FINANCIEEL JAAROVERZICHT. Uiterlijke kenteekeneri van economisch herstel. Zij, die heengingen. Tooneel. Landbouw. Uitbreiding van het handelsverkeer. vinr^1 f,! QanTd're. op "let een sneltrein- I W. F. Ris, eere-voorz. Ned. Bond van kof- te Zoetprmo 7 wam de eerste uitbarsting, fiehuis-, restauranthouders en slijters, te ™u! f fW!ard 116P het Amstelveen, gesproken de spuigaten uit en de regeering greep koelbloedig in, schorste de nietsnut- ters van crisisambtenaren en dit was liet begin van een algeheele, zeer noodzakelijke zuivering. Bij deze in feite niet heel ernstige tekort komingen voegden zich eenige dagen later er kort op elkaar np onregelmatigheden bij den B. V. L. te Vlissingen en de verduiste ring op grooten schaal van den Nijmeegschen commissaris van politie. En wat betreft het fraude-plegen by den et zou blijken, dat Vlissingen niet speler te Den Haag. alleen zou staan, want zjjn collega's te Maastricht en die hier ter stede, volgden het slechte voorbeeld op, een en ander tot groot genoegen van vjjandiggezinde partijen, die daaruit prachtige politieke munt sloegen. De spelling-1938 onderging haar jaarlyk- sche verandering, ook min. Slotemaker de Bruine achtte het noodzakelijk aan wangedrocht een kantje te veilen. Inmiddels werd de burgeroorlog in Spanje zoo scherp, dat onze regeering voor het feit stond, dat de postverbindingen met dit land verbroken was. Voorwaar een ernstig tee- ken van gevaar! Vice-admiraal Bron, te Driebergen, oud commandant der zeemacht in Ned. Indië. 20 Jan. Prof. dr. T. Hoekstra, hoogleeraar theol. school te Kampen. 22 Jan. J. Stamperius, bekend man op on derwijsgebied, te Zeist. 26 Jan. P. J. von Stein Callenfels, gep. luit.-gen. artillerie, te Den Haag. 29 Jan. Elisabeth SaxtonWinter, de vroegere gouvernante van de koningin, in Essex (Eng.) overleden. 31 Jan. J. W. te Kolsté, bekend schaak- H. H. Krabbe, oud- o Augustusmaand-zwemmaand! En thans in dubbele beteekenis, want op de Olympische Spelen te Berlijn wonnen onze kranige zwemsters (Rie Mastenbroek, Tini Wagner, Willy den Ouden en Jopie Selbach) prijs na prijs en dagenlang verschenen de voor pagina s van de kranten met breede, enthousiast-gestemde „koppen" over de be haalde resultaten, geïllustreerd door glun derende hoofden van onze meisjes. Het moge dan meer op het terrein van de sport thuisbehooren, de gebeurtenissen te Berlijn waren in dien tijd voor ons land zoo belangrijk, dat zij zonder eenig voorbehoud verdienen op deze landspagina vermeld te worden. Te Brussel werd onze gezant te Rome mr. Patjjn (oud-burgemeester van den Haag) benoemd als opvolger van jhr. mr. Tjarda Storkenborgh Stachouwer. Op 26 Aug. vertrok de afgetreden G. G mr. de Jonge uit Batavia; hij kon en kan terugzien op een moeilijke, maar uiterst verantwoordelijke en daarom mooie taak. Op 4 Sept. werd het stadje Enkhuizen opgeschrikt door de eerste berichten over moeilijkheden met de N. V. wed. Lakeman bank. Trouwens, in die maand waren surséance van betaling en faillissement van groote en kleine zaken aan de orde van den dag. Op 8 September verkondigde groote bulletins en extra-edities, dat onze kroon prinses zich verloofd had met Z. D. H. prins Bernhard, een gebeurtenis wij zeiden het reeds welke niet naliet een golf van nationale vreugde teweeg te brengen. Langen tijd had iedereen het over nie's anders dan deze blijde tijding en tot in de details werden bijzonderheden bekend over den a.s. prins-gemaal, die nu straks met H. K. H. prinses Juür.na in het huwe lyk zal treden. Zelfs de jaarlijksche schaduw van het tekort op de rijksbegrooting vermocht lang niet zoo scherp omlijnd te zijn als andere jaren. En dat, terwijl er toch niet minder dan 48 millioen ongedekt op de begrooting voor kwam! De hoofdstad was 17 September in volle glorie, toen de vorstelijke verloofden aldaar hun „blijde incomste" deden. Over de devaluatie, welke op 27 Septem ber afgekondigd werd, willen wij kort zijn, het feit zelf werd algemeen rustig opge nomen en of deze „kunstgreep" nu al dan niet voordeelig voor ons land gebleken is, valt momenteel moeilijk te zeggen. Vermelden wij tenslotte, dat de heer Zwanenberg aftrad als regeeringscommis- saris, dat er dit jaar groote herfstmanoeuvres gehouden zijn, die zeer geslaagd genoemd kunnen worden, dat de heer Mussert een eigen dagblad stichtte (Het Nationale Dag blad), dat de „De Ruyter" met goed gevolg te water gelaten is en dat de ondertrouw van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H Prins Bernhard het teeken geweest is, opgewekt de laatste weken van dit jaar in te gaan. Wat wij dan ook van het konqende jaar zullen schrijven over 12 maanden, het kan niet anders of blijde regelen over een blij feest zullen uit de pen moeten vloeien. Moge dan de rest van het volgend jaar overzicht in even schoone regelen als het begin in het Oudejaarsnummer-1937 verschijnen. Hns. 4 Jan. Dr. Frylinck te Den Haag, oud geneesheer-directeur krankzinnigengesticht te Medemblik. 6 Jan. C. Stammes te Den Haag, oud notaris te Den Helder. Aug. F. H. Falise, beeldhouwer te Wage- ningen. Mevr. Matty Vigelius, publiciste speciaal over het vrouwenvraagstuk, te Amsterdam. 13 Jan. Dr. I. C. Henkes te Den Haag, huisdokter van wijlen prins Hendrik en van prinses Juliana. Ch. Pleynes, stichter van de zeepfabriek De Duif te Den Dolder, in Schaan (Duitsch- land) overleden. 14 Jan. P. F. Hoeksema de Groot, gep. gen.-majoor inf. N.-I. leger. 16 Jan. Te Maastricht is overleden de ruim honderdjarige weduwe L. Hendriks, na een lichte ongesteldheid. Zü werd op 25 Augustus 1835 te Maastricht geboren. Prof. Ham, oud-hoogleeraar landb. hooge- school te Wageningen. 18 Jan. Jhr. mr. dr. E. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, te Den Haag, oud commissaris der koningin in de provincie Groningen. Ds. H. J. Heynes, te Aerdenhout, em.- pred. herv. gem. te Landsmeer. F. E. Blaauw, de bekende eigenaar van Goollust. 19 Jan. John. Schilthuizen, tooneelspeler te Den Haag. p Febr. Prof. mr. hoogleeraar te Leiden. 10 Febr. J. Hulshoff Pol te Den Haag, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. 12 Febr. Mr. E. O. J. M. baron Hövell tot Westerflier, commissaris der koningin in de provincie Limburg. W. de Vries, bekend musicus en organist en carillonnist van de Groote Kerk te Nijmegen. 15 Febr. Jhr. J. W. Schorer, oud-burge meester van Sassenheim, en oud-griffier van den Raad van Beroep (O.) te Den Haag. 25 Febr. Prof. dr. L. Bouman te Utrecht. A. G. Maris, gep. generaal-majoor te Den Haag. 2 Maart. G. J. Roermeester, schilder te Den Haag. 5 Maart. Piet Hesse, acteur te Bussum. 5 Maart. E. P. van Andel, kapt. b. d. artillerie te Utrecht. 12 Maart. Piet Holman, conferencier, lied jeszanger en humorist te Amsterdam. 15 Maart. Ds. L. W. Bakhuizen van den Brink te Den Haag. H. M. Bollinger te Bussum, rustend pas toor van Medemblik. 19 Maart. M. Heuckeroth, musicus en componist te Amsterdam. 28 Maart. E. Th. Witte, oud-hortulanus te Leiden, overleden te Wassenaar. 31 Maart. B. J. v. d. Berg te Hulst (Ov dir. en oprichter Union Rijwielfabriek te Dedemsvaart. J. W. Bosch, red. Haagsche Crt. 1 April. Prof. J. G. van Eerde te Amster dam. 3 April. Dr. J. C. Rullmann, predikant en kerkhistoricus geref. kerk, te Wassenaar. 10 April. H. Kemper, gep. luit.-gen artillerie. 17 April. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, minister van Staat, voorzitter der Tweede Kamer. 28 April. Dr. F. M. Wibaut te Amsterdam, oud-lid Tweede Kamer en Eerste Kamer en oud-wethouder van Amsterdam. 6 Mei. Mgr. A. van Velsen S.J., te Am sterdam, oud-apostolisch vicaris van Batavia. 8 Mei. G. C. Kleyse, dir.-hoofdredacteur Bredasche Crt. 19 Mei. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbis' schop, te Utrecht. 25 Mei. Notaris A. Perk te Hilversum. Jan van Essen, dierenschilder te Scher- penzeel. 5 Juni. Mr. E. Fokker, oud-griffier van de Staten van Zeeland, oud-lid van de Eerste Kamer en van de Tweede Kamer. 6 Juni. Baron G. W. H. van Imhoff te Groningen, kamerheer van de koningin. 8 Juni. B. J. Veldhuis te Amsterdam, tot voor kort voorzitter van de vereeniging tot het stichten en in stand houden van Holland huizen in het buitenland. 13 Juni. Dr. C. Thomassen te Laren, stichter en dir.-generaal Sanatorium Juliana- oord aldaar. A. C. van Ommen van Guylik te Laren, penningmeester N.-Holl. Jachtvereen. en organisator hippisch gedeelte Olympische Spelen in 1928. 22 Juni. Dr. P. Endt te Haarlem, letter kundige, tot voor kort mede-directeur van de Wereldbibliotheek. C. Niepoort te Velsen, oud-directeur van visscherij-maatschappij en te Velsen. Frans Coenen, letterkundige. Flor la Roche, tooneelspeler, in Duitsch- land bij een auto-ongeluk omgekomen. 24 Juni. A. W. H. Mensing te Amsterdam, bekende figuur in den kunsthandel. 26 Juni. Prof. dr. C. Snouck Hurgronje te Leiden. 27 Juni. Th. M. Ketelaar, lid Tweede Kamer. 30 Juni. Mr. J. J. Croles, oud-president van het gerechtshof te Leeuwarden, oud-lid der Eerste Kamer. 12 Juli. J. D. Tresling, directeur Ned. postmuseum, te Den Haag. 14 Juli. In den ouderdom van 64 jaar is te Den Haag in het Roode Kruis-ziekenhuis overleden dr. G. J. van Leeuwen, die als vioolbouwer naam heeft gemaakt. 21 Juli. J. J. Romswinckel te Baarn, gep. luit.-kol. inf. Indisch leger. 26 Juli. G. J. P. A. Thomson te Den Haag, oud-commandant le divisie Kon. mare chaussee. Dr. R. F. baron vin Heeckeren van Was senaar, Heer van Twickel. 27 Juli. Dr. F. Wijdenes Spaans, te Den Haag, oud-lid en secretaris van den genees kundigen raad van het departement van koloniën te 's-Gravenhage, en voorzitter van de geneeskundige commissie van het depar tement van Waterstaat. 2 Aug. J. P. Brasser, majoor veldart., hoofdinsp. 6e reg. veldart. te Leiden. 3 Aug. J. C. E. Sand, journalist te Am sterdam. 5 Aug. K. de Roer Cz., oud-burgemeester van Assendelft, oud-lid Eerste en Tweede Kamer. 10 Aug. Gep. kolonel der mariniers C. P. van Borselen te Den Haag. Gep. gen.-majoor dr. H. Volmer te Utrecht. Gep. luit.-kolonel N.O.I. leger Ph. Lach de Bere te Vught. A. G. A. Verstegen, oud-burgemeester van Koog aan de Zaan, te Den Helder. 18 Aug. Prof. dr. A. A. Njjland, te Utrecht, bekend sterrekundige. 5 Sept. Frans Hulleman, letterkundige en voordrager te Amsterdam. 11 Sept. Prof. dr. H. Haga te Zeist, oud- hoogleeraar te Groningen. 18 Sept. F. E. Wijnmalen, rijksinspecteur der spoor- en tramwegen. 21 Sept. De musicus S. L. Wertheim te Den Haag. 26 Sept. Josef Braun, tenorzanger te Am sterdam. 29 Sept. Mr. H. Rahder te Den Haag, oud president van den raad van justitie te Me- dan. 3 Oct. Mr. dr. C. J. M. Schepel, oud-raads heer in den Hoogen Raad en oud-president van het hoog militair gerechtshof. 5 Oct. Jan Slauerhof, dichter en schrijver te Hilversum 7 Oct. F. J. Buiterman, divisie-officier bij de Zuid-Nederlandsche divisie van het Le' ger des Heils. 11 Oct. H. Stulemeijer, oud-burgemeester van Bergen op Zoom en van Schiedam. 19 Oct. B. A. Kwast te Groningen, schrij ver van boeken over aardrijkskunde. 20 Oct. N. G. Jannink, textielfabrikant te Enschedé. 21 Oct. Harm Tiesing te Borger, publicist van het Drentsche volksleven. 23 Oct. V. F. J. Bouwmeester te Den Haag. gep. luit.-kolonel. A'. J. A. Opstelten te Nijmegen, gep. kol. inf. 9 Nov. Jhr. de Muralt, oud-lid Tweede Kamer, oud-voorzitter Bond van Staatspen- sionneering. F. v. d. Velde, Vlaamsch schilder te Lel den, tijdens de bezetting van zijn land door de Duitschers naar ons land gekomen. 11 Nov. M. Oostwold, lid van Ged. Staten van Friesland. 17 Nov. Prof. dr. L. Broeksma te Wage ningen. 19 Nov. Prof. dr. J. S. Theissen te Am sterdam. 22 Nov. Louis Apol. kunstschilder te Den 25 Nov. W. C. van Wettum te Den Haag, oud-chef van den dienst der opium-regie. 29 Nov. H. J. L. Merkelbach, waarnemend commissaris der koningin in Limburg. 15 Dec. Gep. luit.-generaal J. L. ten Bosch te Den Haag. 16 Dec. Luit.-generaal J. L. ten Bosch te Den Haag. 18 Dec. W. Vosmaer, generaal-majoor artillerie (b. d.) 27 Dec. G. J. Droste Jr., dir. Droste's cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem. 28 Dec. Mr. H. Jelgerhuis Swildens, te Den Haag, oud-president Hooggerechtshof Ned.-Indië. Bij het eindigen van het jaar 1936 mo gen hier enkele tooneelaanteekeningen volgen over hetgeen de mooie kunst van het tooneel in dit jaar opleverde. Aller eerst zij geconstateerd dat de beroeps spelers kranig volhouden en steeds weer trachten het publiek iets moois en iets goeds te brengen. En hoe worden zij voor al die moeite beloond? Lang niet altijd in verhouding tot de arbeidsprestatie. Maar toch hebben zich voor de beroepsgezel schappen eenige perspectieven geopend, die het mogelijk maken, dat zü, die de tooneelspeelkunst voor hun levensonder houd beoefenen, leven kunnen. Vroeger gingen de gezelschappen, in de groote ste den gevestigd, naar verschillende plaatsen in de provincie, waar zy op eigen risico in een door hen gehuurde schouwburg zaal voorstellingen gaven. Doch zooiets is tegenwoordig bijna niet meer mogelijk. Want elke opvoering zou tachtig procent kans hebben een fiasco te worden. De prijzen van vroeger worden niet meer be taald en by lagere prijzen moeten de zaken al uitverkocht zijn om zelfs de on kosten te kunnen dekken. Men is echter in de kleinere plaatsen op de gedachte gekomen vereenigingen te stichten, die voor hun leden voorstellingen van be roepsgezelschappen organiseeren tegen matigen prijs. Men kan de contributie desgewenscht zelfs per week betalen. En dit idee heeft groot succes gehad. Tegen een bepaalde vergoeding spelen nu de gezelschappen in de een of andere plaats zonder zelf eenige risico te loopen. Wel zijn de tooneelspelers daardoor voortdu rend op reis. Maar daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. En door de auto bussen is het mogelijk geworden, dat de sp lenden 's nachts nog in de plaats van hun inwoning terugkeeren. Dat het soms wel eens laat wortit, is licht te begrijpen, maar vooral voor stukken met een eenigszins uitgebreide bezetting is het veel goedkooper, dan dat alle leden moeten blijven logeeren. Vermoeiend is het voor de tooneelspelers zeker, daar men overdag weer moet repeteeren en soms weer vroegtijdig op reis moet naar Groningen. Apeldoorn, den Bosch of andere plaatsen. In tal van grootere en kleinere steden krijgt men thans de beste gezelschappen uit ons land te zien en dat is voor de ver t.oiding der goede tooneelspeelkunst zeker een voordeel. Wat de keuze der stukken betreft, is het wel zeer moeilijk geworden. Om zich aan experimenten te wagen, daarvoor is het geen tijd. Verlie zen kunnen niet worden geleden. Men tracht dus steeds met een stuk te komen, waarvan bijna zeker voor zeventig pro cent vaststaat, dat het succes heeft. Dat men daarom wel eens tot oude beproefde successen terugkeert is licht te begrüpen. Zagen wy b.v. in de laatste maanden van 'tjaar niet by twee gezelschappen aange kondigd „De Roof der Sabijnsche Maag den", dat resptctievelijk met Saalborn en zyn houdt voornamelyk verband met het huwelyk van Prinses Juliana. „In Hol land staat een huis", werd gebracht door de Amsterdamsche Tooneelvereeniging, terwyl het stuk van Ben van Eysselstein: „Uit het leven der Oranje's" in den Haag werd gespeeld door Het Hofstad-Tooneel. De A. T. V. en het Centraal Tooneel brachten tegelykertyd een stuk spelend in de Amsterdamsche filmwereld: Happy. Het Centraal Tooneel had bovendien veel succes met Prof. dr. Hiob Prëtorius, en ook de voorstellingen van „Het voorste Legioen" waren weer opmerkenswaard In Alkmaar viel de belangstelling voor dit laatste stuk tegen. Het gezelschap SaalbornParser be haalde o. m. een verdiend succes met: „Het Getrouwde Schoolmeisje", met Saalborn en Carla de Raet in de hoofd rollen. Ook het gezelschap van Cor Ruys trad zoowel in Amsterdam als in de provincie met succes op. Het de Boervan Ryk Ensemble moest in 't laatste deel van 1936 den steun van mevr. de Boervan Ryk missen, wegens ziekte. Maar gelukkig heeft zy juist dezer dagen hersteld het ziekenhuis verlaten. Men hoopt algemeen ook op een spoedig herstel en een wederoptreden van onze groote actrice Else Mauhs. De tooneelgroep Het Masker, onder di rectie van Ko Arnoldi, maakte met ver schillende stukken een uitmuntenden in druk, 'o. a. met „Het Hart" van den Fran- schen auteur Henri Bernstein, waarin o. m. Ank v. d. Moer, Ko Arnoldi en Jo- han Gobau optraden. Opmerkelijk is wel, dat van Een vrouw in bloei (Une femme en fleur) en van Het Hart (Le Coeur) hier voorstellin gen werden gegeven door Fransche gezel schappen, en dat de opvoeringen van onze artisten prachtig de vergelijking met de buitenlanders konden doorstaan. Ook Jan Musch voert met J. v. d. Poll de directie over een gezelschap, dat hier o. m. optrad in „Het wederzydsch Huwe lijksbedrog". Het Hofstad-Tooneel onder leiding van Cor v. d. Lugt Melsert blyft het groote gezelschap in den Haag. Ook daar nieuwe stukken en reprises. (Werd o. m. Boefje niet met de Kerstdagen in den Haag ge speeld?) „Onschuldige Meisjes" bracht eenige sensatie door verbod van de Haag sche Schouwburgcommissie. Doch dat was spoedig over. Myra Ward trad door dit stuk wel byzonder op den voorgrond en plaatste zich in de ry der veelbelovende jongeren. Ook het stuk Een Lentedag had bij dit gezelschap een groot succes, niet het minst door het spel van Fie Carelsen en Dirk Verbeek. Ook een Fransch stuk: „Drie Zes Negen, tot Wederopzegging" dient nog genoemd. Met als standplaats Deventer heeft zich nog een afzonderlyk gezelschap gevormd van jongeren, dat speciaal in de provincie plaatsen zal optreden. Hierby behooren o. m. Cruys Voorbergh, Ben Royaards, Georgette Hagedoorn (momenteel ziek), en de leider Rob Geraerds. Het Nieuwe Schouwtooneel, onder lei ding van Ko van Dijk, weet zich even eens kranig te handhaven, en trad ook eenige malen in Alkmaar op, o. a. met De Vreemdeling. Het geregeld optreden van beroeps- acteurs in een groot aantal minder be langrijke plaatsen heeft aan het dilettan- ten-tooneel wel eenige afbreuk gedaan, doch niet in die mate, dat de dilettanten zooals in Haarlem b.v. tegen een groot aantal comité-voorstellingen zouden moe ten ageeren. Het dilettanten-tooneel is heel mooi, maar moet ten slotte liefheb berij, rij bet zeer toegewijde liefhebberij, blijven. Men bedenke dat de beroepsspe lers een strijd om hun bestaan hebben te voeren. Ook in Alkmaar is by het dilettanten- tooneel geen groei te constateeren. Zelfs was de byna zeventigjarige Kon. Rede rijkerskamer Bilderdyk in gevaar, maar gelukkig hebben eenige nieuwe en jongere leden er hun schouders onder gezet en wy hopen dat 1937 de Kamer succes zal brengen. „Ulvadero" en het „Alkmaarsch Tooneel" blyven yverig werken, terwyl een nieuwe tooneelvereeniging van den heer Vóórhaar: De Maskers, een goed debuut heeft gemaakt. De voorstellingen der beroepsgezel schappen gaven steeds van groote ver zorgdheid blyk. Ieder, die voor het too neel voelt, kan dus met vol vertrouwen de voorstellingen bezoeken. Wij hopen voor het tooneel, dat 193 een stygend succes zal zyn, ook finantieel. Een artikel in het nummer van vorige week gaf my gereede aanleiding tot een uit gangspunt bij de jaarwisseling 19361937. Veel reden is aanwezig voort te borduren over hetgeen thans onmogelijk schynt. We komen terecht by de nuchtere mogelijk heid. Men kan inderdaad spreken van din gen die onmogelijk schynen. Van de plaats waar ik woon hoor ik iederen morgen het maken van melkpoeder, dat tegen relatief passenden prijs plaatsing kan vinden in Amerika. Uw uitdrukking „non passumus" kan gelden voor alle tyden. Niet voor dezen tyd alleen! Van de Edammer kaas kan men zeggen „zoo vergaat nu eenmaal aardsche roem!" Binnen één menschen leeftijd zag ik den kaasprys schommelen tusschen ne gen 9) en negentig 90)! Daar mocht ieder zyn evenwicht bij bewaren. Ik ben geneigd te meenen, dat er meer ongelukken het gevolg zyn geweest van die negentig dan van negen gulden per 50 Kilo. Onveranderlyk komt vast te staan dat melk en hare producten zich blijven leenen voor hunne natuurlijke bestemming als voedsel voor mensch en dier. Een vraag stuk dat allerminst staat buiten de be langen van Uw goede stad Alkmaar. Of dit te beheerschen, valt door een reeks van regelingen? Ik waag dit te betwyfelen. Tenzij alle vragen opgelost kunnen worden, door mid del van steun. Dan is inderdaad Nederland armer geworden dan arm. Want moed ver loren, is alles verloren! Stompetoren. D. DE BOER, Oudejaarsavond 1936. Wanneer men alleen maar afgaat op de uiterlyke kenteekenen van het conjunc tuurverloop, dan bestaat er stellig alle aan leiding, om op 1936 met bevrediging terug te zien. Nog nooit, sinds de crisis eind 1929 haar intrede deed, heeft het economische herstel zoo lang achtereen en in zoo'n snel tempo vorderingen gemaakt als in het afge- loopen jaar. In vele landen is de industrieele bedryvigheid gestegen tot soms zelfs boven het peil van 1929; de wereldhan del heeft zich gestadig uitgebreid; volgens de gegevens van het Statistisch Bulletin van den Volkenbond is de goudwaarde van den wereldhandel gedurende het derde kwartaal van 1936 10 hooger geweest dan gedurende dezelfde periode van het vooraf gaande jaar, terwyl de omvang van den wereldhandel ongeveer 4 grooter was dan dien in het derde kwartaal van 1935. Tegelykertyd is een zoodanige prüsstyging ingetreden voor grondstoffen en verbruiks- artikelen, dat deze vaak het dubbele, in sommige gevallen zelfs het drie- of meer voudige bereikt hebben van het laagste punt tydens de crisis. De internationale fondsenmarkt, die een afspiegeling vormt van het economische wereldgebeuren, geeft nu reeds maanden achtereen een hausse te zien. Deze wordt slechts zoo nu en dan onderbroken, wan- nefr een verscherping der internationale Musch in de beroemde rol van Emanuel politieke verhoudingen de aandacht vestigt str,«p Hon tooneeldirecteur, nog veel op de aanwezigheid van de gevaar! ij le Striese, den succes had? 4 explosie-stof, welks uitbarsting met één slag In Amsterdam waren het voornamelyk een eind zou maken aan al het streven naar het gezelschap van Van Dalsum en De fresne, het Centraal Tooneel onder lei economisch herstel en de wereld In een chaos doen verzinken. Als een donkere wolk ding van Cees Laseur en het gezelschap hangt de oorlogsdreiging, duideüjk gLani van Louis Saalborn, die van zich deden festeerd door het versnelde tempo dïTbe spreken De Amsterdamsche Tooneelvereeniging bracht wel nieuwe stukken, doch hield, zich ook aan vele van haar oude succes sen vast. St. Joanne van Bernard Shaw bt .aaide opnieuw in een beproefde bezet ting groot succes, en Charlotte Kohier was in vele opzichten een schitterende hoofd figuur. Ook Het Chineesche Landhuis, Pygmalion, Circus Knie, enz. kwamen weer op het programma. wapening, de uitbreiding van den diensttijd in vele landen en het streven naar zelfvoor ziening voor tal van, vroeger uit het bui tenland betrokken, artikelen boven het economische firmament. Nauwelijks was de verovering van Abessinië door Italië als een voldongen feit aanvaard, of de burger oorlog in Spanje, tezamen met de gespan nen verhoudingen in het Verre Oosten kwamen een nog steeds aanhoudende Dat aanise speciale stukken te noemen I ecïon2che~^."w.V'>''l"d''!'',^, Zoolang de internationale politieke situa tie niet voldoende opgeklaard is, moet men wel vervuld zyn van groote bezorgdheid ten aanzien van de economische vooruitzich ten op een eenigszins langen termijn. Aan den anderen kant is het echter de vraag of de hierboven gereleveerde aanwijzingen van een economische verbetering zich wel zouden kunnen handhaven in het helaas slechts hypothetische geval, dat er 'n eind zou komen aan den internationalen bewape- ningswedstryd. De wetenschap, dat een groot deel van den vooruitgang der bedry vigheid en der prysstyging het directe ge volg is van oorlogsvoorbereiding, in één land meer, in andere in wat minder mate tempert de bevrediging over veel, wat in bet afgeloopen jaar bereikt kon worden. Er is nog een andere overweging, die eveneens aanleiding geeft, om vooralsnog niet al te enthousiast te zyn. Wanneer men de diepere oorzaken van de ingetreden ver betering nagaat, dan blykt het, dat deze voor een goed deel een kunstmatig karakter hebben, ook voor zoover zy niet direct met de oorlogsvoorbereiding in verband staan. Zy zyn ten deele n.1. gelegen in de, door de meeste regeeringen gevolgde politiek, om door middel van groote staatsuitgaven een economisch herstel te forceeren. Dat deze politiek tot dusverre in verschillende landen succes heeft gehad, pleit nog niet voor haar juistheid. Ook gedurende de jaren 1925,29 heeft de wereld een periode van economi- schen opbloei gekend, waarin het vrijwel iedereen voor den wind leek te gaan. Ook in dien tijd hebben velen hun waarschu wende stem doen hooren tegen de roeke- looze politiek van crediet-inflatie, welke alom werd gevolgd. Thans, zeven jaren na de ineenstorting van de crediet-pyramlde begint de wereld zich eerst te herstellen van de destyds toegebrachte slagen. En vóór wij het weten, bevinden w(J ons wellicht weer te midden van een crediet-inflatle- boom, welks begin minder duidelijk te registreeren is dan z(jn einde. Het staat wel vast, dat de aanzwelling van de staatsschulden in vele landen oen verontrustend verschijnsel vormt. Teneinde de geweldige staatsschuld te kunnen blijven financieren, moet het staatscrediet wel kunstmatig worden opgehouden door het voeren van een politiek-van-goedkoop-geld. Deze dreigt tot een ongemotiveerde uitbrei ding der productie te leiden, welke den kern van een ineenstorting in zich draagt. Indien immers het verbruik niet in den verwachten omvang toeneemt, kan het sterk J

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 19