De staatsrechterlijke positie van Prins Bernhard, Het groene oog van Baa-AI. BROEK OP LANGENDIJK r EGMOND AAN ZEE LANGENDIJK OUDE NIEDORP ST. PANCRAS OUDKARSPEL UITGEEST Het vorstelijk huwelijk ALS PRINS-GEMAAL Glimlachje het vervoer der zieken niet voor zijn reke ning kon nemen. De secretaris zeide, dat het bestuur der reserve daarvoor te gering acht Jaarverslag en rekening werden goedge keurd. De bestuursleden, de heeren Th. Rozing en W. Tamis, werden herkozen. Voorgesteld werd om de contributie te bepalen op 6 cent voor de volwassenen, voor kinderen van 1 tot 16 jaar 4 cent en voor kinderen beneden één jaar 1 cent per week. Het aantal ligdagen per jaar werd vastgesteld op 42. Alle voorstellen werden goedgekeurd, evenals de bijbetaling van 1 cent per week voor barakkenverpleging Een belangrijk voorstel was om de leden, die rheumatische aandoening hebben, uit te sluiten van verpleging. De controleerende geneesheer zag in dergelijke gevallen geen beterschap (komt elk jaar terug) en groote kosten voor het fonds. De heer Zandbergen zag hierin een beknotting van het recht van den huisarts. Als een huisarts nu zegt, dat de patiënt moet worden opgenomen? De se cretaris bekeek de zaak anders. Alle fond sen sluiten dergelijke patiënten uit. Als ze er heen willen, kan de huisdokter geen „neen" zeggen. Komt er zoo'n patiënt dan wil het bestuur het Oordeel van den con troleurenden geneesheer vragen. Aan zijn oordeel willen wij het overlaten of hij (zij) wordt opgenomen voor onze rekening. Uiteindelijk vastgesteld dat voor elk on derzoek in bedoelde gevallen de uitspraak van den controleerenden geneesheer bin dend is. Bij de rondvraag werd de propagnda be sproken. Een mis voor het vorstelijke paar Bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard zal in de herv. kerk 's mor gens om 10 uur een wijdingsdienst worden gehouden. In de r.k. kerk zal om kwart voor zeven een plechtig gezongen H. Mis worden opge dragen, waarna Te Deum Laudamus wordt gezongen. 's Namiddags half twee komen alle kinde ren die de bijzondere scholen bezoeken (dus geen kinderen van de bewaarschool) bij het Brunogebouw bijeen en met muziek voorop van St. Caecilia gaat men naar het raad huis voor de zanghulde der schoolkinderen. Nationale feestdag-bruidsuikerdag. Ter gelegenheid van het huwelijk van ons vorstelijk paar hebben diverse t.b.c.-bestrij- dingsvereenigingen, t.w. r.k., chr. en neu trale, samenwerking met elkander gezocht om te komen tot een aanbieding van Oranje zakjes met bruidsuikers aan alle ingezetenen van onze gemeente. Een klein offer zal hier voor gevraagd worden. Stelt daarom de tal' rijke meisjes, die zich geheel belangloos hiervoor beschikbaar hebben gesteld, niet teleur. Koopt van hen één of meer zakjes met bruidsuikers. De baten komen geheel ten goede aan de plaatselijke afd.-kassen, dus aan de tb.c.-patiënten van Heiloo. De betaalmeester-kwestie. De kwestie betaalmeester-Langendijker Groentencentrale heeft eenigen tijd geleden nogal wat stof opgeworpen. 31 Dec. heeft de betaalmeester, de heer Dirkmaat, voor bet laatst zijn functie in de veiling waargeno men. De gedachte was bij velen, dat er nog wel een afscheidswoord zou worden gespro ken in de veiling, daar de betaalmeester een lange rij van jaren deze functie bekleedde. Het kwam echter anders uit. Er is geen woord gesproken. Dit was voor vele aanwe zigen op de Donderdagsche veiling een te genvaller. Men was er niet weinig verwon- werd over, dat men den heer Dirkmaat zoo maar zonder meer heeft laten vertrekken. Concert „de Lofstem". Door het Chr. mannenkoor „de Lof- stem" werd een uitvoering gegeven in de Ned. Herv. kerk. Medewerking verleenden K. Wagenaar (orgel) en Toon v. 'tRiet (tenor). Waar het koor onder de bekwame lei ding van den heer Paul Kok zoowel hier als elders zich reeds een goeden naam heeft verworven, heeft het ook nu weer getoond tot iets grootsch in staat te zijn. Behalve een kleine uitzondering, was de weergave van een 8-tal nummers zeer mooi te noemen, vooral was dit het geval met „Mijn taal", van 1* Mens, en „Gute Nacht", van Greimers. Ter afwisseling was voor deze gelegen heid mej. M. Verhagen (alt) te Laren ge- engageerd. Telegrafisch was echter bericht binnen gekomen dat zij door ziekte ver hinderd was, zoodat in haar plaats optrad het koorlid Toon v. 'tRiet, die op voor treffelijke wijze heeft medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Evenzoo was dit het geval met den orgelist Klaas Wagenaar, wiens kunnen meermalen door ons is vermeld. Op verzoek werd nog toe gezongen „Beati Mortui" van F. Mendelssohn. Deze kunstvolle avond werd door ds. v. Baaien op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. Vergadering der Egmondzeeër Reddingsbrigade. De Egmondzeeër Reddingsbrigade hield haar gewone jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. H. van den Berg, in een lokaal der openbare lagere school. O. m. werd besloten over te gaan tot aanschaffing van een tweede vlet, zoodat in het vervolg zoowel op het Noor der strand als op het Zuiderstrand een red- dingsvlet aanwezig zal kunnen zijn. Indien de kas zulks toelaat, besloot de vergade ring tevens een nieuw strandgebouwtje aan te schaffen. Voorts werd besloten on der leiding van dokter C. Belonje, daarbij geassisteerd door zuster A. J. de Grood, een vervolg-cursus te doen geven voor de leden der brigade in eerste hulp bij onge lukken, ter verkrijging van het diploma van het Oranje Kruis. Er werden een vijf tal nieuwe leden der brigade aangenomen. Tenslotte werd besloten ter stijving van de kas een lezing met lantaarnplaatjes over Nederlandsch-Indië te doen geven, door iemand, die zich daarvoor belangeloos beschikbaar stelde uit sympathie voor het werk der brigade. Ook zal den a.s. zomer de bondsfilm van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen worden gedraaid. Controleur voor de steun verleening. Door den minister van Defensie is met ingang van 1 Februari 1937 tot controleur bij de steunverleening in deze gemeente benoemd de sergeant-majoor-instructeur met het radicaal van adjudant-onderoffi cier, de heer H. Brand, te Harderwijk Voor deze betrekking hadden zich 2 adju dant-onderofficieren en 2 sergeant-ma joors opgegeven. Het programma der feestelijk heden op 8 Januari. Het comité voor Oranjefeesten in deze gemeente heeft thans het programma voor de feestelijkheden op 8 Januari, ter vie ring van het vorstelijk huwelijk, opgesteld. Om half tien beginnen de feesten met mu ziek voor het gemeentehuis, waarbij bur gemeester Eyma een toespraak zal hou den. Om elf uur zingen de schoolkinderen vóór het gemeentehuis, o. a. een door den heer J. G. Bosschaart voor deze gelegen heid gemaakt feestlied. Des middags geeft de Alkmaarsche goochelaar, de heer Mo- retti, een feestvoorstelling vcior de kinde ren. Des avonds is er een lampionoptocht en daarna concert in het dorp. Voorts is er van 7 tot 11 Januari een étalagewedstrijd, terwijl daarna een film van de feestelijkheden in den Haag zal worden gedraaid. Verhooging der minimumprijzen Het jaar 1937 is begonnen met een kleine tegemoetkoming aan de wenschen van de tuinders. In verscheidene vergade ringen van tuinders- en veilingsorganisa ties was reeds meerdere malen de wen- schelijkheid van de verhooging van de minimumprijzen aan de orde geweest. De wenschen en de mogelijkheden, welke hierbij door de tuinders werden gezien, liepen nogal uiteen. Sommigen zouden in verband met de devaluatie de minimum prjjzen verhoogd wenschen te zien, terwijl anderen, en wel de meesten den minimum prijs, althans voor het binnenlandsch ge bruik, zooveel mogelijk in overeenstem ming wilden zien gebracht met den pro ductieprijs, opdat de binnenlandsche con sument althans den kostprijs voor de door hem gebruikte producten zou betalen. Aan dezen laatsten wensch is echter niet tegemoetgekomen. De roode kool zal in het vervolg niet onder de 1.40 worden verkocht, de gele kool niet beneden 1.20 en de Deensche witte kool voor minstens 1.per 100 K.G. Deze prijzen waren voor de eerste twee soorten 1.en voor de witten 0.80 per 100 K.G., zoodat men wat betreft de roode kool tot boven het percentage van de devaluatie is gegaan. Voor de gele komt het vrijwel op het per centage neer, terwijl voor de witten de verhooging 25 pet. is. Al is dit dus niet geheel naar den wensch van de tuinders, toch is het een stap in de goede richting. De maximum factuurprijzen van de kool zijn met ingang van 1 Januari vastgesteld voor Duitschland als volgt: Roode kool 3.50, gele kool 3.en witte kool 2.50 per 100 K.G. De misoogst-steun. De misoogst-steun is thans vrijwel ge heel uitgekeerd. De uitkeering bedroeg ditmaal een gelijk bedrag als den vorigen keer in tweeën was uitgekeerd, n.L 30 pet. van het door de tuinders geleden verlies tengevolge van den misoogst. Het was voor sommigen nog een aardig bedrag, dat zeer welkom is in dezen tijd. Zooals men weet, was door de organi saties, welke zich voor dezen steun hebben gespannen, een uitkeering van 70 pet. in totaal gevraagd. Door deze laatste uitkee ring is de totale steun tot 60 pet. gestegen. Vorstelijk huwelijk. Naar wij vernemen worden in deze gemeente op 5 Januari de feesten gehouden ter gelegenheid van het a.s. vorstelijk hu welijk. De kinderen zullen ieder een beker krij gen met de beeltenis van den prins en de prinses, terwijl ook een koek aan ieder zal worden gegeven. In optocht zullen de kinderen der o. 1. school en den r.k. school naar de zalen gaan. waarin op twee verschillende tijden de goochelaar William uit Amsterdam zal op treden. Rijwieldiefstallen. Meldden wij reeds eerder het ontvreem den van onbeheerd staande rijwielen, in den Oudejaarsnacht tusschen 1112 uur werd wederom een rijwiel gestolen, staande bij de woning van den heei Groen, toebehoorende aan D. L. Dit is reeds het derde rijwiel, dat in 14 dagen in onze gemeente werd ontvreemd. Men zij voorzichtig met het onbeheerd buiten laten staan van zijn rijwiel. Eeestplannen. De feestviering ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard zal hoofdzakelijk bestaan uit een feest voor de schoolkinderen van alle ge zindten. Dit feest zal aanvangen 's middags om 1 uur. Op dat uur zullen alle kinderen met de aangewezen geleiders op het schoolplein samenkomen. Daarna opstelling van den optocht, waarbij de Harmonie „Excelsior" hare medewerking zal verleenen. Met het oog op de jeugdige leerlingen en het jaargetijde, waarin het feest wordt Jecovitot levertraan wetenschappelijk da beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten t0./5 per flacon gehouden, zal slechts een gedeelte van het dorp worden doorgetrokken; eerst in Zuide lijke, daarna in Noordelijke richting, waar na voor het versierde gemeentehuis een samenzang zal plaats hebben, welke zal worden besloten met een toespraak van den burgemeester van de stoep van het gemeente huis. Na afloop hiervan gaan de kinderen ge zamenlijk naar het feest in de kolfbaan van Vis, waar zy getracteerd en gezellig bezig gehouden zullen worden met bioscoop en dergelijke. No afloop van het feest zal aan ieder kind een aandenken aan dezen heuglijken dag worden uitgereikt. Voorts zal 's avonds in de kolfbaan van C. Vis voor volwassenen een bioscoopvoor stelling worden gehouden. Naast het Journaal zal als hoofdfilm worden vertoond de beroemde film „De wereldreis van H. M. K. XVIII". Na afloop van de voorstelling gezellig samenzijn, afgewisseld met bal. 's Morgens van 8 tot 8 1/2 uur en op het tijdstip, waarop hei huwelijk van prinses Juliana zal worden voltrokken zal de klok een half uur luiden. Het feestcomité roept de medewerking van alle ingezetenen in om het dorp een feestelijk aanzien te geven door op 7 Januari a.s. de vlag uit te steken. Door het sympathieke besluit van den gemeenteraad om f 75 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, zullen de behoef- tigen in de gemeente op dien dag een extra- uitkeefing ontvangen. Het feest van Donderdag Het programma voor den nationalen feest dag op 7 Januari 1937 is verschenen. Op 6 Januari is er des avond een gods dienstoefening in de Nederlandsch Her vormde kerk en de „Zaadkorrel". Op 7 Januari is er om 8.30 uur feestelyk klokgelui van den dorpstoren en de r.k. kerk, daarna een plechtige hoogmis in de r.k. kerk. Zanghulde der schoolkinderen (vanaf de 4e klas) bij gunstig weer vóór het gemeente huis. Bij ongunstig weei in de groote zaal van hotel de „Ooievaar". Planting van den herinneringsboom bij het gemeentehuis. Voor de leerlingen der scholen (vanaf de 4de klas) is er de vertooning van een Oranjefilm. Voor de leerlingen der scholen (laagste drie klassen) wordt een marionettentheater vertoond in de groote zaal van hotel „De Ooievaar". De leerlingen der r.k. fröbelschool hebben in de fröbelschool hun Julianafeest, onder leiding der eerwaarde zusters. Lampionoptocht van kinderen met muzi- kalen rondgang van het harmoniekorps. In Het Liberale Weekblad wordt de vraag gesteld: Wat is de staatsrechtelijke positie van prins Bernhard, als hij straks met onze Kroonprinses in het huwelijk is ge treden? Streng juridisch is deze vraag tot op dit oogenblik niet te beantwoorden, omdat er tot nu toe geen geschreven rechtsbron be staat, waaruit dit antwoord zou zijn te for- rauleeren. De rechtsbron, die het antwoord zou moeten geven, is de Grondwet. Deze bevat echter tot dusver geen enkel artikel, dat de positie van den prins-gemaal behan delt. Gelukkig zal de aanstaande Grond wetsherziening in deze £oote leemte voor zien door althans de financiëele positie van den echtgenoot der regeerende Vorstin en van die harer dochter te regelen. Zooals de toestand echter nu nog is, kunnen wij niets anders doen dan de geschiedenis erop na slaan en wel een zeer recente geschiedenis, die van prins Hendrik. Wijlen prins Hendrik kwam in ons land als Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg. Na de voltrekking van zijn huwelijk met H. M. de koningin, werd hem bij Kon. besluit van 6 Februari 1901 de titel verleend van Prins der Nederlanden, met het praedicaat Zijne Koninklijke Hoogheid. De nauwe band, dien Oranje en Mecklen burg toen sloten, werd door een Koninklijk besluit van 10 Juli 1907 bevestigd, waarbij een wapen werd vastgesteld als symboo' van het nieuwgevormde stamhuis. Weer een later Koninklijk besluit verleende Z. K. H. een vlag. In rang stond prins Hendrik onmiddellijk na de koningin-moeder en na het overlij den van deze onmiddellijk na de Koningin zelf. Er is natuurlijk niet de minste reden aan te nemen, dat prins Bernhards positie niet precies hetzelfde geregeld zal worden als die van zijn overleden schoonvader. Voor het overige zal prins Bernhard de rechten verkrijge-, die toekomen aan leden van het Koninklijk huis. Volgens artikel 6 der Goedkeuringswet van 24 November is ook de Prins-Gemaal een Prins van het Ko ninklijk Huis. Onder meer zijn dat: Bijzondere bescher ming door middel van de Strafwet (artt 108 e.v. W.v.S.); verschillende eererechten in verband met de hofhouding; dispensatie van de vergunning voor het aannemen van vreemde orden; dispensatie van de wette lijke voorschriften betreffende de bevorde ring van officieren van de Zee- en Land macht en tenslotte hebben volgens art. 3 van de Wet op den Raad van State de „Prinsen van Ons Huis" zitting in dien Raad en, sinds de wijziging van het betreffende wetsartikel in 1906, zelfs beslissende stem. Dit is lang niet alles, wat over de staats rechtelijke positie van den prins-gemaal ge zegd kan worden, vervolgt het blad. De periode, dat wijlen prins Hendrik deze al leszins moeilijke positie bekleedde, ligt ons nog versch in het (.eheugen en met eerbied en ontzag herinneren wy ons de sympa thieke wijze waarop Hij van deze positie iets heel moois wist te maken. Zijn werk voor het Roode Kruis, zijn belangstelling in de Padvinderij en in het Nederlandsche reddingswezen, die hij met grooten moed dikwijls daad werkelijk uitte, dit alles toont ons, welk een schoone taak een Prins- Gemaal zichzelf vormen kan. Welk een geweldige perspectieven heeft in dit opzicht dan ook prins Bernhard! De wijze, waarop Z. D. H. reeds dade lijk bij de eerste kennismaking met zijn nieuwe vaderland opgetreden is, geeft vertrouwen ir zyn toekomstige activi teit. Beloften voor de toekomst. Zijn interesse in alles wat Nederland en vooral ook Indië betreft, zijn onderzoekings- reizen in het gebied van de Nederlandsche industrie, zijn praktische arbeid op de kan toren van de Nederlandsche Handelmaat schappij, al deze daden leggen een sprekend getuigenis af van hetgeen onze aanstaande Prins-Gemaal van plan is van zijn positie als echtgenoot van onze Kroonprinses te maken. Nog geen vier maanden is hij in ons 65. Dokter Bergman luisterde met be langstelling naar het verhaal van den commissaris. Het verbaasde hem het meeste, hoe dat oude beeld van Alexan- drië in Midden-Azië terecht was gekomen. Tijdens een van mijn bergtochten, vertel de de commissaris verder, hoorden we opeens het geronk van een vliegtuig motor. 66. Het toestel scheen een landings plaats te zoeken. De benzine was blijk baar op. Het sprak vanzelf dat dit op ongelukken moest uitlopen. Het duurde dan ook niet lang of we hoorden een verschrikkelijke slag. land en thans is hij tl 100 pCt. Nederlander, niet alleen in naam, maar ook in woord en daad. Er blijft nog een belangrijk gedeelte van de taak eens Prins-Gemaals over, dat wij nog niet bespraken; een onderdeel zoo voor naam en principiëel, dat al het andere er misschien er bij in het niet verzinkt. En dat is wat in ieder huwelijk het zegel vormt van een gelukkige verbintenis: de krachtige steun en de moreele bijstand, dien de man aan de vrouw verleent. Vooral in een Vor stelijk huwelijk, juist in een echtverbintenis, waarbij de vrouw als regeerend vorstin een schier onmenschelijke taak op haar schou ders krijgt gelegd, is deze factor van on eindige beteekenis. En wij Nederlanders zijn vervuld van intense vreugde, nu wij zien dat de schoone en moeilijke taak van Prins- Gemaal vervuld zal worden door een jongen, frisschen, intelligenten man met werkijver en energie, die niet alleen de liefde van onze populaire Kroonprinses wist te veroveren, maar in korten tijd ook die van het geheele Nederlandsche Volk. Wij weten, dat die taak in goede handen is en zien met vertrouwen de toekomst te gemoet VRIJDENKERSOMROEP UIT DEN AETHER. Zendvergunning thans ingetrokken. Minister de Wilde heeft thans gevolg ge geven aan zijn in de memorie van ant woord in zake de begrooting van P.T.T. ge uit voornemen de zendvergunning voor den Vrydenkers-Radio-Omroep in te trekken. De VR.O. heeft bericht gekregen, dat zyn zend vergunning met ingang van 1 Januari 1937 is ingetrokken. Zyn zendtyd is toegewezen aan de V.A.R.A. Naar men weet, beschikte de V.R.O. over een uur zendtyd op den eersten Zaterdag der maand. De uitzending, die zy voor Zaterdagavond op het program ma had staan, is uiteraard vervallen. De V. A.R.A. vulde dit uur met gramofoonmuziek. INBRAKEN-REEKS OPGEHELDERD. In de laatste maanden werd een serie in braken gepleegd in de Alblasserwaard en omgeving in Zuid-Holland. De gemeente politie. rijksveldwacht en marechaussee stel den een onderzoek in, dat tot resultaat had, dat vanwege de brigade marechaussee te Papendrecht, in samenwerking met de rijks veldwacht, huiszoeking is gedaan ten huize van C ten B. te Capelle aan den IJseL Men vond zoowel inbrekerswerktuigen als van inbraak afkomstige goederen, welke in be slag werden genomen. C. ten B. werd in arrest gesteld. Het voortgezette onderzoek leidde tot de arrestatie van den beruchten B. G. te Rot terdam. Na langdurig verhoor heeft de man bekend, zich aan een vijftal inbraken met diefstal te hebben schuldig gemaakt, .j, C. ten B. en B. G. zijn ter beschikking ge steld van den officier van justitie te Dordrecht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer personen aan de inbraken schuldig zijn. Met deze arrestaties is de serie inbreken opgehelderd. DE VISCHOMZET IN LIMUIDEN OVER 1936. De vischomzet in den rij ksvischafslag te IJmuiden gedurende het jaar 1936 bedroeg 6.230.231 of ruim 108.000 minder dan in het jaar 1935. Deze vermindering is toe te schrijven aan de staking, waardoor gedu rende ruim vier weken de treilers niet konden uitvaren. De gemiddelde reisbesommigen der treilers waren hooger dan in 1935. DE TARWEPRIJZEN. Naar wij vernemen, is de bonificatie op tarwebloem a, met ingang van 4 Januari a s. bepaald op een vast bedrag van 1.15 per 100 K.G. Tevens wordt de speciale prijs van t.c. tarwe met ingang van 4 Januari a.s. ge bracht van f 8 op 9 per 100 K.G., de boni ficatie op ongebuild tarwemeel wordt daar aan aangepast. De bonificatie peT 100 K.G. tarwebloem b is met ingang van 4 Januari a.s. bepaald op het verschil tusschen het totale invoer-monopolie-prijsverschil op tarwebloem b en 2.60. GEMEENTE-AMBTENAAR AANGEHOUDEN. Te Ooststellingwerf in Friesland. De politie heeft aangehouden den 41-jari- gen H H., chef-commies ter secretarie van de gemeente Ooststellingwerf (Fr.), onder verdenking van verduistering en valschheid in geschrifte in dienstbetrekking gepleegd- De aangehoudene zal naar Leeuwarden worden overgebracht. Stuur jy je vrouw een blanco briefkaart?! Ja, jongenIwe hebben ru zie en we hebben de laatste drie weken geen woord tegen elkander «ezegdl

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6