t d^bladvoor alkmaar en omstreken. 'r*- ;;2:n- malaga dooropstandelingen gebombardeerd. De" Courant wordt ELKEN AVOND hrk i De algemeen© toestand. 1937 Woensdag 13 Januari De Spaansche revolutie 139e Jaargang Aantal dooden zou 300 bedragen groote schade aangericht. Tegenaanval der regeerings- troepen bij Madrid. Trotzky's aanwezigheid veroorzaakt betoogingen. Nieuw massa-proces te Wuppertal. Ultimatum aan opstandigen generaal Yang Hoe Tsjen. Finsch schip in storm vergaan. Het prinselijk paar te veel lastig gevallen! Poolsche regeering stelt nu villa ter beschikking. Dr. J. Brouwer teValencia gearresteerd. Aardverschuivingen op Oost-Java. Vele dooden tengevolge van zwaren regenval. ALKMAARSCH bi> U-N ,Mr Astt franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit twee rv. wee b,aden- Directeurs C KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Alkmaar, 13 Januari. De Marokkaansche kwestie is Uit de wereld, althans officieel. Want Hitier heeft aan den Franschen ambassadeur in Berlijn verklaard, dat hij Spaansch-Marokko zal ontzien en dat er geen Duitache troepen in dit deel van Afrika gelegerd zijn. En Spanje heeft toegezegd, dat er in Marokko geen georganiseerde troepen gelegerd zullen worden. Dat is allemaal heel mooi en Frankrijk ■telt zich met deze verklaringen tevreden, ofschoon het natuurlijk opmerkingen had kunnen maken over de burgerlijke bezet ting van Marokko door de Duitschers en over andere dan georganiseerde troepen. Het eerste is niet te ontkennen, want dat Duitache ingenieurs werkzaam zijn in Ma rokko en daar den bodem voor de industrie veroveren, is waar. En wat het tweede betreft het is de vraag, wat de Sapansche regeering verstaat onder georganiseerde troepen. Dat Frankrijk echter genoegen neemt met de verklaringen, bewijst dat men geen oorlog wenscht en dat men nog altijd hoopt op een vreedzame oplossing van de vele ernstige geschillen. En dat is misschien wel het allervoor naamste van de geheele Marokkaansche geschiedenis. De Deutsche diplomatisch politische Kor- respondenz acht de geruststellende verkla ring van Hi tl er nopens Duitschland's be doelingen in Marokko en het Fransche ant woord daarop verheugend. Het is zeker, dat de over groote meerderheid van het Fran sche volk, evenals Duitschland, niets liever wenscht dan dat er tusschen de beide lan den een oprechte vrede zal bestaan. Het is in het licht van dit groote doel echter niet goed te keuren, dat tegelijkertijd andere doeleinden worden nagestreefd, waardoor tusschen de beide landen wantrouwen ge zaaid wordt. Duitschland h*eft nooit een gebrek aan goeden wil gehad, zelfs niet in die situaties, waarin het toonen van goeden wil veel van het land moest eischen. Er zou reeds veel gewonnen zijn, als in de toekomst in Frankrijk een dergelijke geest heerschte en wanneer dit land voorzorgsmaatregelen trof, waardoor de storende factoren, die bepaalde kringen en krachten tusschen beide willen stellen, onmiddellijk beantwoord kunnen worden. Het Berliner Tageblatt schrijft onder ^Het getuigt voor de groote vredelievend heid van den rijkskanselier, dat hij. zonder te letten op de ongebreidelde lastercam pagne der Fransche pers tegen Duitschland, niet geaarzeld heeft opnieuw te betoogen, «lat de door Duitschland gevolgde koers niet in het minst aanleiding kan geven tot de zonderlinge onderstelling, die men geuit beeft De Fransche regeering heeft door baar verklaring getoond zich bewust te zijn van Kaar verantwoordelijkheid". De Deutsche Allgemeine Zeitung hoopt, dat de atmosfeer door de verklaringen van Hitier en Pon eet werkelijk gezuiverd zal worden. Er is nog niet» bereikt aldus dit blad met een uiterlijke kalmeering van de Fransche zenuwen. Men moet verwach ten, dat Frankrijk maatregelen zal nemen om te voorkomen, dat de Europeesche vrede nogmaals op een dergelijke wijze in gevaar wordt gebracht Hoe sneller het spook van Marokko verdwijnt, des te beter voor ons allen. Volgens de Berliner Lokal Anzeiger schijnt de vredespolitiek ven Duitschland te Parijs nog steeds niet voldoende bekend te zijn. De crisis, die naar men kan hopen, thans haar hoogtepunt voorbij is, kan dit goede gevolg hebben, dat men in het vervolg in Frankrijk iets zorgvuldiger met de Duitsche vraagstukken omspringt Wij moetan hier nog even stilstaan bü het Britache vrywilligersverbod. De Manchester Guardian toont zich n.L weinig ingenomen mat hat feit dat de Engelsche regeering verklaard heeft, dat de toreign Enlistment Act van toepassing is op Spaansche vrijwil ligers De wettelijke juistheid, aldus het blad, is twijfelachtig; de onbillijkheid en het weinig geslaagde optreden staan buiten Het blad vraagt wat het voor zin heeft om •en voorbeeld te wülen stellen. Wel zijn een paar honderd Engelschen haar Spanje ge gaan om aan regeeringszyde aan den strijd deel te nemen, maar zij hebben geen mili tair. waarde en zij worden niet gesteund door Brttsche munitie of wapenen. Alles wat de regeering doet, is een paar men- schen beletten te vechten voor een zaak, waarin zij heilig gelooven. Het blad meent, dat er geen enkele reden is. waarom hier van en groote moreele invloed zou uit gaan Het wijst hierbij op het scherp toege paste embargo op wapens, dat eveneens zonder invloed is gebleven. D. Manchester Guardian is van mtening. dat da maatregel minder tegenstand zou Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. Malaga is Maandag uit de lucht en van zee gebombardeerd met een felheid als deze havenstad sedert het uitbreken van den burgeroorlog nog niet heeft leeren kennen. De aangerichte schade is aanzien lijk en de eerste ramingen stelden het aantal dooden op 300. Het Deensche s.s. „Signe" en het Noor- sche „Saga", die langs de kade gemeerd lagen, toen zes vliegtuigen der opstande lingen ruim 100 brandbommen over de geheele stad uitwierpen met een groote snelheid, terwijl tegelijkertijd twee op standelingenkruisers uit zee 200 schoten op de stad losten, stoomden in allerijl op naar Gibraltar om daar de wijk te nemen. Een aantal leden der bemanningen heeft lichte verwondingen opgeloopen. Offensief tegen Malaga duurt voort. Uit de buurt van San Roque en Guadia- ro heeft men hevig kanongebulder ge hoord, war ruit men concludeert dat het offensief der opstandelingen tegen Malaga voortduurt. De geruchten dat Estepona door de op standelingen is ingenomen, zijn tegenge sproken door de autoriteiten te Algeciras, die voorts verklaarden dat het voor het oogenblik geenzins in de bedoeling ligt, een aanval op Estepona te ontketenen. De toestand aan het Madrileen- sche front. De belegering van Madrid door de op standelingen heeft wederom een stilstand ervaren. De stellingen zijn weer gestabi liseerd hetgeen veroorlooft balans op te maken. De voorposten der opstandelingen zijn opgesteld in een cirkelboog van on geveer 135 graden, welke loopt van ae zuidzijde van Madrid tot het noordwesten. Teneinde hun positie ten noordwesten, welke tot in het midden van de universi- teitswjjk dringt, te verdedigen, zijn de troepen van generaal Franco de Manza- nares overgetrokken, we.ken stroom zij slechts over een lengte van eenige honder den meters in handen 'ïebben. De hoofd stad heeft een omtrek van ongeveer 20 K.M. en over ongeveer 8 K.M. daarvan staat Madrid in contact met de opstandige troepen. hebben ontmoet, indien zij afhankelijk was gemaakt van soortgelijke maatregelen in de andere landen. Het blad wijst in dit verband op Frankrijk en meent, dat het ook juister geweest zou zijn deze materie, gelijk™"' Frankrijk, bij een afzonderlijke wet, sluitend op Spanje betrekking hebbend, feseICQ» Het blad is er niet over te spreken, dat de regeering aan het Foreign Office heeft toegestaan zyn voor bestrijding vatbare in terpretatie te doen gelden. De wet immers is bedoeld als een regel voor het gedrag van Britsche staatsburgers gedurende een oorlog tusschen vreemde landen waarmede Engeland in vrede is. De artikelen vier en Af spreken duidelijk van het in de weermacht van een vreemd land, dat met een ander land in strijd is. In eemge ^vallen had de veroordeeling r^fbetr'ekking op artikel elf, dat het uit rusten van militaire expedities zonder toe- "VdSf^werker van h,. b.ad acht drie mogelijkheden aanwezig. De eerste acht arie m e belligerenten erkend worden hetgeen de opstandelingen tot staat zou promoveeren ta den Deze oplossing is ecnier ^Een tweede oplossing is het indienen van een wet om de bepalingen van de Foreign Enlistment Act op dit geval van toepassing teDe°ednerZden oplossing is te vertrouwen op den Britschen rechter en te hopen dat deze de wet van toepassing zal verklaren. Intusschen meldt Havas nog uit Londen, daf TlZ* Partti over dit punt een ver kering heeft gepubliceerd, waarin zy o.m. dat waar Londen de regeering te Bur- - erkend, het niet zeke- is, dat zij die zich by in uit te gos niet heeft erkend, het niet zeur is aai rij die zich bij de rqgeeringsstrydkrachten voegen beschouwd kunnen worden als een vreemden staat te helpen, die met een deren staat in strijd is. an- Het moreel der Madrileenen is niet ge wijzigd. In hun hart zijr zij misschien be rustend, maar toch zeer sterk. Zondag hebben de bewoners der hoofdstad, profi- teerende van de ingetreden kalmte, een bezoek gebracht aan de in den loop van de week verwoeste wijken. Zij gaven echter niet op hevige wijze uiting aan hun ver ontwaardiging. De verdedigers der hoofd stad zijn allen doordrongen van dien even- wichtigen geest, die de K.acht van den weerstand uitmaakt en die Madrid in staat stelt te leven in de vuurlinie. Tegenoffensief der regeerings- troepen heeft succes. Eens te meer zijn de troepen van gene raal Franco voor de poorten van Madrid tot stand gebracht Het Maandag door de regeerings troepen ingezette offensief heeft het front in beweging gebracht. De op- marsch der opstandelingen is zonder twij fel te snel geweest. Bij den tegenaanval vielen de regee- ringstroepen den vermoeiden en verzwak ten rechtschen op het lijf, die geen tijd hadden gehad de veroverde stellingen te consolideeren. In den flank aangevallen moesten de opstandelingen van het terrein wijken, waarbij zy veel materiaal achter lieten. De regeerir.gsuoecen zyn Maandag tweemaal tot den aanval overgegaan. Hun strijdmacht was beperkt doch zij werd ge steund door een twaalftal tanks. De hef tigste aanval had plaats in den ochtend in de richting van Las Rosas. De artillerie van de opstandelingen vuurde een uur lang onafgebroken op de aanvallers, ae infanterie van de opstandelingen bleef in zyn stellingen. Vier tanks werden buiten gevecht gesteld, negen slaagden erin ie voorposten der opstandelingen te passee- ren, doch slechts vijf konden weer terug- keeren. De tweede aanval was gericht tegen Maja da Honda. De strijd was kort doch bloedig en bracht geen verandering in de frontlijnen. Het commando van de op standelingen beschouwt deze aanvallen als een „reactie zonder hoop, alleen met het doel den strijdgeest wakker te houden bij de regeeringstroepen, die gedemorali seerd zijn door de herhaalde nederlagen." Dikke mist en koude belemmeren de krijgsverrichtingen. Eer dikke mist en een zeer hevige koude n aken heien iedere krijgsverrichting on mogelijk. In den sector van Las Rosas is het niet temin tot kleine gevechten gekomen. Bij Val de Morillo en ten westen van Las Rosas is de artillerie nog in actie ge komen. Acht arrestaties. Tijdens een communistische betooging te gen Trotzky zijn acht personen gearresteerd, die evenwel direct weer werden losgelaten, nadat de commissaris van politie hun een ernstige vermaning had gegeven. De ongeveer 500 betoogers waren bijna al len kinderen van 14 tot 16 jaar met hun on derwijzers. Morgen zal een groote betooging worden gehouden, waaraan schoolmeesters en spoor wegpersoneel zullen deelnemen. Zeven gewonden. De communisten hebben op het Santo Domingoplein en aangrenzende straten ge demonstreerd tegen Trotzky. Een zestigtal manschappen der motorpolitie en een hon derdtal agenten te voet, hebben charges uit gevoerd. Zeven personen werden gewond, terwijl een groot aantal betoogers werd ge arresteerd. Verklaring der communistische partij. De communistische party heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij er op wijst, dat Trotzky reeds de beloften, welke hy heeft gedaan, zich van alle politieke activi teit te zullen onthouden, heeft geschonden door de Sovjet-regeering te beschimpen. Hieraan voegt men de verklaring toe, dat men niet zal ophouden de uitzetting van Trotzky te eischen en dat de communisten door een energieke actie zullen weten te verhinderen, dat Trotzky in het openbaar een politieke activiteit zal kunnen ont plooien. Joden krijgen de schuld van lage loonen en langere werktijden. Een bijzondere correspondent van de Londensche „Daily Herald" bericht, dat Vrijdag a.s. een nieuw massa-proces zal beginnen te Wuppertal, waar een jaar geleden een zeshonderdtal socialisten terechtstonden wegens hoogverraad. De beklaagden zijn thans allen joden en de bedoeling van het proces is te bewijzen, dat de joden de schuld zijn van de lage loonen en lange werktijden, welke nog heerschen in het industrie-gebied. Men hoopt op deze wijze de ontevredenheid van de bevolking in anti-semietische banen te leiden inplaats van in anti-nationaal-socia- listische. De beklaagden zijn allen lid geweest van plaatselijke democratische organisaties en de beschuldiging is „hoogverraad". O.a. worden zij beschuldigd gelden te hebben verzameld voor de verdediging van socialistische gevangenen in verscheidene processen. Zes van de beklaagden worden op het oogenblik in het hospitaal verpleegd en zul len het proces niet kunnen bijwonen. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Herald" ten aanzien van dit bericht, dat het jammer is, dat de betuigingen van Hitier van zijn verlangen naar vrede samenvallen met dit proces. De Führer verklaart boven alles te ver langen, dat Duitschland eerlijk wordt be oordeeld, doch een nieuwe demonstratie van de nationaal-socialistische justitie, zooals deze tot uiting komt in de massa-processen zal Duitschland geen goeden naam bezor gen. Daden spreken luider dan woorden, het Wuppertal-proces geeft de Duitsche leiders de gelegenheid te toonen, dat zjj nog niet alle menschelijkheid hebben verloren. De toestand in China De centrale regeering heeft een ultimatum gericht aan den opstandigen generaal Yang Hoe Tsjen, waarin zij hem sommeert zijn troepen uit Sianfoe te doen terugtrekken naar bepaalde punten. Hieraan gevolg gevende heeft Yang Hoe Tsjen zijn hoofdkwartier uit Sianfoe terug getrokken en gevestigd in Lintoeng op eeni ge kilometers afstand. De troepen van Tsjang Sjoe Liang hebben echter gewei gerd Yang Hoe Tsjen als hun chef te erken nen en blijven Sianfoe bezet houden. Hoop op vreedzame regeling. De militaire maatregelen der regeering hebben geen einde gemaakt aan de hoop op een vreedzame regeling van het conflict in Sjensi, zooals die bepleit wordt door zekere kringen in Nanking. De gouverneur van Kafisoe heeft zijn medewerking toegezegd aan den minister van oorlog en de opstandi ge generaal Yang Hoe Tsjen, die thans op niet meer dan zijn eigen strijdkrachten aan gewezen is, zou men tot capituleeren kun nen brengen. Een beslissing van Tsjang Kai Sjek, die zich op het oogenblik te Feng Kjoe bevindt, kan niet uitblijven. Waarschijnlijk 31 slachtoffers. In Depentland Firth is het vermoede lijk Finsche, vijfduizend ton metende motorschip Johanna Thordan op zijn eerste reis naar New-York naar Hel- singfors gestrand. Het schip strandde tijdens den storm. Een reddingsboot wist South Ronaldshay te be reiken met zeven leden der bemanning en twee dooden. De andere opvarenden zouden zyn verdronken. Een tweede reddingsboot met 25 man wordt vermist. Men vreest dat 31 personen om het leven zijn gekomen bij den scheepsramp met de Johanna Thordan. Een reddingsboot met 22 mannen, twee vrouwen en twee kinderen is niet teruggevonden. Men vreest, dat de boot gezonken is en dat alle opvarenden zijn verdronken, omdat alle nasporingen op de woelige zee vruchteloos zijn geweest. Een tweede reddingsboot, waarin de kapitein en dertien leden der bemanning zaten werd kapotgeslagen op de rotsen. Acht der opva renden konden echtei de kust bereiken. De zes anderen verdronken. Uit Krynica in Polen wordt ge meld, dat de Poolsche regeering aan H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard, die al daar als graaf en gravin van Sterrenberg hun intrek hebben genomen in hotel „Patria", voor hun verder verblijf de particuliere villa te Krynica, welke de Pool sche staatspresident en maar schalk Smigly Rydz ook reeds hebben bewoond, heeft aange boden. Deze villa is in een afgesloten park gelegen. Men acht het zeer wel mogelijk, dat H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard reeds vandaag deze villa zullen betrek ken. De Poolsche regeering wil voor komen, dat ons prinselijk paar, welks incognito niet langer be waard kon blijven, overlast zou ondervinden van film-operateurs en journalisten en als gevolg daarvan niet ten volle van zijn wittebroodsweken zou kunnen genieten. Naar thans bekend is geworden, te een dezer dagen de Nederlandsche publicist dr. J. Brouwer (bekend door zijn Spaansche brieven in de N. R. C.) op beschuldiging van spionnage te Valencia gearresteerd en naar Ma drid overgebracht. De Spaansche regee ring is bij onderzoek gebleken, dat deze gevangenneming is geschied op grond van valsche geruchten. By besluit van den oppersten verde- digingsraad van Madrid is dr. Brouwer op transport gesteld naar Valencia, vanwaar hij op eigen gelegenheid naar ons land kan vertrekken. Men meldt d.d. 13 Jan. uit Buitenzorg: Officiëel wordt gemeld, dat tenge volge van zware regens in het district Kalisat (Oost-Java) in de Dessa's Ardjasa, Rowohsarie en Randoenga- goeng, aardschuivingen hebben plaats gegrepen, waarbij vermoedelijk 21 menschen zijn omgekomen. Tien lijken zijn reeds geborgen. Van Bedadoeng wordt een zware overstroo ming gemeld, waarbij de weg Ardjasa- Kalisat gedeeltelijk is weggeslagen en waardoor het verkeer vermoedelijk ge durende langen tijd gestremd zal zijn. Het transpost naar Banjoewangi kan echter via Djember worden geleid. Ver schillende Sawah-complexen zijn over stroomd doch de uitgestrektheden zijn niet van grooten omvang. Hulpbehoevenden worden door het algemeen steuncomité voor Inheemsche behoeftigen gesteund. WINTER-VACANTIE OP DE RUSSISCHE SCHOLEN. Gisteren zijn in het geheele land de win- tervacanties der scholen beëindigd. Gedu rende deze vacantie werden de kinderen bezig gehouden in de clubs, parken en ijs banen, terwijl ter gelegenheid van de jaarwisseling carnavals werden georgani seerd. De bioscopen en theaters te Moskou gaven meer dan 600 voorstellingen, welke door tienduizenden kinderen werden bijge woond. In de clubs hielden bekende geleer den en kunstenaars lezingen voor de kinderen. Vele duizende kinderen brachten hun wintervacantie door in de rusthuizen en sanatoria in de omgeving van Moskou.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1