Rond het vorstelijk huwelijk. Een nieuwe Lente op Holland's erf. De Hertog van Kent in de Residentie. Ontvangst op het vliegveld Ypenburg. De Koningin bezichtigt versierd Den Haag. De Koningin heeft gisteravond van ongeveer half zeven tot kwart over zeven een rijtoer door de verlichte en versierde straten van Den Haag ge maakt, waarbij H.M. ook Scheveningen, met name de Keizerstraat en de Bad huisstraat bezocht. Geschenk en gelukwenschen van Leopold Hl. Te ruim vier uur heeft de Koningin den Belgischen gezant, den heer Ch. Maskens, ten paleize Noordeinde in audiëntie ontvan gen om een brief van Koning Leopold III in ontvangst te nemen, in welken brief de koning H.M. zijn gelukwenschen met het voorgenomen huwelijk van Prinses Juliar.a betuigt. Vervolgens hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard den gezant ontvangen. Na mens koning Leopold heeft de heer Mas kens het prinselijke bruidspaar een kristal len vaas aangeboden, een product van Bel gische glasblaaskunst. Belgische onderscheiding voor de Prinses. Bovendien heeft de Belgische gezant H.K. H. het Groot lint van de Leopoldorde over handigd, de hoogste Belgische onderschei ding. Geschenk van de gezanten. Nederlandsche Gistermiddag ongeveer kwart voor vier heeft het Prinselijke paar den Nederland- schen gezant te Londen jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. mr. J. Loudon en den Nederlandschen gezant te Berlijn S. B. W. graaf van Limburg Stirum in audiëntie ont vangen, die gezamenijk het geschenk kwa men overhandigen van de Nederlandsche gezanten, in het buitenland geaccrediteerd. Korten tijd later arriveerde de echtge- noote van onzen gezant te Berlijn, mevr. gravin van Limburg Stirum, die vergezeld van den Nederlandschen consul te Hamburg, den heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, het geschenk kwam aanbieden van de Nederlandsche kolonie in Duitsch- land. Het binnenkomen van de bruid en bruidsmeisjes en -jonkers ten stadhuize en in de kerk. Prinses Juliana heeft mevr. Gaillard- Jorissen opdracht verstrekt het binnen komen ten stadhuize en in de kerk, zoowel van de twaalf bruidsmeisjes en bruidsjon kers als van de vier kinderen en ook van haar zelf, voor te bereiden en in te studee- ren. Het geschenk van de Hongaarsche vrouwen. Namens de Hongaarsche vrouwen zal van daag ten paleize aan Prinses Juliana een geschenk worden aangeboden, dat een voor treffelijke proeve is van Hongaarsche volks kunst. In een cassette van coromandelhout, ont worpen door Elisabeth Kiss, met snijwerk van Gabriel Mike versierd, is een ovaal kanten kleed geborgen, vervaardigd in Halas-techniek. Van oudsher is Halas een centrum voor kantwerk, in 't bijzonder voor naaldkant. De kunstenaar Arpad Dekani heeft het. patroon geteekend, een ovalen rand rond een middenstuk waarin drie vis- schen, het embleem van Halas, zijn gewerkt. Gedurende drie maanden is de vervaardi ging van dit kleed de dagtaak geweest van drie a vier meisjes. Het geschenk wordt aangeboden door den Hongaarschen zaakgelastigde dr. Stephan Traub en Oberregierungsrat Janos Szabya, voorzitter van de Landesgesellschaft für Kunstgewerbe, die thans in verband met de Hongaarsche kunstnyverheidstentoonstelling, welke Zaterdag in het stedeijk museum te Amsterdam zal worden geopend, hier te lande verblijf houdt. Speciale uitgave van Java's pracht en praal als geschenk. Dr. C. P. Gunning en miss H. W. Ponder hebben aan Prinses Juliana en Prins Bern hard een weelde-uitgave aangeboden van het in 1936 bü de Nederlandsche Keur boekerij te Amsterdam verschenen boek Java's pracht en praal van H. W. Ponder, in de Nederlandsche bewerking van dr. Gun ning. Deze speciale uitgave is gedrukt op handgeschept papier en in kalfsperkament gebonden. De hertog van Kent op Ypenburg verwacht; per eigen viegtuig. De hertog van Kent, die het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard komt bij wonen, wordt vandaag per eigen vliegtuig op Ypenburg verwacht. Schout bij nacht jhr. J. C. F. von Muehlen, adjudant i.b.d. van de Koningin, zal ter ontvangst van den hoogen gast aanwezig zijn. De overige Engelsche gasten zullen per boot naar ons land reizen. Hoog bezoek aan de bloemen tentoonstelling te Aalsmeer. Morgen zullen de gasten, die ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard in Den Haag vertoeven, een bezoek brengen aan de bloemententoon stelling te Aalsmeer, welke in den namid dag van dien dag zal worden geopend. Vooraf zal Schiphol worden bezocht. Te ongeveer 11 uur zal het gezelschap aldaar aankomen; de lunch zal worden gebruikt in het restaurant op het vliegveld, dat dien dag voor de hooge gasten gereserveerd zal zyn. Aankomst van vorstelijke gasten in Den Haag. De trein, welke om 20.02 uur het Staats spoorstation te 's-Gravenhage binnenstoomt is in deze dagen een beroemde trein gewor den, daar hij bijna eiken avond eenige vorstelijke gasten naar de bruidsstad brengt. lederen avond verdringen zich om dezen tijd dan ook honderden menschen voor het station en op het perron, teneinde een glimp van de hooge personen op te van gen. Maar zoo druk als gisteravond is het nog niet geweest, en geen wonder. Het was spoedig in de stad bekend geworden, dat de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard ter ontvangst aanwezig zouden zijn. Geruimen tijd voor het tijdstip, waarop de trein moest binhenkomen, waren reeds vele hofauto's voor het station gereden en vulde de koninklijke wachtkamer zich allengs. Daar waren o.m. aanwezig de hertog en hertogin van Mecklenburg, die gistermor gen gearrriveerd zijn en de meeste dames en heeren van de eerediensten, die aan de vorstelijke gasten toegevoegd waren; voorts lt.-generaal jhr. W. Röell, gouverneur der residentie; prof. ir. C. L. van der Bilt, loco burgemeester van Den Haag. Om kwart over acht arriveerde onder luid gejuich de Koningin, vergezeld van een hofdame. Even later reden Prinses Juliana en Prins Bernhard voor, die van de wachtende me nigte eveneens een ovatie in ontvangst had den te nemen. Ruim een half uur te laat stoomde de trein het station binnen. Op dat moment trad de Koningin uit de wachtkamer op het perron om de gasten te verkomen. Prinses Juliana en Prins Bernhard volgden, even als de andere leden van het gezelschap, die ter ontvangst aanwezig waren. Het bleek, dat met den trein de volgende gasten waren aangekomen: de vorst van Lippe met de vorstin van Lippe en prins Armin van Lippe; prinses Frederik van Saksen-Meiningen, de groothertog van Mecklenburg met de groot-hertogin van Mecklenburg, de erfgroothertog van Meck lenburg, de vorst van Waldeck, de groot hertogin van Oldenburg, de erfgroothertog van Oldenburg met de erfgroothertogin van Oldenburg, prins Julius zur Lippe met priu- Op verzoek plaatsen wy hier een kaartje van de binnenstad van den Haag, waar zich Donderdag de groote feestelijke plechtigheid zal afspelen. Wellicht is het interessant dit kaartje bij de radioreportage bij de hand te hebben, om zoo den Ko- ninklükcn stoet op den weg van het Palcis naar het Stadhuis en dc Kerk te kunnen volgen. ses Julius zur Lippe, prins Ernst August zur Lippe en prinses Carola zur Lippe. Geruimen tijd vertoefden de vorstelijke personen op het perron, om elkaar te bc groeten. Daarna begaven allen zich in de voor het station gereedstaande auto's om vervolgens naar de verschillende hotels te rijden. Gistermiddag zijn reeds in hotel oud-Was senaar de graaf en gravin Kotzebue aange komen, evenals de graaf en gravin Rabe Oeynhausen met hun kinderen, die de reis per auto hadden gemaakt. Het „Nederland"-supplement van de Daily Telegraph. Het „Nederland"-supplement van de Daily Telegraph, waarover wij gisteren een en ander hebben gemeld, bevat, behalve het reeds opgesomde, artikelen of korte verkla ringen van onzen minister van buitenland- sche zaken, jhr. de Graeff, onzen gezant te Londen, jhr. De Marees van Swinderen, prof. dr. P. Geyl, den president van de Nederlandsche bank mr. Trip, den president van de Nederlandsche Handelmaatschappij Crena de Iongh, het lid van den Raad van State, dr. Rutgers, den Amsterdamschen correspondent van de Daily Telegraph Buurman, Ronald Greyson, die over sport schrijft, minister prof. Gelissen, maj. L. J. Cripps, J. G. Fol, jhr dr. de Jonge, W. H. Daukes, jhr. J. van den Broek, Sir William Collins, minister ir. van Lidth de Jeude, A. L. Gibson, dr. van der Kooy, ir. M. H. Damme, enz. De wy'ze, waarop de technische staf van de Daily Telegraph dit bijvoegdsel verlucht heeft met reproducties van portretten, stads gezichten, gebouwen, havens, bruggen, stadsuitbreidingen, enz. enz., is boven allen lof verheven. Wij hopen, dat dit mooie sup plement niet het lot zal hebben van zoovele couranten, n.L een ééndagsvlieg te zijn, doch dat het op kunstpapier gedrukt, bewaard moge blijven en in zeer ruimen kring ver spreid. Het is waard, dat men er een plaats voor inruimt op schrijftafel of in boeken kast. Een der aardigste artikelen, die het bevat, is de niet onderteekende bijdrage over Prin- cess Juliana: Affection and Pride of the people of the Netherlands for This Week's Royal Bride. Het is natuurlijk in de allereerste plaats om dit mooie artikel, blijkbaar gevloeid uit de pen van iemand, die haar van nabij kent, dat wij de Daily Telegraph erkentelijk zijn en blijven voor dit feestgeschenk aan ons volk en onze Prinses, een sympathieke uiting van een voortreffelijk geleid, tech nisch voorbeeldig geoutilleerd, groot, mo dern wereldblad, dat ten opzichte van ons volk en onze dynastie in deze dagen een gebaar van hoffelijke waardeering wist te maken. Weer eeti sympathiek geschenk aan de prinses. Het stemt warm en het is bijna aan doenlijk te zien, hoe vele groepen uit de bevolking van Nederland en in het bijzon der van Rotterdam, voor welke de in kleu rige, klankrijke en schitterende feestelijk heid tot uiting komende vreugde om het aanstaande huwelijk van prinses Juiiana niet voldoende is, hun medeleven ook metterdaad willen toonen ;waar te nemen, achter hoevele gevels lang en toegewijd is en nog wordt gewerkt aan meer of min der kostbare maar toch altijd om hun ideëele bedoeling van even veel waarde zijnde geschenken. Weer hebben wij de vrucht van zulk een uit liefde voor het vorstenhuis gesproten initiatief en zinrijk geestdriftigen arbeid gezien, gisteren in het permanente ten toonstellingszaaltje voor werkstukken van leerlingen in de Industrieschool voor meis jes aan de Schietbaanstraat te dezer ste de. De oudste leerlingen, een kleine vijftig, hebben, geheel zonder hulp van gediplo meerde deskundigen, bij groepjes van tien tegelijk, gedurende een maand een groot wit, waarlijk vorstelijk blank-glanzend tafelkleed (met twaalf vingerdoekjes) vervaardigd. Het ontwerp, van mejuffrouw B. van Landegem, die ook het werk heeft geleid, is even bewonderenswaardig als de wijze waarop het, werkelijk zeer fijn, zeer knap, is uitgevoerd. De zgn. Perzische ajour-techniek aangevuld met platsteek- werk is met raffinement toegepast, zoo, dat er een gevoelig rhytmische nuancee ring in de witte tinten is verkregen, on danks de eenvoudige teekening zeer rustig en voornaam is het geworden. Morgen zullen de directrice van de school, mevrouw J. J. Jagervan Sluis- dam, de leerares in de naaldvakken, me juffrouw A. Batelaan en de ontwerpster het fraaie geschenk, verpakt in een met de hand frisch en toepasselijk beschilder de doos, welke overigens geen pretentie heeft, ten paleize gaan aanbieden. AANKOMST VAN ENGELSCHE GASTEN IN DE RESIDENTIE. Graaf en gravin van Athlone en major en lady Smith by de koningin. Met de nachtboot uit Harwich zijn hedenmorgen vroeg te Hoek van Holland aangekomen de Engelsche gasten van H. M. de koningin bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard, nl. prinses Alice van Groot Brittannië en haar echtgenoot de graaf van Athlone, alsmede major Abel Smith en lady May Abel Smith. Met dezelfde boot reisden ook de leden var. het gevolg en het personeel van den hertog van Kent, die in den loop van den dag per vliegtuig op het vliegveld IJpenburg verwacht wordt. Laatstgenoemden vertrokken met den aansluitenden boottrein naar den Haag, waar zij hun intrek namen in hotel Pau- lez, waar alle Engelsche gasten zijn onder gebracht. De vier gasten van H. M. de koningin werden te Hoek van Holland door hof- auto's opgewacht, waarmee zy naar de Residentie werden gebracht. Te ruim 9 uur arriveerden zij ten paleize Noordeinde, waar zij door H. M. de koningin werden ontvangen en hartelijk begroet. Hun bezoek aan het paleis duurde onge veer drie kwartier. Tegen kwart voor tien Overmorgen, Donderdag, is het feest in Den Haag, feest in ons geheele land, want onze kroonprinses, Juliana, zal dien dag in het huwelijk treden met prins Bernhard. Een gebeurtenis, door gansch het volk van harte toegejuicht, een gebeurtenis van de allerhoogste nationale orde. Die dag mag nooit vergeten worden, door ons, ouderen, niet en door onze kinderen niet En dus heeft de Nederlandsche regeering een rijmprent laten maken, die op 7 Januari aan de Nederlandsche schoolkinderen zal worden uitgereikt; een rijmprent gedicht door den Nederlandschen dichter P. C. Bou- tens. Grage handen zullen de prent in ont vangst nemen, zorgvuldig zal ze worden meegedragen naar huis en later zal ze in een fraaie lijst tronen in de huiskamer. En de kinderen zullen het gedicht leeren en opzeggen. Misschien hebben enkelen van hen wat moeite, om nu al het gedicht geheel te begrijpen, maar de onderwijzers en de ouders zullen die moeilijkheden wel even onderscheppen en alles duidelijk maken. En dan zal deze rijmprent er het hare toe bijdragen tot versterking van den band tus- schen Nederland en Oranje.... Eilieve! Wij hebben het gedicht van Bou- tens hier voor ons liggen. Wij hebben alle zinnen ontleed, nadat wij eenige keeren rustig alles hadden gelezen. Toen begrepen wij er niets van. Daarna hebben wij voor ons zelf het gedicht hardop gelezen, getracht de juiste tonatie te vinden en ziet, het lukte beter. Tenslotte hebben wij het nogmaals in hui- selijken kring voorgedragen, rustig en dui delijk en toen, ten lange leste hebben wij het naast ons neergelegd en ons afgevraagd: „Is dit een rijmprent voor onze kinderen?" Het antwoord, dat wij ons zelf gaven, luidde: Neen! Wij hebben ons verder afgevraagd: Is dit een rijmprent voor ons Volk? Het antwoord luidde eveneens: Neen! Wij weten het natuurlijk niet, maar ons gevoel zegt ons, dat niet 1 pCt. van het ge heele Nederlandsche volk dit gedicht, deze rijmprent begrijpt Het eerste couplet gaat nog en de meer ontwikkelde vader of moeder zal het 't kind duidelijk kunnen maken, wat de dichter hier zeggen wiL Het tweede couplet wordt lasti ger: „Mijn hart, door 't blinde bloed ontrust „Als in een doolhof op gevoel „Tastte naar ongeweten doel.... 't Kan zijn, dat het schoone in deze rege len ons ontgaat, maar dat blinde bloed vin den wij een erg vreemd goedje. Dat bloed is even verder ook nog stom, (ofschoon het kan roepen!), zooals in het derde couplet te lezen is en het schijnt (zie couplet vier), dat het niet alleen ook nog kruipt, waar het niet kan gaan, maar boven dien nog breekt. En als men de laatste coupletten zou gaan uitleggen aan zijn kinderen, dan zou men als vader of moeder zich eerst wel eens mogen afvragen, hoe oud die kinderen zijn, en of het wel geschikt is, om hen te vertellen over de Meimaand, die nooit zonder min is.... Wij vragen in gemoede: hote is het moge lijk, dat zoo'n rijmprent de wereld wordt in gestuurd? En wat is toch de bedoeling, om die prent aan onze Nederlandsche jeugd mee te geven? Had de dichter Boutens niet een tijdschrift kunnen vinden met een klei ne oplage, waarin men dit schoons had kun nen afdrukken? Het ware wel zoo goed geweest! Terzake: Wü drukken hier den tekst af van de rijm prent en zouden hier willen vragen: wie van onze lezers ziet kans, om op populaire wijze de beteekenis van het vers uiteen te zetten? Terwille van het kind, dat de rijmprent in handen krijgt! AAN PRINSES JULIANA DER NEDERLANDEN BIJ HAAR HUWELIJK MET PRINS BERNHARD VAN LIPPE- BIE STERFELD. Keek niet door 't volle zomergroen De gele pij al van den herfst, Waar straks het schoone jaar in sterft.—? Daar viel weêr, buiten elk seizoen, Een nieuwe lente op Hollands erf. De dagen keerden licht van lust, De nachten van belofte zwoel Mijn hart, door 't blinde bloed ontrust. Als in een doolhof op gevoel Tastte naar ongeweten doel...* Daar zag het midden in den hof Uw oogen, waar verlangen sliep, Zich openen tot bloemen diep Daar vond mijn hart zijn zingens stof, Daar rees het stomme bloed en riep: „Dat hebt gij goed en vroom gedaan; Want die vertrouwen haasten niet; En diep in 't hart uws volks verstaan Het bloed dat kruipt, waar 't niet kan gaan, Totdat het breekt in lucht en lied! „Dezelfde grond, hetzelfde veld, Waar ons gemeene dood en zijn In hun verheerlijking besteld, Oefent aan u zijn zoet geweld Van levens Mei en hoogfestijn! „Hoe rijker gij beminnen moet. Te minder schieten wij tekort! Een wedstrijd zal het zijn voorgoed In liefdes eerlijke' overvloed, Die door geen deelen minder wordt! „Al wat van u hoort lijven we in Met u bij Hollands huisgezin. Nu in u zelf verweezlijkt werd De zoete zekerheid van 't hart: Daar is geen Meimaand zonder min!...." RIJMPRENT OP 7 JAN. 1937 DOOR DE REGEERING UITGEREIKT AAN DE NE DERLANDSCHE JEUGD, GEDICHT VAN P. C. BOUTENS; HOUTSNEDE VAN A. VAN DER VOSSEN, TER ALGEMEENE LANDSDRUKKERIJ. vertrokken ook de graaf en gravin van Athlone en major en lady Abel Smith met holfauto's naar hotel Paulez. De feestversiering en verlichting in het Kon. Paleis. De Boskoopsche burgerij heeft de goede gedachte gehad ter eere van het prinselijk bruidspaar het trappenhuis, de gaanderijen en de balconzaal van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te versieren en te ver lichten en deze vrijwillige opgelegde taak uitgevoerd op uiterst sierlijke en orgineele wijze. Van het traditioneele groen van palmen en varens is afstand gedaan. Daarvoor kwamen in de plaats verschillende soorten dwergconiferen en sparren. In groenen bladerkelk verscholen branden in de door schijnende schil van echte appeltjes van oranje onzichtbare gloeilampjes in het trappenhuis, op de gaanderijen en in de balconzaal. De de luster in deze zaal is met oranejdoek gedrapeerd en overal staan kostelijke producten van Boskoopsche kweekkunst. Bloeiende azalea's in platee- len vazen, van teere kleuren, door belich ting met Neon-lampen verkregen, winter harde camelea's, babyroosjes en witte seringen, rhododendrons dienen als attri buten van deze versiering welke heden ochtend gereed kwam. Anjers en gele azalea's vormen de kleuren van den prin selijken bruidegom. De princessekroon in het trappenhuis is ook met echte brandende appeltjes van oranje verlicht. Het arrangement en de plannen voor deze versiering zijn van den heer H. W. E. Struve, die voor de verlichting met het Boskoopsche electrisch bedrijf samenwerk te. De Boskoopsche burgerij deed haar ge schenk vergezeld gaan van een callio- grophisch album, vervaardigd door den kweeker J. van der Molen, waarin ver tegenwoordigers van 110 Boskoopsche vereenigingen en hun handteekeningen plaatsten. Hoofdzakelijk particuliere kweekers maar ook de rijkstuinbouwschool droegen tot dit kostelijk geschenk bij. Reeds vroeg wapperde vanmorgen de „Union Jack" van het stationsgebouw op het vliegveld Ypenburg bij Den Haag, want in den loop van den ochtend zou hier de hertog van Kent verwacht worden, die als vertegenwoordiger van de Britsche koninklijke familie de huwe lijksplechtigheden komt bijwonen. Ook van de zijde van het publiek bleek belangstelling te bestaan voor de aankomst van den Britschen prins, waai verscheidene bezoekers waren op deien zonnigen wintermorgen op het vlieg veld aanwezig, waar hun de tijd gekort werd door een militairen jager, die boven het veld verschillende capriolen uithaalde en door den zweefvlieger Hoekstra, die zich met een Gronau- zweeftoestel door een pandertje omhoog liet trekken. Te ongeveer 10 uur had men van het Londensche vliegveld Hendon het start- bericht voor Ypenburg ontvangen. Tegen half elf verzamelden zich in de zaal van de aero-club verschillende hooge persoonlijk heden om den Engelschen gast te ontvangen. Daar was in de eerste plaats hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, broeder van wijlen Z. K. H. prins Hendrik en de hem toe gevoegde kolonel b. d. jhr. W. Laman Trip, adjudant i. b. d. van H.M. de koningin, alsmede schout-by-nacht jhr. J. C. F. von Mühlen, adjudant L b. d. van H.M. de koningin, die den hertog van Kent tijdens zijn verblijf alhier is toegevoegd. Namens het bestuur van het vliegveld Ypenburg werden deze bezoekers ontvangen door den president-commissaris, mr. E. E. Menten en den heer Reinders. Later voegde zich bij dit gezelschap nog de Britsche ge zant te Den Haag, sir Hubert Montgomery, die vergezeld was van lady Montgomery, de Britsche luchtvaartattache te Den Haag, commander Henry Norman Thornton en de burgemeester van Rijswijk, mr. van Hellen- berg Hubar. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf werd de Havilland, die privé-eigendom is van den hertog van Kent, zichtbaar. De particuliere vliegtuig-bestuurder van den hertog van Kent, captain Fielden, draaide eenige wijde bochten boven het vliegveld en zette de machine vervolgens netjes neer, waarna zy naar het terras taxiede. De rood-gryze de „Havilland Dragon tapid kwam vlak voor de ter ontvangst aan ons land heeft gebracht, laatstelijk nog in den afgeloopen zomer, toen zij den her- <>K van Kent naar Schiphol bracht, om de tentoonstelling van Engelsche kunst in het stedelijk museum in Amsterdam te openen, %wam vlak voor de ter ontvangst aanwezige aanwezige personen tot stilstand. De hertog van Kent werd het eerst be groet door sir Hubert Montgomery en door hertog Adolf van Mecklenburg, die de stelden aanwezige Per»°nen aan hem voor- In een der gereedstaande hofauto's nam h.ert0« Adolf plaats en slechts op- Hnnpnh het publi«*. dat zich bij de loornbrug had verzameld in afwachting rlVr k°.m8t en dat hem lulde toejuichte, de auto snel naar de stad waar zü te amh rr 12 arriveerde v<>or 'hotel Paulez intrek hif7te Voorhout. waar de prins zyn uurek heeft genomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6