Bij OTSEN J. OTSEN, BON. koopt U iets goeds HEILOO ZUIDSCHARWOUDE WIERINGEN HEEMSKERK De Provinc. Hoord-Brabantsche en 's-Hertogenbossche Courant De Leidsche Wol- en Manufacturenhandel Langestraat 47 Aklmaar spreker bemerkingen, alsmede over de wasscherij bij het Centraal ziekenhuis, die hij wil behouden. De 11.000 van ge meentewerken waren hem niet duidelijk. Ook oordeelde spr. het onverantwoord de 6100 extra uit het gasbedrijf. Het radiobedrijf heeft gunstig gewerkt. Spr. oordeelde op grond van den opzet van het bedrijf, het niet wenschelijk om 20.000 uit dit bedrijf te halen. Dit is in strijd met een goede bedrijfspolitiek. WÜ verloren reeds 800 abonné's. Spr. vreesde een grooter verlies en verwachtte een mislukking als men de tarieven niet verlaagt. De heer Vogelaar sloot zich aan bij de leden die een opmerking hebben ge maakt over de gelijktijdige indiening van een stroom van bijlagen en de begrooting. Spr. vreesde dat dit gewoonte wordt en drong er op aan weer een grondige behan deling mogelijk t emaken. Door de kwestie-Bonsema komen wij in de gemeente-politiek terecht. De toe lichting van de V. B. klopt niet met het voorloopig verslag. Men heeft z. i. een verkeerde omschrijving van de door den raad aangenomen motie. Voor spr. was geen andere conclusie mogelijk dan dat den raad van oordeel Vas, dat de feiten geen aanleiding gaven om te oordeelen dat de heer Bonsema onmogelijk is. Het nieuwe feit is dat de heer Bonsema zeer definitief is geroyeerd. Wij kozen hem omdat hij door zijn fractie naar voren is gebracht. Hij zit nu als persoon en dat kan moeilijkheden voor het college bren gen. Nu vertegenwoordigt hij geen partij en daarom oordeelde hij de eenige moge lijkheid dat dhr. Bonsema ontslag neemt als wethouder. Daarmede beoordeelen wy niet zijn beleid, want voor zijn activiteit heeft spr. waardeering. Zijn positie is ech ter scheef tenzij wij een ander inzicht krijgen. Besprekende de subsidies, zeide spr., dat hij oppositie tegen verlaging had ver wacht. Voor elke subsidie kunnen motie ven worden aangevoerd om die onaange tast te laten en dit kan de begrooting niet velen. Vermoedelijk heeft men voor het G. E. B. het onkostencijfer te hoog geraamd. In dezen tijd moet men toch eindelijk eens komen met een juisten opzet van de be- drijfsbegrooting en moet men eindigen met het verdoezelen van de cijfers. De directeur kon geen ander rapport uit brengen, maar voor de begrooting brengt het mee dat wij de 6100 moeten vinden. Wij kunnen de bijdrage van het rijk wel verhoogen, maar het is mogelijk dat wij het krijgen als renteloos voorschot, doch dan doen wy niets anders dan het inteeren van kapitaal. Spr. voelde voor deze dek- kingswyze niets. Ten aanzien van het radio-distributiebe drijf, oordeelde spr. dat als men zich aan de belofte wil houden, men niet moet ver lagen voor het bedrijf geheel is afgeschre ven. Door de tijdsomstandigheden kan men zich echter niet aan beloften houden en met tariefverlaging geven wij 18000 prijs, terwijl onze tarieven, in vergelijking met andere plaatsen, niet hoog zijn. Spr. heeft geen bezwaar om de 1100 uit ge meentewerken te nemen, mits dit kapitaal er is. De klacht, dat de winsten uit de be drijven te hoog zijn opgevoerd, uitte spr. reeds eerder. Nu is de vraag hoe moeten wij er praktisch iets aan doen? Wij kunnen afspreken de winst niet te vermeerderen, maar als de nood aan den man komt zitten wij met zoo'n afspraak. Met genoegen nam spr. kennis van de bekeering van deh heer Appel, die steeds beschikbaarstelling tegen kostenden prijs en nu met een ver laging van 25 genoegen neemt. Alk maar heeft de luxe van een sportpark en een muziektuin. Ze zijn er eenmaal en spr. vreesde dat er geen exploitanten te vinden zijn die de kosten voor de gemeente lager maken. Wij zitten met een uitgebreide be grooting. Dat altijd de noodige doelmatig heid wordt betracht betwijfelde spr. Dat leert het terrein aan den Bergerweg dat opgehoogd is en nu belnangrijk verlaagd worden. Ten aanzien van den kindertoeslag had het spr. getroffen dat de heer Sietsma sprak van een principieele kwestie en an deren van het berijden van stokpaardjes. De mogelijkheid bestaat dat nu het ge- meentebpersoneel de verlagingen van het rijkspersoneel moest meemaken, het nu de voordeelen kan mede maken. Waar om dit niet gedaan? Van loondruk is geen sprake en in het algemeen is het bij de soc.-dem. geen geheid standpunt meer, maar gaat men er voor gevoelen. Spr. her- herinnerde den heer v.d. Vall er aan dat hij by de begrooting 1936 B. en W. gevraagd had of het geen tijd voor kindertoeslag was. Het college zegde overweging toe en van dit college mag men niet verwachten dat het menschen met groote gezinnen zal weren. Spr. verheugde zich over het rapport over het parkeeren in de Langestraat, waarin de eenige oplossing geoordeeld wordt het parkeeren in de Langestraat te verbieden. De vrees van de winkeliers, die er nadeel van verwachten, deelde spr. niet. Spr. oordeelde voorts dat men beter deed met te erkennen, dat men met de toepassing van de bouwverordening fou tief is geweest. Spr. oordeelde voorts, dat de heer Appel geprotesteerd had, waarom ouders hun kin deren naar de bijzondere scholen hadden gezonden en men zou het op prijs stellen wanneer de kinderen van de openbare scho len bekend werden gemaakt met de groote waarde van den bijbel. Spr. was niet overtuigd, dat aanbesteding van de wasch van het Centraal Ziekenhuis geen voordeel zou geven. Spr. zou het op prijs stellen wanneer re genten besloten een proef te nemen met inschrijving. Wij zitten weer voor een voorloopige begrooting en de grootste voor zichtigheid is geboden. De heer H o ij i n k zou zich, met het oog op omstandigheden, bepalen tot enkele opmerkingen. Hij herinnerde aan de samenstelling van het college. De heer Bon sema zit daar namens de linksche fracties en spr. oordeelde, dat de heer Bonsema verplicht is zijn zetel ter beschikking van den raad te stellen. Het verheugde spr. dat hy bij deze be grooting het college een woord van lof kon brengen. Z.L wordt door het college een be vredigende politiek gevoerd. Doordat de particuliere organen te veel gesteund hebben op de Overheid, is de volkskracht verzwakt en spr. achtte het nog wel mogelijk om meer op het particulier initiatief te steunen. Hij achtte Alkmaar nog wel in staat om 5 pCt. meer op te brengen dan in 1935, toen door collecten 17000 werd opgebracht. Ook spr. verdedigde den kindertoeslagen was van oordeel dat het principe niet aan de orde is, omdat de loonen reeds zijn aan gepast. Zelfs in Zaandam werd de kinder toeslag aanvaard. Spr. vertrouwde dat de meerderheid hier het college zal willen steu nen. Voorts onderwierp spr. de berekening van de vergoeding voor de christelijke scholen aan critiek. De besturen hebben op de be zuinigingen niet kunnen rekenen, omdat zij niet vroeger op de hoogte zijn gebracht. Voor de volgende jaren hoopte spr. dat de opgaven spoediger zullen worden gedaan. Het christelijk schoolonderwijs is, naar spr.'3 oordeel, veel te lang de dupe geweest van een onjuiste berekening van de kosten van het voorbereidend onderwijs en spr. vroeg óf het college, bij de voorbereiding van een nieuwe regeling, overleg wilde plegen met de schoolbesturen. Spr. wenschte dat de rekeningen van het openbaar onderwijs in de commissie komen en heeft geen bezwaar, dat het zelfde geschiedt met die van de bij zondere scholen. Spr. zegde steun toe aan het boschplan, verzocht het college zich daarop niet blind te staren en alles ,e doen om de werkloozen te helpen. Ook vroeg hij naar de motieven die leidden het vuilnisophalen aan den heer de Wit te gunnen. Voor het radiobedrijf was spr. voorloopig tegen tariefsverlaging en vóór het nemen van de 20.000 winst uit dit bedrijf. Wij kunnen voor de jeugd niet genoeg doen, maar feit is, dat er voor de jeugd veel gedaan wordt. Met ontsteltenis had spr. in het voorloopig verslag kennis genomen van de woorden van den heer Appel, die de produc ten van de bedrijven voor kostenden prijs wil verstrekken en daarmede in de begroo ting een gat sloeg van 600.000 zonder dek king aan te geven. Thans laat hij dit prin cipe los door 25 pCt. verlaging te willen. Tegenover hem past de opmerking, dat niets te dol is. Dit geldt ook voor zijn opmerking, dat de raming van M. H. f 180.000 te laag is. Alkmaar staat rek er niet onderaan in het verzorgen van armlastigen. Spreker gaf ook critiek maar in de le plaats in M. H. zelf, waarin ook de heer Appel zit. Daar deelde de heer Appel mede, dat hij een tekort van 180.r00 bevroedde, maar hij keurde mede de begrooting goed. De suppletoire begrooting is een gevolg van het beleid van den wethouder. Spr. vroeg hoe de heer Appel de 180.000 wil dekken en welk» omstandigheden zich hebben voorgedaan, die hem thars de begrooting deden goedkeuren, die hij thans onvoldoende acht. Spr. deed een beroep op den raad tot samenwerking. (De vergadering werd hierop om half 12 geschorst). Opvt Wit op de pat Ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrang boven het voor hem von rechts komepde verkeer (dat aan 'n rooden d ril hoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangtweg nadert). yUotUMciaai 'Hieuw* Indië nader tot Nederland. Men schrijft ons: Het comité te Heiloo, dat door lezingen, voordrachten en films, onze belangrijke oVerzeesche Gewesten nader tot het Moe derland wil brengen, hield Dinsdag haar tweeden avond. Ds. Bloemhof leidde den spreker, dr. Lorang, der B.P.M. in en verheugde zich over de zeer groote belangstelling, waardoor het thans zelfs noodig was de groote zaal der Rustende Jager te gebruiken. Dit verschijnsel aldus den inleider bewijst, dat het publiek het doel van het eomité apprecieert. Dr. Lorang gaf vervolgens een zeer des kundig en duidelijke uiteenzetting over de winning van aardolie en de bereiding van de zeer groote verscheidenheid bijproduc ten. Zelfs wordt thans zeep uit aardolie ge produceerd. Het moeilyke werk der boormeesters en dat der geologen vooral het opsporen van olievindplaatsen had de uiterste belang stelling. Tijdens de pauze werd druk gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen, alsook om nader kennis te ma ken met een 25-tal olieproducten ook zeep welke in monsters waren meege bracht. Vervolgens volgden nog een flink aantal lantaarnplaatjes met mooie en interessante Indische beelden, om te eindigen met eeni ge opnamen uit Nieuw-Guinea, van welk land spreker zeer groote verwachtingen had Een krachtig applaus viel den spreker ten deel. De heer ten Bruggencate bracht den spre ker nog eenige hartelijke dankwoorden toe, voor de spontane en geheel belanglooze medewerking deze ontwikkelingsavonden te doen slagen. Dinsdag 12 Januari spreekt de heer v. Milligen uit Nieuw-Guinea, over Land en Volk van dit belangrijke en toch nog zoo onbekende veelbesproken land. Schilders patroonsvereeniging. De afdeeling Zuidscharwoude van de Schilderspatroonsvereeniging „West-Fries land" vergaderde in het café var. den heer J. van Erp te Sc hagen, onder voorzitterschap van den heer K. de Vries van Noordschaj- woude. Na eenige discussie werd met 17 tegen 5 stemmen besloten, de z.g. Mebes-actie voor dit jaar niet te voeren. Van het hoofdbestuur was een schrijven ingekomen naar aanleiding van de devalua tie van den gulden. Het gevraagde antwoord is door den secretaris aan het H.B. gezonden. Naar voren kwam nog, dat sommigen die wel aangesloten zijn, het volle loon niet uit betalen. Controle hierop wordt echter moei lijk geoordeeld. De afgevaardigde naar de alg. vergadering te Apeldoorn brrcht verslag uit van deze vergadering. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd hierna goedgekeurd met aan ontvangsten 530.72, uitgaven 452.30)4, zoodat het voordeel»» 78.41)4 was. Het aanvangsaldo was ?aI(lQ De aftredende bestuursleden, <je h K. de Vries en C. Oudendijk,' w^rd he*rea bijna algemeene stemmen herkozen (je Bij met prijsbespreking werd b" enkele wijzigingen de oude berekenin 8 handhaafd. Daarna werd het rapport ge' Saneeringscommissie behandeld, oaneenngscommissie Denanceld, e verscheidene leden het woord voertuJf0*** Na de rondvraag, welke niets opwL., werd de vergadering gesloten, waarna een demonstratie kreeg van de fa k de Jonge uit Groningen, welke met werd gevolgd. aan<lacht Tijdelijke stopzetting werv- schaffing. erkv«r- Gedurende het tijdvak 21 December t en met 9 Januari 1937 zal de werkverscha? fing tijdelijk worden stopgezet, dus ged rende 3 werkweken. De redenen, welkTtil dit besluit hebben geleid zijn deze, dat den loop der jaren is gebleken dat juist die weken, mede door de weersomstandiiT heden, zich verschillende moeilykhede voordoen. Bovendien vallen in genoemd* periode verschillende feestdagen, welke een beletsel vormen voor een ononderbrokeü gang van het werk, terwijl de werkver. schaffing ook op Januari in verband met het vorstelijk huwelyk zou stilstaan. Gedurende de drie weken, dat de werk verschaffing stilstaat, kunnen de werklood zen, die anders in die weken in de werkvepa schaffing zouden zyn opgenomen, met uft, zondering van de zoogenaamde „zelfstand!* gen", overeenkomstig de bepalingen van da steunregeling worden geholpen. Voor de zelfstandigen is een afzonderlijk regeling getroffen. Over de weken wiarfa zij zouden zyn tewerkgesteld, i ndien de werkverschaffing niet zou zijn stopgeat. zullen zij in het algemeen, evenals Vorfa jaar tachtig procent van 45 maal het basis- uurloon toegekend krijgen. Op het netto-steunbedrag, dat over da week, waarin de beide kerstdagen vaDcn wordt uitgekeerd aan hen, die die week fa de steunregeling zyn opgenomen omdat zfl anders in de werkverschaffing zouden zjfa geplaatst, mag een Kerstbyslag worden ge. geven van 25 van dit netto-steunbedrag, Collecte voor het huwelijksgeschc^ De collecte voor het nationaal huwe lijksgeschenk, aan te bieden aan prinws Juliana, heeft in deze gemeente 151 opge bracht. Riofmbolienetütnr. Onze afdeeling kwam Woensdagawnd in lokaal Flora bijeen. Tot candidaten van het hoofdbestuur werden benoemd in de vacture Bergman De Brabande; vacature v. Doorn De Zeeuw. Ofschoon de agenda niet gering was kon- Hen wy er niet op roemen dat de gedachte wisseling levendig was. Besloten werd 5 te voteeren voor het nationaal huldeblijk, benevens 25 of 2 medailles resp. van 15 en 10, uit te loven voor de a.s. vollegrondbloembollen-tentoon stelling in Marquette. Wollen Tweka Jongens- blauses vanaf 1.35. Wollen geruite Sportkousen prima kwaliteit, vanaf 75 ct. Moderne Dassen vanaf 25 ct. Heren dassen, met druk knoop, gemakkelijk en modern, 55-50-40» Craquelé dassen, 75 ct. Heren Overhemden, ruime keus, vanaf 1.05. Wollen Dames handschoenen met grote kap 55 ct. Tricot Handschoenen, de nieuwste soorten, vanaf 75 ct. PAYGLOP 10. TEL. 2056. is het Hoofdblad van de Pro vincie Noord-Brabant, wordt daar het meest gelezen, in vele gemeenten schier uitsluitend ea verschijnt dagelijks. Bjj aankoop van f 1.aan goederen ontvangt U ons nieuw nationaal springtouw of een oranje- corsage cadeau. $iiaarniaii»laan. Tel. 3119. Oranjelint in verschillende breedten Toonadig, Ligen tilialen in alle voorname plaatsen in Nederland.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12