De Belgische militaire politiek. 8 8 8 8 ykovmcuiai 'flieuws O^adioptaqtamma 'Jxui£CeUm Maatregelen die aansluiten bij de nieuwe internationale positie. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 4 JANUARI 1937 Ook een nieuw taaistatuut. STOMPETOREN HENSBROEK HEILOO Verkouden - Grieperig! door RICHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. (Van onzen Brusselschen correspondent). Alhoewel het parlement, dat nu tot begin Februari op reces is gegaan, de militaire ontwerpen ongeveer zooals de regeering ze heeft voorgesteld ook heeft goedgekeurd is men er nog niet over uitgepraat, vooral in de Vlaamsche pers. Ontegensprekelijk heeft Van Zeeland het land achter zich gehad toen hy in een rede, waarin hij al de op rechte overredingskracht legde waarmee hy steeds iedereen weet in te nemen, de ontwerpen heeft verdedigd en een meer derheid wist te verzekeren van 137 tegen 43 «temmen, bij 8 onthoudingen. De Rexisten rijn voor deze gelegenheid uit hun oppositie getreden en hebben zich van hun Vlaamsch-nationalistische bondgenooten af gescheiden en hebben mede het militaire statuut, hetwelk tot in 1941 in België zal van kracht blijven, aanvaard. Dit statuut bepaalt den diensttijd op 12 maanden in beginsel, welke diensttijd ech ter wordt verhoogd tot 17 maanden voor de dienstplichtigen die tot reserve-officier be stemd zijn, de infanterie, de regimenten wielrijders en Ardeensche jagers, en voor de kavalerie, de vestingtroepen en de grens wacht inzooverre het aantal vrijwilligers voor deze laatste afdeelingen niet toerei kend is. Om het contingent te bepalen dat 17 maanden zal moeten dienen zal men als volgt te werk gaan. Eerst zullen de dienst plichtigen worden aanvaard die zelf het verlangen uitdrukken van 17 maanden te dienen en vervolgens zal de eerst opgeroe- pene van elk gezin hiervoor worden aange wezen. Indien het aantal eerst-opgeroepe- nen in de dekkingsbehoeften voorzien kan zullen de andere rekruten die tot groote gezinnen behooren van den 17-maanden- dienst ontslagen zijn. Met ingang van de dertiende maand zal aan de dienstplichtigen die 17 maanden onder de wapens moeten blijven een vergoeding worden uitbetaald van 300 fr. per maand en degenen die het verlangen uitdrukken, bij de werving, van 17 maanden te dienen, zullen een vergoe ding bekomen van 500 fr. per maand van de dertiende maand af. Wij geven u dit overzicht omdat het dui delijk maakt, zonder veel beslag, tot welke middelen de regeering haar toevlucht heeft moeten nemen om iedereen zooveel moge lijk tevreden te stellen. In het eerste ont werp had de regeering een diensttijd voor zien van 18 maanden, doch aan den voor avond van de stemming heeft zij een maand diensttijd prijs gegeven. De meerderheid had gaarne gezien dat het vrijwilligersstelsel meer uitbreiding zou krijgen, doch de ervaring van de militairen leert dat hiervoor in Bergië geen sympathie bestaat en het aantal vrijwilligers steeds onder de behoeften blijft. Zooals men kan nagaan heeft de regeering zich nochtans door dit verlangen laten leiden door be paalde voordeelen toe te kennen aan de dienstplichtigen die vrijwillig 17 maanden willen dienen. Wat uit de besprekingen bleek is dat het internationale statuut dat sedert de rede van den koning België heeft gekozen. Onder de Kamerleden was er de Vlaamsche katho liek Sap die zich piet de Vlaamsche natio nalisten heeft uitgesproken tegen het ont werp, samen ook nog met enkele andere Vlaamsche katholieken, omdat volgens hem de regeering slechts rekening houdt met de mogelijkheid van een Duitschen aanval en niet met de mogelijkheid van een aanval uit het Zuiden. Volgens hem kan er in de ze omstandigheden geen sprake zijn van een zelfstandigheidspolitiek, in den waren zin van het woord, en zou het buitenland en de desbetreffende verklaringen van den eer sten minister niet aanvaarden. De heer Sap, die ook de eigenaar is van „De Standaard" werd door ironiseerende Kamerleden aangeduid als de leider van de oppositie. Zijn blad geeft overigens leiding aan de oppositieHet standpunt dat het Kamerlid voor Tielt heeft ingenomen is al leszins niet objectief. Van Zeeland heeft duidelijk uiteengezet dat de principes van de Belgische buitenlandsche politiek niet zijn veranderd maar dat de gegevens van het probleem zich hebben gewijzigd. Daar past België zich bij aan. Het land wil uit een eventueel geschil blijven. België blijft trouw aan zijn Volkenbondsverplichtingen, trouw ook aan de accoorden van lenden. In de huidige omstandigheden kan er echter geen sprake meer zijn van waarborg door België van de Duitsche- en Fransche grenzen. Het Belgische militair systeem moet er op bedacht zijn te verhinderen dat een gebuur het Belgische grondgebied als een aanvalsweg zou gebruiken en daarom is dit systeem tegen niemand gericht en met nie mand verbonden. Doch om deze onafhanke lijke positie te waarborgen moet België zijn grenzen kunnen dekken en moet het leger voldoende sterk zijn. Slechts indien België wordt aangevallen zal het ingrijpen bij een eventueel gewapend conflict. Wordt het niet aangevallen dan blijft het land neutraal. Dat is ten slotte toch klare taal en men kan over de vroegere oriënteering van de Belgische miltaire politiek een meening hebben, doch het gaat niet meer op over dubbelzinnigheden te spreken. Dat men hier te lande hoofdzakelijk in Duitschland een vijand ziet zal men begrijpen. Maar men beseft meer en meer dat het nationaal be lang met alles moet rekening houden. Van Vlaamsche zijde hebben sommigen als eisch gesteld dat het taaistatuut in het leger zou worden verbeterd. Op dat gebied is inderdaad nog veel te verrichten. De mi nister van landsverdediging heeft voor het reces het ontwerp van statuut ingediend en onmiddellijk zijn reeds heel wat protesten opgegaan. Over den toestand in het leger voor de Vlamingen zal men wel nooit uit gepraat zijn. Bij het leger vindt men nog de ernstigste misstanden. Het leger is tot in het merg verfranscht. Het heeft jaren ge duurd de Vlaamsche eenheden van thans werden gevormd. Deze eenheden bepalen zich tot de bataljons. Het nieuwe ontwerp voorziet de mogelijkheid van vorming van Vlaamsche regimenten. Er worden ook nog heel wat bepalingen voorzien voor de taal kennis van de officieren. Het is nutteloos hierop in te gaan. Dat is juist de moeilijk heid. Wat de Vlamingen aan de wet ver wijten is dat er geen sprake is van Vlaam sche eenheden, hetzij bataljons of regimen ten, maar slechts van Vlaamsche dienst plichtigen die in bepaalde genheden zijn gegroepeerd, maar worden aangevoerd door veel Vlaamschenkundige officieren. Dit is voorloopig een hopeloos geval. Slechts met tertijd zal men over een aantal Vlaamsche officieren beschikken, wanneer de gevol gen van de vervlaamsching van het middel baar onderwijs en van het hooger onderwijs zich zullen doen gevoelen. Intusschen zullen de misstanden blijven duren en zal men allerlei voor de Vlamingen vernederende toestanden moeten aanzien zonder het middel by de hand te hebben om te wijzigen. Meer nog dan op een ander gebied is het noodig hier geleidelijk te werk te gaan en als men nagaat welk een storm is opgegaan bij de Walen in verband met het nieuwe taaistatuut dan moet men erkennen dat er toch iets in zit dat die heeren niet behaagt. Overigens zijn ook de cijfers van de dienst plichtigen, voor zoover het om de talen gaat, zeer belangwekkend. Van een con tingent van 60.000 dienstplichtigen vormen de Vlamingen een meerderheid van ver scheidene duizenden die allen het Vlaam sche regime hebben gekozen. Zelfs voor de te Brussel gelegerde regimenten staat de le- geroverheid voor een onafwendbare werke lijkheid, waarbij zij zich tenslotte toch zal hebben aan te passen, vermits het hier om een volksleger gaat. Dat opent vooruitzich ten waarvan men zich moet rekenschap ge ven bij de beoordeeling van een toestand welke overigens ook reeds fel ten goede is veranderd sedert een tiental jaren. H. M. van Landbouw. Woensdagavond vergaderde de H. M. van Landbouw onder voorzitterschap van den heer D. de Boer Pz., in café Renses. De opkomst was goed, de voorzitter ver welkomde in het bijzonder het eerelid, den heer D. de Boer Dz., en den spreker, den heer Stokreef, dierenarts te Alkmaar. De notulen, voorgelezen door den secre taris, den heer Jb. Posch, lokten eenige discussie uit. Van de verbetering aan den Laanweg van den heer Helder werd nota genomen. De voorzitter zag zich echter geplaatst voor het feit, streng de hand te houden aan het weren van een gesprek van z. i. persoonlijken aard, waarbij de heer Burman zich onder protest neerlegde. Verschillende ingekomen stukken werden gesproken, waarna de heer Stokreef, niet alleen op welsprekende, doch ook op aan schouwelijke wijze, het onderwerp „De onvruchtbaarheid bij het rundvee" behan delde. Het leerrijke onderwerp had aller aandacht. Hierna volgde een gedachtenwisseling, en toen sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Feestplannen. Het huwelijk van prinses Juliana zal alhier op dien dag luisterrijk worden ge vierd. 's Middags om half twee zijn er kin derfeesten in de groote zaal van café Mantel, waar de burgemeester de kinderen zal verwelkomen. Voor alle leeftijden zijn er spelletjes met daar tusschen door zang en tractatie. Het uitreiken der prijzen zal ook door den burgemeester geschieden. 's Avonds 7.30 uur is er feest voor de ouderen in café Groot. Het openingswoord zal worden uitgesproken door burge meester Kooiman. Achtereenvolgens treden op de zangver- eeniging „Ons Genoegen", de gymnastiek vereniging U. d. I. met de dames afd N. E. A. Tot slot de tooneelvereeniging 'tViooltje met een stukje in een bedrijf „Arme Rijken". In café Mantel is den geheelen avond vrij bal opgeluisterd door een band van 5 personen. Het belooft dus op 7 Januari een heel mooien dag te worden. Poldervergadering. Openbare vergadering van het bestuur van den Polder en Banne Hensbroek op Woensdag 30 Dec. 's middags te 3 uur in de polderkamer ten gemeentehuize. De voorzitter, de heer Jb. Groot Jz., sprak den wensch uit dat de heer Admi raal weer spoedig van zijn ernstige ziekte mag herstellen. Daar dit de laatste ver gadering in 1936 was kon spr. niet nala ten zijn dank aan de hoofdingelanden te betuigen voor de prettige samenwerking en hoopte dat de genomen besluiten die in 1936 zijn gedaan steeds in het belang van den polder mogen blijken. De voorzitter las een schrijven van de Twentsche Bank, betrekking hebbende op de rentestandaard, en dat een pandbrief groot 500 is geruild van 454 op 4 De hoogheemraadschapslasten zeide de voorzitter zijn over 1937 vastgesteld op een totaal van 622.49. Dit is iets lager dan over 1936. Verder deelde de voorzitter mede dat de oude ketel uit het stoomgemaal is verkocht voor 60 en inmiddels al is weggehaald. De kolen die nog aanwezig waren heeft de polder Obdam gekocht voor 5.50 per 1000 K.G. De geloofsbrieven van de beide nieuw benoemden (t.w. de voorzitter en den heer de Vries) zijn onderzocht en in orde be vonden. Dan deelde de voorzitter het een en ander mede over het pad vanaf den klei nen dijk langs de sluis naar den grooten weg. Dit pad is al vaak in bespreking ge weest daar niemand zich verplicht scheen te gevoelen dit te onderhouden zooals het behoorde, tenminste zoodat de bewoners er fatsoenlijk af kunnen komen. Nu heeft de voorzitter dit zaakje onderzocht maar aangezien het geen erkend pad is, is er Dinsdag 5 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.Jetty Cantoris ensemble. 10.— Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Verv. van 9.11. Huish. wenken. 11.30 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Wiener Gitarre-Kam- mermuzik-Trio. 1.Omroeporkest. 2.Gr.pl. 2.15 Omroeporkest en solist. 3.Knipcursus. 4.Piano recital. 4.30 Radiokinderkoorzang. 5.Voor kleine kinderen. 5.30 Om roeporkest en Baarnsch Meisjes koor. 7.Voor de kinderen. 7.05 Juliana van Stolberg op de Dillen burg. 7.30 Engelsche les. 8.ANP- ber. 8.10 Avro's Bonte Dinsdag- avondtrein. 10.Meteorologische causerie. 10.15 Eereavond in het gebouw van K. en W. te Den Haag. 11.ANP-ber. Hierna tot 12. Avro-dansorkest. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuurtje. 12.15 KRO-melo- disten, solist en gr.pl. 2.Vrou wenuur. 3.Modecursus. 4. KRO-orkest en gr.pl. (5.45 Felici- tatiebezoek). 6.30 Gr.pl. 6.40 Espe- rantocursus. 7.Ber. 7.15 Causerie over Driekoningen. 7.35 Sporthalf- uur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Gr.pl. 8.15 KRO-Symphonie, orkest en solisten. 10.15 Eereavond iri het gebouw van K. en W. te den Haag. 11— ANP-ber. 11.10—12— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Cause rie over kinderverzorging. 11.20 Orgelspel. 11.50 Gr.pl. 12.05 Orkest van het Royal Theatre te Birming- ham. 12.50 Jack Wilson's kwintet. I.20 Sportuitslagen. 1.40 Het Blyth L.N.E.R. Prize orkest en bariton. 2.35 BBC-Empire orkest. 3.35 Gr.pl. 4.20 Actuëele causerie. 4.40 Het Carlton Hotel orkest. 5.10 Gr.pl. 5.35 Het Krish Septet. 6.20 Ber. 6.45 Orgelspel. 7.30 Het Willoughby strijkkwartet. 7.50 The shopping public. 8.10 Cabaret-progr. 8.50 Van Phillips en zyn twee orkesten. 9.20 Ber. 9.40 BBC-orkest en cello. II.Billy Cotton en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Parysch Kamerorkest. 2.50 en 4.50 Gr.pL 5.50 Poulet- kamerorkest. 9.05 Opera-uitz. 12.05 12.35Pascal-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 7.50 Saarbrücker Amusements orkest. 11.20 Fabrieksorkestconcert. 12.35 Omroep-Amusementsorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 4.20 Kamermu ziek. 5.20 Gr.pl. 6.Omroepklein- orkest. 8.20 Gr.pL 10.05—11.20 Omroepdansorkest, Omroepkoor en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.30 Omroepkleinorkest 1.502.20 Gr.pL 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gr.pL 8.20 Salon-orkest en zang. 9.20 Omroepdansorkest, Man- dolinemuziek en zang. 10.3011.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Om roepkleinorkest. 1.30 Omroeporkest. I.502.20 Gr.pL 5.20 Orgelconcert. 6.25 en 7.35 Gr.pL 8.20 Omroep- symphonie-orkest. 10.3011.20 Gra- mofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 La Bohème, PuccinL 9.20 Ber. 9.50 Oude muziek. 10.05 Scheeps- weerber. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.) If GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.10.20, Luxem burg 10.2011.20, Radio Danmark II.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Luxemburg 14.2014.55, Pa rijs Radio 14.5515.20, D.sender 15.20—16.20, Keulen 16.20—16.50, Pary's Radio 16.5017.20, Brussel VI. 17.20—18.50, Parijs R. 18.50— 19.50, Keulen 19.5021.25, Boeda pest 21.2521.50, Berlijn 21.50— 23.20, Luxemburg 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.20, Droitwich 11.2013.20, Lond. Reg. 13.2016.50, Droitwich 16.5018.20, Luxemburg 18.20— 18.45, Droitwich 18.45—24. heel weinig aan te doen. Nu is spr. met den polder Obdam in overleg gegaan en heeft de toezegging gekregen dat men gezamen lijk het pand op zal knapen. Ook zullen alle heken van poortjes worden voorzien. Het een en ander zal een prachtige ver betering zyn. Dan zeide de voorzitter nog dat Obdam door het pad heelemaal geen verplichting heeft, wel moet zy zor- ijgen dat de waterkeering op hoogte blijft. Ter verduidelijking zeide de voorzitter, wil ik even in het openbaar mededeelen dat mij al een paar keer is verklaard dat het rouleersysteem der arbeiders niet weg kan omdat de polder Hensbroek niet in de kosten wil bijdragen. Niets is minder waar dan dat. Ten eerste is al het sloot- werk, op een klein gedeelte na, steeds nog particulier belang geweest en ten tweede heeft de polder vorig jaar nog voor een belangrijk bedrag aan damhout gezorgd. Worden werkelijk polderslooten onder handen genomen dan zal de polder zeer zeker in de kosten bijdragen. Het grootste struikelblok zijn de particulieren in de Wogmeer die weigeren in de kosten van werkverschaffing bij te dragen. Dan deelde de voorzitter nog mede, dat op de laatst gehouden vergadering van het Geestmerambacht geklaagd is over het snelle varen van de motor van de melk- suikerfabriek die naar Aurora gaat. Ook hier is de vergadering er voor dat een klacht over het snelle varen wordt inge diend. Bij de rondvraag vroeg de heer de Vries hoe het nu staat met de reglemen ten. Voor twee jaar heeft spr. daar al naar gevraagd en nu zijn ze er nog niet. De voorzitter antwoordde, dat dit de schuld is van Ged. Staten. Na nog enkele huishoudelijke bespre kingen sloot de voorzitter de vergadering met de beste wenscjien voor 1937 en deel de dan nog even mede dat het zand- strooien bij gladde wegen zal geschieden door het hoogheemraadschap. R.K. Ziekenhuisverplegingsfonds. Bovengenoemd fonds hield Woensdag avond de traditioneele jaarvergadering op 30 December, onder presidium van den heer J. Schuyt. De heer W. Tamis bracht het 10e jaarver slag uit. Het ledental ging met 38 vooruit en bedroeg 2084 volwassenen (boven de 16 jaar) en 514 kinderen en ouden van dagen (deze zijn na contributie-betaling vrijge steld). Verpleegd zijn een aantal als nooit te voren, n.1. 53 volwassenen met 950 ligda gen en 18 kinderen met 464 ligdagen. Een lid is in het centr. ziekenhuis en 1 lid te Haarlem verpleegd. Uit het verslag van den heer C. Franken, bleek de bloei der vereeniging. Er is ont vangen aan contributie 4159.08. De totalen ontvangsten zijn 6623.08, ba tig saldo 1787. In dit saldo is begrepen de winst over de vorige jaren. In de kas- commissie werden benoemd de heeren Jb. Bakker en J. Denneman. De heer Zandbergen vroeg of het fonds DDio Dam po inwrijven en diep inademen. Pot JO, Doo» }0 ct. Bë Apotfc. co Dtoda». ampoiKhtepw 41.) „Anstruther? O, ik vrees, dat de arme jongen ontmoedigd raakt, 't Is myn schuld. Ik heb hem erg op een afstand gehouden, en hij laat zich gauw ontmoedigen. Ik weet zeker, dat die jongen drie weken geleden al zijn moed bij elkaar had geraapt voor een huwelijksaanzoek, en ik verwachtte toen elk oogenblik dat hij zou losbarsten. Nu is er niet het minste gevaar meer voor, voor dat ik hem laat zien, dat het signaal op veilig staat' „Wat heb je met het arme wurm uitge- voerd?" v 1 Niets bijzonders. Hem alleen maar heel vriendelijk ontmoedigd. Zooals ik al zei, is hij gauw uit het veld geslagen. Maar hy ziet er slecht uit, die arme Anstruther Nu ik gun het hem", antwoordde Tessa. Ik héb je altijd gezegd, Pet, dat hy met «moeg voor je is. Je bent lief genoeg SfeTS*» min u. krijg». Maar aan paar wakan geladen stond ja op.het putd ham aan te namen, en ae. ,a dat man wou hebben, wie dan ook ïk weet niet, hoe het komt", zei Pet Ik ou een of andere manier veranderd. D€ïi op j rnp van die zit- gewonden en van streek geweest, alsof er iets zou gebeuren. In elk geval ben ik van plan, mijn halfwas nog wat te laten wach ten". „Een goed idee, kind", zei Tessa. „Je kunt misschien een heel-was krijgen. Je kunt nooit weten". 's Middags bracht Tessa een kop thee aan een meisje een armoedig gekleed meisje, op wier gelaat bitterheid en verdriet te lezen stond. Zij had zich aangewend met te veel no titie van gezichten te nemen, omdat een tearoom-meisje er zooveel te zien krijgt en een groot deel er van er niet gelukkig uit ziet In het begin waren sommige van die gezichten een kwelling voor haar geweest, maar na een poosje had haar practisch brein haar verteld, dat zij geen geschiede nissen om al die ongelukkige gezichten moest weven, omdat zij anders gauw naar een ander baantje zou moeten uitzien. Maar het gezicht van dit meisje interes seerde haar. Zy keek er zijdelings naar, toen zij de rekening opmaakte, en zag toen tot haar verbazing, dat het meisje naar haar keek. Scherp naar haar keek bijna vij- dnOpg hetzelfde oogenblik kwam zy tot het besef dat zij het meisje kende. Haar in ieder' geval in bijzondere omstandigheden gezien had. Het meisje wenkte haar en Tessa ging naar het tafeltje toe met het vage gevoel, niet op haar gemak te zyn. Ik dacht wel, dat ik je nog eens zou ontmoeten", zei ze, met een blik zóó vol haat, dat Tessa bijna sidderde. „Erg slim was je, toen we mekaar ontmoetten. Liet iedereen er in loopen, hè, en kwam er zeJf tusschen uit"* „Ik ik weet niet, wat je bedoelt", zei Tessa zacht. „O neen?" hoonde de ander. „Je zult ze ker ook wel beweren, dat je mij niet kent en mij nooit eerder gezien hebt?" „Ik voel, dat ik je al eens eerder gezien heb, maar ik herinner me niet, waar". „Een kort geheugen heb je. Ik zal pro- beeren het weer op te frisschen. Ooit van het Majestic Hotel gehoord?" Tessa stond verbluft. „Je bent zeker vergeten, dat je midden in den nacht door een kamermeisje in de kamer van een heer werd gevonden?" „O, ik ik „Nu, ik ben het kamermeisje, dat jou ontdekte. Het zal je wel pleizier doen te hooren, dat ik mijn ontslag kreeg door die geschiedenis. Sindsdien ben ik zonder werk, en zie niet veel kans, ooit weer wat te krijgen. En dat heb ik aan jouw te dan ken!" Tessa was, om haar eigen uitdrukking te gebruiken, verpletterd. Dit was dus het kamermeisje, dat haar op zekeren avon tuurlijken nacht, die nu, nu zy er op terug keek, heel lang geleden voorkwam, „ge brutaliseerd" had. Dit was een les voor haar. Een bewijs van een van haar eigen stellingen dat, wat je ook doet in het leven, groot of klein, goed of slecht, het op een of andere wijze en te eeniger tijd altijd gevolgen heeft. Zy had zich gevleid met de hoop, dat het gebeurde in 't Majestic Hoteb waarbij zy en Jimmy Turner en Luella Turner betrokken waren geweest om van het kamermeisje, den dief en den detective niet te spreken veilig begraven was, en de aarde er om heen goed vastgestampt En zie nu eens! Het was niet begraven. Een deel van het verleden was terug gekomen om gezichten tegen haar te trek ken en geen prettige gezichten ook! Gevolgen! In dit geval was het gevolg van haar onbezonnen daad, om naar Jimmy Turners kamer te gaan en zijn sigarenkoker te halen, zooals haar verzocht was, dit meisje noodlottig geworden. Zij was uit haar betrekking ontslagen en kon geen an dere krijgen. Tessa wist, dat dit voor een werkend meisje een ramp is, zoo groot, als iemand maar kan treffen. En het meisje had geen schuld gehad! Het was haar schuld geweest Tessa's schuld. Het meisje had de waarheid ge sproken, en niets dan de waarheid. Door den manager te waarschuwen had zij goed gehandeld en haar plicht gedaan. Tessa en Luella hadden het heel handig doen schij nen, alsof het meisje loog, of zich iets ver beeld had. Het was nooit tot hen doorge drongen, dat hun handigheid tengevolge zou hebben, dat dit volkomen onschuldige meisje werkloos zou worden. „En als ik kon maken, dat jy je baantje kwijt raakte", zei het ex-kamermeisje kwaadaardig, „zou ik 't met pleizier doen". „Goed", zei Tessa kalm. „Ik denk, dat dat je wel lukken zal". „Lukken zal? Wat bedoel je?" „Ik denk, dat het je zal lukken, mij myn ontslag te bezorgen. Of anders neem ik het zelf. Hoe heet je?" „Wat gaat jou dat aan?" „Ik zou het graag weten, omdat ik je wil helpen". „Ik heb genoeg van jou hulp, dank je. Hoe minder ik voortaan van je zie, hoe liever het me zal zyn. Als ik je kon ont maskeren, zou ik het doen. Maar wie zou er naar mij luisteren!" „Waar houdt je mij wel voor?" vroeg Tes sa opstandig. „Je was dien nacht in die kamer toen ik binnenkwam". „Zeker. En?" „En je was er niet meer, toen ik er met den detective kwam". „Wel, ik had je niet beloofd, er te zullen blijven, terwijl je den manager of den detective ging halen, is het niet? Je pro beerde mij een duw te geven, en ik vind, dat ik het volste recht had voor mijn zelf verdediging te doen, wat ik kon. Omdat het mij beter lukte dan jou, is dat geen reden, mij uit te schelden". Het meisje werd kalmer. „Dat is waar", zei ze. „Ik probeerde je alle mogelijke last op den hals te halen. Dat was mijn plicht, maar ik kon niet ver wachten, dat je er op zoudt blijven zitten wachten, terwijl ik wegging, als je een weg kon vinden, om er uit te komen. Nu, laten we dat alles maar vergeten. Ik heet Sally Bryan, het dient dus nergens toe er nog ru zie over te maken". Tessa had gedurende het gesprek met dit meisje haar gedachten vlug laten werken. Zoover zij wist, had zy nog nooit iemand ernstig kwaad berokkend, zooals zij, zonder het te willen, dit meisje had aangedaan. De oorzaak te zijn, dat een ander werkend meisje uit haar betrekking ontslagen wordt, was voor Tessa een van de ergste zonden, en de gedachte, dat zij aan zooiets schuldig was, verschrikte haar hevig. Zij kon het eenvoudig niet verdragen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 5