KANTOORBOEKEN VAN PUTTEN l OORTMEIJER De feestverlichting. Alkmaar op Oranjedag. PAYGLOP Dc viering in Indië. De feestvreugde binnenshuis. PROCLAMATIE. Het verkeer. Hooge onderscheidingen. in en ge- vorstenhuis en daarom is er vreugde ons vonk. De kerkdienst werd voorafgegaan afgewisseld door gemeenschappelijk zang. In de Geref. kerk. Het bid- en dankuur in de Geref. kerk werd geleid door Ds. C. v. Meijenfeldt. Hij begon met erop te wijzen, dat de Oranjes van ouds dienaren Gods zijn, met een de- mocratischen geest, die zich gaven voor de vrijheden van ons volk en het geloof der vaderen. Het huis van Oranje is een demo cratische, godsdienstige Dynastie. Nu staan we voor het groote gebeuren, dat op den dag van morgen de jongste loot uit dit aloude geslacht, Prinses Juliana, in het hu.welijk zal treden met Prins Bernhard, ook een telg uit een oud vorstenhuis. Het huwelijk van het doorluchtige paar zal zijn. een zonnig, gelukkig en voorspoedig hu welijk, als het gebed van Mozes, door God ook voor hen verhoord worde: „De eeuwi ge God zij U een woning, en van onder eeuwige armen". (Deut. 33 27a). Ieder die het bruidspaar liefheeft, zal hen dit van harte toewenschen. De rijke inhoud van dit gebed werd nader toepasselijk op het vorstelijke paar ontvouwd. Hierna zong de gemeente de Zegenbede uit Ps. 134 3 en droeg de D. d. W. het doorluchtige paar in den gebede in Gods liefde en ontferming op. Voor dat men het kerkgebouw verliet, werd nog staande gezongen: „Mijn schildt ende betrouwen", enz. In de katholieke kerken. In de katholieke kerken werd gisteravond een plechtig lof gecelebreerd, waarbij het Te Deum werd gezongen. Vanmorgen is in de drie parochiekerken een plechtige Heilige Mis opgedragen aan het Vorstelijk Bruidspaar, welke door vele geloovigen werd bijgewoond. In de synagoge. Gisteravond had in de synagoge der israël gemeente een bidstond plaats. Vele christen-medeburgers en dames wa ren mede tegenwoordig. Wethouder Bon- sema was als vertegenwoordiger van het college van B. en W. qn de heer B. Kuyper als vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel aanwezig. De orde voor dezen plechtigen dienst bestond uit het reciteeren van Psalmen, een expres vervaardigd ge bed voor het welzijn van het koninklijk paar en met geopende Arke het gebed voor het koninklijk Huis. De leeraar, de heer A. de Wolff, sprak de gelegenheidsrede uit. Als tekst koos hij de woorden uit den zoo juist gelezen Psalm 21: „Want de Koning ver trouwt op den Eeuwige, door de genade van den Allerhoogste zal hij niet wankelen". Deze woorden van koning David zijn ten volle van toepassing op de dynastie der Oranje's. Zooals de uitspraak was van ko ning Salomo: „Vreeze voor God is het begin aller wijsheid", was dit ook steeds hun grondprincipe. Daarnaast groote tolerantie voor de overtuiging van anderen. De gift plant van het anti-semitisme kon hier nimmer wortel schieten, had hier nooit een voedingsbodem. De israëlieten hebben dit steeds op hooge waarde geschat en zijn ook volgens een uitspraak van koning Wil lem III beschouwd geworden als te behoo- ren tot de trouwste onderdanen van Oranje. Na een vurig gebed van den leeraar en het zingen van Psalm 150 door den voorzanger was hiermede deze plechtige dienst geëindigd. Het Nassaukwartier. Een bijzonder goede beurt maakt dit- De verlichting in onze stad ter eere van het huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard heeft onze verwachtingen overtroffen. Wanneer men vanaf den Helderschen weg of den Bergerweg Alk maar nadert, dan Valt het reeds dadelijk op, dat Alkmaar gisteravond een lichtstad mocht worden genoemd. Het ranke toren tje van ons stadhuis steekt verlicht tegen den nachtelijken hemel af, terwijl ook de met flood light verlichte Waagtoren bij zondere aandacht vraagt. Ons stadhuis is waarlijk op grandioze wijze verlicht. De versiering met dennen groen en oranjebloesem mag gedistingeerd genoemd worden, en het valt alleen te be treuren dat het prachtige gebouw niet aan het einde van een straat staat, want onge twijfeld zou dan de verlichting veel beter tot haar recht gekomen zijn. De Langestraat. De geheele Langestraat met de verlichte oranjebollen in groenguirlandes maakt trouwens een bijzonder goeden indruk, die nog verhoogd wordt door de verlichting aan de gevels van enkele winkelpanden, waarvan wij noemen het Kofamagazijn, de zaken van de firma Heeger en de firma Lienesh en Hotel Proot. Het Hooge Huys, tegenover de Groote Kerk, is evenals het Waaggebouw met floodlight verlicht, ter wijl op bescheiden wijze een verlicht em bleem met de letters J-B is aangebracht. Op dit punt valt ook op de verlichting van de poort van de brandweerkazerne, waar van de versiering overdag wat simpel aandoet, doch des avonds door de gedistingeerde wijze van uitvoering bij zondere aandacht trekt. Ook het Landbouwhuis, keurig met groen en oranje versierd, maakt des avonds, door de overvloedige horizontale verlichtingslijn, een prettigen indruk. Het Ritsevoort en de Koorstraat met de wit-roode vaantjes en de verlichte elec- trische lampen, een verlichting als ter gelegenheid van de 8-October viering, geeft ook aan dit stadsdeel een feestelijk aanzien. De Oudegracht. De verlichting van de Oudegracht van af de Hofstraat tot het Ritsevoort mag feeëriek genoemd worden. De electrische lampjes met oranjestof omwoeld, in guir- landevorm over de gracht aangebracht, weerspiegelen in het donkere water, ter wijl door de verlichting de oud-Holland- sche gevels aan de gracht op fantastische wijze tot den aanschouwer spreken. Het verlichte vlot met het meer dan levens- groote portret van Prinses Juliana en Prins Bernhard, midden in de kracht, mag een goede versiering worden ge noemd. maal het Nassaukwartier. Alle niet hooge boomen om het Rosarium zijn behangen met oranje gekleurde lampjes, die zoo zijn aangebracht, dat zij als vruchten in de boomen hangen. De berceaux zijn van wit te electrische lampjes voorzien, waardoor een mooie tegenstelling wordt verkregen. Onze lezers mogen in geen geval verzui men deze prachtige versiering te gaan zien. De Stationsweg. De Stationsweg heeft de 8-October verlichting weer uitgevoerd. De oranje zuilen met de oranje emmertjes maken in deze straat een goeden indruk. Het mag opnieuw gezegd worden dat de Stations weg voor een imponeerende verlichting heeft gezorgd. De Waagtoren imponeerde ons bijzonder. De schijnwer pers zijn op het dak van het gebouw ge plaatst benevens op het kaaspakhuis van de firma Henneman en aan een lantaarn op het Waagplein, en daardoor heeft men een belichting van de sierlijke toren ver kregen met het typische klokkenspel dat ook vam binnen uit verlicht is waardoor de schoonheid van dit bouw werk nog meer uitkomt dan dit overdag het geval is. Na de bezichtiging van den Waagtoren vraagt onmiddellijk de verlichting van het Luttik-Oudorp de aandacht. Men heèft daar een groot aantal kronen met electrische lampjes midden boven het water gehangen en ook hier valt het bijzonder op hoe dit licht in het donkere zwarte water weerspiegelt en de aardige oude geveltjes aan deze gracht tot romantische uitdrukking brengen. Van het Luttik-Oudyp komt men heel gemakkelijk in het Fnidsen. waar lichtkronen te midden van guirlan des van dennengroen en oranjedoek aan dit Venetiaansche straatje een bijzonder aspect geven. Ook de Hekelstraat. een van de typische straatjes in Alkmaar's binnenstad, slaat een goed figuur. Men heeft hier het licht niet gespaard, en bij zonder aardig zijn de verlichte wapens van Alkmaar, die men op regelmatige afstanden heeft aangebracht. De bewoners van De Doelenstraat komen goed voor den dag. Deze straat prijkt in een zee van licht en bovendien heeft men aan den ingang van de straat een aardige eerepoort aangebracht, terwijl men tusschen de verlichting doeken in de nationale kleu ren heeft gehangen. Op Het Hofplein staat een reusachtige denneboom en de elec trische lampjes, daarin op willekeurige wijze gehangen, maken een aardigen indruk. Het valt te betreuren, dat in de verlichting van de binnenstad het aansluitend geheel ontbreekt. Het zou bijzonder aardig zijn ge weest, wanneer ook de Hoogstraat en de Schoutenstraat, die overdag een aardige in druk maken, des avonds verlicht wer den, terwijl het eveneens jammer is, dat de Laat en de verbindingsstraten van Lange straat en Laat niet verlicht zijn. Aan de Laat vraagt alleen de verlichting van het gebouw van Vroom en Dreesmann de aandacht. Dit is ook het geval met de verlichting van het gebouw van het Provinciaal Water leidingsbedrijf in het Kennemerpark, waar een kroon met een rijkelijke verlichting van den hoofdingang het oog boeit Ook het gebouwvan den Raad van Ai - beid is overvloedig verlicht; door electrische lampjes zijn de gevelcontouren aangegeven, terwijl een verlicht embleem met de letters J-B is aangebracht Een aardige verlichting werd ook verkre gen door het branden van gewone kaarsjes voor de vensters van de woningen. Wij /.»?en dit op beschaafde wijze aangebracht aan het huis van den burgemeester en het gebouw van de Graal aan de Oude gracht en wij hopen, dat hedenavond meei- dere burgers dit mooie niet kostbare voor beeld zullen volgen. De Nutsspaarbank, die een dagversierng aan den gevel aanbracht, zorgde ook voor een avondbelichting door dien gevel met schijnwerpers te belichten. Een door de directie van „het Gulden Vlies" aangewezen jury had de taak uit deze bonte rü danseressen een Oranje prinses te kiezen en dat was lang geen ge makkelijke taak. Om in de gelegenheid te zijn iedere dan seres te kunnen beschouwen, werd er een algemeene polonaise gearrangeerd en toen dan het middernachtelijk uur sloeg, werd door den voorzitter der jury op eenigszins plechtige wijze een der dames tot Prin ses van het Oranje geproclameerd. De gelukkige was mej. R- Noort uit Bergen, die onder luid enthousiasme voor de jury verscheen, waarna haar terwijl het Wilhelmus gespeeld werd de zil veren Prinsessekroon op het hoofd gezet werd. Een luid driewerf hoera onder streepte de beslissing der jury. Nadat aan de nieuw gekozen Prinses tevens een groote doos bonbons uitgereikt was en hierbij gezamenlijk een glas cham pagne was gedronken, danste de gelukkig- stralende een eere-ronde. Tot 1 uur werd verder op prettige wijze het feest voortgezet, waarna allen huis waarts keerden met de stellige gedachte vanavond in ieder geval weer van de partij te zy'n. Als inzèt van dezen daf was het Oranje bal dan ook alleszins geslaagd. Feeststemming in ,,'t Wapen van Heemskerk". Al wordt natuurlijk de groote drukte vanmiddag en vanavond verwacht, ook 'n de bovenzalen van ,,'t Wapen van Heems kerk" aan de Breedstraal heeft men gis teravond een voorproefje gehad van het geen er vanavond zal zijn. Hier speelde „The Sweet en Hot Players" en de danslustigen hebben zich goed ge amuseerd. Het moge dan nog niet heel vol zijn geweest, het was daarom niet minder gezellig en tot laat in den avond bleef men in gezellige stemming bijeen. Diverse attracties verhoogden deze prettige sfeer. Hedenmiddag en vanavond zal de feest viering worden voortgezet. Alkmaar ontwaakt op 7 Januari 1937 Alkmaar wordt wakker op den dag van een van Oranjes hoogtepunten, op den dag, dat onze Kroonprinses aan den Prins van Haar hart Haar hand schenkt. ninklUke Gemalinne Hare Majesteit Wilhelmina Helena Paulina Maria, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklen- burg enz. enz., met Zijne Doorluchtige Hoogheid Bernhard Leopold Friedrich Eberhard Julius Coert Karl Gottfried Peter, Prins van Lippe- Biesterfeld, Zoon van wijlen Zijne Doorluchtigheid Bernhard, Prinz zur Lippe-Biesterfeld en Hare Doorluchtigheid, Prinses Armgard zur Lippe-Biesterfeld, geboren Frei von Sierstorpff-Cramm. De voltrekking van het burgerlijk hu welijk zal geschieden ten Stadhuize der Residentie door den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand mr. S. J. R. de Monchy, Burgemeester van 's-Graven hage. waarna de plechtige kerkelijke in zegening zal plaats hebben in de Groote cf St. Jacobskerk door den Hofprediker Professor Dr. H. Th. Obbink, hierin bij gestaan door den Oud-hofprediker Ds. W. L. Weiter De algemeene vreugde in den lande over dit vorstelijk huwelijk moge 'ch ook krachtig uiten in de bevolking de zer veste, mogen mede door de plech tige gebeurtenissen van dezen dag, on der den zegen des Almachtigen, de ban den, die land en volk en stad binden aan het aloude, doorluchte stamhuis van Oranje hechter worden aaneengesnoerd. God, Neerland en Oranje Dat snoer verbreke nooit! Heil het Vorstelijke Bruidspaar! Heil onze geëerbiedigde Koninginne! Heil ons dierbaar Vaderland! en dit te meer waar de bioscoop reeds morgen de film vertoont. In het Victoria Theater wordt men reeds morgen van 11 uur af daartoe regel matig in de gelegenheid gesteld. Ook in het City- en het Roxy-théater wordt daarvoor vanaf morgenmiddag twee uur de gelegenheid gegeven, terwijl de Harmonie in het voorprogramma ook reeds morgenavond de film van de koninklijke plechtigheid vertoont. Weinig treinreicigers. De spoorwegen, die met veel passen en meten geslaagd zijn in het samenstellen van een speciale dienstregeling voor dezen dag, hebben al die moeite slecht beloond gekregen, althans voor de morgenuren aan ons station. Het waren btfna alle stoomtreinen met veel rijtuigen, die reden op de lijnen naar Amsterdam en Haarlem het electrische materiaal was rondom Den Haag bijeengebracht maar er wa ren slechts weinig passagiers. Alleen de trein, die om 4.16 uit Den Helder aankwam en aanstonds verder ging, was uitstekend bezet, geheel vol met militairen. Inderdaad is het reizigersvervoer aan ons station ver beneden de verwachting gebleven. In ,,'t Gulden Vlies" is de prinses van het Oranje gekozen. Was het reeds vroeg in den avond druk in het centrum van de stad, in de open bare dancings daarentegen bleef het in den vooravond vry stil. Doch naarmate ieder een de feestelijke verlichting aanschouwd had, werd het ook daar drukker en om 10 uur was het b.v. in ,,'t Gulden Vlies" gezellig-druk. De zaal was keurig met oranje versierd en de groote feestkronen en groene guir landes gaven aan het geheel een vroolijken aanblik. Inmiddels verhoogde Siem Spruit met zijn band de feeststemming en het duurde dan ook niet lang of een bonte menigte schuifelde over den gladden dansvloer. En wanneer bij tijden Oranjeliederen gespeeld werden, werden deze krachtig en enthou siast meegezongen. Om 11 uur was het gezellig-vol en naar mate het middernachtelijk uur naderde, werd de sfeer feestdriftiger en zij bereikte in de uitgevoerde langdurige ronde-dansen haar hoogtepunt. Het was een zeer heterogeen gezelschap bij elkaar. Tusschen heerten in smoking en dames in stemmig avondtoilet waren er ook velen in sportcostuum of gewoon tenue en het geheel was een kleurige mengeling. De band mocht zich in een groote be langstelling verheugen, enthousiast riep de menigte om meer en onvermoeid speel de Siem Spruit zijn repertoire. Vooral ook de sublieme Neger-trompet tist en jazz-singer vormde een punt van algeheele aandacht. Er zijn zoo van die enkele dagen, dat iedereen opstaat met dezelfde gedachte, een gedachte, die uitgaat naar de weersomstan- digheid. En zoo'n dag is het heden geweest Want elke Alkmaarder, die vanochtend ontwaakte, stapte óf naar het raam om naar de lucht te zien óf naar het raam om naar met het weer stond". En zie, in vergelijking met den ochtend van gisteren, toen opzwiepende regenvlagen het menschdom kil en mistroostig maakten, was deze ochtend er een met een blijden inzet: tusschen wat lichte vederwolken een blauwe lucht! Wie had dèt durven droomen? Overigens kenmerkt zich het beeld van den ochtend op de 6traten van onze stad door een bijzondere leegte En het is een deels te begrijpen; zoo'n buitenkansje op een vrijen dag wordt nu eenmaal bij de meesten benut om eens wat langer in het warme bed te blijven dan op een gewonen dag. Men kan zich dan ook dezen vroegen mor gen het beste voorstellen als een Zondag morgen omstreeks 8 uur. Vooral in de buitenwijken is het bijzon der stil. Om half negen echter wordt het in de hoofdstraat allengs drukker. Enkele heeren met hoogen hoed betre den de trappen van het stadhuis, onder hen bevinden zich o.m. de burgemeester en leden van de beide Oranje-vereênigin- gen. Inmiddels komt er ook een muziekcorps de Langestraat in en neemt post voor het stadhuis. En wanneer dan de leden van de Oranjevereenigingen zich in het gezel schap van den heer en mevr. Kinschot en andere autoriteiten hebben gemengd op het bordes van het stadhuis, konn een kleurige ruiterstoet aan. Het zijn de heraut, (de heer G.Grondsma) met een tweetal bazuinblazers, gevolgd door een statigen stoet ruiters in „Black en White" van de Kennemer Rijsocieteit. Plechtig betreedt dan dc heraut de trappen van het stadhuis, nadat de aanwezigen voor hem plaats gemaakt hebben, opdit hjj met luider stem de blijde proclamatie kan afkondigen. De ruiterstoet heeft zich voor het bordes opgesteld en dan kan de plechtigheid beginnen. Want terwijl zich inmiddels rond het stadhuis een dichte menigte geschaard heeft door de politie op juisten afstand gehouden verkondigt de heraut in zijn kostbaar-kleurig costuum de volgende plechtige proclamatie: Aan allen, die dit hooren, saluut! Der burgerij van Alkmaar, de roem ruchte victoriestad uit de historie der lage landen bij de zee, maak ik, Gerrit Grondsma, heraut dezer stad, handelen de in opdracht van den Burgemeester dezer gemeente, na hiertoe plechtig te zijn ingeleid door het schallen der kla roenen, het volgend# bekend: Heden, den zevenden van Louw maand in het jaar onzes Heeren negen tienhonderd zeven en dertig zal worden voltrokken het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid Juliana Louise Em ma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Macklen- burg enz. enz., Kroonprinses der Neder landen, Dochter van wijlen Zijne Koninklijke Hoogheid Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg enz. enz. en van Zijne Ko- Niet zoodra is deze proclamatie met krachtigen stem afgeroepen, of de burge meester heft een driewerf „hoera" aan voor Prinses Juliana en Prins Bernhard. En dan volgt er een treffend moment. De wachtende menigte zet spontaan het aloude Wilhelmus in en wederom wordt daarna een driewerf „hoera" uitgebracht op het Vorstelijk Paar. Dan bestijgt de heraut zijn paard, de stoet zet zich in beweging r.adat de auto riteiten zich achter de ruiters hebben opge steld en het muziekcorps zich er achter aangesloten heeft, en dan gaat het in op tocht naar de Platte Steenenbrug, waar eenzelfde plechtigheid wordt gehouden. Een en ander heeft inmiddels groote be langstelling getrokken en langs den weg naar het beeld van mevr. Bosboom-Tous- saint staan honderden inwoners opgesteld en zij juichen als de stoet voorbij gaat. Dit is dan na het plechtig klokgebeier in den vroegen ochtend de eenige offi- ciëele gebeurtenis voor Alkmaar op den morgen van de heerlijke plechtigheid in de Residentie en eerst om 2 uur in den middag zal het programma worden vervolgd. Wij hadden verwacht dat het verkeer van uit Groningen, Friesland en Holland naar den Haag. zich door een overweldi gende drukte zou kenmerken. Om ons hiervan persoonlijk op de hoog te te stellen, hebben wij ons hedenmorgen per auto naar Haarlem begeven om langs den Rijksweg het verkeer gade te slaan. Om zeven uur begaven wij ons op weg en reeds dadelijk viel het ons op dat het beeld gelijk was aan dat op een wintersche Zondag. Er viel, buiten de melkauto's, een enkele ledige autobus en een vrachtauto, geen vervoermiddel langs den weg te be kennen. Wij veronderstelden dat het, naar mate het lichter zou worden, het beeld wel anders zou worden. Aan de overwegen zagen wij ledige stoomtreinen zich in zuidelijke richting voortbewegen en toen wij op het Velser- pont kwamen, bleek dit bezet met een ledige autobus, drie transportauto's en twee personenauto's. Wij begrepen er niets van en maakten de veronderstelling dat het snelverkeer van Amsterdam over Haarlem naar den Haag In ieder geval wel een druk beeld zou geven. In Haarlem had men daarop tenminste ook ten volle gerekend en met het oog daarop op verschillende punten verkeersagenten geplaatst, die evenwel ook hoegenaamd niets te doen hadden. Op het drukke kruispunt bij de Haar lemmerhout viel ook slechts het gewone lokale verkeer waar te nemen. Slechts een fanfarecorps dat zich daar op stelde leverde het bewijs, dat het van daag een bijzonderen dag was. Ook op onzen terugweg viel niet de minste drukte waar te hemen. Wy maak ten eens een praatje met den chef van het Velserpont, die ons mededeelde, dat ook de Rijkswaterstaat op een zeer druk ver keer had gerekend en daarom vanmorgen reeds om vyf uur de drie ponten in ge bruik had gesteld. Tot half negen waren er echter nog geen tien auto's voor den Haag gepasseerd Op onzen verderen terugtocht passeer den wij ook slechts een enkele auto, die zich kennalijk naar den Haag spoedde. Zij die vandaag by deze zoo bijzondere nationale gebeurtenis in den Haag wilden zijn, hebben zich vermoedelijk reeds gis teravond naar den Haag begeven. Van een druk bezoek uit den kop van Noprdholland kan echter in geen geval worden gesproken. Vermoedelijk zijn velen terug geschrikt door de zware verkeersbepalingen in den Haag, die de bezoekers noodzaakten op een eenmaal ingenomen plaats te blijven en zij hebben blijkbaar ook veron derstelt, dat zij door de Radio en de Bios coop de plechtigheid nog beter zullen kunnen volgen dan dit op één punt als toeschouwer mogelijk is. Wat het beeld van de gebeurtenissen betreft is dit ongetwijfeld wel het geval Plechtig klokgebeier luidde in de hoofd stad van Ned.-Indië het langverbeide feest van den huwelijksdag van onze geliefde prinses met prins Bernhard in. Reeds te 6 uur was de geheele stad in vol leven, mede door de muzikale reveille, welke werd gehouden door de muziek van het eerste re giment infanterie voor de woning van den divisie-commandant," den commandant van de zeemacht en van den gouverneur van West-Java. Op burgerlijke wijze hield de muziek van de brandweer een reveille voor de woning van den burgemeester van Ba tavia. Om 7 uur begon het défilé van de garni zoenen van Weltevreden en Meester Come- lis met een compagnie van de koninklijke marine voor het paleis van den gouverneur- generaal. Onder de tonen van de muziek marcheerden de troepen kranig langs het pa leis onder leiding van den divisie-comman dant generaal-majoor Bakker. Terzelfder tijd had een godsdienstoefening plaats in de R.K. kerken waar voor het heil van het jonge paar werd gebeden. Ofschoon aanvankelijk de regen nog uit den hemel viel (het is momenteel de regen tijd in Indië) klaarde tot ieders vreugde in den loop van den morgen het weer op, het geen natuurlijk tot de feestvreugde niet weinig bijdroeg. Op een later uur, half tien en tien uur hadden andere godsdienstoefeningen plaats, n.1. in de gereformeerde kerk, in het logege- bouw voor Israëlitische ingezetenen en in de Willemskerk een Maleische godsdienstoefe ning. In de historische Portugeeeche buitenkerk werd de meest-bezochte godsdienstoefening gehouden waarbij ds. E. A. A. de Vreede voorganger was. De kinder-aubade, welke des morgens had moeten plaats hebben, werd, in verband met den regen afgelast. Op verschillende terreinen waren volks spelen georganiseerd, met de typische spe len welke aan Indië eigen zyn en op het ge neraal Staalplein te Meester Co melis gaven Amboneesche en Menadoneeeche militairen van de garnizoenen te Weltevreden en Meester Cornelis een tjakalélé (Moluksche krijgsdans). Tegen het middaguur verplaatste de vreugde zich zooels dat met de toene mende warmte en de felle zonneschijn de gewoonte is naar de verschillende hotels en andere centra van amusement, waar strijkjes en muziekcorpsen met vaderland- sche liederen, die door allen op enthousiaste wijze werden meegezongen, de Oranje-stem ming er duchtig inhielden. Medeleven in Zuid-Afrika. De Nederlandsche kolonie te Kaapstad viert leest ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Juliana met Z.D.H. prins Bernhard. Generaal Smuts heeft in een byeenkomst van het Algemeen Nederlandsch Verbond gezegd, dat het volk van Zuid-Afrika zich een gevoelt met het volk van Nederland. Lorentz ia uit Pretoria aangekomen om deel te nemen aan den dienat in de Groote kerk. De kerk was geheel gevuld voor den jpecialen dienst, welke naar aanleiding van het huwelyk is gehouden. Bij K.B. van 23 December 1936 is bevor derd tot Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: dr. H. Colijn, mi* nister van staat, minister van koloniën, voor zitter van den raad van ministers. Bij K.B. van 22 December 1930 is benoemd tot minister ven staat: Jhr. mr. F. Beelaert* van Blokland, vlce-president van den Rssd van State. Onderscheiding voor generaal Böell. IV.H d® koningin heeft luitenant-genera»! J ftöell, commandant van het veldls- g«r, benoemd tot groot-kruis in de hulsord» van Oranje. H. M. de koningin heeft benoemd wt groo kruis in de huisorde van oranje: De minister van staat, Jhr. mr. dr. H. A* Sf"Kafneb®ek, commissaris der koningin in Zuidhoiland. Konin«in heeft den burgeneer van s-Gravenhage, mr. C. J R de Monchy, benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6