DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gasten bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. 138e Jaargang De algemeene toestand. Het officieele programma van de plechtigheden. Stad en Om^eoittg. Het leven van onze Kroonprinses in beeld. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE AD VERTEN"" EENs Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 304 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 29 December 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 29 December. Kerstmis is voorbij en Nieuwjaar is in aantocht. En de weinige dagen, die er tus- schen liggen, brengen in den regel weinig nieuws, weinig belangwekkend nieuws ten minste. Ook dit jaar wordt daar geen uitzonde ring op gemaakt, als wij den Spaanschen burgeroorlog tenminste even vergeten. Duitschland houdt zich rustig, Frankrijk is kalm, Italië is in rust gegaan en Engeland heeft vacantie genomen. Terwijl in China de jongste puzzle juist op tijd is opgelost! Wij moeten ons dus in dit overzicht wel tot Spanje bepalen en dan is het merkwaar dig, dat men zich in dit geloovige land, waar toch het katholicisme overheerschend is, hee- lemaal niet gestoord heeft aan het Kerst feest. Want juist gedurende de Kerstdagen is de strijd met nieuwe hevigheid ontbrand. Het lykt er op, dat generaal Franco eindelijk een beslissing wil, maar het lijkt er evenwel op, dat de regeeringstroepen sterk genoeg zijn, om een succes van Franco te voorko men. Thans is, na die bewogen Kerstdagen, weer rust in het land gekomen, want na Zondag is er betrekkelijk weinig meer ge vochten op de verschillende fronten. I] Is er dus van het gevechtsfront weinig nieuws te melden, de politieke kant van den oorlog houdt ons nog altijd bezig. Vandaag vragen wij de aandacht voor een Britsch- Franschen stap te Berlijn. De ambassadeurs van beide landen in Berlijn hebben nota's overhandigd, die betrekking hebben op een strengere toepassing van het beginsel der niet-inmenging in Spanje. De antwoorden van Rome en Berlijn op de Britsch-Fransche voorstellen inzake net niet doen aanwerven van vrijwilligers voor Spanje worden volgens Reuter te Londen met belangstelling afgewacht. Wat er ook gebeure, Frankrijk en Engeland hebben niet in het minst het voornemen hun tegenwoor dige politiek van niet-inmenging op te geven en zij hebben geen aanbod tot economische samenwerking gedaan om de toestemming van Duitschland in deze kwestie te krijgen. Het D.N.B. teekent hierbij aan, dat het hier den aangekondigden stap betreft van de Britsche en de Fransche regeeringen bij de andere betrokken mogendheden, om deze op de beteekenis van de kwestie der vrij willigers in Spanje te wijzen, welke kwestie sedert eenigen tijd in de noninterventie- commisie te Londen wordt besproken. Zooals bekend, zoo voegt het Duitsche nieuwsbureau hieraan toe, heeft de Duitsche regeering harer~reeds eenige maanden geleden deze 1 als het belangrijkste probleem van .enging in de Spaansehe aangelegenhedc.. gekenschetst. Het feit dat noch Hitier noch von Neurath verandering hebben gebracht in hun vacan- tieplannen, om de reeds eenige dagen gele den aangekondigde nota's in ontvangst te nemen, toont volgens Havas, dat men er geen urgent karakter aan toeschrijft. Alles wijst er op (aldus Havas verder) dat de no ta's, na door de diensten van de Wilhelm- strasse vertaald te zijn, eerst gister, Maan dag, aan den kanselier zijn toegezonden. Zekere aanwijzingen van den laatsten tijd uit politieke kringen deden (zoo gaat Havas voort) een zekere verzachting van de Duit sche politiek inzake Spanje voorzien. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Hitier, in weer wil van zijn haat tegen het bolsjewisme en zijn uitgesproken wil om dit geen invloed te doen krijgen in West-Europa, zou aarzelen alvorens het Duitsche rijk in een militair avontuur te betrekken waarbij Duitschland, geïsoleerd en ten prooi aan ernstige econo mische moeilijkheden, te groote risico's zou loopen. Het zal echter zijn daadwerkelijke sympathie voor Franco handhaven. De Engelsche bladen vragen zich af, wat Hitier ten aanzien van Spanje zal besluiten. De „Times" schrijft, dat geen enkele Fran sche regeering onverschillig en werkeloos kan blijven tegenover het schouwspel van een Duitschland, dat op onbeperkte wijze de sterkte van het in Spanje georganiseerde le ger verhoogt. Er is reden te hopen, dat het nieuwe Fransch-Engelsche beroep op Berlijn niet lichtvaardig van de hand zal worden gewezen. De Berlijnsche correspondent van de „Ti mes" zegt, dat na het rapport door generaal Faupel bli zijn terugkeer uit Spanje inge diend, het probleem waarvoor Hitier is ge steld het volgende is: Het schijnt dat men óf alle vrijwilligers moet terugroepen óf wel dat men als men 'n overwinning van gene raal Franco wil verzekeren, integendeel aan zienlijke versterkingen moet zenden. Het exposé van generaal Faupel zou een gunstig onthaal hebben gevonden bij de chefs van den Duitschen generalen staf, die niet ver stoord zouden zijn als de uitwerking van het rapport zou zijn dat het de regeering zou doen afzien van een hachelijk avontuur. Heethoofden zullen echter steeds kunnen betoogen dat het prestige van Duitschland op het spel staat. MUNITIEFABRIEK TE HAMBURG MET AMERIKAANSCHEN STEUN? Volgens het Weensche blad „Der Mor gen" zou de Duitsche rijksregeering haar toestemming hebben verleend tot de op richting van een munitiefabriek te Ham burg, met deelneming van het Grace Syn- dicate te New-York, dat een filiaal te Hamburg heeft. Het aandeelenkapitaal van deze onderneming zou 30 millioen R.M. groot zijn en in drie tranches worden ondergebracht, elk groot 10 millioen. De inteekenaren zouden de aandeelen slechts tegen Sperrmarken kunnen koopen. De Bank für Industrie-obligationen te Berlijn zou dit kapitaal waarborgen jegens de be zitters van Sperrmarken, die hun saldi ter beschikking zouden stellen van deze on derneming. Gedurende de eerste drie jaren der exploitatie zouden de winsten aldus verdeeld worden, dat 50 pet. aan de rijksbank en 50 pet. aan het Grace Syndi- cate zouden komen. Later zou het percen tage van de rijksbank teruggebracht worden tot 30 pet. Na 25 jaar exploitatie zou de onderneming automatisch aan den staat vervallen. Er wordt 4 pet. rente ge garandeerd, betaalbaar in goud. De financiering van deze groote affaire, die bestemd is de Duitsche munitiefabrie ken te ontlasten, welke zooveel mogelijk hun productie voor het buitenland zullen beperken, lijkt reeds thans verzekerd. De fabriek te Hamburg zou 1 Juli 1937 met de fabricatie beginnen. GROOTE BRAND TE HOSCHIRO. De havenstad Hoschiro in het Noord westen van Japan is door een feilen brand geteisterd. 150 huizen werden door het vuur vernield. Het blusschingswerk werd bemoeilijkt door den hevigen storm. In de laatste 35 jaar is dit de tiende groote brand, welke Hoschiro teistert. GASONTPLOFFING TE VARESE. 4 dooden, 16 gewonden. Een gasontploffing onder den grond heeft gistermiddag een wilde paniek ver oorzaakt op het grootste plein van Varese (It.waar het zeer druk was, daar er weekmarkt werd gehouden. De ont ploffing is te wijten aan een breuk in de gasleiding. Het plaveisel werd vernield, zoodat stukken steen in het rond werden geworpen. Vier menschen werden gedood, tien ernstig en zes licht gewond. GROOTE MEELVOORRADEN BIJ BRAND VERLOREN GEGAAN. Te Neurenberg heeft Maandagavond een groote brand gewoed in een pakhuis nabij het Noorder station. Bij dezen brand is het grootste gedeelte van den in het pakhuis opgeslagen voorraad meel ver loren gegaan. Behalve het pakhuis werden ook een tweetal garages vernield. RAADSELACHTIGE REDE VAN GANDHI. Eerste politieke redevoering sedert 1934. Gandhi heeft Zondag volgens een bericht in de „Times" voor het eerst weer een poli tieke rede gehouden sedert hij zich in 1934 uit de actieve politiek terugtrok. Hij richtte zich tot 10.000 toehoorders op de dorps- nijverheidtentoonstelling te Faizpoer. „Toon my den weg", aldus Gandhi, „en ik ben bereid om weer tot mijn doel terug te keeren en ik ben bereid om opgehangen te worden. Ik voel, dat Jawaharlal Neroe even eens bereid zou zijn om opgehangen te worden. „Als ge alles doet, wat ik wil, dat ge doet, zal Lord Linlithgow zeggen: „Ik heb ongelijk. Ik dacht, dat gij menschen ter roristen waart en als ge dat wilt, zullen wij Engelschen met de eerstvolgende boot ver trekken. Wij zouden dan tot Lord Linlith gow en de Engelschen zeggen: „Indië is groot genoeg om u en nog meer menschen als gij hier te houden". Dat is mijn „swaraj". Sommigen waren geneigd in deze rede een aanwijzing te zien, dat Gandhi binnen niet al te langen tijd weer in de actieve politiek zal terugkeeren, doch Gandhi ver wierp een dergelijke uitlegging van zijn rede. De „Daily Telegraph" schrijft, dat „voor Duitschland het uur is gekomen om duide lijk te antwoorden op duidelijke vragen. Hitier heeft de keus tusschen een buiten- landsch avontuur en een poging de ellende in het binnenland te verzachten". Het incident van de „Palos" brengt vol gens het blad de ontknooping naderbij. „In dien Duitschland besluit van de niet-inmen ging werkelijkheid te maken, heeft het daartoe de gelegenheid door het incident langs diplomatieken weg te regelen. Indien Duitschland daarentegen de actie in Spanje wil intensifieeren, zal het dit voorwendsel even goed vinden als een ander. Naar wij vernemen zullen de volgende vorstelijke gasten bij het huwelijk van prinses Juliana met prins Bernhard aan wezig zijn: De hertog en hertogin van Mecklenburg, prins Ernst Aschwin van Lippe-Biester- feld, de vorst en de vorstin van Lippe, prins Armin van Lippe, prinses douairière Frederik van Sachsen- Meiningen, geboren prinses van Lippe, prinses Alice van Groot-Britannië, graaf van Athlone, Z. K. H. prins George van Groot-Bri- tannië, hertog van Kent, major en lady May Abel Smith, erfgroothertog van Mecklenburg, de groothertog en de groothertoging van Mecklenburg, de groothertogin van Oldenburg, de erfgroothertog en de erfgroothertogin van Oldenburg, hertogin Eilika van Oldenburg, de vorst van Waldeck, de vorstin van Erbach-Schönberg, de vorst en de vorstin van Bentheim Steinfurt, prinses Sophie van Sachsen Weimar Eisenach, prins en prinses Julius zur Lippe, prins Ernst August zur Lippe, prinses Carola zur Lippe, de vorst van Wied, graaf Rabe Oeynhausen-Sierstorpff, gravin Rabe Oeynhausen. Voorts zullen als gasten bij het huwelijk mede aanwezig zijn: jkvr. L. P. van de Poll, dame du palais honoraire van H. M. de koningin; jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, H. M.'s bui tengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, kamerheer i. b. d. van H. M. de koningin; mevrouw de Marees van Swin deren; generaal-majoor graaf von der Goltz; gravin von der Goltz; gravin Luiza Welczeck; kolonel A. van Pantschulidzew; commandant du Souzy; monsieur Fenton Morau; prins Windischgratz; graaf Welc zeck; jkvr. gravin Welczeck; madame de Joannis; jkvr. B. I. van Swinderen, hof dame honoraire van H. M. de koningin; H. C. G. baron van Lawick, kolonel der cavalerie, gouverneur der koninklijke mi litaire academie; I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, ritmeester der huzaren, oud-ordonnans-officier van H. M. de koningin; graaf Kotzebus; gravin Kotze- buc; herr von Bülow-Stolle; frau von Bülow-Stolle; jkvr. I. G. baronesse Sloet van Marxveld, dame du palais honoraire van H. M. de koningin; jkvr mr. J. A. ba ronesse van Verschuer, hofdame hono raire van H. M. de koningin; mr. D. J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, kamer heer i. b. d. van H. M. de koningin; luite nant ter zee der le klasse jhr. G. A. Berg; herr Hauptmann Viebig; frau Viebig; gravin Eily zu Dohna Schlodien; herr Gebard von der Marwitz; herr en frau dr. Max Illgner; graaf en gravin Carmer; herr en frau Udo Franck; ritmeester von Baath; frau von Baath; herr von Zastrow; M. de Mier, esq.; mr. Paul Barrelet de Ricou; baron Jacques Herry; herr P. Breycha Zuliany; baron Joachim v. Rie- desel; graaf Nicola Ignatieff; herr Walter von Halle, herr Adolf Langenheim; Ha- milton Kerr esq. m. p.; herr Joachim von Klietzing; monsieur le Pasteur Gounelle, hofprediker; Dennis Sephton Dellmer esq.; Adalbert graaf Dohna; luit.-kolonel R. P. J. van den Berg van Saparoea; ka pitein-luiten. ter zee C. J. baron van As- beck; herr en frau Hans Stein; jkvr. A. R. A. H. M. O. baronesse van Heeckeren van Keil; mr. A. baron van Heeckeren van Keil; jkr. mr. L. H. van Lennep; jkvr. C. J. baronesse van Tuyll van Serooskerken S. J. baron van Tuyl van Serooskerken; R. A. baron van Hardenbroek van Har- denbroek; baronesse van Hardenbroek van HardenbroekRöell; jhr. mr. en mevr. F. Beelaarts van Blokland; jhr. mr. dr. en mevr. W. F. Röell. Officieele wenken. Teneinde wanorde door een te groote drukte op het laatste oogenblik te voor komen, ontvangen wij van officieele zijde de volgende wenken en waarschuwingen voor het publiek: Het blijkt, dat velen, die van plan zijn, op 7 Januari de feesten te den Haag bij te wonen, meenen, dat zij tot het laatst kun nen wachten met het bespreken van een plaats op een der officieele tribunes. Dit is slechts in zoo verre juist, dat in derdaad maatregelen zullen worden geno men om zoo lang mogelijk hiertoe de ge legenheid open te stellen. Hier staat echter tegenover, dat alleen zij, die zich tijdig van een plaatskaart heb ben voorzien de zekerheid hebben op den morgen van 7 Januari een plaats voor zich gereserveerd te vinden. De toegang tot alle officieele tribunes staat open tot 11 uur. Met de plaatskaarten voor de officieele tribunes, die alle afgestempeld zijn door den hoofdcommissaris van politie wordt men zonder meer, door de politieafzettin- gen heen gelaten. Het verdient uerhalve aanbeveling zich op een der vele bekende verkoopplaatsen zoo spoedig mogelijk van een kaart te voorzien. Behalve bij de bekende adressen der ondernemers zelf zijn deze verkrijg baar bij het verkoopbureau van vreemde lingenverkeer in Pulchri Studio te den Haag, vele reisbureaux enz., bovendien aan de loketten, die bij de tribunes zijn ingericht. Door het inrichten van buffetten, waar warme dranken enz. verkrijgbaar zullen ziin. van toiletten, en tal van andere faci liteiten, benevens door de gelegenheid zich tijdens het wachten in de wandelgan gen onder de tribunes te vertreden, zal het verblijf op een dezer tribunes, vanwaar bovendien het uitzicht op alle plaatsen ruim en schitterend is, veroaangenaamd woden. Gelijk bekend, zal het geheele ver loop der feestelijkheden te volgen zijn, dank zij de op de tribunes ingerichte radio reportage. De ondernemers geven gaarne ieder de gelegenheid reeds nu het uitzicht van de tribunes te beoordeelen. Het programma der huwelijks plechtigheid. Omtrent het verloop van de huwelijks plechtigheid op 7 Januari a.s. kunnen wij thans de volgende bijzonderheden mededee- len: Te elf uur voormiddag verlaat de stoet, waarmede naar het raadhuis zal worden ge- reden, het koninklijk paleis. De stoet wordt uitgeleide gedaan door den opper-hofmaar- schalk. Bij het instappen van het bruidspaar in de koets zullen twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers behulpzaam zijn, die na het volbrengen van hun taak van de achterzij de van het paleis per auto naar de kerk zullen worden gebracht. Bij aankomst aan het raadhuis zullen de koetsen met de bruidsmeisjes en bruidsjon kers doorrijden naar de kerk, alwaar zij uit stappen en zich naar de consistoriekamer zullen begeven. Aan de stoep van het bordes van het raadhuis wordt het bruidspaar ontvangen door den burgemeester van 's-Gravenhage, den dienstdoend grootmeester van prinses Juliana, alsmede door twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers. Zij worden naar de werkkamer van den burgemeester geleid. Zoodra allen in het raadhuis zullen zijn aangekomen, zal het bruidspaar zich naar de trouwkamer begeven, voorafgegaan door de bruidsmeisjes, begeleid door de bruids jonkers en gevolgd door de ouders, verdere bloedverwanten, getuigen en gasten. Na voltrekking van het burgerlijk huwe lijk begeeft men zich weder naar de rijtui gen, uitgeleide gedaan door den burgemees ter en den dienstdoend grootmeester van de prinses. De bruid wordt bijgestaan door twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers. Tevens zal het prinselijk echtpaar by de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit het college van kerkvoogden en door een commissie uit den kerkeraad der Nederlandsch herv. gemeente te 's-Gra venhage. Deze commissiën zullen na den dienst het prinselijk paar uitgeleide doen. Inmiddels zullen de overige gasten, die niet in den stoet naar het raadhuis aanwezig waren, hun plaatsen in het kerkgebouw heb ben ingenomen» In de consistoriekamer zal door den eer sten kamerheer-ceremoniemeester, onder toe zicht van den opper-ceremoniemeester, de stoet worden opgesteld. Bij het binnentreden der- kerk wordt net jonge paar voorafgegaan door de bruids meisjes en bruidsjonkers en gevolgd door de bruidskinderen en allen die tot dezen stoet behooren. Het orgel zal spelen, totdat allen gezeten zijn. Daarna neemt de dienst een aanvang. Na beëindiging van den kersdienst zal een zangkoor een lofpsalm ten gehoore bren gen. De bruidsstoet, voorafgegaan door bruids meisjes en bruidsjonkers, zal zich vervol gens, onder orgelspel, naar de consistorieka mer begeven. Alle familieleden, benevens de getuigen en echtgenooten, zullen zich paarsgewijze daarheen begeven, teneinde hunne geluk- wenschen aan te bieden. Daarna wordt door den opper-kamerheer en een kamerheer het prinselijk echtpaar uitgeleide gedaan, waarbij bovengenoemde kerkelijke commissiën tevens tegenwoordig zijn. Nadat de stoet weder is gevormd, zal langs de bekend gemaakte route naar het paleis Noordeinde teruggereden worden, waar het prinselijk echtpaar door den opper-hofmaar- schalk ontvangen wordt. Morgen zijn de albums ver krijgbaar. Morgenochtend zullen de albums, waarvan wij de vorige week melding maakten, ter beschikking worden gesteld van degenen, die dit album toen besproken hebben. Van 9 uur af is het album dus beschikbaar voor degenen, die den afgestempelden bon toonen als bewijs dat zij het album besteld en voldaan hebben. Tevens is het album ver krijgbaar voor degenen, die ons tele fonisch of schriftelijk verzochten er een te reserveeren. Om twee uur worden de albums verkocht, welke voor dien tijd door de belanghebbenden niet afgehaald zijn en niet van te voren betaald zyn ge worden, zooals wij de vorige week reeds uitdrukkelijk mededeelden. DE ZANGUITVOERING OP 7 JANUARI. Door het bestuur van „Alkmaars R.K. Gemengd Koor" is aan het Hoofdcomité voor het Vorstelijk huwelijksfeest te Alk maar het volgende schrijven gezonden: Het is U bekend, dat voor de a.s. fees ten de Alkmaarsche Zangvereen. en Zangkoren aan den oproep van het Hoofdcomité gehoor hebben gegeven voor een bespreking betreffende „Zanguitvoe ring a.s. Vorstelijk Huwelijk". Op de laatst gehouden vergadering onder leiding van twee heeren Comité leden waren vele bestuursafgevaardigden van Zangkoren aanwezig (waaronder on- dergeteekende). Algemeen was men van meening dat de tijd voor een voorbereiding van ongeveer 6 weken veel te kort was, om klaar te komen voor een behoorlijk Zangconcert der gezamenlijke koren. Door de afge vaardigden werd de mogelijkheid bespro ken de koren apart te laten optreden, met een door hen zelf gekozen koorwerk, dit was volgens het comité niet de bedoeling voor het Nationale eenheidsgevoel. Er werd toen maar besloten het al vele malen opgevoerde „Herontwaking" te doen uit voeren, (achteraf bleek dit al eenigszins in kannen en kruiken te zitten), doch alzoo werd besloten en de vergadering was beëindigd. In eenige plaatselijke bla den werd dit bericht na eenige dagen gepubliceerd. Tot onze groote verwondering ontvin gen wij per 1 Dec. '36 een schrijven van het hoofdcomité, dat het besloten was het Zangconcert te doen uitvoeren in een Volkszang, te houden op 7 Jan. '37, 's middags van 2%4 uur op het Waag- Plein, volgens bijgaand opgemaakt pro gramma, welke liederen op enkele na te vinden waren in bijgesloten tekstboekje voor den Volkszang. De vraag om meerdere exemplaren van tekst en ook muziek van de te zingen lie deren te mogen ontvangen werd afge wezen, omdat daar te veel kosten mede gemoeid waren. Maar dacht het Hoofd comité soms dat de zangkoren tegenwoor dig de kosten van Volkszangbundels en muziek ervoor zelf kunnen bekostigen? Gezien de slechte gesteldheid der kas gelden door ingehouden subsidiën en te- ruggeloopen donaties, enz. enz., is het onmogelijk deze zangbundels te kunnen aanschaffen. Is het Hoofdcomité nu werkelijk van ge dachten, dat het nog mogelijk is, in twee repetities onder leiding van den heer Six-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3