DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zaterdag 2 Januari 1937 De algemeene toestand. 139e Jaargang Duitschland neemt een repressaille maatregel. Spaansch regeeringsvaartuig buitgemaakt. Het nieuwe jaar rustig begonnen. Prins Bernhard en het Lippe Detmold lied. het z.g. Vlag-incident. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. IERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 2 Januari De meest merkwaardige week van 1936 is achter den rug. Nauwelijks acht dagen gele den zongen wij het „Vrede op Aarde", giste ren wenschten wü veel „heil en zegen" Wij zouden zoo zeggen, dat beide begrip pen bij elkaar hooren, onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Hoe kan er „heil en zegen" zijn zonder vrede? Maarhet schijnt, dat beide gedachten te idealistisch zijn. Want op den eersten dag van het nieuwe jaar, op 1 Januari dus, bracht de wereld zelf deze nuchtere mededeelhv gen: Denemarken zal zijn defensie versterken; Nederland zal zijn leger en vloot verster ken; In Spanje buldert het kanon; De wedloop in de bewapening officieel be gonnen. tl Denemarken zal zijn defensie versterken! Het is de „Social-Democraten", een provin ciaal sociaal-democratisch blad, in Viking, dat een tip oplicht van den sluier, die hangt over het Deensche regeeringsvoorstel inzake de defensie, welk voorstel in den loop van deze maand aan het Folketing zal worden voorgelegd. Er zal volgens het artikel in dit blad geen sprake zijn van méér soldaten of van een langeren opleidingstijd. Maar daarentegen zou het nieuwe voorstel wel een kwalitatieve verbetering brengen. In elk geval zal het uit zijn met den toestand, dat men in de wet vastlegt dat er een bepaald aantal schepen zal zijn, maar dat de daarvoor toegestane gelden in het geheel niet voldoend zijn voor onderhoud of nieuwe aanschaffing, zoodat 'de schepen oud-roest gaan worden. In de nieuwe regeling der defensie zullen de noodige gelden worden toegestaan voor aanschaffing en onderhoud van de schepen, welke in de wet worden vastgelegd, maar er zal geen sprake zjjn van een leger en een vloot, berekend op deelneming aan een wer- Kelijken oorlog. Er zal alleen sprake zijn van een bewakingsweermacht, die Trf' onrustige tijden de orde aan de grenzen en in de wa teren kan handhaven. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, dat De nemarken er al ongeveer net zoo voor staat als Nederland. Ook Denemarken blijkt dus te veel bezuinigd te hebben op de defensie uitgaven en ziet nu in, dat het zoo niet lan ger kan. Wij mogen daaruit opmaken, dat men ook in dit land meent, dat de internationale po litiek het noodzakelijk maakt, meer aandacht te schenken aan zijn verdedigings-apparaten. Als wij nu eens even Nederland en Dene marken vergelijken, dan zijn er een paar punten van overeenkomst. Het allervoor naamste punt is wel, dat bejide landen een z.g. neutraliteitspolitiek vméren. En het twee de, minder prettige punt/van overeenkomst is, dat beide landen hun/ verdedigings appa raten te zeer verwaarlo-bsd hebben en nu een belangrijken achte/stand moeten inhalen. Voor het overige is ^Denemarken heel wat gelukkiger af dan Nederland, want de !ig- ging van Nederland Jis veel en veel belang rijker, omdat men rlog altijd rekening moet houden met een herthaling van 1914. Op zich zelf mag-1 het prettig zijn, dat ons land zoo'n belangrijk gebied van Europa vormt, voor de internationale politiek 'an ons land is dat milder prettig, vooral op het oogenblik. Want het is, zooals een paar we- k.n geleden een buitenlandse* te* Voor Duitschland is er slechts één weg open naar Frankrijk: die over Nederland. Daarmee werd bedoeld, dat Frankrijk en België hun grenzen in een zeei sc'ieden staat van verdediging hebben gebracht en dat Nederland feitelijk geen grensverdedi- ging heeft. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat ae te-^ genwoordige legerleiding tracht, grensgar- nizoenen te stichten, al staan wij zeer scep tisch tegenov r deze garnizoenen. wen kunnen geen terken verdedigingsmuur vor men en zijn r hoogstens op berekend, om de snelheid v'n een opmarsch eenigsz drukken. En toch zal - wü „de weg over Neder land niet open rijn" een sterke muur ten worden ofgetrokken. dit velband nog even stil etsontwerp, dat thans bij d is ingediend en waarover oerig kan k» Hkt betog- 1" »eKonlWe"?,,hed,'derde. De Spaansche burgeroorlog ris" Over het algemeen is het gedurende de jaarswisseling aan het centrale front rustig geweest. Slechts hier en daar kwam het tot schermutselingen, die echter geen wijziging in de frontlijn hebben gebracht. Het hevigst schijnt nog te zijn gevochten in de Noordwestelijke universiteitswijken, waar de nationalis ten oudejaarsavond met tanks, loop graafmortieren, tal van machinegewe ren en handgranaten ten aanval trok ken. Volgens berichten uit Madrid wer den de rechtschen teruggeslagen. Om twaalf uur werden zoowel aan het link sche als aan het witte front vier schoten gelost ter inluiding van het nieuwe jaar. Ook voor de Engelschen, die nog steeds in Madrid vertoeven, was er ze ker geen aanleiding om de jaarswisse ling in uitbundigheid te vieren. Velen hunner hebben aan den oproep van den leider der Britsche legatie noodgedwon gen gehoor gegeven en besloten de hoofdstad te verlaten. Reeds 43 Engel- sche onderdanen hebben Madrid per auto verlaten met bestemming naar Ali- cante, vanwaar zij naar Marseille zul len worden verscheept. De in beslagneming van het Spaansche stoomschip; de meening van Pertina'x, Pertinax schrijft in de „Echo de Pa „Duitschland zal niet toestaan, dat in Spanje een communistisch regiem wordt gevestigd en de verplichtingen welke het zal aangaan ten aanzien van een verbod tot inlijving van vrijwüli gers zouden aan dit fundamenteel voor behoud ondergeschikt worden gemaakt, De in beslagneming van een Spaansch stoomschip door een Duitschen oorlogsbo dem als vergeldingsmaatregel wegens het onderzoek aan boord van de Palos toont aan, dat Duitschland niet gemakkelijk zal afwijken van de richting, welke het in Spanje heeft ingeslagen. Het Foreign Office streeft er naar Duitschland te kalmeeren, door bemiddeling van Italië. Men meent te weten, dat Lord Plymouth, de president der controle-commiS' sie, zal probeeren een nieuwe controle-plan op te stellen. De meening van mevr. Tabouis, In de „Oeuvre" vraagt mevr. Tabouis zich af, wat Frankrijk en Engeland zouden moeten doen, indien b.v. belangrijke strijdkrachten door Duitschland in Spanje zouden worden bijeengebracht en Italiaansche strijdkrachten zouden volgen. Zekere Britsche bladen, aldus mevr. Ta bouis, zouden slechts één middel zien voor een dergelijken stand van zaken, een middel dat zou bestaan in het in samenwerking met Frankrijk toepassen van een algemeene blokkade van de grenzen en kusten van Spanje, hetgeen tot gevolg zou hebben, dat de Duitschers en Italianen de campagne in Spanje niet zouden kunnen steunen. Wy willen staan bij het Tweede Kami men elders u] rijkste punt sterkere defej n.L het sche; ingeval bij sie bedoelt, is °.l 'en van de mogelijkheid, om nadere wet wordt besloten tot verhoogiitj van de lichtingsterkten, verhooging spoedig te kunnen invoer - Dat wijst erop, dat onze regeering begrypt, dat de achterstand heel groot Sew,° zoo en dat het dringend noodzakely k is, gl_ spoedig mogelijk dezen achterstan 8 telyk te doen verdwijnen. w»iaTieriik Er zou dua wel eens een heel laar begonnun kunnen zyn, ^elangry militaristisch gebied. En het 1S J moeten constateeren, dat de noodzakelyk hei<i er van maar al te zeer aanwezig is. In een communiqué van het ministerie van oorlog van gisteravond wordt o.a. ge zegd: Aan het centraal front in den sector van Guadalajara zijn <Je dorpen Algora en Mir- buelo bezet. In dén sector van Madrid is de vijandelijke artilelrie gisternacht 'n uur lang zeer actief geweest. Den geheelen dag duur de gister het vuur der mortieren en mitrail leurs onafgebroken voort en laat in den mid dag bereikte 't zijn hoogtepunt. 5 Soldaten der opstandelingen zijn naar onze zijde over- geloopen en hun verklaringen bevestigen opnieuw, dat het moreel der vijandelijke troepen zeer gedaald is. Legerbericht van Queipo de Llano. In zijn radiotoespraak van gisteravond zei- de Queipo de Llano o.a. het volgende: De grootste kalmte heerscht aan de fron ten der noordelijke legers, behalve in den sector van Guadalajara, waar de republikei nen, gesteund door talrijke tanks, een hevi- gen aanval hebben ondernomen, zonder evenwel eenig doel te bereiken. Wat de zui delijke fronten betreft, in het gebied van Antequera is ons geschut tijdens een licht kanonvuur in de meerderheid gebleven. In den sector van Ronda duurt onze opmarsch voort. In den sector van Cordoba heeft een colonne rechtsche troepen na een gevecht van drie dagen een groot succes behaald, door laat in den avond Fortuna te bezetten, dat de vijand thans bezig is te ontruimen met achterlating van een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal. Spaansche boot door Duitsch oorlogs schip buitgemaakt. Naar gemeld wordt zou een Duitsch oorlogsschip in de Spaansche wateren een Spaansch regeeringsvaartuig hebben buitgemaakt. Men meent te weten dat het de „Aragon" zou zijn. In een communiqué van het Duitsche nieuwsbureau wordt medegedeeld, dat deze maatregel is genomen als represaille naar aanleiding van de verbeurdverklaring van een gedeelte van de lading van het Duitsche stoomschip „Palos" en de arrestatie van een passagier van de „Palos". De weigering van de roode regeering te BUbao, aldus het communiqué van het D N. B., heeft de Duitsche regeering genoodzaakt haar eisch tot teruggave door maatregelen van dezen aard te steunen. De buitmaking van het Spaansche stoomschip heeft ten doel, de Duitsche souvereine rechten tegen daden van zeerooverij te beschermen. Engelsch schip in Spaansche wateren lastig gevallen. In kringen der Engelsche admiraliteit wordt vernomen, dat het Britsche stoom schip '„Etrid", dat onderweg was van Haifa naar Liverpool, ter hoogte van Gibraltar door een oorlogsbodem der Spaansche op standelingen is gepraaid. Het oorlogsschip opende het vuur op de Etrid", maar de kapitein weigerde aan de hem ge telde eischen te voldoen en bracht de autoriteiten te Gibraltar van het geval op de hoogte. Dinsdag of Woensdag komt de „Etrid" in Liverpool aan. UNAMUNO OVERLEDEN. Beroemd schrijver en filosoof. 's-Gravenhage, 2 Jan. Wij hebben reden om aan te nemen, dat het prins Bernhard niet aangenaam is,dat hem ter eere bij velerlei gelegenheden het Lippe-Detmoldlied ten gehoore wordt gebracht. De meening, dat het Lippe-Detmold- lied het Lippische volkslied is, is onjuist. Er bestaat geen Lippisch volkslied en het hier te lande zoo vaak gespeelde Lippe-Detmoldlied kan men vergelijken met ons Piet Hein-lied. Daarbij komt, dat de prins thans Ne derlander is en zich ook Nederlander voelt. Het zou daarop op hoogen prijs worden gesteld, indien men het spelen van vreemde volksliederen achterwege liet en zich beperkte tot het Nederland- sche volkslied. De beroemde Spaansche schrijver en wijsgeer, professor Miguel de Una muno, is Donderdag na een kortston dige ziekte te Salamanca overleden. Hij heeft den leeftijd bereik van 72 jaar. Miguel de Unamuno was geboren te Bilbao in 1864. Hy ontving zijn opleiding te Madrid, waar hij promoveerde in let teren en wijsbegeert, en werd in 1892 be noemd tot hoogleeraar in het Grieksch aan de universiteit van Salamanca, waar hij in 1900 rector magnificus werd. Tijdens hc* bewind van Primo de Rivera werd hij wegens zijn scherpe aanvallen op de regee ring naar de Canarische eilanden verban nen. Hij kreeg echter amnestie en vestigde zich in Parijs. Bij 't begin van den Spaan- schen burgerstrijd heeft hij zijn sympathie uitgesproken voor de beweging van Franco. Hij was romansch "ver, dichter, wijs geer en publiceerde ook artikelen in de pers. Tot zijn bekende romans behooren: Nieblad, Abel Sanchez, La Tia Tula en Amor y Pedagogia. Een zeer bekend ge dicht van hem is El Cristo de Velasquez. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN KONING GEORGE VI. De Engelsche koning heeft een nieuw jaarsboodschap gericht tot de volkeren van het Britsche ryk waarin hij veel geluk en voorspoed wenscht en waarin hij de droeve omstandigheden herdacht waaronder de re geering van den hertog van Windsor werd beëindigd. De koning verklaarde verder alles in het werk te stellen om het wederkeerig ver trouwen en de genegenheid te versterken waarop zoo gelukkig de betrekkingen tus- schen den vorst en de volkeren van het ryk berusten. Hy herhaalde de woorden van zijn vader, welke deze sprak ter gelegenheid van het jubileum. „Mijn echtgenoote en ik, wij wijden ons aan Uw dienst, dat God ons geleide en ons de kracht geve den weg welke voor ons ligt te volgen". Naar aanleidingvan beschouwingen en berichten welke zoowel in de Neder- landsche- als in de Duitsche pers ver schenen zijn in verband met het z.g. „vlag-incident" bij den voetbalwedstrijd Den HaagLippe, schrijft de voor den wedstrijd verantwoordelijke instantie aan het A. N. P.: De opgeblazen voorstelling van het voorgevallene van Duitsche zijde maakt het noodig het verhaal tot zijn juiste afmetingen terug te brengen, te eerder omdat na de zeer aangename verstand houding met de Duitsche ploeg ook na den wedstrijd, waarbij van eenige ge raaktheid niets gebleken is, dit persbe richt niet anders dan verwondering kan wekken. Ziehier dan de nuchtere feiten. Op het terrein gekomen wees een van de Duitsche leiders den Haagschen leider erop, dat de vier op de tribune geheschen Duit sche vlaggen alle vervallen vlaggen waren, dat in de plaats van deze de hakenkruisvlag ware te hijschen en dat voor het geval deze niet voorhanden mocht zijn, er reeds een gehaald werd bij de Duitsche legatie, waar van een vertegenwoordiger mede aanwezig was. De Haagsche leider betuigde zijn spijt over het misverstand, deed de vroegere Duitsche vlaggen strijken en de hakenkruis- vlag hijschen. Dat daarbij een deel van het publiek zou hebben gejoeld en een ander deel gejuicht, is niet waar: er is noch gejoeld, noch ge juicht, het geval ging blijkbaar onopge merkt aan het publiek voorbij. De kwestie van de Volksliederen. Het comité had een gelegenheidsmziekje ter opluistering van den wedstrijd beschik baar gesteld. Toen aan den leider opgedra gen werd bij het in het veld komen van de Duitschers het Duitschland-lied te spelen en daarna bij het opkomen van het Haag sche elftal het Wilhelmus, antwoordde hij. dat het troepje het Duitschland-lied niet kon spelen, omdat het uitsluitend 't Lippe- lied had ingestudeerd. De Haagsche leider deelde dat mede aan de Duitsche leiders, onder uitdrukkelijke mededeeling, dat zoo zij niet wenschten, dat het Lippe-lied ge speeld werd, ook het Nederlandsche volks lied niet zou worden gespeeld. Dit laatste Is dus geenszins een eisch van Duitsche zyde geweest. De Duitschers wenschten het Lip pe-lied niet, waarop alle muziek werd af gelast. Dat, gelijk het D. N. B. gelieft te berich ten, de Duitschers het Lippe-Detmold-lied verontwaardigd afgewezen zouden hebben omdat dit een spotlied zou zyn en zij zich daardoor niet wilden laten hoonen, is puur verzinsel. Toen den avond vóór den wedstryd een deel van de Duitsche ploeg hotel „Central" bezocht en de kapel het Lippe-lied speelde, hebben de Duitsche heeren zich van hun zetels verheven en het lied meegezongen. Hetzelfde hebben zij gedaan aan den maal tijd n a den wedstryd, toen de kapel na het Duitschland lied het Lippe-lied speelde. Uit dit eerbetoon hunnerzijds blijkt, dat zy het Lippe-lied als een volks lied beschouwen en niet als een spotlied. Daarom doet het wel zeer onaangenaam aan, dat achteraf misbaar gemaakt wordt over iets wat de Duitsche heeren hier blijkbaar zeer normaal vonden. Toegegeven de fout, dat verkeerde Duit sche vlaggen geheschen zijn, toegegeven dat het comité bij den wedstrijd had moeten zorgen voor een muziekje, dat het Duitsch land-lied kon spelen, dan mag toch worden vastgesteld, dat onze Duitsche gasten met de naar aanleiding van die tekortkomingen genomen maatregelen volkomen genoegen genomen hebben en dat bij hen deswege geenerlei wrok zat, getuige hun vriendelijke toespraken bij den maaltijd en hun uitnoo- diging om een tegenbezoek te brengen. Ook het afscheid aan het station was zeer hartelijk, zoodat het ons eenvoudig onbe grijpelijk is hoe de Duitsche bezoekers na hun terugkomst in hun vaderland aanlei ding hebben kunnen geven tot de onjuiste en overdreven voorstelling van het D. N. B. De op deze voorsteling gebaseerde com mentaren in de Duitsche-pers en de D. A. Z. brengt zelfs prins Bernhard in het geding - kunnen dan ook rustig onbeantwoord blij ven. Geen Lippische medewerkers op het Oranjebal. Hedenavond wordt in het Carlton-hotel het Oranjebal gehouden, georganiseerd door het I. C. A., waarvoor alle plaatsen reeds verkocht zijn. Aan dezen avond zouden o.a. hun mede werking verleenen de leden van het Lip pische Landestheater, Carl Friedrich Koch en Georg Born; voorts de echtgenoote van den burgemeester van Schwalenberg Lippe, mevr. Muenzner, die vergezeld zou zijn van den heer Gottlieb Schlingmann. Het I. C. A. deelt ons mede, dat het tot zijn groote bevreemding telegrafisch be richt heeft ontvangen, dat het gezelschap niet naar Amsterdam zal komen. De acteurs motivèeren hun weigering om mede te werken met de lakonieke me dedeeling, dat „het vlag-incident (be doeld wordt hetgeen volgens het D. N. B. zou zijn voorgevallen bij den voetbalwed strijd Den HaagLippe op 23 December j.1.) het aangekondigde optreden zoowel tijdens het Oranjebal als voor den K. R. O. verbiedt". De gasten uit SchwalenbergLippe seinden: „kunnen mevrouw Muenzer niet blootstellen aan vijandelijkheden en kunnen daarom tot onzeh spijt niet komen". Het I. C. A. heeft onmiddellijk voor an dere medewerkers gezorgd. In verband hiermede vervalt ook het optreden „allerhand vom Lipperland" voor den K. R. O., op Zondagavond te 8.20 uur. OPROEP VAN HITLER. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft de Führer een oproep gericht tot de N. S. D. A. P., waarin hij o.a. zegt: „Geeft mij vier jaren tijd, was het ver zoek dat ik op den dag van overneming der macht in 1933 tot het Duitsche volk richt te. Het vierde jaar is thans geëindigd. Een ontmoedigd, politiek en moreel verslagen en economisch geruïneerd volk hëeft zich weer verheven. Dit wonder is het werk van de Nat. Soc. Party. Haar komt de verdien ste toe dezen grooten keer der natie te heb ben voorbereid, verwezenlijkt en volbracht. Duitschland zal steeds meer een bolwerk zijn van de Europeesche beschaving tegen over het bolsjewisme, dat de vijand is van het menschdom. Door het succes van het groote werk van nationaal herstel wordt Duitschland tevens een veilige waarborg voor den Europeeschen vrede. Aan het einde van het vierde jaar dank ik al degenen, die mij door hun offervaar digheid, gehoorzaamheid en trouw onont beerlijk geweest zijn voor het welslagen van mijn arbeid. Het in politiek opzicht uit de boeien ,van het verdrag van Versailles verloste volk zal in de komende vier jaren ook de economische boeien los maken. Aan het begin van het nieuwe jaar maken wy 't besluit met nog grootere liefde liefde ons volk voor geen werk, geen offer en geen moeite terug te schrikken, tenein de den aardschen gang van dit volk te be hoeden voor nooden en gevaren. Dan zal ons echter ook in den komenden tijd, evenals voorheen, de zegen van den Almachtigen niet verlaten, 'n zegen, waar om wij dankbaar en ootmoedig smeeken, voor ons volk voor geen werk, geen offer arbeid". NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ PRESIDENT LEBRUN. De president der republiek heeft Don derdag de leden van het diplomatieke corps ontvangen, die ter gelegenheid van de jaar wisseling hun gelukwenschen kwamen aan bieden. De Apostolische Nuntius, mgr. Va- lerio Valeri, hield daarbij een toespraak, waarin hij o.a. zeide: „De naaste toekomst beziende, kan ik niet vergeten den ernst der gebeurtenissen, die de geheele wereld in het afgeloopen jaar met groote hoop hebben vervuld, en de wreede teleurstellingen, welke daarop zyn gevolgd". De Nuntius wenschte vrede en geluk voor 1937 en noemde de komende Parijstfhe ten toonstelling een gelukkig voorteeken, als symbool van een steeds nauwere samen werking tusschen de volkeren voor het ge luk en den vrede der menschheid. Presi dent Lebrun antwoordde de*i Nuntius en bracht den leden van het &orps zyn geluk-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1