Het verkeer op den weg eischte ook met Kerstmis zijn tol. S fi'ÏÏÏ - ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 28 DECEMBER 1936 Binnenland In een tijdsverloop van drie dagen diverse ernstige ongelukken, waarbij 10 personen om het leven kwamen. Auto's te Middelburg en Stadskanaal te water. Twee dames verdronken. auto met vier personen te water. *Chl XtCr vtenC-KwadUa, autobotsing te stompwijk. Inbraak In juwelierswinkel te den Haag. Voor f 20.000 sieraden ontvreemd. Kerstrede ir. J. W. Albarda. i. j. drilsma t Vooraanstaande figuur in ziekenfondswezen. nederlandsche zionistenbond. E«n Kerstmis zonder ongelukken is het helaas ook dit jaar niet geworden. Want in de afgeloopen drie dagen hebben er zelfs zeer ernstige ongeluk ken plaats gehad. Gladheid van den weg en vooral ook de mist waren in veel gevallen de oorzaak. Bij Schagen botste een auto tegen een trein: de drie vrouwelijke inzit tenden kwamen om. (Zie Stads nieuws). Bij Middelburg reed een auto het water in: twee dooden, en wéér waren de vrouwelijke leden van het gezelschap het slachtoffer. Verder tal van andere ongevallen: de meeste met één doode, andere met eenige ge wonden. Wij laten hieronder de droeve lijst volgen: Auto te water gereden. De mist heeft in den nacht van Zater dag op Zondag twee slachtoffers geëischt. Omstreeks één uur in dien nacht bega ven twee dames en heeren uit Goes, die den tweeden kerstdag te Middelburg had den doorgebracht, zich per taxi naar hun woonplaats. Op den hoek van de Maisbaai en de Loskade te Middelburg is de auto, die bestuurd werd door den heer J. Pan- tus uit Goes in het kanaal gereden. De be- gtuurder en de twee zich in de auto be vindende heeren J. Braam en G. de Pan, konden zich door het verbrijzelen van de voorruit uit het voertuig bevrijden. Zij werden door een voorbijganger, die op het hooren van den slag in het water was toegesneld, door handreiking op den wal getrokken. De beide dames, die zich in den wagen bevonden, de 29-jarige m. van Hoorn, echtgenoote van den heer de Pan en haar 21-jarige zuster, C. van Hoorn, konden niet uit de auto komen en verdronken jammerlijk. Tragische bijzonderheid. Eerst toen de wagen met behulp van een kraan tegen den wal was op getrok ken, konden de slachtoffers worden be vrijd. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Mevrouw de Panvan Hoorn was moe der van zes kinderen van drie tot twaalf jaar. Haar zuster was ongehuwd. De bestuurder verdronken. Gistermiddag omstreeks half één is een personenauto, waarin vier personen geze ten waren, bestuurd door den heer H. Rubingh uit Stadskanaal, naby de Gassel- temiiveenschebocht in het kanaal gereden. De bestuurder moest uitwijken voor eenige kinderen, die op den weg aan het spelen waren. De wagen slipte, kantelde en kwam in het kanaal terecht. Direct was hulp ter plaatse en men slaagde er in drie der inzittenden, den heer Moesker diens echtgenoote en den heer Bartels, allen uit Stadskanaal, spoedig op het droge brengen Zij waren echter zoodanig ge schrokken, dat zij vergaten mede te dee- ïen' half uur later, toen men de» «O» oDgehaald had, levenloos achter het stuu vandaan gehaaldMen heeftt nog getrach de levensgeesten op te wekken, doch m mocht niet meer baten. H y overige Stadskanaal overgebracht, dedrl®ovg nesonen die geen noemenswaardig letsel pesonen, cue s later huiswaarts hadden bekomen, konde- ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Personenauto door tractor gegre- Je" twee inzittenden vry ernstig gewond. Een huurauto met vyf Donderdagavond om juim kwajt ^r Zl Riiksweg Amsterdam-Hoorn dat den Ryks g passeerenden kruist, gegrepen door een P<* tractor met goederenwagen. De aute^rd geheel in elkaar gereden. De gevo^ waren gelukkig minder ernstig dar^men aanvankelijk meende. Drie personen, waaronder de bestuurder, waren vrywel zonder letsel gebleven, doch de °venge twee hadden vrij ernstige vei wondmgen bekomen. Het waren de heeren Veldman en Visser, de laatste afkomstig uit Rot- ^Nadat zy in een café door dokter van der Steen waren geholpen, zyn zy naar ziekenhuis te Purmerend overge wicht De overige bij het ongeluk be trokkenen waren de heeren Sj. Vellinga troKKen h Vellinga, beiden uit HarUngen en de heei van der Gaast uit vjam Het gezelschap was op weg van de hÏÏT!aSrl!Sesleep, Ook de tractor was zwaar beschadigd. Zaterdagochtend zijn op den Kostver- lorenweg te Stompwijk tengevolge van den mist een personenauto en een vrachtauto, van den veehandelaar C. var den Akker, beladen met melkbussen, tegen elkaar gebotst. De melkauto sloeg driemaal over den kop en kwam in een sloot terecht. De be stuurder kon spoedig op bet droge wor den gebracht. Hij had veel builen en schrammen opgeloopen. Dit was ook het geval met den bestuurder van de perso nenauto, den heer Th. van Leeuwen uit Wilsveen. Mej. Auwerlaan, die ock in laatstgenoemde auto zat, brak een arm en is ter verpleging opgenomen in de St. Anteniushoeve te Voorbu.g. Elf bussen melk gingen verloren. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. De vrachtauto moest worden wegge sleept. OUDE MAN DOOR STOOMTRAM AANGEREDEN. Het slachtoffer overleden. Woensdagavond is de zeventigjarige D. W., die in beschonken toestand ver keerde, door een goederentram van de Geldersch-Westfaalsche Stoomtram Maat schappij te Aalten aangereden. Ernstig gewond en met een gebroken been is de man naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd, waar hij in den loop van Donderdag is overleden. DOODELIJKE AANRIJDING TE VLISSINGEN. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is op den weg tusschen Vlissingen en Koude- keke de arbeider Kopejan, die daar wan delde, door een personenauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat :e Koudekerke woonde, was ongeveer 35 jaar. AUTOBOTSING IN DE RESIDENTIE. Twee gewonden, ernstig. waarvan een Gistermorgen zijn tengevolge van den dikken mist twee auto's, resp. bestuurd door de chauffeurs J. N. te Scheveningen en W. R. uit de Appelstraat te den Haag met vrij groote vaart op de Soestdijksche kade tegen elkaar gereden. De slag was zoo hevig, dat beide wa gens geheel in elkaar gedrukt werden. De chauffeur J. N. was er zeer ernstig aan toe. Met een schedelbasisfractuur en inwendige kneuzingen is hij naar het zie kenhuis aan den Zuidwal overgebracht. W. R. had slechts lichte kwetsuren op geloopen, o.m. een neusbeen gekneusd. Hij kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP TE DELFT. Commissaris van politie te Delft vraagt inlichtingen. Zaterdagochtend omstreeks elf uur werd op den Delfgauwscheweg nabij den Pauwmolen te Delft, de wielrijder M. van der Steenhoven uit Lelft, door een auto aangereden. Ofschoon de verwondingen zich aan vankelijk niet ernstig lieten aanzien, is het slachtoffer gisteren in het gasthuis te Delft aan de opgeloopen kwetsuren over leden. De bestuurder van de auto, welke de aanrijding veroorzaakt had, is na het on geval doorgereden. In verband met deze aanrijding ver zoekt de commissaris van politie te Delft, den autobestuurder, die direct na het on geval aan omstanders verklaard heeft, de juiste toedracht van het gebeurde te we ten, zich zoo spoedig mogelijk aan zijn bureau, afdeeling recherche, te vervoegen. ONBESUISDE JONGEMAN VEROORZAAKT AUTO-ONGELUK. Een doode, een ernstig gewonde. Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft zich op den Schaesterbergerweg te Schaesberg een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij een persoon den dood heeft gevonden en een vrij ernstig ver wond werd. De toedracht was als volgt: Gisteren had de 17-jarige jongeling S. uit Heerlen de auto van zijn vader, welke voor een reparatie in een garage was ge bracht, buiten medeweten van zijn vader gehaald voor het maken van een uitstapje. Onderweg kreeg de auto een lekken band, zoodat de jongen haar in een garage >.e Schaesberg achterliet. Een plotseling sterf geval maakte het echter noodzakelijk, dat de vader de beschikking kreeg over zijn auto, zoodat de jongeman gistermorgen vroeg in allerijl naar Schaesberg toog om den wagen op te halen. Met een vaart van naar schatting 60 tot "70 K M. reed hij langs den Schaesterbergerveg naar Heer len. Zijn nervositeit was naar het schijnt nog grooter geworden door de omstandig heid, dat de weg beijzeld was, althans, toen hij voor zich uit een aantal wielrijders zag rijden, remde hy plotseling, zonder dat daartoe eenige noodzaak aanwezig was, met het gevolg, dat de wager. slipte, het trottoir op vloog en vervolgens nog drie maal heen en weer over den weg zeulde. Een der genoemde wielrijders, de heer Bührmann, werd door de auto gegrepen en zoo ernstig gewond, dat hy zeer spoedig daarna overleed. Een tweede, de schoonzoon van den heer Bührmann, liep een hoofdwonde en eenige schaafwonden op, terwijl een der de, de heer Plantings, eenige kleine kneu zingen opliep. Van nog een vierde wiel rijder werd het rijwiel totaal vernield doch de man zelf bleef ongedeerd. De auto schoot na deze verrichtingen in een heg en bleef daar steken. De jongeman kwam er met den schrik af. Hij is in arrest gesteld en zal ter beschikking van de justitie ge steld worden. Uiteraard had hU geen rijbewijs, noch nummerbewys by zich. Gedurende de afwezigheid van den eigenaar hebben inbrekers zich Za terdagavond tusschen 8 en 11 uur toe gang verschaft tot een juwelierswin kel in de Boekhorststraat te Den Haag en voor een bedrag van ongeveer 20.000 aan gouden sieraden, juwee- len, horloges, enz. ontvreemd. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de daders via het dak van een belendend perceel en door het breken van een ruit in het zolderraam op de boven verdieping van de bewuste zaak zyn binnen gekomen. Toen ze in den winkel daarna hun slag sloegen, hebben ze, opdat ze niet in hun werk gestoord zouden worden de buitendeur gegrendeld en het rol luik voor de vitrine laten zakken. Nadat ze wat van hun gading was, ingepakt hadden, zijn ze vermoedelijk weer op dezelfde wyze, waarop ze ge komen waren, verdwenen. De federatie Amsterdam van de S.D.A.P heeft lsten Kerstdag in de Apollo-hal ie Amsterdam haar jaarlyksche openbare kerstvergadering gehouden, waar de poli tieke leider der party, ir. J. W. A 1 b a r d a een rede heeft uitgesproken. De groote ruimte was met duizenden toehoorders ge vuld. 6 Ir. Albarda deed eerst uitkomen, dat de botsing tusschen fascisme en democratie in Spanje, waarin een groot volk ten onder gaat, zelfs in zijn oorsprong niet een strijd is tegen het katholicisme, het is een strijd waarin de jonge Spaansche democratie met den moed der vertwijfeling vecht voor haar behoud en voor dat van de democratie in Europa. Het wordt immers een poging van Duitschland om zich ten zuiden van Frank rijk een machtspositie te verzekeren, waar van het in den komenden oorlog gebruik kan maken. Als de democratie in Europa niet ten onder gaat, zal dit aan den moed der Spaansche arbeiders te danken zijn Ter- wyl het fascisme, oorlog en armoede in zijn armen dragend, zich in zyn ware gedaante toont, is de vredesgezindheid van het Neder- landsche volk grooter dan ooit. Het eenige wat het kan doen om den oorlog af te wen den is mede te werken aan de bescherming van den Volkenbond Ook in ons land is de tegenstelling tusschen fascisme en demo cratie, niet tusschen fascisme en commu nisme. Vergeefs pogen Mussert eenerzij ds en L. de Visser anderzijds die valsche tegen stelling ook voor Nederland te construeeren Nog altijd vinden het fascisme en het com munisme tezamen vier vijfde van ons volk tegen zich. De tijd is nog niet gekomen, dat het com munisme en het fascisme zullen uitvech ten aan welk soort dictatuur de vrijheid van Nederland ten prooi zal vallen. De groote meerderheid van ons volk wil noch de eene noch de andere dictatuur, maar alleen de vrijheid en de democratie. En wat de S D A.P. betreft, zy blijft bedanken voor het haar door de communisten al zoo dikwijls vergeefs opgedrongen eenheidsfront, zooals wij feestelijk bedanken voor de ons gezonden uitnoodigingen tot by woning van het ver- kiezings-congres der communisten. Wij nemen geen uitnoodigingen aan van lieden die het Nederladsche volk zyn vrijheid' willen ontnemen. Deze beweging, aldus ir. Albarda, verder, is een politieke macht ge worden, die door niemand is weg te cijfe ren. In den verkiezingsstrijd is zy op een zware proef gesteld, zy heeft deze glansrijk door staan en haar hechtheid bewezen. Zy draagt verantwoordelijkheid voor het lot van het volk, en moet bereid zyn nog grootere ver antwoordelijkheid te aanvaarden. In dit be sef, met ons plan van den arbeid, dat den weg wijst naar herstel van de welvaart gaan wij den verkiezingsstrijd tegemoet on bevreesd voor de bedreigingen van den Nederlandschen adspirant-dictator, onge voelig voor de vleitaal van de communisten die tot ons kwamen met een eenheidsaanbod Het beste hervormingsplan blijft een spe: van machtelooze woorden, als niet eerst het evenwicht van de staatsfinanciën en het economische leven hersteld worden. Ook hiervan diep doordrongen, zullen wü den verkiezingsstrijd met groot vertrouwen voeren. het Vrijdagochtend is te Amsterdam op 72- jarigen leeftijd overleden de heer I. J. Drilsma, bestuurder en tot voor enkele weken voorzitter van het bekende Am- sterdamsche arbeiders-ziekenfonds „Zie kenzorg", tevens president-commissaris van de N. V. Levensverzekering Maat schappij „Z. Z." (Ziekenzorg), KLINKER DOOR PLANK GEDOOD. Ongeluk aan boord van Brazili- aansch stoomschip. Aan boord van het Braziliaanse stoomschip „Parma Heber», dat Ugpkute heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam was de 4l- jarige klinker M. Boger* uit de Voetsius straat te Rotterdam bezig met het verrich ten van werkzaamheden. Op een Se8ev moment, toen de man onder een lucht koker doorliep, wierp men juist Pla£* omlaag, waardoor B. werd getroffen. Hy kreeg het voorwerp op het hoofd en wa op slag dood. Per politieboot is het stof felijk overschot van den man naar het bureau van de rivierpolitie overgebracht. RONSELEN VAN WERKLOOZEN VOOR SPANJE. Het onderzoek der Amsterdamsche recherche. Eenigen tijd geleden hebben wy er mel ding van gemaakt, dat de cherche een onderzoek ter hand heeft g nomen in verband met klachten, volgens welke in de hoofdstad een organisatie aan het werk zou zijn voor het ronseler van werkloozen, die dan onder voorspiegeling dat zij op een Spaansch schip gemonsterd konden worden, in werkelijkheid in Spanje naar het front werden gezonden. De recherche heeft thans aanleiding gevonden, een te Amsterdam woonachti gen revolutionnair, zekeren J. N., op het hoofdbureau te ontbieden, waar hy lang durig over zijn bemoeiingen in deze zaak is gehoord. N. is na dit verhoor heenge zonden. Een arrestatie is tot dusver me verricht. )E MOORD TE LEEK. Twee personen aangehouden. Het onderzoek inzake den moord op den 66-jarigen Chr. Reyntjes te Leek, ge pleegd in den nacht van 1 op 2 December, duurt nog steeds voort. Donderdagochtend zyn leden van het parket te Groningen opnieuw naar Leek gekomen, om nog eenige personen te Na afloop van dit verhoor is onder lei ding van den Groningschen commissaris van politie een inval gedaan in een cafe in de Sledemennerstraat te Groningen. De caféhouder, diens vrouw en twee andere personen, zyn naar het politie u- reau geleid. De caféhouder en zyn echtge noote zijn in den loop van den dag vryge- laten. doch men achtte termen aanwezig, de beide andere personen m arrest houden. STIJGING AANTAL WERKLOOZEN. Toeneming echter minder groot dan verleden jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat het aantal geheel werkloo zen, by alle organen der openbare arbeids bemiddeling als werkzoekende ingeschreven einde November bedroeg 419.480 tegen 394.444 einde October j.L De stijging be draagt dus 25.036. Bij vergelijking met opgaven van vorig maanden moet men er echter rekening mede houden, dat de loop der cijfers wordt beïn vloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratieven aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te be vorderen. Uit een overzicht betreffende de overeen komstige maanden van 1935 blijkt, dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. VECHTPARTIJ TUSSCHEN NEDERLANDERS IN ANTWERPEN. In üen nacht van Zaterdag op Zondag is tusschen een aanta". Nederlanders, drie jongemannen en twee meisjes, te Antwer pen twist ontstaan. Het geschil liep zoo hoog, dat het tot vechten kvam. waarby zekere Tilveren, wonende te Oud- Gastel, zoo ernstig gewond werd, ter van de Kamer van Koophandel en Fa- heen hij was overgebracht, overleed. De beide andere jongemannen zijn in arrest gesteld. N.S.B.-KERSTMIS-VIERING. Ir. Mussert houdt Kerstrede. Ongeveer twaalfhonderd mannen, vrou wen en jongelieden hebben 2en Keistdig deelgenomen aan den Kerstmarsch van ie „Nationaal Socialistische Beweging in Ne derland", welke van Amsterdam uit gangspunt de Apollohal voerde tot Aak- meer, een route in haar geheel van ruim 10 K.M. Ook dit jaar had de Amsterdamsche po litie geen toesteming verleend om op *et grondgebied der gemeente in gesloten co lonnes te marcheeren. Het loopen in rechte ryen was streng verboden, evenals het mee voeren van ontplooide vlaggen en vaandels. De deelnemers verlieten de Apollohal der halve in kleine clubjes volgens uitdruk kelijk voorschrift niet grooter dan tien per sonen en in deze formaties werd langs den Zuidelijken Wandelweg de Amstelveen- scheweg bereikt, waar dan, even buiten de grens der gemeente, in marschorde de tocht naar Aalsmeer, via Schiphol, begonnen kon worden. Tegen half vijf waren alle N.S.B.-wande- laars weer in de Apollohal terug. Nabij het gebouw was ook toen, evenals des ochtends by het vertrek, veel politie aanwezig, ter controle o.a. van de voorschriften. In de groote zaal waren zoo zegt de Te legraaf honderden byeen ter begroeting van de deelnemers aan den Kerstwandel tocht. Nadat eenige souvenirs en bijzondere prijzen uitgereikt waren, hield de voorma lige inspecteur der nu ontbonden W.A.-af- deelingen, gepens. kolonel Hogewind, een korte toespraak. Daarin constateerde hij, dat zeer vele oud-W.A.-leden thans weer meege- marcheerd hebben, tot zijn spijt zonder de stormvlaggen, welke nu sedert een jaar in het hoofdkwartier te Utrecht opgeborgen liggen. Na zijn leedwezen uitgesproken te hebben over de strenge politiemaatregelen, ten opzichte van den N.S.B.-marsch, sprak de heer Hogewind den wensch uit, dat de „Mussert-soldaten" het volgend jaar in nog grooter getale aanwezig zouden zyn. De N.S.B.-leider, daarna ter vergadering komende, werd met luid gejuich begroet. Ook ir. Mussert hield een toespraak, waar bij hy o.m. zeide, dat degenen, die op dezen dag buiten Amsterdam in de gelederen ge- loopen hebben, wel is waar geen helden daden verricht hebben, maar toch blijk ga ven van een geest van willen en volharden, in weerwil van „mistig weer en zure politie agenten". De spreker verkondigde in zijit korte rede verder enkele nationaal-socialis- tische leuzen en wenschen om ten slotte zyn volgelingen een voorspoedig Nieuwjaar toe te wenschen. Algemeene vergadering, De Nederlandsche Zionistenbond heeft Zaterdag en Zondag in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam zyn jaarlyksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede wydde de voorzitter, mr. A. J. Herzberg, een beschouwing aan den catastrofalen toestand, waarin het groot ste deel van het joodsche volk verkeert. Spr, memoreerde in dit verband de voorstellen der Poolsche regeering inzake de joodsche emigratie. Deze voorstellen zijn leerzaam voor de positie der joden. Als de overbevol king of vermeende overbevolking van Polen moet worden verholpen, dan gaat het in da eerste plaats met opoffering van de joden. Zy nemen dus opnieuw de positie van zon debok in. De vervolging der joden in Duitschland duurt nog steeds voort. Het in Zwitserland tegen Frankfurter ge voerde proces besprekende, zeide spr., dat het een illusie is te meenen, dat van zoo danige processen eenig nut kan uitgaan. De daad van Frankfurter, die spr. afkeurde, toont aan, waartoe de joodsche jeugd kan komen, indien haar geen weg gewezen wordt naar eervol werk. In Londen is het in het afgeloopen Jaar tot excessen tegen de joden gekomen, in Frankrijk heeft het optreden van een jood als premier tot een discussie aanleiding gegeven over de vraag of het juist is, dat een jood een zoo geprononceerde plaats inneemt Indien Blum succes zal hebben, zal hy tot de bloem van Frankrijk worden gerekend, en in het tegenovergestelde geval tot de joodsche distels. Ook in Nederland kan men by herhaling lezen, hoe de joodsche geboorte van poli tieke tegenstanders openlijk in het debat wordt gebracht en zulks met een onverholen speculatie op antisemietissche instincten. Deze beginnen daarmede een rol te spelen in het politieke leven, hetgeen geen geringe beteeken is heeft. Spr. ging vervolgens in op de gebeurte nissen in Palestina en verzette zich tegen de meen in g, dat de joden daar slechts rechten hebben in zoo verre zij den Arabieren voor deel brengen. Het recht der joden op Palestina is een autononom recht, hetgeen echter allerminst wil zeggen, dat het belang der Arabieren niet met het opbouwwerk zou zijn gebaat of niet in dit opbouwwerk zou kunnen wor den ingeschakeld. Er moet echter aan wor den vastgehouden, dat de zionistische be weging in Palestina de oplossing zoekt voor het joodsche vraagstuk, zijnde een nationaal tehuis voor de joden, en geen nieuw immi gratieland. Spr. herinnerde aan de rustige en gedis ciplineerde houding van de joden in Palesti na gedurende de zes maanden van terreur, die onmogelijk ware geweest, als de ver wachting niet had bestaan, dat in Palestina een joodsche toekomst zou worden opge bouwd. Over de houding van de Engelsche regeering tijdens den terreur en ook daar na, bestaan ernstige klachten. Spr. herdacht de gevallenen in Palestina, alsook den eere president der Zionistische wereldorganisatie, Nahum Sokolow, en den burgemeester van Tel-Aviv, Meier Dizengoff, die beiden over leden zyn. Spr. herinnerde aan het nationale feest, dat in Nederland thans wordt gevierd. Niemand begrijpt beter, dat juist de zionis ten, die begrip hebben voor nationalisme, wat het Nederlandsche volk in deze dagen vervult. De Nederlandsche joden hebben alle reden het feest van Oranje mede te vieren. De Nederlandsche Zionistenbond maakt zich tot tolk van het geheele joodsche volk als het de koningin en het vorstelijk oaar zyn eerbiedige gelukwenschen aan biedt. In de voortgezettte bijeenkomst van den Nederlandschen Zionistenbond heeft de heer Nehemia de Lieme een referaat gehouden over het onderwerp: „Zionistische politiek". Spr. schetste den huidigen toestand in Palestina, welke tot het instellen van de koninklijke commissie heeft geleid. Doch hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven, dat de Engelsche troepen niet zoo snel waren teruggetrokken. Vooral niet omdat de jood sche bevolking van Palestina niet voldoende in staat is gesteld zich in noodweer te ver dedigen. Wat betreft het verwijt der communisten, dat de zionisten de imperialistische belan gen van Engeland dienen, zeide sprdat de zionisten er niets op tegen hebben, dat hun belangen parellel loopen met die van Enge land, mits de zionistische idealen hiermede worden gediend. Wanneer er in Palestina Arabieren zijn, die een Arabisch Palestina wenschen, dan is dit verlangen in stryd met het mandaat en op dit punt kunnen de zionisten en de Ara- bieien elkaar niet ontmoeten# Een ijzeren wet, dat de joden nergens een meerderheid mogen vormen, ook niet in Palestina en overal een minderheid moeten zyn, ook in Palestina, erkennen wij niet Wanneer men vasthoudt aan dezen gebrui kmaken term van Arabieren, dan vormen de Arabieren in velerlei landen van ettelijke malen de uitgestrektheid van Palestina de meerderheid en beheerschen deze landen. Dat dit nu ook ten westen van den Jordaan zoo zou moeten zijn, is niet te aanvaarden. Het is ook niet in overeenstemming met de historische beteekenls van Palestina en met de plechtige toezegging in het mandaat be zegeld, die zooveel mogendheden aan het joodsche volk hebben gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5