Het groene oog van Baa-AI. Jlecfdszaken Qemeenteradm Jiunst en Wetenschap itmetdand 2JÏÏ SSTS °«i° W-che LIMMEN Glimlachje Rondom het vorstelijk huwelijk. Kv. aller zonder vooruifbefalinq SITTERS 7o KAR Ton en Jan Bottemanne Hoogstraat 8. Verkeersongelukken. -omaanboord^Xt.ïJK: Van de Rijksbeprooting voor 1937 waren er vier hoofdstukken bij, die, bij uitzondering, slechts tot eenig debat aanleiding gaven, nl.: Hoofdstuk I (Huis der Koningin); II (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin); VIIA (Nationale schuld) en XIV (onvoorziene uitgaven). De overige, meer substantiéele ontwerpen, waren: de onlangs in de Tweede Kamer aangenomen wijziging en aanvulling van de Crisis-hypotheek aflossingswet; de belasting van nalatenschappen van Nederlanders, die het Rijk metterwoon hebben verlaten en van door zoodanige Nederlanders gedane schenkingen; de machtiging tot goedkeuring van een concessie-verleening aan te den Haag gevestigde N V. Mijnbouwmaatschappij Ned. Nieuw-Guinea, voor opsporing en ontginning van delfstoffen aldaar. Twee internationale verdragen waren er verder nog bij, n.1. de goedkeuring van het op 15 Mei 1936 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag be treffende den onderstand en de terugleiding van behoeftigen, en het verdrag van 12 April 1930 nopens zekere vragen van wets- eonflicten inzake nationaliteit met de daar bij behoorende protocollen. Dat was nu eens een kluifje, waar juristen gaarne te gast aan plegen te gaan. Zij vonden 't blijkbaar nu niet noodig en zwegen, waarover we in het geheel niet in zak en asch hebben gezeten! vluchten zijn duiven in buitengewoon snelle tijden binnenkwamen. Zooals het gewoon lijk gaat, werd hij tenslotte al te onvoor zichtig en liep tegen de lamp. Bij onderzoek bleek n.1. dat hij het kastje, waarin de con- stateur geplaatst wordt, van een uitneem- baren bodem had voorzien, zoodat hij de klok er uit kon nemen zonder de vérzege- ling te verbreken. Ook was de z.g. borgpen van de klok welke vastgeklonken behoort te zijn, uitschroefbaar gemaakt. Hierdoor was het mogelijk, de aanwijzingen van de con- stateur te vernaderen. Gistermiddag stond de man voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De officier van justitie, mr. Semeyns de Vries van Doesburgh wees hem op het onsportieve en oneerlijke van zijn knoeierijen, waardoor hij prijzen had ontvangen, welke hem niet toekwamen en eischte een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Uitspraak 31 December. HOND OPZETTELIJK DOODGESCHOTEN. Twee maanden geëischt. Twee dé- charge-getuigen verdacht van mein eed gearresteerd. De jachtopziener en onbezoldigd rijks veldwachter J. V. uit Huizen stond gisteren voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Hij zou op 2 Juni j.L opzettelijk en weder rechtelijk den hond van mevr. R. hebben doodgeschoten. De man beriep zich op noodweer: de hond had hem aangevallen. Om zich te verdedi gen had hij twee revolverschoten op het dier gelost. Volgens verschillende getuigen was het een zeer mak beest. Niemand had het dier dreigend hooren blaffen. Verd. had tegen den marechaussee, die proces verbaal opmaakte, gezegd, dat hij gebeten was. Zijn been wilde hij echter niet laten zien. Volgens een veearts was van hondsdol heid geen sprake geweest. Toen mevr. R. en een andere dame, direct nadat de schoten gevallen waren, bij haar hond kwam, had verd. gezegd: „dacht U, dat ik me door Uw hond liet bijten? Verd. liet aldus de dames, zijn been zien. Er was echter niets van een beet te zien. Twee getuigen, vader en zoon, waren in gezelschap van verd. geweest. Zij deden een uitvoerig verhaal: met de fiets aan de hand liepen ze in het heuvelachtige heideterrein. Plotseling kwam de hond achter een duin top vandaan, het beest leek wel dol, aldus de verdachten en het vloog op verd. af. V. had alle moeite gedaan om het dier af te weren, de hond beet hem echter in het lin kerbeen. Verd. had toen zijn revolver ge trokken en twee schoten gelost. Direct daarop kwamen de dames. Pres.: En liet verd. zijn gewonde been zien aan mevr. R.? Neen, houden de verdachten vol, dat ge beurde niet. Geen sprake van, die dames liegen. De president waarschuwt beide mannen herhaaldelijk: „Denkt U aan de beteekenis van den eed, de officier vraagt acte van Uw verklaring". De décharge getuigen blijven hardnekkig bij hun verklaring. Verd. handelde uit noodweer en hij heeft zijn been niet laten zien. Tenslotte komt nog een getuige voor het hekje die verklaart, dat verd. eens tegen hem zeide: Waarom houd jij je hond niet vast, ik hem hem nog voor den loop gehad. Verd. ontkent dit. Requisitoir. De officier van justitie, mr. B. Kist, zegt in zijn requisitoir o.a. dat de hond in kwes tie een buitengewoon goedaardige New Foundlander was. Het beest was niet boos te krijgen. Er bestaat een ernstig vermoeden, dat verd. tallooze honden heeft gedood. Hy dreigde herhaaldelijk menschen, dat hij hun honden zou doodschieten. Het gaat hier over de vraag, of verd. uit noodweer heeft gehandeld. Dit is uiterst on waarschijnlijk, het beest was kalm en zeer goedaardig. Niemand heeft een spoor vao een beet gevonden, de dokter constateerde een kleine ontvelling, niet afkomstig van een beet, „ik ben van plan tegen den vader en zoon V., de décharge getuigen, een ver volging wegens meineed in te stellen, daar ik van oordeel ben, aldus de officier, dat zij opzettelijk onware verklaringen hebben afgelegd. Ik beveel hun gevangenneming". Van noodweer was in het geval van verd. geen sprake. Verd. is een berucht honden- dooder, die steeds nog door de mazen van het net wist te kruipen. Spr. requireerde een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden. Verd.: Als de officier vindt dat ik dat beest opzettelijk heb gedood moet hij twee jaar eischen. Ik wil graag, aldus deze heldhaftige jachtopziener, dat de dokter nog gehoord wordt. Nadat de president het briefje van den arts nog eens heeft voorgelezen ziet hy hiervan af, waarop de uitspraak op 31 De cember wordt bepaald. De beide décharge getuigen worden door de veldwachters gevankelijk weggevoerd MET EEN „DUIVENKLOK" GEKNOEID. In Juli van het vorig jaar is onder de Haarlemsche postduiven-liefhebbers nogal eenige opschudding verwekt door de ont dekking van knoeierijen met een z.g. con- stateur, welke door een lid van een Haar lemsche postduivenvt reeniging waren ge pleegd. Het was reeds eenigen tijd opgeval len, dat de man herhaaldelijk prijzen won, doordat bij wedvluchten doordat bij wed- De heer Commandeur vroeg in de vergadering van Donderdagavond naar aan leiding van de vastgestelde begrooting, een beschouwing te mogen houden, wat de voorzitter toestond. Spr. bracht dank aan het college, dat al zijn verzoeken om in lichtingen toestond. Daardoor had hij zich kunnen inwerken. Aan de hand van de begrootingen consta teerde spr., dat het inkomen met 30 pet. is gedaald en de steunverleening gaat steeds omvangrijker worden. De schuld van de gemeente blijft stabiel. Dat men zonder hulp van de regeering door de moeilijke jaren kwam, stemt tot vreugde en spr. bracht een eere-saluut aan B. en W. Minder gelukkig achtte hij, dat B. en W. zich angstvallig vastklampen aan de finan ciën. Gebleken is, dat B. en W. van het in komen minder uitgeven dan is ontvangen en volgens spr. moet men den moed hebben om méér uit te geven, om den bloei der gemeente te verhoogen. Spr. meende, dat B. en W. niet altijd de belangen der ge meentenaren op het oog hebben gehad. De wegen verkeeren in desolaten toestand. Als het regenweer is, moet men, inplaats van op schoenen, op klompen loopen en 's zo mers moet men deuren en ramen sluiten wegens de stofplaag. We hebben hier derde klas wegen en een derde klas bevolking (in financieelen zin). Zien we niet vooruit, dan worden we een armlastige gemeente. B. en We moeten niet in negatieven zin werken, mogelijk te maken. Spr. zag graag, dat B. en W. in die richting werkzaam zouden zijn. We moeten niet in gregatieven zin werken, doch stimuleerend. Jammer vond spr., dat het postkantoor aan het einde van het dorp stond. Hebben B. en W. wel genoeg gedaan om het postkantoor in het centrum te krij gen? Dat de buurt van het raadhuis het middelpunt ls, is wel gebleken nu P. T. T. naast het raadhuis het telefoon-gebouw heeft geplaatst. Wat het onderhoud der wegen betreft, wees spr. op den Kerkweg een straatweg (klinkerbestrating), welke, over jaren geno men, veel en veel goedkooper is dan de z.g puinwegen (welke eigenlijk zandwegen zijn met wat puin er op). We ontkomen niet aan een straatbelasting, doch als we zóóver zijn, hebben we geen wegen meer! Spr. verzocht B. en W. in die richting werkzaam te wil len zijn in het belang der gemeente en hare bevolking. De raadsleden en B. en W. keken den spr. verbaasd aan. Er kwamen eenige commen taren, om dat de spreker iets aanhaalde, wat niet in den raad thuis hoorde, maar in de kiesvereeniging. De voorzitter zeide dat hij geheel onvoorbereid niet kon ant woorden. Hij zou het gewenschte in B. en W. bespreken en in een volgende vergade ring beantwoorden. Wel wilde spr. opmer ken, dat klinkerbestrating veel geld kost. Wethouder Valkering zeide, dat er alle moeite is gedaan om het postkantoor bij het raadhuis te krijgen. Zelfs was aan P. T. T. gratis een huis aangeboden. Bij de rondvraag vroeg de heer Bakkum om spitwerk voor de tuinders, zooals in Eg- mond-Binnen. De voorzitter zeide, dat er aan gewerkt wordt. Waarschijnlijk komt er spoedig een beslissing. De heer Kuys wees op den onhoudbaren toestand bij een gedeelte van den Vischweg. Waarschijnlijk wil de firma van 't Hof en Blokker meewerken voor demping van de beek. De heer Dekker vroeg het ophalen van de kanten van den Kerkweg uit te voeren in werkverschaffing. De voorzitter deed toezegging te bereiken wat mogelijk was. Nee meheer is vandaag niet thuis!... kan je morgen niet terugkomme?! KAMERMUZIEK. Ons publiek stond gisteravond voor ge heel iets nieuws. Onbekend alhier waren de uitvoerders, nieuw de samenstelling van het ensemble, dat geformeerd is uit viool, altviool, violoncel, fluit en harp. En het re sultaat? Deze avond is een wonder van schoonheid geworden. De klank van dit kwintet is buitengewoon mooi, de uitvoer ders René le Roy, Pierré Jamet, René Bas, Pierre Grout en Roger Boulmé zijn artisten van de hoogste orde. Het ensemble hoorde men in verschillen de samenstelling. No. I van het programma was voor viool, cel, fluit en harp, en had een eigenaardige titel n.m. Conversation galante et amusante. De componist L. G. Guillemain maakte er een aardig babbeltje van waaraan genoemde instrumenten deel namen maar waarin viool en fluit het meest op den voorgrond traden, zij hadden de lei ding van het gesprek. No. 2 was een Divertiments van Mozart voor viool, alt en cel. 't Werd heel iets an ders dan het vorige nummer maar hoe prachtig werd het vertolkt! Met no. 3 kwamen we meer in den tegen- woordigen tyd. Gabriel Piermé droeg n.m. aan het ensemble op: Variaties en Finale. Het vijftal maakte er een schitterend num mer van, men herinnerde zich o.m. nog maar eens de variatie voor cel en harp door de alt ingezet met de daarop volgende gees tige finale. Met de sonate van Debussy hoorde men weer een ander ensemble. De bussy schreef deze sonate voor fluit, alt viool en harp, en het werd een uitvoering van echte verfijnde Fransche kunst. De avond werd besloten met het voor het enseble gecomponeerde Zwintel van Jo- seph Jongen, den directeur van het Conser vatorium te Brussel, die zich weer heel an ders uit dan Debussy. Aan het le- en 3e deel van zyn compositie gaf hij een brillant slot, dat even brillant door de kunstenaars gespeeld werd. Ik heb reeds gezegd dat deze avond een wonder van schoonheid werd. En toch was er een wanklank, hoewel een stille. De be- langsteling voor dit concert was veel te gering. We misten vele getrouwe bezoekers dezer concerten. Maar het „Quintette In- stumental de Paris", is niettemin naar waar de gehuldigd door lang en enthousiast ap plaus. A. .K H.M. de Koningin inspecteert proef- verlichting van het koninklijk paleis. Het wordt des avonds in de straten van de Haagsche binnenstad steeds drukker. Wie overdag geen tijd heeft, gaat in deze laatste dagen voor den aanvang der feeste lijkheden des avonds kijken, hoe ver men met de versiering vmn de-stad gevorderd is, ep, w^e daarbij een beetje geluk heeft, ziet hier of daar de illnminatie van een der groote gebouwen of zelfs de feestverlichting van een geheele straat proefbranden. Op die manier krijgt men alvast een voorproefje van wat ons aanstonds te wachten staat, zoo wel aan drukte in de binnenstad als aan schitterende schouwspelen, als de binnen stad en vele buitenwijken zullen schitteren van licht en schier overal de versieringen in den warmen gloed van wit, rood, geel of oranje lichtstralen worden gezet. Sommige gebouwen maken door hun bijzondere lig ging, bijv. aan het water, een feeërieken indruk en als het mogelijk zal zijn, in de komende feestdagen Den Haag eens uit de lucht te bekijken zal de Hofstad ongetwij feld veel weg hebben van een stad uit een Oostersch sprookje en fonkelen en schitte ren als een zeldzaam juweel. Gisteravond omstreeks half negen concen treerde de belangstelling van het publiek zich in de nabijheid van het Noordeinde te genover het koninklijk paleis, want snel had het gerucht de ronde gedaan, dat de feestverlichting daar zou proefbranden. In derdaad glansden kort voor negen uur de electrische kaarsen in de als versiering aan gebrachte denneboomen op en zette het licht der illuminatie het versierde paleis in een feestelyken gloed. Ook de kerstklokken, die aan de bogen der zuilengalerij ter lin ker- en rechterzijde van het paleis zijn aan gebracht, straalden in het licht en een ge mompel van bewondering ging door de me nigte. Desondanks was het weinig wachten den ontgaan, dat uit de zijdeur van* den linkervleugel van het paleis twee in bont mantels gehulde dames naar buiten waren gekomen en in een harer herkende men on- middellijk de Koningin, die met een harte lijk gejuich werd begroet. Van achter een der zuilen van de galerij nam H.M. de ver lichting in oogenschouw. Boven den hoofd ingang hingen eenige werklieden een licht bak op met de woorden „Leve het bruids paar" en nadat de Koningin daar even naar gekeken had gaf zy den heer Scheeres, die belast is met den aanleg der illuminatie, eeni ge aanwijzingen, waarop de heer Scheeres de werklieden enkele veranderingen liet aanbrengen. Na ongeveer vijf minuten keerde H.M. in gezelschap van haar hofdame in het paleis terug en werd de verlichting gedoofd. Gistermiddag om kwart vóór vijf heeft aan het paleis Noordeinde de aanbieding plaats gehad van de zilveren vaas met witte orchi deeën, het geschenk der „Dames van 1909" d.w.z. de dames, die in hetzelfde jaar als prinses Juliana zyn geboren. Een deputatie van het comité voor dit ge schenk, bestaande uit de dames C. A. M. Co- reman, presidente, H. Vierling, secretaresse, J. M. M. Driessen, penningmeesteresse en D. Schmitz die de bijgevoegde oorkonde had ontworpen en geteekend, heeft het geschenk overhandigd. De deputatie werd door prin ses Juliana persoonlijk ontvangen. De prinses was zeer getroffen door dit I huldeblijk en uitte haar groote bewondering I de te voor de prachtige vaas en de mooie bloe I men. Hoezeer de prinses het geschenk op prijs stelde, bleek o.a. daaruit, dat zij ter I stond opdracht gaf de vaas met de bloemen naar haar eigen kamer te brengen. Ook zegde zy toe, foto's van de vaas van haar handteekening te zullen voorzien, zoo 1 dat ieder der dames, die aan het geschenk hebben bijgedragen, een foto daarvan met de handteekening van de prinses als blijk van waardeering zal ontvangen. De prinses verzocht den dames der depu j tatie voorloopig alvast haar dank aan geefsters van het fraaie geschenk over brengen. Nog een huwelijksgeschenk uit Indië Het ligt, naar het te Bandoeng verschij nende Alg. Ind. Dagblad meldt, in de bedoe ling van het bestuur van den (Indischen) Genealogisch-Heraldischen Kring om ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Ju liana en prins Bernhard namens den kring aan het prinselijk paar als huwelijksgeschenk aan te bieden het in hout uitgesneden ge kleurde alliantiewapen: Lippe-Mecklenburg Oranje Nassau, te vervaardigen door den heer A. M. Kollewijn te Bandoeng. Het werk van den heer Kollewijn is niet alleen Nederlandsch-Indische handwerk kunst, maar ook eenig op dit gebied en doet denken aan de oude houten wapenborden welke men voor de Fransche revolutie in de kerken in Nederland aantrof. Geschenk van de British Women's Club. Naar wij vernemen zal de British Wo men's Club morgen ten paleize een geschenk voor het prinselijk paar doen bezorgen. Het is een Engelsch porceleinen vaas (Stafford- shire-porcelein), waarin een bouquet van 40 roode en gele rozen, eveneens uit Stafford shire-porcelein vervaardigd, zullen prijken NU OOK GRIEP IN HET GARNIZOEN TE HARDERWIJK. In het garnizoen te Harderwijk heerscht ook op het oogenblik de griep in hevige mate. Het merkwaardige is, dat bij het ze vende regiment infanterie, dat uit Am sterdammers bestaat, en dat in de Oranje Nassau kazerne in de stad is ge legerd, geen patiënten zyn. Bij het twintigste regiment infanterie, zijn er echter zooveel te meer. Alle bedden op de ziekenzaal zijn bezet Verscheidene soldatenkamers zyn als zieken-verbljjf ingericht. Men telt thans 60 patiënten. In verband met de klaarblijkelijke vat baarheid voor griep zyn de oefeningen ver licht De geneeskundige dienst heeft de handen voL VERDUISTERING TE LEIDEN. Te Leiden is in arrest gesteld een 24-jarige ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon, die er van wordt verdacht een bedrag van 700 te hebben ontvreemd ten nadeele van de gemeente. VROUW IN WATERPUT VERDRONKEN. In den afgeloopen nacht is de 60-jarige mej. M Schellekens te Gilze (N.Br.) in een achter haar woning gelegen waterput ge raakt en verdronken. Toen haar zuster, met wie zij samenwoont, haar vanmorgen niet zag, stelde zij een onderzoek in, waarbij zy haar zuster dood in de put vond liggen. De politie heeft de zaak in onderzoek. DE OVERVAL TE KLOOSTERZANDE Aangevallene overleden. De 84-jarige rustende landbouwer P. A. Verschueren te Kloosterzande (Z.) op wien, zooals men zich herinneren zal, op 24 October jX een laffe roofoverval werd gepleegd, waarbij hy des nachts in zyn slaapkamer met een revolver werd beschoten, is gisteren in het zie kenhuis te Kloosterzande overleden. Een kogel, welke in het bekken drong, kon, tengevolge van den hoogen ouderdom van den heer V. niet verwij derd worden. Zaterdag a.s. zal dr. Hulst uit Leiden, in tegenwoordigheid van het parket uit Middelburg, een sectie op het lyk ver richten. Maandag a.s. vindt de plaats. begrafenis Hy.'vwi t.v. tyy,\y «S&nVr-i-j Agenten roor Alkmaar, Hoorn en Den Helder: GRIEP HEERSCHT TE ZWOLLE. Alle lagere scholen gesloten In verband met de te Zwolle in ernstige mate heerschende griep honderd ziekte gevallen per school zijn geen zeldzaamheid hebben B. en W. besloten om met ingang van heden alle scholen voor lager onderwijs te sluiten. WIELRIJDER ONDER LADING KRATTEN BEDOLVEN. Glsterm. naderde in de Weedestr. te Soest, uit de richting Amersfoort een vrachtauto hoog opgestapeld met kratten, inhoudende kippen. De wagen kwam van de markt te Barneveld. Doordat de bestuurder J. G. het stuur te veel naar links uithaalde, raakte hij de macht daarover kwijt, met het gevolg, dat hy gedeeltelijk op het rijwielpad kwam te rijden, waar juist de bakker Renooy op zyn fiets in de richting Soest passeerde. De voorkant van de auto reed den wiel rijder op zij aan, waardoor deze kwam te vallen. De auto sloeg om en de geheele la- ding kisten kwam op het slachtoffer terecht. Toen de man bevrijd werd, bleek hij zeer ernstige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen, terwijl hy voorts schaafwond^ had opgeloopen aan hoofd en beenen. Nadat dokter Rupert de eerste hulp had verleend, is de getroffene per ziekenauto naar het St. Antonius-ziekenhuis te Amersfoort over gebracht Gisteravond was zyn toestand vrij ernstig. Tegen den chauffeur is proces-verbaal op gemaakt. De auto was niet beschadigd, MOTORRIJDER VERONLUlt. Toen de sergeant-majoor werktuig kundige J. Staal gistermiddag om vijf uur per motorfiets naar het vliegkamp Soesterberg reed. nam hij de bocht n»Sjj het militair tehuis te kort. waardoor hij tegen een betonnen paal botste. Hij werd tegen den grond gesmakt en bleef ernstig gewond aan hoofd en armen lig gen. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het militair hospitaal te Soester berg overgebracht en vandaar naar het militair hospitaal te Utrecht ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ OVERSCHIE. EEN DOODE, TWEE GEWONDEN. Omstreeks kwart over vijf is op den Nieuwen Rijksweg tusschen Overschie en Delft onder de gemeente Pinacker, git- termiddag wederom een ernstig ongeluk gebeurd, dat een vrachtrijder het leven heeft gekost. Een vrachtauto, bestuurd door den heer W. Simons uit Rotterdam, welke op weg was naar Wateringen, ia geslipt en de lin kerzijde van den weg over den kop gesla gen. De auto kwam op den berm langs da sloot terecht en werd vrijwel geheel ver nield. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende persoon, zekere Beren- dregt uit Wateringen, die evenals de heer Simons, door onmiddellijk toegeschoten om standers uit zijn benarde positie bevrijd werd, kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en is naar het gasthuis te Delft over gebracht. Achter in den wagen bevond zich de heer L. Vuist uit Rotterdam. Deze werd licht gewond en is naar zyn woning te Rot terdam vervoerd. Het stoffelijk overschot van den vrachtrijder is eveneens naar het gasthuis te Delft vervoerd. Het ongeluk is toe te schrijven aan de gladheid van den weg en gebeurd, toen de bestuurder plotseling moest remmen voor een voor hem rijdende auto. straat een bekend "reZ da« °P dikwijls schepen naaf Effv°n,)tm0ettJe' dk' het een klein kunstje voor Was Nog geen week later vertrok hij met groot zeilsr-hin r.oo„ Pi* 1 lo Het een groot zeilschip naar Marseille. schip koerste regelrecht naar Egypte om ci kaneel en suikerriet te halen. Na een voorspoedige reis werd Alexandrië be reikt.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6