Voor 100 jaar. Financieel Overzicht. JthaakeuAciek Qamcu&ciek X s m A i i I in jjg i H Ëj m 1! I 11. Uit de Alkmaarsche Courant van 19 December 1836. Wij hebben voor ons liggen een breed verhaal van de gevolgen de welke het inslaan van het onweder gehad zoude hebben in een huis in de Gemeente van Twisk, welke zoodanig verwonderlijk zyn, dat men daaraan niet dan zeer moeyelyk geheel geloof kan geven en dewelke alzoo verdienen zouden nader te worden onderzocht. Op den 3den dezer maand sloeg, des morgens tegen 4 uur, de b iksem in het huis van de wed. Gerrit Bruin te Twisk; men houdt het er voor dat de zelve den schoorsteen is ingeslagen; zonder brand te veroorzaken zyn alle de huisgeraden enz. vernield en bedorven; een tobbetje met melk was in het vertrek geplaatst, het zelve was in stukken geslagen en de melk tegen den zolder gespat, een boek en eene muts van den zoon, welke naast den schoorsteen op eene plank waren gelegd, wer den, geheel verzengd, in een ander vertrek wedergevonden. Uit eene kleederkast waren de deuren en een gedeelte van het achterschot weggenomen, terwyl de daarin zich bevindende kleederen onbeschadigd werden gevonden. Eene plank uit eene bedstede is, met eenen waterpot, achter de koeijen terug gevonden, een vat met hui is van zijne plaats gezet, zonder den inhoud eenigszins aan merkelijk te verminderen, terwyl een koffymolen en eenige andere stukken huisraad, op eenigen af stand van het huis zouden zyn terug gevonden; een zolderbalk in het vertrek zoude geheel zyn om gekeerd geworden; op eene koe stal lagen twee koeijen dood, een vrouwenboezelaar en eene turf lagen daarnaast, het schijnt dat de bliksemstraal, op de plaats, door eene schuif in uitgegaan. Het huis is geheel van zyn voeten gerukt, de schoorsteen is inge stort, de vrouw is van onder de puin daarvan verlost, zonder eenig- zins belangrijk gekwetst te zijn de meid schijnt aan het gezigt aan merkelijk geleden te hebben. Dit verhaal is oorspronkelijk, van iemand dewelke verzekert dat alles, den eigen dag dat het voorviel, te hebben waargenomen. In den loop van 1936 zijn tot heden uitge treden 18 leden, n.L 1 kaasfabriek wegens opheffing en 17 zelfkazende boeren, terwyl toetraden 4 nieuwe leden, n.1. 1 kaas- en boterfabriek en 3 zelfkazende boeren, zoodat het ledental op dit oogenblik bedraagt 427, n.1. 73 kaas- en boterfabrieken, 10 kaasfa- brieken en 344 zelfkazende boeren. Salarisregeling. Het bestuur was van oordeel dat de sala risregeling voor 1937 ongewijzigd zal kun nen blijven, onvoorziene omstandigheden voorbehouden. De vergadering ging hiermede accoord. Financiëele commissie. Het bestuur stelde voor hiervoor aan te wijzen de drie volgende leden: Coöp. Zuivelfabriek „De Hom" te Aven- horn, Coöp. Zuivelfabriek „West-Friesland" te Abbekerk, den heer W. Kout te Edam. De eersgenoemde fabriek heef dan nu voor de tweede maal zitting en kan dan het vol gend jaar „West-Friesland" te Abbekerk zitting blijven houden. Aldus besloten. Entreegeld voor 1937 Het bestuur stelde voor om evenals vori ge jaren het entréegeld voor 1937 voor alle nieuwe leden te bepalen op 1.per koe of per 300 k.g. in het afgeloopen jaar be reide kaas, indien het aanal koeien geen juiste maatstaf voor de kaasproductie vormt. Wordt goedgekeurd. Waar de rondvraag niets opleverde, volgde sluiting. Gering resultaat van dwangmaatrege len tegen goudhamsteraars in Frank rijk. Een nieuwe leening als middel, om het goud uit zijn schuilhoeken te brengen. Fransche Ieenings- onderhandelingen met Amerika. Verbetering der stemming ter beurze. Uitbreiding van de rubberproductie in de eerste helft van 1937. Voor deden voor de Ned. Indische Rubber- mijen. De Fransche regeering is tot dusverre niet erg gelukkig geweest met haar ogingen, om de hand te leggen op een zoo groot mogelijk gedeelte van het kapitaal, dat in de periode van monetaire onrust naar het buitenland was gebracht, of wel binnenslands in den vorm van bankbiljetten of goud was opge pot. In plaats van het oogde doel te berei ken, hebben verschillende der van hooger- hand genomen maatregelen het kapitaal juist ervan afgeschrikt, uit zyn schuilhoe ken te voorschijn te komen. Het vaststellen van hooge geldboeten bij n iet-inlevering van goud had alleen dan het verwachte effect kunnen sorteeren, in dien de Bank van Frankrijk zich bereid had verklaard, het by haar in te leveren goud te betalen op basis van de nieuwe pariteit. Nu zij er mede meende te kunen volstaan, den ouden prijs in papierfrancs te betalen, werd het gele metaal vooral eenvoudig niet bij de Bank van Frankrijk ingeleverd. Voor een deel werd het langs sluikwegen naar het buitenland gebracht voor zoover het daar tenminste niet reeds aanwezig was, en aldaar ten gelde gemaakt, tegen den zooveel hoogeren wereldmarktprijs. Zoo berekent men, dat alleen al in Zwitser land sedert de devaluatie meer dan Zw.Frs. 100 millioen aan buitenlandsch voorname lijk Fransch goud is aangeboden en in Zwitsersche francs is omgezet. De Fransche regeering heeft weliswaar by de banken een onderzoek laten instellen naar de goud en deviezentransacties der clientèle, maar ook dit kon slechts een betrekkelijk poover resultaat opleveren, omdat degenen, die het er om begonnen was, hun bezit „veilig te stellen", van te voren reeds de noodige maatregelen hiervoor hadden genomen. Het onderzoek, dat veelal als een schen ding van het bankgeheim werd beschouwd, heeft ook al weer de omgekeerde uitwerking gehad, dat particulieren, in plaats van hun beschikbare middelen aan de banken toe te vertrouwen, deze naar het buitenland heb ben gebracht of bankbiljetten hebben op gepot, met het gevolg, dat minder gelden ter beschikking zijn voor credietverleening aan het bedrijfsleven en den Staat. En toch hebben deze beide laatste zoo'n groote be hoefte aan nieuwe credieten. Het bedrijfs leven heeft veel grootere bedrijfskapitalen noodig, zoowel in verband met de loonsver- hoogingen als wegens de prijsstijging van de meeste artikelen. En wat de regeering betreft: de schatkist kan nog wel, op grond van de groote disconteeringsmogelijkheden, die zij zich door de Bank van Frankrijk heeft laten openen, over een aanzienlijk be drag bij de Circulatiebank beschikken, maar zij moet er op bedacht zijn, zich de noodige middelen te verschaffen voor dek king van het aanzienlijke begrootingste- kort. De dezer dagen door de Kamer aan genomen begrooting voor 1937 geeft voor den gewonen dienst een tekort te zien van Frs. 4V2 milliard; voor den gewonen en bui tengewonen dienst tezamen bedraagt het deficit echter Frs. 22 milliard, waarbij valt op te merken, dat veel posten, die eigenlijk op de gewone begrooting thuis hoorden, naar den buitengewonen dienst zijn overge bracht. De Fransche regeering komt thans met de uitgifte van een „leening voor de nationale verdediging", die wel een heel bijzonder karakter draagt. Zy is er n.L eenerzijds uit sluitend op berekend, om degenen, welke tot dusverre hun goud niet hebben inge leverd, alsnog tot afgifte van dit goud te doen, terwyl zij aan den anderen kant ten doel heeft, de in Juli j.1. geëmitteerde „bons-Auriol" te consolideeren. Deze bons, welke tegen een rente van 4 bij een loop tijd van een jaar van 3% %by een looptijd van zes maanden waren geëmitteerd, waren destijds bij het publiek ondergebracht na de uitdrukkelijke verklaring van den minister van financiën, dat de gouden standaard ge handhaafd zou worden. De slechts enkele maanden later doorgevoerde devaluatie heeft groote ontstemming onder de houders dezer bons teweeggebracht. Om deze ont stemming weg te nemen en de houders der stukken er toe te brengen, ondanks hun slechte ervaringen crediet aan den Staat te blijven verleenen, wordt een speciale tranche der leening ter beschikking gesteld van de houders der „Bons-Auriol". Deze tranche draagt een rente van 4 zij heeft een lootyd van negen jaar en na afloop daarvan zullen de stukken aflosbaar zyn met een agio van niet minder dan 40 In totaal werd destijds Frs. 4 milliard aan Bons-Auriol" geplaatst; het zou reeds veel gewonnen zijn, als dit bedrag door de nieu we emissie grootendeels geconsolideerd zou kunnen worden, zy het ook, dat de looptijd der nieuwe leening veel korter is, dan voor een normale consolidatie-operatie feitelijk in aanmerking zou dienen te komen, Nog veel korter is de looptijd van de tranche, die zal moeten dienen om het nog altijd opgepotte goud den weg naar de schatkist te doen vinden. Bij een rentevoet van 3 zal de aflossing reeds na drie jaar geschieden, met een agio van eveneens 40 Dit agio is dan bedoeld als vergoeding voor de afgifte van goud tegen de oude pariteit en het komt dan ook ongeveer over een met het verschil der waarde van het goud volgens den „franc 1928" en den franc 1936". Om degenen, die hun goud onder den door de regeering geoefenden drang reeds eerder hebben ingeleverd, niet te dupeeren, is bepaald, dat houders van ontvangstbewijzen van goud tegen dezelfde voorwaarden op de leening kunnen inschrij ven als zij, die het goud eerst thans inleve ren. Teneinde de beursnoteering van de nieuwe stukken zooveel mogelijk gelijk te maken aan den koers van aflossing, is be paald, dat de obligatiën door den fiscus in betaling zullen worden genomen voor een deel der successie-rechten tot de waarde, welke zy bij aflossing zullen hebben, dat wil dus zeggen 140 Al deze voorwaarden zouden de leening stellig tot een groot succes maken, indien de voornaamste factor, om een dergelijke transactie te doen slagen, aanwezig ware, Frankrijk voor de Ver. Staten zeker geen bezwaar opleveren; integendeel, het groote goudbezit der Federal Reserve Bank zou hierdoor de aderlating ondergaan, die in verband met de credietsituatie in Amerika zen dan de thans geldende, al waren zy op zich zelf ook zeer bevredigend. Mocht de te genwoordige prijs zich handhaven, dan zul len de voorverkoopen uit oogst 1938 natuur lijk wel tegen dezen hoogen prijs kunnen 37. Kc3 Le4 38. Le3 Tb8 39. b4 f5 zelf wenschelijk en zelfs noodzakelijk moet geschieden, wat dan in de winst- en verlies- Wit zoekt het op de dame vleugel, zwart op de koningsvleugel. worden geacht, wil men een uitbreiding van de ongemotiveerde credietuitzetting en de speculatieve excessen, die hiervan 't gevolg moeten zijn, voorkomen. Een tijd lang heeft het besef, dat men by de hausse op de New- Yorksche beurs en de groote bedrijvigheid op economisch gebied voor een goed deel reeds te doen heeft met de uitwerking van inflationistische krachten, die de kern van een ineenstorting in zich dragen, tot een ze kere mate van terughouding geleid by het aangaan van nieuwe beurstransacties. Deze week was de stemming te New-York echter weer aanmerkelijk beter, dank zij de gun stige stemming op de productenmarkten, waar tal van artikelen nieuwe recordpry- zen voor dit jaar hebben bereikt. Een ver dere uitbreiding der werkzaamheden in de staalindustrie, die thans op circa 80 pCt. van haar capaciteit werkt, leidde tot een herle ving van de vraag naar staalwaarden, terwijl een prijsverhooging van koper ook de an dere metaalwaarden in het middelpunt der belangstelling bracht. Op de Amsterdamsche beurs, waar een aantal van de belangrijke Amerikaansche staal- en koperwaarden officieel worden verhandeld (U.S. Steel. Bethlehem Steel, Anaconda Copper, Kennecott Copper, Ame rican Smelting Refining e.a.) vond deze beweging weerklank. Zij oefende ook een gunstigen invloed uit op de algemeene stem ming ter beurze. De nadering van de jaars wisseling had weliswaar tot gevolg, dat ie handel binnen betrekkelijk beperkte gren zen bleef, maar er ging toch wat meer om dan in de laatste weken het geval was ge weest. Het leeuwendeel der belangstelling con centreerde zich wat de locale afdeelingen betreft op rubberwaarden, in verband met het eenigszins sensationeele besluit, dat de Internationale Rubber Commissie in haar jongste vergadering heeft genomen met be trekking tot den omvang der restrictie in de eerste helft van 1937. Terwijl men in Lon densche rubberkringen reeds van te voren rekening er mede hield, dat het percentage van den uitvoer reeds voor het eerstvolgen de kwartaal zou worden verhoogd, helde men hier te lande meer over tot de meening, dat de verhooging eerst in het tweede kwar taal zou ingaan, in verband met technische moeilijkheden ten aanzien van de verstrek king der licenties. In werkelijkheid heeft het Comité thans besloten, om het uitvoer percentage, dat voor de tweede helft van 1936 65 pCt. bedroeg, voor het eerste kwar taal van 1937 te verhoogen tot 75 pCt. en voor het tweede kwartaal tot 80 pCt. Men moet wel aannemen, dat het Rubber-Comité het besluit tot een dergelijke drastische ver mindering der restrictie niet lichtvaardig heeft genomen, maar dat het over statistie ken en gegevens beschikt, welke een uit breiding van de productie wettigen. Blijk baar houdt het Comité rekening met een ver dere toeneming van het rubberverbruik in de eerste helft van 1937 met 5 pCt.; alleen in dit geval immers" zal de vraag in even wicht zyn met het aanzienlijk vergroote aan bod; zoo niet, dan zal men een styging der voorraden te zien krijgen, met een dien overeenkomstige daling van den rubber- prijs. In rubberkringen verwacht men intus- schen niet, dat de voorraden reeds in de eer ste drie maanden van dit jaar zullen toene men; in de eerste plaats is het rubberver bruik in de eerste vier maanden van het jaar meestal het grootst en voorts betwijfelt men, of het de rubberondernemingen wel mogelijk zal zyn, om in de paar weken voor dat de verhooging ingaat hun werkkrachten zóó te organiseeren, dat de productie reeds gebracht zal kunnen worden op 75 pCt. van de standaard-quota, die op zich zelf toch al belangrijk hooger zijn dan die van 1936. Wel bestaat de kans, dat de sterk opgeloo pen prijzen een grooteren export zullen ver oorzaken uit gebieden, die geen deel uit maken van de restrictie-overeenkomst, ter wijl ook het gebruik van geregenereerde rubber er wellicht door zal toenemen. Deze laatste overweging, tezamen met de moge lijkheid, dat een sterke prijsstijging van rubber het verbruik zou doen verminderen, is een der edenen, weshalve het Rubber Co mité de voorkeur geeft aan een soepele restrictie-politiek met matige prijsverbete ring, in plaats van door een scherpe produc tie-beperking de noteeringen kunstmatig op te drijven. De door het Comité gevolgde politiek is ook in het welbegrepen belang van de on dernemingen. Een vergrooting der produc tie, die slechts een geringe stijging der al gemeene onkosten met zich brengt, maakt de productie-kosten per K.G. rubber bedui dend lager, terwijl door de vergrooting van de hoeveelheid geproduceerde rubber de to tale opbrengst van den oogst eveneens stijgt. rekening over 1938 tot uiting zal kunnen komen. De belangstelling voor scheepvaartaandee- len is weer toegenomen, hierdoor konden Ned. Scheepvaart Unie e.a. nog eenige koers stijging boeken, terwyl enkele minder cou rante aandeelen van Mijen uit de „wilde vaart" met sprongen omhoogliepen, op be richten omtrent een verdere uitbreiding der bedrijvigheid op verschillende trajecten, ge paard gaande met een krachtige styging der vrachtprijzen. Vooral op de La Plata en de Australische vrachtenmarkt heerscht een groote bedrijvigheid in verband met de oogstverschepingen. De toenemende vraag naar scheepsruimte weerspiegelt zich reeds in een krachtige opleving in den scheeps bouw, waarvan ons land zijn deel schijnt te zullen krijgen. Reeds zijn een aantal belang rijke orders voor den bouw van nieuwe schepen bij verschillende Nederlandsche scheepswerven geplaatst, waartoe de verbe tering der concurrentie-verhoudingen na de depreciatie van den gulden het hate heeft bijgedragen. De Ned. Scheepsbouw Mij. ont ving in de afgeloopen week twee belangrijke orders, één voor Noorsche en één zelfs voor Engelsche rekening. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Bethlehem Steel 54 9/16, 56 1/4, 55 5/8; Anaconda Copper 38 1/16, 40 3/16, 39 5/8; U.S. Steel 54 3/8, 59 1/8, 58 1/16; Philips Gloeilampen 273, 284%, 277%, 283 3/4; Unilever 157 5/8, 159 1/4; Kon. Petroleum 403%, 410, 4081/4; Amsterdam-Rubber 287 1/4, 303 3/4; Indische Rubber 183 1/4, 199%; Lampong Sumatra 127, 136; Serbadjadi 149, 171; Deli Batavia Mij. 235%, 241; Deli Mij. 307, 304%, 312, 310; Handelsver. „Amsterdam" 425, 420, 439, 438; Javasche Cultuur 161%, 168; Ned. Scheepvaart Unie 94%, 97%; Maas Stoomvaart Mij. 58, 72 1/4; Houtvaart 55, 62 1/4; Nievelt Goudriaan 116, 123. De oplossing van het probleem van Meredith zal ik de volgende maal behan delen. A. P. Eerkes. Ie Prijs Norsk Sjakkblad 1936. 40. Lel Kg6 41. La3 Td8 42. Lel Kh5 43. Le3 Tb8 44. f4 Kg4 45. fe5: de5: 46. e6 f4 47. gf4: ef4: 48. Ld 4 f3 49. ba5: ba5: 50. Kd2 Lc6 51. Lc3 La4: 52. La 5: Lc6 53. Lc3 Kh3 54. Kfl Kg2 55. Ld 4 Tblf 56. Kd2 Tb4 57. Kc3 Ta4 58. Le3 Ta3f 59. Ke4 Te3: 60. Ke3: f2 Opgegeven. Dr. P. Feenstra Kuiper. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1467. Stand. Zw. 9 sch. op: 2, 4, 7, 8, 9, 19, 35, 36, 38. W. 10 sch. op: 15, 20, 33, 39, 42, 44, 45, 46, 48, 50. Oplossing. 1. 15—10 1. 424 2. 45—40 2. 38 29 (op 38 47 volgt 3934 en 34 3. 46—41 3. 36 38 4. 48—43 4. 38 49 5. 40—34 5. 29 40 gedw.) 6. 39—34 6. 40 29 7. 50—45 7. 49:40 8. 45 1! Twee fijne eindspelen. By 't bestudeeren van de kleine eind spelletjes van wijlen I. Weiss, wordt men telkens weer getroffen door den eenvoud en de schoonheid. Wij laten er hier nog twee volgen: 8 1 dK a b c d e g b Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Kd8, Da2, Lc7 en e8, Pd2 en d5, pi a3, c3 en c6. Zwart: Kc5, Dh4, Tdl en h5, Pb2 en d3, pi b7, b5, e4, f6 en g5. De volgende party, die onlangs in den winterwedstryd van de Heldersche schaak club Morphy gespeeld werd, is vol con trasten en leerrijk door de gemaakte fou ten. van der Kamp-Feenstra Kuiper. Zw. 1 sch. op 36, 1 dam op 37. W. 3 sch. op: 23, 28, 46 en dam op 47. Wit is hier aan zet en wint op een wijze, die men heusch in de party niet zoo gemakkelijk ziet n.1. door: 46—41 (zw. 37 46), 47—42! (op 46—41 volgt 4237 en 28 37, op 3641 volgt 42—47 en zwart is verloren, want wy vestigen hierop nog eens nadrukkelijk de aandacht: Wie aan de beurt van spelen zynde, niet kan zet ten, dus vaststaat, heeft het spel verloren! Hoe mooi is ook het volgende: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 12. d4 Pf6 c4 e6 Pf3 b6 Alzoo dame indisch. 13. 14. 15. 16. 17. n.1. vertrouwen in de toekomstige monetaire Het voordeel van een grootere productie zal en financieele ontwikkeling van het land. Nu deze ontbreekt, moet men afwachten, hoe de uitslag van deze operatie zal worden, ondanks de krachtige propaganda, die er voor wordt gevoerd. Vermoedelijk zal de Fransche re geer in g wel trachten, een deel van haar leeningsbe- hoeften in het buitenland te dekken, wat meteen aan den francskoers althans ytde'yk den steun zou geven, waaraan deze dringend behoefte heeft. Ondanks een officieel dementi wordt in financieele kringen als vaststaand aangenomen, dat met de Ver. Staten onderhandelingen over het afsluiten van een leening worden gevoerd. Hiervoor wordt een bedrag van Frs. 20 milliard ge noemd, dat dan op de markt te New York zou worden geplaatst. De Amerikaansche regeering heeft als voorwaarde voor het toe laten van deze transactie echter een rege ling van de Fransche oorlogsschuld aan de Ver. Staten gesteld. In Frankrijk hoopt men hiervoor eenzelfde „symbolische" wijze van betaling te kunnen bewerkstelligen als En geland destijds ten aanzien van zyn oorlogs schuld aan Amerika heeft verricht. De be sprekingen schijnen echter nog niet in een ver gevorderd stadium te zyn gekomen. Uit een technisch oogpunt zou het ver strekken van een belangrijke leening aan i des te belangrijker zijn, indien de verkoop prijs zich in stijgende richting mocht blijven bewegen. Ook op de tegenwoordige prijzen maken de Indische rubberondernemingen, zooals bekend is, reeds een flinke winst. Ver schillende hunner hebben deze winst voor den eerstkomenden tijd reeds vastgelegd, door het afsluiten van voorverkoopen uit .oogst 1937; anders daarentegen geven er de voorkeur aan, de verdere ontwikkeling der markt af te wachten, die ze tot nu toe inder daad niet heeft teleurgesteld. Op de aankon diging van het restrictiebesluit is de rubber- noteering te Londen opnieuw gestegen. Een ander artikel, welks prijsverloop ter beurze nog altijd sterk de aandacht trekt, is palmolie, in verband met de groote belan gen, welke verschillende Indische cultuur- ondernemingen w.o. Handelsver. „Am sterdam", Amsterdam-Rubber en Deli Mij. bij dit product hebben. De koersstijging van H.V.A.'s is voor een groot deel toe te schrijven aan de verdere prijsverhooging van palmolie, waarbij evenwel over het hoofd wordt gezien, dat palmolie tot de ar tikelen behoort, die meestal lang vooruit, op latere levering wordt verkocht. Zoo schijnt het wel vast te staan, dat het overgroote deel van oogst 1937 reeds eerder van de hand is gedaan tot aanmerkelijk lagere prjj- 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. g3 Lb7 Lg2 Le7 0—0 0—0 Pc3 d6 Tel Pbd7 e4 e5 de5: de5: Na Pe5:, Pe5:, de5: komt f4. Pd5 Ld6 b3 h6 Wit wil Lg5 voorkomen, maar ver zwakt zijn stelling. Lb2 De8 Ph4 Pd5: ed5: f6 Dg4 Lc8 Wit begint een snelle aanval, die be ter met Le4, Pc5, Lg6, enz. was inge leid. Zwart is hyperlistig, maar speel de beter Df7. Pf5 g6 Dit kost zwart een pion. Ph6:f Kh7 Dh3 Pc5 Pf5f Kg8 Na g4 komt Kg7 en Th8. Pd6: cd 6: Zwart verkiest geen algemeene af- ruiL Dh6 a5 Zwart stelt nu een venijnige val, die nogal verborgen ligt. Tadl g5 Wit vliegt er in. Dd2 was noodzakelijk. Le4 Pe4: Te laat! Te4: Ta7 Dreigt slechts Th7. Th4 gh4: Dh4: Th7 De4 Dh5 Zwart komt wat los! Tel Dh2:t Kfl Dhl: Geeft afruil. Beter Lh3t. Ke2, f5. Dhl; Thl:+ Ke2 Tel:f Kei: Kf7 Een typisch eindspel volgt nu. Zw. 1 sch. op: 39 en dam op 50. W. 1 sch. op: 29 en twee dammen od 10 en 35. Wit kan ook deze party winnen ni. door te spelen 3544!! Zwart kan nu schyf 39 niet wegspelen, want dan volgt 10—15 en 15 49. Dus zwart moet 5045. En nu slaat wit van 44 naar 28!! De zwarte dam op 45 kan nu slaan naar 5 of naar 46, maar in beide gevallen zet wit hem vast door zyn dam naar 46 of 5 te spelen, 't Ly'kt als men 't zoo ziet, allemaal zoo eenvoudig. Maar in de practykH Ter oplossing voor deze week: Probleem 1468 van G. Raymond, Canada. Lel Kd2 a4 Lf5 Tc8 Th8 Zw. 10 sch. op: 2, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 19, 30, 35. W. 10 ach. op: 21, 25, 28, 32, 33, 34, 39, 42, 44, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 19