sSS^siSvS ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 11 JANUARI 1937 Zij habban zich als Gravin *n Graaf c» h.,.1 .PaM." Krynica ,J DE OEHEELE NEDERLAND8CHE PERS MISLEID. Nog een fraaie opname van het vorstelijke paar met de vier bruidskinderen. Financieele débacle na het bruidsfeest. De tribunes hebben een enorm tekort opgeleverd. De Haagsche Middens anders hebben gouden tijden beleefd. Arme tribune-exploitanten Prinses Mono en rie Prins-Gy,.,^]" Prinses en Prins in Polen. Laten wy er maar eerlijk voor uit» komen: De gehwie Nederlandsche pers heeft zich wat betreft de huwelijksreis van prinses Juliana en prins Bernhard leelijk laten beet- nemen. Beweerde een groot deel der pers (om. de „Alkmaarsche Courant"), dat het Jonge echtpaar zich in Inns- i brück bevond, met eenzelfde stellig heid verkondigde een ander deel, dat de jonggehuwden via Vlissingen naar Engeland waren overgestoken. En zelfs zouden zij zich Zaterdag reeds in de Schotsche Hooglanden hebben bevonden. Gistermiddag evenwel kwam de ontknooping, want het officiëele be richt luidde: H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard hebben Vrijdag j.L, eerst Iaat in den middag, den Haag verlaten en zich per auto naar Brussel begeven. Daar z(jn zy in den trein gestapt en doorgereisd naar Polen. Gisteravond laat is het jonge paar in Krjrniea aangekomen en heeft zijn intrek genomen in „Patria". Het bekende hotel van den beroemden Peelacben zanger Jan Kiepura. Krynica is het Poolsche „Vichy.* Als wintersportplaats heeft Krynica niet die beteeken ia, welke bijvoorbeeld Zako- pare heeft. Daar is een meer Alpinisch landschap. Hn Krynica is de natuur echter niet zoo grootsch, doch wel liefelijk. Zoo wel in den zomer als in den winter ver toeven talrijke Poolsche families hier. Het lift op ruim 500 meter hoogte, in een dal, afgesleten naar het noorden, oosten en westen. Naar het zuiden is het open, zoo- dat de zoele zuidenwinden ongehinderd kunnen binnen komen. Beechut tegen koude bergwinden door met loofboeschen bedekte hoogten, heeft Krynica een zeer mild en zonnig klimaat. Een bijzonder zon-ryke lucht, en een groot aantal geneeskrachtige bronnen maken, dat Krynica een zeer gezocht oord ia voor personen, die rust behoeven na een inspannenden tijd of die voor een kwaal genezing zoeken. Zooals West-Europa naar Vichy, naar Spa. naar bad Nauheim, naar Pyrmont trekte zoo trekt Polen en de naaste omge ving naar Krynica. Als men in Krynica aankomt, kan men geen taxi nemen naar zijn hoteL Is het in den zomer, dar. kan men den rit per fiacre maken, doch in den winter is het eenige vervoermiddel: de slede. Alles gaat per slede. Twee, soms zelfs vier paarden trekken u met een flink vaartje door de besneeuwde, bevroren straten van het stadje. De koetsier, na tuurlijk in een voor onze begrippen kost baren pels gehuld, stopt u onder een war men vacht en.... voort gaat het Er zijn enkele goede hotels en een groot aantal pensions, waar men goed en niet te duur kan verblijven. In botel „Patria". Tegen een berghelling op behoorlijken afstand van den weg, vrij van stof, met heerlijke, afdalende terrassen, ligt hotel Patria", het eigendom van Jan Kiepura. Van de frontzijde heeft men een heerlijk uitzicht over de bosschen. de achterzijde geeft een blik op het berglandschap. Toen 'n A. N. P.-redacteur Jan Kiepura destijds aldaar sprak, vertelde hij met trots van zijn hotel „Ik ben overal in de wereld geweest Ik heb gewcond in het Adlon-hotel in Ber lijn. in het Ritzip Parijs in het Grosve- norhouse te Londen, alles wat de wereld aan goeds en cemak kan bieden, heb k ondervonden. En overal heb ik het goede, dat ik vond, onthouden en het onaangena me dat my trof, ook. En toen ik dan ein delijk besloot, zelf een hotel te bouwen, heb ik getracht, dit te maken tot een com binatie van alle goede fac oren en elemen ten, welke ik oo m»n t virr.ee's over heel de wereld had verzameld". Inderdaad „Patria" ia het laatste woord van de meest verfiinde, ruxieuze -n moderne hotel-architectuur en -techniek. Beneden is alles van rosig marmer: Je hall, de eetzaal, de danszaal. rii doen den bezoeker zich afvragen, of men in een sprookiespaleis is aangekomen. Er zyn five-o'dock teas. gala-sorees een roman tische cocktail -bar. een band. tot laat in den nacht. p«i»n Men vergeet de ruige vlakten van Polen, betrekkelijk armoedige men vergeet de betreKKuya polen de roem van Toch it «wdï gebtwrt" OD" h' de yshockevsnnrt komen, om daar j«ï ï&'ssüsïr y» ssrsssss .syJFS terrem'm Wel is het de LanJe r omSe™* van Krynica door oe Lange, flauwe hellingen uiterst ge schikt voor aledetochten en skiloopen. Dat ^d^aar_dan zeer druk beoefend. In dit milieu eenerztfds van modern ge noegen en verfijning van smaak, ander zijds van den typischen Poolschen eenvoud, zullen onze prins en onze prinses hun wit tebroodsweken doorbrengena. Zij zullen er gelegenheid te over hebben, zich te wij den aan den wintersport en tegelijkertijd genieten van de schoonheid van het land schap. Prinses Juliana en prins Bernhard heb- ben in „Patria" hun intrek genomen onder den naam van gravin eni graaf van Ster- renberg. Het jonge paar reeds gisteren op de ski's. Hoewel de Poolsche autoriteiten een yolkomen stilzwijgen in acht hadden genomen en elk verzoek om inlich tingen van de hand wezen, wekte niettemin de aankomst van prinses Juliana en prins Bernhard aan de badplaats Krynica rierk op de nieuws gierigheid van de bevolking. Het prinselijke paar, dat zooals be kend, reist onder den naam van graaf en gravin van Sterrenberg, heeft gis teren, na het noenmaal, een wande ling door de plaats gemaakt, om ver volgens, in sportcostuum gekleed, met de ski's de bergen in te trekken. Prins Bernhard alweer geïnterviewd. Zondagavond 8 uur woonden de hooge bezoekers een wedstryd bij van het Inter nationale ijshockey-tournooi, waar zij door het publiek werden herkend en hartelijk toegejuicht. In een onderhoud, dat prins Bernhard heeft verleend aan een verslaggever van de „Express Poranny" verklaarde hij de keuze op Krynica te hebben laten vallen, omdat hy deze plaats prefereert wegens haar rast en omdat hy de schoonheid der omgeving had hooren roemen. „Wij zijn verrukt over ons verblijf Krynica en Polen", verklaarde prins Bernhard, „het is de eerste maal, dat de gravin op Poolsch gebied vertoeft, PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN Naar Duitschland teruggekeerd, Naar wij vernemen, zyn prinses Armgard en prins Aschwin gisteren per auto uit den Haag naar Duitschland vertrokken. DE KONINGIN NAAR HET BUITENLAND Naar men ons meldt, is H.M. de koningin voor enkele dagen naar het Loo vertrokken H.M» wordt Woensdag weer in Den Haag verwacht, en is voornemens Vrijdag 15 Januari naar het buitenland te vertrekken om, zooals telkenjare, eenige weken in de bergen door te brengen. om er blijk- heeft men omatajidlf heden leeft men vergeet de bescheiden eischen. moet stellen, men sche bevolking, evenals het armelyke tionnetje van Krynica. Krynica als sportplaats. tv. .—.«He van Krynica is eigenlijk ijs- wï„.por, eg*JSÏÏ-ïïrt firssu De handelsmaatschappij C. de Ruiter te Amsterdam, die de exploi tatie van de tribunes langs den bruiósweg op zich had genomen, be reidt momenteel de aanvraag surséance van betaling voor. Het tekort bedraagt niet minder dan 200.000. De directie der maatschappij beves- pryzen gehandhaafd, maar toen baar niets verkocht bleek te zyn. het besluit genomen van alle winst af zien en de prijzen te brengen op 6 ƒ8 en^ 10. Hierin zat 25 verhes berekend. Men besloot toen tevens geer verdere v :- laging door te voeren. Het heelt niet geholpen. (Van onzen R.-redacteur). Het leven in de residentie begint zoo lanezamerhand weer normaal te worden, ruT de festiviteiten cn van de verloving en van de trouwplechtigheid achter den rug zyn. Geleidelijk aan verdwUnen de aange brachte versieringen, die voor het mee rondeel bewaard zullen worden naar /«ide voor het festyn waar nu Sop gevlast wordt...! De vlaggen zyn grootendeels ingehaald sommige wim pels hangen nog slap aan de masten en de tribunes worden gedemonteerd. De groote debacle. Zij zijn het begin van een drama, dat wellicht zyn ontknooping zal beleven in de omgeving waar het deurwaardersexploit hoogtij viert. Een onderneming die vlotter opgezet is dan in dezen crisistijd wel ver wacht kon worden en die men gevoeglijk dacht te kunnen betitelen als „de kip met de gouden eieren" is voor de ondernemers een strop geworden, die zelfs de grootste pessimist niet had kunnen voorzien. Niet zoozeer wijt men dit fiasco aan de in den beginne althans zeer hooge pryzen, als wel aan het feit dat men het totaal aantal menschen dat den Haag op den grooten dag zou komen overstroomen (men sprak reeds óver een millioen) schromelijk heeft overdreven, waardoor men vele menschen heeft afgeschrikt die mogelijk gedacht hebben „daar-is-geen- plaats-voormy!" Verder de mededeeling van de exploi tanten dat men voor 28 December een plaatst moest aanvragen, waarin ook min of meer den raad vervat was om met die aanvrage haast te maken in verband met het te verwachten aantal kijklustigen. Ook dit heeft velen den lust ontnomen te pro- beeren een plaats te veroveren, omdat de een voor den ander gedacht heeft, dat de tribunes wel eivol zouden zyn, terwijl door de latere aankondigingen, dat er nog goe de plaatsen te verkrijgen waren, by tal rijke lieden het vernuftige denkbeeld op kwam, dat het toch niet zoo propvol zou zyn als wel van de daken geschreeuwd was en dat in zoo'n geval de straat nog wel een kosteloos kijkspel zou vermogen op te leveren, en zij hebben gelijk gehad. Voor zoover zij althans niet behooren tot de schare, die gratis van de tribune's pro fiteerden en naast iemand gezeten waren die een behoorlijk aantal blanke guldens gedeponeerd had om hetzelfde te mogen zien Voeg daarbij de gevolgen van de griep die een groot deel van Nederland in ijzeren greep hield (en houdt!) en onderschat ook niet het bestaan van radio en bioscoop waardoor alles eerst gehoord kan worden in eigen home en daarna nog eens uitne mend gezien kan worden op het witte doek. Altemaal factoren die wel degelijk ieder voor zich oorzaak kunnen zyn van het be kende rampzalige'gevolg, waardoor vele menschen gedupeerd zijn en de schade slechts een weinig beperkt kan worden door den verkoop van de tribune's naar Engeland, waar zij dienst zouden moeten doen voor de aanstaande kroningsfeesten. Tenminste, daar is een kans op, maar in belangrijke mate het tekort aanvullen, dat zal wel niet het geval zijn. Lichtpunten! Dit wat betreft de schaduwzijde van het nationaal festijn. Voor de rest kon men alleen maar lichtpunten bespeuren. Niet in het minst die categorie menschen die tot taak hadden den feestganger te laven en te voeden. Het zal nog wel eenige dagen duren voordat zij dit hoofdstuk kunnen afsluiten. Zooals de heer Stassen, directeur van hotel-café-restaurant Central ons vertelde, heeft de middenstand gouden dagen gehad. Zelf noemde hy eenige cijfers, die wel eenigermate een beeld geven van den toe stand in den Haag van het oogenblik waarop de Vorstelijke verloving bekend was gemaakt tot het tijdstip waarop het huwelijk was voltrokken. Van 19 December tot en met 7 Januari hadden ruim 30.000 glazen bier hun weg naar dorstige magen gevonden, het aantal kopjes koffie en thee kon hij niet schat ten. Buiten hetgeen a la carte gegeten werd, waren er op een dag ruim 600 diners geserveerd, plus minus 1500 fles- schen champagne en een dito aantal an dere wijn waren geschonken. Er waren dagen waarop de jenever hoogtij vierde, terwyl op 7 Januari de Oranjebitter het glansrijk won Voorburg was ook dikwijls zwaar favo riet en ook andere, niet alcoholhoudende dranken zyn in groote kwantums verkocht. Broodjes, belegd en niet belegd, vlogen weg en dag en nacht door waren drie be kwame patissiers in de weer om te voldoen aan den steeds aanhoudenden vraag naar gebak in allerlei vorm. Sommige dagen was de toevloed van menschen zoo groot, dat politiehulp moest worden ingeroepen, en zoo gebeurde het dat op een der feest dagen een inspecteur en zeven agenten „het verkeer" moesten regelenen ten lange leste moest men zyn toevloed nemen tot het heffen van entree's, om zoodoende willens en wetens sommige menschen af te schrikken binnen te komen! Geen nood evenwel. Van zes uur 's avonds tot sluitingstijd werden ruim 2500 kaartjes verkocht. Zeer tot vermaak van de bruidsjonkers, die in het hotel logeerden en die, naar de heer Stassen ons verzekerde, met intens genoegen hebben geconstateerd hoe heel Nederland mee leefde met dit vorstelijk huwelijk. Het personeel heeft in deze dagen wei nig rust gekend. Laat sluiten, daarna „mastiek" maken en dan weer vroeg aan den arbeid, die weliswaar in die weken lucratief genoemd mag worden, maar an derzijds veel van den mensch vergt. Het orkest zal wel beu zijn van de potpourri's die aan de orde van den dag waren. Zij zullen wel bly zyn om het „Juliana is de Bruid", „Wij willen Holland houden", en andere geestdriftige liederen nu weer eens te kunnen afwisselen met een „Chineesche tempeldans" of wat dies meer zy .1 Wie meedeelden Van de totaalrecette gaat 65 procent naar de leveranciers, zoo vertelde de heer Stassen ons. Alzoo een deel naar den bakker, die het brood met karrevrachten heeft aange bracht, naar den slager die talrijke ossen varkens enz. te slachten heeft gehad, naar den poelier, die mogelijk de hulp van stroopers heeft moeten inroepen om voor alles te kunnen zorgen naar den melk bv.cr, die liters melk en room heeft moeten voorrijden, en naar den kippenboer, wiens kippen onder hoogspanning hebben moeten leggen. Naar den bloemist, die de tafels van Flora's kinderen moest voorzien, naar de wasscherij, die tafellakens en servetten in witten staat weer had af te leven, en naar de porselein- en glasleveranciers, die het gebrokene weer moesten aanvullen en naar zoovele anderen die deel uitmaken van een groep menschen die voor zooveel bedrijven noodig zijn. Bierbrouwerijen hebben dag en nacht doorgewerkt om te kunnen blijven voldoen aan den voortdurenden vraag naar het gerstenat en steeds rolden dikke vaten de kelders in. Geld verdienen? „Er is geld verdiend", aldus de heer Stassen, „door iedereen, wie dan ook! Wij hebben dagen gehad dat onze omzet ver tienvoudigd was vergeleken bij anders en dat in deze tijden. Werkelijk, als er beur telings in iedere stad eens iets bijzonders gebeurde, als er eens iets georganiseerd werd, dan zou het zakenleven er veel beter voo- gaan staan en daardoor het leven voor iedereen. Toen ik in Montreux was en ik zag er het „Fête des Narcisses", toen heb ik dadelijk gedacht, waarom kan dat niet in ons bollenland, en zoo heeft toch feitelijk ieder deel van ons land zyn by- zonderheden en zyn eigenaardigheden die mits goed georganiseerd heel veel vreemdelingen en ook landgenooten uit andere streken zouden trekken. Maar misschien dat zoo iets nog wel gebeurt! De devaluatie heeft wat het vreemdelin- genbezoek betreft al een gunstige uitwer king gehad. Ik tenminste heb meer aan vragen gekregen dan in tijden het geval is geweest". En zoo wrijven velen zich in de handen. De taxichauffeur, die waarschijnlijk den verhoogden benzineprijs in deze dagen niet als een onoverkomelijk bezwaar heeft ge voeld en de eigenaren van de cineac's, waar de diverse Oranjefilms wel honder den malen opgerold en weer ontrold zyn, de zuur- en haringkoopman die in de zeer late en vroege uren ettelijke malen „los" kwam, de caféhouders waar zwermen menschen neerstrekenzy allen hebben hun deel van den nationalen geldbuidel gekregen! Den Haag heeft het normale leven weer hervat. Waar eens houten tribune's in de étalages stonden, ligt nu weer een sierlijk uitgelegd japonnetje-zonder-pryskaartje staan weer glanzende, goedkoops ai dure auto's te pronkenworden weer rijst tafels geserveerd... of „Gaat men weer uit wasschen". Tijdelijk zyn zij gelijkgeschakeld ge weest. Thans is den Haagweer den Haag. „DE PRINCEVLAGMARSCH". De bekende componist Spiero te 's-Her- togenbosch heeft een nieuw werk gecompo neerd en wel de „Princevlagmarsch" (opus 71), waarin verwerkt is als trio het Prince- vlaglied van J. D. van Ramshorst. „De Princevlagmarsch" is opgedragen aan den voorzitter van de vereeniging „De Prin- cevlag" en zal op de eerstvolgende hoofdbe stuursvergadering ten gehoore worden ge bracht. HERINNERINGSBOOM VERNIELD. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Kilder, gem. Bergh, (Gelderland) de boom, die ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Juliana en prins Bernhard op plechtige wy'ze door den burgemeester was geplant, totaal vernield. VERKEERDE TOESTANDEN BIJ CRISISCOMITE TE VENLO. Verzoek aan voorzitter en secretaris om af te treden. De controlecommissie, welke was in gesteld om een onderzoek in te stellen naar de werkzaamheden van het bestuur van het plaatselijk crisiscomité te Venlo waaromtrent vermoedens van fraude waren ontstaan heeft in een rapport, dat Zaterdag is verschenen, geconsta teerd, dat de administratie van het plaatselijk crisiscomité gebrekkig was en dat in het by zonder elke voorraad administratie ontbrak. De commissie laat in het midden of er fraude is ge pleegd, doch is van meening, dat de be staande toestand niet kan voortduren en vindt aanleiding het voorstel te doen den voorzitter en den secretaris van het plaatselijk crisiscomité te verzoeken af te treden. BUREAU WIJSMULLER LAAT GROOTE SLEEPBOOT BOUWEN. Bureau Wijsmuller heeft aan de N.V. Arnhemsche Stoomsleephelling Maatschap pij te Arnhem in combinatie met de firma Smit Czn. te Alblasserdam den bouw opgedragen van een zeesleepboot van de volgende afmetingen: lengte 44 meter, breedte 8,35 meter, hoogte 5 meter. De machine van circa 1400 I.P.K. zal worden gedreven door stoom van twee met olie te stoken ketels.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9