TOP J- buitenland 3\ucqediike Stand Wat de Alkmaarsche Boys deden. Het conflict in de Ameri- kaansche automobiel industrie. De toestand van den Paus. Na het incident van Sianföë! Toch verwachtten wij op een moment een doelpunt, toen een Nierop Groot goed door brak. Hij schoot echter te vlug en het harde schot belandde in de veilige handen van Posthumes. Succes probeerde het met snelle door braken, doch de achterhoede en halflinie waren uitmuntend op dreef, en ook Alk maar had geluk, toen een Schmidt, die ook van de party was, juist tegen de staanden aansloot. Na de rust een meer verdeeld spelbeeld, waarbij de voorhoede van alles probeerden, doch steeds een goed spelende achterhoede op hun weg vonden. Succes had nog een keer niet te klagen, toen Koster buiten bereik van den S.- keeper tegen de bovenlat schoot. Met een 0O-uitslag luidde tenslotte het einde. De scheidsrechter floot uitstekend. In verband met enkele terrein-afkeu ringen, kwamen slechts weinige elftallen in actie. Het eerste elftal had bezoek van Zaan dijk en kreeg een kleine 21 nederlaag te slikken, waarvan elders een verslag. Heel wat beter deden de tweede elftallers het, daar zy zich op werkelijk keurige wij ze van de jongste nederlaag (51) op de Koog, hebben hersteld. Met angst en vreeze men beschikte vanwege de griep-epide- die over een half elftal invallers werd de tocht naar het leidende Helder n dat sterk favoriet is aanvaardt. Helder II, dat op z'n sterkst was uitgekomen, omdat het eerste elftal vry van spelen was en trainer Reitsma door zyn aanwezigheid de noodige aanwijzigingen kon geven en een talrijk publiek de a.s. „kampioene" op luide wijze aanmoedigde. Was het wonder dat de rood witten-reser- ves zich bij voorbaat reeds geslagen voel den? en tochmen zou de uitslag zoo klein mogelijk houden. Er gebeurde een wonder! Jansen die naar de linksbinnen plaats was verhuisd gaf de kaasmen- schen de leiding en waar de rood witte de fensie gesteund door den wind onge naakbaar bleek te zyn en de talrijke Hel- der-aanvallen kon weerstaan, brak de rust aan met een kleine Alkmaarsche 01 zege. Na de ^hee kregen de Boys-reserves den tamelijk sterken wind tegen, doch dat bleek geen beletsel voor v. d. Hilst om uit een pass van Nol den stand op 02 te brengen. Helder viel aan; Helder viel fana tiek aan, doch de Alkmaarders pakten ge ducht aan en wisten van geen wijken. Een kans, om een rood witte zege tot een feit te maken, bleef onbenut, toen Nol een straf schop juist tegen den paal liet verdwijnen. Hierdoor aangemoedigd kwamen de Heider- naren terug, steeds weer terug en als er nog circa 12 minuten te spelen zyn, wordt de achterstand met een prachtigen voor Apeldoorn onhoudbaren kopbal ver kleind. Wat de gastheeren ook probeeren: de gasten worden zeer zwaar op de proef gesteld, de gelijkmaker kunnen zij niet scoren. De rood witten zyn sterk in de ver dediging terug getrokken en geven de wit- hemden geen kans en als dan de arbiter het einde fluit, hebben de kaasmenschen een mooie 21 overwinning kunnen bevechter. Bravo rood witte reserves! Hier hebben de factoren enthousiasme en werkelijk willen laten zien, waartoe men in staat kan zyn. Het vijfde team trok ook zwaar geha vend naar het sterke C. S. V. III, doch kon het niet verder brengen dan een kleine 10 nederlaag. Hoewel de beide punten verloren gingen, is het resultaat echter niet slecht te noemen. De A-adspiranten deden heel goed werk. Ook hier had men te kampen met ziekte en de beschikking over veel invallers. Zelfs was de eerste tien minuten nog niet eens geheel volledig. En dat nog wel in een be zoek aan Alcmaria A; immer een zeer lastige tegenstander en waarvan reeds aan den Westerweg al was het dan ook on verdiend met 21 verloren werd. De kleine rood witten hielden zich echter goed en namen op voortreffelijke wijze de leiding, doch uit een ongelukje in de rood witte defensie, kon nog voor de rust gelijk gemaakt worden. Na de thee was het de Boys-midvoor, die met een prachtig schot opnieuw z'n club de leiding gaf, doch uit een dubieus strafschop-geval kon opnieuw gelijk worden gemaakt. Echter twee minu ten voor tijd, was het weer de roodwitten midvoor, die den eindstand op 23 bracht. De Boys-jeugd schakelden inmiddels een gevaarlijke concurrent nagenoeg uit en be hielden zelf een goede kans op het afdee- lings-kampioenschap. Automobilisme. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. Eervolle positie van Nederland. De inschrijvingen voor den sterrit naar Monte Carlo, welke 26 Januari a.s. aan vangt, zijn definitief gesloten. De laatste dagen voor de sluiting zijn er, zooals ge woonlijk, nog talrijke inschrijvingen bij gekomen, zoodat het totaal aantal tot 131 is gestegen. Nederland staat qua aantal op de derde plaats, n.L achter Engeland met 35, Frankrijk met 28 equipes. Nederland heeft 26 deelnemers. Stavanger ziet het grootste aantal deel nemers vertrekken, n.1. 31, waaronder drie Nederlandsche, daarop volgt Palermo met 28 equipes, waaronder vier Nederlandsche, dan komen Umea met 19 deelnemers (13 Nederlandsche), Boekarest met negen, Tal linn met zeven deelnemers (een Neder lander), Athene met vier deelnemers en tenslotte Koningsbergen, Warschau, Don- caster en Weenen, waar vandaan een deel nemer vertrekt. De automobilist, die uit Koningsbergen vertrekt, is de heer Oosten. Onderstaand geven wy de Nederlandsche inschrijvingen: Startplaats Palermo: Afstand 4134 K.M. Maximum aantal punten 500. Dr. J. Sprenger van Eijk met Lincoln Zephyr; G Zeehuisen en J. Derkinderen met B. M. W.; H. L. G. Koopman met Fiat (kleine klasse); W. J. T. van der Hoek met Packard. Startplaats Tallinn: Afstand 3774 K.M. Totaal maximum aantal punten 500. A. van Strien met Ford. Startplaats Umea: Afstand 3814 K.M. Maximum aantal punten 500. G. Bakker Schut en E. Mutsaerts met Lincoln Zephyr; E. A. C. Cornelius met D. K. W. (kleine klasse); F. Habnit met Ford; M. Gatsonides en C. L. Sanders met Hillman (kleine klasse). Startplaats Stavanger: Afstand 3702 K.M. Maximum aantal punten 500. J. A. van Beeck Calkoen met Ford; M. Jacobs en Tj. de Boer met Buick; L. Buis kool met Lincoln Zephyr. Startplaats Koningsbergen: Afstand 2952 K.M. Maximum aantal punten 481 punten. W. Oosten met M. G. (kleine klasse). Startplaats Amsterdam: Afstand 1634 K.M. Maximum aantal punten 468. De volledige startlijst van Amsterdam is: J. Hofmans met Ford, J. F. C. Westerman en P. H. Smalt met Ford, A. Buyze en J. Stemerdink met D. K. W. (kleine klasse), F. J. J. baron van Heemstra met Fiat (kleine klasse), H. P. Verkammen van Keulen en G. Sillevis met Opel (kleine klasse), C. A. Brugma en W. van Doorn met Ford, maj. D. E. M. Douglas Morris (Engeland) met Hillman (kleine klasse), E. Hertzberger en S. M. Hijmans met Graham, jkvr. A. van Vredenburch en G. Gravin van Limburg Stirum met Ford, W. van de Weerd met Bedford reiswagen, J. G. Beurs met Merce des Benz dieselreiswagen, C. Schade met Ford, mr. J. C. Nijenbranding de Boer met Lincoln Zephyr, jhr. J. W. Barchman Wuy- tiers met Packard, P. E. Nofd (Duitschland) met Mercedes Benz. De officieele controle te Venlo is wel bij zonder belangrijk. Hier toch komen de deel nemers, die te Umea, Stavanger, Tallinn, Koningsbergen, Warschau en Amsterdam gestart zijn, voorby, en dit aantal is wel bijzonder groot. Schaken. DE REVANCHEWEDSTRIJD TUSSCHEN EUWE EN ALJECHIN. Fine secondant van den wereld kampioen. Naar wij vernemen heeft dr. M. Euwe, de huidige wereldkampioen schaken, als se condant voor zyn in September van dit jaar in ons land te spelen revanche wedstrijd tegen dr. A. Aljechin, den Amerikaanschen meester Rueben Fine gekozen. Dr Euwe heeft zyn besluit in een schrijven aan dr. Aljechin medegedeeld, die, naar wy nader vernemen, zich geheel met deze keuze heeft kunnen vereenigen. De vroegere wereldkampioen heeft zyn keuze inzake het secondantschap nog niet bepaald. De mogelijkheid hiervoor den Zweedschen meester Stahlberg te nemen heeft Aljechin nog niet verworpen. Ook denkt hij over den Amerikaan Dake, die echter alleen in aanmerking komt wan neer deze in Europa is ter gelegenheid van de landenwedstrijden, welke te Stockholm worden gehouden. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. Zondag hield bovengenoemde vereeni- ging een hometrainer-wedstrijd, waar met veel enthousiasme aan deel genomen werd. Alle renners waren aanwezig op een paar zieken na. Er waren dezen morgen span nende wedstrijden. De uitslagen waren als volgt: A-klassen (2 x 2500 M.) 1. P. Zandvoort 3 min. en 27 8/10 sec.; 2. C Groenewood Kramer 3 min. en 48 9/10 sec.; 3. W. Harms 3 min. 57 8/10 sec. B-klasse (2 x 2500 M.): 1. C. Klaver 3 min. en 87 7/10 sec.; 2. Brand 3 min. en 43 7/10 sec.; 3. W. de Zeeuw 3 min. 46 sec.; 4. Stroombergen 4 min. 3 4/10 sec. C-klasse (2 x 1000 M.): 1. Slot 1 min. 24 3/10 sec.; 2. J. Nierop 1 min. 27 5/10 sec.; 3. J. Kooy 1 min. 29 sec.; 4. J. Stroet 1 min. 36 3/10 sec.; 5. E. H. Harms 1 min. 38 9/10 sec. DE NACHT VAN KOPENHAGEN. WalsDeneef winnaars. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd op de winterbaan te Kopenhagen een achtuurs-koppelwedstrijd gehouden, welke een fraai succes voor het Nederlandsch- Belgische koppel Wals-Deneef opleverde. Dit koppel beheerschte met de Belgen Billietde Kuysscher, de winnaars van de Zesdaagsche te Gent, het veld Met 1 ronde voorsprong wonnen Wals en Deneef. Met deze twee koppels een klasse beter waren dan de overige deelnemers, blijkt ook wel hieruit, dat het koppel Grundahl Hansen Stieler, hetwelk de derde plaats bezette, vijf ronden achter lagen. De uitslag was: 1. WalsDeneef 62 punten, afgelegd 325,200 K.M. Met 1 ronde achterstand: 2. Billietde Kuysscher (België). Met 5 ronden achterstand: 3. Grundahl HansenStieler (Denemarken) 128 punten. De andere kopp>els lagen meer dan vijf ronden achter. Hockey. AMSTERDAM IV—ALKMAAR I 2—2 Deze week werd de 3e ronde om de Tresling- beker gespeeld tegen de 2e klasser A'dam IV. Alkmaar speelde met een invaller op de rechts-back plaats, wat wel een verzwak king bleek, daar het wegwerken van den bal nu herhaaldelijk te wenschen over'iet en de A'dammers nu meer kansen kregen om te doelpunten, dan men gewoon is van het Alkmaarsche backstel. Het was voor namelijk te wyten aan te kort spel. Het spel ging de eerste 20 min. van de eene helft naar de andere, maar de keepers waren op hun post. Het spel van A'dam IV was zeer te laken, maar de scheidsrechters waren lang niet streng genoeg en zagen veel te veel door de vingers. Door een onacht zaamheid van den keeper wist de linker vleugel van de tegenpartij te doelpunten. Vyf min. later echter wist de links-binren den bal vry te maken en met 11 ging de rust in. Na de rust wist A'dam weer een voor sprong te behalen en eenigen tijd voor het eind kon de middenvoor van Alkmaar, on danks de vele sticks, die haakten en sloe gen, den stand op 2—2 brengen. Er werd nu 2 maal 7 min. verlengd, maar deze verlenging bracht geen verandering in den stand teweeg. A'dam IV won dus als elftal uit een lagere klasse. Alkmaar is nu uitgeschakeld voor den beker en zal zich nu met animo moeten weren op de 2e helft van het competitie programma wil zy een goed figuur slaan. Heel jammer is het echter voor het eerste elftal, dat na de volgende week de spil, die eiken wedstrijd een goede drijfkracht voor de voorhoede was, Alkmaar zal verlaten. Worstelen. DE ZILVEREN MOLEN. Zondag werd door de Zaandamsche worstelclub „Sandow" een begin gemaakt met de door haar uitgeschreven wedstrijden in worstelen en gewichtsheffen om den Zil veren Molen. Voor „S.S.S." Alkmaar namen aan deze wedstrijden deel Schut, Schats en Jensma in de afd. lichtgewicht en C. Bom in de afd. M. A. Jensma was door ziekte teveel gehan dicapt om wat te bereiken. Ook Bom mocht het niet gelukken een prijs te bemachtigen, want in de 3e ronde werd hij voor verdere deelname uitgeschakeld. Beter deden Schats en Schut het, die na resp. 7 en 5 partijen worstelen een 2en en 3en prijs wis ten te bemachtigen. Volgende week worden de wedstrijden voortgezet. Dan zal voor „S S.S." D. Kok in de le afd. M. A. deelnemen. IJssport IJSCLUB TE HOOGKARSPEL. De IJsclub vergaderde in café „De Land bouw". De penningmeester gaf verslag van den kastoestand, waaraan we ontleenen, dat over 1936 de ontvangsten bedroegen 96.4) en de uitgaven 92.08, terwijl er 112.67 op de spaarbank is. Voor een eventueel kin derfeestje is nog steeds een reserve van 32.84. Er worden onder de opgekomenen enkele pakjes sigaren verloot naar de oude gewoonte. In verband met het kleine batig saldo over 1936 stelde men vraag, wat men moet doen by een wint.r met ijs en sneeuw. De eenige oplossing was contribu- tieverhooging. Men besloot daarom, de con tributie te brengen van 25 op 50 cent. Van de zijde van den Ijsbond Holl. Noorderkwar tier was wijziging gebracht in de afdracht aan dat lichaam. Door de afdeeling was aan B. en W. het verzoek gericht, om bij eventueel berijd baar ijs de banen in orde te doen houden door arbeiders uit de werkverschaffing. Op dit verzoek was door genoemd college af wijzend beschikt. Medegedeeld werd echter, dat door drie provinciale Ijsbonden moeite wordt gedaan, dit toch voor elkaar te krij gen. De aftr. bestuursleden Naastepad en Truyens werden op voorstel van den heer C. Tol bij acclamatie herkozen. Bij de rond vraag oppert de heer J. Smit de idee, bij een volgende jaarvergadering wederom ijssport- artikelen te verloten. De heer S. Deyeling zou de verplichting willen stellen, dat bij een eventueel ijsfeest ook de deelnemende dames lid van de ysclub zijn. Beide voorstel len verwierven de goedkeuring der verga dering. Een ultimatum van de vakver- eenigingsleiders. De vakvereenigingsleiders der Ame- rikaansche automobielindustrie heb ben, naar Havas meldt, besloten een ultimatum te richten tot de directie der General Motors Corporation om deze uit te noodigen met de vakver- eenigingen in onderhandeling te tre den, daar anders in de fabrieken een algemeene staking zal worden ont ketend. De directie der General Motors b'ijft 1 rerzijds weigeren in overleg te treden mei de vakbondsbestuurders, zoolang de stakers de werkplaatsen niet zullen heb ben ontruimd. Indien de algemeene staking zou worden geproclameerd, zouden daar 275.000 arbei dt bij betrokken zijn. Reuter ...eldt, dat, nadat de conferentie van vakvereeniginghertuurders besloten heeft een actie tot algemeene staking te steunen, indien de G-neral Motors weigert de eischen der vakvereeniging in zake collectieve arbeidsovereenkomst in te willigen, deze ernstig gevreesd wordt. Deze staking zou de halve automobielpro ductie in de Vereenigde Stat°n treffen en ernstige gevolgen hebben voor de staat- en rubber-industrieën. De rechtbank te Flint heeft de stakers, die twee fabrieken van onderdee'en der General Motors Cor-oration bezet hebben 1 gegeven oogenblikkelijk de werkplaat sen te ontruimen. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN HIKOTA. Ter gelegenheid van de wisseling des jaars heeft Hirota een boodschap gericht tot het Japansche volk, waarin hij zich gelukkig prijst over het feit, dat de ban den tusschen Japan en de andere volken in den loop van 1936 versterkt zijn. Voorts verklaart hij, dat Japan thans zijn positie in het verre oosten versterkt, waar het een factor van stabilisatie is geworden. Zoo heeft Japan ten aanzien van Mandsjoekwo een politiek aanvaard, die het in geenen deele van zins is te wijzigen. Voortgaande stelt de premier de activi teit van de Komintern aan de kaak, waar tegen het Japansche volk zekere maat regelen moet nemen, aangezien „de geest van de Komintern tegen de nationale structuur van Japan, zyn cultuur en zyn beschaving ingaat en de rampspoedigste gevolgen kan hebben voor den wereld vrede". Hieraan voegt Hirota toe, dat de activiteit van de Komintern hoofdzakelijk gericht is tegen Japan en Duitschland en dat het Japansch-Duitsche verdrag geen ander doel heeft dan in staat te stellen tot de uitwerking van qffensieve maatregelen egen de bedrijvigheid van de Komintern en het communisme. Hirota herinnert er aan, dat het pact open staat voor alle lan den, die zich bedreigd gevoelen. Niemand, die zich bewust is van den toestand in de wereld, aldus eindigt de premier, kan de billijke bedoelingen over het hoofd zien van Japan, dat strijdt voor orde en vrede in het binnenland en het buitenland bij de uitvoering van de zending, die rust op het rijk van de opgaande zon. Rustige nacht. De paus heeft gisteren een tamelijk rusti- gen nacht gehad. Prof. Milani heeft Zon dagmorgen geen wijziging in den gezond heidstoestand van den patiënt gevonden. In een kamer, grenzende aan het slaap vertrek van den paus, heeft Pius XI ge communiceerd, waarna hy kardinaal Ba- celli heeft ontvangen. DE VALERA RAADPLEEGT EEN OOGSPECIALIST. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Valera de volgende week naar Zurich zal gaan om den oogspecialist te raadplegen, die hem in Mei van het vorig jaar heeft ge opereerd. Dit is een van de periodieke rei zen van de Valera naar Zürich, welke noodig zijn voor het regelmatig onderzoek door den specialist. METHYLALCOHOL EISCHT WEER SLACHTOFFERS. Tijdens een Nieuwjaarsfeest te Boeda pest is bij vergissing methyl-alcohol ge schonken in plaats van likeur. Het gevolg was dat 14 personen een vergiftiging op liepen, twee van hen zijn inmiddels over leden, de twaalf overigen zyn stervend. HET CONFLICT TUSSCHEN WEENEN EN STIERMARKEN. Van gezaghebbende zyde wordt verno men, dat verscheidene vooraanstaande politici alsmede een vertrouwensman van bondskanselier Schuschnigg naar Gratz zyn gegaan in verband met het incident, di. is ontstaan tusschen de bondsregeering en de provinciale autoriteiten van Stier marken; over een wijziging in de provin ciale regeering van Stiermarken door den gouverneur, zonder toestemming van den bondskanselier. In politieke kringen wordt verklaard, dat dit incident van groot belang is, want als de bondsregeering ongelijk zou krijgen, dan is hiermede een precedent geschapen, waardoor den band tusschen Weenen en d_- provincies losser zou worden. De bondskanselier .heeft de Zaterdag tot stand gebrachte reorganisatie van de Stiermarkensche landsregeering in strijd n.et de grondwet verklaard en derhalve niet erkend. Naar officieel wordt medege deeld, zullen de Stiermarkensche lands- stadhouder, graaf Stuergkh, evenals de landeshauptman, dr. Stephan, in functie blijven, zoodat ook de Zaterdag door den Landeshauptmann uitgevoerde nieuwe be noemingen voor de landsregeering zonder effect blijven. BRUTALE ROOFOVERVAL TE NEW-YORK. Toen de Zaterdagavondrukte in een der grootste New-Yorksche warenhuizen op zyn hoogst was, drongen plotseling acht me' revolvers gewapende mannen binnen, die de 70 klanten en 30 bedienden, die op dat oogenblik aanwezig waren, in bedwang hielden en van hun kostbaarheden beroof den. Binnen acht minuten waren de hee- ren weer verdwenen met medeneming van een brandkast welke 22.000 dollar aan baar geld inhield, alsmede juweelen met een waarde van naar schatting 7.000 dollar. Een uur later vond men een der leden van de bende dood op een gemeubileerde kamer. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer geworden van een twist bij de verdeeling van den buit. NIEUWE PLANNEN VAN SIR HUBERT WILKINS. Met een duikboot naar de Noordpool. Te Southampton is vanavond uit New- York de bekende ontdekkingsreiziger sir Hubert Wilkins aangekomen, die van plan is in Juli van dit of van het volgend jaar te trachten, zich met een duikboot van Spitsbergen naar de Beringzee te begeven. Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maanden duren en een bedrag van onge veer 35.000 pond sterling kosten. De duikboot zal zoodanig ingericht zijn, dat zij langen tijd achtereen tot vyf dagen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren, heeft sir Hubert reeds in 1931 een dergelijke poging ondernomen, welke evenwel geen succes had. STORM OVER DE KASPISCHE ZEE. In de laatste dagen van December heeft een cycloon gewoed boven de Kaspische Zee. De snelheid van den wind steeg tot orkaansterkte en de temperatuur daalde aanmerkelijk. Een driehonderdtal visschers- schepen is naby het eiland Tsjetsjene door ijs ingesloten. De raad van volkscommis sarissen van Daghestan heeft een reddings expeditie georganiseerd, verscheidene stoom schepen en een ijsDreker zyn uitgevaren, met behulp van vliegtuigen in de plaats vastgesteld waar de visschers zich bevonden. De vliegtuigen hebben ook levensmiddelen voor de visschers omlaag geworpen. Het verre Op,!,. Hervorming Nankingregeering? Japan en een mogelijke Japansche politiek. anti- Volgens uit Nanking ontvangen berichten zou de voorgestelde hervorming van de Nankingregeering ten doel hebben over te gaan tot een anti-Japansche politiek. In ver band hiermede zyn Japansche waarnemers van meening, dat Japan, dat op het oogen blik een politiek van waakzame afwach ting handhaaft ten aanzien van China, gelijk het dit gedaan heeft sedert het uitbreken van het incident van Sianfoe, zyn politiek van stabilisatie in Oost-Azië ten uitvoer zal leg. gen met krachtige vastbeslotenheid, tijdens de conferentie te Nanking, die kortgeleden hervat is ten behoeve van een wederaan passing der ChineeschJapansche betrek kingen, in geval de Nankingregeering 0p eenigerlei wijze de Z.g. eischen aanvaard van Tsjang Sjoe Liang, waarbij zou zijn in begrepen samenwerking met de communis ten en een anti-Japansche politiek. Of schoon de minister van buitenlandsche zaken, Arita, wenscht een politiek van waakzaam afwachten jegens China voort te zetten voor den eerstvolgenden tijd, neemt de richting in het Japansche volk toch in kracht toe, welke aandrang uitoefent op de Japansche regeering voor dit doel passende maatregelen te nemen, zelfs gaande tot een interventie in de voorgenomen hervorming van de Nankingregeering, wanneer dit noo dig mocht blijken. Voorts wijzen de Japan sche bladen er op, dat, ofschoon alles er op wijst, dat China duidelijk zichtbaar een pro- Japansche politiek voert, er toch een onder stroom is van tegen Japan vijandelijke ge voelens. In dit verband leggen de Japansche bladen er den nadruk op, dat de belangrijke verklaring van het Kwantoengleger ter ge legenheid van de jaarswisseling uitsluitend een waarschuwing is aan de Nanking regeering met betrekking tot deze aange legenheid. DE WERKTIJDEN IN DE BELGISCHE MIJNEN. Mijnconflict dreigende. De nationale mijnwerkers-centrale heeft gisteren te Brussel een vergadering gehouden ter bespreking van de kwestie der vermin dering der werktijden in de mijnen. Er werd een resolutie aangenomen, waar in de vorige resoluties in deze aangelegen heid bevestigd worden en waarin vertrou wen wordt uitgesproken, in het nationale comité voor de onderhandelingen met de regeering met het doel de eischen te ver werkelijken voor 15 Januari. In geval van een mislukking der onderhandelingen zou op 18 Januari de staking worden afgekon digd. HERDERLIJK SCHRIJVEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN. Protest tegen beknotting van geloofsvrijheid. In een lang herderlijk schrijven, der katholieke bisschoppen van Breslau, wordt, nadat gewezen is op de gevaren van het bolsjewisme en op de moeilijk heden waarmede de katholieke kerk in Duitschland te kampen heeft, het volgen de gezegd: Wij zien met bezorgdheid hoe de eerbied voor den christelyken godsdienst vernie tigd wordt, hoe het volk stelselmatig aan gespoord wordt, de kerk te verlaten en hoe pogingen worden aangewend om tot de beweging behoorende ambtenaren en werknemers ertoe te bewegen, de kerk den rug toe te keeren. Wij moeten eischen, dii de jeugd en het volk niet langer ver teld wordt, dat na de overwinning van het bolsjewisme als staatsvijand nr. 1, het de beurt zal zyn van de katholieke kerk als staatsvijand nr. 2. Wat het bolsjewisme betreft, wordt in dr brief gezegd, dat de bisschoppen het hun plicht achten, den Führer in den stryd tegen het bolsjewisme te steunen. WIERINGEN. Geboren: Froukje d. van P. Vogelzang en T. Schipper. Jan Freerk z. van J. V. d. Laan en E. Zuiderveen. Willem z. van R. de Bie en A. Schuttrups. Betsy d. van J» Q. Molenkamp en A. D. Ruitenburg. Lolk- je Gerritje Maria d. van G. van Asch en J. Postma. Jurjen Pieters z. van J. P. Bugel en J. Heres. Alberdina Jentje d. van P- Wiegman en J. Dokter. Henderikus z. van J. Hooiveld en H. Veldhuis. Hilda d. van O. Vroom en K. Hoogstens. Meindertje Nivolina Johanna d. van H. Uythof en V. Post. Ondertrouwd: J. Kater en I. Eekhof. Getrouwd: C. Trompetter en J. Koerts. J. P. Mol en H. Kaptein. Overleden: Louis Siesling, 15 j., zoon van J. A. Siesling en J. Bontes. Aaltje Keyzer, 60 j., wed. W. Huybers. ••..zouden wij dan automobilist wlllan toeschreeuwen, dia outo goot voorbijrijden, welke op zij" b*urt al bezig is een voorrijder In te halen, 't Nieuwe voorschrift zegt immers. GEEN DRIE WAGENS NAAST ELKAAR

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12