Het groene oog van Baa-AI. De zonderlinge Duitsche manieren. "Buiieniand %d(icaties 1Binnenland Hef „Vlaé-incident" De actie van Duitsche zijde in verband met vermeende miskenning van Duitsche aanspraken duurt voort. Fen overzicht van het gebeurde. Duitsche bewapening aan de Zwitsersche grens. Hetconf iet in deAmerikaansche automobiel-industrie. De gezondheidstoestand van den Paus. Branden. Wü hebben aldus de N.R C. gewaagd van een merkwaardige mentaliteit aan gene zijde van onze Oostelijke grens, en als onze meening uitgesproken, dat men van Duit sche zijde zooveel blijk van goeden smaak had kunnen geven, dat met het aanhangig maken van voor het Prinselijke paar, en voor Prins Bernhard in het bijzonder, pijn lijke kwesties ten minste ware gewacht tot na 7 Januari. In tact en psychologisch in zicht hebben de Duitschers echter nooit uit geblonken. Men beklaagt er zich in Duitschland over er is in ons blad al op gewezen, dat de actie een officieus karakter heeft aangeno men dat met betrekking tot het aan staande Prinselijke huwelijk bijna geen en kele Duitsche vlag uitwaait en het Duitsche volkslied niet gespeeld wordt. „Geen Duit sche vlag" en „geen Duitschland-lied", schrijft ook het dagblad van de N.S.B., en verder leest men in dit blad „Poli tiek gestook wekt verbittering bij onze Oos terburen". Alsof dit gesteld zelfs dat het juist ware er iets mee te maken heeft. En geen woord van protest tegen het vergallen van de bruidsdagen van het Prinselijke paar in dit quasi-Nederlandsche blad. Alleen maar kritiek op grond van Duitsche bezwa ren. De Prins is, sedert het op hem betrek king hebbende naturalisatie-ontwerp kracht van wet heeft gekregen, Nederlander. Maar de Duitsche actie duurt voort, ook nadat dit in herinnering is gebracht. Op vorstelijke genoodigden bij het Prin selijke huwelijk, die nog niet in Duitschland vertrokken zijn, wordt naar luidt van de laatste berichten, ondanks teruggave van de paspoorten, pressie uitgeoefend om de reis niet te aanvaarden. De hierbij betrokken bruidsmeisjes mogen op 7 Januari niet in Den Haag aanwezig zijn en Prins Bernhard staat in de Duitsche pers aan beleedigingcn bloot, hoewel men moet weten, dat het voor ons hoogst pijnlijk is, dat een aanstaand lid van ons Koninklijk Huis in een discussie en dit nog wel op zoo grove wijze wordt gemengd. Is er dan niets onregelmatigs gebeurd, waarover men zich in Duitschland heeft kunnen beklagen? Ja, zoo iets heeft zich inderdaad voorgedaan, doch het zijn slechts incidenten geweest van onbeteekenenden aard, waartegen onze overheid dadelijk maatregelen heeft genomen en waarvoor men ook het volk in zijn geheel als is de Duitsche vlag, die tegelijk een politieke vlag, hier niet populair niet verantwoor delijk kan stellen. Onverantwoordelijke daden van op zich zelf staande personen komen bij elk volk voor. Voorts is er ook een incident geweest, dat in de Duitsche pers verkeerd is voorgesteld. Wat is er dan zoo al gebeurd? Op 19 December werd in den Haag de swastika vlag, de Duitsche rijksvlag, afge rukt. Wel is waar stelde de politie een on derzoek in, doch de dader werd niet gegre pen. Duitsche vertoogen hebben tot resultaat gehad, dat bij elke Duitsche vlag in den Haag thans een politie-agent geposteerd staat Op 23 December bij den voetbalwedstrijd tusschen het elftal van Lippe Detmold en het Haagsche elftal waren bevredigende ver klaringen van de voor den wedstrijd verant woordelijke instanties verschenen oude Duitsche vlaggen geheschen en niet de hakenkruisvlag. De Duitschers vroegen om hun vlag, waarop deze aan den mast werd geheschen en de andere zijn neergehaald, ten einde de vriendelijke gevoelens niet te verstoren. Toen nu bleek, dat het muziek corps het Duitsche volkslied niet kon spele- was er weer eenige wrevel; om dezen weg te nemen, werden verder in het geheel geen volksliederen gespeeld. In het hotel, waar de spelers na afloop aten, heeft echter een verbroedering plaats gevonden, is het Lipoe- Detmoldhed ook door de Duitschers gezon gen en werd het incident als gesloten be schouwd. Op 31 December werd de vlag van de Duitsche school in den Haag afgerukt en verscheurd op straat terug gevonden. Daar de politie echter geen verantwoordelijkheid aanvaardt voor vlaggen, die het publiek s nachts buiten laat wapperen en dat feit s nachts was geschied, kon op dit incident geen officieele klacht volgen. Den dag tevoren, op 30 December, hadden reeds onaangename artikelen in de Duitsche pers gestaan, waarbij de vlagincidenten als beleedigend voor het Duitsche Rijk werden gekenmerkt evenals het z.g.n. weigeren om het Duitsche volkslied te spelen. Een dag later nam een van de Duitsche bladen de vrijheid, aan Prins Bernhard om excuus en uitleg te vragen en hem aan te zetten tot het nemen van maatregelen tegen deze beleedigingen. Hem werd voor gehouden, dat hij niet vergeten moest, dat hij een geboren Duitscher was en dat hij niet „een karakterlooze volksverrader" moest worden. Onze Prins, ten zeerste verontwaardigd, heeft toen persoonlijk alles onderzocht en geconstateerd, dat de beschuldigingen ge heel onwaar en in sommige gevallen ver draaid waren weergegeven. Hij heeft zich onmiddelijk in verbinding gesteld met Hftler zelf hem van alles op de hoogte gebracht en verzocht de smet op zijn naam in Duitsch land te willen doen verdwijnen. Intusschen waren de paspoorten van alle Duitsche gasten afgenomen, doch een dag later werden ze terugbezorgd, met verzoek niet te gaan dan nadat de Prins zich vol ledig gerechtvaardigd had. Toen Prins Bernhard na zijn uitvoerigen brief aan den Duitschen rijkskanselier slechts wachtte op de verontschuldigingen van de Duitsche kranten, hebben deze hem integen deel opnieuw aangevallen. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke houding van de Duitsche pers hem zeer ge griefd moet hebben, temeer nog, daar zijn familie moeilijkheden met de reis naar or? land ondervond. En het Nederlandsche volk deelt dat gevoel en staat echter hem. Het staat ook achter de waardige nota Ier Nederlandsche regeering aan de Duitsche regeering, waarvan wij kennis kregen, nadat het bovenstaande was gezet. DUITSCHLAND EN DE VLAG- EN VOLKSLIEDKWESTIE. Volgens het D.N.B. is de kwestie nu uit de wereld. De Duitsche radio heeft gisteravond het verslag van een onderhoud van den ver tegenwoordiger van het Duitsche Nieuws- Bureau in Nederland met Prins Bernhard uitgezonden. Veel nieuws bevat dit verslag, na de verklaring van den Prins, niet. Er wordt echter de nadruk gelegd op de liefde van Z.D.H. voor zijn geboorteland en op de wenschelijkheid van goede betrekkin gen tusschen Duitschland en zijn nieuwe vaderland, waaraan de Prins zegt door de gevoelens van zijn hart en door den aan H.M. de Koningin en hiermede aan het ge- heele Nederlandsche volk afgelegden eed toe te behooren. Aan dat verslag was het volgende door het D.N.B. toegevoegd: „Hiermede is, na3r wij hopen, dit geschil tot tevredenheid en voldoening van beide partijen uit den weg geruimd". Mededeeling van mevr. Tabouis. Mevr. Tabouis schrijft in de Oeuvre, dat de bewapening van Duitschland aan de Frar--hZwitsersche grens niet kan nalaten op bijzondere wijze de aandacht te trekken van de Fran- sche regeering. Aan het Boden-meer worden op een oppervlakte van 60 vierk. K M. de kazer nes voltooid voor meer dan 30.000 man vergeleken met 8.000 man voor den oor log. Bij Neuhausen wordt een terrein van 30 H.A. ingericht voor een geheel onder- grondsch vliegveld. Men kent deze bewapening, omdat de arbeiders, die in staking waren gegaan, werden gearresteerd en naar het concen tratiekamp van Dachau zijn overgebracht. STAKINGSRELLETJES IN NEW-YORK. Er hebben zich gisteren te New-York eenige incidenten voorgedaan, die hun oor zaak hebben in de staking in de auto-in dustrie. Bij een botsing tusschen posters en politie-agcnten voor de carosseriefabriek van Fisher te Cleveland werden een agent en twee stakers gewond. In verschillende staten zijn weer fabrieken gesloten wegens gebrek aan materiaal, daar bij is ook een fabriek met 9000 arbeiders te Anderson in Indiana. Negentien fabrieken der General Motors hebben thans den arbeid gestaakt. Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der vakvereenigingen zijn acht hoofd- eischen opgesteld, die aan de directie der genera! motors zullen worden voorgelegd. Het conflict tusschen de vakver- eeniging van arbeiders in de automo bielindustrie en de General Motors is nog niet opgelost. Maandagavond heeft de president van de General Motors geweigerd te onderhandelen met de arbeiders leiders. In Michigan, Indiana, Pennsylvania en Ohio hebben thans 40.000 arbei ders het werk neergelegd. Sloan, de president der General Motors, heeft besloten alle werkplaatsen te sluiten, tenzij direct een overeenkomst tot stand komt. In dat geval zou het aantal werk- loozen 135.000 zijn. Indien een algemeene staking zou wor den geproclameerd, zouden daar 250.000 arbeiders bij betrokken zijn. Roosevelt biedt bemiddeling aan. President Roosevelt heeft zijn bemidde ling aangeboden. De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft zich eveneens als bemiddelaar opge worpen. De stakers houden nog steeds twee fabrieken te Flynt bezet, ondanks het gerechtelijk bevel ze te ontruimen. Een inspecteur van politie en twee sta kers zijn tijdens een botsing gekwetst. DUITSCH SCHIP MET TWAALF OPVARENDEN VERGAAN? Het Duitsche stoomschip Sensal, dat Pillau (Oost-Pruisen) op Kerstdag had verlaten om de Oostzee over te steken, en waarvan men sindsdien niet meer heeft vernomen, wordt als verloren beschouwd. Aan boord bevinden zich twaalf personen. VISSCHERSBOOT MET 18 MAN VERMIST. De te Huil thuisbehoorende visschers- boot Collingwood is 48 uur over tijd. De treiler heeft 18 man aan boord. BRUTALE ROOFOVERVAL BIJ NICE. In het station Antibes in Zuid-Frankrijk hebben drie gemaskerde individuen een overval gepleegd op een postbeambte en zich meester gemaakt van drie postzakken, in houdende ongeveer 900.000 francs. Zij wis ten in een snelle auto in de richting van Nice te ontkomen. Gistermiddag is een communiqué gepu bliceerd over den gezondheidstoestand van den paus. Hierin wordt medegedeeld, dat de paus lijdt aan aderverkalking, welke een onregelmatigheid van den hartslag veroorzaakt. In de laatste dagen is een verbetering ingetreden in den toestand. Verder wordt medegedeeld, dat nog geen officieele bulletins over den gezondheids toestand van den paus zijn gepubliceerd en dat professor Milani nooit nauwkeurige aarduidingen omtrent de ziekte van den paus aan de pers heeft verstrekt. De „Osservatore Romano" publiceert het volgende officieele bulletin: „Nadat de ziekte van den paus geduren de een maand is behandeld kan de ge zondheidstoestand van den paus als volgt worden samengevat: De oorzaak van de ziekte ligt in aderverkalking, welke voor al de hartspier heeft aangetast, zoodat het rhythme van den hartslag onregelmatig werd. Begin December veroorzaakte een toename van deze onregelmatigheid een onvoldoende bloedsomloop, waardoor de zieke gedwongen werd het bed te houden Dank zij de rust en de goede verzorging nam deze hartzwakte langzaam af. De paus kreeg thans evenwel meer pijn in het linkerbeen, terwijl ook het rechterbeen pijn ging doen, gepaard aan voedings stoornissen van nerveuzen oorsprong. Er is reden om aan te nemen, dat dit geleidelijk aan beter zal worden en zelfs kan het geheel verdwijnen. De toestand van het hart is echter aanleiding tot een zekere voorzichtigheid, terwijl men ook rekening moet houden met den leeftijd van den zieke. DE POSITIE VAN TJANG SJOE LIANG. Uit Nanking wordt vernomen, dat eerst na levendige discussies gratie is verleend aan Tsjang Sjoe Liang. T. V. Soeng heeft den eisch van maarschalk Tsjang Kai Sjek krachtig gesteund. Men is niet terugge komen op de tweede veroordeeling n.1. het ontzeggen voor den tijd van vijf jaar van de burgerrechten aan Tsjang Sjoe Liang. Bovendien wordt Tsjang Sjoe Liang ge plaatst onder toezicht van een militaire commissie. Het is dus weinig waarschijn lijk, dat hij zijn officieele functies zal her vatten. De regeering heeft generaal Wang Tsjoe Tsjang. vroeger onder de bevelen staande van Tsjang Sjoe Liang naar Sian- foe gezonden met het oog op de eventueele benoeming van een commissaris voor de pacificatie van Sjensi. VIJF KINDEREN VERDRONKEN. Tijdens een tochtje van schoolkinderen uit Stantiago is op de rivier de Maipo een boot omgeslag n. Vijf kinderen verdron ken, terwijl twee ernstige ziekte hebben opgeloopen. Voetbal. DUITSCHLAND—NEDERLAND. De voor Nederland beschikbare plaatsen uitverkocht. Er blijkt voor den interland-wedstrijd DuitschlandNederland, welke op 31 Jan. a.s. te Dusseldorf wordt gespeeld een over weldigende belangstelling te bestaan. De aan den K.N.V.B. verstrekte 8000 plaatsen zjjn uitverkocht en er worden thans pogin gen gedaan nog meer kaarten van de Duit schers te verkrijgen. UIT HET ALCMARIA-KAMP. Het was voor Alcmaria's eerste elftal Zondag een moeilijke opgaaf tegen de Kennemers. Tengevolge van de griep was het aantal invallers met nog eenige ver meerderd, zoodat er slechts vier van „de oude garde" het veld betraden, dat goed bespeelbaar bleek. Stuk voor stuk hebben de Alcmarianen hard gewerkt, hetgeen niet verhinderde dat de ruststand met 3o voor de Kennemers inging. Direct na de rus: werd één Alcmariaan vervangen en meerdere goede aanvallen werden op gezet, waaruit tweemaal het net van Kennemers werd gevonden, terwijl Alc maria's keeper nog slechts éénmaal werd gepasseerd. Het was een goede wedstrijd, waarbij de Kennemers het geluk vat meer mee had den dan de Alcmarianen, die vooral in de tweede speelhelft een goede partij speel den, zoodat de Kennemers tegen het einde zelfs uit hun evenwicht geraakten. De eindstand van 42 mag voor Alc- maria een compliment inhouden, gezien het groote aantal invallers, en een volle dige tegenpartij. Alcmaria II, ook al zeer gehavend door de vele zieken, lanceerde een topprestatie, door een gelijk spel (22) tegen Ajax III te bevechten. Ook Alcmaria III had een zware opgaaf tegenover K. F. C. III en moest met 42 het onderspit delven wat niet te verwon deren is, daar ook hier de griep flink had huis gehouden. Het 5e elftal kon ditmaal niet voor een verrassing zorgen, daar de scheidsrechter niet kwam opdagen. Toen deze om half elf nog niet op 't Sportpark aanwezig was, werd van spelen afgezien. De Junioren c toonden zich op eigen veld met 30 volslagen de meerderen van de K. F. C. Jun. b. In de adspiranten-afdeeling werden ook zware noten gekraakt, waarbij adsp. a en c beide met 32 wisten te winnen op eigen veld resp. van Alkm. Boys adsp. a en Uit geest adsp. a. De d-adspiranten moesten echter in Koedijk adsp. a hun meerderen erkennen, doo.dat Koedijk resoluut met 50 wist te winnen. Wielrennen. R. V. ALCMARIA. Op Zaterdag 2 Januari nam de R. V. „Alcmaria" deel aan den hometraine - wedstrijd, uitgeschreven d. B. R. C. „Ken- nemerland" om den grooten „Kennemer- land"-beker. Er werd door 8 renners deelgenomen en wel 4 op weg- en 4 op baanmateriaal. Aan dezen wedstrijd werd door drie vereenigingen deelgenomen en wel door D. E. S. uit Zaandam; Kennemerland uit Beverwijk en Alcmaria ui. Alkmaar. Er werd door alle renners sportief ge reden. Alcmaria wist den vereenigingsprijs te winnen voor Kennemerland en D. T. S., die respectievelijk daarin 2 en 3 werden. De renners, die voor Alcmaria uitkwa men hebben allen uitstekend gereden tn vooral Jb. Homan en Bosma vielen op door hun snelsten tijd op de 3 K.M. Homan op de baan-, Bosma op de wegfiets. Na afloop der wedstrijden, die onvielen door den sportieven geest welke er heerschte en de goede organisatie, werden de prijzen door den waarnemenden voor zitter /an „Kennemerland", den heer Ris, met een toepasselijk woord uitgereikt. O.a. werd opgemerkt het goede rijden op den weg van Jan Groot. De uitslagen waren: Op wegmateriaal: 1. A. Bosma 2.42.03 min. 2. H. Mulder 2.47.05 min. 3. D. Hoolwerf 2.48.04 min. 4. G. Gruiter 2.49.min. Op baanmateriaal: 1. Jac. Koopman 2.48.06 min. 2. Jb. Homan 2.48.09 min. 3. D. Nijsing 2.50.08 min. 4. J. Groot 2.51.06 min. Er was 2x1 K.M. en 1 x 3 K.M. te rijden. De totale tijd van Alcmaria was 22.41.01 min.; Kennemerland 22.59.01 min. en D. T. S. 23.53.05 min. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gemeentelijk bu reau voor sociale zaken deelt aan belang hebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 6 Januari tot en met Dinsdag 12 Januari 1937 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarine-bonnen: oranje kleuren. Gehaktbonnen: blauw met roode streepen. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar, 5 Jan. 1937. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Kwak, uitreis, te Rangoon. Kievit, uitreis, te Basra. Rietvink, thuisr., te Jodhpoer. POSTZAK ONTVREEMD. Ledige zak gevonden; van de daders geen spoor. Naar eerst thans bekend wordt, is Zaterdagavond op de binnenplaats van het postkantoor te Venlo een postzak met in houd ontvreemd. De diefstal geschiedde te ongeveer tien uur, toen een postbeambte bezig was met het naar buiten dragen van postzakken om deze op een handkar te laden, teneinde ze naar het station te ver voeren. Gedurende een oogenblik, dat de be ambte in het gebouw was, hebben onbe kenden de postzak van den wagen geno men. Zij zijn er in geslaagd ongemerkt te ontkomen. De beambte ontdekte den dief stal onmiddellijk bij zijn terugkeer en stel de de politie van het gebeurde op de hoog te. Het uitgebreide onderzoek, dat dade lijk werd ingesteld, had gistermiddag re sultaat. In een perceel Bosch, gelegen ach ter het woonwagenkamp te Venlo, werd een hoeveelheid verscheurde enveloppen en brieven gevonden. Het bleek weldra, dat men hier te doen had met den inhoud van de verdwenen postzak. Of er poststuk ken in de ontvreemde za k zaten, welke geldswaarde bevatten, kon nog niet wor den vastgesteld. Wel bevond zich in de zak nieuwjaars- post. Het onderzoek wordt voortgezet. Van de daders ontbreekt tot nu aan toe elk spoor. ALS CAPITULANTEN TOT POLITIE AGENT WORDEN BENOEMD. Op denzelfden voet te behandelen als de veldwachters. Door den commissaris der koningin is aan de verschillende gemeentebesturen een rondschrijven gezonden, waarin eerstens herinnerd wordt aan de circulaire van den minister, waarin opgemerkt werd, dat in de verordeningen, regelende de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters, veelal de bepaling voorkomt, dat bij benoeming tot gemeente-veldwach ter, de dienstjaren, doorgebracht bij de Rijksveldwacht, de Koninklijke Marechaus see en de Politietroepen, voor de berekening van de aanvangswedde als veldwachter in aanmerking worden genomen. Deze bepaling werd indertijd opgenomen, nadat op de wenschelijkheid daarvan was gewezen. Daar door de invoering van het capitulan- ten-stelsel, met uitsluiting van andere gega digden, alleen militairen en gewezen militai ren voor benoeming tot gemeente-veldwach ter in aanmerking zullen komen, rees bij den minister de vraag, of het wel wensche- lijk moest worden geacht, het destijds inge nomen standpunt, dat dienstjaren, doorge bracht bij de Koninklijke Marechaussee en de Politietroepen (Rijksveldwacht kon bui ten beschouwing blijven) voor de bereke ning van de jaarwedde als gemeente-veld wachter medetellen, te handhaven. De minister van binnenlandsche zaken was eerstens van oordeel, dat het minder wenschelijk is iemand te benoemen op de maximum-wedde of op 'n wedde, welke dat maximum benadert, en achtte het ook, van gemeentelijk financieel standpunt bezien, minder juist, de tot nu toe gevolgde gedrags lijn te handhaven, waarom hij van oordeel was, dat ten aanzien van capitulanten die tot gemeente-veldwachter worden benoemd, het standpunt zou worden ingenomen, dat de dienstjarerf, door hen bij het Rijk, hetzij dus bij de Kon. Marechausee, de Politietroe pen of bjj een ander wapen doorgebracht, niet voor periodieke verhoogingen in aan merking zouden worden genomen. Derhalve moest de benoeming van capitulanten steeds geschieden op de, in de veldwachtersveror deningen aangegeven minimum-wedde. In verband met het in werking treden der, door de gemeentebesturen vastgestelde capi- tulanten-verordeningen, waarbij de functies worden aangewezen, welke, met uitsluiting van andere gegadigden, alléén zullen kun nen worden vervuld door militairen of ge wezen militairen, en waartoe ook zal behoo ren de betrekking van agent van politie, acht de minister het wenschelijk, dat de ver ordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, eischen van benoembaar heid en de bezoldiging der gemeente-politie, in gelijken zin zal worden aangevuld als ge schiedde met de veldwachtersverordening. Op grond van dit standpunt van den mi nister heeft de commissaris der koningin den gemeentebesturen verzocht, in dien geest te handelen. GROENTEWINKEL TE IJMUIDEN UITGEBRAND. Niets kon worden gered. Hedennacht te omstreeks drie uur heeft een korte, doch hevige brand gewoed in den groentenwinkel van den heer Maks aan de Kennemerlaan te IJmuiden. De heer Maks, zijn echtgenoote en drie kinderen, die uit hun slaap gewekt werden, konden zich met achterlating van alles, in nachtgewaad in veiligheid stellen. Zij von den bij buren onderdak. Dank zij het snelle ingrijpen van de brand weer was men het vuur spoedig den baas. Men kon echter niet verhinderen, dat win kel en woning nagenoeg geheel uitbrandden. Niets kon worden gered. 67. De machine was tegen de bergen te pletter gevallen. We stelden natuurlijk een uitvoerig onderzoek in, en weldra hoorden we hulpgeroep. De beide inzit tenden van de machine hadden nog ge bruik kunnen maken van hun parachutes. 68. De eene was in de kloof verdwenen. De parachute was gescheurd en de man had in de diepte de dood gevonden. De ander was op een uitstekende rand te recht gekomen. Met moeite konden we den man redden. En weldra wist deze te vertellen, dat ook hij hierheen was ge vlogen op zoek naar het beroemde beeld yan Baa-al,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7