Nog steeds de actie der Duitschers. Luisterend bij de radio. EIGEN INDRUKKEN VAN DEN DAG... De nationale dag in de provincie. ALKMAARSCHE COURANT. De Spaansche revolutie Spaansche regeering zal geen Duitsche inmenging dulden. Een sprookje, dat werkelijkheid werd Wanneer men zich even realiseert, wat de radio als een van de meest volmaakte vindingen van onzen tijd op een dag als dezen voor ons beteekent, dan wordt men toch wel even ontroerd bij de gedachte, dat niet alleen geheel ons land met deze sprekende krant wordt bestreken, doch dat ook aan den anderen kant van den evenaar millioenen en millioenen intens kumden meeleven met deze onvergetelijke Oranje-gebeurtenis in de Residentie. En niet alleen, dat Nederland met zijn Overzeesche Gewesten als het ware on zichtbare getuige kan zijn van het geluk van ons Vorstenpaar, doch ook onze land- genooten op de handels- en marinevloot op de onmetelijke oceanen zullen in de „long- room" op de schepen voor zoover de dienst dit toelaat, in stilte bij het wondere appa raat zitten, dat „luidspreker" heet en van waaruit ook zij kunnen beluisteren wat de stemmen-schakel van de diverse radio reporters tot ons te zeggen heeft. Er mogen dan duizenden en tienduizen den in de Hofstad aanwezig zijn om te- samen te vormen de levende entourage van den sprookjesstoet, het -s met geen getal te becijferen, hoevelen er in de huizen verspreid over heel den aardbol zullen luisteren naar hetgeen ons in zoo kleur rijke bewoordingen verhaald wordt over het sprookje, dat werkelijkheid is gewor den. Welk een gebeurtenis op dezen 7en Januari van het jaar 1937; Getuige te zijn bij het huwelyk van onze Kroonprinses In zoovele stem-nuanceenng is ons voor geschilderd hoe deze zeldzame plechtighèid zich afspeelde. Immers, wij waren in gedachten m Den Haag en wij voelden ons één met allen, die het sprookje zagen verwezenlijken.... Zie, daar staat voor het konirklijk pa leis het bruidspaar, waarnaar ons aller wenschen uitgingen, ever. verrast door het imposante schouwspel, 'at zich voor de oogen ontrolt. De koetsen, onwezenlijk in de gouden zonnestralen, rijden voor, de paarden trappelen van ongeduld, een stoet van kleurige lakeien rond de rijtuigen, alles en alles zien wij met het geestesoog. De jubelende menigte, de prop en prop volle tribunes, de schier eindelooze, on afzienbare rijen menschen, die daar gedul dig uren wachten om slechts in één flits van niet meer dan enkele seconden getui ge te zijn van deze glorierijke gebeurte nis, dit alles gaat aan ons nog voorbij. Naast de vaak tè overvloedige woorden stroom van sommige reporters treft ons toch vooral de echtverbintenis ten stadhuize, waar burgemeesttr de Monchy op zoo eenvoudige, doch juist daarom zoo ontroerende wijze, twee menschen voor hun leven één verklaarde. Een volgens de wet formeele plechtigheid, die voor ieder, die haar mocht beleven, van zoo groote beteekenis is en die ook voor onze Prinses en voor onzen Prins oogenblikken geweest zijn, welke zij hun leven lang niet zullen vergeten. Hoe ontroerend klinkt daar het krach- tig-stoere „Ja", van den rieuwen Prins der Nederlanden en hoe diep-treffend zegt onze Kroonprinses Haar trillend ,,Ja'. Hte jonge paar is nu een echtpaar ge worden. Een koninklijk echtpaar, onze prinses en onze prins. Nu gaan zij samen als man en vrouw den weg op, laat ons hopen een langen, geluk kigen weg. En al wordt het dan niet gezegd, ook niet door de reporters, er is iets, dat wij allen voelen, de afwezigheid van wijlen onze koningin-moeder en van wijlen onzen prins Hendrik. Zoo heeft deze officiëele af kondiging van het huwelijk toch'een na- vranten achtergrond, al wordt het lichter en lichter, als men bedenkt, dat zich vanaf dit oogenblik bij de koninklijke vrouwen een krachtige jongeman gevoegd heeft, die deze vrouwen zal steunen en helpen naar zijn vermogen. Wij denken dan nog even terug aan de kerkelijke inzegening. Hoe werd deze plechtigheid in onze gedachten gegrift, hoe werden wij ons aller bewust van den ernst van dit historisch moment. Langzaam, met plechtige statigheid in zijn stem heeft de hofprediker zijn woord ge sproken, een woord dat diep in ons hart een weerkla'nk vond en waarvan ons eerst de beteekenis duidelijk zal worden, als wij deze woorden nogeens weer zwart op wit zullen zien. Van al de woorden, welke de verschil lende reporters in een langen stroom door de aether slingerden, trof ons het eenvou dig gesprokene van den omroeper in de Vondelstraat, die zoo kalm en rustig mede deelde, hoe om 1 uur in den middag prins Bernhard en prinses Juliana man en vrouw geworden zijn, één *oor hun leven, één tot de dood hen zal scheiden. En zoo zeide hij verder zij voelen zich één, en wij, de honderdduizenden in de Residentie, de mil lioenen aan de radio, wij voelen ons mét hen één, één verbonden door een onzichtba- ren, hechten band. Morgen zijn wij het weer oneens over alle mogelijk belangrijke en onbelangrijke dingen, morgen hebben wij weer ons ver schillend oordeel over de vraagstukken van dezen tijd, maar vandaag, vandaag is iedereen het eens, zéér eens. En wanneer dan de bonte, gouden stoet zich na den kerkdienst in beweging zet, zijn het de eerste meters op hun geza- melijken levensweg, den weg van Bernhard met zijn Juliana, van Juliana met haar Bernhard. Verbazen en verheugen wij ons tenslotte over het feit, dat in dezen nuchteren, kou den tijd - figuurlijk en letterlijk gesproken toch nog plaats is voor een romantiek, welke men zich waande uit het tijdperk van onzen Gouden Eeuw. Zoo heeft dan deze dag ziin bijzondere beteekenis gekregen, doordat de radio ons allen één heeft doen zijn, één met het geluk van twee jonge menschenkinderen. één als Nederlander to Nederlander. (Van onzen eigen verslaggever.) Al vanaf hedenmorgen in de vroegte trok ken de vcdksdrommen den Haag in. Onaf gebroken vloeit de menigte vanaf het sta tion de stad binnen om zich daar in alle richtingen te verspreiden. Langs den weg hebben zich taUooze ver- koopers van vouwstoeltjes opgesteld. Zij roepen en schreeuwen en prijzen hun waren aan. En overal ziet men mannen en vrou wen met kleine opvouwbankjes onder de arm zich hun weg vervolgen. Ook de ver- koopers van peroscopen doen blijkbaar goede zaken. Uit drie uitgangen van het station komt n ontelbaar aantal bezoekers te voorschijn, allen met oranje getooid, allen in goedé stemming en vol hoop op een goede zit- of staanplaats. Eigenaars van tribunes en etalageplaatsen trachten hier nog overgehouden kaarten te verkoopen, en maken met het opklarend weer goede zaken. Om half negen blijkt het verkeer in de buurt van de Groenmarkt al hopeloos vast te loopen. De straten zijn overal afgezet en niemand wordt meer doorgelaten die niet een speciaal toegangsbewijs kan toonen. Het blijkt alleszins zaak de staanplaatsen minstens een uur te voren te bezetten. Den Haag wacht in spanning de komende gebeurtenissen. Om negen uur tracht schrijver dezes langen tijd tevergeefs door een tiental dub bele rijen van toeschouwers op stoeltjes door te breken. Zij staan rotsvast aaneengesloten maar tenslotte ontdekt hij een zwak pies en komt langs een door militairen af gezét ten weg op de plaats van bestemming, bij het paleis op den Kneuterdijk. Luidsprekers die in een overmate groot aantal langs den weg staan opgesteld, hou den de goede stemming er in, en zorgen ir. wijden kring voor de meest populaire Ne derlandse liederen. Terwijl wü wachten, komen de mariniers met tamboers en pijpers voorbij. De pittige muziek klinkt ver en duidelijk, door len kouden morgen. De mariniers worden ge volgd door rijen adelborsten en later door een groot aantal soldaten in veldtenu, die zich begeven in de nog niet afgezette Heul- straat en zich daar posteeren. Overal staan hulpposten voor de eerste hulp bij ongeluk ken. Zoo nu en dan wordt de muziek van de luidsprekers afgewisseld door politie- mededeelingen. Er wordt zelf een journalist opgeroepen, die een perskaart van een an der heeft meegenomen en die zich nu aan de een of andere alarmpost moet melden. Wij beklagen beide slachtoffers van harte, want zij zullen wel oogenblikken van groo te spanning moeten doormaken, eer deze kwestie geregeld is. Om half elf verschijnen de eerewachten der studenten-corpsen in uniformen. Met de diverse vaandels voorop stappend de jonge lui met de wapperende witte vederbosschen op hun kepi naar de plaats hunner bestem ming. Het publiek breekt bij het voorbijtrekken van deze groepen in een spontaan gejuich los. Tegenover schrijver dezes zijn alle win kels ontruimd en voor de breede ruiten zit ten mannen en vrouwen opeengeplakt op enorme tribunes die van den grond tot den zolder loopen. Het is opmerkelijk dat vele gepensioneer de officieren van den landmacht op dezen dag weer hun uniform hebben aangetrok ken. Men ziet langs den afgezetten tyeg soms grijze oude heertjes loopen met diep gebogen rug, die in een antieke te wijd ge worden kapiteins- of majoors-uniform een zonderlingen indruk maken. Om 10 uur klinkt het commando „presen teert het geweer", maar als alle militairen als poppen met het geweer voor den borst staan blijkt de auto die voorbijrijdt slechts een bestelwagen met bloemen te z\jn.t Spaedig verschijnen groote zandauto's die over den geheelen weg welke stoet zal vol gen zand uitstrooien. Daarachter komt met muziek voorop een groote afdeeling van het N. I. leger. Tegen half elf verschijnen groe pen van de gendarmerie en van de gele rijders prachtig in uniform. Dan trekt de muziek van de cavalerie voorbij niet een groot aantal manschappen en paarden. Deze groepen zullen den stoet voorafgaan. Auto's rijden rond met erwtensoep voor de mili taire politietroepen, die vanmorgen al heel vroeg op post staan. Andere militairen hebben koek en klontjes in den zak, maar mogen er niet aan beginnen voor de stoet gepasseerd is. Ter linkerzijde achter de afzetting stijgt een waar bosch van periscopen naar boven. Het is te hopen dat de bezitters daarvan niet bekocht zullen blijken. Dan is het 11 uur en rijden de staatsie koetsen voorbij. Het is een kleurenweelde van rood en zwart. De koetsiers dragen steken en zitten op roode bokken, daarbin nen zijn bruidsmeisjes en bruidsjonkers gezeten en in het voorbijrijden krijgt men den indruk van wit en uniformen. Het publiek kijkt geïnteresseerd toe, maar is door het lange wachten steenkoud gewor den en het gejuich is maar matig, maar het dan tot een enthousiast gejubel als de gouden koets om den hoek van het paleis komt. De kroon is al van verre zichtbaar Acht paarden met opgestelde jockeys gaan de koets vooraf. Het is alles goud en glas en daarbinnen in een sprookje van wit zit de bruid met bloemen in haar hand, naast de bruidegom in de uniform van ritmeester der huzaren en beide buigen en lachen naar alle zijden, waar het geestdriftige publiek hier en daar het begin van het Wilhelmus laat hooren. Dan verschijnt de glazenkoets met H.M. de koningin met prinses Armgad en ook deze beide werden door het publiek hartelijke ovaties gebracht. De gasten vol gen in staatsiekoetsen, prins Aschwin, de hertog van Meckelenburg en vele anderen. Hooge militaire autoriteiten rijden achter de koets en cavalerie sluit den stoet met een muziekcorps dat onder het rijden vroolyke marschen laat hooren. Onmiddellijk na het voorbijtrekken wordt de afzetting van dit gedeelte der straat op geheven. Terwijl schrijver dezer zich naar de perstelefoon in de Ridderzaal begeeft, klinkt over het Buitenhof reeds de stem van de burgemeester die man en vronw in de echt verbindt. Zuid- en Noord-Schermer. •In bijzonder opgewekte stemming heeft onze gemeente twee dagen feestgevierd, Maandag te Driehuizen en Dinsdag te Groot-Schermer. De zalen' waren geheel ge vuld. De leiding berustte bij den voorzitter van het Oranje-comité, burgemeester Kolb, die vóór den aanvang der festiviteiten een korte toespraak hield, daarbij de verdiensten schetsende van het Oranjehuis, waarna het Wilhelmus staande door allen werd gezon gen. Medewerkenden waren de tooneelvereeni- gingen „Thalia" en „Nut en Genoegen", die ieder een kort blijspel opvoerden, dat zeer in den smaak viel, echter was „Thalia" den tweeden avond door ziekte der leden ver hinderd mede te werkeh. Het bij uitstek keurig spel van „Nut en Genoegen" maakte ook dezen avond goed. De heer Blokker uit Alkmaar zorgde op verdienstelijke wijze voor een gevarieeid filmprogramma. De plaatselijke muziekver- eeniging ,Chr. de Wet" liet zich ook van haar goede zijde hooren. Onder de eminente leiding van den heer Stuffers uit De Beem- ster werden talrijke feestliederen ten ge- hoore gebracht. Des middags hebben de kin deren volop genoten van de prachtige bios coopvoorstelling, waarbij het aan tractatie niet ontbrak. Ieder kind ontving als hermne ring een beker met de beeltenis van het vorstelijk paar. Zij, die door ouderdom of anderszin onmogelijk het feest konden medemaken, ontvingen een met bonbons ge- vulden beker. In het slotwoord heeft bur- gemeester Kolb met voldoening geconsta teerd, dat de feesten schitterend waren verloopen. Oude Niedorp. Dinsdag hebben alhier de feesten plaats gehad en we kunnen verklaren dat een en ander een succes is geworden. Een goochelaar uit Amsterdam had tot taak de kinderen en ook de ouderen te ver maken in drie voorspellingen en wel bij den heer Brouwer te 't Veld, bij den heer Feijs te Oude Niedorp en bij den heer Pepping te De Weel. Bijzonder goed is hij hierin ge slaagd. De kinderen werden getracteerd met koek en ieder kreeg een melkbeker met de beel tenis van de prinses en den prins. Ook het buikspreken was bij den heer William in goede handen. Om acht uur werd bil den heer Pepping een avond gegeven voor ouderen. Met den heer William werkte aan dezen avond mede het fanfarecorps St. Martinus, terwijl de burgemeester der gemeente een vlotte en door het publiek zeer gewaardeerde rede hield met betrekking tot het vorstelijk hu welijk. Voorts bracht hij dank aan de leden der feestcommissie, het fanfarecorps en verdei aan allen die tot het slagen van dit feest hebben medegewerkt. Er werden vele vaderlandsche liederen gezongen, waarna de aanwezigen met dan? en muziek nog tot laat gezellig den avond met elkander doorbrachten. DE HUWELIJKSFEESTEN TE BERGEN. Het Oranjecomité te Bergen heeft den feestdag voor de viering van het huwe lijksfeest van het Koninklijk paar gesteld op Zaterdag 9 Januari. Het centrum van het dorp, „de oude K_rkruïne", is voor dit doel met dennen- boomen omgeven, die onderling met guir landes zijn verbonden, waartusschen ver schillende wapenschilden zijn aangebracht, voorzien van Oranjewimpels. Aan het raadhuis werd voorts een be scheiden versiering aangebracht, terwijl des avonds de oude Kerkruïne met schijn werpers verlicht zal worden. De feestdag zal 's morgens kwart voor negen door klokgelui worden aangekon digd, waarna klaroengeschal zal klinken van den toren van de Ruïnekerk, gevolgd door een aubade van „Bergen's Harmo nie", waarna door de schoolkinderen eeni- ge liederen ten gehoore gebracht zullen worden. De heer A. H. P. Blauw, de vorige voor zitter van de Alkmaarsche Ontzetvereeni- ging, die zich als een enthousiast redenaar heeft doen kennen, zal daarna bij de Ruï nekerk een feestrede uitspreken, waarna in optocht naar het van Reenenpark wordt getrokken, om daar het planten van den herdenkingsboom, door de schoolkinderen, bij te wonen. Deze boom wordt geplant voor de van Reenenbank, op de plaats waar tot nog toe een lantaarn stond. Onder leiding van den heer Jac. Jansen wordt des middags om half drie door de gecombineerde zangvereeniging een door hem gecomponeerd „Jubellied" ten ge hoore gebracht. Des avond acht uur vertrekt van de Kerkruïne een lampion- en fakkeloptocht, waaraan ook Bergen's Harmonie haar me dewerking verleent. Bergen maakt zich op om Zaterdag 9 Januari tot een onvergetelijken feestdag te maken. In de verschillende café's wordt gele genheid tot dansen gegeven, terwijl voor onbepaalden tijd verlof is verleend. In het Oranjehotel wordt een, gratis toegankelijk, bal georganiseerd, terwijl de Rustende Jager de verschillende zalen heeft versierd en des middags en 's avonds voor de aanwezigheid van een jazz band. onder leiding van Siem Spruit, heeft zorg gedragen. Ook in deze zaak wordt Zaterdag gratis gelegenheid tot dansen gegeven. Elke week een Alkmaarsche Kaasmarkt. Eiken dag een NIEUWE BOMBARDEMENTEN. Dinsdagavond heeft de Spaansche ambassadeur een nota overhandigd op het Foreign Office, waarin de aan dacht van de Britsche regeering als gevolg van het aanhouden van het Duitsche schip „Palos", het nemen van een deel der lading en het arresteeren van een Spanjaar, die niet in het bezit was van papieren en die zich als passagier aan boord van het schip bevond. In de nota wordt verder verklaard, dat de „Palos" binnen de Spaansche territo riale wateren werd aangehouden en dat het aanhouden geheel overeenkomstig het recht was. Vervolgens worden bizonder- heden medegedeeld over de beschieting van het Spaansche schip „Soton" en het aanhouden van de „Marta Juquera" door den Duitsche kruiser „Königsberg". Spanje kan niet toestaan dat het recht van toezicht in de Spaansche territoriale wateren wordt uitgeoefend door Duitsche schepen, en het vuren op Spaansche koop vaardijschepen of het aanhouden hiervan is een flagrante schending van het inter nationale recht. Ook kan de Spaansche regeering niet toestemmen in de vertoo- gen van den Duitschen admiraal, die zich zelf noemt de „Duitsche admiraal in de Spaansche wateren", zonder haar souve- reine rechten prijs te geven. Deze wijze van optreden van de Duitsche zeestrijd krachten in de Spaansche wateren kan leiden tot de meest ernstige complicaties, indien onderdeelen van de Spaansche zee- of luchtmacht ook ter plaatse zijn en een dergelijk optreden van de Duitschers trachten te voorkomen. Tenslotte wordt in de nota verklaard, dat, aangezien in een dergelijk geval de pogingen om het conflictete localiseeren, zouden mislukken, de Spaansche regeering het aan het oordeel van de Britsche regeering laat om dezen nieuwen toestand voor te leggen aan de non-interventie. De Duitsche opvatting over de Spaansche nota. In Duitsche politieke kringen hecht men geen belang aan de Spaansche nota aan het Foreign Office over de Duitsche maat regelen na het aanhouden van de „Palos". Men wijst er op, dat deze maatregelen noodzakelijk zijn, om te bereiken dat de bepalingen van het internationale zeerecht in acht worden genomen ten aanzien van Duitsche schepen in de Spaansche wate ren. Deze maatregelen liggen derhalve geheel buiten de bevoegdheid van de niet- inmengings-commissie. De Spaansche nota aan den Volkenbond. In de jongste nota van de Spaansche re geering aan den secretaris-generaal van den Volkenbond wordt op geen enkel artikel van het handvest een beroep gedaan, noch wordt verzocht den raad bijeen te roepen. De regeering te Valencia beperkt zich er toe de schending van het internationaal recht aan te wijzen, bestaande uit het aan houden van Spaansche schepen en het ont schepen van Duitsche- en Italiaansche vrij willigers. Del Vayo zet de gebeurtenissen, welke te zijner kennis zijn gekomen, uiteen en ver zoekt deze mede te deelen aan alle staten, leden van den bond. Het document zal natuurlijk worden ge voegd bij het dossier over de Spaansche kwestie, welke in de volgende zitting van den Volkenbondsraad zal worden gehan deld. Oe kwestie van een blokkade der Spaansche kusten. De kwestie van een blokkade der Spaan sche kusten is de laatste maanden bestu deerd op hypothetische basis. De gedachte hieraan zal zeker niet in een of anderen concreten vorm overwogen worden, voordat de Italiaansche- en Duitsche antwoorden ten aanzien van de vrijwilligerskwestie ont vangen zijn, en dan nog zou zij alleen kun nen worden overwogen in samenwerking met de andere Europeesche vlootmogendhe- den, die voor de niet-inmenging zijn. Het voornaamste diplomatieke Britsche doel is nog steeds een zoo spoedig mogelijk inter nationaal verbod te verkrijgen van het uit zenden van vrijwilligers naar Spanje. Het Spaansche verzoek aan groot Brit- tanje het incident met de Palos voor de non- interventie-commissje te brengen, wordt in Whitehall niet als een dringende kwestie behandeld. De meening van de „Times" met het oog op den internationalen toe stand. De „Times" schrijft in een hoofdartikel dat de niet-fascistische regeeringen met toenemende bezorgdheid de ontwikkeling van den toestand in Spanje bezien. Men heeft de volkomen bevestiging, dat voor het kerstfeest sterke contingenten Duitschers te Cadiz zijn ontscheept. Het is natuurlijk, dat in het bijzonder Frankrijk gealarmeerd wordt, wanneer men de Duitschers het leger van Franco ziet versterken. Men kan niet nalaten ongerust te worden by het vooruitzicht Spanje onder militaire en politieke overheersching van Duitsch- land te zien geplaatst. De recente versterkingen van Italianen en Duitschers zijn niet van een aard om de taak der Fransche diplomatie te Moskou te vergemakkelijken. Zeker is, dat de Britsche regeering al wat In haar macht ligt zal doen om de stopzet ting van de transporten „vrijwilligers" te bewerkstelligen. De laatste uit Parijs ontvangen inlich tingen toonen aan, dat de Fransche regee ring bereid is in denzelfden geest te han delen. De „Königsberg" afgelost door de „Köln". Het Duitsche ministerie van marine be vestigt, dat de kruiser „Köln" naar de Spaansche wateren vertrokken is om de „Königsberg" af te lossen. In bevoegde kringen legt men er de nadruk op, dat deze aflossing op normale wijze geschiedt. De „Mar Cantabrico" aan inbeslag neming ontkomen. Het vrachtschip „Mar Cantabrico", dat met vliegtuigen naar Spanje is vertrokken, had voor het vertrek uit New York in be slag genomen moeten worden op verzoek van de beide Amerikaansche vliegers Acosta en Berry, die de Spaansche regeering een proces willen aandoen teneinde betaling te verkrijgen van een bedrag van 6.000 dollar, die zij te vorderen hebben wegens diensten die zij aan het regeeringsfront hebben ver leend. Kort na het vertrek van het schip heeft de federale rechter aan de advocaten de documenten ter hand gesteld, welke noo- dig waren voor de beslaglegging, doch het schip was reeds vertrokken voordat deze op de kade waren aangekomen. Amerikaansch embargo zal morgen ingaan. Het Amerikaansche embargo op wapens, welke bestemd zijn voor Spanje, zal niet voor Vrijdag ingaan. Senaat en Kamer komen pas morgen bij een, zoodat de wet »oor dien dag niet van kracht zal kunnen worden verklaard. De strijd om Madrid. In de late avonduren van gisteren namen de gevechten voor Madrid in hevigheid af. Op de linie Majadahonda—la Rozas hebben de regeeringstroepen met succes tegenstand geboden zoodat de tegenstanders hun stel lingen niet hebben kunnen verbeteren. Weer een luchtaanval op de hoofdstad. Omstreeks gistermiddag hebben veertien bomDardementsvliegtuigen, die door ver scheidene jagers begeleid werden, kleine bommen laten vallen op de wijk Villaverde in het Westen van Madrid en op andere dis tricten tot aan Catro Caminos. De bevolking verliet inderhaast de straten. Een tweede eskader, bestaande uit dertien toestellen, verscheen boven de wijk Tetoean de Las Victorias. Na een levendig gevecht slaagde de lucht verdediging van Madrid er in de aanvallers te verdrijven. Na kwart voor vier is het luchtbombarde ment van de hoofdstad zeer hevig geworden. Bommen van groot kaliber vielen achtereen volgens in de wijken van de Puerta del Sol, de Telefonica en in de omgeving daarvan. Het gebouw Telefonica werd tusschen het begin van het bombardement en gistermid dag vyf uur tien getroffen door een tiental bommen, die de muren doorboorden en vrij belangrijke schade aanrichtten. Wel was er eenige verwarring in de straten der be dreigde wijken, maar men heeft toch geen paniek kunnen waarnemen. De trams bleven rijden, ondanks de vaak neerregenende steenen. Om vijf uur werd het weer rustig en hernam het leven zijn gewonen loop. Hevige gevechten aan front van Cordoba. Aan het front van Cordoba, in de om geving van Porcuna, op de grens tusschen de provincie Cordoba en Jaen, is verbitterd gevochten. Na een verwoeden strijd hebben de regeeringstroepen een aanval hunner tegenstanders afgeslagen. Blijkens het officieele communiqué der regeering gaan de regeeringstroepen door met het versterken der stellingen, die zij kort geleden in het doru Sotodosos in den sector van Guadalajara hebben verworven. In den sector van Madrid duurde de strijd ten zuiden van Plantio der. geheelen dag met groote hevigheid voort. De regeerings troepen bleven zich tot laat in den namid dag in hun stellingen verdedigen om zich daarna op ordelijke wijze terug te trekken op de door het opperbevel aangewezen linies De vijandelijke luchtmacht bombar deerde onze stellingen, doch, zoo vervolgt het communiqué, de regeeringtroepen heb- zes vijandelijke toestellen neergehaald. Van de andere fronten valt niets te vermelden. TWEE ITALIAANSCHE WATERVLIEGTUIGEN VERONGELUKT? Boven het Bracciano-meer in Italië zijn twee militaire watervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten neer. De twee bestuurders zijn om het leven gekomen. DE AARTSBISSCHOP VAN YORK LEGT ZIJN FUNCTIE BIJ DE B. B. C. NEER. De aartsbisschop van York heeft zyn functie van voorzitter van de raadgevende commissie van de B. B. C. neergelegd, aan gezien hij overbelast is met werk. Hij wordt opgevolgd door lord McMillan. DE STAKING IN DE AMERIKAANSCHE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE. De leiders van den Bond van Werklieden in de automobiel-industrie en de directie van de General Motors zijn gisteren hun be sprekingen begonnen om te trachten een einde te maken aan de staking, welke M10J man omvat.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7