HET WERELD-GEBEUREN IN 1936 VERDRAGEN WERDEN ALS VODJES PAPIER BESCHOUWD DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME Engeland verloor twee koningen Weer buldert het kanon. Oorlog in Abessinië. Hitler en zijn oplreden. Engeland's koningen. Telkens weer, als wij in den loop van December een begin maken met ons jaar-overzicht, en wy bladeren onze aanteekeningen door of slaan de leggers van kwartalen op, telkens weer treft het ons, dat een jaar zoo betrekkelijk kort en het nieuws zoo betrekkelijk belangwekkend is. O zeker, er gebeurt heel veel in een jaar, er gebeuren belangrijke, zelfs buitengewoon belangrijke dingen maar zelfs de meest belangrijke wor den gauw weer vergeten. Misschien is dat* „vergeten" niet het juiste woord en zouden wij wellicht beter kunnen zeggen: „men denkt er niet meer aan". Steeds weer wordt onze aandacht gevestigd op andere, nieuwere gebeurtenissen, steeds weer komt een zeer interessant gebeuren na eenigen tijd weer op den achter grond en maakt plaats voor een ander, Waaruit wellicht te bewijzen valt, dat wy tegenwoordig snel leven, dat snelheid, tempo en nieuwigheden elkaar opvolgen. Daar liggen de notities voor ons en wij lezen ze vluchtig over. Ons oog valt op een bepaalden datum en wij herinneren ons weer iets, denken na en weten dan weer enkele bizonderheden. Wij zitten weer midden in den Abessinischen oorlog, lezen van de aanvallen op de Zweedsche, Engelsche en Nederlandsche ambulances; wij lezen het eerste bericht over de ziekte van koning George van Engeland wat, is dat nog slechts een klein jaar geleden? En dan in Maart: Hitier zegt de verdra gen van Locarno en Versailles op! En Ne derlandsche soldaten mogen niet naar huisSpanning in Europa, kolommen met nieuws in de kranten! 3 April: Hauptman geëxecuteerd. Zeker lezer, 'twas 3 April 1936, dus zoo'n maand of negen geleden. En U was het al weer vergeten? Wij herhalen het na deze kleine esca pade: wij leven snel in deze 20ste eeuw, misschien wel iets te snel Of is het misschien altijd zoo geweest? Zong niet de dichter: „Uren, dagen, maanden, jaren Vliegen als een schaduw heen en wilde hij daarmee niet zeggen, dat de ty'd slechts een betrekkelijk begrip is? Om echter tot ons eigenlijk onderwerp terug te keeren, wanneer wij het thans voorbije jaar 1936 verslaan in dit „Oude- jaarsnummer" van de Alkmaarsche Cou rant, dan moeten wij natuurlijk beginnen met den Toen 1935 plaats maakte voor 1936, donderde het kanon op de slagvelden in Abessinië. Mussolini wilde Italië nieuwe koloniën geven en meende, dat het rijk van den Negus een prachtige kolonie voor zijn land zou kunnen worden. Bovendien verwachtte hij niet al te veel tegenstand, wetende, hoe Abessinië onderling verdeeld was in elkaar vijandig gezinde volksstam men, wetende ook, dat de macht van den Negus betrekkelijk gering was. Bovendien kwam daar een „eerezaak" bij, want was niet in het laatst der 19de eeuw Italië in de Abessinische bergen verslagen? HAILE SELASSIE. De tegenstand van den Negus was ech ter grooter dan verwacht werd en Mus solini kreeg nog een tweeden vijand in den vorm van de sancties. Deze laatste factor was van beteekenis, vooral als het den landen werkelijk ernst was met een algeheele en volledige boycot van Italië. Helaas, de Volkenbond, van welk lichaam de sancties-bepalingen uitging, leed een ernstig échec en wy moeten met Engeland zeggen, dat slechts het sluiten van het Suez-kanaal en daarmee den toe gangsweg van Italië naar Abessinië een afdoende maatregel zou zijn geweest. Dat men daartoe niet overging, het was diplomatie. Wellicht heeft men daarmee een tweeden Europeeschen oorlog voorko men; wellicht heeft dat Abessinië's onaf hankelijkheid gekost. Zooals gezegd, de tegenstand van de troepen van den Negus was grooter dan verwacht werd en Italië werd gedwongen, om als 't ware met een gemotoriseerd leger het onmetelijk rijk te veroveren, waarbij het tevens een zeer actief gebruik maakte van de luchtstrijdkrachten. Toch vorderden de Italiaansche legers, die in Noord, Oost en Zuid opereerden slechts langzaam. Te langzaam volgens Mussolini en hij riep den opperbevelheb ber de Bono terug en gaf het commando over aan maarschalk Badoglio. En deze zette spoed achter de zaak. Want terwyl de Zuidelijke en Oostelijke divisies zich plotseling veel actiever toonden, werd in het Noorden de hoofd macht ingezet. Weldra werd Dessie ge bombardeerd en werd een groote slag geleverd rondom deze Abessinische ves ting. En toen begin Maart het leger van Ras Kassa vernietigd werd, kon Dessie zich niet meer staande houden. De stad viel in de eerste helft van April en nau welijks een maand later werd de hoofd stad Addis Abeba ernstig bedreigd. Het einde kwam in zicht. De legers van den Negus vluchtten, legeraanvoerders pleegden verraad en liepen naar de Itali aansche troepen over, vluchtende leger benden plunderden de hoofdstad en staken de groote gebouwen in brand en het was eigenlijk nog gelukkig, dat de Italiaan sche troepen spoedig Addis Abeba ver overden en de rust en orde herstelden. Even nog dacht men, dat Abessinië Zuidelijk en Oostelijk van Addis Abeba nog stand zou houden, doch de Italianen rukten ook van die zijde snel op en toen tenslotte de Negus de vlucht nam naar Palestinaen vandaar later zijn toevlucht zocht in Londen en tenslotte zijn zaak vergeefs bij den Volkenbond verdedigde, toen had Italië een nieuw koloniaal gebied gekregen, dat ryk is aan delfstoffen, dat honderdduizenden, millioenen raenschen kan herbergen, doch dat nog lang niet een rustig en veilig bezit is. De verovering heeft duizenden slacht offers gekost; daarnaast is het land van Mussolini financiëel zeer verarmd en het zal nog vele jaren duren, voordat Italië de vruchten van deze verovering zal kunnen plukken. De ambulances. Wij zouden van dit onderwerp kunnen afstappen, ware het niet dat één ge beurtenis nog opgehaald diende te worden. Het was nog in de eerste ^plft van Ja nuari, toen de wereld werd opgeschrikt door het bericht: de Zweedsche Roode- Kruis-ambulance was door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd en voor het grootste deel vernield. Vele mannen, die slechts gekomen waren om verzachting te brengen aan de gewonden, sneuvelden en men sprak van een opzettelijke beschie ting Er is heel wat te doen geweest over deze daad, die Italië niet vermocht goed te praten en men was nog lang niet uitge praat, toen het Egyptisch-Abessinisch Roode Kruis werd gebombardeerd. Doch nog grooter werd de ontsteltenis toen in Maart eerst de Britsche en vervolgens de Nederlandsche ambulance beschoten wer den. Bij de Britsche vielen er dooden, bij de Nederlandsche, die overvallen werd door rooversbenden, werden een aantal personen min of meer ernstig gewond. Italië heeft met deze actie, die nimmer verdedigd kan worden, die slechts een groote afkeuring verdient, zich zelf gebla meerd, meer dan het wellicht denkt. Een dergelijk karakterloos optreden zal niet spoedig vergeten worden. Het is de natuurlijkste zaak van de wereld, dat de regeerder van het Derde Rijk, Adolf Hitler, ook in 1936 kans gezien heeft, om de overige we reld in rep en roer te brengen. Hij heeft in dit jaar ongetwijfeld goede dingen gedaan en laten doen in het land zelf, hij heeft daarnaast de groote mogendheden getart door gesloten tractaten, bezegeld met handteeke- ningen ook van Duitsche politici, als stukjes papier te beschouwen; hij heeftmisbruik gemaakt van den algemeenen toestand in de wereld, veel gewaagd en vrijwel alles ge wonnen. Wij bedoelen met bovenstaand niet zyn groote redevoeringen, zooals op den natio- nalen feestdag gehouden, ook niet zijn actie tegen de katholieken en communis ten met als gevolg massa-arrestaties in het Rijnland, wij bedoelen hier de opzeg ging van de verdragen van Locarno en Versailles. Dat gebeurde op 9 Maart en terzelfder tyd werd het Rijnland, dat sinds 1918 geen Duitsche militairen meer gezien had, bezet met verschillende regimenten. Het was, alsof de Europeesche vrede direct bedreigd werd, want Hitler dacht er niet aan, om zyn soldaten weer terug te laten trekken en hij dacht er niet aan, de p-w *~"T" verdragen van Locarno en Versailles te erkennen. Hij deed wat hij wilde, de storm van verontwaardiging deerde hem niet en het was, alsof hij te goed begreep, dat de groote mogendheden eigenlijk geen oor log konden voeren, omdat zy niet klaar waren, omdat hun legers en vloten niet sterk genoeg waren, omdat de geldbronnen opgedroogd waren en omdat er geen sterke blokvorming tot stand gekomen was. Spanning was er genoeg, in alle landen. Zelfs onze regeering liet de winterploeg niet met groot verlof gaan, doch liet de afgerichte militairen nog langer onder de wapenen. Conferenties werden belegd, diplomatieke besprekingen met en zonder Duitschland werden gevoerd, de Volken bond werd bijeengeroepen en het resul taat van dat alles is geweest, dat Hitler verklaarde, den vrede te wenschen, maar dat hij verder baas in eigen huis wilde zijn. En van een gedemilitariseerd Rijn land was geen sprake meer. En het indirecte gevolg? Wel, de bewa peningswedloop werd met versneld tempo ingezet, Duitschland ging hierin voorop, de andere landen volgden en thans is Europa sterker bewapend dan in 1914 en binnenkort zal de bewapening nog groo ter, nog geweldiger geworden zijn. En als wij nog verder kijken, dan zien wij het in November gesloten Duitsch- Japansche verdrag en de blokvorming in Oost-Europa, alsmede de zeer nauwe toe nadering tusschen Engeland, Frankrijk en België als verdere gevolgen van Hitler's daad. De Italianen bestookten maandenlang met hun vér-dragend geschut de stellingen der Abessinische legermacht. Zy wonnen den ongelyken stryd, dank zy de moderne wapenen, waarover Italië beschikte. HITLER. Wij kunnen dus zeggen, dat Duitschland weer bewapend is en hoe men daar in het Derde Rijk wel over denkt, bewijst de uit lating van Göring, die kanonnen boven boter prefereert Wy mógen na gewézen te hebben op de verkiezingen ('t >vas alleen pró of con tra Hitler), die natuilrlijk een Overweldi gend succes opleverdeft wfl mogen op deze'plaats nog sléchtj gewagen van de actie van Hitler tegen het cbmmunisme met als gevolg daarvan herhaaldelijk con flicten met de Sovjet-republiek en weer als uitvloeisel daarvan den steun, dien generaal Franco officieus kreeg van Duitsche zyde in zijn poging, om Spanje te redden van het communisme en radica lisme, om van andere „ismen" maar niet te spreken. Wy stappen af van dit onderwerp, ech ter niet dan na ons af te vragen, waar het heen moet met het innerlijk zoo ver armde Duitschland, waar het nazi-regime ontegenzeggelijk Veel goeds heeft gedaan, maar het waarschijnlijk ook niet zal kun nen bolwerken. Om maar niet te spreken van de vrij heid van het individu. Het woord „vrijheid" is met zooveel anders in een concentratie-kamp opge sloten. In Engeland hebben wij een troonswis seling gehad, doordat koning George V stierf. Dat is natuurlijk op zich zelf een gewone gebeurtenis, omdat ook koningen sterfelijk zijn, maar wat er juist in deze maand gebeurd is met den jongen koning Edward VIII is wel iets heel unieks geweest. Koning George V, die eenige jaren ge leden ternauwernood van een zware long ontsteking herstelde en daarna eigenlijk nooit meer de oude geweest is, werd 18 Januari van dit jaar ziek. Bij het paard rijden had hij een koude gevat, moest het bed houden en weldra bleek, dat een nieuwe longontsteking het leven van den vorst bedreigde. Slechts een paar dagen streed koning George en 20 Januari, in den laten avond kwam het einde van den 77-jarigen vorst, die een hard en rusteloos leven achter den rug had, die een goed regeerder geweest was en die geliefd was geworden bij al zijn onderdanen. Prince Charming, zooals de prins van Wales genoemd werd, volgde zijn vader op. Groot, onbekend groot was zyn popula riteit, niet alleen in het eilandenrijk zelve, maar in alle Dominions. Er was slechts een schaduwzijde: de lieveling aller vrouwen was nog niet ge trouwd. Zou dat eenmaal het geval zijn, Engeland zou zich geen beteren koning kunnen wenschen. Toen kwam het sprookje, of de romance, of de liefdes-idylle. Och, men weet het nog te goed en waarom alles nog eens op te halen? Koning Edward bleek trouwplannen te hebben en had zyn keuze laten vallen op een niet-adellyke dame, erger nog, op een reeds twee keer gescheiden vrouw: mrs. Simpson, een Amerikaansche van geboorte. Het geheele wereldrijk kwam in rep en roer, de parlementen in Engeland en de Dominions werden bijeengeroepen, de re geeringen beraadslaagden en de koning zweeg Totdat nu enkele weken geleden het belangrijkste hoofdstuk van den roman werd afgesloten: koning Edward deed afstand van den troon en zijn broer Albert volgde hem op als George VI. De keizer-koning van het wereldrijk, die met recht kon zeggen, „dat de zon in zijn gebied nooit onder ging", had de vrouw gekozen boven het koningsschap! Het moet wel een zeer moeilijke beslis sing geweest zijn voor den jongen koning, maar wij weten en begrijpen thans, na zijn laatste radio-rede (die groote ontroe ring teweeg bracht bij ontelbare milli oenen luisteraars), dat Edward niet anders kon. Hy moest den steun hebben van een vrouw, wilde hy zijn taak goed vervullen. En de vrouw zijner keuze mocht dat niet zijn. Hij koos en deed daardoor heel wat koninklijker dan een zijner voorvaderen, die in 't geheim getrouwd was met de vrouw, die hij lief had en die daarnaast een koningin aan zijn zij had, met wie hij tevens gehuwd was. 't Was, als wij ons niet vergissen George IV, die alzoo twee vrouwen had! Intusschen is Edward afgereisd en zal voortaan als hertog van Windsor een vrij stil leven leiden. En zijn broer, George VI, zal voor hem regeeren met een koningin naast zich en een kroonprinsesje bij zich, dat reeds nu een groote populariteit bezit. Minister-president Baldwin had een moeilijke rol te spelen in dit drama en voordat het stilzwijgen verbroken mocht worden, heeft hij heel wat onverdiende kritiek moeten slikken. Want hy werd beschouwd als de man, die aan koning Edward zijn eischen voorschreef! Pas na de abdicatie werd men gewaar, hoe Bald win op verzoek van Edward als diens raadsman was opgetreden en nimmer een eisch of wat dan ook gesteld had. Alleen de koning heeft beslist en niemand anders. En met de prachtige, gevoelige rede, die Baldwin in het Lagerhuis hield na 'sko- nings besluit, wist en begreep men, welk een moeilijke, maar ook, welk een hooge taak Baldwin op zich had genomen. 't Spreekt vanzelf, dat Baldwin het ver trouwen van het gansche volk terstond weer had herwonnen! EDWARD VIII. Wy waren eigenlijk van plan, om van Engeland af te stappen, doch meenen, dat wy de buitenlandsche politiek toch niet geheel verwaarloozen mochten. Veel zul len wij er niet van zeggen, omdat wy dan te veel in finesses zouden komen. Lang heeft Engeland t. o. v. de buiten landsche politiek een vry zwakke, aarze lende houding aangenomen. Niemand wist precies te zeggen, waar het eigenlijk op stond. Doch juist in deze laatste maand is daar verandering in gekomen en het was de jonge minister Eden, die in een van zijn allerbeste en meest krachtige redevoerin gen kortweg Duitschland de les heeft gelezen. „Het moet nu maar eens uit zijn met het schenden en opzeggen van verdragen, als waren het vodjes papier", waren zyn woorden, duidelijk en scherp tot Hitler gericht. Daar kan het Derde Rijk het mee doen en het is te hopen, dat Hitler begrijpt, wat Eden bedoelt. Verder is bekend, dat Engeland zeer nauw samenwerkt met Frankrijk en dat dit laatste land, evenals België, kan reke nen op Engeland's steun bij een niet- uitgelokten aanvalsoorlog. - - - Onder enorm enthousiasme trokken de Duitsche trn» u soldaat in het Rynland geweest; nu is het geLeele Sed" weer "bid' Rü"land binnen' 17 iaar 'anK was geen Duittch

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 22