De Landbouwwinterschoolte Schagen. Voor de huisvrouw. Het spoorwegongeval bij Woerden. Veertigjarig bestaan gevierd. Een bloeiende school. In den laten avond van 7 October heeft nabij Woerden een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad, waarbij twee personen den dood vonden en waarbij een ernstige materiëele schade ontstaan is. De 52-jarige machinist H. J. S. uit den Haag, die de trein 648 E. M. die om 12.36 uur uit Utrecht in de richting Gouda ver trok, reed, had zich voor deze ontsporing te verantwoorden. Verdachte was het voorsein genaderd en zag, dat de lichten, toen hij bij het baken was, stonden op „langzaam rijden". Hij had toen stoom afgesloten en naderde zoo het voorsein. Op dat oogenblik zag hij, dat het sein veilig werd getrokken, zoodat hij met de snelheid, die hij op dat oogenblik had, doorreed. Dadelijk toen hij bemerkte, dat hij op het aftakki.igsspoor terecht kwam, had hij ge remd, Een ontsporing en botsing was toen niet meer te vermijden, hoewel verdachte nog had getracht den machinist van de na derende goederentrein op het onheil op merkzaam te maken. Het onderzoek, dat later ingesteld werd, heeft uitgewezen, dat de seinen niet zoo gestaan kunnen hebben als verdachte meent. President: Meent u nu, dat de heeren, die het onderzoek instelden, zich vergissen? Verdachte: Dat kan ik niet, maar ik weet geen verklaring. Ik heb geen oogenblik ge> twijfeld. Ik geloofde, dat het sein voor mij veilig stond. Het is mogelijk, dat op deze meening nu invloed is geweest, dat ver- dachtte, dat de seinen voor hem veilig zou den staan. S. is na het ongeval teruggezet tot loods- machinist en is later afgekeurd. De seinhuiswachter R. had van Harmeien bericht gekregen, dat de trein doorkwam. Hij had opdracht den trein te laten binnen komen op een zijspoor, wat abnormaal is. Het sein voor het hoofdspoor kan dan niet meer op veilig staan, omdat de wissel afge sloten is. Voorts blijkt uit de verhooren, dat de electrische geleiding dadelijk na het onge val is gestoord geworden. In den stand van de venstertjes, die betrekking hebben op de seinen, kan derhalve geen wijziging meer gekom enzijn. De waarnemend-stationschef had tot taak aan te geven, op welk spoor de treinen moeten binnenkomen. Zelf had hij aan het einde van het perron een sein veilig gesteld Na het ongeluk had getuige het seinhuis a bekeken. De vensters, die op de sporen be trekking hadden, werden daarbij gecontro leerd. Zij werden in orde bevonden en de zegels waren intact. Een uur later heeft hy het seinhuis c gecontroleerd, na zich door de ruïne te hebben heengewerkt. Daarbij bleek dat het zijspoor op veilig stond. Ge tuige had na het ongeval onmiddellijk sein huis c opgebeld, maar geen gehoor gekre gen. Hij belde toen nogmaals, maar op dat oogenblik kwam de goederentrein al voor bij. De verbinding was dus na de ontsporing van trein 648 E. M. vermoedelijk reeds ver broken. Voor getuige zijn de venstertjes in het seinhuis de stille getuigen. Gesteld dat een der seinhuiswachters een fout had gemaakt, dan zou het volgens getuige onmogelijk zijn geweest, deze fout op het seinhuis te her' stellen. De seinhuiswachter van seinhuis c verklaarde nogmaals onder eede geen wij ziging te hebben gebracht in liet blok. Vervolgens werd een 48-jarige opzichter van het seinwezen gehoord. Hy had 's nachts een onderzoek inge steld. Daarbij was hem gebleken, dat het betrokken venster intact was. De zaak is zoo ingewikkeld, dat in seinhuis c niets meer veranderd kan worden zonder de me' dewerking van post a. Getuige heeft later proeven genomen om na te gaan of het ook mogelijk was, dat het sein by onjuiste wisselstand toch veilig zou kunnen staan. Dit bleek o nmogelijk. Een waarnemend rijksinspecteur voor het ver keer heeft den volgenden dag een onder zoek ingesteld. Getuige had in seinhuis c de zaken ge vonden zooals zy behoorden te zyn bij den wisselstand. Bij post a heeft getuige hetzelf de geconstateerd. Getuige heeft den indruk, dat verdachte niets anders heeft willen zien dan hij zag, al vooropgezet te worden, dat hy niet op zettelijk handelde. Het is niet gewenscht, een trein op een af- takkingspoor te laten binnenkomen, zonder zeer geldige reden. Die was hier aanwezig. De president achtte het onjuist dat ver dachte van een vooropgezette indruk is uit gegaan. De officier is van meening, dat verdachte roekeloos heeft gereden door met een groo- te snelheid het aftakkingspoor te berijden. Hij heeft naar sprekers meening niet vol doende uitgekeken. De officier requireerde een gevangenis straf van drie maanden. De verdediger, mr. H. J. B. Waslander, meende, dat verdachte zich in de seintee- kens heeft vergist. In ieder geval staat vast dat hy gefaald heeft. Het feit, dat verdach te in den avond aan hem vreemd traject heeft gereden, heeft blijkbaar meer aan dacht van hem gevergd dan voor een goede uitvoering van den dienst gewenscht was, in Utrecht kwam hij weer op bekend ter rein en dat stelde hem weer gerust. Ten on rechte naar later gebleken is. Het gaat er nu om, welke straf verdach te moet worden opgelegd. In het algemeen heeft verdachte zyn ar beid bij de spoorwegen zeer behoorlijk ver vuld, en men is den man daar dan ook zeer welgezind. Aanvankelijk was hem een di- ciplinaire straf opgelegd, bestaande naar aanleiding van een verwonding aan het oog, die hij by dit ongeluk heeft opgeloopen. Dat beteekent een salarisvermindering van on geveer dertig procent. Toen verdachte in den nacht na het ongeluk in Gouda zat te wachten op een treinverbinding om naar huis terug te keeren, moest er een trein over Alphen naar Leiden worden gebracht. Daar de machinist dezen weg niet kende, heeft verdachte hem op de machine den weg gewezen en later ook weer naar Gouda terug. Dit wijst er op, dat verdachte met ernst zyn werk deed. Dit alles in onderling verband gezien vertrouwde pleiter, dat de rechtbank voldoende reden zal hebben de uiterste clementie toe te passn en spreker hoopte, dat deze zou kunnen worden gevon den in een voorwaardelijke straf. De uitspraak werd bepaald op 5 Jan. a.s DE VERDUISTERING BIJ DE COÖPERATIE DE TOEKOMST. De rechtbank te Groningen heeft heden den 45-jarigen J. H. G., oud directeur van de Coöperatie „De Toe komst", wegens verduistering van ongeveer achttienduizend gulden, ten nadeele van genoemde coöperatie, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaarde lijk, met een proeftijd van drie jaar. De eisch was één jaar. De officier van justitie had aan de rechtbank overgelaten in hoeverre clementie kon worden betracht. KLEINIGHEDEN, DIE EEN MAALTIJD AANTREKKELIJK MAKEN. December brengt voor de huisvrouw heel wat gelegenheden, waarbij het aankomt op haar vindingrijkheid, op haar vermogen om zonder veel kosten toch voor den dag te komen met een goed verzorgde tafel, die het Kerstfeest, den Oudejaarsavond en mis schien ook andere gezellige familiebijeen komsten de noodige eer aandoet. Werkelijk, het gaat in dit geval niet om groote uitgaven met eenig overleg en met een beetje handigheid kan het „alledaag- sche" aan een maaltijd worden ontnomen, zonder dat de huishoudbeurs er veel onder behoeft te lijden. Daar is ten eerste de kop bouillon of het bordje soep, waarmee we een maaltyl kun nen laten beginnen; en dit geldt zoowel voor het soupéetje of de wat feestelijk aan- gekleede lunch, als voor het middagmaal. Een Maggi's Bouillonblokje in eiken bouil lonkop, wat kokend water en de geu rige inleiding tot den maaltijd is gereed! Of wel, één of meer Maggi's Soeptabletten (voor 3 personen één tablet), volgens de gebruiksaanwijzing op de pakjes in L. water een half uurtje gekookt en de Ossestaart,, Mock-turtle-, Londonderry- of Kerrysoe (ook nog wel andere soorten!) kunnen wedijveren met de beste koks-pro ducten, en tegen een prijs, die per persoon op niet meer dan 3X ct behoeft te komen. Nog even een raad: Hebt u wel eens ge probeerd, zoo'n inleidende portie soep in een bouillonkop te presenteeren, met een stukje geroosterd brood (toast) er bij? 't Is weer eens iets anders dan de bekende soepbor den, en de taak van de soep, om slechts een „feestelijk hapje vooraf' te zyn en geen be langrijk onderdeel van den maaltijd, wordt er op de beste wijze door vervuld. Van „hapjes-vooraf gesproken die zijn er behalve de soep en den bouillon nog in soorten? Gewoonlijk volgen ze op de soepen maar ook wel gaan ze vooraf aan de hoofdgerechten: vandaar hun naam; maar in veel gevallen kunnen ze geheel op zich zelf dienst doen en b.v. de lunch helpen aan iets warms, of het „gezellige avondje" voor zien van iets pittigs. Ook dit versnaperingen kunnen gemakke lijk thuis bereid worden zonder veel kosten. Laat mij er u een paar recepten van geven, die u in staat stellen met kok of banket bakker te wedijveren. Ragout in schelpen (voor ongeveer 8 schelpen.) Voor de saus: 1/4 L. kokend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 25 G. (2 jj afgestreken eetlepel) bloem, 30 G. (14 afgestreken eetlepel) boter, stuk je foelie, snuifje tym en peper! Voor het vulsel: 4 eieren, 1 d.L. lauwe melk, 1 theelepeltje geschrapte ui, M eetlepel gehakte peterselie, wat peper, nootmuscaat en zout, 1 theelepel Maggi's Aroma. Klop voor het vulsel de eieren goed door elkaar; neem er 1 lepel vol af om straks door de saus te doen en klop door de rest wat zout, wat peper en wat nootmuscaat. Voeg er by de fyngeschrapte ui, de peterselie, de melk en de Maggi's Aroma bij en giet het mengsel in een kommetje, dat eerst goed is ingesmeerd met boter. Zet het dichtgedekt in een pannetje met kokend water en laat het daarin ongeveer uur staan, tot het mengsel gestold is; (zoo, dat het water slechts ternauwernood aan de kook blyft). Verwarm intusschen de boter en de bloem tot een gelijk papje; voeg er geleidelijk den bouillon by, waarin de foelie en de tijm zijn afgetrokken. Laat het sausje even door koken, tot het goed gebonden is, neem er de kruiden uit, voeg er naar smaak wat peper en misschien wat zout bij en roer er als de saus van het vuur is genomen het overgehouden geklopte ei door. Snijd het gestolde eiermengsel in kleine blokje en warm ze even in de saus op (niet koken!); die de ragout in de schelpen, schik die op een met een papieren servetje be dekten schotel en leg tusschen de schelpen achtste partjes citroen, die over de ragout kunnen worden uitgeknepen. Broodjes met kaascréme. 6 kleine lange broodjes „z.g. ..diner- broodjes), ongeveer 80 G. (4 afgestre ken eetlepels) boter, 100 G. (1 ons) geraspte kaas, 2 d.L. melk, 20 G. (2 afgestreken eetlepels) bloem, 1 thee lepel Maggi's Aroma, wat peper, noot muscaat en zout. Snijd van de broodjes (die liefst een dag oud moeten zyn) het bovenste kapje af; hol de broodjes uit en bestrijk ze van binnen met wat van de besmolten boter. Verwarm roerende de bloem met 1 afge streken eetleped van de boter, voeg er ge leidelijk de melk bij, laat het mengsel tot een stevig sausje koken en maak dit op smaak af met peper, nootmuscaat, zout en Maggi's Aroma. Roer er de geraspte kaas door, verwarm het mengsel nog even tot het moo roomig is en vul er dan de broodjes mee. Leg er de van binnen met wat gesmol ten boter besmeerde kapjes weer op, be strijk de broodjes ook langs den buitenkant met gesmolten boter en eet ze op een met boter bestreken bakblik in den oven, tot ze knappend zyn. Schik ze op een schaaltje, waarover eerst een papieren servetje is geplooid. (Van onzen eigen verslaggever). 't Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen leverde gister een feestelyken aanblik. De algemeene vergadering van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rykslandbouw- winterschool te Schagen, stond n.L in het teeken van het 40-jarig bestaan der school. De zaal was, met het oog hierop, met bloe men versierd, terwijl de groote zaal was in gericht voor een gemeenschappelijke lunch. Van heinde en verre waren de oud-leerlin gen en oud-leeraren opgekomen om 't heuge- lyken feit te vieren. Het merkwaardige was wel, dat ook de eerste directeur van de school, ir. C. Nobel uit Haarlem, aanwezig was, alsmede de tweede directeur, ir. Smeeding, thans direc teur van den Wieringermeerpolder. De tegenwoordige directeur, ir. G. Lie- nesch, onder wiens leiding de school zoo zeer tot bloei is gekomen, was helaas door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. Verschillende oud-leerlingen hadden hun dames meegenomen, terwijl ook de leerlin gen van de school aanwezig waren en iets later ook de derde directeur, ir. Veen- stra, verscheen. De voorzitter, de heer P. Blaauboer Gzn., opende de algemeene vergadering, mededeelende dat deze een kort karakter zou krijgen om daarna over te gaan tot de feestelijke vergadering, waarin hij een woord van welkom zou spreken. Medegedeeld werd, dat het Station voor het onderzoek van Melk en Melkproducten, dat in 1924 was opgericht, per 1 Augustus 1936 was opgeheven. Dat was mogelijk om dat deze werkzaamheden thans aan het Rijkszuivelstation te Hoorn verricht kunnen worden. Hiervoor werd dank gebracht aan dr. L. T. C. Schey en den dagelijkschen leider, den heer P. Visser, die 12 jaren de lijnen had aangegeven en de onderzoekin gen nauwkeurig had verricht. Van de aanwezige contanten was 100 gebruikt, om 100 renteloos-voorschot van de Holl. Mij. v. Landbouw terug te betalen. Het restant, 233.21, was gestort in het reservefonds voor diverse doeleinden. Een voorstel om den inventaris ten geschenke aan te bieden aan het Rijkszuivelconsulentschap, werd by acclamatie aangenomen. Een voorstel van het bestuur, geopperd door ir. Lienesch, om ter gelegenheid van het jubileum een kapitaaltje van 400 a 500 bijeen te brengen om het vakonder-1 meer met 83 van de U2~üïtgebr,"stemmen" wys aan de school te bevorderen, door b.v. aan den besten leerling een cadeau te ge ven, werd eveneens by acclamatie aange nomen. De cursusvergaderingen. In Januari zullen 3 cursusvergaderingen worden gehouden: 11 Jan. spreekt dr. ir. P. Schoorl te Benne- kom over „Melkvorming en in 't bijzonder de invloed van de hermonen op en het che- misme van de melkvorming"; 18 Jan. spreekt ds. W. Eggink te Zuid- scharwoude over „Algemeene beschouwin gen op cultureel gebied"; 25 Jan. behandelt dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem het onderwerp: „Wat is voor de naaste toekomst het meest gewenschte regeeringsbeleid Het jaarverslag. Uit het jaarverslag stippen wij aan, dat het ledental met 9 vooruit ging en steeg tot Herinnerd werd aar de goedgeslaagde zo- merexcursie naar de Wieringermeer, in verband waarmee ir. Smeeding dank werd gebracht voor zijn leiding daarbij. Herinnerd werd aan de belangrijke cursus vergaderingen, door de vereeniging georgani seerd, die, dank zij de actuëele onderwerpen, di uk werden bezocht. Dank werd gebracht aan de „Alkmaarsche Courant" voor de zeer vlugge wijze waarop de verslagen dezer cursusvergaderingen in dat blad worden opgenomen en aan de N.V. v/h. Trapman en Co te Schagen, voor de keurige wijze waarop zy de verslagen heeft afgeleverd. Dank werd ook gebracht aan de leeraren van den in Juni gehouden vervolg-cursus voor oud-leerlingen ir. Lienesch, ir. Muntinga en H. Pilon voor de moeite die zy zich hiervoor hadden gegeven. De rekening 19351936 werd in ontvangst er. uitgaaf vastgesteld op f 988.35, met een batig saldo van 319.60. De balans werd vastgesteld in debet en credit op een bedrag van 2262.60, terwijl de begrooting in ontvangst en uitgaaf werd goedgekeurd op een bedrag van f 1234.P9, met een post van 274.99 voor onvoorzien. De aanwijzing van de plaats voor de vol gende vergadering werd aan het bestuur overgelaten. De heer J. Sijp Jr. werd by acclamatie als secretaris-penningmeester herkozen. In de plaats van den heer R. Waijboer, die niet herkiesbaar was, werd tot bestuurs lid gekozen de heer H. Grin te Wieringer- De heer J. Syp Jr. bracht verslag uit van de algemeene vergadering van den Bond. Onder applaus der vergadering werd. op voorstel van den voorzitter, besloten, ir. Lienesch telegrafisch beterschap te wen- schen en hem een gelukswensch te sturen met het 40-jarig bestaan. De algemeene vergadering was hiermede beëindigd, waarna voor de jubileumverga dering gepauseerd werd, in afwachting van het gemeentebestuur van Schagen. Inmiddels waren ook ter vergadering ge komen ir. Huisman, secretaris van de Holl Mij. van Landbouw, en de heer G. Nobel, secretaris van de Ve-een. tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorder kwartier. De herdenkingsvergadering. De voorzitter, de heer P. Blaauboer Gzn., ving, onder applaus der vergadering, zijn herdenkingswoord aan met een woord van gelukwensch voor ons vorstelijk paar. De aanwezigheid van den inspecteur van den landbouw, ir. Huizinga, stelde spr. bij zonder op prijs, alsmede die van B. en W. van Schagen, burgemeester Cornelissen en de wethouders mr. Buiskool en Schoorl. Bijzonder welkom heette spr. de oud directeuren ir. C. Nobel, ir. Smeeding en ir. Veenstra, alsmede het eere-lid dr. Schey, hun dank brengend voor hetgeen zy voor de school hebben gedaan. Spr. betreurde het, dat de tegenwoordige directeur, ir. Lienesch, die het initiatief voor de voorbereidende klas had genomen, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Welkom heette hij voorts de eere-leden, waarna hij een waardeerend woord richtte tot den con- cierge-amanuencis Waaiboer en nog een speciaal woord van welkom richtte tot de vertegenwoordigers van de landbouworga nisaties en de pers. Met een woord van welkom aan de dames en de overige leden verklaarde spr. de herdenkingsvergadering voor geopend. Een woord van den eersten directeur ir. G. Nobel. De eerste directeur, ir. G Nobel, gaf hierop een overzicht van hetgeen in de af- geloopen 40 jaar op het gebied van het landbouwonderwijs tot stand was gebracht Spr. schetste hoe hij, op grond van zijn examen-resultaten een standplaats mocht kiezen en Noordholland als Rijkslandbouw- consulent koos en met het directoraat van dt school werd belast Met een enktl woord schetste hy den strijd tusschen Alkmaar en Schagen over de plaats van vestiging. Toen de kejze op Schagen viel, bleek de raad niet enthousiast en stelde slechts een gelegenheidsschool be schikbaar. Spr. herinnerde aan de eerste leeraren en noemde speciaal den heer de Gier, aan wien de school veel had te danken. Ook de comm. v. toezicht werd ingesteld en voor den eersten cursus meldden zich 12 leerlingen aan. die allen werden toegelaten. Met dit aantal werd het onderwijs met drie leeraren aan gevangen. Spr. verzorgde al spoedig de uit gave van een werkje over bemestingsleer en kennis van den grond en liet, ten be hoeve van de leerlingen, de dictaten druk ken. Het vertrouwen in de toekomst van de school bij den Raad was beneden vriespunt, hetgeen bleek uit het ontwerp van de school, waarbij er rekening mee was gehou den dat men tot burgerwoonhuis zou kunnen verbouwen. De bouw kostte, met inbegrip van den grond, 7000, waarvan de provincie de helft bijdroeg. Twee winters moest in het café „de Posthoorn" les worden gegeven, vóór de school kon worden geopend. Tengevolge van de laagconjunctuur meldde zich in den herfst van 1902 geen enkele leerling aan. wat een groote teleurstelling was, terwijl in de 2e klasse 5 leerlingen zaten. In Groningen bloeide de school. In Friesland was dit niet het geval en spr werd verzocht zich een benoeming in Leeuwarden te laten welgevallen, aar teeen hij bezwaar maakte. Dat de school in Schagen zoo weinig leer lingen trok, was zeker geen gevolg van gemis van aanpassing, want al spoedig werd daar ook tuinbouw en fruitteelt ge doceerd en de gelegenheid geopend het diploma voor melkcontroleur te behalen. Per circulaire werden de schoolhoofden verzocht leerlingen die in aanmerking kwa men voor de school, te winnen, met het gevolg, dat men de eerste klasse weer vol doende kon bezetten. Op landbouwtentoonstellingen werden de uitkomsten van de proefvelden geëxposeerd om de aandacht op de school te vestigen. In 1906 werd spr. tengevolge van het vele werk overspannen en kreeg hy ziekteverlof en de heer de Gier werd tijdelijk belast met het werk van de school, terwyl ir. Huizinga tijdelyk belast werd met het landbouw- consulentschap. Tenslotte nam het gemeentebestuur met voortvarendheid den verbouw van de school ter hand, die in 1907 tot stand kwam, welke verbouwing 10000 kostte, zoodat de school te Schagen totaal f 17000 kostte, in tegen stelling met die te Dordrecht, welke 115000 kostte, zoodat Schagen voor een koopje klaar kwam. Ondanks alles namen van 1910—1913 niet meer dan 11 leerlingen aan het eindexamen deel. Toch heeft de school haar middelbaar karakter behouden en spr. verheugde zich er over, dat na zyn aftreden in 1917 een bevredigend aantal leerlingen de school bezoekt. Spr. eindigde met als zyn wensch uit te de'lanHh het ,n studie ^men van de landbouweconomie voor de heer v. Hoek, gelukte, den militie.. Smeeding uit den militairen dienst te vrijden, om hem in de gelegenheid te st s zijn werk als rykslandbouwleereer ea d ea teur van de school op zich te ne 're<s Gemakkelijk was zyn taak met de metu altijd gemakkelijke leerlingen aldus spr., daarom was er noodig. Veel blyft bij spr. De waren niet, ftT®* aldus spr., daarom was er juist een k aan6enante herinnering en dit is vooral de prettige innering aan de leerlingen, die het hem »ot een genoegen maakten les te geven, excursies, die ondernomen werden, hoogtepunten. De instelling van een voorbereidend» klasse, die voor kort is geschied, wf spr. volle instemming, omdat wel vast staat dat het onderwijs betere resultaten gegj* wanneer de leerlingen voldoende voorbereid onderwys hebben genoten. De groote leermeester was z.i. echter de practijk. Het meer zien en begrijpen van wat in de natuur verdient waargenomen te worden, acht spr. nog steeds primair. Voor de onderlinge verstandhouding onder het personeel heeft spr. steeds groote waardeering gehad. Met eerbied herdacht spr. den overleden conciërge Hesterloo, waarop hy een waar. deerend woord liet volgen tot den tegen- woordigen conciërge, den heer Waaiboer. Hierop stelde hij de waarde van de Ver eeniging van oud-leerlingen, waarmede hij voortdurend contact heeft gehouden, in het licht. Dat deze vereeniging hem in contact bracht met de staatscommissie voor de Drooglegging van de Zuiderzee in verband met de te maken proefvelden, werd door spr. eveneens in herinnering gebracht, waardoor hy in 1921 zich geheel aan die taak moest geven. Niets is zoo bestendig als het tijdelijke. Dit werd ook hier bewaar- heid, want ook het tijdelijke van deze functie werd een blijvende, al hoopt spr. in het nieuwe land nog veel voor de school te kunnen doen. Dat de school met haar nieuwen directeur en helpers dit waard is, daarvan was spr. overtuigd. (Applaus). Burgemeester Cornelissen spreekt. «n oud-l.emn.en d, haar doel zal beantwoorden. (Applaus). Een woord van ir. Smeeding. het 6hem Smeedin*. «'de. dat te spreken tot deT g?noet!en wah geweest Burgemeester Cornelissen verzekerd^ dat B. en W. het op hoogen prijs stelden, hun gelukwenschen te kunnen aanbieden. Spr. wenschte het bestuur van harte geluk met de gewichtige gebeurtenis, die als een belang voor de geheele gemeente achtte. Schagen als landbouwcentrum weerdeerf de school ten zeerste. De school toch brengt de toekomstige landbouwers in contact met de nieuwe ont dekkingen op landbouwgebied. Spr. eindigde met den wensch, dat Schagen nog lang in het bezit van de school zal blijven en dat van verplaatsing naar elders nimmer sprake zal zyn, omdat Schagen de school niet kan missen. Als blijk van waar deering bood spr. een bloemenhulde aan. (Applaus). Devoorzitter zegde daarvoor dank en uitte den wensch, dat als dit noodig is, nim mer op Schagen tevergeefs een beroep zal worden gedaan om de school uit te breiden. (Langdurig applaus). Ir. Veenstra. De directeur tijdens de 3e periode, ir. Veenstra, bracht hierop de periode 1928- 1932 in herinnering. Gedurende spr.'s periode was de school reeds door de storm- en drang periode heen en werd kalm aan de school doorgewerkt In 1929 werd spr. belast met het directeurschap en gedurende 3 maanden bleef de heer Smeeding nog 1 eeraar in de staathuishoudkunde. Ook spr. gewaagde van de goede samen werking met zyn mede-leeraren. Van 1929 tot 1932 was het bezoek aan de school goed, onder invloed van het plaat sen van oud-leerlingen bij den Wiennger» meerpolder. Daarna werd het weer mindeg doch het bleef bevredigend. De ijver en de ambitie van de jongelui waren voldoende. Spr. merkte op, dat in de toekomst Schagen een meer efficiënt gebouw behoort aan te bieden met een behoorlijk terrein, omdat door het gemis aan het laatste, directeur en leeraren geen verantwoordelijkheid kunnen dragen voor het wel eens minder ordelijk optreden van de leerlingen op straat Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat landbouw en veehoudend Noordholland den band met Schagen zullen blijven voelen. (Applaus). De beer Pilon spreekt In plaats van den wegens ongesteldheid afwezigen directeur, den heer Lienesch, werd hierop een woord gesproken door den heer Pilon, die het in hooge mate be treurde, dat de directeur niet aanwezig kon zyn. Na het vertrek van den heer F. Veenstra rolde ir. Lienesch uit Groningen hals over kop als rijkslandbouwconsulent naar Noord holland. In zyn periode zakte aanvankelijk het leerlingental. De directeur was nieu* en spr. als opvolger van den heer v. d. Laa» was nieuw. Toch gelukte -het de schfld weer op peil te brengen, mede dank zij instelling van een voorbereidende klas door ir. Lienesch. Spr. deed uitkomen, dat dt voorbereidende klas beoogt een brug te 1*8' gen tusschen het L 0. en de school voor zoover deze brug niet was gelegd door ulo of m.o Ook de bevolking van de Wit* ringermeer draagt by tot den bloei van dt school, die thans met de 15 leerlingen van de voorbereidende klasse 65 leerlingen te» Ir. Lienesch heeft voorts Zaterdagsmorgen1 een debatuurtje ingevoerd, dat zeer in ccn behoefte voorziet, omdat de leerlingen daar de taak krijgen van inleider over oen leervak en bovendien om voorzit** of secretaris te spelen. Het is gebleken, dj» zy daartoe volkomen in staat zijn. Ook dt zomercursussen over verschillende ondtr* werpen zijn goed in den smaak gevallen en zullen ongetwijfeld goede vruchten dragen* De verhoudingen op de school, spr. condu* deerde dit tot voldoening, zijn volle 100 en spr. dankte namens ir. Lienesch cn het personeel de Vereeniging ven Oud-leef* lingen hartelijk voor de wijze waarop herdenking van het 40-jarig bestaan georganiseerd. (Applaus). Hierop vereenigde men zich om 2 uur aan een gemeenschappelijke lunch, waar n®jJ door verschillende personen het woord werd gevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8