j8 ucqecüjkeStand Jieck ói School Jiidschcifteti JSdlicaties Pluimveeteelt. Glimlachje Varia uit de vogelwereld. In de pauze werd met zeer groot succes een tombola gehouden, welke volkomen be antwoordde op haar doel. Na het luisterrijk uitgevoerde programma werd een begin gemaakt met het bal, waar van „The Rhythm Sheiks" de muzikale lei ding op zich had genomen. En deze band onder aanvoering van Aldert Dekker hield de feestvierenden tot zeer diep in den nacht prettig bezig. Zij verstaat de kunst „elck wat wils" te bieden en een bezetting als deze (piano, 2 sax, trompet, drums) kan zoo als hier het geval is een bal tot een rijk feest maken. Onvermoeid speelden de „Sheiks" en foxtrot, step en Wals wisselden elkaar in snel tempo af. Het succes van het bal mag dan ook op rekening geschreven worden van de band, die hierin een groot aandeel had. En toen eindelijk om 4 uur het sein tot vertrek gegeven werd, was dit voor velen nóg te vroeg. Maar helaas behoorde toen dit „Halter"-feest tot het verleden Het is een gezellige avond geweest, waar iedereen zich geamuseerd heeft. En dat toch is de hoofdzaak! BEDANKT ALS LID VAN DEN TURNKRING. Naar wij vernemen hebben de gym- nastiekvereenigingen „Hercules" en „Hy- giëa" te Noordscharwoude thans definitief bedankt als lid van den Turnkring Hol lands Noorderkwartier; dit als besluit van de algemeene ledenvergadering, welke als eisch had gesteld, dat de grieven, welke de vereeniging tegen den Turnbond had, e~.st opgelost zouden moeten worden. Nu dit niet het geval is, volgens „Hercules" en „Hygiëa", heeft men gemeend te moe- t bedanken. Het is de bedoeling om nu bij een ande ren kring aansluiting te vragen. TURNKRING NIEUWS. Onder aanwezigheid van de dertien bij den Kring aangesloten vereenigingen en een groot aantal belangstellenden, hield de Turnkring voor Alkmaar en Omstreken van het K.N.G.V 01 Zondag 20 dezer de jaar vergadering. Na een kort openingswoord door den heer H. J. Reurslag, voo:rzitter van genoemden kring werden de verschillende verslagen behandeld en zonder noemenswaardige op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het aftredend bestuurslid H. J. Reurslag werd met algemeene stemmen als voorzitter herkozen, terwijl de techn. leden, de heeren H. Nol en Kamp, beiden bij acclamatie her kozen werden. Bij de behandeling van het werkprogram ma voor 1937 kwamen de tongen los. Met overgroote meerderheid van stemmen werd besloten in 1937 wederom Korenb^urswed- strijden te doen houden. Verder staat nog op het werkprcgram een wande'dag, kleu termiddag en athletiekdag, welke laatste aan Turnlnst Oterleek werd toegewezen. Omtrent het houden van een turndag zal binnenkort een vergader mg worden gehou den met afgevaardigden en leiders van de vereenigingen in verband met de grootsche plannen van de Alkmaarsche gymn. ver. Turnlust in verband met het 25 jarig be staan van haar dames atdeeling, terwijl dan ook het 25 jarig beslaan van den turnkring besproken zal worden. Na afloop werden de aanwezigen verrast door een filmvertooning van de dit jaar plaats gehad hebbende Korenbeurs wedstrij den, die zeer insloeg. De wensch uitsprekende, dat 1937 voor de vereenigingen in het belang van de licha melijke opvoeding een goed jaar moge wor den, sloot de voorzittei ruim half twee deze zeer geanimeerde vergadering. Biljarten. BILJARTBOND „ALKMAAR EN OMSTREKEN. De uitslagen van de gister gespeelde wedstrijden waren: OKK III—De Drie Ruiten III 299-345-0-2 De Driesprong 2-Excelsior 2 450-278-2-0 Verder wordt er deze maand niet ge speeld. Motoren. K. N. M. V. - TERREINKAMPIOEN - SCHAPPEN. Bij 's-Gravenhage zyn Zondag de ter- reinkampioenschappen 1936 van de Kon. Ned. Motorrijders-Vereeniging afd. Zuid- Ho'.land verreden. De voornaamste uitslagen waren: Motoren tot 125 c.c. 70 K M. 1. J. C. Verkerke, Amersfoort, op Eysink in 135 06; 2 B. Maltha, Rotterdam op Wolf in 156 32. Motoren van 125250 c.c. 80 K.M.: 1. J. Moejes, Heerhugowaard, op Velocette in 145.25; 2. H. Bannink, den Haag, op Triumph, in 153.35; 3. P. Poppen, Beem- ster, op O. K. Supreme, in 154.07. Motoren van 250350 c.c. 80 K.M.: 1. J. v. d. Werf, Assen, op Panthei in 152.41; 2 C. D. Wertphal, den Haag, op Velocette in 158.07; 3. J. Roest, Ter Aar, op Eysink in 172.02. Motoren boven 350 c.c. 80 K.M.: 1. D. H. Eysink, Amersfoort, op Eysink in 141.19; 2. E. W. P. Passier Jr., Leiden, op Eysink in 154.46; 3. D. Renooy, Amersfoort, op Eysink in 157.35. Zijspanmotoren tot 1300 c.c. 59.4 K.M.: I. H. Persoon, den Haag, op H. D. in 105.12; 2. G. v. d. Heyden, 's-Hertogen- bosch, op Triumph in 11.25. Wielrennen. doening was gesloten, ging men tot het meer huiselijke deel over, namelijk een ge zellig bal, dat tot in den nacht duurde. De gedetailleerde uitslag was als volgt: Victrix, tijd over 500 meter, 3 min. 26 1/5 sec.; H. R. T. C. 3 min. 32 1/5 sec.; West fries 3 min. 44 3/5 sec. Victrix, tijd over 1000 meter, 6 min. 31 4/5 sec.; H. R. T. C., tijd over 1000 meter, 7 min. 8 4/5 sec.; Westfries, tijd over 1000 meter, 7 min. 23 2/5 sec. Vermelding verdient nog, dat door Piet Zandvoort de 1000 meter reed in den tijd van 36 3/5 sec. Een goede prestatie! Al met al een mooie avond voor Victrix. OLYMPISCHE EIKJFS OP HET STADION GEPLANT. In de schaduw van den Marathom- toren. Het zal wellicht niet allen bekend zijn, dat de Koninklijke Nederlandsche Zwem- bond tegenwoordig ook aan boschbouw doet, aldus ving mr. A. baron Schimmel- penninck van de Oye, de president van het Nederlandsch Olympisch Comité, zijn toe spraak aan tijdens de kleine plechtigheid, welke Zaterdagmiddag in 't Olympisch Sta dion te Amsterdam plaats vond, n.1. het planten van eikjes, die Nida Senff en de meisjes van de estafetteploeg in verband met haar overwinningen respectievelijk op de 100 meter rugslag en de 4 maal 100 meter borstcrawl hadden ontvangen. De voorzitter van den K.N.Z.B. de heer J. de Vries zeide, dat met dit planten een symbolische daad was verricht, n.1. het be- teekonde het einde van de spelen van 1936 en ook het begin van die van 1940. De directeur van het Stadion, de heer J. J. van der Berg aanvaardde in dank de beide planten, welke altijd der tijd der groote successen op zwemgebied in de herinnering zullen vasthouden. Spr hoopte dat de zwem sters den tijd zouden meemaken, dat deze planten tot statige eiken zijn uitgegroeid. Eerst werd het eikje van Nida Snff ge plant. Een robuust hek staat er reeds om heen en een plaatje heeft tot opschrift: ter herinnering aan het winnen van de 100 heter rugslag van Nida Senff op de Olym pische Spelen in 1936 te Berlijn. Vervolgens werd hel estafetteboompje geplant, links van den toren. Rie Masten broek, Willy den Ouden en Tini Wagner (het vierde lid van de estafetteploeg Jopie Selbach was afwezig) ontpopten zich hier als plantsters van klasse. Ook hier een stevig hek het de vijf Olympische ringen en een plaatje, waarop het glorieuse feit uit Berlijn staat gememoreerd. INSTALLATIE VAN OPPERRABBIJN L. H. SARLOUIS. Buitengewone vergadering van den kerkeraad van het synagogaal res sort Amsterdam. De voorzitter van net dagelijksch bestuur van het synagogaal ressort Amsterdam de heer A. Asscher, heeft gistermiddag in een buitengewone vergadering van den kerke raad van dat ressort den weleerwaarden den heer L. H. Sarlouis geïnstalleerd als opperrabbijn van het synagogaal ressort Amstehdam. Er waren tal van genoodigden, van wie wy noemen de wethouders van Amsterdam de heeren mr. G J. C. D. Kropman (loco- burgemeestei E. Boekman en F. van Meurs, den plaatse^ken commandant van de landmacht, overste W. A. Boswijk en den ondercommandant van de marine, overste Meyer Ranneft, den hoofd commissaris van politie te Amsterdam, den heer H. J. Ver steeg, de opperrabbijnen der verschillende ressorten van het Nederlandsch Israe- liëtisch kerkgenootschap de rabbijnen van het ressort Amsterdam en die van de Port Israclietische gemeente ie Amsterdam, prof. dr. J L. Palache, lid van de hoofdcommissie tot de zaken van het Port. Israël, kerkge nootschap en parnassyns der Port. Israël, gemeente met den secretaris dier gemeente, den heer A. J. Mendes da Costa. ALKMAAR. OVERLEDEN: Jacob Heinis, wedr. van Elisabeth Jeensma, eerder wedr. van Neeltje Kemp, 70 jaar. Wijbrand Oortwijn 21 jaar. SCHOORL (Nov. t/m. 10 Dec.) Geboren: Jacobus Cornelis, z. v. Francxscus Kaandorp en Hendrica Ory. Jacobus, z. v. Pieter Stoop en Maarrje Vriend. Martha Theresia, d. v. Johanr.es Delis en Margaretha Maria Roozendaal. Ondertrouwd: Pieter Cornelis Schorsij en Anna Breed. Cornelis Piel er Kleijer en Anna van Loenen te Warmcn- huizen. Getrouwd: Pieter Cornelis Schorsij en Anna Breed. Overleden: Alida Stoop, 31 jaar, echtg. v. G. J. Bakker. Cornelis Schuijt, 38 jaar. echtg. v. G. Slikker. Benjamin Franke, 27 jaar, echtg. v. M. Turfboer, wo nende te 's-Gravenhage. Aletta van Miu- rik, 73 jaar, wed. v. G. van den Burg. Menschsn, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... Naar men weet, was er reeds geruimen tyd sprake van het denkbeeld het Neder landsch Elftal een tournée door Neder- landsch-Indië te laten maken. In verband met de Olympische Spelen was het plan voorloopig uitgesteld Het bestuur van den K.N.V.B. heeft deze materie thans opnieuw besproken. Besloten is om in 1937 geen Nederlandsch Elftal naar Indië te zenden. Bridge. BRIDGEN TE STOMPETOREN. Zaterdagavond werd een bridgewed- strijd gehouden in café Kamsteeg waar 112 personen aan deelnamen. Prijswinnaars waren, groep A: evenlijn: 1. W. Vendel en De Boorder; 2. S. Heringa en J. Zwaan; onevenlijn: 1. A. Dantuma en H Brou wer; 2. Slotboom en mej. Tol. Groep B, evenlijn: 1. C. Blokdijk en mej. v. d. Burg; 2. C. Bakker en K. Kossen. onevenlijn: 1. E. v. d. Heuvel en C. v. d. Heuvel; 2. C. Koorn en S. Cooper. Groep C, evenlijn: 1. C. Bleeker en mej. Koning; 2. mej. Klippel en J. Klippel; onevenlijn: Zendveld en Nieuwenhuizen-, 2. J. Smit en K. Smit. Groep D, evenlijn; J. Oudejans en J. Kapteyn; 2. de heer en mevr. v. d. Bosch; onevenlijn: 1. P. Rood en mej. v. d. Meer; 2. P. Heinis en mej. Blokdijk. Turnen. FEESTAVOND „DE HALTER". Een gezellig feest met een uitstekend programma. In de groote zaal van „de Harmonie" heeft de bekende Alkm. gymnastiekvereen. „De Halter" Zaterdagavond haar jaarlykschen feestavond gehouden voor een zoo goed als geheel bezette zaal. Voor den aanvang had de band van Aldert Dekker „The Rhythm Sheiks" voor de noodige stemming zorgge dragen en toen de voorzitter, de heer H J. Reurslag, zijn openingswoord hield, was iedereen al precies in de stemming om een feestavond reeds bij voorbaat te doen slagen. De voorzitter heette allereerst de talrijke aanwezigen van harte welkom, in het bij zonder de genoodigden, de vertegenwoordi gers van de zustervereenigingen, de eere leden, de pers en de donateurs. Hierna memoreerde spr. het heuglijk feit, dat op dezen dag prinses Juliana en prins Bemhard in ondertrouw gegaan waren, welk feit aan het feest van „De Halter" een bijzondere beteekenis gaf. (Applaus.) Wij kunnen, aldus spr., spreken van een bestuurscrisis in onze vereeniging en niet alleen, dat er thans een nieuw bestuur is ge komen, doch er zijn ook wijzigingen gekomen in de indeefing- van feestavond -én Uitvoe ring. Want de feestavond zal ditmaal in afwijking met andere jaren niet door de leden zelf in e'kaar gezet worden. En wat de uitvoering in .Februari betreft, deze zal in tweeën gesplitst worden, één voor de wer kende leden en één voor de adspiranten. Van de laatste uitvoering vooral koesterde srr. hooge verwachtingen. Met den wensch, dat de aanwezigen zich spoedig zouden thuis- voelen in dit van hen geheel nieuwe milieu, besloot spr. zijn openingswoord. (Applaus In zeer vlot tempo werd hierna een prach tig variété-programma afgewerkt onder lei ding van prof. Ben Ali Libi. Deze conferencier leidde met een vroo- lijk praatje Betty Morelli in, die op haar beurt eenige alleraardigste liedjes ten beste gaf, daarbij terzijde gestaan door den pianist Albert Stokking. Al spoedig gelukte het de zangeres het refreintje door de aanwezigen te laten meezingen, een bewijs, dat er reeds direct „contact" was. Nauwelijks was haar eerste optreden af- geloopen of een nieuw- en terecht genoemd wereldnummer vroeg de aandacht. Want wat de athleet Berny liet zien, grenste waar lijk aan het ongelooflijke. Hier zagen wij een been-jongleur, die in een wereldcircus een der glanspunten van het reportoire zou kunnen zijn. Zoowel zijn prestaties vóór als na de pauze werden tot het hoogste opge voerd en een stormachtig applaus was zijn terecht verdiende loon. Als laatste nummer voor de pauze trad de conferencier prof Ben Ali Libi op als gco- chelaar, hetgeen hem uitstekend afging. Na eenige eenvoudige truckjes (zooals 't stokje en den bal wegtooveren), volgde allengs in gewikkelder toeren en in stomme verbazing moesten de toeschouwers zich allerlei „zwendelarij" laten welgevallen. Hallo! stuur es gauw even een ladderwagen, ik hang vast Hallo!... maar laten ze even lur.gs m'Jn nuis rijden en een wdere broek meebrengen! A.S.V. VICTRIX. Door de A. S. V. Victrix werd Zaterdag avond bij van Gijzen een goedgeslaagde sportavond gehouden. Hieraan werd, behal ve door Victrix, deelgenomen door de H. R. T. C. te Hoorn en de Westfries yit Enkhui zen. Er werd door zes vijftallen gereden op home-trainers en wel 500 en 1000 meter. Het was jammer, dat de sterkste leden van de Westfries door ziekte verhinderd waren u.t te komen, waardoor de tijden dier ver- eenigen ongunstig werden zeinvloed.Desniei- iege..>. unde werd er fanatiek gekampt om ue zege, die tenslotte Victrix ten deel viel. Nauat het sportieve gedeelte tot aller vol Kerstnummer van Horecaf. Horecaf, het officieele orgaan van den Nederlandschen bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven, heeft een keurig uitgevoerd, rijk geïllustreerd kerstnummer het licht doen zien. Het voorbericht zegt o.a.: Dit kerst nummer verschijnt in het licht van een hoovoller toekomst en verder: Al is er dan ook thans nog geen reden tot juichen, toch zijn de symptomen van herleving in onzen bedrijfstak onmiskenbaar. Het blad begint met een artikel van den bondsvoorzitter van Horecaf, den heer Van Stigt, en bevat verder opstellen over ver sierde kersttafels, wijn aan het kerstdiner. Kerstmis omtrent den evenaar, kerstviering in Engeland, kerststemming, Réveillon te Parijs. Een geestig medewerker schrijft on der den titel: Zooals het klokje thuis tikt, tikt het nergens (maar een enkelen keer wil je ook wel eens een ander klokje hoo- ren), een opwekking om op de Kerstdagen het er eens van te nemen en buitenshuis te gaan eten. Ook in het artikel over Wijn aan het kerstdiner klinkt een dergelijke opwek king door. De medewerker, die dit speciale onderwerp behandelt, komt tot de conclu sie, dat wij Nederlanders eigenlijk geen echt kerstmenu kennen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend dat het lokaal Laat 35, van de Gemeentelijke Groenten- distributie, DONDERDAG 24 Dec. 1936 geopend zal zijn: voor kaartenverkoop van 8%9 3/4 uur, voor groen tenaf gif te van 10)4—12 uur; en Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Dec. (beide Kerstdagen) gesloten zal zijn. Alkmaar, 22 Dec. 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebben den mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 23 December tot en met Dinsdag 29 December de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen rose kleur. Gehaktbonnen groen met roode streep. Alkmaar, 22 December 1936. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennep e. Heemraadsingel 84 .e Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. Een belangrijke tentoonstelling in Gent. We hebben achtereenvolgens bespro ken de najaarster toorstellingen in Hann- over, Londen en Parijs. Thans volgt als vierde Gent er. ik zou haast zeggen de minst net uitziende, doen de meest inte ressante! De tentoonstelling werd gehou den van 14-16 *To gember in een der groote hallen van het z.g. Feest-paleis te Gent. dat er Li den herfst allesbehalve feestelijk uitziet. Nadat men den modder voor den ingang getrotseerd heeft komt men in een koude, holle, reusachtige hal met een zandbodem. Vóór zich ziet men een ver zameling kooien op hooge schragen en daar de schragen niet afgedekt zijn ziet men daaronder een soort oud roest maga zijn van verzendkisten en manden. Zonder eenige poging het geheel een keurig aan zien te geven maakt deze sport-pluimvee- tentoonstelling een zieligen indruk. Zij is aangekondigd als een internationale ten toonstelling, doch omvat slechts ongeveer 10000 kippen, duiven en konijnen. Het ingezonden dierenmateriaal is gelukkig heel wat beter dan de omgeving waarin het tentoongesteld is en er blijkt wel uit dat de Belgen echte dierenkweekers en liefhebbers zijn. Langs de kooien wandelende wennen we zou ik haast zeggen aan de misère en komen achter in de zaal terecht in een der meest interessante demonstraties op pluimveegebied die ik ken, n.1. de be- dryfstentoonstelling der Vlaamsche Pluim vee Fokkers Vereeniging. Jammer genoeg staat hier het prachtigste materieel ook weer opgesteld in een rommelige omge ving en werd ook weer niet de minste moeite gedaan het stroo, stukken touw, papier, enz. uit de zandmassa tusschen ds stands te verwijdeien. Ik kwam zelf haast in de verzoeking een hark te leenen en de bende op te ruimen. Door het zand zit natuurlijk direct alles or.der het stof, doch laten we nu eens al dat onaangename uiterlijk weg en beschouwer, we het inge- zondene wat na-^er. Dan staah we ge woonweg verbaasd. Ai van verre trok ons een enorme stand door een soort toren die er op stond en waaruit groene en roode lichten afwisse lend flikkerden. Nader oijgekomen zien we op een plankier van 14 bij 14 meter op sierlijke wijze vyf Hammouth broed- kasten opgesteld, drie ieder van 20.000, twee van 16.000 capaciteit. Het is de heer Daniël de Jongn uit Zeist die h.er zijn we reldberoemde Feiersine Hatchibators ten toon stelt en met zijn keurig en handig gebouwde stan i drommen bezoekers teit. Zoo'n inzending is alleen een bezoek aan de tentoonstening waaid en doet ons de geheeie nare omgeving vergeten. Een der machines van 20.000 eieren was in volle werking en werd ons vol enthousias me van den heer de Jongh gedemon streerd. Het nieuwe aan deze kuiken- fabriek is de onafhankelijk van de broed ruimte opgestelde en werkende uitkomst ruimte, de ingenieuse luchttoevoer welue door de holle as der draaibare eier-laden- trommel aangevoerd wordt en de automa tische vochtregeling. Zij werat volgens het modernste Amerikaansche klimatisee- ringssysteem dat meer en meer voor groote vergaderzalen, kantoren en fabiieken aan gebracht wordt. Men kan daarbij zoowel de temperatuur in de ruimte ais de voch tigheidsgraad automatisch regelen en al les werkt nauwkeurig tot onderdeelen van graden. Geen te warm of te koud broe den meer, geen te droog of te vochtig broeden, de machine zorgt na de instel ling zelf voor alles. In de uitkomstkamer it ook een slagwerk aangebracht dat voor de lucht- en temperatuurverdeeling zorgt als de kuikens uitkomen. Geen verstikking dus meer als er te veel kuikens uitkomen, geen longcongesties of overmaat van koolzuur. Daardoor gezon de, krachtige kuikens die tegen een stoot je kunnen. Men kan bij deze moderne broedkast werkelijk van een wonder spreken. Maar het wonder wordt nog grooter als we mee verder wandelen en daar nog zes stands met groote broedkasten aantreffen. Sommigen blijken braaf het Petersime principe bestudeerd te hebben, hien spreekt zelfs dat er Petersime patenten b.j aangetast zijn, anderen hebben hun eigen principes toegepast. Dus niet minder dan zeven groote broedkastenstands hier op deze Vlaamsche tentoonstelling. Als we bedenken dat in Holland de geheeie broedmachine incustrie is lamgeslagen dan treft dit sterk. Daar in Vlaanderen moet dus nog heel wat leven in de broederij zijn en verwacht worden dat bewijzen deze inzendingen. Trouwens, België gebruikt zelf heel wat eieren, heel wat meer dan Nederland. On derstaande lijst geeft aan hoeveel eieren er per hoofd der bevolking per jaar in de betrokken landen gegeten worden: Canada 330, Nieuw-Zeeland 300, Ier land 270, Vereenigde Staten van Noord- Amerika en België 240, Denemarken 150, Engeland 140, Nederland 120, Duitschland 115, Japan 50, Finland 31. Stel voor dat we'in Nederland ook eens zooveel eier n per hoofd consumeerden dan in België. Dat zou wat zijn voor onze pluimvee houders. p j c TE HENNEPE. (Nadruk verboden). Associaties tusschen Vogels en Insecten. Oever de relaties, die tusschen onder scheidene Vogel- en Insectensoorten bestaan, bevat „The Ibis" (1936) een interessant artikel van R. G. Moreau, waaraan ik het volgende ontleen. M. onderscheidt drie gevallen: 1. Het broeden van vogels in be woonde termieten- en mieren nesten. Hieronder vallen Amerikaansche, Aziatische, Afrikaansche en Australische Papegaaien, Spechten en Ijsvogels. Zoo broeden in Zuid-Amerika o.a. eenige Tro gons, Papegaaien en Ijsvogels, en in Aus tralië beide laatstgenoemden in bewoonde boomnesten van termieten. In Azië hollen Spechten de nesten van boombewonende mieren uit en deponeeren daarin hun eieren. In Afrika maakt een Specht-soort haar nestholte in de nesten van boommieren, terwijl een Papegaai- en een IJsvogel-soort in boom- en grendnesten van termieten en mieren broeden. Meikwaardig is het zeker, dat de door vogels betrokken termieten- en mierennesten in den regel toch nog door hun rechtmatige bezitters, waarvan vooral de mieren wegens haar pijnlijke beten gevreesd zijn, bewoond blijven. Een open vraag blijft het: waarom dulden zij de indringers? 2. De gelijktijdige ontwikke ling van vogel - en insecten- broed in één en hetzelfde nest en hun onderlinge af- hankelij kheid. Deze groep geeft stellig wel de merkwaar- digste relaties te zien, die er tusschen vogels en insecten kunnen bestaan. In de nesten toch van een Australische Papegaaisoort, die haar nestholte in termieten-heuvels maakt, legt een vlindersoort te zelfder tijd haar eieren, waarop die Papegaai dit doet. De uit' de eieren van bedoelden vlinder komende rupsen leven in een spinsel in den nest bodem, voeden zich met de excrementen der jonge vogels, reinigen zelfs de besmeurde pooten en veeren dier jongen en houden zoodoende de nestholte steeds schoon. Op tijd tijdstip, waarop de jonge Papegaaien het nest verlaten, verpoppen zich de rupsen. Een overeenkomstige symbiose schijnt tus schen een Zuid-Amerikaansche Papegaai- en vlindersoort te bestaan. 3. Het nestelen van vogels vlak naast de nesten van angeldragende insecten. Deze groep omvat vooral Afrikaansche Wevervogels, voorts Honigzuigers, in Indië en Zuid-Amerika o.a. ook Wielewaal-soor ten. Terwijl laatstgenoemden slechts meer bij toeval hun nesten naast die van wespen bouwen, bevinden zich de nesten van twee Wevervink-soorten zéér vaak, in vele stre ken zelfs geregeld, in de onmiddellijke nabijheid van angeldragende wespen. Wordt de tak, die het wespennest draagt, door het aanvliegen der vogels in beweging gebracht, dan reageeren de wespen daarop niet; wordt die tak echter door eenigerlei andere oorzaak bewogen, dan vliegen de wespen dadelijk ten aanval uit Men veronderstelt nu, dat de vogels instinctmatig de nabuur schap en daarmede de bescherming der wes pen zoeken, en dat wellicht wederkeerig de nabuurschap der vogels voor de wespen kolonie in dien zin haar nut heeft, dat de kolonie door de vogels voor vijanden „ge waarschuwd" wordt. Deze opvatting echter wordt door den Duitschen ornitholoog Lud- wig Schuster, op grond van diens eigen, in Centraal-Afrika opgedane ervaringen, niet gedeeld. Het is weliswaar een feit zoo zegt S. in „Beitr. zur Fortpflanzungsbiol. d. Vogel" (Sept. '36) dat in talrijke gevallen vogels en wespen zóó dicht bij elkaar nes telen, dat men het vogelnest niet kan nade ren, zonder zich aan wespen-steken bloot te stellen. Echter is het eveneens een feit, dat individuen dierzelfde vogelsoorten heel vaak zóó nestelen, dat van bescherming door wespen geen sprake kan zijn, zonder dat daardoor hun jongen in sterkere mate aan vernietiging blootstaan dan die uit „be schermde" nesten; mede is het een feit, dat het meerendeel van al die vogelsoorten, welke ook op boomen, maar niet naast wes pennesten haar woning hebben in haar in- dividuen-aantal niet bij de „beschermde" soorten achterstaan. S houdt 't er dan ook voor, dat, wanneer vogels en wespen in zéér nauwe nabuurschap hun woningen bouwen, zy dit niet met opzet doen. De vraag is m.i. gewettigd of de sub 3 ge noemde feiten wellicht ook door nog onbe kende factoren beheerscht worden. Het probleem is stellig de moeite van nadere onderzoekingen waard. A. A. VAN PELT LECHNER.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7