i i 8 8 8 8 8 8 8 8 Groot offensief van de opstandelingen. |®c-©oooc- adiopcoqcamma©»©o©chs® l Roofoverval te Zoeterwoude Branden. Verkeersongelukken. De Spaansche revolutie Inneming van Madrid het doel. De regeeringstroepen bieden feilen tegenstand. buitenland Engelschen en Amerikanen overwegen de evacuatie van Sjensi. Dinsdag 12 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding, gr.pl. 10.30 Viool en piano. 11.Huish. wenken. 11.30 Gr.pl. 12.30 Jetty Cantor's Ensemble. 2. Omroeporkest. 3.Kniples. 4. Zang en piano. 4.30 Radiokinder- koorzang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 7.Voor de kinde ren. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 En- gelsche les. 8.ANP-ber. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vo caal concert. 10.Gr.pl. 11.ANP- ber. Hierna tot 12.Avro-dans orkest. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-melodis- ten, zang en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.Gr.pl. 4.15 KRO-Kamerorkest en gr.pl. (5.45 Felicitatiebezoek). 6.30 Gr.pl. 6.40 Esperantocursus. 7.Ber. 7.15 Wat deze tijd leert. 7.35 Sportpr. 7.55 ANP-ber. 8.Revue-uitz. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys, zang en gr.pl. 11.3512.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.05 Het Royal Theatre-orkest. 1.05 Harry Engle- man's kwintet en xylofoon. 1.35 Het Ollerton Colliery Orkest en zang. 2.35 BBC-Empire-orkest en soliste. 3.35 Gr.pl. 4.20 Actueele causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeu nerorkest. 5.10 Gr.pl. 5.35 't Elman- sextet en sopraan. 6.20 Ber. 6.45 BBC-orkest en soliste. 7.50 Cause rie: Shopping today. 8.10 BBC- Variété-orkest, mannenkoor en so listen. 8.50 van Phillips en zijn twee orkesten. 9.20 Ber. 9.40 „The present state of the world", cause rie. 10.Radiotooneel. 11.05 Tenor en luit. 11.25 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.50 en 8.20 Gr.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3—, 4.50 en 5.50 Gr.pl. 6.05 Zang. 6.50 Gr.pl. 9.05 Orkest en gem. koor. 11.20, 12.35 Pascal-dansorkest. KEULEN, 45» M. 5.50 Orkestcon cert. 7.50 Saarbrücker Amusements orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroeporkest. 4.35 Omroepkleinorkest en solisten. 7.30 Gr.pl. 8.20 Radiotooneel. 10.10 11.20 Populair concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M„ 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroepklein orkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en zang. 6.50 en 7.20 Gr.pl. ö.2C Omroepsym- phonie-orkest en zang. 10.30 Gr.pl. 11.20—11.35 Sportrep. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om roepkleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Omroeporkest en zang. 6.50 Omroepdansorkest. 7.35 Gr.pl. 8.20 „Le farfadet", opera. 9.35 Omroep- symph.-orkest. 10.3011.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Feestavond uit Saarbrücken ter herdenking van het Saarplebisciet. 9.20 Ber. 9.50 Solistenconcert 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Europeesch concert uit Motala (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—11.20, Radio Danmark 11.20—12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Droitwich 14.2016.20, Luxemburg 16.2016.35, Keulen 16.35—17.40, Brussel (VI.) 17.40— 18.50, Parijs R. 18.50—19.40, Bero- munster 19.40—21.40, Weenen 21.40 —22.50, Berlijn 22.50—23.20, Parijs R. 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—13.35, Lond. Reg. 13.35—16.50, Droitwich 16.5018.20 Luxemburg 18.20 18.45, Droitwich 18.4519.50, Lond. Reg. 19.50—24.—. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor deze week vastgesteld op 85 cent per kilogram, behou dens tusschentijdsche wijzigingen. Slachtoffer in de vaart geduvd. Dader met een buit van 23 ont komen. Zaterdagavond omstreeks elf uur is de heer S. A. van E. te Zoeterwoude het slachtoffer geworden van een roofoverval. De heer van E., die een melkzaak te Leiden exploiteert en woonachtig is te Stompwijk, is, toen hij zich per fiets naar huis begaf, onder Zoeterwoude nabü de grens der ge meente Stompwijk door een man met een knuppel van zijn fiets geslagen. De aanran der beroofde hem van zijn portemonnaie. welke ongeveer 23 inhield, waarna hij den heer van E. ondanks diens tegenspartelen in de Stompwijksche vaart wist te duwen en het daarna op een loopen zette. De heer van E. zag echter kans zich uit zijn benardei positie te bevrijden en sloeg toen op de vlucht in de richting Zoeterwoude. De aanrander, die dit zag; maakte rechts omkeert en slaagde erin den man in te halen en duwde hem toen weer in het water. An dermaal gelukte het echter den heer van E. uit het water te komen, waarna hij zich door den Zwetpolder in de richting Zuid- buurt (Zoeterwoude) begaf. Geheel ontdaan kwam hij bij den heer van S., een bewoner van de Zuidbuurt aan, die de politie ge waarschuwd heeft. De heer van S. heeft den heer van E., die aan een arm, een been en het gezicht ge wond was, per auto naar zijn woning te Stompwijk vervoerd. De heer van E. kon slechts een vaag signa lement van den dader opgeven. DE MINISTERS GELISSEN EN DECKERS NAAR NOORWEGEN EN ZWEDEN. Naar wy vernemen, zijn de ministers van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij door de Noorsche en Zweedsche regeeringen uitgenoodigd tot het brengen van een bezoek aan Noorwegen en Zweden. Als gevolg daarvan zullen prof. Gelissen en dr. Deckers zich morgen naar Oslo be geven, vanwaar zij na een oponthoud van enkele dagen naar Zweden zullen doorrei zen. De ministers, die vergezeld zullen zijti van den heer A. Th. Lamping, directeur van de Handelsaccoorden en door ir. Peters, die als secretaris zal optreden, zullen in beide landen verschillende centra van het econo mische leven bezoeken, teneinde aldus nader kennis te kunnen maken met de ontwikke ling, welke Noorwegen en Zweden in de laatste jaren hebben doorgemaakt. ONTPLOFFING IN EEN RIOOL. Ookzaak niet bekend. Zondagavond omstreeks half tien zijn be- ners van de huizen in de omgeving van de St. Jacobstraat te Rotterdam opgeschrikt door den luiden knal. Bij onderzoek bleek, dat in de rioolbuizen in die straat een explosie had plaats ge vonden. De gemeente-diensten werden onmiddel lijk daarvan in kennis gesteld, zoodat weldra de vertegenwoordigers van het electrisch bedrijf, gasbedrijf, telefoondienst en water leiding ter plaatse aanwezig waren. Ver moed werd, dat er in een kabel van het electrische net een breuk was gekomen en de daarbij ontstane vonken het mengsel van lucht en gas tot ontploffing hadden ge bracht. Zeker is dit evenwel niet. Men heeft direct den montagewagen van het electriciteitsbedrijf gerequireerd, waar na met het opbreken van de straat een aan vang werd gemaakt. Hedennacht was nog niet bekend, wat de eigenlijke oorzaak was. Het telefoonnet in de omgeving werd gestoord, terwijl schade toegebracht werd aan de waterleidingbuizen. EEN JASSENSNIJDER TE AMSTERDAM. Nog steeds slachtoffers. De jassensnijder, die ondanks het feit, dat de politie zeer scherp oplet, tot dusverre niet is achterhaald, heeft ook Zaterdag avond weer zijn slag geslagen in de Albert Cuijpstraat, waar hij in de jas van een jon geman, die daar met zijn meisje liep, een lange snede heeft gemaakt Het meisje ont dekte de vernieling van het kleedingstuk het eerst, waarop onmiddellijk aangifte werd gedaan bij de politie van het bureau-Stad houderskade. Alles wordt in het werk ge steld om den maniak, waarschijnlijk een psychopaath, in handen te krijgen. NA TWEE JAAR INGEREKEND. In het laatst van 1934 heeft te Amsterdam in de Berenstraat in het kantoor van den heer W. van de Paverd een inbraak plaats gehad. Den dieven viel toen een bedrag van ongeveer 8000 in handen. Korten tijd later werd een der daders gearresteerd. Hij werd veroordeeld. Thans is in de hoofdstad uit Dusseldorf bericht ontvangen, dat aldaar de tweede dader, de Duitscher Hans E., is gevat. Dezer dagen zal hij in Duitschland terecht staan. DE HEER TEN HOPE AFGETREDEN ALS VOORZITTER B.B.N. De heer A. J. ten Hope is per 1 Januari j.1. afgetreden als voorzitter en bezoldigd leider van den Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland. In de jongste vergadering van het alge meen bestuur is medegedeeld, dat de heer Ten Hope zich om gezondheidsredenen, op medisch advies genoopt heeft gezien af te treden. De heer ten Hope vertoeft in het buitenland. In het voorzitterschap wordt voorloopig niet voorzien; de vice-voorzitter, de heer Adr. Beers, heeft de leiding van het bestuur op zich genomen. BRAND IN EEN WIJNHANDEL TE GRONINGEN. Gistermiddag te half zes brak brand uit in het perceel Zuiderdiep 72 te Groningen, waarin is gevestigd een handel in wijnen en gedistilleerd, eigendom van den heer H. Meiessen. Het pand is gelegen op twee huizen af stand van de brandweerkazerne, zoodat de brandweer onmiddellijk kon ingrijpen. Het vuur werd aangewakkerd door een groota hoeveelheid spiritualiën en spoedig sloegen de vlammen fel naar buiten. De brandweer slaagde er niettemin in met twee slangen op de waterleiding het vuur te blusschen. De winkel en de keuken zijn ge heel uitgebrand. De bovenverdieping liep waterschade op. De oorzaak van den brand is te zoeken in de keuken, waar boven een kachel een overall hing, welke vlam heeft gevat. Van den inboedel kon niets worden gered. OUD KASTEEL IN VLAMMEN. Gistermorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in het oude kasteel Nieuw Herlaer te Ten Halder (gem. Sint-Michiels gestel in Noordbrabant), dat eigendom is van Oostenrijksche kloosterzusters en waarvan een gedeelte is ingericht tot school van de missionnarissen van Cadier en Keer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het geheele gebouw spoedig in lichter laaie stond. De brandweren van Vught en Den Bosch verschenen met motorbrandspuiten, waarmede zij het vuur dermate konden be dwingen, dat gevaar voor overslaan op het vlak nabij gelegen missiehuis der paters van het H. Hart spoedig was geweken. Van het 1 op slag dood. brandende gebouw viel echter niets meer te redden. Van de drie verdiepingen zijn ei twee totaal uitgebrand, terwijl de beneden verdieping zoodanig door waterschade heeft geleden, dat het gebouw wel gesloopt za moeten worden De schade, die op f 50 000 a 60.000 wordt geschat, wordt door ver zekering gedekt. Naar verluidt, zou de mogelijke oorzaak van het ontstaan van den brand kunnen schuilen in een schoorsteenbrand. IN EEN MARKIEZENMAGAZIJN. Zaterdagmiddag om vier uur is door het omvallen van een petroleumvergasser brand ontstaan in een magazijn van markie zen, rolluiken en zonneschermen van de firma J. van der Meijden, aan de Graven straat te Arnhem. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat de brandweer niet kon verhinderen, dat twee verdiepingen van het pand uitbrandden. Een groot aantal zonne schermen en markiezen werd een prooi der vlammen. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Onderwijzer uit Bergen op Zoom ge dood. Gistermiddag omstreeks drie uur zijn op den weg RoosendaalWouw twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Ten gevolge hiervan is één der beide wagens het fiets pad opgereden, waar de heer van Looy, on derwijzer te Bergen op Zoom, reed Hij werd door den wagen gegrepen en bekwam zoodanige verwondingen, dat hij vrijwel on middellijk overleed. DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. De 65-jarige W. C. van Emsbergen, die in de Strijenstraat te Rotterdam woonde, is Zaterdag in de van der Takstraat aldaar, door een vrachtauto, afkomstig uit Zuid- land, overreden. Het slachtoffer was vrijwel waardoor het water op verschillende plaat sen doorsiepelde. De brandweer, die even-| eens gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen, hoewel aanvankelijk uit een der rioolputten eenige oogenblikken geelachtige vlammen te voorschijn kwamen. KWESTIE OM EEN ORANJEBOOM. Op 7 Januari, den huwelijksdag van prin ses Juliana en prins Bernhard, werd door de schooljeugd te Dreumel (Geld.) met medewerking van het feest-comité een met oranje-appeltjes versierde herinneringsboom geplant bij het schoolplein. Op last van het gemeentebestuur is de boom, omdat dit terrein te hard was, ver plaatst naar den tuin van het gemeentehuis. Zondagochtend was de boom verdwenen. Het bleek later, dat de gemeenteveldwach ter den boom had verwijderd. Hij had hem in beslag genomen en in een arrestanten lokaal geplaatst, aangezien hij meende, het gebruiksrecht te bezitten van den tuin van het gemeentehuis. Tegen den voorzitter van het feestcomité zou de veldwachter proces verbaal laten opmaken. De voorzitter van het feestcomité heeft zich in verband met deze kwestie tot den brigade-commandant van de rijksveldwacht gewend, teneinde oen boom terug te krijgen. DE TENTOONSTELLING TE AALSMEER Gister de 15.000ste bezoeker. Gistermiddag te half vier werd op de tentoonstelling „Lente in Januari" te Aals meer vastgesteld, dat reeds 15.000 bezoekers de controle waren gepasseerd. De tentoon stelling, die oorspronkelijk hedenavond zou worden gesloten, is met één dag verlengd tot morgenavond tien uur. Het schijnt thans, dat de aanvallen, welke het leger van generaal Mola ten westen van de hoofdstad heeft ondernomen, het begin beteekenen van een langdurig offensief, dat niet slechts ten doel heeft verschillende punten van secundair belang, zooals het Escurial, in te nemen, maar bere kend is op de inneming van Madrid, zonder over te gaan tot een volledig beleg of een hevig bombardement. De bij de tegenwoordige krijgsverrich tingen direct betrokken troepen vormen ongeveer de helft van de legermacht der opstandelingen. Het is waarschijnlijk, dat zij binnen enkele dagen allen in het vuur moeten. Men schrijft aan generaal Franco de bedoeling toe, het offensief onverbid delijk voort te zetten, teneinde den vijand niet den tijd te laten zich te herstellen of zijn troepen te hervormen. De strijdwijze der opstandelingen. Bij hun bombardement der hoofdstad, Zaterdagmiddag om half vijf, hebben de opstandelingen gebruik gemaakt van rookverwekkende projectielen, teneinde het vuur hunner artillerie te leiden. On danks de massieve concentratie en de techniek van heftig opdringen der aan vallers, die trachtten de linie van Pozuela naar het zuiden van Majada Honda te doorbreken, lieten de regeeringstroepen zich liever ter plaatse neerschieten dan te wijken. De opstandelingen ontketenen hun aan val van een punt in een sector. Deze aan val wordt voortgezet in den vorm van een V, met vrij wijd uitstaande beenen, welke gericht staan naar de nesten van weer stand. Wanneer zij eenmaal de stellingen aan de verdedigingsvleugels der regee ringstroepen gepasseerd zijn, zijn de ver dedigers in het midden gedwongen terug te trekken, teneinde te ontkomen aan het gevaar van omsingeling. De verliezen worden slechts pro memorie genoemd. Al le:.. het resultaat: een veroverde stelling, telt. Op dusdanige basis voltrekt zich thans voor Madrid de hevigste strijd van der. geheelen burgeroorlog. Offensief tegen Madrid neemt in kracht af. De krachtige druk, die de opstandelin gen Vrijdag en Zaterdag op Madrid heb ben uitgeoefend, schijnt in intensiteit ver minderd te zijn. De strijd duurt voort, maar de hardnekkige tegenstand der re geeringstroepen, die zonder terrein te ver liezen de aanvallen der opstandelingen in het noordwesten van Madrid hebben doorstaan, heeft eindelijk het offensief verlangzaamd. De talrijke verliezen der opstandelingen zijn hoofdzakelijk het ge volg van hun tactiek van massale aanval len en doen thans vermoedelijk hun invloed gelden. Den geheelen morgen heb- den de vliegtuigen der regeering de stel lingen der opstandelingen bestookt. De opstandelingen stuurden zestien jachtvliegtuigen om hen tegen te houden, maar deze konden hen niet verhinderen hu., zending te volbrengen. Burgerbevolking moet Madrid ontruimen. De verdedigingsjunta van Madrid publiceert de volgende bekendm. king: „Met ingang van 9 Januari is de evacuatie van de burgerbevolking verplichtend gesteld. Deze maatregel geldt niet voor mannen ouder dan 20 jaar en jonger dan 45 jaar. Zij, die in strijd met deze bepaling handelen, zullen als opstandelingen beschouwd worden en zich voor de volksrechtbanken te verantwoorden hebben. Oproep tot dienstneming. De burgemeester van de hoofdstad heeft opnieuw een oproep laten verspreiden, waarin de burgers van twintig jaar wor den uitgenoodigd dienst te nemen ter ver sterking van het Republikeinsche leger. Vliegtuigen boven Madrid. Zaterdagmiddag om 12.55 verschenen weer vliegtuigen der opstandelingen boven Madrid. De batterijen blijven het vuur van den vijand beantwoorden. Verdedigers van het escoriaal zijn den strijd moe. De speciale verslaggever van Havas maakt melding van een bericht, volgens hetwelk generaal Mangada, die het bevel voert over de colonnes, die het gebied van het escoriaal verdedigen, van oordeel zijn de, dat hij voor een verloren zaak strijdt, aan de rechtsche autoriteiten zou hebben voorgesteld, zich over te geven, op voor waarde, dat zijn leven zou worden ge spaard. Op dit voorstel zou het opperbevel der rechtsche troepen slechts geantwoord hebben: „op het oogenblik zijn wij het slechts, die voorwaarden stellen". De strijd in het noorden. Uit Gyon wordt gemeld, dat de regee- rinestroepen op de bergen Pic Farsan en Pic de Arbe door een gewaagde onderne ming een overwinning hebben behaald op de opstandelingen. De opstandelingen lie ten een hoeveelheid oorlogsmateriaal ach ter en trokken in de richting van Oviedo terug. De president van de Baskische regee ring, Aguirre, heeft heden den consul van Engeland, den commandant van den tor pedojager Stanford, in particuliere audiën tie ontvangen. Omtrent het onderwerp der besprekingen wordt niets medegedeeld. Het incident met de „Palos". In zijn onderhoud met den Spaanschen ambassadeur, heeft minister Eden er op gewezen, dat het niet mogelijk is het inci dent met het s.s. „Palos", volgens het voorstel van de regeering te Valencia, voor te leggen aan de niet-inmengings- commissie. De Spaansche regeering heeft, naar men weet, gisteren voorgesteld, dat de niet- inmengingscommissie vertegenwoordigers zou aanwijzen, die tot taak zouden krijgen vast te stellen, of de in beslag genomen lading van de „Palos" bestond uit oor logsmateriaal of niet. Russisch schip door opstandelingen aangehouden. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat volgens berichten van opstandelingenzijde Cnsis-publicatie, STEUNVERGOED.NG ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentra i maakt bekend, dat de steunvergoedir. voor groene erwten van de kwaliteit: klasse C, gedenatureerd in het tijdvak vat 28 December 1936 tot en met 2 Januai. 1937 1.30 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laags.f klasse en voor andere erwten, in datzelfcu tijdvak gedenatureerd bedraagt de steur,- vergoeding 0.80 per 10j kg. De stetnvergoeding voor veldbooner welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tijdvik zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.75 per 100 kg. 's-Gravenhage, 9 Januari 1937. LEVERING VAN V/ RKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de uitbetaling van de varkens, welke boven het zoutersgewicht worden afgenomen tot nadere aankon diging zal geschieden op basis van het bij de ontvangst der varkens vastgestelde levend gewicht. Dit gewicht zal worden vastgesteld volgens het plaatselijk gebruik, dus met inachtneming van de ter plaatse gebruikelijke korting. Z.g. fondsgelden zullen bij de uitbetaling niet worden af getrokken. Er wordt naar levend gewicht uitbetaald, omdat de varkens bestemd zijn om levend uitgevoerd te worden. Daarom moeten de varkens bij levering in zoo danige conditie verkeeren. dat zij daartoe geschikt zijn. Ze moeten gezond en goed ter been zijn en gedurende ten minste 12 uur voor de levering gevast hebben. De Nederlandsche Veehouderij centrale zal alle varkens, welke naar haar meening op de leveringsplaats niet in goede conditie verkeeren of niet het vereischte gewicht hebben, weigeren. De te betalen prijs bedraagt voor de varkens, welke geleverd worden ln de week van 11 tot 16 Januari 1937, 44 cent per kg. levend gewicht. 's-Gravenhage, 9 Januari 1937. VERGOEDING BIJ UITVOER VAN ZALM. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat het in het voornemen ligt in 1937 onder bepaalde voorwaarden vergoeding te verleenen ter zake van den uitvoer van zalm, met uitzondering van zalm welke in blikverpakking is ingevoerd. Deze vergoeding, waarvoor slechts in aan merking komen diegenen, die als georga- niseerden bij de Nederlandsch» Vissche rijcentrale zijn aangesloten en toegelaten tot de groep „exporteurs van zalm", zal bedragen 0.09 per kg. netto voor zalm in blikverpakking en 0.08 per kg. netto voor overige zalm. Nadere inlichtingen, alsmede aanvraag formulieren tot toelating als georganiseer de, resp. tot indeeling in de groep „expor teurs van zalm" zijn op aanvrage te ver kruien bij de Nederlandsche Visscherij centrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's-Gtavenhage. het Russische vrachtschip Smidowitsj in den golf van Biscaje, buiten Bilbaro, aan gehouden is door schepen der opstandelin gen. Het vrachtschip, dat onder Russische vlag voer. had een lading aan boord van 3500 ton graan. Het schip is in beslag ge nomen en naar Pasajes gebracht, geëscor teerd door een heele flottielje opstande lingenschepen. Het bombardement van de Engelsche ambassade; officieel protest van Engeland. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft opdracht gekregen, by de autoritei ten te Salamanca krachtig te protesteeren tegen de schending van de beveiligde zóne te Madrid, waarin het gebouw van de Britsche ambassade is gelegen, en welke gc ieraal Franco op zich had genomen te zullen eerbiedigen. De Britsche regeering behoudt zich het recht voor, een schade vergoeding te eischen. Het verre Poelen Uiterst links aan de macht te Sianfoe. Volger., officieele rtfcdedeelingen heb ben elementen van uiterst links, waar onder de communisten, zich meester ge maakt van de macht te Sianfoe en van de punten van hun program is een anti-Japansche politiek. Op de ambas sades is men ongerust over het lot der vreemdelingen, indien het tot vijande lijkheden mocht komen. De militaire attaché van de Britsche lega tie in China en de adjunct-attaché van de Amerikaansche legatie zijn te Loyang aan gekomen om een eventueele evacuatie van Sjerisi door de onderdanen van Engeland en Amerika voor te bereiden. De adjunct-attaché van de Britsche legatie en een consul-attaché van de Duitsche lega tie hebben zich naar Sianfoe begeven. Geen Duitsche wapenen voor China. Dc voorzitter van de wetgevende Yuan, Sinifo heeft ontkend, dat Wang Tsjing Wei kort geleden een contract heeft afgesloten voor de levering van Duitsche wapenen aan China. Sianfoe niet door de communisten genomen? Uit goede bron wordt vernomen, dat de geruchten over een innemen van Sianfoe door communistische strijdkrachten onjuist zijn. Het staat evenwel vast, dat te Sianfoe een felle communistische propaganda wordt gevoerd. Verscheidene vergaderingen zyn gehouden, waarop Moa Tse Toeng, de presi dent van de Chineesche Sovjet-republiek en andere roode leiders aanwezig waren. m/

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10