Geeft nu reeds Uw opdracht! saxde 2*ÏÏÏ Verkouden - Grieperig I ampo lucht op en geneest I BERGEN HET NIEUWE JAAR. het vorstelijk huwelijk De plannen in onze omgeving. Dr. van Schelven spreekt te Alkmaar. De film „Ontluikend leven" voor de Volksuniversiteit Agenda Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer Mayerling (hist.-rom.); hoofdrollen Charles Boyer, Danielle Darrieux. Toegang boven 18 jaar. Morgen (Zaterdag) geen voorstelling. Zondag van 2 uur af doorloopende voor- Stellingen. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Jack Hylton verovert de wereld (jazz-film) hoofdrollen June Clyde en Jack Hylton. Toegang boven 14 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 8 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Als de natuur roept (rom.-avont.); hoofd rollen Clark Gable, Loretta Young, Jack Oakie en de hond Buck. Toegang boven 14 jaar. Zondag voorstelling om 2, 4.30 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, eerste hoofdnum mer De auto-kampioen (sens.); hoofdrollen Lile Talbot en Mary Astor; tweede hoofd nummer De weerwolf van Londen (sens.) hoofdrollen Henry Huil en Warner Oland Toegang boven 18 jaar. Zondag voorstelling 2, 4.15 en 7.45 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 20 December. 2.30 en 8.15 uur, 't Gulden Vlies, optreden goochelaar Dudlai. 7.30 uur, bij O. de Vries te Oterleek, uit voering Kunst naar Kracht. Vrijdag 18 December. 8 uur, in de Overdekte, demonstrtaie Alkm. Reddingsbrigade. Zaterdag 19 December. 8 uur, Harmonie, feestavond „De Halter" Maandag 21 December. 8 uur, 't Gulden Vlies, volkszangavond. 8 uur, herv. kerk te Heiloo, Kerstwijdings- avond; zang, orgel. DDan Dampo inwrijven en diep inademen. Pot 50. Doof 50 ct. Bij Apoth en Drosisten. faovinciaal Tlieuws Volksonderwijs. In de tooneelzaal van het Oranje-hotel kwam gisteravond de afd. Bergen van Voks- onderwijs in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Leistra, die na allen hartelijk welkom te hebben geheeten, den secretaris, den heer C. ten Bruggencate, verzocht de notulen te willen voorlezen van de vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Hierop volgde het jaarverslag van den secretaris, waaraan het volgende is ont leend: Ook in het tweede jaar is de afdee- ling in alle opzichten gezond gebleven. Het aantal leden en donateurs groeide gestadig en de kleuterschool van l.o. mag zich in een groote belangstelling verheugen. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aantal leden 154; 14 leden moesten worden afgeschreven, ter wijl 33 nieuwe leden zich aanmeldden. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg dus het aantal leden 173, hetgeen een stijging beteekent van 19. Er werd een buitengewone algemeene vergadering gehouden, terwijl het bestuur negen maal bijeenkwam. Op 1 Februari 1936 werd onder groote belang stelling de kleuterschool geopend door den wnd. burgemeester, den heer J. Willekes Macdonald, terwijl op 9 Maart d.a.v. de heer P. Baretta, hoofd der U.L.O. school, een drukbezochte en interessante lezing hield over: „Wereldbeschouwing en Opvoeding". Het bestuurslid, de heer S. Boersma, moest om gezondheidsredenen als zoodanig be danken, terwijl mevr. HuenderDekker wegens vertrek naar het buitenland ait de commissie van toezicht voor de kleuter school moest treden. Beiden werd hartelijk dank gezegd voor het werk, verricht in het belang der afdeeling. In September verleen de het gemeentebestuur toestemming tot het houden eener verloting, ten bate van de stichting van een eigen gebouw voor de kleuterschool, welke verloting uitmuntend slaagde. Het verslag eindigde met een op wekking lid te worden van Volksonderwijs Het verslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De penningmeester, de heer J. Hogervorst, bracht daarna financieel verslag uit, waar uit bleek, dat de afdeeling begon met een voordeelig saldo van 23 94. De ontvang sten bedroegen totaal 226,34 en de uitga ven i 174,09, batig slot derhalve 52.25 De ontvangsten der kleuterschool bedroegen 1124; de uitgaven 1115.66, voordeelig saldo 8.34. Ook dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. In de kascommissie voor 1937 werden hierop benoemd de heeren R. den Das en L. Monnier. De heeren J. Hogervorst en J. Leistra die als bestuursleden aan de beurt waren van aftreden, werden bij acclamatie her kozen, terwjjl in de vacature-Boersma in het bestuur werd gekozen de heer J. Ch. Kettenborg. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. Tot leden van de commissie van toezicht op de kleuterschool voor 1937 werden ge kozen de dames Zee en Vriesman en de heer J. Hogervorst, eveneens bij accla matie, terwijl de propaganda-commissie werd aangevuld met de dames Vriesma en M. Blokker en de heeren H. Postma en J. de Groot Vervolgens kwam aan de orde een be stuursvoorstel tot invoering eener nieuwe schoolgeldregeling en wel als volgt: Werkloozen 50 ct. p. maand; inkomens beneden 1200, 1 per maand; van 12002000 1.50 per maand; van 20002500 2 per maand; van 2500 tot 3000 2.50 per maand; boven 3000 3 per maand. De heer Schuil meende de school voor in komens boven de 3000 nog productiever te kunnen maken en stelde voor om van inko mens van 2000 tot 3500 een schoolgeld te heffen van 3, van 3500 tot 5000 een schoolgeld van 4 en boven de 5000 van 5 per maand. Spr. zeide b(j geruchte te hebben verno men, dat het bestuur van plan was het sa laris voor de onderwijzeres met ingang van 1 Januari 1937 te verlagen en wilde dit plan aan het bestuursvoorstel zien gekoppeld. De voorzitter antwoordde, dat inderdaad een salarisverlaging de bedoeling was van het bestuur. Aangezien de schoolgelden wa ren teruggeloopen en de kosten dezelfde wa ren gebleven, was hieraan niet te ontko men, aangezien de school zichzelf had te be druipen. Er ontspon zich hierover een langdurig debat, waaruit wel bleek, dat de vergade ring het salaris van mej. Siegmund gehand haafd wenschte te zien. De penningmeester betoogde echter bij het bestaande salaris er niet te kunnen komen. Tenslotte deed de heer Monnier het voor stel het salaris te verlagen, doch verzocht het bestuur een fonds te willen vormen. In dien dit fonds groot genoeg was, zou het sa laris weer op het oude peil kunnen worden gebracht en dan van terugwerkende kracht zijn. Dit voorstel werd door het bestuur over genomen en door de vergadering aanvaard Het voorstel van den heer Schuil, in zake de schoolgeldregeling werd verwor p?n, waarna het bestuursvoorstel werd a ngenomen. Van de rentelooze voorschotten werden vervolgens uitgeloot de nummers 51, 74, 77 en 84. Bij de rondvraag werd medegedeeld dat er voor de openbare lagere school een groot gevaar dreigde. Vermoedelijk toch zou binnenkort de kweekelinge met akte moeten verdwijnen en zulks zou 't onder wijs zeer benadeelen. De heer Schuil meende, dat alle onder- wijs-organisaties en oudercommissies in het geweer moesten worden geroepen, om dit onheil te voorkomen en stelde voor een protestvergadering te beleggen. De voorzitter zegde toe, dat het bestuur deze materie, welke urgent is, dadelijk onderhanden zou nemen en dat begonnen zal worden met het zenden van een adres aan den Gemeenteraad. Hierna volgde sluiting. Of het nieuwe jaar ons iets goeds zal brengen is een open vraag. Wat U echter zélf betreft: de eerste goede daad is Uw vrien denkring, relaties, enz. Uw gelukwenschen voor 1937 aan te bieden. Dat is mogelijk in de Alk- maarsche Courant van Don derdag 31 December. Stad w Omqemtuj. SIGARENMAGAZIJN „DE BLOEMENKLOK". Op den Stationsweg 32 zal heden een zeer modern sigarenmagazijn geopend worden. Juist omdat er in deze straat weinig winkels zijn en bedoeld pand ge bouwd is in hoogstmodernen trant, zal het niet nalaten sterk de aandacht te trekken. En daarmee is o. i. reeds voor den winke lier, den heer E. v. d. Horst, veel gewon nen. Want wie dan even verder kijkt en een blik naar de étalages en naar binnen werpt, ziet weldra welk een uitgebreide collectie sigarenmerken, benevens sigaret ten, tabak en andere rookartikelen er voorradig is. Waar aan dezen winkel tevens een wjjn- afdeeling verbonden is, meenen wij dat er in deze zaak voldoende perspectief aan wezig is om de toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan. NIET STEMPELEN OP 7 JANUARI. Naar wy vernemen, heeft de minister van sociale zaken aan de gemeente besturen de mededeeling gedaan, dat op 7 Januari 1937 aan de werkloozen vrij stelling van stempelen kan worden ver leend in verband met het vorstelijk huwelijk. VORSTELIJK HUWELIJK. De burgemeester zal hedenavond om 7 uur een kort woord over de 5e lijn van de Gemeentelijke radio-distributie spreken in verband met de viering van den dag van morgen, waarop piinses Juliana en prins Bernhard de aangifte voor hun huwelijk doen. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. De collecte voor het Nat. fonds v. bijz. Nooden heeft in Alkmaar opgebracht 115.75, welk bedrag geheel de Alkmaar- sche hulpbehoevenden ten goede komt. ZILVEREN Jt'BILE. De heer P. H. Witte herdenkt heden den dag, dat hij 25 jaar aan de N.V. de Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij verbon den is. In den voormiddag werd hij ten kantore door den directeur ontvangen, die hem met 'n hartelijke toespraak een zilveren horloge met inscriptie ter hand stelde. Het personeel bood hem een electrische lamp, een gascom- foor en bloemen can. Het verdere deel van den dag bracht hU in huiselijken kring door, waar hij veel gelukwenschen en bloemen in ontvangst had te nemen. Het was voor den jubilaris en zijn gezin een onvergetelijke dag. HOTEL WANNER. Het bekende hotel-café-restaurant Wan ner op de Nieuwesloot is geheel gemoder niseerd en zal Zaterdag weer heropend wor den Wie de vroegere Inrichting bezocht, zal thans wel groote oogen opzetten, want er is niets op zijn plaats gebleven. De trap is verdwenen, het buffet naar de overzijde geplaatst, er zijn een aardige hall en een prettig entree gekomen en er zijn eenige zeer knusse hoekjes met prettige boxen gevormd Natuurlijk is alles in een nieuwe verf zet, waardoor het geheel nog meer ge zellig aandoet, verder zijn er de noodige nieuwe lampen aangelegd en hebben de bil jartspelers over veel meer ruimte de be schikking gekregen. Tenslotte is het hotel met twee logeerkamers uitgebreid. I Het is wel een zeer groote verandering, die de zaak zeer zeker ten goede zal komen Uitvoerder was de fa. Badenhuizen en Zn., schilder P. Gilles en electricien de heer Erkamp. WIELRIJDSTER GAF GEEN VOORRANG. Gisteren had op den hoek Zilverstraat Oudegracht een aanrijding plaats tusschen den wielrijder F. J. J„ wonende te Heiloo, en een wielrijdster. Eerstgenoemde viel door de aanrijding van zijn rijwiel en liep een bloedende hoofdwonde op. Hij is, na te zijn opgenomen in het Centraal Ziekenhuis, na behandeling weer naar huis teruggekeerd. De oorzaak was, dat de wielrijdster geen voorrang gaf. Deze wielrijdster wordt in haar eigen be lang aangeraden zich ten spoedigste aan het bureau van politie te Alkmaar aan te mel den. Wij laten hier de verschillende berichten volgen over de plannen, welke men in onze omgeving maakt of heeft gemaakt met het oog op het Vorstelijk huwelijk. St Pancras. In het raadhuis werd op initiatief van den burgemeester een comité opgericht, dat besloot, festiviteiten voor de schoolkinderen te organiseeren. Er zal een Oranje-film worden vertoond, die êtm avonds zal gaan voor ouderen tegen een kleine entrée. Deze film vertooning zal 6 Januari plaats vinden. De burgers worden verzocht te vlaggen Bij gunstig weer zal een rondgang, zoo mogelijk met muziek, door het dorp worden gemaakt. Oude Niedarp. Hier is ruim 170 opgehaald voor de ko mende feesten. Groot-Schermer. Driehuizen zal 4 en Groot-Schermer op 5 Januari feest vieren. Voor de kinderen komt er des middags een filmvoorstelling met tractaties, voor de ouders zullen de plaatse lijke tooneelvereenigingen één-acters opvoe ren, afgewisseld door film en muziek. Winkel. In Winkel werd geteekend 199.75 en 40 voor het nat. huwelijksgeschenk, terwijl door de kinderen 3.78 werd bijeengebracht. Op 9 Jan. is een feest, waaraan alle ver- eenigingen meewerken. Broek op Langendijk. In Broek op Langendijk wordt van 28 Januari een étalage-wedstrijd gehouden De burgerij wordt verzocht, op 7 Januari zooveel mogelijk versieringen aan te brengen. De schoolkinderen krijgen een gedenkplaat en een penning en diverse trac taties. 's Avonds wordt de Oranje-revue ge geven, door verschillende vereenigingen op te voeren. Na afloop volgt een fakkelop tocht met muziek. Wieringerwaard. In Wieringerwaard begint men 9 Januari met klokgelui en een kerkdienst om 10 uur. s Middags vieren de kinderen feest, terwijl getracht zal worden om een ruiteroptocit te formeeren. Aan de ouden van dagen, de weduwen en armlastigen zal 7 Januari een tractatie worden aangeboden. 's Avonds zal in de cafés feest gevierd worden; gehoopt wordt op medewerking der muziek- en zangvereenigingen. De kinderen krijgen een foto van het Vorstelijk paar. Gehoopt wordt, dat de werkgevers hun arbeiders op 9 Januari vrijaf geven. Egmond aan Zee. Egmond aan Zee viert 8 Januari feest. Om half tien wordt een aubade gehouden voor het gemeentehuis, om 11 uur vindt een groote kinder-zanghulde plaats en 's mid dags is er feest voor de schooljeugd, s Avonds komt er een fakkeloptocht, terwijl een gevel- en étalage-wedstrijd op het pro gram staan. Het raadhuis wordt versierd en er is den geheelen dag muziek. Men hoopt, een blijvend gedenkteeken te kunnen plaatsen in' de gemeente. Bergen. Het comité te Bergen wil trachten, de armen en behoeftigen in die gemeente een aangenamen feestdag te bezorgen; waarbij vooral aan de „stille armen" is gedacht. Er is veel geld noodig voor dat doel, doch het comité rekent op vele giften en gaven, groot en klein. Welnu, Bergenaren, steunt het comité In deze en stort Uw gaven (giro 27662) of bezorgt ze bij een der comité-ledenl „OVERDEKTE" BESTAAT 1 JAAR. Ter gelegenheid van het feit, dat vandaag de Alkmaarsche bad- en zweminrichting een jaar bestaat en mede om het Kerstfeest luisterrijk te vieren, is de Inrichting prach tig met groen, guirlandes en kerstklokken versierd. Het geheel ziet er recht gezellig uit en vooral de prachtig verlichte kerst boom in de zwemzaal geeft een keurig effect. Een bezoek aan het bad kan alleszins aanbe volen worden. KERSTETALAGE. Men verzoekt ons te willen meedeelen, dat de etalages (Langestraat) van het Alk- maarsch Warenhuis Heuseveldt gedurende de thans komende week uitsluitend ingericht zijn voor alle mogelijke artikelen voot den kerstboom. Een en ander maakt deze eta lages zeer bezienswaardig en vooral door de enorm uitgebreide sorteering zal een ieder er vinden, wat hij noodig heeft. Voor een stampvolle, tot de uiterste hoeken gevulde, zaal, liep gisteravond in „de Harmonie" de tweede film in dit s zoen van de Volksuniversiteit, getiteld: „Ontluikend leven", en toe gelicht door den bekenden psycholoog dr. A. Th. van Schelven. De*voorzitter der Volksuniversiteit te Alkmaar, de heer W. Voorthuysen, sprak allereerst een kort woord van wel kom en ter introductie van dr. van Schel ven. Spr. memoreerde dat ons nog slechts weinige weken van een nieuw jaar schei den. In deze weken juist nemen wij een kleine pauze om de winst- en verliesreke ning op te maken en na tc gaan of er reden tot vreugde of teleurstelling is. Voor de V. U. is die teleurstelling niet uitge bleven. De subsidies werden ingetrokken terwijl vele leden door den dood of vertfek de vereen iging zijn ontvallen. Er waren by het V. U -bestuur dan ook oogenblikken dat het zijn blik richtte op de materiëele nooden van dezen tijd. Het heeft echter niet mede willen werken aan der. afbraaK van het geestelijk leven, omdat het niet bergafwaarts wil gaan. Gelukkig zijn er ook oogenblikken van vreugde geweest. Na een dringenden oproep nam het ledenaantal weer toe, sommigen verdub belden hun contributie, anderen betaalden zelfs nog meer. De V. U. heeft echter dien steun zeer noodig. Nu de balans opge maakt is, is het bestuur der V. U. niet on tevreden. Daarvoor heeft het dezen film avond georganiseerd, met als dubbele ver rassing de rede van dr. van Schelven, die door spr., onder luid applaus, hartelijk welkom we^d geheeteg. Dr. v. Schelven spreekt. Dr. van Schelven (bekend door zijn radio-lezingen) begon met te zeggen dat de film „Ontluikend leven", eigenlijk het neusje van de zalm was van de films, welke het kinderleven i> beeld trachten le brengen. De filmbeelden van „Ontluikend leven" waren opgenomen door den vader der spelende kinderen, die zelf naast een uitmuntend fotograaf ook een zeer be kwaam operateur bleek te zijn. Doch ook psychologisch is deze film van groot belang, omdat zij ons het kind toont, zooals het in werkelijkheid is.-Want er bestaat een wetmatigheid in de ontwikke ling van het kind. De kinderen b.v. uit Griekenland, Australië, Nederland, of uit welke steden ter wereld ook, zijn in ont wikkeling hetzelfde. Die ontwikkeling kan in diverse perioden worden ingedeeld. De eerste periode, waarin de zintuigen successievelijk gaan samenwerken, is de zuigelingentijd (1-9 maanden). Het eer ste dat zich bij het kind ontwikkeld, is de reuk, waaraan het o.a. zijn moeder her kent. Dan volgen de smaak, het gehoor en het gezicht. Op den zuigelingentijd volgt in het resteerende le en 2e levensjaar, de imita tieleeftijd, waarin het kind gaarne alles nadoet, wat het wordt voorgedaan. Iedere volgende leeftijdperiode vult automatisch het eventueele tekort van de voorgaande aan. In het 3e en 4e levensjaar komt het kind in zijn koppigheidsperiode. Hieiin volgt het zijn eigen initiatief en doe* dus juist meermalen wat wij niet willen. Dan volgt in het 5e en ook nog 6e levensjaar de z.g. fantasieleeftijd, waarin het kind zich voor de objectieve wereld gaat inte resseeren. Na het 6e levensjaar komt de belang stelling voor de realiteit. De school is het instituut waar het zich voor die realiteit kan interesseeren. Er is dus regelmatig- wfnH 1 \r ff ont.wlk!celm8sPeriode van het kind. Niettemin zyn er geen twee men- schelyke geesten precies gelijk. raiPtfr?16116011611 Z^n in verschillende ka raktertypen in te deelen. De karakter kunde is echter een wetenschap op zich- sibLbkïndnd J1°?f?'froePen: le. Het sen- fevSï hel «'"""«■•type, d.t vaardigheid heeft. Mht" Niettegenstaande het bestaan van deze voefti kruverzerh' °p- irtetoei,.!'net minder gewensent iDeerAeticfit ge- een materiaal nog zeer voel hekken De fundainent'v, aarop echt bouwen is zooals m u°g huU te Zoo is het ook met den geest. Iloei, eer J" menschellen de, te belangrijker i*de opvoeding'.8 ^°er naar waarnemingen, verricht in den mor» van Vrijdag 18 December Medegedeeld door het Kon. Nederl Mm Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,4 mM. Zürich. 16 Laagste barometerstand 724,1 mM. t. Thorshavn. Verwachting, geldig tot den avond v». Zaterdag 19 December: Aanvankelijk stormachtige tot krachti» zuidelijke tot zuidwestelijken, later ruimen de en afnemende wind; zwaar bewolkt tot betrokken; later opklarend; waarschijnlijk enkele regenbuien; aanvankelijk zarMi later kouder. Buitenlandsch weeroverzicht. Stormachtig weer houdt aan Het diepe depressiecentrum, dat gister», nog ver in het westen lag, is thans de FW gepasseerd en trekt langs de Noorsche w naar de Poolzee af. Aan de achterzHH. stijgt de luchtdruk snel. Secundaire depres sies liggen nog over Engeland en voor rt» kust van Spanje, daarachter komt, na d groote warmte, die thans tot ver naar het oosten is doorgedrongen, een afsluiting in zicht met polaire winden, en opklaring rv den oceaan stijgt de luchtdruk sterk. «2 gebied van hoogeluchtdruk boven het conti- nent neemt nog steeds in beteekenis toe Volgens de vliegtuigwaarnemingen fa Duitschland en de opgaven der bergstatiom is de temperatuur der atmospheer boven centraal-Europa gestegen tot zomersche warmte. In het Schwarzwald viel veel rem. Ook in de Alpen steeg de temperatuur nadert de nul-isotherm tot 2500 M. Ook daar viel veel regen ot sneeuw. Het karakter van het weer blijft aanvankelijk nog stom- achtig. zacht en snel wisselend met Ut» afkoeling en opklaring. LICHT OP! Hedenavond vooi rijwielen, motorrijtullfa en andere voertuigen van 16.16 uur tot 718 uur licht op. F.óbel betoogde reeds dat het kind nog voor zijn schooltijd een vooropleiding moest ontvangen. Het gevoelsleven van het kind is op zijn 6e levensjaar al ge vormd ten nagenoeg gereed. Helaas zyn de meeste ouders erbarmelijke paedagogen Kindei en van dergelijke ouders komen fa hun geestelijk leven veel te kort. Dat is niets minder dan een drama. Kleuterscholen verrichtten tgn deze een uitstekend werk. Laten de heeren, dje op deze scholen willen bezuinigen of ze geheel willen opheffen, zulks bedenken. Zeer tra gisch vond spr. het dat zulks ook in Alk maar staat te gebeuren. Prof. Gunning heeft eens gezegd, dat hij zelfs nog by zyn studenten kon constatee- ren. wie van hen vroeger een Fröbelschool had bezocht. Laat men bedenken dat: het hier om de kostbaarste schat gaat-: het kind. (Applaus). -. De film- Vervolgens werd de film „Ontluikend leven toegelicht door dr. van Schelven, vertoond. Meer dan 150 prachtige, dikwijls zeer ontroerende opnamen uit het kinderleven, werden hierbij in beeld gebracht Stap voor stap konden wy de ontwikke ling van het kind naar lichaam, doch vooral naar den geest, vanaf zyn eerste levensdagen volgen. Wij zagen het leeren ruiken, tasten, kruipen, loopen enz. Til van grappige episoden verschenen op het witte doek. Wy noemen slechts de beel den, waarin het kind de ouderen alles nadoet, hoe het met een poederdoosje om gaat, hoe het zijn moeder visch ziet schoonmaken om als gevolg daarvan zyn speelgoed beertje eenaelfde behandeling te doen ondergaan, hoe doode voorwerp® vc >r het kind levend worden enz. Merkwaardig was de psychologische reactie van kinderen bij het vertoonen vin een poppenkast. Terwijl de ééne in zijn handen klapt van pleizier, kykt een ander zeer bedrukt en een derde begint flink te huilen. Veel hiUyiteit verwekte de verfilming van het sprookje „Roodkapje en de wolf', ooals dat door kinderen zonder hulp van grooteren werd nagebootst. Dr. van Schelven merkte o. a. nog op, dat eerst in het 6e levensjaar het geheugen de beelden langer begint vast te houden. Jeugdige Hongaarsche pleegkinderen b.v. wisten zich later van hun ouders in Hon garije niet veel meer te herinneren, terwijl zij omgekeerd na terugkeer al spoedig hun pleegouders vergeten waren. Spr. betoog de nog. dat groepsopvoeding het besta vco het kind is, omdat kindergroepen zichzelf helpen opvoeden. Het kind, dat geen zusjes of broertjes heeft en wiens ouders slechte paedagogen zijn, komt zel den goed terecht, aldus besloot spr. zijn toelichting op deze inderdaad onvergelij kelijke en onvergetelijke film, waarmede de Volksuniversiteit wel een zeer groot succes heeft gehad. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden 50.000 K G. tegen 66000 K.G. in dezelfde week van 1935. De pryo was gelijk en wel voor de hoogste markt 18 per 50 K.G. De gemid delde markt was 2 lager. Het bericht van de verlaging van de wik- en weegloonen van 7 cent per 20 K G. tot 5 cent per 20 K.G. werd met vol- doening door de aanvoerders vernomen. Ei kend wordt dat Alkmaar het noodig voor het behoud van de markt doet.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2