FINANCIEEL JAAROVERZICHT O Griep, Influenza. Uiterlijke kenteekenen economisch herstel. van Opleving in de scheepvaart. (Vervolg), Bij een terugblik op de ontwikkeling der fondsenmarkt in het afgeloopen Jaar moet men twee perioden onderscheiden: de eerste, b(jna negen maanden bestrijkende en loo- pende tot de opheffing van den gouden standaard hier te ande, en de tweede, de drie laatste maanden des Jaars omvattende tijpderk. Het koersverloop in deze laatste periode heeft in sterke mate verband ge houden met de verwachtingen, die wegens de depreciatie van den gulden ten aanzien van de financiëele resultaten van de ver schillende ondernemingen werden gekoes terd. Voor een deel, en stellig niet eens voor een onbelangrijk deel, heeft men bij de koersstiiging van het vierde kwartaal van 1036 echter te doen met een voortzetting van de verbetering, die reeds in de eerste drie kwartalen op de fondsenmarkt was in getreden, zij het dan ook in een sterk ver sneld tempo, De factoren, die in den loop van dit jaar reeds een Invloed ten goede op de koersvorming hadden uitgeoefend, heb ben tegen het eind van het jaar aan kracht gewonnen: tegelijkertijd veroorloofden de dexcijfer der scheepsvrachten had, blijkens het hieronder volgende staatje, reeds van het midden van dit jaar af een stijging arn- getoond, die in de laatste maanden slechts scheper geaccentueerd is. Indexcijfer der wereldvrachten (basis 1898-1918 - 100) December 1929 103 Februari 1935 81.4 (laatste punt tüdens crisis) Januari 1936 93.5 Februari 1936 90.6 Maart 1936 89.8 April 1936 89.9 Mei 1936 88.8 Juni 1936 90.6 Juli 1936 92.5 Aug. 1936 97.5 Sept. 1936 100.3 Oct. 1936 105.9 Nov. 1936 112.4 Het gemiddelde niveau der scheepsvrach- gewijzigde valuta-verhoudingen het Neder landsche en Ned. Indische bedrijfsleven meer dan tot dusverre van de geboden mo gelijkheden gebruik te maken. In het eerste deel van dit jaaroverzicht noemden wij de uitbreiding van het wereld handelsverkeer en de prijsstijging op Je goederenmarkten, als aanwijzingen van ern verbetering der internationale conjunctuur Het is deze verbetering van de internatio nale conjunctuur, welke den grondslag heeft gelegd voor de gunstigere ontwikkeling van het economisch leven hier te landen; daar zonder zouden monetaire maatregelen, van welken aard ook, slechts heel weinig effect hebben kunnen sorteeren. Daartegenover mag dan worden gecon stateerd, dat ons bedrijfsleven, dank zij het aanpassingsproces, dat noodgedwongen in de depressie-jaren was doorgevoerd, het peil van zijn onkosten zoodanig had kunnen verlagen, dat in vele gevallen een rendabele exploitatie weer mogelijk was geworden. Vaak was dit gepaard gegaan met een sanee ring der financieele positie, door afschrij ving van niet meer rendeerende activa en van oude verliezen. De offers, die aandeel houders en dikwijls ook obligatiehouders in verband hiermede hebben moeten trengen, zijn meestal niet tevergeefs ge bracht. De koersen van verschillende aun doelen, welker nominale waarde als gevolg van een kapitaal-reorganisatie werd ge reduceerd, hebben sindsdien een belangrijk herstel te zien gegeven, nu de kans op divi- denduitkeering weer aanmerkelijk grooter is geworden. Het is duidelijk, dat die bedrijfstakken, welke het nauwst met de internationale conjunctuur verbonden zijn, het meest ge baat zijn door de algemeene opleving en de hiermede gepaard gaande uitbreiding van het wereld-handelsverkeer. Dit geldt wel in de eerste plaats voor de scheepvaart. Men behoeft maar een blik te werpen op de koerslijst van scheepvaartaandeelen, om te beseffen, in welke een sterke mate de t">e- stand en de vooruitzichten voor de desbe treffende ondernemingen verbeterd zijn. Ook hier is de vooruitgang niet „over één nacht" gekomen, noch is hij uitsluitend een gevolg van de betere concurrentie-verhoudingen door den val van den gulden. Het door de Engelsche „Economist" samengestelde in- ten ligt thans weer boven het gemiddelde van 1929, waarbij valt op te merken, dat het herstel voor bepaalde gebieden nog verder is gegaan dan uit het doorsnee-cijfer valt af te leiden. Voor de vaart op Zuid-Amerika was het vracht-indexcijfer in Maart 1935 b.v. gedaald tot 72.3, om zich in November j.1, tot 103 te herstellen; voor het Verre Oosten en den Grooten Oceaan bedroeg het indexcijfer voor November 113.5 tegen een laagste punt van 73.6 in Juli 1935. In de laatste maand des jaars is de levendigheid op de internationale vrachtenmarkt nog toe genomen. De reederijen, die vaste lijnen onderhouden en gebonden zijn aan door „conferences" vastgestelde tarieven, profl- teeren in beperkte mate van de ingetreden verbetering dan de schepen der „wilde vaart", die in staat zijn, zeer gunstige char ter-contracten af te sluiten. Toeh zijn ook verschillende „conferences" reeds tot ver hooging der vrachttarieven overgegaan en bovendien maakt een vergrooting van net ladingsaanbod de exploitatie heel wat loonender. In de internationale scheepvaart ia, even als op zoo velerlei ander gebied, in de depressie-per ode de basis gelegd voor een verbetering. Het overschot aan scheeps- ruimte, tengevolge van de overproductie tijdens de scheepvaart„boom", is geleide lijk geëlimineerd. De opgelegde tonnage, die drie jaar geleden het enorme cijfer van 12 millioen ton bereikt had, was blijkens op gave vap Lloyds eind Juli j.1. reeds tot ruim 4 millioen ton verminderd; sindsdien is zij ongetwijfeld nog verder teruggegaan. Dit is vooral te danken aan het aioopen van over tollige tonnage, waartegenover slechts wei nig nieuwe schepen zijn gebouwd. In het aar 1035 36 was de wereldtonnage maar met 177.000 ton gestegen en er is derhalve nog genoeg ruimte voor een verdere vol ledige opleving in scheepvaart en scheeps bouw. Van den nieuwen aanbouw, die in 1935 36 voor de geheele wereld ruim één millioen bruto reg.ton bedragen had en daarmede het grootste was sinds 1930/31 hebben de Nederlandsche scheepswerven weliswaar een gedeelte meegekregen, maar veelal lie ten zulke opdrachten slechts een zeer mi nieme winstmarge, terwijl zij vaak ook met verlies werden aanvaard, alleen maar om het bedrijf gaande te houden. In dit opzicht heeft de valuta-depreciatie stellig een ver betering gebracht. De talrijke orders, die in de laatste maanden des jaar van buiteu- landsche zijde aan onze scheepswerven zijn verstrekt, wijzen wel op een toeneming van het concurrentie-vermogen. Aan het eind van het derde kwartaal bedroeg de in Ne derland in aanbouw zijnde tonnage reeds 140 ton tegen 63 ton op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor de werk gelegenheid in aanverwante bedrijfstakken de metaal-, de machine-industrie is de opleving in den scheepsbouw natuurlijk ook van groote beteekenia. Hoewel er in den laatsten tijd geen cij fers betreffende het aantal tewerkgestelde» werden gepubliceerd, mag men aannemen, dat in de radio- en de gloeilampen-industrie de werkgelegenheid is uitgebreid. In de be gin November gehouden jaarvergadering van Philips heeft de directie zich zeer opti mistisch geuit omtrent de vooruitzichten, daarbij mededeelend, dat alle fabrieken, zoowel in binnen- als buitenland, op volle capaciteit werkten. Sinds het begin van het nieuwe boekjaar (1 Mei 1936) heeft de ex port ,van radio-artikelen en gloeilampen zich als volgt ontwikkeld: export van: Radio-Artikelen Gloeilampen (waarde in duizend gld.) 1936 1935 1936 1936 Mei 1.684 2.910 308 429 Juni 2.182 2.961 327 406 Juli 2.558 3 674 457 578 Aug. 2.641 3.795 348 407 Sept. 4.164 3.790 505 527 Oct. 4.540 4.238 695 613 Nov. 4.566 3 114 602 595 Tot. 7 mnd. 22.335 24.482 3.242 3.555 In de eerste zeven maanden van het nieuwe boekjaar is de uitvoer, zoowel van radio-artikelen als van gloeilampen, dus nog ten achter gebleven bij de c(jfers van het voorafgaande boekjaar. Mocht de ontwik keling van de drie laatste maanden zich echter voortzetten, dan zal de achterstand spoedig kunnen worden ingehaald en plaats kunnen maken voor een voorsprong. De beurs, die niet achteruit, maar vooruit kijkt, houdt niet alleen rekening met een verde>e stijging van den export, maar ook met een uitbreiding van den afzet in Nederland zelf, bij een eventueele verdere verbetering van den economischen toestand. De export van kunstzijde-garens is in de laatste maanden ook toegenomen, maar tcch niet in die mate, dat de cijfers van het vorige jaar konden worden bereikt Met een totalen uitvoer van 6581 ton ter waarde van 11.22 millioen is de export van kunst zijde-garens in de eerste elf maanden 424 ton en ruim f 1 millioen ten achter geble ven bij de overeenkomstige periode van 1935. Dit is des te teleurstellender, omdat de wereld-kunstzijde-industrie In 1936 een verdere uitbreiding heeft ondergaan. Voor de eerste helft van 1936 werd de produc'ie in de geheele wereld geraamd op 498.240.000 lb. tegen een totale productie van 930.660.000 in het geheele jaar 1935. Gezién de sterke uitbreiding der kunstzijde-industrie in de Ver. Staten moet voor het tweede halfjaar een nieuw record worden verwacht. Via haar Amerikaansche dochtermijen en Ook direct, door verhooging van haar eigen af zet, profiteert ook de Aku van de toe neming der Amerikaansche vraag en in zooverre is de koersstijging, welke ook aan- deelen Aku in den loop van dit jaar te zien hebben gegeven, verklaarbaar. De aanzien lijke stijging van den gemiddelden prijs per K G. uitgevoerde garens (van een diepte punt van 1.55 in September tot f 1.83 in November) vormt eveneens een hausje- factor. De vraag is reeds opgeworpen, of onder de gewijzigde verhoudingen een finan cieele reorganisatie van het Aku-concem. gepaard gaande met een afschrijving op het aandeelenkapitaal, nog wel noodzakelijk zou zijn. Hierbij houdt men natuurlijk ook reke ning met de toeneming der waarde in gul dens van buitenlandsche deelnemingen, als gevolg van de depreciatie. Voor alle Nederlandsche Mijen met bui tenlandsche belangen heeft de vermeerde ring der boekwaarde der desbetreffende activa en der te maken winsten, uitgedrukt in gedeprecieerde guldens, een rol van he it ekenis gespeeld bij de koersvorming der aandeelen ter beurze. De koersstijging van een fonds als Unilever en ook van Konink lijke Petroleum is ten deele aan zulke over wegingen toe te schrijven, waarbij echter voor eerstgenoemde o.a. nog komt de prijs stijging van, door dochterondernemingen geproduceerde grondstoffen en een toe neming van den afzet, terwijl aandee'.en Koninklijke speciaal profiteerden van de gunstige ontwikkeling der petroleummarkt, in het bijzonder in de Ver. Staten. Bij een voortdurende stijging van de productie, die dit jaar naar raming 1.100 miUioen ton be dragen, heeft tegen 1.007 millioen in het vorige recordjaar 1929, konden de prijzen van ruwe olie en van petroleumproduc'en aanmerkelijk worden verhoogd Het gevolg hiervan was een belangrijke verbeteri"g der financieele resultaten van de Ameri kaansche petroleummijen, waardoor do Shell Union Oil Corp. o.a. in staat W«rd gesteld, het geheele achterstallige dividend op haar pref. aandeelen te betalen en uitkeering op de gewone aandeelen te hér vatten. Gaan wij thans over tot een bespreking der koersontwikkeling in de cultuurafdee lingen, dan moet worden geconstateerd dat de gunstige uitwerking der depreciatie voor deze bij uitstek op den export aange wezen bedrijven hand in hsnd is gegaan met stimuleerende invloeden van buiten af. n.1 de toeneming van de wereldvraag naar koloniale producten, met de daaraan inhaerente prijsstijging. Deze is het me^st sprekend geweest voor het artikel rubber, Van 6 3/8 d. er lb. is de rubbernoteering te Londen gestegen tot 11 d. aan het eind var, dit jaar en dit ondanks het feit, dat het In ternationale Rubber Comité zich bij het vaststellen van de restrictie-percentages niet heeft laten verleiden tot kunstmatige opvoering van het prijsniveau, maar de uit- voerquota heeft verhoogd, zoodra de sta tistische positie hiertoe aanleiding gaf Men is thans weer zoo ver, dat het uit voerpercentage, dat in de eerste helft van 1936 slechts 60 van de standaardproductie had bedragen, voor het eerste kwartaal van 1937 op 75 voor het tweede kwartaal op 80 van de op zich zelf reeds hoogere standaardproductie is vastgesteld. Berekend wordt, dat de door de vergrooting van den uitvoer ter beschikking komende meerdere hoeveelheid in verband met het te ver wachten grootere verbruik geheel geabsor beerd zal kunnen worden, zoodat de vooi- raden geen verhooging zulen ondergaan. Bij een voortzetting van den gunstigen gang van zaken in de automobielindustrie in de Ver. Staten en andere landen is het ze'fs mogelijk, dat in het nieuwe jaar door een verdere vermindering van het restrictie- percentage het aanbod aah de vraag zal worden aangepast. Voor de financieele resultaten der rubbermijen is een uitbrei ding van de productie van niet veel gerin gere beteekenii dan een stijging van den prijs, die op het tegenwoordige niveau toch reeds alleszins loonend is. Toch zullen de in het voorjaar te publiceeren Jaarversla gen van Ned. Indische rubberondernemin gen, wat de financieele resultaten betreft, onderling groote afwijkingen vertoonen al naar gelang uit oogst 1936 reeds vroeger tegen de toen geldende lagere prijzen rub ber vooruit was verkocht. Voor de Sumatra-tabaksondernemingen staan, voor zoover het hoofdproduct betreft, dc financieele resultaten over het afgeloo en jaar wel vast. De firma Ingwersen Co. gaf onlangs de volgende raming van de bruto-winsten der „big four": Deli Mij. oogst 1935 5.570.00, oogst 1934 f 2.964, kapitaal f 25.654.000; Deli Batavia Mij. resp. f 1.580.000, f 271.000, 10.920 000 Senembah Mij. f 1 840.000, f 1.105.000 10.500 000; Arensburg f 1.770.000, 761.000 4.800.000. Dividendramingen zijn moeilijk te maken omdat men eenerzijds in het duister tast ten aanzien van de te verrichten afschrijvingen terwijl aan den anderen kant diverse „bij- cultures'' tot de winst kunnen bijdragen Alle Sumatra-tabaksmijen hebben n.1. ook rubberplantages; de Deli Mij. heeft ook palmolie-belangen, de Senembah is ge ïnteresseerd bij het product copra, dat ook zoo'n krachtige prijsstijging te zien geeft. Reeds werden zeer bevredigende interim dividenden uitgekeerd, waarbij de „Arends burg" (8 bij een totaal dividend van 8 over 163 de kroon spande. Voor de Java-suikerondernemingen heeft de depreciatie van den gulden in zooverre verlichting gebracht, dat de in den loop var, dit jaar ingetreden prijsdaling er voor een deel door werd ingehaald. Van 4 30 aan het eind van het vorige jaar was de prijs voor afzet naar de Westkust van Britsch- Indië eind September j.L teruggegaan tot 3.45 per quintaal, op welke basis geen sprake kon zijn van een winstgevende ex ploitatie. In de laatste maanden des jaars is, zoowel wat den afzet als wat de prijsvorming betreft, een keer ten goede op de Java-sui- kermarkt ingetreden. De noteering voor levering naar Britsch-Indië's Westkust kon herhaaldelijk verder worden verhoogd, tot 4.67)4; voor levering naar Ptnang-Singa- pore wordt zelfs weer meer das 5 bedin gen. Tegelijkertijd zijn ook de vooruitzich ten voor 1937 gunstige geworden, zoowel door de met Nederland getroffen regehng voor den afzet van 85.000 ton Java-suiker Al wat U noodig hoeft oin spoedig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders Per-stuk 8 ct.; doos 45 ot. Bjj Uw Drogist, 'hier te lande als wegens de kans op het af sluiten van een handelsovereenkomst met Japan, dat zich dan zou verplichten, een belangrijke hoeveelheid Java-suiker af te nemen. Mocht deze overeenkomst tot stand komen, dan zou een zoowel voor dt Java- suikerlndustrie zelf als voor het algemeene economisch leven ven Ned, Indië zoo «eer ongewenschte verdere Inkrimping ven den Jave-sulkeraanplant kunnen worden voor- voorkomen. Een geleidelilke «tijging der thee-prüren in het afgeloopen jaar, waarbij in de laat ste maanden de extra depreciatie-winst kwam, is verantwoordelijk voor de koers- verhooging ven thee-aendeelen op de Am- sterdamsche beurs; ook de koers verheffing ven aandeelen ven „diverse cultuurmUen" weerspiegelt de prijsverbetering van tal van Indische producten. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop gedurende 1936: 2 Jan. 26 Sept. 30 Dec. '36 '36 '86 Amsterdamsche Bank 110 122 150 Rotterd. Bankver. 106 116 136 Ned. Handel Mü. 126 137 175 Aku 27 29 45 Ned. Ford 246 228 241 Ned. Gist Spir 394 376 474 Ned. Kabelfar. 359 341 449 Rottedr. Droogdok 115 129 195 Philips 231 186 299 Unilever 101 118 167 Papierfabr. v. Gelder 51 56 110 Kon, Petroleum 216 295 422 Amsterdam-Rubber 108 146 316 Bandar 107 117 232 Hessa 86 97 210 Majanglanden 73 70 146 Serbadjadi 60 66 180 Handelaver. „A'dam" 235 283 492 Javasche Cult. 126 113 230 Koloniale Bk. 47 49 82 Arendsburg 276 321 435 Deli Batavia - 184 182 282 Deli Mü. 200 244 819 Melangbong 05 48 83 Kali Tello 138 147 274 Rolland Amerika Lün 39 69 131 Ned Scheepv. Unie 46 56 116 Niev. Goudriaan 30 46 146 Ollmlaohj* KuntU me niet iven aan een lucifer helpen? ALLEEN deze vluchtheuvels -unks Rèc HT5 PASSF F R F tl |qroen Ail«tn V|UChth*uv*l« met gro»n lichtgevende verkeer*- zuilen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere Iqroen altijd ter rechterzijde. 'JxuiClettm. door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. 40) Tessa stond op en gaf haar de hand. Zij slaagde er in een glimlach te voorschijn te roepen, wat het eenige was, wat zij kon be denken by zoo'n onverwachte gebeurtenis „Aangenaam", mompelde Lady Betty. „Ik zal altijd aan u denken als aan het Vis- schersmeisje". „Dank u", zei Tessa, niet wetend, wat zij anders moest zeggen, en ging weer zitten. „Ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt, dat ik u met miss Mulvany verwar de. Zü is niet kwaad, weet u". „O neen, ik geef er niets om", zei Tessa Ik mag miss Mulvaney graag e ik geloof, dat ik haar wel mag. Ik vind haar eenvoudig snoezig". „Kent u haar?" „J-ja. Ik heb haar gesproken. Zij is tem peramentvol". „O ja, dat is ze". Zoowel Lady Betty als Jimmy lachten hartelijk, alsof zij iets grappigs had gezegd, hoewel Tessa niets grappigs vond in haar opmerking. „Weet u, u lijkt op miss Mulvany. Ver wonderlijk veel lijkt u op haar". „O, dat kan niet", zei Tessa. Haar haar heeft niet dezelfde kleur als het mijne". „Nu bent u niet op de hoogte. U moet tot op de minuut bij zijn, om te kunnen zeg gen, dat u Mulvany goed kent. Zy veran dert, ziet u. Hebt u haar kort geleden ge zien?" „Zoowat drie weken geleden", zei Tessa „En jü, Jimmy?" „In verscheidene weken niet". „Daardoor komt het. Maar het verwon dert me, dat je het niet gehoord hebt. Ieder een praat er over. Zooals je weet, was haar haar zooiets van strooblor.d. Nu is het rood kathedraalrood, zooals dat van miss Fisher. En het is net zoo opgemaakt als het uwe. Men zou kunnen denken, dat zü uw hoofd als model had genomen. Weest u dus in het vervolg niet verbaasd, als men u voor miss Mulvaney houdt. Ik voorspel, 'dat ik niet de eenige zal zijn, die er in loopt. En wees erg voorzichtig met dezen man, Jimmy genaamd. Hy is vreeselyk en u moet niet alles gelooven, wat hij zegt. Goeden avond, Jimmy. Goeden avond, miss Fisher". Zü voegde zich bij een vry groot gezel schap verderop in het restaurant. Tessa had al naar die tafel gekeken, omdal de kellners er onophoudelijk omheen sche nen te loopen, en de maitre d' hotel er klaarblijkelijk bijzondere zorg aan wijdde Dat was haar achtergrond. Meer dan ooit voelde Tessa, dat zy een arm, werken i meisje was, met geen anderen achtergrond dan West Ham en het huis van Potts. „Je hoeft niet op te staan, als je aan iemand wordt voorgesteld", zei Jimmy. Plotseling had Tessa het gevoel of zy zou stikken, en haar oogen deden pijn. Het was de eerste keer, dat hij een aanmerking od haar maakte of haar becritiseerde. Hy zag dadelijk, dat hij haar gekwetst had. „Goede genade, Tessa, huil in 's hemels naam niet". „Ik huil niet", zei Tessa. „Het spijt mc, dat ik opstond. Ik wist niet, wat ik doen moest. Ik dacht, dat het goed was, omdat jij ook opstondt". „Het was goed", zei Jimmy plechtig. „Om dat jü het deedt. Alles, wat jy doet, is goed in myn oogen tenminste. Ik was een bruut, om er over te spreken. Denk en niet meer aan". „Ik probeer mü netjes te gedragen Jim- my „Wel, meisje, je bent een volmaakt won der. Vond je Lady Betty aardig?" „Ja. Ik vind haar lief en eenvoudig snoe zig". „Ik wed, dat zü er wel even lief zou wil len uitzien als jü". „Jimmy, dat moet je niet zeggen, want je weet, dat zü millioen maal mooier is dan ik". „Nu, dat is heel wat", zei Jimmy grinni kend. „Maar je hebt gelük Ik bad dat niet moeten zeggen. Slechte manieren van mü- Ik ben blü, dat je haar aardig vindt". „Is zü een vriendin van je, Jimmy?" „Ja. Heb haar gekend vanaf dat we kin deren waren". „Ik vond niet prettig, dat zü mü het Vis- schersmeisje noemde. Ik geloof, dat het niet erg beleefd was". „Daar vergis je je in, Tessa. Zü bedoelde dat ais een compliment, en het is er ook een. Münheer Visscher is een kunstenaar, die mooie meisjes teekent. Zü zün over de heele wereld bekend als de Visscher-meiS- jes. Dat bedoelde zü". Dat was er dus weer een. Lallie Mulva ney, Rima Epstein en nu Lady Betty Mal donl Dat was de vüfde avond, dien zü tezamer doorbrachten. Jimmy kuste haf, toen h; goeden nacht wenschte. Het w# nu een erkend feit en werd heel eenvoudig uitge voerd. Hü kuste haar nooit mee dan eens HOOFDSTUK XXVI. Een deel van het verleden kimt tot Tesa terug. Dien nacht lag zy twee uur lag wakkei wat haar niet dikwijls gebeurde 's Mor gens had zü hoofdpijn. Toen zü naar beneden ging, ontmoette zü toevallig mr. Banks. Hü had niet meer geprotesteerd, en scheen zün nedrlaag aan vaard te hebben. Zij hoopte, dathü ergens anders troost had gevonden. Het hvam nooit meer bü hfar op, dat zij mr. Bank nog eeni noodig zou kunnen -hebben. Watpaul Har vey betrof, als die ooit weer prokerde haar te zoenen, zou zü hem precies tonen, waar hü ten opzichte van haar stonc en dat zou niet vleiend voor hem zün. „Mr. Banks", zei Tessa, „heeft niss Mul vaney haar haar rood laten vervn?" „Ja. Het was een van de mees^eslaagdt dingen, die de oude Ponzetta oo gedaan heeft. Het was een ware bepronng voor hem. Eerst werd het bijna groenen begon miss Mulvaney aanvallen van riernü te krügen. Maar tenslotte kwam iet toch terecht. Ponzetta is een toovernu- in het haarverven". „Is het dezelfde kleur als van jü?" „Bijna precies dezelfde. Hü test uw kleur namaken. Zü wou die hebbj en geen ander. Daarna liet zü het op precies dezelf de manier opmak». Dat moest ik doen, omdat ik wist, hoe u het hadt. Zü was dol blij en gaf Ponzett» vüf pond. Hü gaf *r mij een van. Zü moet eens in de veertien dagen terugkomen, om het te laten bü- verven". u' mlaa Mulvaney op mü lükt?" „Sinds zü haar h*ar heeft laten verven, wel. Haar gezicht heeft ook wat van het uw®> en zi) heeft zoowat hetzelfde figuur". „Zy is ouder dan ik". „Zü is nog niet zoo oud. Zoowat vier en twintig, denk ik". „Genade, en ze is twee keer geschei den". „Dat weet ik, maar scheiden kost niet veel tüd. Tenminste bij Lallie Mulvaney niet". Toen Tessa dien moigen op haar werk kwam, werd zü begroet "gloor een uitbundig opgewonden Pet Peil, die met een brief naar haar wuifde. „Hü is gekomen, kind, i» gekomen!" „Wie is gekomen?" vroei Tessa. „De brief van mr. Corl« ss Er is er ook een voor jou. Miss Lightfoc t heeft hem. We moeten overmorgen naar c e studio om poseeren". „Prachtigl" zei Tessa. „jl zult mr. Cor- less wel aardig vinden, Pet'? „Ik vind iedereen aardig,! die mü twaalf vijftig geeft voor een uur stilzitten en Hef kyken", zei Pet. f „Hoe staat het met je halft vaa, Pet?" (Wor 1t ve rvolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8