ABDIJSIROOP GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 Verkoudheid, hoest, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan» AKKER's verstèrkte BEGROOTINGSVERGADERING. Vrijdagmiddag 1 uur werd voortgegaan met de algemeene beschouwingen over de gemeente begrooting. Het woord was allereerst aan mej. N i e r o p, die in bespreking bracht de voorgestelde subsidie-verlagingen en van oordeel was, dat de begrootingen van de vereenigingen een verlaging niet toelaten. Zij wees er op dat de particuliere bijdragen verminderen. Dit leert het verslag van den Armenraad. Spr. had geïnformeerd naar den toestand van de Vrijwillige Zuigelin genbescherming, daar werd 300 door moeders in de bus geofferd, doch het is niet mogelijk een bijdrage verplichtend te stellen, zoodat de 500 niet te dragen is. De subsidie van de provinciale vereeniging wordt dan ook met 225 verlaagd, zoodat de verlaging dubbel werkt. Ook de subsidieverlaging van de werk inrichting voor buitengewoon lager onder wijs kon h.i. niet verlaagd worden. Men wil hier een beroep doen op 't particulier initiatief en daarom zou spr. de heeren straks loten aanbieden. (Gelach). Voorts besprak zij den toestand bij het lager onderwijs en de daar ingevoerde combinatie van klassen. Een andere com binatie, om een verplichte leerkracht te kunnen behouden, werd door haar wen- schelijk geoordeeld. Voor de toekomst drong zij op een juistere reorganisatie aan. Spr. diende eenige vragen in. Mr. Leesberg wees er op dat hier over in de stukken niet was gesproken waarop de heer v. d. V a 11 vroeg of Mr. Leesberg den dienst uitmaakte? De voorzitter verleende mejuffr. Nierop toestemming om door te gaan, doch zeide bij zijn beantwoording met de afwijking rekening te zullen houden. Mej. Nierop haar betoog vervolgende vroeg de gemiddelde kosten per leerling van de bewaarscholen. Met klem bepleitte spr. het behoud van het bewaarschoolonderwijs met het oog op de karaktervorming van het kind. De radio-distributie besprekende wees zij op Hilversum waar de ervaring heift geleeid, dat na de abonnementsverlaging de daling van het abonnementental stop werd gezet en een vermeerdering viel te cons'ateeren. Ook zij oordeelde verlaging noodig. Tenslotte besprak zij het gebruik van gemeentelokalen waarbij zij het on juist oordeelde, dat in tegenstelling met andere organisaties het Instituut van ar- beidsontwikkeling 0.90 per uur moet be talen en anderen 0.75 per avond. De heer K e ij s p e r voelde zich altijd getrokken door schouwburgfiguren en daaiom had het marionettergeval van den heer v. d. Vall zijn belangstelling en ver zocht hij, onder gelach, den voorzitter de door mr. de Groot meegebrachte marionet uit te deelen waar dit mogelijk was. De markt. Spr. betoogde dat een overdekt markt terrein van de varkensaar.voerders van groot belang is, maar de markt wordt ge zocht om de kleur en de fleur, die een open markt biedt. De argumenten voor een overdekking zijn echter sterk en eischen een nauwgezet onderzoek. Spr. bracht het college een compliment voor hetgeen het deed voor het behoud van de markt. Spr. betreurde de actie voor de kaasbeurs, die er op wijst dat men zijn zin wil doordrijven. Dit leert ee'. artikel in het zuivelblad, waar over historisch ge groeide voordeelen wordt heengestapt met een beroep op de Crisiswet, die geen eco nomische wet is maar een sociale wet. Spr. veroordeelde het, dat menschen, die door deze wet voordeel trekken, die wet uitbuiten om de markt te benadeelen. Wat gebeurt is niet fair en spr. verzoekt het college hierover een onderhoud met den minister aan te vragen. De handel is er bij betrokken en spr. betreurt het dat handelaren zich niet af zijdig hebben gehouden en hij deed een beroep op den handel om niet naar de Beurs te stappen of iemand naar de beurs te laten stappen op een vermeend klein economisch voordeel. Laat men toonen gemeenschapsmenschen te zijn. Het radio-distributiebedrijf. Spr. herinnerde er aan, dat de wethou der wel eerst prijsverlaging heeft gewild, doch een raadsbesluit in dezen bestaat niet. De omstandigheden maken het noodzake lijk goede voornemens uit te stellen en spr. oordeelde, dat de heer v. d. Vall ten onrechte van belofte en breuk sprak. Spr. oordeelde dat zij die geen 2 kunnen be talen ook geen 1.50 kunnen betalen. Alle plaatsen heffen 2 en de particuliere be drijven zijn niet lager. Een poging om de 20.000 uit het werkloozen-subsidiefonds te halen zal z. i. niet gelukken. Ten aanzien van den kindertoeslag kan spr. niet ontkomen aan het gevoel, dat onhoudbare argumenten zijn gebruikt. Aan platonische liefdesverklaringen, ge uit door de heeren Appel en v. d. Vall, hebben wij niets. Dat beteekent steenen voor brood. Spr. oordeelde dat de heer Sietsma ten onrechte gepoogd heeft prof. Romme in tegenspuraak te brengen met de voorstanders van kindertoeslag. Wy, katholieken, staan op het stand punt, dat elk mensch van nature recht heeft op een groot gezin en dat het loon voldoende moet zijn om het groote gezin te onderhouden. Wij oordeeler. het groote gezin het normale gezin. Het principieel verschil tusschen ons en de anderen is, dat wij het groote gezin het normale gezin oordeelen. Het loon is gebaseerd op de behoefte. Loon naar prestatie is kwats. Spr. oordeelde voorts, dat geestesarbeid hooger betaald moe', worden dan handen arbeid. Voor alles moeten de behoeften om te kunnen leven bevredigd worden en nu het loon gebaseerd is op het kleine ge zin, vragen wij een toeslag voor het groo te gezin. Ook spr. stelde in het licht dat men zoowel in liberale als soc.-dem. krin gen tegenover kindertoeslag niet meer afwijzend staat. Spr. begreep niet waar menschen, als de heer Appel, den moed vandaan halen om een beroep op de kleine middenstanders te doen, terwijl men spreekt voor de verproletariseering van den middenstand. De heer Appel: Zij behooren bij ons. De heer K e ij s p e r Niet ieder die zich op den handel werpt is middenstander. De neer v. d. Vall: Zoo zijn er toch velen begonnen. De heer K e ij sper: De middenstand heeft altijd een eigen taak vervuld en middenstander is hij die zelfstandig een eigen bestaanstrijd voert. Dezen stand heeft altijd een cultureele en sociale taak vervuld en spr, verwacht dan ook, dat zij die spreken van een sociale taak, wat minder smalend spreken' over den mid denstand. Voorts oordeelde spr. dat ten aanzien van de functies en overheidsdienst, de heer v. d. Vall de r.-k. ten onrechte in de positie van holle bolle Gijs had pogen te plaatsen. In dit opzicht is er tegenover de r.-k. bewust groot onrecht gebeurd, ook in Alkmaar. De heer v. d. Vall: Niet tegenover de soc.-dem.? De heer K e ij s p e r Als dit het geval is zijn wij ook daar tegen. De heer A p p e 1En de revolutionnair- socialisten? De heer K e ij s p e r Die zijn er niet. Wij hopen dat de r.-k. niet langer als tien de rangs burgers beschouwd worden. Er zyn er, meneer van de Vall, die in gezel schap van r.-k. doen of ze met een kruisje op hun borst loopen, maar achter onzen rug ons trappen. Het domste van die menschen is, dat zij den ken, dat wij dit niet in de gaten hebben. De heer v. d. V a 11Waarom aan mijn adres? De heer K e ij s p e r Omdat u inter rumpeerde. Ik hoop dat aan 't onrecht een einde wordt gemaakt en protesteer tegen de carricatuur van holle bolle Gijs. De heer Woldendorp stelde in een meer uitvoerig betoog de groote waarde van de wijkverpleging, zuigelingenbe scherming en kleuterzorg in het licht, be- toogende, dat dit werk ook veel econo misch voordeel voor de overheidskas brengt. Wanneer dit werk wordt losgela ten dan zullen onvermijdelijk de zieken huis-uitgaven stijgen. Ook voor het beroep op particulieren zijn grenzen. Spr. oordeelde de Zaterdagsche vee markten een aanlfuiting en bepleitte de instelling van een Woensdagsche markt dag. Spr. onderschreef voorts het betoog van mr. de Groot over het sportpark. De si tuatie is daar foutief. Volgens de begroo ting moet er jaarlijks 20.000 bij het sportpark, doch dit beeld is onjuist en spr. doet een beroep op het college om te komen met een juistere regeling. De heer Raat leverde een pleidooi voor het instellen van een vestigingsverordening in het belang van den middenstand. Ook voor het behoud van de markten en het stadsschoon leverde spr. een pleidooi, waarbij hy de wenschelijkheid betoogde om bjj den wetgever aan te dringen op een rege ling ten bate van de middenstandsbedrijven en op de inschakeling van den middenstand bij verschillende leveranties. Ook de schoolgeldregeling naar het inko men van 1935, terwijl dat van 1937 hoogst waarschijnlijk lager zal zijn, onderwierp spr. aan critiek, waarna hij de f 11.000 van gemeentewerken aan een beschouwing on derwierp. Mr. Leesberg was van oordeel, dat een behandeling van de begrooting feitelijk was met de ervaring van het verleden een blik slaan in de toekomst. Spreker con cludeerde, dat de raad neiging toont voor het klassieke en daarom hoopte spr., dat B. en W. de volgende begrooting zouden aan bieden met 'n aanhaling van Cicero over de kreeften. Aan den secr. gaf spr. in overwe ging de stukken voortaan anders te rang schikken, tenzij men dit deed om aan te ge ven, dat wij de kreeftengang volgen en in derdaad achteruit gaan. (Mr. L. had een me morie die verkeerd ingebonden was.) Inderdaad gaan wij achteruit. In 1935 werd 7000 bezuinigd en 17.500 op sala rissen, de raad oordeelde dit te weinig en door een wijziging werd nog 70.000 gevon den. Thans weer een bezuinigen van f 35.000 en dit is noodig. Spr. heeft hiervoor bewondering, doch hij wil niet aan het kapitaal tornen en is het eens met degenen die van oordeel zijn, dat den Haag dit niet kan vergen en dat de oe- grooting naar den Haag moet met een hoo ger geraamd bedrag uit het werkloozen- subsidiefonds. De 6100 uit de gasfabriek wordt ook ten sterkste door den directeur ontraden en de 11.000 van gemeentewer ken, afgezonderd voor een bepaald doel mag men niet terugnemen, tenzij men het bedrijf liquideert. Spr. is overtuigd, dat het geen liquide balans is en dat den Haag dit niet van Alkmaar kan vorderen. Wij moeten er den nadruk op leggen, dat wij in 2 jaar al 135.000 op den gewonen dienst hebben bezuinigd. Verder kan het niet en daarom dringt spr. er op aan de ka pitaalsvermindering niet in vermindering te brengen op het door het rijk uit te keeien bedrag, de kans is dat wy het nu toch van den Haag krijgen en wij moeten dit dus pro- beeren. Weth. v. Slingerland.' Dat was mijn standpunt van het vorig jaar. Mr. Leesberg: Toen schoot u te kort in bezuiniging op den gewonen dienst en heeft het ryk u een handje geholpen. Voor dit jaar heeft u het goed gedaan, maar u gaat te ver om het aan te tasten. Spr. oordeelde, dat er met het poortje van de Groote kerk eindelijk wat moet gebeuren en deinst niet terug voor het opmaken van een proces-verbaal. Voorts verzocht spr. het college aan den raad gelijk met de begrooting den stand van de middelen over te leggen. Het Burgerwees huis heeft verdienstelijk bezuinigd, maar opheldering vraagt een post van 400 voor buitenverpleging. De heer Dekker vroeg inlichtingen over het terugzetten van de rooilijn aan den Ber- gerweg. De verordening is zoo geredigeerd, dat niemand er wijs uit kan worden. Onder hilariteit las spr. het betreffende artikel voor, waarover hij inlichtingen bij het bouw en woningtoezicht had gevraagd en uit de toelichting bleek, dat men dan aan den Ber- gerweg straks eenkamerwoningen kan bou wen. Spr. heeft daarop een onderhoud ge had met den wethouder, met gevolg, dat hij een schrijven kreeg van den directeur waar in mededeeling werd gedaan van een andere meting, zoodat er nu wel gebouwd kan wor den. Volgens de verordening kan het echter niet. Ook spr. had zich er over verwonderd, dat men het terrein aan den Bergerweg 20 c.M. te hoog had opgehoogd en hij oordeelde, dat er 25.000 M3. zand te veel is opgebracht. Spr. oordeelde, dat men serieuser werk van gemeentewerken mag eischen. De heer Stoutjesdijk bracht het col lege dank, dat het ditmaal het advies over het parkeeren bij de stukken had gelegd Hieruit bleek, dat de politie 't met spr. eens was, dat men met het parkeeren in de Lan- gestraat vast loopt en dat men dit advies niet zonder meer ter zijde kan leggen. Spr. onderschreef den wensch van den heer Raat om den middenstand voor leveranties in te schakelen. Deze is aan het eind van den akker. Alle onnutte uitgaven, als walmuren repareeren, het dak van de vischmarkt, dient men in het belang van den middenstand ach terwege te laten. Wij moeten de kleine mid denstanders helpen. De heer Grondsma besprak de restau ratie van de Groote kerk. Spr. was over het antwoord van B. en W. niet tevreden. Reeds in 1934 werd de toestand zorgelijk en on verantwoord geoordeeld en thans is die toe stand nog slechter geworden. Het orgel dreigt een puinhoop te worden, evenals het zuidelijk schip in het koor. De scheuren in de muren zijn zoo breed, dat het houtwerk dreigt te verrotten. Waarom in A'dam en Ransdorp wel de voorwaarden van het rijk aanvaard en in Alkmaar niet? Spr. bleef van oordeel, dat men door invloeden van de vakorganisaties in 1935 de bijlage niet heeft behandeld en was van oordeel, dat dit ook in het nadeel van de werklieden was ge schied. De landman zet ook zijn werk voort en spr. oordeelde, dat men in de stad ook het werk voor de Groote kerk dient voort te zet ten, uit liefde voor de stad. In de bijlage staat, dat het poortje 11.000 moet kosten. Spr. weet, dat er aannemers zijn die 't gaarne voor 3500 willen doen. Dit komt omdat men het wil herstellen in een toestand zooals het voor 1000 jaar was. Spr. neemt er genoegen mede als het wordt, zoo als wij het steeds hebben gekend. Voorts vroeg spr. of het niet mogelijk was om de radio-uitzending beter te doen zijn dan ze is. Ook wilde hy de 5e lijn meer benutten. Voorts onderschreef spr. het betoog van den heer Keijsper over dt kaasmarkt. Beantwoording door het college. Weth. B o n s e m a zeide, dat men destijds het kantoor voor het Sportpark beter ge huisvest oordeelde in het Waaggebouw, dan bij het Sportpark. Spr. vond dit ook beter, doch wil wel informeeren naar de kosten van verplaatsing. Wat mr. de Groot betoogde over de voet- balvereeniging, is geregeld. Het volgend jaar kan wat bij de vierde motorrace ge beurde niet meer voorkomen. Spr. oordeel de het ook een vreemd verschijnsel, dat be zittingen gezet zijn op gehuurd terrein, toch betwijfelde hij, dat men nu wel veria ging van kosten krijgt. Wel oordeelde spr. het ook beter, dat de grond komt bij het Sportpark. De bestuursonkosten onderwierp spr. aan een nadere beschouwing. Spr. deel de mede, dat hij in het college tot de min derheid behoorde, die kindertoeslag om prin- cipieele redenen verwerpt en wees er op, dat ook de vakorganisatie van oordeel is, dat mn dien weg niet op moet. Van bevoorrechting van het personeel bij de lichtbedrijven is geen sprake. Spr. deelde mede, wat bij het radio distributiebedrijf is geschied en ook aan den directeur heeft hij mededeelingen gedaan, dat als stelregeling moet dienen, dat ook als tijdelijke krachten de slachtoffers van de overname te werk moeten worden gesteld. Zonder opzet is daarvan gedurende ac it we ken met één tijdelijken kracht afgeweken. In het G. E. B. en het gasbedrijf zit thans geen speling meer. Spr. stelde in het licht, dat men moet ramen naar het ver bruik van het vorig jaar. Bij het gas is er een teruggang van 100.000 kub. M. gas. In vermindering van de afschrijving ziet spr. gevaar, omdat de gemeente geen geld in het bedrijf kan steken. Er is bij het gasbedrijf nog 80.000 reserve, maar verandering van systeem is noodzakelijk, en deze reserve dient men dus onaange tast te laten. De begrooting is opgezet bij een kos- tenprijs die de laagste van het land is, doch in 1938 zal 2.50 per ton, of 20000 meer, betaald moeten worden. Mr. Leesberg: Dat ben ik eens. Spr. betreurde het dan ook, dat de meerderheid van het college het advies van den directeur in den wind slaat. De offers voor het bedrijf in de laatste jaren gebracht, stelde spr. nog weer eens in het licht. Spr. verheugde zich over de mede standers voor de verlaging van de tarie ven voor de radio-aansluiting. Hij vreesde echter, dat een meerderheid met de meer derheid van het college zal meegaan, en hij betreurde het, dat een zakenman als de heer Keijsper ook dit geluid had laten hooren. Hilversum besloot in Juli tot een ver laging tot 1.50, zag een vermeerdering van pbonné's en kreeg in IK jaar 800 nieuwe abonné's. In Dordrecht eenzelfde verschijnsel. Men kan moeilijk te voren bepalen hoeveel men aan abonné's zal winnen, maar vergete niet, dat men ook de mogelijkheid behoudt om geen abonné's te verliezen. Spr. is overtuigd, dat men de kip met de gouden eieren slacht en de achteruitgang niet kan stopzetten als men niets doet. De stichting kostte 311.000. In vier jaar is zooveel afgeschreven, dat het ka pitaal tot 37000 is teruggebracht, en zeker is het thans verantwoord tot verla ging over te gaan, omdat het bedrijf des ondanks het volgend jaar geheel zal zijn afgeschreven. Dat men een betere uitzen ding met eigen toestellen kan krijgen dan met de radiodistributie is onmogelijk, om dat het bedrijf de uitzending vanuit de studio's per lijn zonder stoornis ontvangt. De 5e lijn was ingesteld met het oog op een gemeentelijke uitzending, waarvan niets is gekomen. Ook is 4000 noodig voor bijdrage aan omroeporganisaties. Dit is een maatregel van het rijk, en nu zal een gezamenlijke verzorging door de be drijven niet op zich laten wachten en dient overwogen te worden wat met de 5e lijn moet gebeuren. Een gramofoon- platen-uitzending wordt overwogen, doch voorop staat op verlaging aan te sturen. Wanneer men dit jaar niet verlaagt, komt er nooit iets van. Het is nu daarvoor de tijd, en het is ook billijk, omdat het onbil lijk is 3000 inwoners ieder een extra be lasting van 7 per jaar op te leggen. Het bedrijf eischt ook verlaging. Niet allen die bedankten schaften een toestel aan. Het volgend jaar komt vrij de jaarlijksche aflossing aan de distribuanten, en kan in 1938 rechtstreeks ruim 15000 naar de gemeente gaan. Laat men nu het abonne ment op 1.50 stellen. Spr. doet daarvoor een dringend beroep op den raad. Laat men de bijdrage aan het rijk met de 20.000 verhoogen. Spr. gaf een opsomming, dat voor 1938 70000 van de bedrijven moet worden opgevangen. Alle gemeenten worden nood lijdend. Men kan de bedrijven, om dit te voorkomen, niet kapot maken, omdat het niet mogelijk is. Het royement Bonsema. Weth. Bonsema zijn royement bespreken de, betreurde de noodzakelijkheid daarover onaangename opmerkingen te moeten ma ken aan het adres van de S.D.A.P. Deze gaan niet tegen de raadsfractie van de S.D. A.P., waarvan eenige leden geweest zijn te gen zijn royement. Sprekers eer en die van zijn gezin eischen daarvan iets te moeten zeggen. Normaal is het dat men de conse quenties van een royement trekt door heen te gaan. Dat spreker dit niet doet komt om dat hier van een abnormaal geval sprake is. Spreker stelt op den voorgrond, dat in zyn politieke inzichten niets is veranderd. Men heeft hem al in een ander hokje willen in- deelen en hem reeds als Duysiaan betiteld, doch daarmede wenscht hij niet vergeleken te worden, omdat hij die in strijd acht, met wat hij juist oordeelt. De zaak loopt al een half jaar. 3 Febr. 1936 gewerd spreker vanuit Amsterdam een brief, waaruit bleek, dat te gen hem diverse beschuldigingen werden ge uit door leden van de afdeeling, van welke beschuldigingen hy een afschrift ontving. Per keerende post vroeg spreker een onder zoek, dat maanden lang werd uitgesteld en dit uitstel lag niet aan spreker. De zaak werd ingewikkelder doordat eind Juli twee raadsleden van zijn fractie spreker van cor ruptie beschuldigde. Gelijk bekend werden deze beschuldigingen niet alleen door de commissie van de S.D.A.P., maar ook door den loco-burgemeester, weth. Klaver, on derzocht en onjuist bevonden. 8 Sept. kreeg spreker bericht, dat er 11 Sept. een afdee- lingsvergadering moest worden gehouden en daarin werd voorgelezen een rapport van 30 folio's, waarin alles was opgenomen wat over spreker werd gefluisterd. Blijkbaar had men ieder de gelegenheid gegeven om over spreker te lasteren en ook sprkers vrouw kwam daar niet onderuit en wel op een dusdanige manier, dat het schaamrood op de kaken behoorde te komen van den- gene die dusdanige verklaringen voorlas in een vergadering van 250 menschen, terwijl hy moest verklaren, dat ze onjuist waren gebleken Het was om er onpasselijk van te worden. Normaal zou zyn geweest, dat iemand die om een onderzoek had verzocht een afschrift zou hebben gekregen van het rapport van dat onderzoek. Dit geschiedde niet, in de vergadering van 200 menschen nam spreker daarvan kennis. Blijkens het rapport kon geen enkele van de geruchten bewezen worden, maar toch vond men het noodig die in een vergadering voor te le zen. De laffe overbrengers van die geruch ten wisten niet meer van wien zij die hadden vernomen of weigerde namen te noemen van wien zij wel eens wat hadden gehoord. Scherp laakte spreker het feit, dat men zich niet heeft ontzien in het rapport van weth. Klaver een passage in te lasschen, die in dat rapport niet voorkomt. In het rapport van wethouder Klaver staat, dat deze na onder zoek overtuigd was van sprekers goede trouw, men voegde er aan toe „niet over tuigd was van de kwade trouw van spreker". Dit is iets wat spreker niet kan aanvaarden en het is in hooge mate laakbaar dat een hooge instantie van de S.D.A.P. zich daar aan schuldig maakt. In de tweede vergade ring aan de behandeling van het rapport ge wijd heeft spreker daartegen geprotesteerd en spreker vond het hoogst onbehoorlijk om hem pas nadat de stemming was afgeloo- pen een afschrift van dat rapport te ver strekken. De conclusies van het rapport deed spreker in afschrift aan den Raad toekomen. Het corruptieve element bleek vervallen, maar waarop berust dan de zware straf op spreker toegepast. Spreker zou zich zijn politieke verantwoordelijkheid onbewust zijn geweest, en overschreden hebben wat een wethouder zich kan veroorloven. Deze bewering ging het geheele land door en moest den indruk maken dat op het corrup tieve element sprekers royement berustte. Daarmee kan spreker zich niet vereenigen, waarom hy den Raad onder toezending van de stukken mededeeling deed van de feiten en verzocht daarvan kennis te nemen. Wat deed de Raad? De heer Vogelaar heeft gister zoojuist de motie geïntrepeteerd die op voor stel van leden van den Vrijheidsbond werd aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat de Raad met het geval niets had te maken omdat de heer v. d. Vall had medegedeeld, Sommige menschen, die wat vatbaar efln op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot ls 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te itjrn Indien GD tot dlesenen behoort probeert d^ eens de nieuwe verstèrkte Akker"s Ahdüslroop die honderdduizenden hun levens-bltjheid heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt G6 dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en benauwa maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor* den zeldzamer, lichter en verdwijnen. Uw adem« haling wordt weer diep en geruischloos en d6 slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootsto hoest-bedwinger, maken de nieuwe versterkte Abdijsiroop tot H'a Werelds béste Hoest-siroop Verlaagde prtjzen: 10.75, f 1.25, f 2.-, 18.50 p. flacon dat spreker in het corruptiegeval vrijuit ging. Dat staat vast. De heer v. d. Vall: Dat is juist. Weth. Bonsema: De heer Govers deel de mede, dat de S.D.A.P. de interne kwesties maar zelf moest uitmaken, maar in het voor- loopig verslag pogen de leden van den Vrij heidsbond een anderen uitleg aan de bedoe ling van de motie te geven. Wanneer een raadslid de zaak wil onderzoeken dan ben ik bereid mij daarvoor beschikbaar te stel len, omdat ik aan iedere legende een einde wil maken. Na de verklaring van den heer v. d. Vall, als voorzitter der fractie, heeft men gezegd, dat spreker van iets heel ergs is beschuldigd. Dat heeft de heer v. cL Vall niet gezegd en daarom zei ik er prijs op te stellen de verklaring van den heer v. d. Vall te hebben gehoord, naast de verklaring van den loco-burgemeester. De Raad besloot toen niets met de zaak te maken te hebben. Persoonlijk heeft spreker door het gebeurde veel huiselijk leed ondervond. Men zeide tot spreker: Maak je er niet druk over, het is een interne kwestie. Gister werd het roye ment weer gemotiveerd op grond van de hooge eischen die d S.D.A.P. aan vertegen woordigers stelt. De Partystatuten geven aan hoe in der gelijke gevallen moet worden gehandeld. Volgens die statuten kan een lid tegen een royementbesluit in beroep gaan bij het par tijbestuur. Spreker heeft binnen de daar voor gestelde termijn een informatorische brief geschreven aan het partijbestuur en medegedeeld, dat hy gebruik wenschte te maken van zijn bevoegdheid om tegen het royement in beroep te gaan en geschreven, dat hij gaarne wilde vernemen of deze zaak uitsluitend schriftelijk dan wel mondeling werd behandeld In de hoogste regionen van deze democra tische partij handelt men zoo nauwkeurig, dat men daarop geen antwoord gaf en dat spreker zonder dat hij eenige kans kreeg om zich tegenover het partijbestuur te verdedi gen in de couranten moest lezen, dat het partijbestuur zijn royement had bekrachtigd. Tegen deze wijze van doen moet spr. pro test aanteekenen, omdat hy daarmede geen genoegen kan nemen. Spreker weet ook, .lat deze gedachtengang gedeeld wordt door de afdeeling en dat deze haar invloed heeft aangewend om spreker gelegenheid te ge ven zyn bezwaren in te brengen by het Partijbestuur. Met den heer Hoytink in zijn „Alkmaarsche Kaasjes" is spreker het eens, dat de Raad er recht op heeft te vernemen wat men tegen spreker heeft. Het is de plicht van de S.D.A.P.-fractie aan den Raad te ver tellen wat spreker gedaan heeft, dat in strijd is met de hooge eischen die de S.D.A.P. aan haar functionnarissen stelt. Spreker zou de juristen wel eens willen hooren wanneer hun cliënten werden veroordeeld zonder dat aan hen de gelegenheid werd gegeven zich te verdedigen. Nu heeft mr. de Groot gewe zen op moeilijkheden voor het college die kunnen ontstaan doordat spreker geen con tact meer heeft met raadsleden, Spreker meent, dat het contact tusschen het college en den Raad gevormd wordt door de com missies van bijstand en is van oordeel, dat hy, wanneer hij thans ontslag neemt uit zyn functie, tegenover de bevolking een schijn op zich laadt die voor hem onaanvaardbaar is. Spreker eischt dan ook, dat men kenbaar maakt wat hy heeft misdreven. Hij doet dit voor eigen eer en voor de eer van zyn gezin, welke eer vordert, dat hy zelfs den schijn, dat hy iets verschrikkelijks zou hebben ge daan'niet op zich mag nemen. Spreker ein digde met het verzoek aan de raadsfractie der S.D.A.P. om mede te deelen wat hij heeft misdreven, dat tengevolge had, dat een dus danige zware straf hem werd opgelegd. Wethouder v. Slingerland aan het woord. Weth. van Slingerland betoogde dat ook thans weer geldt: non possumus. Spr. erkende dat er in een snel tempo moest worden gewerkt, doch dit gold ook voor het college. Op de aanvallen op de regeering wenschte spr. niet in te gaan Meer uitvoerig verdedigde hy het voorstel om 11000 uit de reserve te nemen. Het geld is in vlottende middelen aanwezig en het dient aan de gewone middelen ten goede te komen, al is niet aan te geven in welke activa het is. Het geld is er echter. Wel zit er aan vast dat Gemeentewerken een hooger kasgeld noodig zal hebben. Spr. beriep zich op het rapport van deskundigen. De verla ging van de subside wordt voorgesteld, om dat -dit door den Haag wordt gevorderd. Men oordeelde daar de posten voor een plaats met 30.000 zielen te hoog. Wat de 250 aan Nazorg" betreft, spreekt het vanzelf dat B. en W. het voordeelige zullen kiezen. B. en

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 25