ursem winkel ursem noordscharwoude heerhugowaard beverwijk oudkarspel heiloo st. pancras st. maartensbrug winkel egmond a. d. hoef dirkshorn zupe egmond binnen bergen egmond aan zee ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 22 DECEMBER 1038 QcmeeHtecadea Vrijdag vergaderde de raad. Ingekomen was een schrijven van den Insp. der D.B. te Hoorn, houdende mededee- ling, dat het aantal aangeslagenen in de gemeentefondsbelasting voor deze gemeente voor het boekingsjaar 1935-1936 in totaal bedraagt 298. Een schrijven van het min. v. soc. zaken d.d. 19 Nov. 1936, houdende mededeeling van de totaal-uitgaven voor steun en werkver schaffing over het jaar 1935, bedragende f 5422.22. Voorts mededefeling van het percentage bedoeld in het derde lid van bovenbedoeld Kon. besluit, bedragende 32.172 en mede deeling van het percentage bedoeld in art. 4 sub a van meergenoemd Kon. besluit, be dragende 52.9. Medegedeeld werd, dat de gemeente reeds in totaal van het Rijk heeft ontvangen 2507.79; terwijl de gemeente in totaal mag ontvangen 2868,35, zoodat de gemeente van het Rijk nog te goed is een bedrag ad 360,56. Van Ged. Staten d.d. 15 Nov. 1936 betref fende de toekenning van een bijdrage aan borgstellingfondsen. Voor gemeenten, die voor een extra bijdrage uit het Werkl. subs. fonds in aanmerking komen, bedraagt die bijdrage ten hoogste 10 ct. in het stichtings kapitaal en ten hoogste 2 ct. per inwoner bij deelneming in het jaar lij ksche inkomen ge durende de eerste 5 jaren. Besloten werd het besluit, waarbij een bijdrage in het stich tingskapitaal werd toegekend ad 15 ct. per inwoner, in te trekken en opnieuw vast te stellen op 10 ct. per inwoner. Aan de orde kwam de vaststelling gem. begrooting en begr. G.E.B. en goedkeuring begr. Armbestuur. Besloten werd de vergoeding aan het r.k. schoolbestuur met 400 te verhoogen en mitsdien den post te stellen op 2400. Hierna werd de gem.begrooting en die van het G.E.B. vastgesteld en werd de be grooting van het Burg. Armbestuur goedge keurd. Besloten werd voor 1937 een kasgeld- leening aan te gaan ad f 5500. Zonder eenige discussie werd hierna de balans, verlies- en winstrekening van de Woningbouwvereniging St. Joseph vast gesteld. Bij het Burg. Armbestuur werden her kozen de heeren J. Schaap Czn., C. Paauw en S. de Jongh. mtmmrnmmm De Raad dezer gemeente kwam Zater dag in spoedvergadering bijeen. Bij de ope ning memoreerde de voorzitter, dat het een gedenkwaardige dag was, in verband met het voorgenomen huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard; hij wenschte hiermede zijn eerbiedigen gelukwensch uit te spreken. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd in verband met een voorgestelde kas- geldleening. De voorzitter deelde mede, dat aangezien op 31 December van dit jaar de kasgeld- leening 1936 afloopt en in het begin van het jaar de inkomsten van dien aard zijn, dat daaruit niet kunnen worden bestreden de alsdan noodige uitgaven als jaarwedden, subsidie Armbestuur, jaarrekeningen enz. en dat voorts de Gemeenschappelijke Gas fabriek van bedrijfskapitaal moet worden voorzien door het verstrekken van een kasgeld ad 9000. Voorgesteld werd een kasgeldleening aan te gaan van 30.000 ter voorziening in tijdelijk gebrek aan kasgeld, tegen een rente van ten hoogste 4 pCt 's jaars met de Coöperatieve Boerenleen bank te Winkel in rekeningcourant-over eenkomst en welke leening geheel zal moe ten worden afgelost, uiterlijk 31 Dec. 1937. terwijl rente en aflossing uit de gewone middelen zullen worden gevonden. De loopende kasgeldleening loopt auto matisch af. Na ampele bespreking werd zonder stem ming besloten bedoelde kasgeldleening aan te gaan bij de Boerenleenbank. De heffing van 75 opcenten op de Ge meentefondsbelasting werd aldus vastgesteld. De voorzitter deelde mede, dat A. Blok ker de gemeentewoning aan den Niedorper- weg heeft verlaten en dat door den huurder van het andere gedeelte dier woning, J. Krokkè, verzocht is de geheele dubbele woning te huren. De voorzitter deelde mede, dat het Col lege van meening was, dat bedoeld perceei niet geschikt was voor bewoning door twee gezinnen en dat het met geringe kosten voor één gezin geschikt kon worden ge maakt, zoodat B. en W. voorstellen op het verzoek van Krokkè gunstig te beschikken tegen een huur van 2.25 per week. Na eenig debat werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. JtiooUiciaal TUeuws Feestplannen. De collecte voor het Julianafeest heeft in deze gemeente opgebracht 145. Op Maandag 4 Januari a.s. zal in de r. k. kerk het feest beginnen met een plechtige H. Mis met algemeene H. Communie- Van 10 tot 1 uur bioscoopvoorstelling voor de kinderen in het café van den heer Jb. Mulder met tractatie. In de week van 2 Jan. tot 6 Januari étalagewedstrijd. Aan de stille armen zal een extra uitkee- ring geschieden door de St. Elisabethver- eeniging in samenwerking met het Dames comité „Al doende leert men" te Rusten burg, waarvoor het comité een bedrag van 100 beschikbaar heeft gesteld. Polderverkiezingen. Bü de onlangs gehouden verkiezing van hoofdingelanden voor het Waterschap Mij zen zyn herkozen de heeren J. Hoogerwerf te Ursem, D. Muntjewerf te Avenhorn en C. Klaver te Schermerhorn. De Nationale Tooneelwedstrijd. De derde wedstrijdavond van den alhier georganiseerde Nat. Tooneelwedstrijd in „Concordia" plaats. Voor een bijna uitver kochte zaal vond de opvoering plaats van „De Doofpot", zedenspel in 3 bedrijven, van Jaap van der Pol, door de Rijswijksche too- neelvereeniging „De Put", regie mevr. M. C. HofsteeMeijer. Dit stuk is van een heel ander genre dan de vorige twee uitvoeringen, zoodat men met recht voor elck wat wils kan spreken. Feestplannen. In de vergadering van het comité tot het aanbieden van een huldeblijk aan Prinses Juliana werd medegedeeld, dat voor de kinderfeesten op den dag van het huwelijk 121.05 door middel van lijsten bijeengebracht was. Men besloot, ter aan vulling van het benoodigde bedrag, een bijdrage van 25 cent per kind aan het gemeentebestuur te vragen. Men kan nog een extra-bijdrage vragen van 50. De harmonie „Excelsior" berichtte be reid te zijn medewerking te verleenen. Men hoopte, dat ook de andere vereeni- gingen zouden medewerken. Voor de samenstelling van het program ma zal een commissie uit de vereenigingen worden benoemd. Missiefilm. Zondagavond werd in hotel „de Burg" voor de tweede maal de missiefilm ver toond door pater Verheggen, waarin werd weergegeven de zegenrijke arbeid onder de melaatschen. De zaal was dezen avond geheel uitverkocht. Te water geraakt. Door een minder gelukkig manoeuvre geraakte mej. de R. uit H.-Hugowaard al fietsende te water nabij het Gorterdiepje. Haar man trachtte haar te redden eö sprong haar na, zoodat er twee drenkelin gen waren. Met behulp van omstanders wist men hen spoedig op het droge te brengen. Moedercursus. Vrijdagavond werd door zuster Leeg water uit Alkmaar de laatste der 12 lessen van den Moedercusus gegeven. In haar afscheidswoord herinnerde zij aan de eerste les toen de cursus bijna niet kon doorgaan, daar er 14 leerlingen waren en het minimum 15 moest bedragen. Doch tot ons genoegen bleek reeds bij de 2e les dat de cursus doorging met 19 leer lingen. Zuster Leegwater hoopte dat het gegevene zou mogen bijdragen tot een goede zui gelingen-verzorging. Hierna werd zuster Leegwater door één der cursisten hartelijk dank gebracht voor de prettige wijze waar op zij steeds dezen leerzamen cursus had geleid. Spreekster hoopte dat de cursisten hetgeen zij hier had geleerd, in hun leven zouden willen toepassen, daar zij op deze manier zuster Leegwater het best de dank baarheid zouden kunnen toonen. Als stoffelijk blijk van waardeering werd aan zuster Leegwater een flacon eau de Cologne aangeboden. Zuster Leegwater dankte allen hartelijk voor de haar bewezen attentie en hiermede was de moedercursus ten einde. Rijshout. De houtveilingen in de duinstreek zijn ingezet met verkoopingen onder de Brusaap en Westerhout. Ofschoon de financieele re sultaten der peulvruchtenteelt de laatste paar jaar niet zoo best waren is het rijshout toch duur. Voor kavels van 3040 Hondsb. roeae be taald men 15.24. Aardbeien. Aan het Beverwijksch marktwezen wer den nog twee doosjes met aardbeien aange voerd, deels in de vrije natuur gekweekt, doch met plat glas afgedekt. Evenals voorgaande jaren zijn de finan cieele uitkomsten van de eerste trektulpen weer op een teleurstelling voor den broeier uitgeloopen. Zoodra de langstelige tulpen aan de markt komen is het met de kortste- lige tulpen niet veel meer gedaan en op het oogenblik zijn het deze welke nog de markt beheerschen. Het zyn de duc-soorten die het niet ver der brengen dan 50 tot 150 ct. per 100, waar van de inkoopsprijs 75150 ct. bedroeg. De eerste langstelige tulpen, n.1. Darwin Copland en Pierson gelden nog bevredigend f 2.6 pCt. (inkoop 1.2 pCt.), echter dient de leek er rekening mee te houden, dat de onkostenrekening, alvorens deze soorten aan de markt komen, ook nog al hoog is. Langzamerhand doet de lente op het einde van het jaar weer hare intrede aan de bol- bloemenmarkt, daar het sortiment voor- loopig nog onder de kortstelige tulpen met King of the Jellow, Proserpine, Bril- lant Star en Rose Precose zich heeft uitge breid. Onder de Hyacinthen zyn het de Witte „L'Innoncence" en onder de Narcissen de Westfrisia en ook al enkele Poïtaz-soorten welke in dezen donkeren tijd weer een beeld van het voorjaar in mid-winter te zien ge ven. Tuinbouwers. Te Oudkarspel werd Zaterdagavond een avond georganiseerd voor de tuinbouwers, waar het woord werd gevoerd door den heer A. Schouten uit Arnhem, techn. adviseur afd. plantenziektenbestrijding. Spreker behandelde de ziektenbestrijding van de verschillende gewassen. Spreker begon met te behandelen het ont smetten van aardappelen tegen de rhizo- doniaziekte. De zwarte plekjes zyn soms moeilijk te vinden. De kiemen en geheele stengel werden door de zwamdraden aangetast. De plant zet dan het zetmeel af in het onderste ge deelte van de stengel. Het gevolg is veel kleine knollen. Deden wij niets aan bestrijding, dan zou de opbrengst met 3040 verminderen. Spreker ried aan altijd het pootgoed te ontsmetten. Er zijn plaatsen waar de grond zoo ziek is, dat zelfs ontsmetten niet meer helpt. Archan is het beste en goedkoopste ont smettingsmiddel. Spreker behandelde uit voerig de wijze van ontsmetting met dit middel. Ver te verkiezen is dit middel bo ven sublimaat. De ontsmettingskosten be dragen 10 ten hoogste 15 cent per hectoliter. Voor de ontsmetting moeten de aardappelen vooral van klei gezuiverd wordeft. Spreker liet een geheele serie plaatjes zien over onderzoekingen, het aanleggen van proefvelden, opbrengst enz. Na de pauze behandelde spreker de ont smetting van bloembollen en groentenzaden met „Ceresan". Mede met behulp van lan taarnplaatjes toonde hij de uitstekende resultaten, die verkregen worden door ont smetting met dit middel. Op vlotte wyze bracht hy het een en ander naar voren en de lezing werd dan ook met volle aandacht door de talrijke aanwe zigen gevolgd. Door verschillende personen werd nog gebruik gemaakt van de gelegen heid tot het stellen van vragen. Oliebollen. Dat de Ver. „Volksonderwijs" vinding rijk is, is gebleken by de zoo met succes bekroonde oliebollendag. Een mooi opge tuigde wagen, waarin de kok zat, ging langs de huizen. Om orders op te nemen, was een groot aantal dames present. Het succes is groot geweest. Circa 5000 oliebollen werden verkocht. De baten van de acie is een mee valler voor N.O. V. V. V. In de Zaterdagavond gehouden bestuurs vergadering (de eerste na de verkiezing) werden de functies verdeeld. De heer J. L. Groot heeft zijn benoeming als voorzitter aanvaard. Tot secretaris-penningmeester werd benoemd de heer M. A. Idema en tot vice-voorzitter, de heer J van Gemeren. De samenstelling van de commissie van beheer Sportgebouw is als volgt: J van Gemeren, P. Avis en G. Smits, secr.-penningmeester. Polderbestuur. In de vergadering van den polder De Boekelermeer is als voorzitter herkozen de heer M. Sengers met 10 stemmen tegen 8 stemmen op den heer P. Frans. Filmavond. In het vergaderlokaal der o.l. school werd Donderdag en Vrijdag een filmavond gehouden voor Schoolkinderen, Rijpere Jeugd en Ouderen. Vertoond werd De Witte Hel van Piz Palu als hoofdfilm, en humoris tische en leerzame byfilmpjes. De kinderen hebben uitbundige genoten. De rijpere jeugd en de ouderen, welke in grooten getale waren opgekomen, zoo zelfs, dat het een heele toer was om allen te plaatsen, hebben de zoo uiterst boeiende natuurfilm met de meeste aandacht gevolgd. In de pauze werd de thee geserveerd, belangeloos aangeboden door de vrouwen club. Staatspensionneering. In een alhier gehouden vergadering van de afd. St. Maartensbrug van den Bond voor Staatspensionneering werd tot bestuurslid herkozen de heer C. Nierop, terwyl in de vacature-G. Schuijt Jz. werd benoemd de heer L. Bestevaar. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd aangewezen de heer G. Schuijt Kzn. en tot plaatsvervanger de heer G. Veuger Gzn. Tenslotte werd besloten in Januari a.s. een propaganda-avond te houden, waarvoor als spreker zal worden uitgenoodigd de heer de Vries uit Dirkshorn, terwijl het bekende duo Hofman voor amusante afwisseling zal zorgen. Een mee- en een tegenvaller. Toen de werklooze P. Br. zijn steun in ontvangst had genomen en zich huiswaarts begaf, ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat hij een bankbiljet van 10 had verloren. Toen hij zich naar den veldwachter in het Raadhuis begaf om van dit verlies aangifte te doen, kwam vrijwel gelijktijdig de even eens werklooze J. Bilstra ter plaatse met de aangifte, dat hy een dusdanig bankbiljet had gevonden, zoodat Br. weer spoedig in het bezit van zijn verloren schat was, tot zyn groote blijdschap. Een andere werklooze had een slechteren dag, want tijdens het in ontvangst nemen van zijn steun heeft een gewetenlooze kans gezien, zijn rijwiel, dat buiten stond, van het belastingmerk te entdoen. Twee uitersten! Kiesvereeniging. Vrijdagavond werd alhier een afdee- ling gevormd van de r.-k. Staatspartij. Ruim 30 belangstellenden waren opge komen. Burgemeester Nolet van Warmen- huizen zette het standpunt van de staats partij uiteen. Tot bestuursleden werden gekozen: bur gemeester Bos, de heer D. Portegies en de heeren P. J. Mooij, S. Hopman en W. Rozemeijer. Beide eerstgenoemde heeren woonden de vergadering niet by en werden zonder hun medeweten gekozen, zoodat nog niet vaststaat of zij de benoeming zullen aan vaarden. Rede ds. Wcstmysc. Onder de auspiciën van V. V. O. al hier sprak Vrijdagavond in café Pijper de heer ds. Westmijse. Spreker behandelde eerst den schrijver Herman Heijevmans in zijn werken „Op hoop van zegen" en „Droomkoninkje". Daarna werd gedaan een vertelling van Hooyer, genaamd „De wilde vogel". Na de pauze werden nog eenige gedich ten en vertellingen gegeven, alle voor de vuist en op uitnemende wijze. Het dankwoord van den voorzitter, den heer W. Kistemaker, werd door de tarijke aanwezigen met hartelijk applaus onder streept. Aan het gemeentebestuur van Zijpe is tot wederopzeggens toe ontheffing ver leend van de verplichting tot vaststelling van een capitulantenverordening. De Julianafeesten. De lijsten, die gecirculeerd hebben voor de kinderfeesten op 7 Jan. a.s. heb ben 290 opgebracht. Op dien dag gaan eerst alle kinderen, zoowel van de openbare als van de bij zondere school naar de kerk. Daarna ver zamelen ze zich vóór de scholen en trekken met vlaggetjes getooid naar de plaats waar de Julianaboom zal worden geplant. Dan wordt er 's morgens in Egmond a. d. Hoef en 's middags in Egmondbinnen door de kinderen een aardig tooneelstukje op gevoerd, terwijl dan ook tevens de kinde ren worden onthaald. Ook hebben de kin deren een bioscoopvoorstelling, 's middags in Egmond a. d. Hoef en 's morgens in Egmondbinnen. Tot besluit V3n den dag wordt hun een gedenkplaat en tevens nog een blijvend aandenken aan dezen dag uit gereikt. Voor de ouderen is er 's avonds tooneel, muziek en gelegenheid tot dansen. De dag van aanteekening van het vorstelijk paar. De schooljeugd heeft Zaterdag de fees ten ingezet, welke hier ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard worden gehouden. Des morgens kwamen de kinderen alleen op school om met een groote oranje-cocarde getooid te worden. De leerlingen van de openb. Ulo-school, de Ulo-leerlingen der Berger Schoolvereeniging en van het R.K. Pensionaat begaven zich onder geleide van het onderwijzend personeel naar het Oranje hotel, wcar zaal en tooneel met slingers dennengroen en oranje-doek rykelyk wa ren behangen. De vier laagste klassen der openb. lagere school, van de St. Udsula-, St. Adelbertus- school, van Christelijke school en der Ber ger Schoolvereeniging trokken, begeleid door hun onderwijzers en onderwijzeressen naar de Rustende Jager, waar ook de tooneelzaal was gestoken in dennengroen omslingerd met oranje. In het Oranje-hotel sprak de burgemees ter de kinderen toe en wees er op, welke plechtige gebeurtenis plaats vond en hoe nauw het Oranje-huis steeds met ons land verbonden is geweest. Er werd een driewerf hoera op het ko ninklijk gezin uitgebracht. Hierna zongen de kinderen staande het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna Henri Nolles, de bekende goochelaar uit den Haag, op vlotte en boeiende wyze een uit gebreid programma goocheltoeren uitvoer de. Het grootste gedeelte van den morgen werd hiermede gevuld. Tot slot kwam zyn medewerker Marie Goudzwaard met haar sprekende pop ten tooneele, waarmede ook zy een groot succes oogstte. Tusschen de bedrijven door werden verschillende Vader- landsche liederen ten gehoore gebracht. In „De Rustende Jager" hield de wethou der, de heer MacDonald, een toespraak tot de kinderen, waarin hij het vorstelijk paar huldigde en de beteekenis van dezen feest dag schetse. Ook hierop volgden een drie werf hoera en het eerste couplet van het Wilhelmus. Hier verzorgde mej. Goudzwaard het programma en wist met een alleraardigste inleiding de kleinen al direct tot zich te trekken, zoodat, toen het gordijntje van de poppenkast openschoof, men een speld kon hooren vallen. Van de zeer beschaafde en spannende vertooning, die zelfs achter in de zaal buitengewoon goed verstaanbaar waj, hebben de kinderen volop genoten. Hierna volgde een zeer aardig programma goochel toeren. Het behoeft geen betoog, dat ook hier de kinderen tusschen de bedrijven door met veel animo verschillende Vaderland- sche liederen zongen: Den artiesten komt voor de buitengewoon goede verzorging van hun programma's een woord van groote lof toe, en was het noodO dat de kinderen van hen scheidden. Toen om omstreeks 12 uur de voorstellin gen waren geëindigd, was het feest voor ds kinderen nog niet afgeloopen. Zy trokken naar hun respectievelijke scholen, alwaar ze op taartjes en limonade werden onthaald en een zak met bruidsuikers mee naar huis kregen. Wy meldden reeds eerder, dat deze zakjes gratis door een inwoner geschonken en speciaal voor deze gelegenheid waren gedrukt Op de zakjes waren de wapens van prinses en prins in een randversiering in kleuren aangebracht, alsmede de letters J en B, terwyl in het middenvak stond: „Hu welijksfeesten H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard",; „Kinderfeest Ber gen N.H. 19 December 1936". Des middags hadden wederom 2 voorstel lingen plaats; de kleintjes was de kleuter school van Volksonderwijs, van de Christe lijke kleuterschool en van de R.K. Bewaar school St. Agnes werden in het Oranje-hotel op de poppenkast onthaald, terwijl de 3 hoogste klassen der openbare- en bijzondere scholen in de Rustende Jager door den goo chelaar en buikspreekster een heerlijken middag werden bezorgd. Ook 's middags werd ongeveer hetzelfde programma ge volgd met tractatie op de scholen. In den loop van den dag kwamen enkele raadsleden en verschillende comité-leden een kijkje nemen, terwijl de inspecteur van het L. O. te Alkmaar, de heer Dun, door zijn tegenwoordigheid in den middag van zijn zeer gewaardeerde belangstelling, blijkt gaf in dit mooie feest voor de jeugd, 't welk, dank zij de zorg en gegeven moeiten, een groot succes is geworden. Het sub-comité, die dit alles had georganiseerd, kan hierop met zeer veel genoegen terugzien. Naar wij vernemen, zal het planten van de herdenkingsboom, een eikenboom in het van Reenenpark door twee leerlingen van elke school, doch waarvoor alle school kinderen worden uitgenoodigd tegenwoor dig te zyn niet op 7 Januari plaats hebben, maar op 9 Januari in de morgenuren, op welken dag de algemeene feesten zullen plaats hebben. Kerstgave voor behoeftigen. Vanwege het Gasthuisfonds wordit voor de Kerstdagen aan alle behoeftigen een pakket levensmiddelen uitgereikt, be staande uit rundvet, suiker, rijst, koffie en thee. Voorts ontvangen allen ook brand stoffen. In totaal wordt aan ongeveer 100 gezinnen deze kerstgave uitgereikt, die in dezen tijd zonder twijfel buitengewoon welkom is. Algemeene vergadering V.V.V, In hotel het Witte Huis hield de V.V.V, haar najaarsvergadering. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter, den heer C. J. Eyma, werd besloten om zoo mogelijk wederom een Gids- en Badbode uit te geven in den trant van de in het afgeloopen jaar uitgegevene, daar deze blijkbaar aller goed keuring wegdroeg. De begrooting voor 1937 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1050,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9