5*!fBUD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. - nit<e<e5en Ab0°r^;;;zr TZd>« Gü,r*"ar - tegenoffensief der rooden. Dinsdag 12 Januari 1937 De algemeene toestand. Verdedigers van Madrid moeten meer bewegingsvrijheid hebben. 139e Jaargang Men late het prinselijk paar met rust! Uitdrukkelijk verlangen van H. M. de Koningin. ALKMAARSGHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND K»h i franco door het (Jeheele Rijk 2.50. Losse numuiers 5 cents. No 9 dh nummer besUst uit drie bladen. Directeur: C KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 12 Januari Het schijnt, dat de toestand rondom de Straat van Gibraltar minder ernstig is dan het aanvankelijk leek. Want al moge het waar zijn, dat het Spaansch-Fransche ver drag to.v. Marokko is geschonden, zoowel de Spanjaarden als de Duitschers hebben zich precies aan den letter van het verdrag gehouden. Wat hebben zij dan gedaan aan de Marok- kaansche kust? Wel, de deskundigen heb ben uitvoerige studies gemaakt van de situatie ter plaatse, zij hebben de moeilijk heden van onteigening van de kuststrook onder de oogen gezien, zij hebben voorbe reidende werkzaamheden laten uitvoeren, maar verder is men nog niet gegaan. De kust is dus (nog) niet bezet. En het verdrag dus (nog) niet geschonden. Zoo staat de zaak op dit oogenblik. Maar wij hebben tot twee keer toe het woordje „nog" tusschen haakjes geplaatst, waarmee wij willen zeggen, dat die bezetting heel spoedig kan komen, als dit noodig zou zijn. Zoodat op dit oogenblik de toestand mis schien iets minder ernstig is, maar elk oogenblik ook kritiek kan worden. u Intusschen mogen wij hier nog niet van bovengenoemde kwestie afstappen, want en Frankrijk èn Engeland vragen onze aan dacht. Naar Reuter uit Londen meldt, is de Brit- sche regeering thans in het bezit van nieu we berichten uit Britsche bron betreffende den toestand in Marokko. Deze inlichtingen bevestigen, dat de Duit schers in Spaansch-Marokko den laatstcn tijd een groote bedrijvigheid aan den dag loggvn; dat er nieuwe Duitsche troepen aan land waren gezet wordt echter niet beves tigd. Tevens wordt bevestigd, dat in Ceuta. op kleine schaal verdedigingswerken wor den uitgevoerd met de hulp van technische Duitsche raadslieden. Volgens inlichtingen van Britsche zijde strekken deze verdedigingswerken zich niet buiten de stad Ceuta uit. Men moet in herin nering brengen, dat het stadje Ceuta aan Spanje behoort en een statuut heeft, dat van het grondgebied van Spaansch-Marokko verschilt en nog onder de souvereiniteit van den Marokkaanschen sultan valt. In Brit- sche kringen wijst men er op, dat men deze kwestie niet ernstig opvat Tot zoover de Engelsche berichtgeving. En thans de Fransche, zij het dan ook via Engeland. Volgens de Daily Telegraph heeft de nota, waarin de Fransche regeering waarschuwt tegen de activiteit van de Duitschers in Spaansch-Marokko en welke nou Maandag ochtend aan de Spaan sche autoriteiten ter hand is gesteld, betrekking op zes punten. 1. De stijging van het aanUl inlijvingen van Duitschers in het Spaansche vreemde lingenlegioen. 2. De aanwezigheid van Duitsche duikboo- ten in de haven van Mellila. 3. De aankomst van volledig gewapende en in uniform gestoken geregelde Duitsche troepen te Te toean, waar op het oogenblik een dozijn Duitsche officieren de gasten van den Spaanschen Hooge Commissaris zijn. 4. De aankomst van Duitsche miliUire mis sies en Duitsche instructeurs op het gebied van luchtvaart, tanks, militaire constructie werken en zware artillerie. 5. De bouw van versterkingen te Te toean. 6. De oprichting van barakken en andere verblijven ten behoeve van de Duitsche troepen. In bevoegde kringen te Parijs vestigt men er de aandacht op, dat men niet zoozeer >e doen heeft met een protestnoU, dan wel met een waarschuwing, dat Frankrijk niet zal dulden, dat op de verdragen van 1904 en 1912 inbreuk gemaakt wordt. De nota is niet rechtstreeks aan de junU te Burgos toegezonden, doch men heeft voor de overhandiging van het document een veel omslachtiger weg gekozen. Het stuk is namelijk door de regeering te Parijs eerst toegezonden aan generaal Nogués, den presi dent-generaal van Fransch-Marokko, met opdracht den Franschen consul te Tetoean instructie te geven het aldaar aan den na- tionalistischen Hooge Commissaris van Spaansch-Marokko. kolonel Beigbaber, te overhandigen en dezen te verzoeken het naar Burgos door te zenden. U Ons overzicht zou niet volledig zijn, als wy Duitschland hier ln dezen rubriek zou den verwaar loozen. „orki«- Allereerst wijzen wi) hier op de verkla ring van Hitier aan den Franschen ambas- sadeur waarin de Duitsche ruksleider de verzekering geeft, dat Du.Uchiandnooitde bedoeling had of gehad heeftop w wijze ook te raken aan de integriteit van Spanje of de Spaansche bezittingen. Van zijn kant heeft de Fransche ambassadeur uit naam fijner regeering de verzekering gege ven, dat Frankrijk vastbe.loten wa^e kgriteit van Spanje en het statuut Dr Spaansche burgeroorlog De regeeringstroepen hebben Maan dag een tegenoffensief ingezet in den sector ten Noord-Westen van Madrid, nabij Aravaca. Ter uitvoering van het plan van actie hebben de autoriteiten van den Raad van Verdediging van Madrid nieuwe schikkingen getroffen voor de evacuatie van de burger bevolking uit de hoofdstad. Jiminez, de voorzitter van de evacuatie commissie, heeft tegenover een vertegen woordiger van Havas verklaard: „Ons doel i* tweevoudig, nL ten eerste het grootste deel der niet-strijders te onttrekken aan de oorlogsgruwelen; ten tweede den verdedi gers in staat te stellen met meer vrijheid op te treden op de bedreigde punten, waar zich thans een dichte bevolking bevindt, Madrid telt ongeveer anderhalf millioen inwoners, wanneer men rekening houdt met de uitge wekenen, die uit de door de opstandelingen bezette provincies hierheen zijn gekomen". De regeeringstroepen beschikken over vrachtwagens tot Chinchon en Tembleque en kunnen dan verder gebruik maken van den spoorweg. Zy kunnen acht- tot tien duizend personen pe* dag evacueeren. Al leen de mannen tusschen 20 en 45 jaar zul len, zooals gemeld, blijven. Ook de vreem delingen zullen de stad moeten verlaten. De „Paris Soir" publiceert het volgende telegram uit Tanger: „Gistermiddag hebben drie eenheden der Fransche marine manoeuvres gehouden aan de Atlantischen kust van Spaansch marok ko, tusschen Arzila en Larasji. Op hetzelfde oogenblik vloog een Britsch watervliegtuig- van de basis te Gibraltar, over dit gedeelte van de kust, terwüi verscheidene eenheden der Engelsche marine kruisten in de Straat van Gibraltar, bui .en Ceuta. Gisteren en eergisteren heeft men te Ceuta de aanwezigheid opgemerkt van een tiental Duitsche onderzeeërs. (Er zij herinnerd aan de Fransche ver klaring van de vorige week dat de vloot- manoeuvres elk jaar op deze plaats worden gehouden en dus geenszins een alarmeerend karakter dragen. Red.) Officieele kringen te Londen hebben geen enkele bevestiging ontvangen van de berich ten in de pers, dat een contingent Japansche vrijwilligers te Cadiz zou ontscheept zijn om zich ten dienste van de opstandelingen te stellen. Wat de Times-correspondent te Tetoear. er van zegt: Reeds nu bestaat er geen twijfel, dat de Spaansche opstandelingen en hun Duitsche raadgevers den geest der conventie over treden, indien nog niet openlijk dan wel naar de letter. De economische exploitatie der Spaansche zone ten bate van Duitschland neemt reeds aanzienlijke afmetingen aan en schijnt nog toe te nemen. De actieve propaganda bij de Arabieren, gepaard gaande met de werving van een fascistische militie, bereikt een verontrus tende hoogte. Er werden voorbereidingen getroffen, welke, indien zij voltooid zullen zijn, moge lijk zouden maken 20.0000-man tr. te ontvan gen. Het blijkt evenwel nog niet oi thans zoo'n strijdmacht in de zone aanwezig is en het is te hopen, dat men hier slechts met een voorzorgsmaatregel te doen heeft. In de buurt van Ceuta schijnen voorbe reidende werkzaamheden voor versterkin gen te zijn uitgevoerd. Men heeft het bewijs van geheimzinnige activiteit aan de kust ten oosten van Meilila en in het bijzonder bij Kaap d'Eaux en de Charanas-eilanden. Sinds eenige weken' kruisen Duitsche oor logsschepen voortdurend voor de Marok- kaansche kusten. Te Bessora werden tegelijkertijd zeven Duitsche oorlogsschepen opgemerkt. Duit sche duikbooten hebben hun basis te Mel- lila. Naar men zegt, maken zij vaak tochten naar de Spaansche wateren. Het vliegveld van Mellila en de marineluchthaven zijn bij technici van de Duitsche luchtmacht in ge bruik. Zij dienen voor Junkers- en Dor- niers-toestellen. Men kan thans zeggen, dat Mellila een Duitsche stad is. Bijna al het Spaansche per soneel is vertrokken. Een andere vliegbasis werd georganiseerd te Tetoean, waar achttien Duitsche vlieg tuigen op 6 Januari daalden. Men zegt, dat te Aralayl bij Mellila een schuilplaats voor watervliegtuigen wordt ingericht. De correspondent beschrijft ten slotte de activiteit der Duitsche handelsschepen, die „beladen met tanks en oorlogsmateriaal aan komen en vertrekken met delfstoffen uit de mijnen, welke door Duitsche ingenieurs worden bestuurd". De „Times" spreekt dan nog over tal van Duitsche schepen, dïê een zeker aantal be zoekers aan land zetten en dezen niet allen weer aan boord terugnemen". Een kleine groep Britsche vrijwilligers. Een 25-tal leden van de Onafhankelijke Labourpartij zijn Zondag naar Spanje ver trokken, waar zij aan de zijde der regee ringstroepen willen strijden. Een der orga nisatoren van de expeditie verklaarde, dat allen vrijwilligers zijn. Zij hebben geen familie waarvoor zij moeten zorgen en zij zullen geen soldij ontvangen, sommigen betalen zelfs persoonlijk hun reiskosten. De meesten hebben in den grooten oorlog ge streden. Amerikaansche ambulance. Het Britsche comité voor medische hulp aan Spanje heeft bericht ontvangen, dat een Amerikaansche ambulance, bestaande uit 5 dokters en 8 verpleegsters, en uitgerust met 4 ziekenauto's, binnenkort naar Spanje zal vertrekken. Het comité deelt verder mede, dat einde dezer week vijf nieuwe eenheden, waarvan een voorzien van een anti-gas- uitrusting, naar Madrid zullen vertrekken. Spaansch-Marokko binnen het kader van de bestaande verdragen te eerbiedigen. Interessanter, hoewel niet belangrijker, is de campagne ir de Duitsche pers t.o.v. Frankrijk. De Berliner Lokalanzeiger somt de motieven op, die volgens dit blad een deel der Fransche pers tot de laster campagne tegen Duitschland heeft gebracht. Het zijn: 1. de pogingen van den Franschen gene- ralen staf de zwakte van Spanje te mis bruiken en de lang gekoesterde plannen tot het in bezit nemen van de Spaansche be zittingen in Noordwest-Afrika uit te voerea. 2 het plan van de regeering van het Volksfront te Parijs, om door een aanval op Spaansch-Marokko generaal Franco in zijn basis te treffen. 3. de bedoeling van de regeering van he Volksfront in Frankrijk door een offensief de rooden in Spanje, die militair m een steeds hachelijker positie komen, tejj*1*® en de internationale bemoeiingen tot be ëindiging van den oorlog in Spanje te sabo ^TJe wensch der internationalistische kringen die in Frankrijk hun bolwerk zien, Fransche bladen die beweren dat Du.tsch ?e7tedïnanstahaenscheene burgeroorlog niet zal gebruiken voor egoïstische, impenahstische nf yr-ifs territoriale eischen. Reeds toen de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano, te Berlijn was, in deze verzekering gegeven, doch dit opnieuw aan wakkeren van het vuur door de Franschen moet thans blijkbaar dienen om Engeland door Duitschland bedreigd wordt. Het is van zelfsprekend, schrijft de Diplo, dat iemand sympathieën en antipathieën heeft, doch het is erger wanneer zich in een land een ten hemel schreiende Jacabynengeest kan ontwikkelen, die buiten nationale of internationale belangen om, een doel na streeft met betrekking tot de verwerke lijking van de eigen ideologie. De Temps schrijft naar aanleiding van de berichten in de Duitsche bladen: Wil men de internationale atmosfeer zuiveren, dan moet in de eerste plaats een einde gemaakt wor den aan den vijandigen geest, waarin som migen de gebeurtenissen behandelen De be richten, die in de Duitsche bladen zijn ge publiceerd nopens plannen, die Frankrijk zou hebben, krijgen in het licht van de om standigheden een waarlijk verdacht karak ter. Aan den overkant van den Rijn tracht men de berichten over Duitsche infiltraties in Marokko betaald te zetten met de be schuldiging, dat Frankrijk het plan heeft en voorbereidingen treft, dit gebied te bezet ten. Het is de klaarblijkelijke bedoeling van de Duitsche pers, om te trachten Frankrijk te betrekken by het algemeene gevaar het welk voor Europa gelegen zou zijn in de stichting van een proletarischen, revolution- nairen staat in het Zuid-westen van het con tinent. Dezelfde pers aarzelt niet mee te deelen, dat binnenkort een Sovjet Republiek in Zuid-Frankrijk zal worden gesticht. Men ziet uit deze berichten duidelijk met welke grove en dwaze middelen men het Britsche publiek tracht te misleiden en op het oogenblik, dat allen die van goeden wil zijn, en de andere hoofdsteden probeeren den toestand op te helderen, de internationale besprekingen in de war tracht te sturen. Het is voldoende om den gang van zaken te aan schouwen, om al deze verontwaardigdheid te begrijpen. Wederom een Russisch schip aan gehouden. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie meldt, dat de blader, bekend maken, dat oorlogsschepen der Spaansche opstandelin gen zich op 8 Januari j.L hebben meester gemaakt van het Sovjet-Russische stoom schip „Smidowitsj" dat zij opbrachten naar door de opstandelingen bezette havens De „Smidowitsj" kwam met een lading levensmiddelen, welke bestemd waren voor een Spaansche republikeinsche organisatie, van Leningrad. Jass voegt hier aan toe: „Reeds verschei dene malen hebben fascistische piraten de moeite genomen een onderzoek in te stellen aan boord van Sovjet-Russische schepen zonder daarbij eenig wapen te vinden. De generaals der opstandelingen zullen niet ontkomen aan de verantwoordelijk heden, welke zij loopen wegens deze onbe schaamde in bezitneming van en nasporingen in Sovjet-Russische schepen". Het wetsontwerp betreffende verbod van dienstneming in Spanje. De Fransche kamercommissie voor bur gerlijk en strafrecht is voor Woensdagmid dag bijeen geroepen, teneinde het door Jean Desbons ingediende wetsontwerp te bestu- deeren, dat tot strekking heeft de recru- teering en dienstneming van Fransche vrij willigers in Spanje te beletten. Het is mogelijk, dat de commissie haar beslissing omtrent dit wetsontwerp uitstelt en het or.twerp afwacht, dat de regeering b(j de kamer zal indienen en dat hetzelfde doel heeft, maar wellicht beperkter zal zijn en te voren in den ministerraad moet wor den besproken. Het voorstel van Desbons luidt als volgt: Artikel 1: Na de afkondiging van deze wet is iedere poging tot ronselen van een Fransch burger, teneinde hem in te lijven in een der Spaansche legers, iedere propa ganda, door welk middel ook. met het doel dienstneming uit te bokken, verboden. Artikel 2: De Fransche nationaliteit ver liest ieder die, na afkondiging van deze wet, het Fransch gebied verlaat om deel te nemen aan de vijandelijkheden in Spanje. Fransche burgers, die voor de afkondi ging van de wet het Fransche gebied heb ben verlaten om deel te nemen aan de vijandelijkheden in Spanje, zullen binnen een maand moeten zijn teruggekeerd in Frankrijk en een verklaring onderteekenen bij de prefectuur van hun woonplaats. Artikel 3: Ieder, die aanwerving ct dienst neming heeft uitgelokt of begunstigd van Franschen om deel te nemen aan den bur geroorlog in Spanje zal worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maan den er. een boete van 10 000 francs, behou dens de mogelijkheid van verlies der bur gerrechten. BOTSINGEN TUSSCHEN MOHAMEDANEN, CHRISTENEN EN HINDOES. Twaalf personen zijn gewond door net feit, dat de politie zich gedwongen heeft ge zien het vuur te openen in verband met een gevecht tusschen Mohamedanen en Christe nen en Hindoes in de -omgeving van de christelijke kerk te Mysora (Br. Indië). Tij dens de botsingen werden beelden vernield. De botsingen vonden haar ontstaan in de vrees, dat de Christenen kinderen zouden ontvoeren. Er zijn reserve-politietroepen uit Banga- lore naar de plaats der botsingen gezonden, waar de toestand thans weer rustig is. COMMUNISTEN MEESTER IN SIANFOE? Volgens berichten uit Sjanghai en Peiping zijn de communisten meester in Sianfoe, de hoofdstad der provincie Sjensi. Verder wordt gemeld, dat een verbinding tot stand is gebracht tusschen de communistische troepen en het leger van' maarschalk Tsjang Soe Liang, die thans gecommandeerd worden door Joe Sji Tsjoeng en Jang Hoe Tsjeng. De regeering van Nanking heeft toegege ven, dat Sianfoe op het oogenblik wordt ge regeerd door den anti-Japanschen nationa- len reddingshond. In het uitvoerend comité hebben ook communisten zitting, terwijl de Nanking-regeering haar vertegenwoordigers uit Sianfoe heeft teruggetrokken. Volgens berichten uit Peiping helpen de legaties van Engeland, de Vereenigde Sta ten en Duitschland hun landslieden de pro vincies Kansoe en Sjensi te verlaten, aar- gezien men vreest, dat binnenkort hier de regeeringstroepen slaags zullen raken met de opstandelingen. Tenslotte wordt nog gemeld, dat dage lijks door middel van den radiozender van Sianfoe propaganda wordt gemaakt. 19 PERSONEN IN EEN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. Een sneeuwstorm in West-Amerika, welke 48 uur duurde, heeft 19 personen van het leven beroofd en een materieele schade van 100 millioen dollar aangericht. 15 tot 20 procent van de sinaasappel- en citroenoogst is vernield. In de vallei van de Sacramento zijn vele duizenden lgmmeren omgekomen. Het weer was gister weer normaal, Door de radio is gisteravond medegedeeld, dat het een uitdruk kelijk verlangen van H. M. 'Ie Koningin is, dat het Prinselijk Echtpaar tijdens zijn huwelijksreis naar het Poolsche wintersportoord Krynica gespaard moge blijven voor pers- en foto-reportages, ten einde het Jonge Paai ongestoord van zijn welverdiende en zeker door een ieder van harte gegunde rust te doen genieten. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS. De ongerustheid, welke gisterochtend be stond naar aanleiding van den gezondheids toestand van den paus, is verminderd. Bij tusschenpoozen heeft de zieke gisternacht nog gerust en eerst gisterochtend werd de pijn in het been erger, zcodat de geneesheer werd gewaarschuwd. Deze gaf enkele in jecties en de zieke werd kalmer. De paus kon in den loop van den ochtend kardinaal Pacelli en mgr. Pizzardo, de on derstaatssecretaris van buitenlandsche za ken, ontvangen. Men hoopt in het vatikaan, dat deze crisis geen invloed zal hebben op de verbetering, welke in den gezondheidstoestand van den paus was getreden. Het meeste last heeft de heilige vader thans van het rechter been, dat later is aangetast dan het linker. ONREGELMATIGHEDEN OP DE BRITSCHE MARINEWERF. Op de marinewerf van Devonport (Eng.) zijn radicale maatregelen genomen tegen een aantal leden van het personeel, die zekere documenten in hun bezit hadden. Acht man werden ontslagen en werden binnen tien minuten van de terreinen afgeleid. Een aantal arbeiders is op last van de admiraliteit ontslagen, doch een reden werd niet opgegeven. Sedert eenigen tijd stelde de politie en officieren van den geheimen dienst een onderzoek in naar de antecedenten van een twintigtal mannen, die verdacht werden betrokken te zijn bij de sabotage op oorlogsschepen en het uitlekken van geheimen. EEN ANATOMISCH WONDER. De 14-jarige John Ferguson bezit geen zweetklieren. John Ferbuson, een 14-jarige jongen te Omaha (V.S.), heeft de twijfelachtige eer, wegens een bijzonder eigenaardige lichame lijke abnormaliteit in de annalen van de geneeskunde vereeuwigd te worden. Hij be zit geen zweetklieren. Wat wil dat zeggen? Hij bezit geenerlei mogelijkheid, schomme lingen van de temperatuur op te vangen. Wanneer de temperatuur van de lucht stijgt, stijgt de temperatuur van zijn lichaam in dezelfde mate. Wanneer de thermometer 39 graden Celsius aanwijst, bedraagt John's temperatuur vermoedelijk ongeveer 38.5 graad. Gelukkig gaat dit bij heel lage tem peraturen niet geheel en al op. Bij zeer warm weer brengt het John eenige ver lichting, indien bij ijs of eenige koude ba den neemt, Maar hij mag dan niet veel uit gaan en zich in geen geval inspannen. Dr. E. R. Hays, de directeur van de uni versiteitskliniek te Creighton, waar John Ferguson behandeld wordt, verklaarde, dat John's toestand uit een embryonaal defect stamt. Hij deelde mede, dat John's huid geen zweet- en kalkklieren heeft, om zich soepel te houden. Dit defect komt echter ook tot uitdruk king in een zeer gebrekkigen haargroei. Ook aan de tanden en nagels vallen ver schillende gebreken op te merken. Eerst op zijn zevende jaar kreeg John's hoofd veel weg van den schedel van een oud man. Hij heeft nu zeven tanden, melktanden, en wel zes van boven en een van onderen en een onderzoek met Röntgenstralen heeft aangetoond, dat hij geen blijvende tanden meer zal krijgen. Zijn huid is droog, ruw en springt spoe dig kapot. Wenkbrauwen en wimpers bezit de jongeman niet. Ondanks dit alles is John zeer sterk en bezit hij een goed figuur, waarop hy trotsch is. Ook zijn hersens zijn scherp. Hoewel hij eerst laat naar school ging, heeft hij ver schillende kameraden van zijn eigen leeftijd in kennis reeds lang overtroefd. Hoewel hjj zich natuurlijk in vele opzich ten moet ontzien, vreest dr. Hays geenszins voor het leven van zijn patiënt, die voor de medische studenten van de universiteit van Creighton wel een zeer eigenaardig studie object is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1