CHIEF WHIP Rond het vorstelijk huwelijk. Hollandsche meisjes in de lucht ga over op 'n Goede tip voor 1937 Zij verzorgen de pantry en de reizigers amm ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 2 JANUARI 193? Luchtvaart OPSTAND DER VROUWEN. 'ff", GELUKWENSCHEN. Een nieuw gevechtsvliegtuig Een ontwerp van Fokker in opdracht van het Depar tement van Defensie. Eenige dagen geleden stond ik voor het Carlton Theater op Trafalgar- square. Ik stond daar niet alléén. Hon derden verdrongen zich voor de loket ten van het picturehouse waar de we reldpremière ging van „A woman rebels". En toen ik twee uren later naar mijn hotel wandelde, begreep ik het waaróm van de nieuwste functie in de Nederlandsche luchtvaart, de stewardess. Mag ik tusschen twee haakjes even vooruitloopen op alle mogelijke pers- beoordeelingen en U op het hart drukken deze film te gaan zien? Want dan alleen zult gij de ge moedsstemming van eenige dozijnen Indiëvliegers kunnen begrijpen. En ook dan alleen verstaan, waarom ik voor deze overpeinzingen het onder werp vrouw koos. Het is een moeilijk onderwerp. Om dat ik het wellicht met tien vrouwen aan den stok zal krijgen. En daar zit ten wij nu op Schiphol plotseling, zonder te beseffen waarom dat nu juist gebeuren moest, met tien ste wardessen in één beroep, dat ten leste ook gezwicht is voor den opstand der vrouwen. Wij vormden met ons allen nog zoo het eenige mannelijke op aarde. We vormdenhelaas. „Wat is een stewardess?" vroeg Smir- noff. „Behoort zoo een stewardess tot de be manning?" informeerde Van Dijk. Duimelaar meende dat alles er gezelli ger op zou worden en Viruly verklaarde zich spontaan voor innige samenwerking. We werden het er niet over eens. Wij zullen het er nooit over eens worden, ver mits een stewardess géén man is. Maar wat is ze dan wel? Néén zij is ook géén dikke kellnerin uit de Beiersche bierhuizen; zij loopt niet de gansche luchtreis door de cabine met „Würstchen gefallig" en een roode strik in het haar! Is zij wellicht een Westersche geisha? Heeft zij een opleiding genoten, welke haar bekwaam maakte om met de veel vuldigheid van kleine gebaartjes haar mannelijke gasten het kopje thee toe te reiken, dat de inleiding beoogt te zijn van een hoogstaand en tintelend discours? Neen. Oók is zij niet de gastvrouwe uit de betere kringen, die haar gasten bezig houdt met alle mogelijke geestelijke atten ties, terwijl manlief daar bij het koude buffet net bezig is de mop te vertellen, welke hij heden nog hoorde op de beurs. Een analyse Daarover zijn wij het eens. Maar wij willen een analyse van haar beroep. En wij mannen uit de mannelijke luchtvaart hebben daar recht op. Zal de goede onderlinge verstandhouding, welke op een paar kleinigheden na, zoo stimu leerde tot vriendschap en waardeering, plaats moeten maken voor de onrust en het schichtige van elk gemengd bedrijf? Een gezelschap mannen is ongevaarlijk. Géén kegelavond leidt tot ruzies of onder ling krakeel. Een stierengevecht of een bokswedstrijd, een zesdaagsche of een voetbalwedstrijd kortom alle door en vóór mannen beoefende sporten vervlak ten tot nerveuze gebeurtenissen, van den dag af dat de vrouw, de geëmancipeerde vrouw, zich er voor interesseerde. Ik heb eens een vrouw in de oogen ge keken toen ergens in Berlin Schmeling een compatriot over de touwen jongleer de en doffe mokerslagen klonken als ver geschut. Ik ben toen iets gaan begrijpen van die emancipatie. „Geef iedere vrouw een haar passenden man, dien ze beminnen en ver zorgen kan en het vrouwenvraagstuk is opgelost" heeft Weiss eens ergens gezegd. Hiermede kan ik volstaan. En nu volgt niet mijn analyse van het stewardessen- beroep en niet mijn beschrijving van de Nederlandsche air-hostess, maar die van de meesten mijner collega's tezamen. Ik heb ze geobserveerd als ze daar bij de deur met een beleefd maar beslist lach- ie het pour-boire weigerden en éen voor één heur gasten een vriendelijk „goede reis verder" wenschte. dat waren drie, vier Indie-vne gers op de Europeesche lijnen voor een week of vijf hebben daar in het Res taurant menig kopje koffie gedronken en achterdochtig naar de stewardess van den dag gekeken, die de taak heeft, aangeko men en vertrekkende passagiers op hun gemak te stellen en de inlichtingen te ge ven welke zy mochten wenschen. Wy heb ben ze medegemaakt in de cockpit als zy S het gebruikelijke bekertje bouillon ^n^omdatredfnins"rucüer gebiedt dat de S& wïï? zy in de cockpit doorbrengen zoo kort mogelijk dient te wezen. Wilt U nog een bisquitje. Neen we wilden geen bisquitje. We wil den slechtó wat beter zicht in Berlyn, om- 3«dSt».rS.eenenö.ar^h»g«n,„ wat minder tegenwind. Wy heb^"nblfk. Met ingang van 1 Januari is de heer W. van Veenendaal, gezag voerder bij de K.L.M.,als bizondere medewerker aan onze krant ver bonden. Van tyd tot tijd zal deze bekende piloot allerlei vlieg- en vliegernieuws aan onze lezers vertellen op zijn bekende, popu laire manier. daarom* vliegers der verkeersluchtvaart: chapeau bas! Een vraag. Zoo'n stewardess leert véél menschen kennen. Veelal kent ze de reizigers die een abonnement op de luchtlijnen hebben bij naam en niet zelden zal zij kunnen con- stateeren dat er een groot verschil bestaat of liever gezegd bestaan kan, tusschen een naam en een mensch. Zij hadden op Schiphol hun naam vast en zeker afgegeven, want de twintigjarige air-hostess was 't opgevallen dat zij bij elke kleine deining van het toestel zich vastklampten aan de leuning van hun stoel en suggereerden dat het wel wat te warm werd in de cabine. Dan was er geen sprake van overver hitting in de cabine, maar dat zei zij dan maar niet, want heel dikwijls dulden men schen in zekere omstandigheden geen te genspraak en zoo straks zou op den grond de mensch zich weer in zijn naam hullen en met dien beheerschten tred op de dou anebeambten toestappen, welke den ge- routineerden wereH^iziger verried. Nu ben ik alvorens aan het schrij ven van deze regelen te beginnen, zeer onbescheiden geweest. Wellicht heb ik het verkeerd aangepakt en in dien zulks het geval geweest zou zijn, zal de redactie mij wel willen verge ven. Ik heb tien stewardessen a bout portant de vraag gesteld: „Hebt U juffrouw van Leeuwen Boomkamp" „hebt U in Uw loopbaan al eens een huwelijksaanzoek gehad?" „Een huwelijksaanzoek „Een huwelijksaanzoekvan een passagier of wellicht van een dezer geuniformde helden die nog niet ge bonden zijn door een verknochte echtvliegers of telegrafisten of zyn vliegers of werktuigkundigen?" Juffrouw van Leeuwen Boomkamp haalde onversaagd haar schouders op en ging haar thermosflesschen met warm wa ter vullen, want ze vertrok over tien mi nuten naar Parijs Het antwoord. Én in het kort komt het antwoord van al die stewardessen hierop neer dat zij vooralsnog te véél in heur moderne beroep opgingen om reeds nu, bestond het beroep niet twee jaar nog pas, te versagen en zich voor heur verdere leven tevreden te stel ln met het heroïsme van den man. Hadden zij wel eens aangezeten aan een licht souper in een der hoofdsteden van Europa, daartoe zeer vriendelijk uitge- noodigd door vriendelijke passagiers? Want was het wellicht de bedoeling der luchtvaartmaatschappijen om van al die boot- en treinreizigers luchtpelgrims te maken door middel van de vrouw, die in dat geval'misschien de opdracht had deze lieden via haar netten in die der lucht vaartmaatschappij te strikken? Het was een aaneenschakeling van vreugden, zoo een luchtreis naar Buda- pcst, de luchtvaartperiodieken maakten in De gastvrouw vau de luchtreizigers. de advertenties weliswaar gewag van ver- warmde cabines en meermotorige vlieg tuigen, van ervaren vliegers met tientallen Indië-reizen achter den rug („en voor den boeg" sprak Hondong en slaakte een zucht die niet gemeend was) en geweldige snel heden, maar dit was slechts een hors d'oeuvre, want dikgedrukt annonceerde de luchtvaart-maatschappij het pièce de re sistance: Verzorgd, op Uw gemak gesteld, door een lieftallige stewardess! En verbazend goed is het gegaan dit jaar, met die Budapestlijn Wij mogen dus vaststellen dat een ste wardess haar gewicht in goud waard is. Daar loopt zij: M'elle Zus en M'elle Zoo. Zij is op weg naar de cabine van de Douglas welke volgeboekt is en zoo straks vertrekken zal naar een ververwijderd oord. Allereerst zal zij haar pantry verzorgen en de reizigers bij het plaats nemen be hulpzaam zijn en de zware bontjassen der dames, de pelzen der heeren ophangen aan een rij gelakte hangers in het achterste ge deelte van den romp. Zij verricht een me nigvuldigheid van handelingen, welke rechtstreeks te maken hebben met de hierboven vermelde lieftalligheid. En na de landing gaat zij in het kleine hotelkamertje zitten en werkt daar aan het dagelijksche rapport, in dezelfde uren dat het mannelijke gedeelte van de „beman ning" zich onledig houdt met het leveren van commentaar op haar beroep. Zij weet haar weetje. Nu is zij klaar en met tevredenheid heeft zij vandaag haar werkzaamheden verricht. Haar machine vervoerde dezen dag zeven nationaliteiten en allen zou zij hebben kunnen inlichten over de attrac ties der Europeesche hoofdsteden, indien zij slechts den wensch daartoe hadden te kennen gegeven. Want is zij bovendien niet op de hoogte van de eetgelegenheden in gansch dit werelddeel? Kent zij niet op haar duimpje „Le Perroquet" op Leicester Square, Pagani's Restaurant in Portland- street en in Swallowstreet het Spaansche Restaurant van „Martinez", het Duitsche van Kempinski en het Hongaarsche „Chez Joseph" in Greekstreet? Zij weet haar weetje. Chineesch „Maxim" in Wardourstreet natuurlijk. En dan de grill-room van „Monseigneur" in Jermynstreet en verder die gezellige bars van het Trocadero, het Carlton en The Captains CaptainGij wenscht u in Budapest te verpoozen? Vraag uw stewar dess en wellicht zal zij slechts luttele se conden weifelen tusschen de Parisian Grill en de Arizona Berlin? Venezia voor een etentje en de Kakadu of de Dschungel voor een dansje? In Parijs naar Prunier of Korniloff, of wel de Tour d'argent? BarsCintra en Le Scribe en 's avonds naar Shéhérazade of de Melody's bar Maar wij, vliegers der ver keer smaat- schappijen op deze wereld, wij laten ons niet in slaap sussen door de verzekering van onze directies, dat de stewardess géén vrouw is, maar een lid der „bemanning", dat op duidelijk omschreven instructies haar taak als een man verricht. Het is niet de perfectie van onze zacht zoemende motoren en het nog nooit ge ëvenaard morsetempo van den marconist dat de passagierscijfers zoo omhoog dreef. H:! zijn niet de vliegers en werktuigkun digen op iedere Indiëvlucht, die hun eigen stoelen beschikbaar stelden voor nóg meer betalende passagiers Deze verkeersevolutie in de lucht vaart dateert van den dag dat de vrouw zich met dit mannelijke beroep ging bemoeien. Hier past ons, man nen, slechts zwijgen. En in het aller laatste stamelen waarmede wij allen nog een flauw protest willen laten hooren, schrijft de Vrouw hóóg in de lucht, in dezelfde lucht waar Neêr lands vlag door mannen zoo hoog ge houden werd", met krachtige hand een spreekwoord neer. Wij vliegers van alle landen kijken naar boven, terwijl een gevoel van onmacht onze harten bekruipt. En dan lezen wij de letters die één voor één verschijnen. Eén vrouwenhaar trekt meer dan een marszeil. Berusting: mijne heeren, vieux rou tiers van vijf werelddeelen W. VAN VEENENDAAL, Gezagvoerder K.L.M. Amsterdam, 31 December. - jj VIRGINIA CIGARETTES H.M. de Koningin heeft gisterochtend om kwart voor 12 den Japanschen zaakgelastig de a.L de heer Yamayuchi ontvangen, die een brief van Z.M. den keizer van Japan overhandigde, waarin de keizer zijn geluk- wenschen aanbood met het voorgenomen huwelijk van prinses Juliana. Na afoop der nieuwjaarsreceptie ontving de prinses den zaakgelastigde. De heer Yamaguchi deelde mede, dat de Japansche keizer den prinses Juiana be noemd heeft in de eerste klasse der kroon orde, de hoogste Japansche onderscheiding, weke aan dames verleend kan worden. Nieuwjaarsrecepties van de koningin. H.M. de koningin heeft gistermiddag 12 uur ten paleize Nofrdeinde de dames en heeren van het corps diplomatique in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen en hun gelukwenschen ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van H.K.H. prin ses Juliana met Z.D.H. prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld aan te bieden. H.M. de koningin heeft vervolgens des namiddags 5.45 uur de hooge Nederlandsche autoriteiten en te 6 uur de dames en heeren der hofhouding in de gelegenheid gesteld hun nieuwjaarswenschen en gelukwen schen aan te bieden. het Naar wij vernemen, is op het oogen- blik in de N.V. Vliegtuigenfabriek te Amsterdam een nieuw gevechtstoestel in aanbouw, dat in opdracht van het De partement van Defensie ontworpen is door den bekenden vliegtuigbouwer An- tony Fokker in samenwerking met een commissie van deskundigen uit Soester- berg. Het betreft hier een z.g. luchtkruiser, een toestel dat zwaar bewapend zal zyn en tevens een goede snelheid zal kun nen ontwikkelen en een groote actie radius heeft. De bewapening zal bestaan uit eenige mitrailleurs en een snelvuur kanon terwijl het toestel tevens inge richt wordt om als bommenwerper te fungeeren. De machine is een midden dekker met vrijdragende vleugel en is uitgerust met twee watergekoelde mo toren en heeft tevens een intrekbaar landingsgestel. Het prototype van deze nieuwe T 5- machine zal naar alle waarschijnlijkheid in het a.s. voorjaar gereed zyn tot het houden van proefvluchten. Aanbieding van geschenken aan vorstelijk paar. Prinses Juliana en prins Bernhard hebben Donderdagmiddag in het paleis Noordeinde de echtgenoote en de dochter van den Mang- koe Negoro VII, die zelf door ongesteldheid verhinderd was mede te komen, ontvangen, ten einde haar in de gelegenheid te stellen het huwelijksgeschenk der prinselijke fami lie van Mangkoe Negorosche huis aan te bieden. Dit geschenk bestaat uit een product van Javaansche kunstnijverheid, een zilveren bloemenschaal, vervaardigd door Javaan sche zilversmeden naar een ontwerp van den Mangkoe Negoro. Vervolgens hebben prinses en prins de de legatie van den Soesoehoenan van Soerakar- ta ontvangen. Deze delegatie bood een gou den bloemenvaas aan, terwijl bovendien Ra- toe Pembajoen, dochter van den Soesoehoe nan, die van deze delegatie deel uitmaakt, een zilveren theeservies met blad overhan digde. Pangeran Ario Soerjohamdjojo en echtge- n ote boden een met zilveren doorweven doek aan. De geschenken van den sultan van Jogja- karta, die hierna door de daartoe aangewe zen delegatie werden overhandigd, beston den uit: een kris met goud en briljanten in gelegd, waarin het sultans embleem ver werkt is, bestemd voor den prins, en een gouden bak van een sirih-stel, met briljan ten bezet, voor de prinses. Voorts bood deze delegatie aan namens de Pangerans van den Kraton, twee gouden theelepeltjes en namens de prinsessen van Jogjakarta een gouden bonbonmandje. De vertegenwoordiger van Pakoe Alam VII, die daarop audiëntie ontvangen werd, overhandigde een album met zilveren band, waarin de portretten van het geslacht Pakoe Alam verzameld zijn. Hierna werd ontvangen de delegatie van den sultan van Langkat. Namens den sultan werd aan het jonge paar een gouden thee^ servies op een ivoren blad aangeboden met de gouden wapenschilden van het bruidS' paar, en voorts namens den Jangdipertoean van Koealoe en Ledong twee gouden bon bonbakjes. Al deze voorwerpen waren van Indisch edelsmeedwerk. VERGADERING VAN PLAATS VERHUURDERS TE 'S-GRAVENHAGE. Combinatie gevormd. In verband met de drastische verlaging der prijzen van plaatsen op de open tribu nes is gisteren, op initiatief van het advies bureau „Probité" te 's-Gravenhage een ver gadering gehouden van verhuurders van kijkplaatsen in de langs den bruidsweg ge legen huizen. De voorzitter der vergadering gaf uiting aan den wensch, dat eindelijk een juist in zicht komt in de mogelijkheden. Tengevolge van de groote prijsverlaging der tribunes is velen verhuurders de schrik om het hart geslagen, terwijl huurders ver onderstellen door langer nog te wachten met het reserveeren van plaatsen goedkooper te kunnen slagen. Tot dusverre daalden de prij zen en vooral de laatste dagen, maar nuch tere berekening toont aan, dat zeer spoedig er een tekort aan plaatsen moet komen. Hij oordeelde het verstandig als verhuur ders zich 'de hooge prijzen uit het hoofd te stellen waardoor aan de onzekere houding van adspirant-koopers een einde zal worden gemaakt. Als resultaat van zes weken uit wisseling van vraag en aanbod op het kan toor van Probité adviseerde hy voor de beste plaatsen niet meer dan 10 tot 15 te ver langen en voor de tweede en derde rij naar verhouding minder. Dan zal met stelligheid het groote publiek als gegadigde optreden. Thans gelooft men in de provincie, dat ..ren honderden guldens noodig heeft om zich met familieleden een goede plaats te verzekeren Verschillende aanwezigen bespraken de mogelijkheden van verhuur in verband met het aantal in particuliere huizen en langs den weg beschikbare plaatsen en met het te verachten aantal bezoekers, waarbij de ver gadering de meening van den voorzitter bleek te deelen, dat een veilige exploitatie en bloc tegen matige prijzen te verkiezen was boven een speculatie, zelfs al zou deze goede kansen bieden. De voorzitter deed tenslotte voorlezing van een schrijven van den burgemeester aan het adviesbureau „Probité", waarbij wordt toegezegd, dat aanvragen om „doorlaat-be- wijzen" van de politie tot op 4 Januari nog in behandeling zullen worden genomen. De aanwezigen besloten daarop het advies van den voorzitter te volgen en over te gaan tot het vormen van een combinatie, waartoe alleen zullen worden toegelaten de bezitters van goede plaatsen, die bereid zyn matige prijzen te bedingen. Het bureau „Probité" zal op de voorgestelde wijze in diverse plaatsen des lands door de woningbureaux, die als agenten van het bureau optreden, die plaatsen enbloc doen aanbieden, terwijl in de hoofdplaatsen tusschen 2 en 5 Januari door Probité zelve plaatsen zullen worden aangeboden. Op deze wijze zullen verhuurders een vol ledige bezetting kunnen verkrijgen, terwijl huurders er van verzekerd zijn, dat alleen werkelijk goede plaatsen te hunner beschik king komen. Het geschenk van de Fransche regeering aangeboden. Donderdagmiddag om kwart over zes hebben prinses Juliana en prins Bernhard* den Franschen gezant baron de Vitrolles den eersten secretaris van de Fransche le gatie, den heer de Blesson, ten paleize Noordeinde in audiëntie ontvangen ter aan bieding van het geschenk van de Fransche regeering aan het prinselijk bruidspaar. De regeering van de Fransche republiek heeft het jonge paar een bijzonder mooi koffie- servies van Sevres-porcelein doen toeko men. Het servies is in modernen styl ver vaardigd. De stukken zijn met beelden uit de Grieksche oudheid beschilderd: groen op wit. Bovendien prijken op elk stuk de initialen J. en B. Het servies was verpakt in een kist van Nassaublauw leder. Op het deksel waren in goud de initialen van bruid en bruidegom en een koningskroon gesla gen. EEN ONDERHOUD MET DR. COLIJN. Herstel van ruilverkeer gewenscht. In een onderhoud, dat de correspon dent van de Fransche „Agence Econo- mique et Financiere" met dr. Colijn gehad heeft, werd door den minister president gelegenheid gegeven kennis te nemen van zijne zienswijze omtrent eenige belangrijke problemen, die bij de jaarwisseling de aandacht trekken. Ten aanzien van den internationalen politieken toestand kwam de minister tot de slotsom, dat het hem alles bij elkaar genomen, voorkomt, dat men voorshands voo het uitbreken van een Europeeschen of wereld-oorlog niet beducht hoeft te zijn. In verband met het probleem der Duitsche koloniale verlangens merkte dr. Colijn op, dat Duitschland streeft naar koloniaal bezit omdat het dan een deel zijner grond stoffen in eigen valuta betrekken kan en zich daarvoor geen vreemde deviezen hoeft te verschaffen. Men begrijpt echter, zoo ging hij voort, dat ook dat probleem niet zou bestaan, indien de monetaire en handelspolitieke verhoudingen gezond waren, zooals dit het geval was vóór den wereldoorlog. Zoo doende komt men ook bij dit probleem weer terug tot de stelling dat de groote wrijvingsvlakken in de wereld slechts zullen verdwijnen bij een gezond monetair stelsel, gepaard aan een gezonde handels beweging. Het onderwerp monetaire moeilijkheden leidde vanzelf tot een be schouwing in vogelvlucht van wat er zich te dien aanzien en tevens in economisch opzicht momenteel in Duitschland voor doet. Er zij slechts vermeld, dat minister Colijn als zyn overtuiging uitsprak, dat de zorgen der voormannen in het derde Rijk thans wel heel groot moeten zijn, en dat er dan ook heel wat staatsmansbeleid noodig zal wezen om zonder gevaarlijke experi menten de economische en finantieele moeilijkheden, die men thans doormaakt, te overwinnen. Wat in het algemeen de internatio nale monetaire situatie aangaat gaf dr. Colijn te verstaan, dat deze tenge volge van verschillende factoren nog geenszins een stabiel karakter ver toont. Een oplossing van de monetaire problemen is ten slotte alleen op deugdelijke wijze te bereiken als ein delijk het gezond verstand in de we reld zal gaan zegevieren, en men zal overgaan tot herstel van een vrijer ruilverkeer. De minister moest echter tevens consta- teeren, dat helaas de wereld hiervoor nog niet rijp schijnt te zijn. Met betrekking op den economisch- finantiëelen toestand in Nederland merkte dr. Colijn op, dat de moeite, die het kpst

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11