Prins Bernhard als officier beëedigd. £iuhtoaatt Jiunst en Wetenschap Den eed afgenomen in aanwezigheid van de geheele Koninklijke familie. ONGEKEND MILITAIR SCHOUWSPEL. De Prins in uniform, recht en stram te paard. in deze materie te vertellen had, ging dezen sociaal democratischen afgevaardigde wel aan 't hart. Maar niet dr. Vos (v.b.), die vol vreugde het echte liberale beginsel, waarvan het ontwerp uitging, constateer' de, welke exclamatie den heeren van den Tempel (s.d.) en de Visser (c.p.) een be denkelijk klinkend: Fooi! Excellentie ont lokten, onder algemeene vrooljjkheid na tuur lijk. Dat vond dr. Vos nu juist het mooie van het wetsontwerp, dat het aan de belang hebbenden de instrumenten verschaft van orde in het bedrijf te scheppen, zonder dat er een spoor voor centralistische bureau cratische regeling te vinden is. Maar dr. Vos had ook zijn wenschen nog. Hy wilde naast de eischen van credietwaardigheid, handelskennis en bekwaamheid nog algemeene handelskennis hebben, wilde ook eischen stellen aan de regelende orga nisaties, die een representatief karakter moesten dragen e. d. meer. Door de indiening van amendementen trachtte hij eenige van die denkbeelden te verwezenlijken, doch dat mislukte hem, evenals den heer IJzerman. Beide afge vaardigden stemden, hoever zij overigens van elkaar stonden hierin overeen, dat zij een regeling voor de venters en markt kooplieden eveneens gewenscht achtten. Mej. Katz (*.h.) en de heer Schilthuis (v.d.) konden zich met den opzet van het ontwerp eveneens vereenigen, doch zou den zeer ernstig bezwaar moeten maken, Indien door de aanneming van een amen dement, het behoefte-element in het wet- ontwerp zou worden geïntroduceerd. Dat bleek eveneens in den geest van den heer Zijlstra (a.r.) gesproken. Deze prees den minister overigens voor de betoonde zelf beperking en bedachtzaamheid. Daaraan beantwoordde de inhoud van het ontwerp en daarom zou zijn fractie het steunen En zelfs de communisten kwamen den minister ditmaal niet met distels maar met bloemen bedanken, al waren 't dan ook niet geurige maar paardebloemen. De heer Schalker zeide dat de eischen van zijn fractie veel verder gingen wanneer doen zij 't niet! maar dat zij toch het gebodene zouden aanvaarden. De taak van minister Gelissen was on der deze omstandigheden niet moeilijk. Hij kon zich in zijn antwoord dan ook voor namelijk concentreeren op zijn afweer tegen de introductie van het behoefte element. Hij zeide, dat het zoo mooi klinkt, dat niet meer winkels worden gevestigd dan waaraan behoefte is, maar in de practijk zit er heel wat aan de uitwerking van dat beginsel vast. In tal van onderdeelen, voor allerlei takken van bedrijf, zou de behoef te moeten worden nagegaan, zou in onder linge vergelijking de waarde van de dien sten, welke de bedrijven bewijzen moeten worden nagegaan. Het valt dan wel heel erg moeilijk het eriterium te bepalen. Eenvoudiger in dit opzicht is de weg, welke de Regeering wenscht te volgen, om op den duur minister Gelissen erkent, dat de werking niet onmiddellijk zich doet gevoelen de overbezetting van het bedrijf kwijt te raken. Het is dan ook geen crisiswet, wel ke wordt aangeboden. De minister achtte geen goede rechts gronden aanwezig om het grootbedrijf (de warenhuizen, waarvan de communisten geen vrienden blijken te zijn) aan banden te leggen. De Regeering heeft deze materie inmid dels in studie laten nemen. De minister van Hardel, N'jverheid en Scheepvaart gaf voorts te kennen, dat het wetsontwerp geen hoofdschotel, doch slechts een gerecht op den middenstands- disch is; er zullen er nog méér volgent Om locale regelingen te voorkomen, heeft de minister een centrale opzet aan het ontwerp gegeven. Met opzet is de overheid er buiten gelaten, omdat hier juist een mooie gelegenheid is het parti culiere initiatief te laten werken, met een ruggesteun van de overheid. „Een echt middenstandsontwerp", noem de de minister het. Artikelen en amendementen. Over de amendementen behoeven we niet lang uit te weiden. Op het eerste ar tikel waren er verscheidene. De heer Stumpel (r.k.) trekt met de zijne succes. Hjj zag er liefst vier, al waren ze dan ook niet van ingrijpenden aard, aangenomen, waarvan drie z. h. s. en een bij zitten en opstaan, waarbij de c.h. en a.r. tegen bleken. Dat was een amendement tot vast stelling van een soort van spert-tijd, ten einde te voorkomen, dat kort voor de in werkingtreding van de wet nog velen zich overhaast in den een of anderen tak van handel of kleinbedrijf zullen vestigen (nieuw 5e lid bij ?rt. 1). De drie andere aangenomen amendementen-Stumpel be oogden: lo. om den verkoop in gesloten huizen door handelsagenten niet onder de wet te laten vallen (invoeging in lid 1, art. 1); 2o. om de vestigingseischen als regel toepasselijk te stellen voor het ge- heele land, zoo noodig, met uitzondering van bij algemeenen maatregel van bestuur aan te wijzen gemeenten; 3o. om den mid- dcnstandsraad als verplicht advies-college voor den minister in te schakelen. Bij art. 3 zag de heer IJzerman (s.d.) een amendement door den minister over genomen, om de bedrijfsraden te hooren over het aanvragen van een vergunning, indien voor den betrokken bedrijfstak een bedrijfsraad is ingesteld. Eveneens nam de minister bij art. 4 een amendement-van der Putt r.k.) over, om uit te sluiten, dat vereenigingen van on dernemers, die niet zijn aangesloten bij een algemeen erkende centrale organisa ties, de bevoegdheid ontvangen om ver zoeken in te dienen tot vaststelling van verplegingseischen. In het snelle tempo, waarin de Kamer de amendementen afwerkte, werd niet meer hoofdelijk gestemd. De minister nam over, wat hij overnemen kon, om stemmingen te besparen, 't Gebeurt anders nog wel eens, dat een minister „de beslissing aan de Kamer overlaat". Bij zitten en opstaan nam de Kamer even eens een amendement-Stumpel aan om de vestigingseischen ook bij de overneming van een zaak te laten gelden. De minister nam weer een amendement-Stumpel over, om de Kamer van Koophandel te machtigen bevoegdheden over te dragen aan een uit haar midden te benoemen commissie. Onverbiddelijk stond minister Gelissen echter tegenover een amendement-Stumpel dat het behoefte-element indirect, en een amendement-IJzerman, dat het behoefte element direct in de wet wilde brengen. Daartegenover klonk een beslist „onaan nemelijk". Geen van beide voorstellers wenschte het ontwerp in gevaar te brengen en zoo ver dwenen de amendementen schielijk. Om kwart over zes was de Kamer met de behandeling van de vestigingswet gereed. De eindstemming hield zij drie kwartier later, nadat andere ontwerpen waren afge daan. Inmiddels dokterde de commissie van rapporteurs met minister Gelissen aan de juiste redactie der wet, nu zij op verschil lende plaatsen nog al was gewijzigd. Zoosls boven reeds werd verteld, werd het ontwerp z.h.s. goedgekeurd. In die drie kwartier deed de Kamer eeni ge hamerstukken af en viel een surti dis cussie over de verlenging van de tijdelijke korting (tot 1 Mei 1937) op de Indische pen sioenen. De vertegenwoordigers van 5 groe pen legden korte verklaringen af, om hun stem te motiveeren. De communisten en de sociaal-democraten bleven tegen, omdat zij van oordeel zijn dat pensioenen onaantast baar zijn, de heeren Joekes (v.d.) en Biere ma (v.b.) refereerden zich aan hun bij een vorige gelegenheid geuite bezwaren. Zi. zouden nu nog voor de verlenging stemmen zich voorbehoudend bü een meer princi pieele bespreking van het ontwerp tot her ziening der pensioenen hun standpunt nader uiteen te zetten. Na een kort antwoord van minister Coijn werd 't ontwerp met 40 tegen 24 stemmen goedgekeurd. Met den heer Sneevliet (rev.-soc.) stemden ook de katho lieken van Poll, van Koeverden, Suring, de voorzitter en de heer Arts (k.d.p.) t egen. Tot de vóórstemmers bleek de heer Vliegen .(s.d.a.p.te behooren. Aan 't einde der agenda gekomen, sprak, mr. Aalberse een hartelijk woord van dank aan de Kamerleden, die het mogelijk had den gemaakt de werkzaamheden, na lange inspanning te beëindigen, aan de griffiers, en ook aan het personeel der Kamer en de pers, die dit alles mede ten einde gedragen had. Na den leden een prettig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar te hebben toegewenscht, sloot de voorzitter om 7 uur de vergadering En nu nog een paar dagen Eerste Kamer en dan heerscht er op het Binnenhof weer een tijdje rust! De plechtige eedsaflegging als offi cier door Z.D.H. prins Bernhard, welke hedenochtend op het Malieveld in de Residentie bij een -groote garnizoens parade heeft plaats gehad, is geworden tot een indrukwekkende intrede van den a.s. prins-gemaal van onze prinses Juliana in de Nederlandsche weermacht en tot een militair schouwspel van bij- zonderen aard, dat in vele jaren niet in den lande heeft plaats gehad. Duizenden en duizenden hadden zich langs den weg geschaard, welke de konin klijke familie van het paleis naar het Ma lieveld, welke de koninklijke familie van het paleis naar het Malieveld zou volgen, en in de omgeving van het Malieveld was de belangstelling zoo mogelijk nog grooter. Het uitgestrekte veld was geheel ge. 3er- veerd voor de militairen Deelnemende troepen. Alle onderdeelen, der Nederlandsche weermacht waren vertegenwoordigd. De troepen waren reeds gisteren in den loop van den dag in de Residentie aangekomen en door de zorgen van den garnizoens commandant in de verschillende kazernes en kampen ondergebracht. Aan de garnizoensparade werd deelgeno men door diverse compagniën. Ter rechterzijde van de voor H M. de Koningin en voor prins Bernhard bestemde plaatsen, hadden de tndere deputaties van bij deze grootsche plechtigheid vertegenwoor digde deelen der weermacht zich opgesteld. De genoodigden. Een breede kring van de hoogste mili taire en burgerlijke autoriteiten was tot bijwoning dezer plechtigheid genoodigd. De minister van defensie A. I., dr. H. Coljjn, kwam, vergezeld van zijn beide adjudanten, kapitein Tielens en luit. ter zee der le klasse Post Uiterweer, omstreeks 11 uur op het Malieveld. Toen de minister op het veld verscheen, werden de eere-signalen gege ven, terwijl de troepen het geweer presen teerden. De garnizoenscommandant van 's-Gravenhage begroette minister Colijn aan het begin yan het Malieveld. Voorts waren genoodigd de minister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff, de voorzitter van de beide kamers der staten- generaal, de vice-precident van den raad van State, de commissaris der koningin in Zuid-Holland, de directeur van het kabinet der koningin, burgemeester de Monchy cn vele andere autoriteiten Ook uit de kringen der hofhouding was de belangstelling zeer groot onder de ge noodigden waren gravin van Lijnden van Sandenburg, groot-meesteres van H.M. de Koningin, mevrouw de Brauwvan Ree- nen, dame du paluis honcraire van H.M.. de eerste hofdame, jvr. van Tets, de opper- ceremoniemeester van H.M., graaf Du. lon- ceau, de groot-officieren baron Snou kaert van Schauburg, jhr. van Suchtelen van de Haare en baron van Hardenbroek van ITar- denbroek, de opper-kamerheer. Ook was aanwezig Z. H. P. A. A. Mang- koe Negoro, kolonel-commandant van het koenegorische legioen en adjudant I.B.D. van H.M. de Koningin. De luitenant-generaal B. D. ten Seldam en kolonel B. D. Frankfort, waren aanwe zig namens het bestuur van de vereeniging van officieren, ridders M.W.O. Voor het paleis. Vanochtend op een vroeg uur hadden zich velen reeds opgesteld in de onmiddellijke omgeving van het paleis Noordeinde, om getuige te kunnen zijn van hetgeen zich daar afspeelde in verband met de beëedi- ging van prins Bernhard. Ook de groote tribune, die vlak voor het paleis in den tuin, behoorende bü het gebouw van de Nederlandsche Bank, staat opgesteld, vond gretig aftrek. Om kwart vóór 11 kwam een hof auto voor, waarin prins Bernhard plaats nam. Z.D H. was vergezeld van den ordon nans-officier der koningin, jhr. van Lawick van Pabst en den reserve eerste-luitenant der cavalerie jhr. ir. W. G. RöelL De prins, die door het aanwtfzige publiek werd toegejuicht en met handgewuif daar voor dankte, reed naar het gebouw van de Witte Sociëteit in het Haagsche Bosch, waar hy tegen 11 uur aankwam. Bij de tent in het Bosch Omstreeks 11 uur arriveerde de hofauto, waarin prins Bernhard gezeten was, by het paviljoen van de Witte Sociëteit in het Haagsche Bosch, waar de aandacht der wan delaars reeds eerder was getrokken door de aanwezigheid van een aantal hooge officie ren en huzaren, terwyl tevens op het terrein van de Sociëteit eenige leden van het per soneel van het koninklijk staldepartement met paarden aanwezig waren. De prins zag er ryzig en martiaal uit in het veldtenue van ritmeester der huzaren, met lange veldgryze jas en den hoogen zwarten kolbak. De prins en de heeren van zyn gezelschap onderhielden zich eenigen t(jd met den luit.-generaal jhr. Röell, die den stormhelm der infanterie-troepen droeg en blykbaar nog eenige aanwijzingen gaf. Kort voor 11 uur warden de paarden voorgeleid. Snel en behendig steeg prins Bernhard in den atygbeugel en zette hy zich in het zadeL De andere heeren stegen even eens te paard en even lieten de ruiters hun paarden rondstappen, alvorens prins Bern hard ter linkerzijde van generaal Röell en gevolgd door z(jn secretaris en de officieren het hek uitreed en zich langs de paden van het Haagsche Bosch naar het Malieveld begaf. Het vertrek van de koningin. Precies kwart voor elf kwam aan het paleis een calèche voor, waarin H.M. de koningin, prinses Juliana en prins Aachwin plaatsnamen. De koningin was gekleed in een petit gris bontmantel. Ter linkerzyde van haar had de prinses plaatsgenomen, ge kleed in lichten roodbruinen bontmantel. Tegenover haar zat prins Aschwin, die een zwarte jas met bontkraag en hoogen hoed droeg. Achter de calèche reden drie open volg- rütuigen mede. Het voor het paleis aan wezige publiek was verrukt, dat de kleine stoet thans uit open rijtuigen bestond. „Zoo goed had men de koningin en prinses in geen tyd gezien". De vorstelijke personen werden bü het vertrek naar het Malieveld enthousiast toe gejuicht. Op bet Malieveld. Evenals ruim 3 maanden geleden het was op den avond van 14 September waren duizenden en duizenden hedenoch tend naar het Malieveld gestroomd. Het grasveld was omzoomd door dichte ryen belangstellenden en op de gereser veerde plaatsen voor de autoriteiten stond of zat men dicht op elkaar. Het karakter van de gebeurtenis van 3 maanden geleden was echter wel verschillend van dat op dezen prachtigen Decemberochtend. Toen was de verloving van prinses Juliana nog slechts kort geleden openbaar gemaakt en prins Bernhard was nog niet in die mate ingeburgerd als op den dag van heden. Thans kwam de prinses in gezelschap van haar moeder en prins Aschwin in een calèche en prins Bernhard te paard naast generaal RöelL Een verkwikkend zonnetje gaf aan dit bonte militaire tafereel een warmen gloed. Voor elf uur reden de auto's van de ver schillende autoriteiten het veld op en af om de inzittenden naar de voor hen gereser veerde plaatsen te brengen. De prins komt op het Malieveld. Om kwart over elf kondigde het gejuich uit de richting van het Haagsche Bosch, dat zich snel voortplantte, aan, dat prins Bernhard en generaal Röell in het zicht kwamen. Enkele oogenblikken later verscheen de gouverneur der residentie, die als parade commandant optrad, op het Malieveld, ver gezeld van den prins en zün gevolg. Luide werd prins Bernhard toegejuicht, toen hü met generaal Röell de vaandels, de troepen en de genoodigden begroette. De prins zat kaarsrecht te paard, vast in het zadel. De gouverneur der residentie werd be groet met het eeresignaal, terwül de troe pen het geweer presenteerden Generaal Röell ontving vervolgens het rapport van den garnizoenscommandant en deed daarna de troepen de inspectie innemen. De aankomst van de koningin Na enkele minuten kondigt gejubel uit de verte aan, dat H.M. de koningin in aantocht Is. De manschappen en officieren nemen de houding aan, presenteeren de geweren en sabels, de vaandels en standaarden groeten, bü de marine wordt de parademarsch van tamboers en pypers gespeeld, het eere signaal weerklinkt en H.M. de koningin maakt haar entree op het veld. Bij den ingang wordt H.M. verwelkomd door den gouverneur der Residentie bü wien prins Bernhard zich gevoegd heeft. En nadat luit.-generaal Röell zün rapport heeft uitgebracht en H.M. op ongeveer 25 pas van den rechtervleugel van het carré genaderd is, zet de marinekapel het „Wil helmus" in, nadat bü de artillerie het trom pet-signaal „Wilhelmus" weerklonken heeft. Den inspecteert H.M. naast wie prinses Juliana gezeten is en prins Aschwin tegen over de vorstinne, de troepen. Het is een prachtig gezicht de blauwe Calè che te zien voorbijrijden. Voor de calèche rUdt een voorrijder en de paarden worden bereden door de postillons in hun roode tuniek met witte rübroek. Na de inspectie stellen de weermachtsym bolen zich op en verzoekt de parade-com mandant H.M. tot de plechtige eedsafleg ging te mogen overgaan. De gouverneur der residentie, vice-admi- raal Kruys en generaal-majoor ti. de Jonge van der Halen van het Ind. leger stellen zich voor de eedsaflegging op. De beëedlging. Na enkele commando's werd het desbe treffende koninklijke besluit eerst door generaal De Jonge van der Halen, dan door vice-admiraal Kruljs en tenslotte door den luitenant-generaal jhr. W. Röell, ln zijn hoedanigheid van commandant van het veldleger, voorgelezen, terwijl de konin klijke militaire kapel zacht het „Wilhel mus" speelde. Toen was het plechtlgi moment, waarop Zijne Doorluchtige Hoogheid de eedsfor mule voor den commar "ant van het veld leger voor de drie benoemingen moest af leken. aangebroken. Met luider stemme las de commandant van het veldleger de eedsformule voor: Luitenant ter zee der 1ste klasse, kapitein en ritmeester prins Bernhard van Ltppe-Biesterfeld. zijt g(j bereid ten aanhnore van Hare Majesteit de Koningin, in tegenwoor digheid van uwe koninklyke bruid prinses Juliana, en ziende op de sym bolen van hare majesteit in de weer macht voor u, den eed van tronw aan de koningin, van gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping da krygstucht af te leggen? Dan verzoek ik u de rechterhand te ont' blooten en onder het opsteken van de beide voorste vingers dier hand mij met hoor bare stemme na te zeggen: Ik zweer trouw aan de koningin, gehoorzaamheid aan de wetten onderwerping aan de krügtucht. Zoo waarlyk helpe mij God almachtig. Duidelyk verstaanbaar over het geheele veld, althans voor hen, die onder den wind stonden, zegde Z. D. H. de w oorden na, De prins was toen kapitein en ritmeester by de koninklüke marine la suite en luitenant ter zee der le klasse en kapitein by de koninklüke marina a la suite en kapitein en ritmeester a la suite van de koninklyke landmacht. Na deze ceremonie heeft generaal Röell met toestemming van H. M. enkele woor den tot den nieuwen officier gericht. Toen de gouverneur der residentie was uitgesproken nam de generaal zyn plaats voor het défilé in en stelde de prins zich op achter en terzyde van de koningin. De bereden wapens cavalerie en veld artillerie trekken in draf voorbij. Man en paard hielden zich onberispelyk. Na de huzaren en voor de veldartillerie kwamen dé pantserwagens, die nog nooit aan een parade op het malieveld hebben deelge nomen. De commandanten, gekleed in blauwe overalls, hadden in de wagens, die geopend waren, plaats genomen Dit militaire schouwspel, dat precies een uur geduurd heeft, zal zonder twyfel bü allen, die het voorrecht hadden ervan getuige te zyn, een diepen indruk achter laten. Vertrek van de koningin. Te half een verliet de kleine stoet van hofrü tuigen, in het voorste waarvan H. M. de koningin, H. K. H. prinses Juliana en Z. D. H. prins Aschwin gezeten waren, het Malieveld. De wachtende menigte in de om geving van het Voorhout juichte de vorste lijke personen hartelük toe, welk gejuich zich langs den geheelen weg (Tournooi- veld, Lange Vüverberg, Kneuterdük, Heul- straat, Noordeinde) voortzette. aan DE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen ij- Nachtegaal, ultr., te Basra. Kievit, thulsr., te Bagdad. UITBREIDING VAN HET CORpg STEWARDESSEN BIJ DE KA M Bü de staking van de K.L.M.-diensten durende den winter op de lange trat" als AmsterdamStockholm, Amstenh *n Milaan en Amsterdam—Boedapest zii*^ stewardessen der K.L.M., die in de vï tulgen op deze routes werkzaam wa"B tydens de wintermaanden overgeplaatst de vliegtuigen op de kortere trajecten die naar Londen, Parüs, Berlün, enz. De charmante lucht-gastvrouwen word echter ook op deze kortere trajecten do? het vliegend publiek zoodanig gewu^ deerd, dat de K.L.M. er noode toe zou kun" nen overgaan, bü de heropening der eerst genoemde luchtlünen in het komende voor jaar, de stewardessen op de korter* trajecten weer uit den dienst te nemen. Het is geble" ken, dat ook op de korte vluchten naar de nabügelegen Europeesche hoofdsteden het publiek de hulp, de inlichtingen, de prac tische wenken en de charmante gastvrijheid der jongedames niet gaarne meer zou willen missen. Slechts ln Amerika hebben som mige maatschappijen in al hun vliegtuigen jongedames, die als „Air-Hostess" een zelf. de functie vervullen als de stewardessen der K.L.M., doch in Europa heeft slechts Zwitserland het Nederlandsche voorbeeld met enkele stewardessen nagevolgd. Herhaaldely'k wijden buitenlandsche luchtvaarttüdschriften waardeerende artike len aan het instituut der stewardessen, «oo- als de K.L.M. dat heeft ingesteld, in het al gemeen en aan onze vliegende Hollandsehe meiajes in het bijzonder. Teneinde nu in het komende voorjaar op alle Europeesche lijnen over stewardesten te kunnen beschikken, heeft de K.L.M. be sloten het corps stewardessen uit te breiden, zoodat men in het voorjaar over een twin tigtal zal kunnen beschikken. In het begin van Februari, els de solli citatie zal zijn gesloten en de selectie is ge schied. zal de derde opleldingicuraus begin nen. die ongeveer een maand duurt en ge- volgd wordt door een practisehe opleiding»- periode aan boord van de vliegtuigen. Zoo men weet, komen voor deze functie slechts in aanmerking jongedames, die een gymnasium of H.B.S. hebben doorloop» of een daarmee gelükstaande opleiding heb ben gehad Zij moeten mlnstena 4 moderne talen vloeiend spreken, zeer goed algemeen ontwikkeld zün en liefst over reiservaring beschikken. Kennis der verpleging of van eerste hulp-verleening strekt tot aanbe veling. Tüdens den cursus, dien zy bü de K. L.M. volgen, leeren zü alles, wat 'n passagier haar van het vliegtuig of van de route kan vragen, veel omtrent steden, waarop gevlo gen wordt, opdat zü aanstonds den passa gier inlichtingen kunnen geven omtrent hotel-accomodatie, vermakelijkheden, aan sluitingen, enz., maar daarnaast leeren sü, hoe op groote hoogte den zuurstoftoevoer te regelen, hoe de temperatuur in het vlieg tuig op peil te houden, aan welke psycholo gische invloeden de luchtreiziger onderhevig kan zün, en vele andere noodzakelijke din gen. Ongetwijfeld kan het voor het werkende Nederlandsche meisje niet anders dan ver heugend zün, dat de K.L.M. voornemens blükt, door te gaan met de uitbreiding van het corps stewardessen, dat reeds thans hard op weg is, een keurcorps te worden. TOONKUNST. Voor leden en andere belangstellenden werd gisteravond in de Unie een concert gegeven door Laurens Bogtman, (bariton) en Hans Schouwman (pianist). Het programma bestond uit volksliede ren, Hollandsehe, Fransche, Engelsche, Duitsche Negro Spirituels, en pianosolo's. De bewerking dezer liederen was van Schouwman, Bourgault, Ducoudray, Brahms, en anderen. Vooraf gaf de pianist een korte toelichting over verschillende liederen die in den slaventijd ontstaan zij n. De negers noemde spr. een zeer mu zikaal volk, dat gewoon was onder het werk liederen te Improvlseeren en ze tweestemmig te zingen. Over de zigeuner melodieën van Dvorak werd door spr. en zanger verschillend geoordeeld. Schouw man was van meening dat de melodieën v: Dvorak zelf waren, de zanger be schouwde ze echter als volksmelodieën. Zoo kreeg men veel verscheidenheid te hooren en werd de belangstelling daar door levendig gehouden. Doch niet slechU de volksliederen, ook de vertolking er va» had die belangstelling, want die was mag nifiek. De zanger heeft een prachtste» en beheerscht die volkomen. Over den Se~ heelen omvang, van het fluisterend PP- tot en met het sterkste forte, klinkt gaaf en welluidend. En daaraan paart zfc° een warme voordracht, o. a. de negerliede- het L ren, de Duitsche liederen (toen er aan uu marsch n**r het koninklijk volkslied nog weinig aandacht geschonken werd, zag Brahms er de belangrükhejd i eds van in en bewerkte er een iF00 aantal van). Ook de zigeunerliedeiwn wa ren schitterend van uitvoering, en op ree» kunstzinnige wijze stond Schouwman hem als pianist ter zijde. Als solonummers gaf S. een Improvisa tie over twee Noorsche volksliederen van Grieg, en Toba Fantaisie van B. Tida- inan- -Wyers, en „De Haven", van Voor malen. De fantaisie dankt haar ontstaan aan het Tobameer, maar ook is in het stuk Indisch thema Ingevlochten, wat bU inlanders zeer bekend ls, daarom was dl nummer op een volksliederenprogramffl* vol komen op zün plaats, evenals het stuk van Voormolen, die op verschillende wü*® '•en populair Hollandsch liedje daarin be werkt. Evenals accompagnateur toonö l chouwman ook een voornaam aolist te zün. A.K. paleis. Onder commando van den garnizoens commandant heeft de afmarsch van de troepen, welke voor het konmklük paleis zullen defileeren, plaats. De gouverneur der residentie wordt voor afgegaan door de marine-kapel en gevolgd door de compagnie koloniale reserve, een compagnie marinetroepen, bestaande uit matrozen marinier8 en twee sectiën Tïï Cljmpagnie grenadiers, waar dïei? klyke mil'taire kapel .s inge- e8Cadron cavalerie- e» batterij het r»»> Hoe kleiner u den hoek naar links dot erin poet". (-, ta mlnd,r alt. rV"Vd °m ,B altijd rechu te houden).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6