Aqenda 0 „DE DISTEL". KIJXENisKOOPELCLOECK /7a 4o luih, s cu^ondS GELU/DSSIG/1AAL VMRBODSn fuchtvaact £aatste Berichten JCeck óL Sxfiool Stad en Omgeving. iDeecBericht AMSTERDAMSCHE BEURS Hr. Ms. „De Ruyter" naar Jndië vertrokken. kennemerland. Morgenavond 8 u. Gulden Vlies U.L.V.A.D.E.R.O. Bioscopen. City-theater, acht uur, hoofdnummer In termezzo (amus.); hoofdrollen Tresi Ru- dolph en Albr. Schoenhals. Toegang eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee, vorste lijk huwelijk en Oranje-vreugdefilm. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een liefde aan den Donau (rom.); hoofd rollen Ramon Novarro en Evelyn Laye. Extra: de huwelijksplechtigheid. Toegang voor eiken leeftijd. Eiken dag 11 uur5.30 uur Filmac-voor stellingen voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer De fatale bruid (rom.-sens.); hoofdrol Mary Ellis. Extra: de huwelijksplechtigheid. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer het eerste deel van De fluisterende schaduw (sens.); hoofdrollen Bela Lugosi en Jack Perrin. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 12 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, Maatschp. tot Nut van 't Alg., voordrachtavond door Eduard Verkade. 8.15 uur, Handelsschool, eerste cursus avond dr. Banning. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, lezing met lichtbeelden over Nieuw-Guinea. Woensdag 13 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van De Distel door Ulvadero. 8.30 uur, r.k. kerk op de Laat, conferentie voor niet-katholieken. 8 uur, uitvoering door 't Ontluikende Roosje te Heiloo. 7.30 uur gebouw Rehoboth te Bergen, evangelisatiesamenkomst, spreker ds. Hoek- mayer uit Bussum. Donderdag 14 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, voor de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, causerie over den dans door alle Cyden. 8 uur, bioscoop Harmonie, vertooning film Mazurka (hoofdrol Pola Negri) voor den Nieuw Malth. Bond; spreker G. J. Selier, onderwerp „Gij ouders". 8 uur, uitvoering door 't Ontluikende Roosje te Heiloo. BEELTENIS VAN MENDELSSOHN VERWIJDERD. Dr. Goerdeler neemt ontslag als burgemeester van Leipzig. Zooals bekend is de burgemeester van Leipzig, dr. Goerdeler, eenige dagen ge leden afgetreden. Naar wij vernemen, heeft dr. Goerdeler, die vroeger een belangrijke positie heeft bekleed als rijkscommissaris voor de prijs regeling, zoowel onder dr. Bruening als on der Hitier, ontslag genomen in verband met het feit, dat thans ook uit het Gewandhaus zelf de beeltenis van Felix Mendelssohn is verwijderd. Zooals bekend is eenigen tijd geleden het standbeeld, dat ter eere van dezen componist den stichter van het Gewandhaus, voor dit gebouw was opgericht, reeds verwijderd. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN TE FLINT. Dertien burgers en twee politiebeamb ten te Flirt (Michigan) moesten na een botsing tusschen politie en stakers in een ziekenhuis worden opgenomen. Het vuurgevecht, dat zich twintig minu ten lang afspeelde voor een sinds een week door stakers bezette fabriek van auto-chassis was het ernstigste incident sinds het begin van de staking in de auto mobielnijverheid. De politie loste twee salvo's op de sta- kingsposten en zij maakte verder van traangasbommen gebruik tegenover de vijandige menigte, welke was toegeschoten om ten gunste van de stakers te betoogen. De botsing begon, nadat de bewa kingsdienst der onderneming de ladders voor de vensters had verwijderd, waar door de stakers levensmiddelen ontvin gen. De politie heeft ook traangasbommen door de ruiten gegooid. Na een vergeefsch pogen de traangasbommen door middel van waterstralen te verspreiden, vlucht ten de stakers op de daken van het fa brieksgebouw, vanwaar zij met leege flesschen de politiebeambten bekogelden. KINDERROOF IN AMERIKA. Lyk van den ontvoerden Charles Mattson gevonden. De crimineele politie van Snohomish meldde gisteren, dat zij het lyk gevonden had van een knaap, wiens trekken groote gelijkenis vertoonden met die van den on langs ontvoerden Charles Mattson. Het lyk is intusschen geïdentificeerd en gebleken is, dat men hier inderdaad te doen heeft met het stoffelijk overschot van den verdwenen Charles Mattson. De schedel van den jongen was zwaar gekwetst door een slag of door een revol verkogel. Overigens vertoonde het lyk geen verwondingen. Op de plaats, waar het lichaam werd gevonden, waren geen bloedsporen te zien, waaruit te concludeeren viel, dat de moord elders was gepleegd en het lijk per auto vervoerd. Een nader onderzoek bracht versche autosporen aan het licht, welke van den hoofdweg afweken en leidden naar de vindplaats van het lichaam. Het lijk werd gevonden door een jongen, die op konijnenjacht was. totuur vóór zoruopgang rijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplkhten ah attentiesein DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De positie van de postvliegtuigen was gisteravond: Perkoetoet (uitr.) te Singa pore; Djalak (uitr.) te Basra; Kwak (thuisr.) te Jodphur. DE NACHTEGAAL NAAR INDIE. Morgen 13 Januari a.s. zal het K.L.M- vliegtuig „Nachtegaal" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren G. M. H. Frijns (gezag voerder), J. J. Mulder (2de bestuurder), B. Prins (werktuigkundige), S. v. d. Molen radiotelegrafist) De post voor dit toestel moet uiterlijk vanavond te Amsterdam zijn. VLIEGTUIG VERMIST. Aan boord bevinden zich negen personen. Men heeft niets meer vernomen omtrent een vliegtuig, dat Maandag van Mexico naar Merida vertrokken was en waarvan men het spoor is bijster geraakt in de buurt van Minatitlan (Vera Cruz). Aan boord van het toestel bebinden zich twee bestuurders en een radiotelegrafist, alle drie Mexicanen, en zes passagiers, van Engelsche, Amerikaansche en Zweedsche nationaliteit. (Ongecorrigeerd.) Overweldigende belangstelling te Den Helder. De belangstelling, welke er getoond is voor het vertrek van Hr. Mr. „De Ruyter", stelt wel al het vorige, wat men op dit gebied heeft meegemaakt, in de schaduw. Reeds vroeg in den morgen viel er in Neerland's eerste marinestad een bedrij vigheid te bespeuren, welke op een be langrijke gebeurtenis wees. De treinen brachten een zeer groot aantal belangstel lenden aan, waarvan wi;' er verscheidenen zagen, wier revers getooid waren met marine-eereteekenen. Te ruim half twaalf kwam schout-bij- nacht J. J. Dikkers, vergezeld van den adjudant van den marine-ommandant, luitenant ter zee eerste klasse I. W. Rei- nierse, aan boord van de „De Ruyter", aan de valreep verwelkomd door kolonel van Dinsdag 12 Januari 1937. OPGAVE VAN NOOROHOL1 ANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatst* k. .30-2.45 IOOi/ib 10U% 21»/* Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 Nederl. 1934 1001/, 4 Ned-lndië 1934 100%, 5)4 Duitschl. '30 m verkl. 2l»/s BANK-1NS1&LL1NGEN. Amslerd Bank150 Handel Mij. Cert. v. 250 182'/4 Koloniale Bank79 Ned Ind. Handelsbank 156 INDUSTR. OND. BlNNENL. Alg Kunstzijde Unie 497/1, Calvé Ueltt Cert. 92i/s Nederl. Ford244 Philips Gloeil. Gem. Bezit 32d% Unilever 173*/s INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting 71 Anaconda 42% Bethleh Steel57«/16 Cities Service 3%g Kennecott Copper 47'-ylt Republic Steel22'% Standard Brands 12»/j. Steel comm.60' lfc U S. Leather 5% CULTUUR MAATSCH. H. V. A490% Java Cultuur23a Ned. Ind. Suiker Unie. 1733/4 Vorstenlanden40% Dito actions 26 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. 168»/4 Redjang Lebong 202 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 342 Kon Petr. 4207/8 Perlak 95»/, Phillips Oil 38 Shell Union21'»/,b Tide Water 16%* RUBBERS. Amsterd. Rubber 315»/. Deli Bat. Rubber 194 Hessa Rubber 20.»/4 Oostkust 76 Serbadjadi182»/, Interc. Rubber 4 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 124 Scheepvaart Unie 118 TABAKKEN. Deli Batavia 255'/, Oude Deli319 Senembah285»/4 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54 Southern Pacific 34'/, Southern Railw. Cert. 19% Union Pacific 97 Canadian Pac, 11% §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaitn. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 184 84»/,-5 159 49%-% 91»/, 241»/, 324J-5J 173,-4 71V4 42</4-V. 57 "/|8 3»/*-'/i« 47'/,-% 22i-Vu 12'/,, 60-s/i« 5'%6-Ó 502-3 25' -8 185-6 42»/, 28 166 200 390»/, 4191-20 98»/,-9 38% 21'/ie-| 16-'/,, 313*/4-4 195-6»/, 204% 77% 1794-8J 4%, 125-'/, 119J-20 255-% 322%-3 288»/, 54 34% 19% H'/ie-l OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parys Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag Vorige koers: 1.82»/, 8.96 x 73.50 8.52% 30.81 41.94 40.05 46 22% 45.07 X 9.62% 6.39 X Heden: 1.82»/, 8.97% 73.50 8.53*/* 30.81 41.95 40.10 46.27 X 45.10 A. C. van de Sande Lacoste, commandant van het schip. Aanstonds wordt den op varenden het sein: „verzamelen op het achterdek" gegeven, welk bevel vlot wordt uitgevoerd. Als de équipage op het ach terdek vereenigd is, spreekt schout-bij nacht Dikkers in haar midden en zegt, dat hij afscheid komt nemen namens den marine-commandant, den vice-admiraal T. L. Kruys, die door ziekte verhinderd is persoonlijk „goede reis" te komen wen- shen. De schout-bij-nacht spreekt dan allereerst een persoonlijk woord tot de opvarenden. Houdt het weerzien voor oogen, zegt hij, en zorgt er voor, voor zoo ver dat van u afhangt, dat het een geluk kig weerzien zal zijn. Spr. wijst den opvarenden op het groot- sche staal van plichtsbesef van admiraal de Ruyter en hoopt, dat, als het eens noodig mocht zijn, men daarnaar zal handelen. De omstandigheden zyn thans gewijzigd. Gij dient op een goed schip, op een volwaardigen kruiser. Gij allen zyt er trotsch op, daarop geplaatst te zijn. Zorg er voor, dat bij allen één geheel vormt en dat het geheel vol komen sluit. Doet uw plicht tot heil van ons vorstenhuis en van ons land. Leve de Ko ningin. Met ~de pet in de hand brachten allen een driewerf „Hoezee" uit, waarna schout-by- nacht Dikkers den officieren en den chef d'équipage voor onderofficieren en minderen een goede reis toewenschte. De belangstelling bleek vooral tegen twaalf uur enorm te zijn, duizenden hebben zich opgesteld op de wit beijzelde steigers van het wierhoofd en langs den geheelen zeedyk. Eyen over twaalven verlaat de schout-bij nacht hét schip. Nauwelijks is deze van de valreep gestapt, of daar donderen elf scho ten. Het is nu bijna tijd. Uit nagenoeg al'e patrijspoorten gluren de koppen der ma trozen naar buiten: met oolijke snuiten, de meesten met paarse wangen en roode neu zen van de Nieuwediepsche koude. Het is aan boord een drukte van belang. Alles gaat nu „hurry up". Bootmans fluitjes snerpen op alle dekken. Trossen wor den opgeschort Danhet is enkele minu ten over half één. Daar wordt gefloten: een paar signalen klinken en met een plons val len de uithouwers in het water. Tegelijker tijd worden de laatste verbindingen met den wal verbroken en meteen is er ook bewe ging in het schip. Langzaam, statig drijft het naar het midden van de haven, gehou den door de twee sleepbooten, een voor en een achter. De duizenden trachten mee te loopen, maar het is onmogelijk. Het is een compacte menschenmassa, die zich thans uit op een buitengewoon enthousiaste wijze. Overal gaan de petten de hoogte in. Overal roept men den vertrekkenden een laatste vaarwel toe. De marinejpipel, onder leiding van den kapelmeester L. L. Leistikov, speelt het Wilhelmus. Het is een zeer plech tig moment, de klanken van de nationale hymne nu te hooren, als daar een kruiser, onze „De Ruyter" wegvaart. Stram staat al les in het gelid aan stuurboord en als de marinekapel een paar marschen inzet, als eerste waarvan het „In een blauw geruiten kiel", dan wendt de kruiser zyn neus zee waarts en vangt de reis aan GERECHTELIJK ONDERZOEK NAAR DE RAMP VAN DE „LIJSTER". By het gerechtelijk onderzoek naar de ramp van het K.L.M.-vliegtuig „Lijster" op Croydon, 9 December van het vorig jaar, is de jury tot de conclusie gekomen, dat de ramp te wijten is aan het kwijtraken van de richting door den piloot tengevolge van den dichten mist. De jury voegde hieraan met klem de aan beveling toe, dat in het vervolg de beslissing of een vliegtuig bij slecht zicht zal vertrek ken of niet, niet zal worden overgelaten aan den piloot, doch aan de officieel hiertoe aan gewezen autoriteiten van het vliegveld. KIND DOODGEREDEN. Vanochtend te elf uur is te Haaren nabij Oisterwijk, een vrachtauto op een groep schoolkinderen ingereden. Het negenjarige dochtertje van de familie W. Verstijnen te Haaren kwam onder de wielen terecht en werd vrywel op slag gedood. Ook het twee lingzusje van het kind werd door den wagen gegrepen, doch werd slechts licht gewond. Tegen den bestuurder van de auto is proces-verbaal opgemaakt. De groentehandel maakte van 4 tot 9 Januari een wispelturige week door. Niet dat er zulk een aanvoer was dat men het met kan bekyken dat is in dezen stilien tijd uitgesloten doch geen uur ia de prjja constant. Och, wat maakt het eigenlijk uit, de handel is toch dood merkt men op en dat is wat de aanvoer naar het buitenland betreft inderdaad waar, doch alle beetjes helpen en een kleine opleving geeft weet verheugde gezichten. En nu de prijzen. Over het generaal viel het mee, voor zoover le kw. Bloemkool, welke in kwaliteit afloopt, werd voor le s. 6—8.50 betaald, voor 2e s. 2 4. Andijvie, welke middelmatig is, bracht 24.50 op. Kropsla gold 1— f 3.30. Boerekool (mooie kwaliteit) deed slechts 1.502,50. Gele kool 1,504, roode kool, idem, groene kool 2—4, alles per 100 stuks. Er was goede vraag naar knolselderie, welke 4—6.50 per 100 stuks opbracht. Spruiten werden in afwisselende kwaliteit aangevoerd en brachten 2—10 per 100 K.G. op. Witlof, min of meer los, was niet hoog in prys, nL 9—13 per 100 K.G. Bospeen bracht iets meer op, nL 3.50 t 6.50 per 100 bos. Vruchten bestonden in hoofdzaak uit 2e kw. tafelappelen en keu kenperen, welke beide duur waren, 16 22 per 100 K.G. De aanvoer van grove groente (stapelprrducten) was groot genoeg, doch over het generaal zijn de prijzen niet hoog, de noteering was: uien S 1.30—1.70, bieten 0.80—1.70, peen 1 1.10—1.60 en rapen 1.30—1.90 per 100 K.G. De niet- genoemde groente was of van geen beteeke- nis (zoodat vermelding achterwege blijft) of met onveranderde pryzen. UITVOER VAN KAAS NAAR NED.-INDIE. Het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage deelt mede: De uitvoer van kaas naar Nederlandsch- Indië bedroeg in de maand December 1936: 70.463 K.G., met een waarde van 31.186, waarvan Gouda-kaas 44.353 K.G. met een waarde van 20.074, en Edammerkaas 16.112 K.G. met een waarde van 6478. Tot ouderling bij de N. H. gem. te Heerhugowaard is benoemd de heer H. A. M. Wuis. Tot hulpprediker bij de geref. kerken te Middenmeer en Wieringerwerf is beroepen de heer D. Fijnvandraat, candidaat te Laren. Opvoering; in W ealiriee dialectdoor F.ntrée 1 0.90 (belaftfing Inbegfr.) Kaarten verkrijgbaar Boekh. v. d. Meulen en aan de zaal. ALKMAAR EN DE GRIEP EPIDEMIE. In verband met geruchten dat de griep epidemie in onze stad steeds meer slacht offers zou maken, en dat de ziektegeval len van ernstiger aard zouden worden, hebben wy ons hedenmorgen om inlich tingen gewend tot dokter Dijkhuizen, den directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst. De directeur deelde ons mede, dat hij al'eiminst den indruk heeft dat het aan tal griepgevallen hier ter stede toeneemt. Integendeel, het aantal daarmede in ver band staande gevallen, is, naar door de medici geconstateerd wordt, sterk afne mende, ook onder het gemeente-personeel en het personeel van diverse ondernemin gen, terwijl de griep van betrekkelijk onschuldigen aard is en geen ernstiger karakter krijgt. In het Stadsziekenhuis is tot dusver nog geen enkele patiunt voor een griep-geval opgenomen. JEUGDIGE BOEFJES. Door de politie zijn de daders opge spoord van de inbraak in de Ringers fabriek. Een tweetal knapen van 9 en 10 j..ar bleken de schuldigen te zijn. Zij had den zich te goed gedaan aan een aantal chocolade- en suiker-artikelen. DE VERKIEZING VAN DEN „DUBBELEN RAAD". Door de besturen van de verschillende kiesvereenigingen zijn voor de commissie, bedoeld in art. 158 der gemeentewet (de samenstelling van een dubbelen raad in verband met de grenswijziging tusschen Alkmaar en de gemeenten Heiloo en Oudorp) de volgende candidaten gesteld: K i e s k r in g I: A. Dijkers, Ph. M. Bos- scher, M. Coerts, J. G. KootKramer, S. J. A. Keesom, D. Geels en G. A. Verkade. Kieskring II: G. Zwart, F. H. Ringers, C. E. Slinger, P. A. G. Louws, F. Dekker, A. Haring en D C. J. v. Dijk. Kieskring III: Mej N. Carels, P. v. d. Borde, mr. P. Langeveld, G. Post, C. Couwen- hoven, W. J. D. Appel en J. M. Ranzijn. Aangezien slechts één candidatenlijst is ingediend, is een verkiezing overbodig en zullen bovengenoemden gekozen worden verklaard. KAPELAAN BENOEMD. In ons vorig nummer werd mededeeling gedaan van de benoeming van kapelaan de Nijs uit Heiloo tot kapelaan te Hoorn. Medegedeeld is dat dit door den deken van Hoorn is geschied, dit moet natuurlijk zyn door den bisschop van Haarlem. Tot kape laan te Heiloo is benoemd de heer C. J. van der Knaap, neomist. COMITÉ VOOR GEWETENSVRIJHEID. Rede van den heer H. Eikeboom. In de dancing der „Harmonie" is gister avond een openbare vergadering gehouden, uitgaande van het Alkmaarsche „Comité voor gewetensvrijheid". In zyn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen welkom, zijn spijt getuigend over de geringe opkomst. Spr. wees erop, dat in de zaal aanwezig waren de zoogen! „Marschmenschen". die opkwamen voor de dienstweigeraars die thans gevangen zitten en de „tippelaars" liepen daarom uit protest van Amsterdam naar Veenhuizen en terug. Zy allen droegen een sjerp, waarop geschil derd was „Dienstweigeraars vry". De avond werd ingeleid door mevr. Porte- gies, die allereerst een gedicht over den vrede declameerde van Henriëtte Roland Holst, waarna een oorlogsverhaal van A. M. de Jong werd voorgedragen, benevens een vredesgedicht van Adama van Scheltema. Hierna was het woord aan den spreker naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 12 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 786,2 m.M. te Kuopio in Finland. Laagste barometerstand 727,0 m.M. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 13 Januari: Matige tot zwakke oostelijke tot zuidelijke wind; aanvankelijk helder tot licht bewolkt; later toenemende bewolking met kans op mist; droog weer; lichte vorst des nachts; overdag temperatuur om het vriespunt. Buitenlandsch weeroverzlcht. Doorgaand vriezend weer niet te verwachten. Het gebied van hoogen luchtdruk nam in Finland nog in beteekenis toe. Het maxi mum boven centraal-Europa nam daarente gen af, terwyl aldaar ook de bewolking toe nam en plaatselijk mist voorkomt. De diepe depressies blijven ver in het noordwesten en trekken langs de oostkust van Groenland naar de Poolzee. Secundairen brengen regen tot aan de westkust van Engeland en een zeer warme luchtstroom uit het zuiden strijkt over de Golf van Biscaye, het Kanaal, de Britsche eilanden en de Noorsche zee. Tot ver binnen den Poolcirkel is de tempe ratuur hoog en op Spitsbergen vriest het niet meer dan twee graden. In noord- Zweden nam de vorst weer af tot matig en in geheel Zweden is op enkele uitzonderin gen na, de lucht betrokken. Het gebied van matige vorst in centraal-Europa breidt zich een weinig uit, ir Polen nam de vorst toe tot matig en is de lucht eveneens betrok ken. In het westen van het vasteland blijft de temperatuur eveneens hoog met groote droogte. Op het vasteland viel nergens neer slag. In de kustlanden blijft de vorst onbe- teekenend. Aanvankelijk is nog weinig ver andering in den toestand te voorzien. LICHT OPt Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en alle andere voertuigen van 16.41 uur tot 7.36 uur licht op. van dezen avond, den heer H. Eikeboom. Spr. schetste allereerst hoe een dienst weigeraar in de Ver Staten gefolterd is, toen deze weigerde de militaire uniform aan te trekken. In dit verband bracht spr. in herinnering, hoe de in de zaal aanwezige „tippelaars" als misdadigers van gemeente tot gemeente door politie begeleid werden alsof zij staatsgevaarlijke personen zijn en de directe oorzaak zouden zijn van een naderenden oorlog. Dat er een oorlog zal komen, daar van is spr. overtuigd en deze is dan ook het logische gevolg van het geweidsverdrag van Versailles". Iedereen in de wereld is reeds vertrouwd gemaakt met de oorlogsgedachte en bet ergste is nog. dat men er in berust. Reeds in 1921 wees Bart de Ligt in zijn bekende brochure op de lauwheid, waarmee de massa in een oorlogspsychose wordt ge bracht Hoe onverschillig is men niet aan de ge beurtenissen in Abessinië en Spanje voorbij gegaan. Men wil eenvoudig niet begrijpen, dat er ook heden ten dage groote militaire machten bezig zyn een gifgas-oorlog te ont ketenen. Nadat spr. uitvoerig was ingegaan op de Internationale spanningen, waarin wü thans leven en gewezen h»d, hoe alom om ons heen de toestanden zich toespitsen, kwam hij tot zyn eigenlijke betoog, ni. hoe staat de rev.-anti-militariat daar tegenover? De duizenden en duizenden anti-militaris ten hebben alleen tot taak met zichzelf uit te maken of zij dienstplicht kunnen aan vaarden of niet. Het gaat erom, kan men den dienstplicht met zijn geweten overeen bren gen, ja of nee en wanneer het geweten ons *egt: „Wij kunnen niet en wij willen niet", dan mogen wy ook niet de uniform aan vaarden. En waarom is er ten deze geen gewetens vrijheid in ons land? Waarom wordt men gestraft met 12 maanden kerkerstraf, als men doet, wat zyn geweten hem ingeeft? Spr. ziet het zoo, dat men „de vlucht in de uniformiteit" als iets gewoons is beschouwen en daartegen moet gewaakt en geprotesteerd worden. Als intermezzo werd een gramofoonplaat ten gehoore gebracht, waarop ds. Schermer- horn een woord van opwekking sprak tot de dienstweigeraars. Mevr. Portegies declameerde nog eenige oorlogsgedichten, o.m. van Martlen Bever sluis. Met woorden van dank aan de medewer kenden werd deze byeenkomst gesloten. HOTEL „BRITTANJE" EXIT! Het voormalige hotel „Brittanja" in de neiminalaan, door zijn gezellige ligging gezocht en jarenlang als zitje" in den zomerachen Hout bekend, valt momenteel onder aloopershanden. Een idyllische „pleisterplaats" «ven hel Alkrr'Mr'* centrum verdwijnt nelaas hier mede. Pogingen, het gebouw »n z n oude bestemming tot nieuwen luister te brengen konden niet verwezenlijkt wor- hnn,J00d,t de bijkomende P-01"1 al» Douwterrein verkaveld zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2