Agenda JUiéticaties iuiatste AeticfUen 'JUooinciaai 'flieuws AMSTERDAMSCHE BEURS JUck S. Schoot Stad en Om BERGEN HEILOO Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een avond in de opera (hum.); hoofdrollen de drie gebroeders Marx. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum mer De witte engel (hist.-dram.); hoofdrol Kay Francis. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De geliefde vagebond (rom.); hoofdrol Maurice Chevalier. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 6 Januari. 7.30 uur, dancing 't Wapen van Heemskerk, Oranjebal. 8 uur, 't Gulden Vlies, prinsessebal. Bal in café Groot te Koedijk. Donderdag 7 Januari. 7 uur, dancing 't Wapen van Heemskerk, Oranjebal. 7.30 uur, Harmonie, Oranjebal; vertooning op het witte doek van het vorstelijk huwe lijk. 8 uur, 't Gulden Vlies, Oranjefeestavond. SLUITING GEMEENTEDIENSTEN OP 7 JANUARI A.S. In verband met den nationalen feestdag van 7 Januari a.s., zullen alle gemeente diensten en -bedrijven voorzoover dit mo gelijk is, dien dag gesloten zijn. Ook de gemeentereiniging zal dan geen diensten verrichten, zoodat men verzocht wordt dien dag geen vuilnisvaten buiten te zetten. Alkmaar, 5 Januari 1937. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. zenlijke, duurzame entente tusschen Enge land en Italië. De beteekenis daarvan zal eerst bij de toepassing blijken. De Humanité daarentegen ducht dat Rome thans zal trachten Engeland mee te sleepen in zijn pro-fascistische politiek, die gegrond is op het verzet van Italië tegen een prole tarische republiek in Spanje. De Duitsche pers over de overeen komst. De Duitsche bladen zijn van meening, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Ita lië eenige ontspanning in den internationalen toestand brengt De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat Italië thans kan verwachten, dat de ontwik keling van zijn rijk in beginsel niet behoeft te geschieden in een sfeer van tegenstelling tot Engeland, terwijl Engeland niet langer gedwongen is zijn belangrijke besluiten on der den druk van het oogenblik te nemen. De overeenkomst moet volgens het blad ook worden bezien in het licht van de com munistische onderneming in Spanje. Een Spanje, waarvan het bolsjewisme geheel of gedeeltelijk bezit zou kunnen nemen, zou een groote verandering in den bestaanden toestand kunnen brengen. Frankrijk heeft aan de verzoening in de Middellandsche zee medegewerkt in de hoop, dat dit ten goede zou komen aan het front van Stresa. De houding van Italië heeft die ontwikkeling verhinderd en den weg opengelaten voor vrije onderhandelingen over een vreedzame regeling in West-Europa. De „Germania" schrijft: Langer dan twee maanden hr ben Londen en Rome onder handeld. Dit feit alleen geeft reeds de be teekenis van het geteekende accoord aan. De teekening is een mijlpaal op den weg naar de bevestiging van den Europeeschen vrede. Duitschland kan niets meer wenschen dan een verzoening tusschen twee landen, met welke het in vriendschappelijke betrekking wil leven. Wij zien in de overeenkomst vooral het bewijs, dat men ook te Londen de houding van Italië en Duitschland 5 de Spaansche kwestie begint te begrijpen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ge looft, dat thans een der hinderpalen voor de deelneming van Italië aan de regeling van de West-Europeesche veiligheid verwijderd is, aan een herstel van het front van Stresa konden nog slechts eenige linksgerichte kringen in Frankrijk denken. Niemand wil Frankrijk buitensluiten. Het staat aan Frankrijk, de Europeesche samenwerking te bevorderen of te belemmeren door steun aan de rooden. (Ongecorrigeerd.) DUFF COOPER TE PARUS. De „Matin" meldt, dat de Britsche minister van oorlog Duff Cooper gisterochtend voor een particulier bezoek te Parijs is aange komen. Hij zal van deze gelegenheid ge bruik maken om een onderhoud te hebben met zijn Franschen collega Daladier. BELGISCHE TREILER OP DE NOORDZEE IN MOEILIJKHEDEN. Sleepboot „Oceaan" uitgevaren. De zeesleepboot „Oceaan" van de firma Wijsmuller te IJmuiden heeft heden zee gekozen om, zoo noodig, assistentie te ver- leenen aan een Belgisch visschersvaartuig, dat op 26 mijl ten Noordwesten van IJmui den, wegens motordefect moeilijkheden heeft. DE ENGELSCHE PERS EN HET PRINSELIJK HUWELIJK. IJpenburg verwacht 12 of 13 toestellen. Het vliegveld IJpenburg krijgt morgen bezoek van 12 of 13 toestellen, welke door Engelsche journalisten en fotografen bezet zullen zijn. Hieruit blijkt vel, hoe groot de be langstelling in Engeland voor het prinselijk huwelijk is. De dienst op het P.T.T.-kantoor. Het P.P.T.-kantoor te Bergen en Bergen aan Zee is op Donderdag 7 Jan. a.s. openge steld als op Zondag. Er heeft dien dag geen bestelling plaats. Correspondentie kan op ge wonen tijd worden afgehaald. Zondagavond werd in de Rustende Jager een V.a.r.a.-avond gegeven, waaraan mee werkten Kees Pruis. Stella Seemer, Louis Kapper en Enmy Arbous. De zaal was matig bezet, de griep zal wel de schuldige zijn geweest. Op de hem eigene wijze opende de heer Jan ter Buurkes. We kregen ook een één-acter van onzen oud-plaatsgenoot Ger Bakker. Na een inleiding kregen we Kees Pruis met een inleidend praatje. Goede wijn behoeft geen krans. Ook de andere artis- ten kweten zich voortreffelijk van hun taak Als spreker trad op de heer A. de Vries, voorzitter van de V.a.r.a. Hij sprak over aanpassing in ons lieve land. Aanpassing is, wat Colfjn dicteert en de arbeiders moeten hun broekriem nog meer inhalen. Neder land is een land, dat een enormen schulden last heeft; een schuld, die zich dagelijks op hoopt, omdat er geen nkomsten uit produc tieven arbeid tegenover staan. In landen, waar de socialisten regeeren, is het veel beter. We passen daar niet aan, doch geven werk. Omdat we het hier niet doen, raken we al dieper in den put. De schuld berust bij de staatspartij, die de regeering steunt. Ook werd Mussert de „vertegenwoordiger" van Mussolini en Hitier ten tooneele ge voerd. We zijn een filiaal van Hitier. We zullen, als Mussert zyn zin krijgt, hier vol gens Duitsch recept bediend worden, met tegen den muur, galgen en concentratiekam pen, We hoorden van spreker, dat de plaats al was uitgezocht. Het concentratiekamp komt in Drente. Spr. kwam na een klein uur tot de conclusie, dat hü nog niets had gezegd over den omroep. Wat heeft de V.a.r.a. hiermede te maken, vroeg spreker? Alles. Want de V.a.r.a. moge een bedrijf zijn, ze is ook een cutureel instituut. Als Nederland in economisch opzicht naar den kelder gaat, hebben we daar als omroep mee te maken. Als de arbeiders door ont bering zóó gedegenereerd worden, dat hun de lust voor de cultureele zijde ontgaat, heeft ons bedrijf schade. Breedvoerig weidde spr. uit over de taak van den arbeidersomroep en wekte op dien te steunen. (Applaus.) Het was reeds 11 uur, toen werd gepau zeerd. Na een korte pauze kregen we Ger Bakker's eersteling „De Samenzweerders", een spel van spanning en vroolijkheid rond een radio-uitzending. De spelers waren de medewerkers aan den avond. Daardoor stond het spel op hoog peil. 4"/* 47/» van Dinsdag 5 Januari 1937 OPGAVE VAN NOORDHOLI ANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koets .30-2 45 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 100% 100»/, 4 Ned-lndië 1934 lUC3/« 10U"/J6 Uuitschl. '30 m. veral. 21 */i* 21 BANK-iNSiüLUNUfcN. Amsterd. Bank'501/, Handel Mij. Cert. v. 250 182 1841/, Koloniale Bank 841/, Ned. lnd. Handelsbank 159% 157 1NUUBTK. ONu. BiNi4c.NL. Alg. Kunstzijde Unie 45s/a 47l/«-'/a Calvé Ueltt Cert. VI i/, v41/, Nederl. Ford 237 242 Philips Uloeil. Gem. Bezit 315'/S 328 -30 Unilever ló.'/i 1 /3j- y, INÜUSTrt. OND. BUifc.NL. Am. Smelting 67 »/s 671/, Anaconda39'% 40'/.,-$ Bethleh. Steel 55Vi« 554/i#«| Cities Service 3V-(# 3°/n Kennecott Copper 457/j, 45% Republic Steel 21 - */16 Standard Brands '2s/i6 Steel comm66'%, 56ls/i#~l U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A5C0 Java Cultuur 250 Ned. Ind. Suiker Unie182 Vorstenlanden 42»/, Dito actions 29 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij171 »/4 Redjang Lebong 200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 3C43/4 Kon. Petr. 420' t Perlak 87 Phillips Oil 38 Shell Union 21 Tide Water lói6/,0 RUBBERS. Amsterd. Rubber 306»/, Deli Bat. Rubber IVO7/, Hessa Rubber 194 Oostkust 78V, Serbadjadi 166'/, Interc. Rubber 3'ü/16 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 126Vs Scheepvaart Unie 11V1/* TABAKKEN. Deli Batavia 259»/. Oude Deli 323 Senembah290 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 51 Southern Pacific 32»/M Southern Railw. Cert. 18»/, Union Pacific 961/, Canadian Pac11 §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers l1/», heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York Londen Berlyn Parys Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Praag 490-6 238-41 170-11/, 401/,-7/, 27 1721/, 200 403 430.;-2j 90'/, 37'/. 21%«-i 15">/16-6 304-V. 185-bV, 191 76 173 4-Vi« 128-9 125-0 258 3204 -1 287-7 51V, 32-'/, 18-8/16 961/, 11*/!» 1.82 V, 1.82% 8.98VS 8.98Vt 73.52M 73.50 8.54'/t 8.d4 30.86 30.87 42 0C 42.— 40.15 40.10 46.30 46.32 y, 45.20 45.15 6.42 WIJDINGSDIENSTEN TER GELEGEN HEID VAN HET VORSTELIJK HUWELIJK. Alkmaar, Groote kerk, Woensdagavond 8.15 ur, sprekers ds. W. D. M. Baar, ds. Warners en ds. van Dop, medewerking van het herv. kerkkoor, dir. J. F. de Haas en het vrijz. herv. zangkoor en knapenkoor, dir. Corn. Jonker; programma's worden uitgereikt. Remonstr. kerk, Woensdagav. 8.15 uur, federatieve dienst ev. luth. gem. en rem. geref. gemeente. Heiloo, Donderdagmorgen 10 uur, ds. Bloemhoff. Herv. Evang. vereeniging aan de Kerk- laan. Donderdagavond 9 u., de heer D. Meijer. Schoorl, Woensdagav. 7.30 uur, tijd woord door ds. Boeke (met koorzang). Heerhugowaard, Woensdagav. 8 uur, ds. v. d. Kam. en Schermerhorn, Woensdagav. 7 uur, ds. Boerendonk. PROCLAMATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenen in verband met de viering an het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld, op DONDERDAG 7 JANUARI a.s. door het uitsteken der vlaggen en het dragen der nationale kleuren aan dezrn nationalen feestdag luister te willen bij zetten. Indien de burgerij van Alkmaar daar naast nog op andere wijze zou willen medewerken aan de feestelijke viering van den 7en Januari a.s. o.m. door het sluiten van zaken, kantoren en bedrijven en door het vrijaf geven van personeel zou dat ten zeerste op prijs worden gesteld. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. ORANJEFEESTEN IN ONZE STAD. Bal-avonden in „De Harmonie", „'t Gulden Vlies" en ,,'t Wapen van Heemskerk". In ons nummer van gisteren wezen wy reeds op de Oranje-feesten, welke Woens dag- en Donderdagavond in ,,'t Gulden Vlies" gehouden zullen worden en waar o. m. de Prinses van het Oranjebal geko- zal worden. De muziek wordt zooals bekend verzorgd door de band van Siem Spruit. Doch ook de andere dancings in onze stad blyven niet achter. Oranje-bal in „de Harmonie". Zoo zal er a.s. Donderdagavond in de groote zaal van „De Harmonie" een Oranje-bal georganiseerd worden, waar aan prima krachten zullen medewerken. Niet alleen, dat de muziek in vertrouwde handen is en dat He zaal feestelyk versierd zal zyn, doch als byzondere actualiteit zul len er op dien avond filmflitsen vertoond worden van de trouwplechtigheid van H K. H. prinses Juliana en Z.D.H. prins Bernhard. Dit „Holland's Nieuws" zal dien avond eeni ge malen op het witte doek verschijnen en de danslustigen zullen getuige kunnen zijn van ae zoojuist in de Residentie plaats ge had hebbende gebeurtenis. Een en ander zal recht gezellig worden en wy twyfelen dan ook niet of het Oranje bal in de Harmonie zal een volledig succes worden. Feestviering in 't Wapen van Heemskerk. De directie van ,,'t Wapen van Heems kerk" heeft eveneens gemeend met de ko mende feestdagen de talryke feestvierenden op waardige wijze te moeten ontvangen. Daartoe zyn alle bovenzalen in een feest kleed gestoken. De groote zaal munt hierby uit door een aardig décor, dat de geheele achterwand van het tooneel beslaat, voor stellende de beeltenissen, wapens en emble men van het Koninklyk Bruidspaar. Het geheel maakt een prettigen indruk. Woensdag 6 Januari, des avonds half 8, wordt een groot Oranjebal gehouden, ter- wyl op den eigenlijken feestdag, Donderdag 7 Januari, het feest om 7 uur begint. De band „The Sweet and Hot Players" zal beide avonden de dansmuziek op de hun bekende wyze verzorgen. Wy zien dus, dat er voor de danslustigen voldoende gelegenheid is eens prettig uit te gaan. DE FEESTVERSIERING. Men verzoekt ons nog te willen mededee len, dat ook 't Nassauplein verlicht zal wor den in verband met de feestelijkheden vat-, .iet vorsteiyk huweiyk. De 31 Oranje-boomen zullen met oranjo lampions versierd worden, hetgeen een aar dig lichteffect oplevert. o Ook de Zocherstraat is feestelyk versierd, hetgeen uitsluitend tot stand gebracht is door de jeugd uit deze straat. DE RINGERSFABRIEKEN EN DE A.S. FEESTEN. De chocoladefabriek v.h. H. Ringers zond ons ter kennisname enkele exemplaren van chocolade-legpenningen en chocolade medailles met beeltenissen van het Vorste- lyk Paar. Aan de keerzyde van de legpen ning is een afbeelding gemaakt van het toe komstig paleis van het Vorstelyk Paar te 's-Gravenhage, het voormalig paleis van H.M. de koningin-moeder, naar een foto /an het Ryksbureau voor de Monumentenzorg. De decorateurs der fabriek hebben voor de gelegenheid vele kunststukken van suiker en chocolade gemaakt. Wy ontvingen o.a. een foto van een der stukken, dat geheel van suiker is vervaar digd. Het stelt de prinses in trouwjapon en aen prins in huzarenuniform voor, beiden staande in een met een koningstroon ge- tooiden tempel van suiker in een milieu van toepasselyke bloemen. S.v.d.LAAN t Hedenmiddag drie uur is op den leefty van 50 jaar te Zaandam plotseling over leden de heer S. v. d. Laan, commissaris van politie aldaar. Nader vernemen wij, dat als overiy- densoorzaak moet worden aangenomen een infectie aan den neus. De heer van der Laan was voorheen hoofdinspecteur van politie te Alkmaar, waar hy ongeveer 7 jaar werkzaam is ge weest en zich als een zeer verdienstelijk politieman, die zich in de sympathie van de bevolking mocht verheugen, heeft doen kennen. By de opening van het nieuwe politie' bureau was de heer van der Laan nog aanwezig om zijn oud-chef, de commissa ris Walraven namens de collega's in Noordholland geluk te wenschen. De heer van der Laan werd in Maart 1924 tot hoofdinspecteur te Alkmaar be noemd; 9 Januari 1928 nam hij onder groote belangstelling afscheid wegens zijn benoeming tot commissaris te Zaandam. De heer van der Laan werd 5 April 1886 te Sneek geboren, bezocht daar de 5-jarige H. B. S., diende 2 jaar by de cavalerie, ging over naar de marechaussee, bereikte spoedig den rang van onderofficier en bracht als zoodanig verschillende moei lijke zaken tot klaarheid. Hierdoor trok hy de aandacht van de justitie te Groningen, waar hij 1 Januari 1927 werd benoemd tot adjunct-inspecteur en 1 jaar later tot inspecteur van politie, terwyl spoedig daarop zyn aanstelling als chef van een hulpbureau volgde. VOLKSUNIVERSITEIT. Men verzoekt ons ook hier mede te dee- len, dat door dr. W. Banning uit Bentveld te beginnen Dinsdag a.s. des avonds 8 1/4 uur in de Handelsschool een cursus wordt gehouden over het Christendom en de sociale vraagstukken. LEERARES BENOEMD. Met ingang van 1 Januari j.1. is benoemd tot leerares in Engelsch by de Rykskweek- school voor Onderwyzers(essen) te Hilver sum mejuffrouw A. J. van de Roemer, leerares in Engelsch aan de Rijkskweek school te Alkmaar en is in gelyke functie te Alkmaar benoemd mejuffrouw C. M. Brants te Haarlem. VOOR DE ARMEN. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon is nog 20 voor de armen ingekomen. Men ver zoekt ons te melden, dat er nog maar twee auto's voor den rondrit van de ouden van dagen beschikbaar zyn gesteld. DE SCHOOLKINDEREN IN DE BIOSCOOP. In enthousiaste stemming bijeen. In verband met de feestelyke plechtigheid in Den Haag heeft een sub-commissie /an het organiseerende feestcomité hier ter stede alle schoolkinderen (behalve de U.L. O.-scholen) uitgenoodigd op een reeks van bioscoop-voorstellingen, welke vandaag in de bioscoop „Harmonie" zyn gehouden en morgen vervolgd zal worden. In het geheel zullen 7 voorstellingen ge houden worden. In den loop van den middag zyn wy by een dezer voorstellingen aanwezig geweest en het trof ons direct, welk een prettig-bly- gestemde sfeer er heerschte. De stampvolle zaal kinderen was opge togen over hetgeen zy te zien kreeg en by- wylen kregen de filmacteurs en actrices een „open doekje". Het programma bestond hoofdzakelyk uit grappige teekenfilms van Betty Boop en de niet minder bekende Sailor de Popeye-man. De kinderen waren opgetogen over hetgeen zy te genieten kreeg en het organiseerend comité kan dan ook met groote voldoening op deze bioscoop-voorstelling terug zien. BEZUINIGINGS WOEDE VAN ALKMAAR'S GEMEENTEBESTUUR? Het bestuur an de Langestraat-vereeniging verzoekt ons, onder bovengenoemd opschrift, opname van het volgende: Alkmaar blyft in duisternis gehuld tot 6 Januari! Het is een verheugend verschynsel te con- stateeren, dat zoo langzamerhand de geheele stad zich opmaakt, om 7 Januari zoo luister- ryk mogelyk te vieren. Naast de verschillende versierde straten, hebben ook tal van particulieren, instellin gen en gemeente-gebouwen, het hunne er toe bygedragen, door een passencie versie ring het geheel te vervolmaken. Met hoeveel moeilykheden en kosten een goede straatversiering aan te brengen, ge paard gaat, behoeft wel geen betoog, daar dit een ieder voldoende bekend is. Minder bekend echter zal het zyn, hoe on- mogelyk het is geweest, zich van de mede werking van gemeentewege, n.1. Lichtbe dryven, te verzekeren. Hoewel in de dezer dagen gehouden vergadering van de Oranje- vereeniging, onder voorzitterschap van den burgemeester, men unaniem de meening was toegedaan, dat het zéér op prys zou worden gesteld, de straten reeds vanaf Maandag 4 Januari te illumineeren, heeft ons bestuur het na tal van ernstige pogingen by de hoogste instanties van de Lichtbedry- ven moeten opgeven, om in deze maar eenigszins op de medewerking van deze zyde te mogen rekenen. Deze buitengewoon onsympathieke hou ding ten opzichte van onze vereeniging en ook van alle andere vereenigingen, zal niet nalaten groote ontstemming te wekken by alle instanties die met inspanning van al hun beschikbare krachten hebben medege werkt om ook in Alkmaar een goede en smaakvolle versiering aan te brengen, doch die door de medewerking van bovengenoem de instanties, slechts zeer ten deele tot zhn recht komt. Ten einde het voor en wederhoor in toe passing te brengen hebben wy ons om in lichtingen tot den heer Hofman, directeur van de Lichtbedryven, gewend, die ons het volgende mededeelt: Het Gemeentebestuur heeft eenigen tyd geleden besloten, dat er op 6 en 7 Januari gratis geïllumineerd zal kunnen worden. Met het oog daarop hadden B. cn W. L> zwaren thans reeds toestemming tot ver lichting voor de Langestraat te geven, daar deze straat gereed is, maar andere straten dat nog niet zyn en men zich daar door een extra concessie aan de Langestraat weer ge dupeerd zou gevoelen. Tenslotte is besloten de Langestraat ter wille te zyn zonder den schyn van bevoorrechting te wekken. Te dien einde werd besloten een prys van 0.10 per K.W.U. te vragen voor de verlichting vóór 6 cn 7 Januari. Er zou een stroomver bruik in de Langestraat zyn van plm 12 K W.U., wat dus in totaal 1.20 per uur zou kosten, welke kosten het gemeentebestuur voor de Langestraatvereeniging niet onover- komeiyk achtte. Inmiddels was reeds van een andere straat het verwijt ingekomen, dat wanneer men geweten F ad, dat verlich ting vóór 6 Januari werd toegestaan, men ook daar zou gezorgd hebben eerder gereed te zyn, wat B. en W. sterkte in hun besl t om zoo mogelyk ontevredenheid door het maken van uitzonderingen te voorkomen. Besloten was dus den stroom vóór 6 Jan. tegen zeer laag tarief beschikbaar te stellt.i. Een der woordvoerders van de Lange- straat-winkeliers ging hiermede accoord, maar had Inmiddels biykbaar een onder houd met andere bestuursleden gehad. Toen de directeur der Lichtbedryven zich namelyk in opdracht van het Gemeentebe stuur met hem in verbinding stelde, werd van de zyde der Langestraat-winkeliers van een kinderachtig optreden gesproken en zei- de men, van het aanbod van B. en W. geen gebruik te willen maken. Nadat ons het bovenstaande was mede gedeeld heeft wethouder van de Lichtbe dryven ons er nog op gewezen, dat van deze zyde reeds meer gedaan wordt dan men kan eischen. Alleen de Lichtbedryven moeten de offers dragen en wanneer twee dagen gratis stroom wordt gegeven stroom wel ke door het bedryf moet worden betaald kunnen van deze zyde geen meerdere of fers verlangd worden. Voorop heeft echter gestaan, dat men niet, door het extra-bevoordeelen van de Lange straat, andere buurtvereenigingen wenscht te dupeeren. Wy kunnen het ten slotte slechts betreu ren wanneer in deze algemeene feestdagen dergelyke conflicten tot uiting komen. Wel licht zal het Lagestraat-comité bereid gevon den worden tegen den thans aangeboden lagen prys hedenavond onze hoofdstraat te illumineeren. TERAARDEBESTELLING W. BALK. Onder groote belangstelling heeft gister op de nieuwe begraafplaats te Heiloo de teraardebestelling plaats gehad van het stof- felyk overschot van wylen den heer W. Balk, in leven inspecteur der registratie en domeinen te Almelo, die op oudejaarsavond in zyn woonpaats na een korte ongesteldheid is overleden. We merkten o.m. op den heer van Sonsbeek, inspecteur der registratie, alsmede de heeren v. d. Elburg en Lugthart als vertegenwoordigers der Hoornsche Bark, allen te Alkmaar, en den heer Meyer te Hoorn, namens dezelfde instelling. Voort» waren er o.m. de heer Sjollema. dir. der registratie te Arnhem; de heer Best, hypo theekbewaarder te Almelo; de heer Hootsen, hoofd van den ryks-accountantsdienst al daar, de heer Vaags, insp der registratie te Enschedé, tydelyk waarnemer van de in spectie Almelo; de heer Huijzer. inspecteur invoerrechten en aecynzen te Almelo; de heer v. d. Linde, insp. der registratie te Deventer; de heer Wolters, ontvanger der registratie te Goor; de heeren Mulder en Groeneveld namens het personeel van den overledene; mej. Kolkman als vertegen- wor gster van de Vereen, v. vryz. herv. en de heer Bronke van de A.V.R.O.-propa- ganda-commissie, beiden te Almelo Verder waren er nog verschillende vrienden uit Winschoten, waar de overledene ook eenige jaren weiKzaam war, en uit Groningen. We r oemen hiervan Je heeren J. C. Lotgering, insp. invoerr. en acc., J. A. Koning, dir. N.V. Gembo. B. van der Veen, uitgever Winsch. Crt., allen te Winschoten, en den heer H. C. Baumann, insp. dir. belastingen te Gronin gen. Een schat van bloemen getuigde van de groote waardeering welke allerwege voor den afgestorvene werd gevoeld. Een heele rij van sprekers voerde aan de P ve het woord. Eerste was de heer Sjol lema, die mede namens zyn collega te Zwolle een afscheidswoord sprak. Hy ging het succesvole ambtel-jke leven na van den overledene, die in 1928 te Almelo was geko men en daar nu, 25 jaar na zyn benoeming tot surnumerair der belastingen, was over leden. In verschillende functies had spr. hem leeren kennen als een uitstekend amb tenaar, bekwaam en tactvol in den omging met ambtenaren en publiek, fechtschapen en ook als een liefdevol echtgenoot Een woord van lof had spr. voor de wyze waar op de heer Balk zyn nog beschikbaren tijd besteedde in het algemeen belang op maat- schappelyk en cultureel terrein. Niet alleen F,s ambtenaar, maar ook «Is mensch stond hij zeer hoog aangeschreven, geen wonder, aat hy, d'e zoo velen tot zegen is geweest diep wordt tetreird. Spt wilde een woord van dank uitspreken voor de wijze waarop de overledene de menschen altyd was tege moet getreden. Zyn nagedachtens zal b(j ons c.rps steeds in eerbiedige herinnering blijven, verzekerde de heer Sjollema. De heer Best sprak ook uit naam van het Nutsdepartement en de afd. Hora, van welke de heer Balk resp. voorzitter en vlce-voor- zitter was. en namens de ambtenaren van kadaster en hypotheken. Hoewel beklemd dnnr de d> ikheid van de scheiding, wilde spr. getuigen van het warme gevoel, dat de heer Balk in hem had gewekt door zijn werk op allerlei gebied. Spr. schetste, hoe de overledene steeds bereid was om onge luk kigen en zwakken te helper en te steu- hen, en vertelde van de hulp geboden aan een ambtenaar, die eVnige keeren gevallen was. Dan roemde spr. het schrijverstalent van den overledene. Slechts weinigen was het bekend, dat hy veel en goed schreef, want zyn pennevruchten werden altyj naamloos gepubliceerd. Spr. had vele ervan van te voren mogen inzien en was dankbaar daar voor. De heer Balk, zoo ging de heer Best ver-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2