uwNieuwjaarswensch Het groene oog van Baa-AU Uw opdracht rerwachten wij Het antwoord van Franco op de Fransch-Britsche voorstellen. Ontwerp-Vestigingswet aangenomen. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 23 DECEMBER 1936 De olgemeene toestand. De Spaansche revolutie De gevechten om Madrid duren voort. Telefooncentrale van Madrid gebombardeerd. PARLEMENT Verlenging tijdelijke korting op Indische pensioenen. Op Kerstrecès; Ernstige mijnontploffing in Mexico. De Chineesche opstand. er in voor 1933 Alkmaar, 23 December. In alle deelen van Duitschland is door de nationaal-socialistische party aan arme kinderen onder de kerstboom geschenken gegeven. By die gelegenheid heeft dr. Göb- bels een rede uitgesproken, waarin hy op wees, dat een kerstfeest als thans Duitschland wordt gevierd, nauwelijks mogelijk scheen. In het nationaal-socialistische Duitschland behoeft niemand zich met het kerstfeest eenzaam te voelen; allen moeten weten, dat wij aldus Göbbels kinderen zyn van een trotsche, gelukkige en vrije natie en wy voelen dat des te meer, wanneer wy om ons heen zien en in de wereld niets anders zien dan haat, wanorde en oproer. Duitschland is een rustig, gelukkig vredes-eiland. Het zyn sterke woorden, die dr. Göbbels gebezigd heeft en waarmee hij zyn toehoor ders ongetwijfeld gevangen heeft. Maar of alles wel heelemaal waar is? Ons lijkt de uitdrukking „haat, wanorde en oproer in de wereld buiten Duitschland" wel wat al sterk, evenals trouwens de betiteling van Duitschland als een rustig, gelukkig vredes eiland Het lijkt erop, dat alleen in het Der de Rijk alles pais en vree is en dat in de landen daar buiten de toestand vrijwel on houdbaar is l) Behalve dr. Göbbels heeft ook de minister voor de koloniën, Kerrl een rede gehou den. In de oude wereld aldus Kerrl wanhoopten de menschen aan hun .even, totdat Christus kwam, die hun leiding gaf en een einddoel wees. Vandaag den dag zien wij als in vroeger tijden volken om ons heen, die wanhopen aan den zin van het leven. Zij hebben den eerbied voor het hei lige verloren en zyn aan 't bolsjewisme ten prooi gevallen. Onder ons Duitschers echter is een man op gestaan die vernieuwde richting en gehecht heid aan ons leven heeft gegeven, die ons ingeschakeld heeft in de goddelijke orde ning. Deze goddelijke ordening, aldus Kerrl, is de gemeenschap, die door God is gewild en die door het bloed is bepaald, de natie. Deze gemeenschap dienen, is God dienen cn dat was de zin van het nationaal-socialis- tisch onderwijs. Daarom was het Kerstfeest niet slechts een familiefeest, maar een allen omvattend feest, waarin belijdenissen en klassen van het Duitsche volk, dat eensge zind achter den Leider marcheert, is be grepen. De Berlijnsche correspondent van de Ti mes wijst erop, dat Kerrl zich hierdoor ge schaard heeft aan de zijde van andere lei dende nationaal-socialisten, die Hitier ver goddelijken en van het nationaal-socialisme een godsdienst maken. Het is juist deze ten- denz, die het werk van den kerkdijken minister aan een verzoening van protestan ten en katholieken met den staat zoo moei lijk maakt Er is reden genoeg aan te nemen dat Hitier deze tendenz zelf onaangenaam is, maar de vloed van de anti-christelijke propaganda, die van de partij uitgaat, en die gebaseerd is op de gedachte, dat in het nationaal-socialistische Duitschland een uit drukking is te zien van een goddelijke or dening, die de christelijke kerken omvat, gaat onverminderd voort. 11 zich vol- In het Italiaansche Tripolis hebben anti-joodsche incidenten voorgedaan: gens een decreet van den gouverneur van Tripolis moeten de winkels in de Europee- sche wijk aldaar des Zondags gesloten zijn, terwijl de joden hun winkels op Zaterdag moeten sluiten en dan Zondags mochten open blijven Twee joden hadden zich niet aan deze regeling gehouden en werden ge straft met tien zweepslagen. Naar aanleiding hiervan schrijft een cor respondent van de Times het volgende uit Rome: De berichten over anti-semietische inci denten in Tripolis hebben in Joodsche krin gen te Rome groot opzien gewekt. In Italië heeft het anti-semietische nooit ingang ge vonden en Mussolini heeft nog onlangs ge ruststellende desbetreffende verzekeringen gegeven. Men weet hoe de zaak zich toege dragen heeft: de provinciale raad van Tri polis maakte bij order bekend dat van December af alle winkels de geheele week moesten open blijven, behalve op Zondag. De joden hadden in de nieuwe buurt van Tripolis op de gunstigste plaatsen winkels geopend en de niet-Joodsche bevolking klaagde erover dat deze winkels op den Sabbath-dag gesloten bleven. Het maakte den indruk alsof Tripolis een Joodsche stad Was, zoo werd gezegd. Een delegatie Joden begaf zich naar maarschalk gouverneur van Lige, en kreeg te dat het den Joden vry stond hun winkels te sluiten op Zaterdag, als zij maar naar de oude stad terugkeerden. Eenige Joodsche winkeliers verplaatsten toen inderdaad hun zaak weer naar de oude stad, anderen ble ven in het nieuwe stadsgedeelte en hielden hun winkels open, en derden weigerden hun winkels open te houden, of hielden ze wel open, maar verkochten niet. Wellicht zou de zaak niet toegespitst zyn als de rabbi van Jeruzalem er zich niet mee bemoeid had, die, naar wordt gezegd, de Joden in Tripolis aanspoorde zich te ver zetten. Op 8 December kwam het tot inci denten, en drie Joden werden gearresteerd. Twee werden in het openbaar gekastijd, de derde kreeg 3 maanden gevangenisstraf. Volgens het fascistische plaatselijke blad geschiedde de kastijding niet om den delin quenten pijn te doen, maar om een voor beeld te stellen. Intuschen hebben de Joden in Italië nu „het probleem van de Joden in Libye" aanhangig gemaakt, en het zal in teressant zijn te zien of de groote Italiaan sche pers er berichten over zal mogen pu- bliceeren. van Balbo, hooren Het Engelsche departement van bui- tenlandsche zaken heeft het antwoord van Franco op het Fransch-Britscne bemiddelingsvoorstel ontvangen door tusschenkomst van sir Henry Chilron, den Engelschen ambassadeur in Spanje, die op het oogenblik te Hendaye verblijf houdt. De nota is op 21 December geda teerd en resumeert een mededeeling van de autoriteiten van Salamanca van 9 December. Generaal Franco betreurt, dat de Engel sche regeering geen begrip heeft „voor de grootte der nationalistische Spaansche be weging" en dat zij voortgaat betrekkingen te onderhouden met „de roode horden en anarchisten van Valencia". Vervolgens stelt Franco een aantal vragen over het plan tot instellen van een controle op den invoer van wapenen en het binnen komen van vrijwilligers. Franco vraagt: 1. Tevoren de voornaamste toegangspun ten in Spanje te definieeren en op te geven of de Londensche commissie voornemens is ook de secundaire toegangspunten te con troleeren; 2. Of de agenten van de noninterventie commissie er toe zullen overgaan den bei den partijen de voorraden wapenen en mu nitie te ontnemen, die met het goud van de Spaansche bank gekocht zijn; 3. Of de commissie voornemens is agenten te benoemen in Marseille, Bordeaux, Per- pignan, Bayonne en andere centra van aan werving en voorradenaankoop voor de roo de pseudoregeering". Voorts doet de nota opmerken, dat de re geering van Valencia onbekwaam is de or de te handhaven in de gebieden, die onder haar bestuur zijn en vraagt hoe onder deze omstandigheden die regeering de agenten van de commissie een doelmatige uitoefe ning hunner functies kan waarborgen. Tenslotte schrijft Franco, dat zijn regee ring de gevraagde opheldering zal afwach ten, teneinde de bestudeering van de voorstellen, die haar zijn voorgelegd, voort te zetten. Communiqué van den Madrileen sche verdedigingsraad. De gedelegeerde raad ter verdediging van de hoofdstad heeft gistermiddag om twaalf uur o.m. medegedeeld: Na een doelmatigen tegenstand te hebben geboden aan de hevige aanvallen der opstan delingen, die sedert 5 dagen ontketend wer den, zijn de regeeringstroepen sinds 24 uur overgegaan tot krachtige tegenaanvallen in verschillende sectoren van het Madrileensch front en ten Noord-Westen van de hoofd stad. Het succes der tegenaanvallen is overal volledig geweest. In den sector Usera zyn de laatste huizen van deze voorstad in handen der regeeringstroepen gevallen. In Cara- banchel was de strijd zeer zwaar, de Falan- gisten moesten echter het terrein van den strijd ontruimen na zware verliezen te heb ben geleden. In den sector Humera-Puzuelo heroverden de regeeringstroepen Boadilla Del Monte, waarbij zij hun stellingen wis ten te brengen voorbij de posities, die zy be zetten op het oogenblik, waarop de opstan delingen met hun aanvallen in dit gebied begonnen. Zes gevechtswagens vielen in handen der loyalen. Berichten van de opstandelingen. De Radioclub van Teneriffe heeft medege deeld, dat de aanval der rechtsche troepen in den sector van Escorial is voortgezet. Alle aanvallen der regeeringstroepen in dezen sector werden afgeslagen. De lucht macht der rechtsche troepen heeft de noor delijke stadsdeelen van Madrid gebombar deerd. Aan het front van Vittoria werd Getafe gisteren definitief bezet. Hardnekkige gevechten bij Poznelo. Reeds eenige dagen wordt in de omgeving van Pozuelo verbitterd gevochten. Over den uitslag van dit gevecht kan nog niets gezegd worden. Gisteren zijn by een luchtgevecht twee toestellen der opstandelingen neerge schoten. Een toestel der regeeringslucht- macht werd eveneens getroffen, doch het kon nog landen op het vliegveld Barajas. De opstandelingen gebruiken geen strijdgas. Het hoofdkwartier der opstandelingen heeft een nota gepubliceerd, welke alle bla den groot moeten opmaken. In deze nota protesteert generaal Franco krachtig tegen het bericht, dat van regeeringszijde wordt verspreid en volgens hetwelk de opstande lingen gebruik zouden maken van strijd gassen. Franco veronderstelt, dat dit een poging is om zich by voorbaat te verontschuldigen, indien zy gas zou gebruiken. Indien de regeeringstroepen gas zou gebruiken, dan zullen de opstandelingen zich hiertegen verdedigen door zelf strijdgassen toe te passen De telefooncentrale van Madrid gebombardeerd. Gistermiddag hebben de opstandelingen de telefoon-centrale van Madrid gebombar deerd. Drie granaten treffen het gebouw waar de buitenlandsche journalisten hun berichten opstelden. Het bombardement eindigde omstreeks zes uur in den avond. Tot nu toe werd nie mand gewond. De bemanning van de „Komsomol" verdronken of terecht gesteld? De correspondent van de „Daily He rald" te Gibraltar seinde gisteravond aan zijn blad, dat naar gevreesd wordt de 25 a 30 mannen die de équipage vormden van het Russische stoomschip „Komsomol" dat /erleden week door en van de oorlogsbodems van Franco tot zinken is gebracht, om het leven zijn gekomen. Eenige opvarenden zyn door de Spaansche opstandelingen terecht gesteld, de overigen zyn verdronken. Sinds het schip op 15 December ter hoogte van Cartagena in brandenden toestand was gezien, heeft men niets meer omtrent de bemanning vernomen. beantwoordt volledig aan het doel indien U hem in een dagblad plaatst. De Alkmaarsche Courant geeft gelegenheid om in het Oudejaarsavondnummer een annonce te plaatsen. Minimum 5 regels a 10 cent per regel (contant). NIEUWE ARRESTATIE IN DANZIG. De politie heeft den leider der roomsch katholieke gemeenteraadsfractie, Berman, gearresteerd. Ook dr. Walter, medewerker aan de Dantziger Vorposten", het officieele orgaan der nationaal-socialistische party, is in hechtenis genomen. PAUL SCHEFFER NAAR WASHINGTON. Berliner Tageblatt onder nat. soc. leiding; evenals Frankfürter Zeitung. De hoofdredacteur van het Berliner Tage blatt, Paul Scheffer, zal binnenkort uit de leiding van dit blad vertrekken en waar schijnlijk de functie van correspondent te Washington, aanvaarden. Zijn opvolger is nog niet bekend, doch men meent, dat dit een journalist van de firma Scherl zal zijn. In de directie van de uitgeverij van het Ber liner Tageblatt bevindt zich reeds een be langrijk lid van de nat.soc. partij, dr. Luwig Jahnke, voormalig adjunct-perschef van d* ryksregeering. Het blad zelf wordt gecon- troleerd door de Dresdner Bank, die tegen stander is van staatsondernemingen. Ook de reorganisatie van de Frankfürter Zeitung zal binnenkort haar beslag krijgen. De hoofdredacteur, Rudolf Kircher, zal ge handhaafd blijven, tenminste als chef voor de buitenlandsche politiek van het blad. Daarentegen is het ministerie van propa ganda vastbesloten dit blad te doen contro leeren door een nat.soc. persoonlijkheid. HET PROCES TEGEN ARTHUR SIMSON. Een vonnis met gesloten deuren. De rechtbank te Meiningen heeft vonnis gewezen in het sensationeele proces, dat zes maanden geleden was aangevangen tegen Arthur Simson, den vroegeren eigenaar van de wapenfabriek te Suhl (Thüringen) wegens onwettige winsten ten nadeele van het rijk". De fabriek was door den staat onteigend, nadat zij langen tijd had toebehoord aan de joodsche familie Simson. De rechters bepaalden de voorloopige op schorting van de procedure tegen Simson, die op het oogenblik in het buitenland ver blijf houdt. Zij handhaafden het tegen hem uitgevaar digd bevel tot aanhouding en de verbeurd verklaring zijner bezittingen. Simson zou onwettige winsten hebben ge beurd en in zyn maatschappelijke plichten zijn tekort geschoten. Het vonnis werd met gesloten deuren uit gesproken „wegens de militaire geheimen waarvan de ruchtbaarmaking de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen bren gen". De beide medewerkers van Simson werden bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De „Komsomol" aan lot overgelaten. Generaal Franco heeft niet ontkend, dat het schip door een kruiser der opstandelin gen was tot zinken gebracht. Hij heeft over dit incident volkomen het stilzwijgen be waard. Naar de correspondent van de zijde der opstandelingen heeft vernomen, was de „Komsomol" door den kruiser der opstande lingen „Canarias" brandend gelaten; de „Canarias" heeft vier leden der bemanning opgepikt. Zy werden later terecht gesteld. De ande ren zijn in zee verdronken. De „Daily Herald" voegt hier aan toe, dat, indien dit bericht bevestigd zal worden, het in Rusland de hevigste verontwaardiging zal wekken. Bericht aan Russischen ambassadeur medegedeeld. Toen het bericht, dat de leden der be manning van de „Komsomol" waren te rechtgesteld of in zee verdronken, te Londen werd ontvangen werd het getelefoneerd naar de ambassade der Sovjet-Unie. Maisky, de ambassadeur, woonde in het Foreign Office juist een bijeenkomst bij van de sub-commissie der niet-inmengings-com- missie. Een ambtenaar van de ambassade begaf zich direct naar Maisky, wien hy van het bericht in kennis stelde. (Van onzen parlementairen medewerker.) Na een krachtigen, schier wanhopigen eindspurt is de Tweede Kamer er gister middag in geslaagd met haar agenda klaar te komen en op recès te gaan, vermoedelijk tot 26 Januari. Gistermiddag nog. De avondvergadering dreigde. Om vier uur sprak voorzitter Aalberse als een goed captain zijn ploeg toe, er op wijzend dat de stand van zaken toen zóó was, dat hij de hoop had, den leden een avondvergadering te kunnen be sparen, indien zij er in slagen zouden de discussie over de artikelen en amende menten van de Vestigingswet binnen de perken te houden. Om zes uur zou hij den stand van zaken nog eens op maken, ten einde te beslissen of het gelukte. En het is gelukt, maar in die laatste uren is er dan ook onder ontzaglijk hoogen druk ge werkt, vooral, omdat er zoo vele amende menten waren. De inhoud in 't kort. Alvorens we nu iets omtrent de alge- meene beschouwingen mededeelen, lijkt 't ons gewenscht in 't kort den inhoud van het ontwerp-vestigingswet even op te halen. Voigens art. 1 (lid 1) van het ontwerp kan, indien een of meer rechtspersoon lijkheid bezittende vereeniging van onder nemers in een tak van detailhandel, am bacht of kleine nijverheid daartoe het verzoek doen, bij algemeenen maatregel van bestuur worden bepaald, dat een in richting, waarin deze tak al dan niet uit sluitend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, niet zal mogen worden gevestigd zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken verkregen vergunning. Deze bepaling vindt (volgens lid 2) slechts toepassing ten aanzien van de ge meenten, welke by den bovenbedoelden maatregel zullen worden aangewezen. Geen vergunning is vereischt volgens 75 mijnwerkers gedood. Naar wordt gemeld, zyn by een ontplof fing in een steenkolenmijn 90 mijlen ten Zuid-Westen van Piedras Negras in Mexico, vijfenzeventig mijnwerkers om het leven gekomen. Vele mijnwerkers ingesloten ten gevolge van de ontploffing. Tengevolge van de ontploffing in de mijn zijn vele arbeiders in de myn van de buiten wereld afgesloten. De ontploffing was zoo hevig, dat in het nabijgelegen mijnstadje Rosita, de bodem trilde. Wang Tsjing Wei naar China. Voor zijn vertrek heeft Wang Tsjing Wei machtiging gegeven tot publicatie van de volgende verklaring: Gedurende de laatste jaren heeft China gestreden tegen moeilijkheden van binnenlandschen aard en van bui tenlandsche agressie, teneinde eigen huis in orde te brengen en eenheid van doelstelling tot stand te brengen ter voorbereiding van de uiterste opoffe ring in de verdediging van de nationale onaf haokely kheid. Dit is ten zeerste afhankelijk van de lei ding van Tsjang Kai Sjek. Daarom moeten wij ons best doen om zyn invrijheidstelling te verzekeren. Bij mijn terugkeer naar mijn land zal ik mijn pogingen vereenigen met die van mijn collega's en kameraden om China te leiden door de tegenwoordige crisis heen. De gebeurtenissen te Sianfoe. Het schijnt, dat het uitbreken der muite rij te Sianfoe niet zoo onbloedig geweest is als aanvankelijk werd aangenomen. Volgens berichten uit Loyang zouden nog slechts zes man van de uit 52 soldaten bestaande lijfwacht van Tsjang Kai Sjek in het leven zijn. Een Duitsch tandarts zou door een ver dwaalden kogel gedood zijn. De operatie drie dagen stop gezet. De vijandelijkheden tegen de opstande lingen zullen gedurende drie dagen worden gestaakt. Dit is het resultaat van het ver zoek van t.v. Soeng, die na zijn aankomst te Sianfoe naar Nanking seinde. art. 2 voor verplaatsing van zoo'n in richting, naar een ander, binnen dezelfde gemeente gelegen perceel; en ook ingeval van vestiging van een inrichting, door bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen soorten van kleine handels- of ambachtslieden. De in art. 1 bedoelde vergunning wordt (volgens art. 3) uitsluitend verleend, in dien wordt voldaan aan de bij algemeenen maatregel van bestuur, den Middenstands- raad gehoord, vast te stellen minimum- eischen van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid, in deze wet aangeduid als „vestigingseischen". De vestigingseischen van art. 3 kunnen alleen worden vastgesteld op verzoek van een of meer rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen van ondernemers in den betreffenden tak (art. 4). Bij de algemeene beschouwingen bleek dat de strekking van 't ontwerp vrijwel algemeen werd toegejuicht. Slechts één lid verwachtte er zoo'n bitter beetje (of eigen lijk heelemaal geen) nuttig effect van, dat hij bij de eindstemming tegen was. Dit was de heer Westerman (ex-nat. herstel). Die „toejuichingen" moeten nu ook al weer niet den indruk wekken, alsof men zoo algemeen met den inhoud van 't ont werp was ingenomen. Uit de rede van den heer Stumpel (r.k.) den voorvechter van middenstandsbelan- gen, bleek alras dat hy het voorstel „op af betaling" accepteerde. Dankbaar, maar niet voldaan! Ten aanzien van enkele détails waarop bij de amendementen nader wordt teruggekomen wenschte hy verbeteringen, maar ook wilde hy op een belangrijk punt het ontwerp zien aan gevuld. Hij had de bepaling van het aan tal winkelzaken enz. naar behoefte er in gemist. Dat was eveneens de klacht van den heer IJzerman (s.d.), die vreesde dat zon der dat element de enorme overbezetting var het middenstandsbedrijf niet zou kun nen worden gekeerd. Dat de gemeente raad, het gemeentebestuur überhaupt niets NATIONAAL-SOCIALISTEN VEROORDEELD TE KLAGENFURT. Het gerecht te Klagenfurt heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen zeven nationaal- socialisten, die verdacht worden van ver boden propaganda. De hoofdbeklaagde werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Vijf verdach ten zyn veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerend tusschen twee en acht maanden. Een beklaagde is vrijgesproken. 51. Het is te hopen, zei dokter Bergman, da. die ellende met de groene edelsteen nu eindelijk eens afgeloopen is. Ik heb wel wat anders te doen dan myn neus in avonturen te steken. Het leek er echter niet erg op, dat hy zijn zin zou krijgen. 52. Aan de oever van de rivier was de Amerikaan druk bezig met het spannen van nieuwe strikken. Sidi el Bordj snapte hem net op het ogenblik dat hij een plank legde van de oever naar de plompe vier kante kano. Dit bewees, dat hij iets van plan was.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5