Rond het vorstelijk huwelijk. Binnenland. £uchtoaact PUROL er op Alcmaria Victrix I 't Gooi I Parlement De Eerste Kamer bijeen. Oroot aantal wetsontwerpen afgedaan. De bescherming van den Middenstand in België. Zij gaat gepaard met een beweging tegen de groote Warenhuizen, waar van de ontwikkeling door een grendelwet zal worden tegen gegaan in afwachting van een definitieve oploaaing. S «eghfSatHHnihÜ hCeft als eerste Zondag a.s. 2 uur: ffc (Van onzen parlementairen medewerker.) Terwille van de beëediging van Prins Bernhard tot officier kwam de Eerste Kamer, na bet afdeelingsonderzoek van Dinsdagavond niet gistermorgen zooals te doen gebruikelijk is maar 's middags bijeen. Terwijl de straten om het Binnenhof nog vol gerucht waren van zich naar huis begevende menschen, die het défilé had den bijgewoond en van uit de verte nog klanken van het militaire koper over woeien, verzamelden de leden zich in de zaal, ter afdoening van een zeer lange agenda. Niet minder dan 38 nummers ston den er op, maar in een half uur tijds waren ze „soldaat gemaakt!" Bij een er van werd nog gesproken en natuurlijk weer over een ontwerp, waarbij men dat niet verwachten zou. In de Eerste Kamer beleeft men, wat de behandeling van de agenda betreft, nog al eens ver rassingen. Zoo ook gistermiddag, toen een post voor de restauratie van de Cunera- kerk te Rhenen, voorkomend op een aan vullende Onderwijttegrootlng van dit jaar den heer Van Sasse van IJsselt (r.k.) in het geweer bracht. Hij had eenige bedenkingen tegen het feit, dat die post veel te laat was aange vraagd. Hij wees er op, dat de kerk zeer bouwvallig is en dat er bij de restauratie fouten zijn gemaakt. Volgens zijn inlich tingen zou een der pijlers te zwaar zijn be last. In verband met een en ander drong hij er op aan, dat een dergelijke restauratie onder Rijkstoozicht zou gebeuren. Minister Slotemaker de Bruine wilde over den algemeenen kant der zaak gaar ne wel eens een debat bij zijn begrooting zien gehouden. Dat er bij deze restauratie met een pijler iets verkeerds zou zijn ge beurd, was onjuist. In vroeger jaren, toen men met restauraties wel eens meer raar omsprong, was die pijler verkeerd behan deld. Zonder stemming ging deze begroo- tingswijziging er overigens door. De rest van de agenda werd eveneens afgehamerd; ze bestond grootendeels uit hamerstukken, o.a. begrootingswijzigingen, contingenteeringen, naturalisaties e. d. Maar ook was er bij de heffing van op centen op de successiebelasting, de divi dend- en tantièmebelasting, de evenredige zegelrechten en de omzetbelasting voor de jaren 1937 en 1C38, welke opcenten deel uitmaakten van het dekkingsplan 1938. Daarover had men een debatje kunnen verwachten, doch dat bleef nu juist uit! DE NEDERLANDSCH—DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. De onderhandelingen, welke sinds eenigen tijd afwisselend in Berlijn en in den Haag gevoerd werden met een Dultsche on derhandelingscommissie, hebben geleid tot overeenstemming over de regeling van het handels- en betalingsverkeer met Duitsch- land voor het jaar 1937. Op 23 Dec. J.1. wer den in den Haag onderteekend een nieuw clearingverdrag en een nieuw handelsver drag. Het nieuwe clearingverdrag treedt in de plaats van het op S December 1934 ge sloten verdrag, hetwelk op 31 December 1936 afloopt. Het heeft een looptijd van een jaar en het is in hoofdzaak gelijk aan het bestaande verdrag. In Januari 1937 zullen de oude handelsschulden, waarvoor in het thans nog loopende verdrag een aflossing regeling werd getroffen, geheel zijn afgelost. Het dan vrijkomende percentage van de stortingen bij het Nederlandsch clearing- instituut op rekening van Duitschland zal in de' eerste plaats gebruikt worden om de positie van de NederlandschDuitsche clearing, die een in 1935 ontstanen nieuwen achterstand vertoont, te versterken. Zoodra de omstandigheden het zullen veroorloven, zullen beide regeeringen be sprekingen voeren, ten einde na te gaan, of een gedeelte van de 14 pCt. beschikbaar ge steld kan worden voor de verruiming van den uitvoer van Nederland en van de Ne- derlandsche overzeesche gewesten naar Duitschland. Het nieuwe handelsverdrag heeft even eens een looptijd van een jaar en treedt in de plaats van het op 31 December a.s. af loopend verdrag van 23 December 1933. Ook dit verdrag is in hoofdzaak gelijk aan het dezer dagen afloopende handelsverdrag. Eenige wijzigingen, welke aangebracht wer den, houden verband met de steeds voor het loopende verdrag aanvaarde grondslagen. De teksten van de nieuwe verdragen zul len na kerstmis worden gepubliceerd. De bij het clearing-verdrag aangewezen regeeringscommissies hebben de betalings contingenten voor het eerste kwartaal 1937 vastgesteld. Vooralsnog bleek het gewenscht te -zijn voor de vaststelling van de beta lingscontingenten dezelfde grondslagen aan te nemen als golden voor het vierde kwar taal 1936. DE ARME WEDUWE HAD GELD. Een oude vrouw te Amsterdam die door Maatschappelijk Hulpbetoon, kerkelijk arm bestuur en ouderdomsrente gesteund werd, moest dezer dagen wegens een ongeval naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie, die in haar woning enkele kleine bezittingen wilde opbergen tot de vrouw zou zijn teruggekeerd, vond 5000 aan papier- en zilvergeld bij deze als arm bekend staande vrouw. POST VOOR BURMA EN CALCUTTA VERBRAND. Blijkens heden op het departement van buitenlandsche zaken in den Haag ontvan gen ambtsberichten is de mail uit Europa, bestemd voor Calcutta en Burma op 12 Dec. tijdens het vervoer ln een spoorwagon verbrand. Betrokkenen zullen goed doen, duplicaten van hun correspondentie te zenden. Dit moet Uw eerste gedachte zijn b(j Brand- en Snjjwonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest DE VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN. Een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. Het hoofdbestuur van den K.N.M.B. heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met betrekking tot het wetsontwerp tot re geling van den verkoop door middel van automaten. Adressant kan zich met het ontwerp, zoo als het thans luidt, in hoofdzaak vereeni gen, maar heeft toch eenige bezwaren in de eerste plaats tegen de uniforme wijze, waarop de uitzonderingen op het bijvul- verbod, vervat in het eerste en tweede lid van art. 6 van het wetsontwerp, in het der de lid van genoemd artikel zijn geregeld. Het is toch in de practijk gebleken, dat de vraag, welke uren het meest geschikt en gewenscht zijn om automaten bij te vullen, met het oog op plaatselijke omstandigheden, zeer verschillend wordt beantwoord. Doch niet alleen plaatselijk, ook naar branche is er verschil in doelmatigheid met betrekking tot de bijvuluren. Gevraagd wordt derhalve het onderhavige wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat aan deze bezwaren wordt tegemoet gekomen. SLUITZEGELS ZIJN GEEN POSTZEGELS. Onjuist gebruik geeft moeilijkheden. Het blijkt dat er sluitzegels in omloop zijn met de beeltenissen van prinses Juliana en prins Bernhard, welke door afmeting en gekartelden rand zeer veel gelijken op post zegels. Het komt daardoor voor, dat deze sluit zegels als frankeerzegels op brieven worden geplakt hetgeen niet is toegelaten en zelfs tot strafrechtelijke vervolging kan leiden. Poststukken, welke van sluitzegels als de bedoelde zijn voorzien, worden niet verzon den, maar aan de afzenders teruggegeven of, indien deze niet bekend zijn, als onbe stelbaar beschouwd. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN. Bij Kon. besluit van 11 December 1936, no. 11 is als opvolger van wijlen prof. dr. C. Snouck Hurgronje benoemd tot inter pree legati warneriani aan de Rijksuniversi teit te Leiden: dr. A. J. Wensinck, hoogleer- aar in het Arabisch, Syrisch en Islam aldaar. STEUNREGELING VOOR KUNSTENAARS. Het bestuur van het voorzieningsfonds voor kunstenaars meent, nu de 1ste Januari 1937 zoo snel nadert, goed te doen de aan dacht te vestigen op het volgende: Slechts aan leden van een vereeniging van kunstenaars, die haar verzoek om toela ting tot het voorzieningsfonds voor 1 Jan. 1937 aan den minister van sociale zaken heeft ingediend, kan, indien op dat verzoek gunstig is beschikt, over de eerste 2 weken, volgende op den datum, waarop de regeling voor die vereeniging in werking trad, steun worden verstrekt uit bet voor dat doel af zonderlijk bijeengebrachte fonds. De rege ling moet voor de vereeniging dan in wer king zijn getreden voor 1 Mei 1937. De leden van een vereeniging van kunste naars, die eerst op of na 1 Jan. 1937 haar verzoek om toelating aan den minister van sociale zaken indient, zijn echter van boven bedoelden steun uitgesloten. Zij komen, indien de vereeniging word' toegelaten, eerst voor uitkeering in aanmer king nadat de vereeniging aan het voorzie ningsfonds voor hen gedurende een jaar de reglementaire bijdrage heeft betaald. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den secretaris-penningmeester van het voorzieningsfonds voor kunstenaars, mr. A. R. Visser, van Hogenhoucklaan 73 te 's Gra- venhage. HET BIO-VACANTIEOORD EN KERSTMIS. Een mooie traditie voortgerft. De feestdagen naderen Zij brengen licht, warmte, vreugde in vele huisgezin nen, zij brengen sfeer in het uitgaans leven, en ook in de bioscopen is het in die dagen „anders dan anders". Stampvolle zalen, exclusieve programma's, stemming, gezelligheid, feest, in een woord! Maar Kerst en Nieuwjaar beteekenen méér nog voor het bioscoopbedrijf, n.1. de voortzetting van een mooie traditie. Wie immers zou zich een Kerstweek kunnen voorstellen in de Nederlandsche bioscopen zonder het uitnoodigend ge rammel van de blinkend koperen Bio- Vacantieoord-bussen? Zijn ze langzamerhand niet het nood zakelijk charitatieve bijwerk geworden van het feestprogramma? Noodzakelijk? Cijfers zullen U dat beter aantoonen dan woorden. Daarom zij U verteld, dat dank zij de Bio-collecte gedurende 1935, 548 behoef tige kinderen geheel voor rekening van de Stichting naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" tp Bergen aan Zee konden worden uitgezonden. Al deze kinderen, door de Af deelingen vt i het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies uit de behoeUlge gezinnen gekozen, zijn daar behoorlijk in de kleeren gezet, hebben er e::i tijdlang onbezorgd genoten van zon, lucht en zee, en zijn geheel gesterkt, ge- bruind en opgewekt aan de maatschappij teruggegeven. Dat deed het „Bio-Vacan- tieoord" in 1935. Dat deed het beter nog in het jaar, dat thans ten einde spoedt! Dank zij het hartelijk medeleven van heel het Nederlandsche publiek, hetwelk spontaan tot uiting kwam in de tiendui zenden giften, welke ongemerkt in de Bio-collectebusaen verdwenen, konden thans 88 kinderen meer dan het vorige jaar worden uitgezonden. Noblesse oblige! Moge het zóó worden, dat de middelen bet „Bio-Vacantieoord" het komende jaar DE AANBIEDING VAN GESCHENKEN. Op Dinsdag a.s. Naar wij vernemen van het alge meen comité tot aanbieding van ee.i nationaal huwelijksgeschenk, zal de aanbieding van de geschenken van het Nederlandsche volk ter gelegenheid van het huwelijk op 7 Januari 1937 aan staande van Hare koninklijke Hoogheid Prinses Juliana met Zijne doorluchtige Hoogheid Prins Bernhard, geachieden op Dinsdag 29 December aanstaande, des namiddags half vijf door het uit voerend comité en eenige leden van de technische commissie. ONGEDWONGEN FEESTVREUGDE VAN DE KONINKLIJKE HOFHOUDING. Dames en heeren van de hofhou ding van Koningin en Prinses in autobua en poffertjeskraam. Het ia dikwijls bij feestelijke gebeurte- nisen het geval, dat zij, die er het meest mee te maken hebben, het minst in de ge legenheid zijn, van verschillende goede kan ten ervan te genieten De leden der hofhouding van H.M. de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana behoren tot degenen, die in deze dagen van feestviering en voorbereiding van het prin selijk huwelijk zoo zeer door het voorberei dende werk in beslag worden genomen, dat zij nauwelijks tijd hebben, de versiering en illuminatie van de stad in oogenschouw te nemen. Waarschijnlijk daardoor ontstond bij eenige leden van de hofhouding zelf het ini tiatief, een gelegenheid te vinden om geza- melijk en in gezelschap van echtgenooten en kinderen een rondrit door de stad tema ken. Gisteravond, nu de drukte van de onder trouw en de beëediging van Prins Bernard eenigszins is geluwd en de komende kerst dagen een korte periode van rust brengen, alvorens het huwelijksfeest luisterrijk ge vierd zal worden, is aan dit plan uitvoering gegeven. Men heeft daarbij gebruik gemaakt van de gelegenheid, die de H.T.M. heeft gescha pen voor het publiek, om met extra-bussen die van het plein vertrekken, rondritten langs de versierde wijken te maken. Twee van deze bussen arriveerden gisteravond te ruim acht uur bij den hoek van Kneuterdijk en HeulstraaL Over de radiator was hori zontaal rood, wit, blauw en verticaal oranje en geel-rood vlaggendoek gespannen, en hoewel twee agenten van de motorpolitie met motor en zijspan aanwezig waren, latte het publiek vrijwel niet op de groep dames en heeren, die zich verzamelden op het trot- troir achter de autobussen. Bijna alle hooge hofdignitarissen waren aanwezig, hofda mes, kamerheeren en verschillende andere hooge functionarissen, waarvan velen met hun dames en kinderen. Tegen half negen verscheen ook mr. S. J. R. de Monchy, bur gemeester van 's-Gravenhage, die door de leden van de hofhouding was uitgenoodlgd, als hun gast dezen toch door zijn feest vierende gemeente mee te maken. Majoor Phaff, adjudant van H.M. de Ko ningin, die de leiding van de rondrit had, gaf de beide bus-chauffeurs nog eenige in structies en toen stapten de dames en heeren die zicht plezier hadden in deze gebeurtenis, in de beide bussen, die met de ongeveer tachtig deelnemers vol waren. Op het Tournooiveld stopten de bussen, tegenover het établissement van den op al len wereldtentoonstellingen bekenden Frans Goemans, de oud-hollandsche poffertjes kraam, die hier tijdelijk is opgeslagen en met haar gelllumin. oud-hollandschen ge vel een ongewone plaats op den zoo defti- gen Voorhout inneemt. Met moeite had de eigenaar, bij wien kort te voren plaatsen voor een groot gezelschap waren gereserveerd, een kleine twintig ta fels vrijgehouden en te kwart over tien stroomden de dames en heeren binnen. Het werd een genoeglijk uurtje van echt oud-hol landsche vreugde. Een enkele maal eens los van het strenge hofprotocol en toch allen tezamen, wat buiten den dienst slechts zelden voorkomt, hadden de leden der hofhouding zichtbaar en hoorbaar ple zier in het geval, temeer waar het overige publiek er geen idee van had, welk gezel schap de invasie had veroorzaakt en met de jool van de groep onbekenden mee genoot. De aanwezigheid van burgemeester de Monchy, die dadelijk door velen uit het pu bliek herkend werd, deed de veronderstel ling opperen, dat het waarschijnlijk gasten van het gemeentebestuur van buiten den Haag zouden zijn. En inmiddels droegen de kellners stapels borden met wafels en pof fertjes aan en werden bij het uitdeelen daarvan ijverig geholpen door hofdames, kamerheeren, adjudanten enz. Het was ruim elf uur toen de dames en heeren in groepjes vertrokken en het ge zelschap geleidelijk uiteen ging, en enge- twijfeld zal in de komende dagen, als de vreugde van het geheele volk door de hof houding. ten geyolge van haar nauwer con tact met Koningin en Prinses dan wie ook intensiever dan door elk ander zal worden meebeleefd, deze Jolige avond, los van alle proticolaire verplichtingen, een aangename en vroolijke herinnering blijven. in staat stellen aan alle aanvraag te voldoen. Daarom is er van den eersten Kerstdag Zf in iedere bioscoop in Nederland de ge bruikelijke Bio-Vacantie-oordcollecte! Moge het Nederlandsche publiek zich ook nu weer van zijn beste zijde doen ken nen, moge het royaal zjjn, als altijd. Wie kunt U immers beter helpen dan het kind. dat zich zelf niet helpen kan! Het „Bio-Vacantieoord" vraagt het U, Wij rekenen op U, Het behoeftige kind dankt Ui EEN MOEDIG MAN. Emile Mathis is een dapper man, maar wij gaven hem toch nog niet de volle eer. Hij is Fransch automobielfabrikant, op bezoek te New York en zijn vrouw de gelukkige eige- naris van zeer kostbare ju weel en, die zij gaarne draagt De heer en mevrouw Mathis maakten te New York nogal plezier en be zochten er enkele nachtgelegenheden, waar louche individuen de sieraden van mevrouw opmerkten en besloten een poging te doen zich daarvan meester te maken. De boeven waren vijf in getal, allen gewapend, maar Mathis, die 's ochtends heel in de vroegte op straat voor het Plazahotel in het hart ja van New York werd aangehouden, joeg de aanvallers op de vlucht Deze hadden bij hun plan één kleinigheid over het hoofd gezien, dat n.1. Mathis een voormalig kam- picen-bokser was. Hij viel onmiddellijk aan en sloeg er zoo hard op, dat de misdadigers als kegels tegen den grond vlogen en opge krabbeld, het hazenpad kozen. De taxi chauffeur, die hen heer en mevrouw Mathis nuar hun hotel had gereden, had zich met het geval niet bemoeid. Ter verantwoording geroepen, verklaarde hij dl* met de woor den: „Ja ziet u, ik ten geen held". Bij de Juweelen, die mevrouw Mathis droeg, was een. armband, waarin een groote diamant gezet was, die eertijds had toebehoord aan keizerin Eugénie. Het is niet bekend, wie de daders gewee.'.t zijn. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was de vol gende: Nachtegaal, uitr., te Jodhpoer. Rietvink, uitr., te Rome. Kievit, thuisr., te Athene. NOODLANDING VAN EEN MILITAIR VLIEGTUIG. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is een militair vliegtuig van het type D-17, genummerd 205, door een defect in de olie leiding gedwongen geweest een noodlanding te maken onder Giessendam. Het vliegtuig, dat werd bestuurd door den sergeant- vlieger Hakkenberg van Gaasbeek, een K.L.M.-vlieger, die zijn militairen dienst vervult, kwam terecht in een drassig wei land, waar het met den rechtervleugel een paal raakte. De vleugel werd beschadigd. De bestuurdei heeft het vliegkamp Soes- terberg van zijn noodlanding op de hoogte gesteld, van waar een auto is vertrokken om het toestel te demonteeren. De D-17 was op weg van Gilze-Rijen naar de Kooy. Het maakt deel uit van de afdeeling Java, op Schiphol. (Van onzen correspondent). Brussel, 16 Dec. 1936. Jarenlang heeft men in België de poli tici hooren spreken over de heilige belangen van den middenstand, die het cement is van het maatschappelijk elven enz. doch men heeft nooit bepaalde maatregelen ge nomen om dezen middenstand ter hulp te komen. De middenstander is overigens ge woon zich zelf te redden, zoowel hier als elders. In België echter is men slechts gaan inzien dat er waarlijk iets moest worden gedaan toen de rexistische beweging plots als een storm is opgestoken en blijkbaar niet de proletarisch klassen, maar de mid- denstaandsklassen had weten te vereenigen in een klinkend protestMen is vrees gaan koesteren dat in België zou herhaald worden wat in Duitschland is gebeurd en toen is men eindelijk gaan bezinnen. Wy zullen het probleem niet wetenschappelijk pogen te behandelen. Het gaat slechts om kennismaking van wat er ten Zuiden van den Moerdijk gebeurt. Men heeft den straathandel geregeld en een zeker toezient ingevoerd Men heeft enkele maatregelen genomen om de ambachten te beschermen. Doch het groote „werk" moest nog steed3 gebeuren, namelijk den strijd tegen den groote warenhuizen en tegen de magazijnen met eenheidsprijzen een concreet resultaat bezorgen. Dit punt maakt deel uit van de groote beweging die er was op gericht aan te toonen dat de coöperatieven, welke, zoo- als men weet in België sterk ontwikkeld zijn, alsmede de groote warenhuizen be- voorbeeld worden in fiscaal opzicht, én dat wat de coöperatieven betreft, het particu liere karakter hiervan slechts denkbeeldig is, want dat iedereen daar waren kan koo pen. De regeering heeft duidelijk willen te kennen geven dat zij een bijzondere belang stelling heeft voor den middenstand en het ministerie van economische zaken heet ook h d'Ï den mid<ienstand. De mi nister, de heer Ph. van Isacker, die een ver- alSnV? 'Zad,gd man «•- heeft wel in gezien dat er niet overijld mocht worden te effen t? W Hü m0et wel ■effen dat het probleem heel wat ingewik- een studïrteen C?mm,#sie «Placht gegeven «moote warenh"1. VU1 het ProbI««n der STde Karntr Cn anderzljds heeft hil maed.end w T °ntWerp Van ««ndelwet ingediend, waardoor gedurende vier maan- den de openmg vsui elk groot waienhJL wordt verboden. De minister, die afgevge. digde is voor Mechelen, heeft niet kunne! beletten dat in de stad, waar zijn huizen, nog een groot warenhuis met heidsprijzen is tot stand gekomen, onder h«t protest van de kleinhandelaars. In de gr»T delwet, die ongetwijfeld nog zal moeter verlengd worden, is voorzien dat de mi- nister toelating zal kunnen verleenen om de groote warenhuizen, die in aanbouw of in organisatie zijn, op het oogenblik van de goedkeuring der wet, verder te laten af werken. Wat er binnen vier maanden of later zal gebeuren? Dat is voorloopig nog een vraag, teeken. De minister weet het zelf niet en hij weet ook niet of de openbare meening hem ten slotte zou volgen wanneer het gaan zal om maatregelen die de groote warenhulixen totaal zouden belemmeren in de diensten welke zij tot dusver aan het publiek bewe zen De groote warenhuizen hebben zich ver- dedigd en in hun publiciteit in de dagbla den, alsmede in hun warenhuizen zelf heb ben zij er het publiek op gewezen welke voordeelan zij aanbieden. Men moet erken nen dat 4 Brussel de groote warenhuizen een buitengewone vlucht hebben genomen en over een organisatie beschiikken die van de beste is der Europeesche hoofdsteden. De levendigste straat van de stad, de Nieuwstraat dankt haar welvaart aan de groote warenhuizen, die het centrum van de stad in deze wijk handhaven, ondanks alle pogingen het centrum te ver plaatsen. De rexisten en ook de communisten hebben er den Brusselschen burgemeester, Ad. Max, tevens volksvertegenwoordiger en minister van Staat, van beschuldigd dat hij belangen had in de groote warenhuizen en de belan gen van de kleinhandelaars daarom moed willig uit het oog verloor. De burgemeester heeft deze beschuldiging met misprijzen van de hand gewezen. Dat was ook het beste. Doch een voor de warenhuizen minder aan gename logenstraffing is het feit dat het Brusselsche stadsbestuur heeft uitgepakt met een voorstel om, in afwachting dat ie regeering haar plannen uitwerkt, de groote warenhuizen met een extra-belasting te be denken. Met ingang van 1 Januari zal deze belasting verschuldigd zijn volgens de ver schillende takken van handelsbedrijvigheid die worden uitgeoefend. Indien eenzelfde onderneming haar bedrijvigheid over ver scheidene lokalen uitstrekt, zelfs v-anneer deze van elkander verwijderd zijn, dan wordt zij belast alsof alle inrichtingen in eenzelfde lokaal waren ondergebracht On dernemingen, waarvan de lokalen samen niet grooter zijn dan 125 vierkante meter of waarin in et meer dan 20 bedienden werkzaam zijn, ontsnappen aan de taks. De handelstak die als hoofdbedrijvigheid wordt opgegeven, ontsnapt aan de belasting. De taks bedraagt 500 fr. voor de tweede afdee ling, 1000 fr. voor de derde branche, 3000 fr. voor de vierde, 5000 fr. voor de vijfde, 7000 fr. voor de zesde, 9000 fr. voor de zevende en 10.000 fr. voor elke volgende afdeeling Men begrijpt dat de groote warenhuizen de zen nieuwen druk niet gaarne hebben zien aankomen en zij hebben dan ook bij wijze van protest gedurende geruim en tijd beslo- ten na de sluitingsuren geen licht meer aan te maken voor de etalages, vrat in de huurt een doodsch uitzicht geeft Zij hebben -ge schriften uitgegeven om te betoogen dat de nieuwe taksen de handelsvrijheid een deuk geven, dat zij eenvoudig zijn en dus on rechtvaardig, dat zij anti-economisch zijn, omdat de groote warenhuizen de levens duurte bestrijden door de prijzen laag te houden, enz. De leiders van de warenhuizen herinneren er aan dat zij, na de devaluatie, maanden lang de prijzen van hun artikelen ongewijzigd hebben gelaten, in antwoord op het verzoek van de regeering en zij aldus hebben weten te beletten, door hun stocks tegen de oude prijzen te verkoopen, dat da prijzen plots omhoog liepen Zij verzetten zich niet tegen belasting maar verlangen dat geen eenzijdige taksen zouden worden geheven. Zij voeren verder san dat de kleinhandelaars, indien zij zich weten te vereenigen, over dezelfde mkoopvoordsslsn kunnen beschikken als de groote warenhui zen en dat zij, door een verstandige orga nisatie en door goede kennis van hun vak, zelfs nader tot hun klanten kunnen staan dan de groote warenhuizen Zooals men ziet is de strijd van de klein handelaars tegen de groote warenhuizen is een nieuw stadium getreden. Het verdiast vermelding omdat le problemen die zich hier stellen ook buiten de grenzen tot heel wat politieke moeilijkheden hebben aanlei ding gegeven Hier te land is men, dat zal da lezer wel inzien, nog ver van een definitie»* oplosing. O.L zal men moeilijk steun vinden bij de openbare meening voor wat anders dan gelijkberechtiging op alle gebier opdat noch de groote warenhuizen, noch de coö peratieven, noch de marskramers zou»** bevoordeeld zijn en geen oneerlijke concur rentie zouden kunnen aandoen aan dan middenstund. Slechts door handelsvrijheid kun de levensstandaard worden gegeregeld. Dal is een exloma dat men ln dezen tijd veelal uit het oog verliest maar dat hier toch nog vrienden telt Daarnaast moeten de handelaars uit den middenstand want er zijn nog andere zich groepeeren om zich te doen gelden. De eenige bescherminl waarop zij zouden moeten aanspraak ma ken is bescherming van het publiek tegsn alle mogelijke fantasistische uitverkoop*» enz. van groote warenhuizen. Aldus de mee- ni"g die men links en rechts uitgedrukt vindt. Doch, zooals gezegd, is de strijd slechts aan zijn begin. Elke week een Alkmaarsche Kaasmarkt- Eiken dag een ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6