D Hoe staat het met Televisie? Voor 100 jaar. Snipverkouden? ampo daar lucht Ja van op I OUctUsiaken Radio Engeland experimenteert op groote schaal. Toekomstmuziek en huisbios- coopjes voor iedereen en Juin&ouw 1.8 Ti'T'1" zwh4 S1""1,ngs de"n woe 00k pri™ »wvS;VwiïSSI8l"de" "erd 1Kwonnen en ïfchaakcuBciek ik i gj tii WÊfi-1 li m M 1, JJ§ n i» Wk 1 I XfxuHcu&cieA 9 9 9 9 t Uit de Alkmaarsche Courant van 26 December 1836. Verscheidene Duitsche bladen geven het volgende berigt uit Görts van den 5den dezer. „In een tijd, dat de aandacht van Europa, door de ijlhoofdige pogin gen van den jongen Lodewyk Na poleon te Strasburg, weder bijzonder op het Napoleontische geslacht ge vestigd is, kan de mededeeling van het volgende beschouwd worden als een niet onbelangrijke bijdrage tot de kennis van den aard der leden van die familie. De gravin Camarra, geboren Prinses Baccio- chie, eene nicht van Keizer Napoleon heeft bij de begrafenisplegtigheid van Karei X zich op eene wijze ge dragen, die algemeene ergernis ge baard heeft Terwijl de plechtige optocht zich reeds in beweging ge steld had, kwam zij van haar land goed Canale, hetwelk een uur hier ligt in de stad, stapte midden in het gedrang aan een logement af; daar plaatste zij zich aan 'n venster en zag met eene pelsmuts op het hoofd den stoet voorbijtrekken. Toen ging zij in eenen modewinkel, kocht daar eene met veelkleurige linten ver sierden hoed, dien zij terstond op zette en begaf zich zoo uitgerust naar de Domkerk. Hier werden voor de dames van den adel plaat sen opengehouden, waarheen zij doordrong en midden onder eene m zwaren rouw gehulde vrouwen schaar ging zitten, recht tegenover hertogen van Angoulème en van Bordeaux, zonder zich aan de alge meene verontwaardiging in het minst te storen. Men weet niet wat deze dame tot zulk een handelwijze bewogen kan hebben, ir.aar herin nert zich, dat de Hertog en de Hertogin van Angoulème eenigen tijd voor de komst van Karei X te Görts de omstreken der stad bezoe kende, en ook de fraaije tuinen bij het slot Canale wenschende te be- zigtigen, op last der gravin Camarra afgewezen zijn geworden". aangevangen, naderde uit de richting Utrecht een personenauto, waarvan de be stuurder noch den wagen, noch den chauf feur langs den weg zag staan. Het gevolg was, dat laatstgenoemde door de personen auto werd aangereden en vrijwel op slag werd gedood. Het lijk was ernstig verminkt. In de auto, die de aanrijding veroorzaak te, zat naast den chauffeur een dame, die bij de botsing haar pols brak. In den aangereden wagen bevond zich nog een persoon, die er zonder letsel is afgeko men. De auto moest later worden wegge sleept. Ook de personenwagen werd ernstig be schadigd. Dam po in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot JO. Doos >0 ct. Bi) Apoth. en Drogisten. SCHIPPER VERDRONKEN. Bij zijn familie te Groningen is gisteravond gericht ontvangen, dat de 40-jarige schipper A. de Jong tusschen Maarssen en Breukelen in de Vecht overboord is geslagen en ver dronken. Het slachtoffer was woonachtig te Botterdam. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. DOODEl.UK ongeluk te WAARDENBURG. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Rijksstraatweg nabij Waardenburg (Geld.) een doodelijk ongeluk geschied. De 32-jarige chauffeur A v. d. D. uit Vechel, reed met zijn vrachtauto op den straatweg, toen hij plotseling een lekken band kreeg. De bestuurder zette den wagen aan den rechterkant van den weg, teneinde den band te repareeren. Kort nadat hij hiermede was SCHAPEN UIT DE WEIDE GESTOLEN. Tegen den dief een jaar gevorderd. De veehouder Langeveld in den Buik- slotermeerpolder kwam 12 Nov. j.1. tot de onaangename ontdekking dat 28 schapen uit zyn weiland waren gestolen. Door de gelukkige samenwerking tus schen de politie te Schagen en enkele oplettende marktkooplieden kon de dader reeds eenige uren later worden ingerekend en de schapen in beslag genomen. Dien Donderdag voerde een onbekende handelaar twee partijen schapen aan, waar voor den verkooper met aanmerke lijk minder genoegen nam dan den gel denden marktprijs van 18 19. De beesten vonden grif koopers en brachten ruim 300 op. De nieuwe eigenaren vertrouwden het zaakje echter niet. Door de vuile kleur van de vachten vermoedde men, dat ze afkomstig waren uit de omgeving van Amsterdam-Noord. Het vee, dat daar graast, ziet er altijd zwarter uit door de „roetplaag" der vuilverbranding en andere fabrieken. Een der koopers besloot de politie in de zaak te mengen. Nauwelijks had hij enkele stappen in de richting van een agent ge daan of de verkooper zette het op een loopen, pikte nog even een fiets op en trachtte op deze wijze weg te komen. De marktbezoekers en de politie achter volgden den man en spoedig zat hij veilig en wel opgeborgen in het politiebureau te Schagen. Het bleek de 28-jarige boerenarbeider A. G. uit Ouderkerk a. d. Amstel te zijn. De chauffeur, die de schapen voor hem had ingeladen en vervoerd, bleek te goeder trouw te zijn. De dief verklaarde bij zijn vlucht 170 te hebben verloren, ongeveer 130 vond men bij hem terug. Na zijn transport naar Amsterdam vond de politie van het bureau Adelaarsweg, waar men hem insloot, de rest van het geld in de voering van een mouw. Gister stond de arbeider terecht voor de vierde kamer der Amsterdamsche recht bank. Hij legde een bekentenis af. De offi cier mr. de Muinck Keizer vorderde een jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk pleitte clementie. Vonnis 6 Januari. (Van onzen Londenschen correspondent.) The British Broadcasting Corporation's television Service, on-Engelsch lange naam voor den Televisiedienst te Alexandra- Palace in Noord-Londen, zendt nu reeds gedurende enkele weken op regelmatige tijden programma's uit; Engeland is het eerste land ter wereld dat televisie ver wezenlijkt heeft. Frankrijk en Duitschland zijn nog aan het experimenteeren, maar hier leest men in de Londensche ochtend bladen tusschen de rest van binnen- en bui- tenlandsche radio-programma's: Alexandra Palace vision: .6,67 metres, sound 7.23 metres. 15.00 Programma summary. 15.05 Movietone magie carpet. 15.15 Happy days in the iVroL 15.25 Time: weather. 15.30 Picture page. 16.00 Sluiting, en dan 's avonds van negen tot tien uur een dergelijk programma. Het staat er: kort en zakelijk. Televisie is hier het slagwoord van alle radio-liefhebbers geworden en de toestellen zijn zóó ingewikkeld, dat men er niet ge makkelijk toe komt er zelf een in elkaar te knutselen. Maar in de radiowinkels staan ze voor de étalage deze dagen, bij tientallen, keurig versierd met hulst. Televisie-apparaten wor den als kerstgeschenken aangeraden. Niet onaardig bedacht, alleen de prijs! Men moet al een kapitalist zijn om een duizend gulden uit te geven aan liefhebberij. Met de wetenschap dat dit geld zóó weg is, want de toestellen veranderen natuurlijk schrik barend vlug, nu alle groote firma's en labo ratoria zich met dit onderwerp bezighou den. De standaardmodel-ontvanger ziet er uit als een radiogramofoon, in het opklapbare deksel van het toestel rit een spiegel, die het scherm in het toestel, waarop de beelden verschijnen, weerkaatst. Naar een B. B. C. ambtenaar ons zoo juist mededeelde, zyn er naar schatting een twee driehonderd toestellen in Londen, welk aantal dagelijks toeneemt. Maar honderd duizenden hebben met de televisie kennis gemaakt, want alle warenhuizen hebben kleine theaters, in alle radiowinkels van formaat kan men binnenstappen om een uit zending te zien. Zelfs zijn er kleine tele visiezaaltjes in sommige stations; daar voor al echter valt het op, dat het kleine beeld een bezwaar vormt van deze „radiobioscoop in de kinderschoenen"; het scherm is naar schatting een dertig bij twintig centimeter. Combinatie van radio en fim. Wat den niet-technicus het eerst opvalt wanneer hij de nieuwe studio's bezoekt is de combinatie van radio- en filmtechniek. Behalve de rijen eiectrische apparaten onder in het zendgebouw en de controle ruimten is er een aantal studio's ingebouwd, die al zeer afwijken van het gangbare type, men vindt hier dezelfde schijnwerper- en couliseatmosfeer als b.v. in Denham. Alleen wordt er nóg sneller gewerkt; een van de B. B. C. ambtenaren vertelde ons: wanneer HET PROEFBEDRIJF „ACHTER-GEEST" TE S^T-PANCRAS. IV. Voor diegenen welke nog eens willen nagaan hoe het verloop van het weide- seizoen is geweest op het bedrijf van den heer J. Blom, herinner ik er aan dat de drie vorige artikelen in de pers zijn verschenen in de maanden Augustus, September en November. Momenteel is de stalruimte geheel noodig voor 36 stuks vee (zonder de kalveren). Het aantal koeien dat nu gemolken wordt bedraagt 24 stuks, het vorig jaar waren dit er gemiddeld 22). Van deze 24 zijn er enkelen die in begin November hebben ge kalfd, terwijl er enkelen momenteel vrijwel droog staan. De melkopbrengst bedraagt nu ongeveer 200 liters totaal, per dag, hetgeen behoorlijk is te noemen. Het behoeft wel geen uitleg dat de meer productieve dieren, naast het ruw voeder nog het benoodigde krachtvoeder ontvan gen, al naar dit noodzakelijk is. In het algemeen is de voedseltoediening nu zoo geregeld dat de dieren welke tot hoogstens 10 liter melk per dag geven, geen krachtvoeder ontvangen, maar uitsluitend de hun toegewezen portie hooi en kuilgras. De hoeveelheid voedsel van de laatst be doelde dieren is een soort grondrantsoen; de koeien krijgen iets minder naarmate ze minder melk geven, iets meer by grootere melkgiften, benevens krachtvoeder. Dit grondrantsoen bestaat uit 2025 K.G. best kuilgras en 810 K.G. best hooi per dier per dag. Teneinde een zoo gunstig mogelijk effect te hebben van dit massale rantsoen en ten einde een zoo goed mogelijke hygiënische melkwinning in de hand te werken wordt als volgt gevoederd: 's Morgens vroeg, tijdens het melken, wordt wat hooi gegeven; daarna, om onge veer 8 uur, wordt de le portie kuilvoeder verstrekt. Het is vanzelfsprekend dat de melk zoo spoedig mogelijk uit den stal gaat en niet met kuilvoeder toedienen wordt be gonnen dan na afloop van het melken. Even na den middag krijgt de stal op nieuw hooi (zegge om 1 uur), terwijl om streeks den middagmelktyd eveneens een weinig hooi wordt gegeven. Deze laatste portie komt echter niet voor de koeien voordat er is gecontroleerd of al het kuilgras is geconsumeerd door de dieren en er geen restjes zyn blijven liggen. De tweede portie kuilgras wordt weer na het avondmelken toegediend en om 9 uur wordt weer met wat hooi afgevoederd. De kwaliteit en de kwantiteit van hooi en kuilgras vragen deze veelvuldige toediening en de meerdere moeite moet men zich ge troosten. De conditie van het vee is op het oogen- blik gunstig; vooral de vaarzen zyn zeer goed te noemen. Hieraan zal wel niet vreemd zijn de uitstekende weidegang van het afgeloopen seizoen. Hieronder volgen eenige analysen van monsters hooi en kuilgras. Tot nu toe is nog slechts 1 kuil (silo) open. Het hierin geën- sileerde product bestond uit voorjaarsgras waaraan 1 gedenatureerde suiker werd toegevoegd tijdens de „inmaak". Zoowel het hooi als het kuilgras zyn van prima kwaliteit. Hooi Kuilgras met 1 suiker I II III IV Droge stof 81,6 80.8 81.4 80.9 19.5 Eiwitachtige stoffen 10,7 9.1 11,5 12,7 3.2 Samenstelling van het hooi en kuilgras in procenten. Vet 1,8 1.5 1.6 1.7 j van uc ueieeKenis van de den en op Werkelijk Verteerbaar Ruw- en Zuiver Eiwit. Hooi Werkelijke zetmeelwaarde 36 35 Werkelijk verteerbaar ruw eiwit 7 g 2 en Zuiver eiwit 4 5 3'8 Aschbestand- deelen 7,7 7.2 8.7 8.3 III 34,7 7,9 4,8 Ruw- Zetmeelachtige Verteerbaar Werkelijk vezel stoffen ruw eiwit eiwit 28,6 32,8 7,0 8,2 28,1 34,9 6,2 6,7 24,8 34,8 7,9 8,4 28,2 30 8,8 9,7 6,6 6,9 2,4 2,1 IV 34,5 8,8 5,8 Kuilgras (suiker ensilage) 12,2 2,4 1,3 Een nauwkeurig lezer zal het opvaüen dat dé hooi-analyse No. II wat'uit den toon JiV tv, 1,3 dat gedeelte van het hooivak waarvan monster II het gemiddelde vertegenwooXt g6 g Van eenige lkhte broei 111 Het hooimonster No. IV is afkomstig van ze nahooi Waar i,nni 1 - daartoe Het liefst ziet de heer Blom bezoek tegemoet in het begin van de week. De Rykslandbouwconsulent voor Noordholland, Ir. G. LIENESCH. er voor de films iets mis gaat, kan men het op z'n gemak overdoen. Maar hier geldt: eens gestart, geen terugweg, en het heele programma moet passen tot op de seconde, moet ineens slagen. En dit is nog van meer belang, daar wij niet te veel tijd hebben om te repeteeren en onze tooneelleiders nog naar de juiste werkmethodes zoeken! Ondertusschen zit er een uitstekende stemming in deze hardwerkende groep mannen, en er brak een lawine van Engel- schen humor los toen tijdens de repetitie's vandaag twee volumineuze koks met lange messen en witte mutsen voor microfoon en lens verschenen, die een plumpudding gin gen mengen; voorbereiding voor het kook uurtje! Mariette Serlé, de Nederlandsche televisie-ster. Eenige weken geleden heeft de B.B.C. voor het eerste een buitenlandsche voor televisie uitgenoodigd. Mariette Serlé viel deze eer te beurt, de Nederlandsche zan geres, die ook via Hilversum geen onbeken de is. Wy hebben natuurlijk ons licht bij haar opgestoken, en geïnformeerd wat zij van het optreden voor de radio-lens dacht. Mariette Serlé blijkt echter een gerouti neerde oude rot in dit piepjonge vak te zijn; zy maakte reeds met televisie kennis in Eindhoven, waar Philips een proefzender heeft, en in Parijs, waar Radio Eiffel experi menteert, al is het in geen van die stations reeds tot regelmatige programma-uitzendin gen gekomen. Mariette bleek dan ook weinig last van plankenkoorts te hebben, en nadat zy haar guitaar gestemd hd, wijdde zy haar vrou welyke belangstelling weer aan de koks, die nog steeds onvermoeid doorgingen hun pud ding te mengen; het beslag werd prachtig. Geen onaardige idee, dat dus de eerste in ternationale televisie-radioster een Neder landsche is! Toekomstmuziek. Natuurlyk is veel van wat er zoo verteld wordt toekomstmuziek en nationaal kan men de Engelsche televisieuitzendingen nog niet noemen, omdat deze alleen in en vlak buiten Londen opgevangen kunnen worden. Om technische redenen moet men namelijk op een ultra-korte golf uitzenden, van zes meter ongeveer, en daar de radiogolven van die afmeting niet weerkaatsten en met de aarde meebuigen, maar zich vrijwel recht lijnig voortplanten, kan men, ruwweg ge schat, zeggen, dat men alleen déar de uit zending kan ontvangen, waar men de zend- antenne kan zien. Nu is de antenne van Alexandra Palace een zeshonderd voet boven zee-oppervlak gelegen, zoodat de kring, die het station bestraalt Groot-Lon- den ruim omvat. Maar wanneer men Enge land in de televisie gaat betrekken, is een serie regional zenders noodig, het oude Gleichwellen-idee dus, dat nu weer opduikt in anderen vorm. En dat zal wel toekomstmuziek blijven de eerste paar jaar, temeer, daar men eerst wil zien, welke van de beide systemmen, Baird en Marconi, waarmee men hier werkt, zich het beste handhaaft. Intusschen laten de omstandigheden ge lukkig ruimte over voor enkele eerzuchtige projecten, zoo neemt de B. B. C. zich voor de kroning in Mei a.s. niet alleen te broadcas- ten. maar ook vanuit Alexandra Palace uit te zenden, zoodat honderden, die wegens invaliditeit of vergevorderden leeftijd niet tusschen het publiek kunnen komen, toch gelegenheid krijgen deze plechtigheid op het moment zelf te zien. De oplossing van het probleem van Meredith is 1. Pd5. Na f5 (dreigend f4) kan Tbl, fe4:, Pb6f en na Lh7, (dreigend Tb8) kan La7, Le4:, Pe3t. De oplossing van het probleem van Eerkes is 1. Pf6:. Dit geeft twee indirecte zelfpenningen van wit. De dreiging is Dd5f, de varianten: g4, Pde4f en Pf4, Pfe4f. Het jaarboek 1936 van de Nederland sche Bond van Probleem-vrienden her denkt het 5-jarig bestaan van die Bond en is daarom in extra groote editie ver schenen. Vele zeer belangrijke artikelen op probleemgebied luisteren het op. Het volgende probleem is uit een artikel over obstructie van Franken. M. Franl en. Good Companions 1923 le prijs. witin 'dti' pi Wit. Ka4, Tc2, Lal en a8, Pa5 en c4, Zwart: Kc5, Tc7, Pd8, pi b4, d7, e5 en f7. ïn Utrecht, Bladstraat 24, is een bureau -op schaaaakgSeSev0S?t' al" Gibaud-Lazard. 1. d4 Pf6 2. Pd2 e5 3. de5: Pg4 4. h3 pe3; Opgegeven. Na fe3; volgt Dh4t! omXXefX alIedaaSsche manier, te nemen maansche afscl-d Thomas-Sapira. 1. e4 c5 2. Pf3 Pfe 3. Pc3 d5 4- ed5: Pd5: 5- Lb5f Ld7 6. Pe5 pC3; Het vraagstuk van pennlngl 7. Pc3: Df3 De „beroemde" tusschenzet' 8. f6 Dh5f 9. g6 Pg6: 10. Kf7 Pe5f Opgegeven. Na Ke6 komt Lc4f, Kd6, Pf7f_ Blazej-Miknlka. 1. d4 d5 2. Pf3 Pc6 3. c4 Lg4 4. e3 e5 5. de5: d4 Beter was Db3. 6. Da4 Lf3: 7. gf3: Lb4f 8. Pd2 de3: Beter was Ld2. 9. fe3: Dh4t 10. Ke2 0-0-0 11. f4 Dg4f Hier moest a3. 12. Pf3 Pe5: 13. fe5: Dc4:f 14. Kf2 Lelf Opgegeven. Pr. P. Feenstra Kuiper. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij fa oplossing probleem 1468. Stand. Zw. 10 sch. op: 2, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 19 30, 35. W. 10 sch. op: 21, 25, 28, 32, 33, 34, 39. 42, 44, 48. Oplossing. 1. 44-40 L 1647 (gedw. niet naar 29Ï 2. 28—23 2. 18 38 3. 48—42 3. 35 33 4. 34—29 4. 33 24 5. 42 33 5. 47 29 6. 25:1! Nogmaals de eindspelen. Men stelde de fijne eindspelletjes van Weiss bijzonder op prijs en verzocht om om iog eenige mooie voorbeelden. Wij wil. len aan dit verzoek voldoen en kozen een paar schijven eindspelen van zeer leer», zaam gehalte (eerst zelf probeeren). Zw. 3 sch. op: 19, 24, 35. W. 4 sch. op: 25, 30, 33, 48. Wit kan dezen eindstand tot winst voe ren op de volgende wyze 1. 4843 1. 35—40 2. 33—29 2. 24 33 A 3. 30—24 3. 19 30 4. 25 45. A. 2. 24 35 3. 29—24 3. 1930 4. 25 45. De tweede eindstand ziet er Zw. 2 sch. op: 19 en 28. W. 4 sch. op: 13, 24, 40, 45. Her speelt wit aldus: 1. 13— 8 1. 19 30 2- 8— 3! 2. 28—32 3. 3—14 3. 32—38 4. 14—25 4. 30—35 5. 4034 5. 3842 6. 25—20! en zwart is verloren, want# 42—47 volgt 20—38 (4740) en 45 34. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1469 van I. Weiss (t). I 1 Wm i a a 91 a c 18, 38.1"' W.H sch. op: 17, 21, 24, 27/31, 34, 35, 48. Een moeilijk probleem met interessanti variaties. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 12