd, dat de com petitiewedstrijd van Alcmaria op zij moest worden gezet voor een vierde motorrace, die geen zin had. Dat behoort niet meer te gebeuren. Het antwoord van B. en W. is niet in overeenstemming met de egards die de voetbalvereeniging toekomen. Het grondbedrijf is eigenaar van het bedrijf en op dat terrein staat een tribune eigendom van het sportpark. Spr. noemde het mooi, dat het sportpark voor 1 H.A. grasland 600 huur moest betalen. Het wordt tijd een an dere regeling te scheppen. Ten opzichte van het radio-distributiebe drijf had spr. zich er over verwonderd, dat men daarover een staatje van personeel en loonen mist. Weth. Bonsema: 4100 is aan loon uit gegeven en 100 voor overwerk voor uit breiding. Waarom is dit ineengewerkt met het G.E.B.? De heer S i e t s m a wilde ook wel eens weten hoe de heer Bonsema nu denkt over het bezetten van zijn zetel. Staatsrechtelijk is hij correct als hij blijft zitten. Wettelijk zitten wij met een vrij mandaat, maar er is ook nog iets van publieke moraliteit en spr. had verwacht, dat de heer Bonsema de daar aan verbonden consequenties had aanvaard, tenzij hij aantoont tegenover de party geen ander standpunt in te nemen dan voorheen. Ten aanzien van de restauratie van de Groote Kerk vroeg spr., of het niet mogelijk was van gemeentewege het initiatief te ne men voor steun bij Rijk en Provincie, ook voor het stuk gereden poortje. Spr. vroeg voorts of het bureau van den burgerlijken stand niet kon worden overge bracht naar het pand Langestraat 85. De toestand is zeer afleidend voor het secreta- riepersoneel. Spr. verklaarde zich een tegenstander van verlaging van subsidies, behoudens d!e voor het Burgerweeshuis, die door regenten zelf is verlaagd. Men kan overigens niet steeds op het particulier initiatief blijven steunen. Meer uitvoerig besprak spr. de werkin richting van de school voor buitengewoon lager onderwijs. Verwydering van de drie leerlingen boven 18 jaar zal een uitgave van 2100 voor het plaatsen van hen in een ze nuwinrichting. Wordt de school opgeheven, dan krijgt men 1500 meer uitgaven. Met het betoog over Gezinsverpleging van mr. de Groot was spr. het eens. Dp sa larissen van de zusters kunnen niet meer verlaagd worden. De zusters hebben reeds een onbeperkten werktijd, leggen 1300 be zoeken per maand af en hun aantal kan niet verminderd worden. De kindertoeslag heeft ook spr. instem ming niet. In het stelsel van eenheidsloon voor eenheid arbeid is geen plaats voor kindertoeslag. Spreker verheugde zich er over, dat de vereeniging van hoofdambtenaren ook tegen is, evenals de meerderheid van het G. O. Spr. vreesde bij invoering niet aan stelling van menschen met groote gezin nen, zoodat de bescherming van groote gezinnen, een benadeeling van de groote gezinnen zal zijn. Daarom was ook mr. Romme in den Amsterdamschen raad geen bewonderaar van kindertoeslag en werkte hij daaraan mee op grond van den nood der tyden. Spr. was een pricipieel tegenstander. De eerste aflossing voor het nieuwe po litiebureau moet plaats hebben in 1937, Spr. wilde dit uitstellen tot 1938. Spr. wenschte voorts diligentie voor het stichten van een gemeentelijk girokantoor. Voorts oordeelde hy het wenschelijk om bij het samenstellen van de begrooting de financieele commissie te raadplegen. liet werk met de pomp aan de Heilooër- dyk was een aanfluiting. Laat men maar overgaan tot het leggen van het riool naar het kanaal. Heiloo heeft langs den Betonweg al een dergelyk riool. Het kostte 200.000 maar het zal er van moeten komen. Ook over de bijdrage voor de H. B. S. en het bewaarschoolonderwys maakte rIMi

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11