S: 'AKKERTJES Provinciale commissie uit de veilingen. Voor Vrouwen vooral Kalenders. SST... STILTE De landbouwvoorl:chtings- dienst. zijn "AKKERTJES" «en ideaal middel Sombere klanken in het jaarverslag. Vooruitgang nog weinig hoopvol. tegen de onderwijzers-kloosterlingen (een wensch van ds. Zandt). Tot de sprekers over een of meer van deze onderwerpen behoorden de heeren Loerakker (r.k.), Bakker (c.h.), Kuiper (r.k.), Schwartz (ar.), Kupers (s.d.) Sneevliet (rev.-soc.), Faber (s.d.), Krol (c.h.), Krijger (c.h.), Zandt (s.g.p.) Laatstgenoemde spreker stond bij zijn be toog bloot aan talrijke interrupties van een groepje, dat zich bij het spreekge stoelte had verzameld; o.a. bevonden zich daarbij de heeren Amelink (a.r.), Duymaer van Twist (a.r.), Krijger (c.h.) en Louwes (v.b.) In de stille nachtvergadering het was inmiddels één uur geworden bracht dit even wat levendigheid. Maar toen waren we er nog niet. Er stonden nog 6 sprekers ingeschreven en de minister was dus nog lang in 't zicht! De Nederlanden van 1845, maatschappij voor het sluiten van alle verzekeringen, gevestigd te Den Haag, biedt by de jaars wisseling weder een wandkalender aan in 12 bladen, uitgevoerd in rood, zwart en oranje, met opgave van nationale en ker kelijke feestdagen. Het geheel, uitgevoerd volgens ontwerp van Willy Sluiter, geeft een duideljjken dagaanwijzer, die geheel voldoet aan de te stellen eischen. Een andere verzekeringsmaatschappij, de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam, komt eveneens met een grooten wandkalender, die op de maandelijksche bladen nog gelegenheid biedt voor noti ties, waardoor de gebruikswaarde wordt verhoogd. Deze kalender, voorzien van aanteekeningen omtrenUden stand van de maan en de nationale en chr. feestdagen, bevat ook nog een blad voor de thans loopende maand en kan dus reeds direct een plaatsje krijgen in kantoor of werk kamer. De N. V. Stoomvaartmaatschappij Ne derland biedt een weekkalender aan, voerz'en van opgave van feestdagen, en tevens flinke ruimte biedend voor notee- ringon Zeer geschikt om te gebruiken als verjaarskalender! Aan den voet van elk blad bevindt zich een kleine kalender voor vior maanden, terwijl het laatste blad een dergelijke opgave bevat voor 1937 en '38. Eenige mooie illustraties uit de tropen zijn tusschen de bladen opgenomen en verhoogen de waarde van dezen zeer bruikbaren kalender. Wij ontvingen van de firma Worm (Houttil) de Bleyle-kalender, bestaande uit een in frissche kleuren beschilderde kartonnen plaat, waarop een duidelijk kalenderblok bevestigd is. Dit blok bestaat weer uit 365 blaadjes, op elk waarvan be halve de aankondiging van den dag een grapje vermeld staat. Het geheel is zeer overzichtelijk en een prachtige reclame voor de Bleyle, dus ook voor de firma Worm. De Enkhuizer Almanak (342e jaargang) ziet er door de uitgebreide afdeeling „Mengelwerk" aantrekkelijk uit ook voor die gezinsleden, die het boekwerk want dat is het weer geworden niet juist raadplegen voor het doel waarvoor een kalender eigenlijk bestemd is. Het is moei lijk om in het kort aan te geven wat men allemaal met succes in dezen almanak kan zoeken: in de eerste plaats een kalender, maar dan nog 1001 andere dingen, o.a. markten en kermissen, watergetijden, ze gelwet, toekomstvoorspellingen, zons- en maansverduisteringen, enz. enz. In het al gemeen kan gezeed worden: de Enkhuizer Almanak is een vraagbaak voor iedereen! £attd-- en KENNE.MERLAND. In de week van 14 tot 19 December toonde de markt een beeld van middelmatigen aan voer, waarbij de wintergroenten domineer den. De herfstproducten gaan zienderoogen achteruit (in kwantum en kwaliteit). Wat de prijzen betreft deze waren over de gehee lelinie aan den lagen kant. Er is nog wel animo voor le kwal., doch ook daarnaar was de vraag beperkt. We beleefden dan ook den luien handel welke de week na St. Nico- iaas en vóór de kerstweek kenmerkt. Bloemkool is niet mooi meer en klein van stuk. le soort gold 5 a f 8, 2e soort 2 éi 3.50. Andijvie, welke allerminst op goede kwaliteit kan bogen, werd niettemin gekocht tegen prijzen van 2 tot 4. Roode kool (middelmatige kwaliteit) gold 2 i 4.50, groene kool gold 1 3 en gele kool 2 4 per 100 st. De aanvoer van spruiten was groot genoeg. Het grootste ge deelte ervan was niet van onberispelijke kwaliteit, le soort gold f 7.50 10 en 2e soort 2.50 t 5 per 100 k.g. Bloemkool gold niet hoog, n.1. 0.10 a f 0.20 per kist Tuuchen 'n hall uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwlngsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uur's avonds en 'n halfuur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve In 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! of 1.50 a 2 per 100 stuks. Waspeen gold 3 4 per 100 k.g. Knolselderie was ge wild en gold 2 a f 5 per 100 stuks. In bosgroenten was vlugger handel. We noteer den voor prei 4 6, peterselie 3 a 6 en selderie 2 a 6 per 100 bos. Witlof, waarvan de kwaliteit middelmatig was, gold voor le soort f 10 a 13 en voor 2e soort 4 a 7 per 100 k.g. In grove winter groenten als uien, wortelen en rapen was weinig handel met lage prijzen. Vruchten, waarvan de kwantiteit elke week mindert golden hoog. Tafelappelen voor zoover ze le soort golden 20 tot 28, tafelperen (2e soort) 13 a 21, keukenperen golden 7 a 16 per 100 k.g. de overige aanvoer on veranderde prijzen. Rede drs. C. Brakman te Alkmaar. Zaterdagmorgen werd in Het Gulden Vlies een openbare vergadering gehouden, waar drs. C. Brakman, bedrijfsconsulent voor N.-Holland, het woord heeft gevoerd over den landbouwvoorlichtingsdienst en de pachtwet. De voorzitter van het comité van voorbe reiding, de heer H. Klaver, opende de bij eenkomst met een woord van welkom, er op wijzende, dat de landbouwvoorlichtings dienst vooral voor de kleine bedrijven in den landbouw van belang is. Deze vergade ring was belegd voor de landbouwers en veehouders. Teneinde de voorlichting van den dienst zoo goed mogelijk te doen zijn, heeft men den consulent en zijn assistenten. De voorzitter merkte nog op, dat wie zich niet op de hoogte stelt, achteraan komt. Daarom is de landbouwvoorlichtingsdienst van zooveel belang. Drs. Brakman, die vervolgens het woord verkreeg, begon met te wijzen op het werk van den landbouwvoorlichtingsdienst in de pl.m. 40 jaren van zijn bestaan. Dat dit vrucht heeft gedragen, leidde spr. af uit het feit, dat de bedrijven, welke het dichtst in de buurt van een gelegenheid voor voorlich ting waren gelegen, een altijd iets hooger peil vertoonden dan de verafliggende. Om de voorlichting nog beter te doen function- neeren, heeft men nu een bedrijfsconsulent en z'n assistenten aangesteld. De aanleiding van de aanstelling dezer assistenten is o.m. da( het departement van landboi w over- wéegt steun te verleenen aan de kleine boerenbedrijfjes. Hoe, dat kan spr. nog niet zeggen, doch het zal, in overleg met den minister van sociale zaken, op een andere manier gaan dan verleden jaar. Er zit een streven by, de boeren op het eigen bedrijf te werk te stellen en zoodoende den steun door het bedrijf te laten loopen. Aan den toestand, dat de menschen naar de werkver schaffing gaan en dan hun eigen bedrijfje moeten verwaarloozen, moet een einde ko men. Verder zullen de assistenten hun tijd hebben te besteden aan het geven van voor lichting, zooals voor doelmatiger voedering van het vee. Het is voor den vakman zonder theoretische kennis wel eens moeilijk na te gaan of de beesten voldoende voeder krij gen. Voorts kan de assistent worden weroe- pen voor advies bij de drinkwatervoorzie' ning van het vee en de zuivelbereiding en het geven van voorlichting voor het gebruik van meststoffen. Alles gaat echter in overleg met de betreffende consulenten. De assis tent is de trechter tusschen de practijk en de wetenschap en omgekeerd. Van de taak van den bedrijfsconsulent kan men geen direct resultaat verwachten. Bij een door een commissie ingesteld onderzoek naar den toestand van den land- en tuin bouw voor Ged. Staten van N.-Holland heeft men geconstateerd, dat er geen statistische gegevens beschikbaar zijn over deze be drijfstakken. Die moeilükheid moet over wonnen worden en dat zal niet vlug kun nen geschieden. Spr. wees nog op verschil lende belangrijke dingen, zooals bijv. op de door de boeren voor een viertal jaren ge leden gevoerde tactiek, om zoo weinig mo gelijk melk te trekken, omdst er toch zoo veel per liter by moest Dit is na een paar aar heelemaal omgekeerd. Men heeft inge zien, dat wil men nog iets ontvangen, er zooveel mogelijk melk moet worden gepro duceerd. Het is noodzakelijk, dat wij komen tot de allerbeste kwaliteit. De Unielever heeft een hetze gevoerd tegen de volgens deze maatschappy berekende overtollige 300.000 koeien, welke niet gevoed zouden kunnen worden, wanneer geen krachtvoeder kon worden ingevoerd. De Unielever be rekende, dat dit den boer en den consument elk 25(4 millioen per jaar kostte en dit den boer de das omdeed. Daar is door de boe- renorganisaties niet veel tegen gezegd, om dat men niet over de cyfers beschikt. De taak van den bedrijfsconsulent is verder de marktanalyse, het nagaan waarheen onze producten gaan en in welke hoeveelheden ze worden gebruikt in verschillende stre ken en lagen der bevolking. Ook heeft spr. al veel werk gehad aan moeiiykheden in verband met hypotheekkwesties enz. Dit is, zeker tengevolge van de devaluatie, plotse ling opgehouden. Nadat eenige vragen waren gesteld en be antwoord, behandelde drs. Brakman de nieuwe pachtwet, welke reeds door de Tweede Kamer werd aangenomen en naar spr verwacht, ook wel in de Eerste Kamer zal worden aangenomen. Er zijn drie ma nieren van pachten. De pacht tegen een zeker bedrag; de z.g. mobiele pacht, waar- by rekening wordt gehouden met de hoogte der pryzen van de producten, vond spr. ge- vaariyk, vooral voor bedryven met één- zijdige cultures, daar de oorzaak van de hooge pryzen veelal is de geringe hoeveel heid van de opbrengst. Dan zou men dus hooge pacht moeten betalen en toch weinig ontvangen. Er is ten derde de z.g. deelpacht, waarbij een gedeelte van den oogst wordt afgestaan. De pachtcontracten worden volgens de nieuwe wet voor onbepaalden tyd afge sloten, behalve voor sommige objecten, als land dat voor bouwterrein is bestemd. Een contract moet nu schriftelyk worden aan gegaan. Wordt dit niet gedaan, dan heeft de verpachter geen recht op het ontvangen van de huur. De kantonrechter moet de contrac ten goedkeuren; hy kan weigeren ze goed te keuren als er byv. buitensporige verplich tingen in zyn vastgelegd, of er geen redelijk bestaan in zit. Bij de beoordeeling van deze contracten wordt de kantonrechter byge- staan door twee personen, die geacht wor den op het gebied van verpachting deskun dig te zyn. De verplichtingen van den verpachter zyn: instaan voor verborgen gebreken. Den pachter kan vergoeding worden toegestaan voor verbetering welke hy aan het door hem gepachte land heeft aangebracht, de grootte van deze vergoeding hangt af van het profijt, dat hy er zelf al van gehad heeft. Veranderde omstandigheden kunnen aanleiding geven tot verhooging of ver laging van de pacht, doch niet door ver hooging van de prijzen. Wel als de boerderij byv. beter komt te liggen door den aan'eg van een weg of zoo. Het contract kan worden beëindigd met wederzijdsch goedvinden. Wanneer de beide partyen het niet eens zijn, kan de overeen komst bij den kantonrechter worden opge zegd. Daartegen kan de andere party zich verzetten. Dit verzet wordt onderzocht. Als men reeds 10 jaren op de plaats zit, kan het ongegrond worden verklaard, doch er moet een opzegtermyn van 1J4 jaar worden in acht genomen, waaruit volgt, dat een huur der, die goed op het bedryf past, geborgen is voor 12 jaar. De mogelykheid voor een korteren termijn is nog, wanneer de verpach ter vooruit bepaalt, dat het land bestemd is voor familie in den eersten graad. Dan is de kortste termijn van verhuur 5 jaar. Als. de verpachter door de opzegging ernstig, maar niet zeer ernstig wordt geschaad, zal de overeenkomst niet worden opgezegd als de pachter ernstig wordt geschaad. Voor wie de grootste bezwaren zyn, in diens voordeel wordt beslist. Schadevergoeding bij eindi ging van de pacht kan zoowel worden ver leend door verpachters als door den pach ter. By overlyden van den pachter kunnen de erfgenamen van hun verplichtingen ont slagen worden, wanneer het gevraagd wordt. De kantonrechter heeft daarover te beslissen. Ook de verpachter kan by over lyden van zyn pachter ontbinding vragen Naar billijkheid zal een schadevergoeding berekend worden. Men kan van de beslissing van den kantonrechter of het pachtbureau in hooger beroep gaan, doch slechts één maal, dan is het onherroepelyk uU. Een oud pachtcontract loopt op de oude voorwaarden af. Na 2 jaar is men vry te verpachten aan wien men wil. Het is niet: wie zit die zit. Wanneer een contract byv. voor 10 jaar is aangegaan in 1935, gelden de oude voor waarden tot 1943, daarna komt de nieuwe pachtverhouding in aanmerking; die pach ter zit dan dus 2 jaar volgens de nieuwe pachtwet. Als een contract voor onbepaa! den tyd is aangegaan vóór 1 Januari 1936 loopt het nog 2 jaar na de inwerkingtreding van de wet op de oude voorwaarden. Spr. eindigde zyn interessante uiteenzet ting met er op te wyzen, dat de Kon. be sluiten nog moeten worden gemaakt en er veel aan den kantonrechter wordt overge laten, zoodat wel eenige kleine wyzigingen in de toepassing kunnen optreden. Nadat de heer Klaver den inleider had bedankt voor zyn mooie uiteenzetting, welke van veel belang kan worden geacht voor de landbouwers, werden een aantal vragen ge steld, welke wij in de door drs. Brakman gegeven antwoorden zullen samenvatten. Onderverhuur zonder schriftelijke toestem ming van den eigenaar is niet mogeiyk. Schriftelijke contracten tot 1936 loopen van zelf af. By mondelinge overeenkomsten is het wel billijk, een paar maanden voor den tijd een berichtje te doen. Het aangaan ven een huurovereenkomst is verplicht op 3traffe van het niet ontvangen van de huurpennin gen door den verpachter, doch spr geloofde niet, dat het strafrechterlijk vervolgd kan worden. Koop verbreekt geen huur; de kantonrech ter beslist met inachtneming van de cm standigheden. Daarna sluiting der vergade. ring, die volgens den voorzitter buitenge woon is geslaagd. Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijn» een opkomende migraine, zoo n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens terugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Voor al die gevallen helpen "AKKERTJES wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bij: Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumotische pijnen, lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumonf AKKER.CACHETS Uit het verslag van de provinciale Com missie uit de Veilingen in Noordholland biykt dat van een opleving van den tuin bouw in het algemeen en van den Noord- hollandschen tuinbouw in het byzonder nog niet kan worden gewaagd. Hoewel men in tot oordeelen bevoegde kringen van meening is, dat op verschillen ds gronden kan worden aangenomen, dat de wereld in het beginstadium verkeert van een opgaande conjunctuur, is daarvan tot heden in den tuinbouw nog niets te bespeu ren. Ook in het afgeloopen jaar is de zoozeer gewenschte opleving wederom uitgebleven Zoolang de mogelykheid van uitvoer van onze producten niet grooter wordt, is voor den tuinbouw ook geen verbetering van den tegenwoordigen ongunstigen toestand te verwachten. En daar ziet het voorloopig nog niet naar uit. Was het met die exportmogelijkheden in het algemeen dit jaar weder treurig gesteld in byzondere mate was dit het geval met Duitschland, ons voornaamste afzetgebied Ondanks h~t feit, dat in Duitschland groote vraag naar onze tuinbouwproducten bestaat, zooals blykt uit de hooge prijzen welke daar veelal voor de groenten betaald worden, zijn wy tengevolge van allerlei belemmeringen, welke vooral de betaling in den weg gelegd worden, niet in de gele genheid eene behoorlyke hoeveelheid van onze producten naar dat land uit te voeren De afsluiting van het handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op 20 December 1935, waarby het invoer recht op zuurkool werd verlaagd tot 25 der waarde en de versche sluitkool werd belast met een recht van 1% dollarcent per Amerikaansch pond, biedt nog wel geen gunstige vooruitzichten voor den export van genoemde producten naar dit land, doch schept althans de mogelykheid om bil schaarschte in Amerika daarheen te expor teeren. Gunstiger aspecten biedt de afzet naar Zwitserland, hetwelk in October j.1 het in voerrecht op sluitkooJ, uien en tomaten heeft afgeschaft en dat op bloemkool heef gehalveerd. Op den export van de Noord hollandsche bloemkool is rleze verlaging reed' van gunstigen invloed geweest. Om ons steeds minder afhankelyk te ma ken van Duitschland, zal het echter noodig zyn, dat onze regeering by het afsluiten van elk handelsverdrag met andere landen dan Duitschland overweegt of er geen mo gelykheid bestaat onzen afzet van tuin bouwproducten naar het betrokken land te vergrooten. Het is ons bekend dat onze hoofdorgani- sstie, het Centraal Bureau van de Veilingen in deze steeds diligent is. Het is te begrypen, dat in de tegenwoor dige benarde omstandigheden de steun der regeering nog steeds niet kan worden ge mist. Vooral in Noordholland niet, waar zooals we in ons vorig jaarverslag met cy- fers hebben aangetoond de tuinbouw het eerst en het hevigst dooi de crisis werd ge troffen en dat bovendien het vorige jaar nog door een ongemeen hevigen misoogst werd geteisterd. Gelukkig heeft Z.E. de minister van Landbouw en Visschery gehoor gegeven aan het verzoek van de gezameniyke Noord- hollandsche organisaties om aan de door misoogst getrofen tuinders, die dus niet van den gewonen steun konden profiteeren, eenen byzonderen steun te verleenen. Het plan voor de steunverleening speciaal voor Westfriesland, hetwelk de organisaties in onderling oveiéeg hebben samengesteld en aan den minister ter overweging hebben aangeboden, werd Joor Zijne Excellentie aanvaard en in Westfriesland wat het prin cipe der berekening van den steun betreft, tot groote tevredenheid uitgevoerd. Alleen het uitgekeerde bedrag was te gering om den nood te lenigen, daar slechts 30 van het geleden verlies kon worden uitgekeerd. Met dankbaarheid aan den minister en den regeeringscommissaris kan echter worden erkend, dat het uitgekeerde bedrag van ruim 50.000 in staat bleek den ergsten nood in vele gezinnen te verzachten. Daar evenwel de geleden verliezen door de betrokken tuinders in de tegenwoordige omstandigheden niet meer kunnen worden gedragen, hebben de gezameniyke organisa ties zich weder tot Z.E. den minister van Landbouw en Visschery gewend met het verzoek om alsnog een aanvullenden mis- oogststeun te willen verleenen. Zijne Excel lentie heeft daarop geantwoord, dat by de vaststelling van den in het najaar 1936 uit te keeren toeslag rekening zal worden ge houden met de nadeelige gevolgen, welke voor den tuinbouw in Noordholland zijn voortgesproten uit den misoogst van bepaal de gewassen, zulks in verband men den daardoor veroorzaakten geringen aanvoer en de hooge veilingsprijzen dier gewassen. Op grond van deze toezegging mag dus worden verwacht, dat by de verdeeling van den steun '36 met den byzonderen noodtoe stand waarin onze Noordhollandsche tuin ders verkeeren, rekening zal worden gehou den. Het voortduren van de steunmaatregelen tengevolge van de geringe exportmogeiyk- heden brengt natuurlyk mede, dat ook de teeltbeperking moest worden bestendigd. De groote hoeveelheden tuinbouwproduc ten, welke dit jaar weer zyn doorgedraaid, illustreeren duidelijk dat de regeling van de teelt nog steeds niet kan worden gemist Het feit, dat nog zooveel is doorgedraaid mag o.i. echter geen aanleiding geven tot nog scherpere inkrimping van den tuin bouw, daar het bedryf dit niet meer zal kunnen dragen. Bovendien moeten we zorg dragen, dat we zoodra de opleving komt en daaraan ge- looven we stellig aan de vermeerderde vraag kunnen voldoen. De tuinders dragen de teeltbeperking al gemeen met gelatenheid, omdat ze van do noodzakelijkheid overtuigd zijn, doch ze ge voelen zich ernstig gegriefd door de steeds toenemende concurrentie van de z.g. volks tuintjes. De uitbreiding van de groenten- teelt, door de ongebreidelde uitgifte van volkstuintjes, wordt door de tuinders, die zich zelf een belangrijke beperking hebber moeten getroosten, als een onrechtvaardig heid gevoeld. De omzetcyfers van de Noordhollandsche veilingen bedroegen over de jaren 1938 tot en met 1935 respectieveiyk: 1928 25.066.693; 1929 22.074.606; 1930 15.527.580; 1931 13.088.581; '32 9.381 41ö: 1933 8.200.515; 1934 10.935.746; 1935 9.474.712. In vergelijking met 1934, toen voor de eerste maal sinds 1928 een verhooging van den omzet viel te constateeren, is de omzet over 1935 weder belangrijk teruggeloopen. Uit een aan dit verslag toegevoegd verge- lykend overzicht over het tydvak van 1 Januari—1 Augustus van de jaren 1935 en 1936 blijkt, dat de omzet tot 1 Augustus van dit jaar in vergelyking met het vorige jaar nagenoeg geen verbetering van de geldelijke opbrengsten aantoont. Wel mag worden verwacht,d at de laatste maanden van het jaar tengevolge van de goede pryzen voor het fruit een styging van den omzet zullen veroorzaken. Betreffende het prysverloop van de pro ducten in het afgeloopen jaar valt het vol gende te memoreeren. Tengevolge van de door den misoogst veroorzaakte kleine aanvoeren, waren de pryzen van de bewaarkool in het begin van de èampagne reeds zeer goed. Het verdere verloop voldeed echter niet aan de ver wachtingen. Het uitblijven van winterweer en de ab normale omstandigheden waaronder de af zet naar Duitschland moest geschieden, ver oorzaakten, dat de pryzen niet zoo opliepen, als in verband met den geringen voorraad verwacht mocht worden. Met de vroege voorjaarsproducten ging het tengevolge van het koele weer en de daardoor veroorzaakte beperkte aanvoeren tot Mei niet onbevredigend. De artikelen welke daarna aan de markt kwamen wekten echter minder bevrediging. Het prijspeil van de meeste artikelen ging naarmate het aanbod grooter werd, zeer sterk naar bene den. Vooral met de sla ging het niet. zoo dat van dit product groote hoeveelheden doordraaiden. De geldelijke resultaten van de aardbei- ënteelt waren zeer teleurstellend. Voor het .Kennemerland" dat in zoo belangrijke ma te bij dit product is betrokken, was dit een ernstige misrekening. Enkele warme dagen en daarna een abnormale regenval waren oorzaak dat de oogst niet meeviel en daar- by waren de prijzen laag, zoodat de gelde- lyke uitkomsten belangrijk lager waren dan het vorige jaar. Met de boonen ging het over het geheel minder slecht dan in 1935. Hoewel het zich eerst liet aanzien, dat de vroege aardappelcampagne tengevolge var het ongunstige weer laat zou inzetten, hecli deze toestand zich zoodanig hersteld, dat dc eerste vroege aardappelen toch einde Mei reeds aan de markt kwamen. De pryzen waren echter reeds spoedig vry laag, daar de vraag voor de binnenlandsche consumptie tengevolge van de groote voor raden oude aardappelen zeer slecht was. De regeling van de Ned. groenten- en fruit-centrale, welke In de vorige jaren zulke goede resultaten had opgeleverd, weid ook dit jaar weer ingevoerd. Medio Juni konden de drielingen reeds de gestelde mi nimumprijzen niet opbrengen en draaiden ze op groote schaal door. Op 22 Juni w&s dit ook in ernstige mate met de andere soorten het geval. De snel dalende minimumprijzen en de vrees voor de dreigende aardappelziekte waren oorzaak, dat in versneld tempo werd gerooid. Daar de markt hierdoor geheel dreigde te worden ontwricht, belegde ons bestuur op 25 Juni eene buitengewone al- gemeene vergadering met de veilingen, welke belang hebben by den afzet van vroege aardappelen, om den toestand onder de oogen te zien. Het resultaat van de be spreking was, dat men éénstemmig van meening was, dat de aanvoeren slechts zou den verminderen, indien gegarandeerd werd dat de minimumprijzen gedurende een bepaald tijdvak onveranderd bleven. Het verzoek dat daartoe aan den regeerings commissaris werd gericht, werd ingewilligd, zoodat de minimumprijzen tot en met 11 Juli voor de groote aardappelen werden gegarandeerd op 3.50. Hoewel naar Duitschland reeds spoedig niet meer kon worden geëxporteerd, zou toch, gezien de groote vraag voor export naar Zuid-Amerika, waarschijnlijk met de vroege aardappelen nog tamelijk goed zijn verloopen, indien de aardappelziekte niet was opgetreden. Deze omstandigheid en de groote aanvoeren van Eigenheimers in de tweede helft van Juli waren oorzaak, dat de markt geheel ontwricht werd en groote hoe veelheden voor rekening van de Nel groenten- en fruit-centrale moesten wor den ingekuild. Hoewel de Ned. groenten- en fruit-cen trale eerst had besloten, dat de ingekuilde aardappelen, welke ziek werden, niet zou den worden vergoed, is zy daarop nader hand teruggekomen en zullen degenen, die daardoor werden gedupeerd, alsnog een vergoeding krijgen. Ook voor de goedgekeurde pootaardap- pelen trof de Centrale een minimumpryzen- regeling, hetgeen een belangryke steun is geweest voor den afzet van dit product, daar Duitschland door een gecentraliseer- den inkoop de pryzen zooveel mogelyk trachtte te drukken. Met de bewaarkool gaat het tot heden by zonder slecht. Groote hoeveelheden draaien door. De oogstonbrengst is in tegenstelling met het vorige jaar zeer goed De hoop is thans gevestigd op een flinken winter, want die kan voor dit product nog veel goed ma ken. Voor de late bloemkool is het echter te wenschen, dat de winter nog niet spoedig invalt, want daarvan staat nog een enorm»

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11