ASPIRIN Het groene oog van Baa-AI. .58itmenCand ZUIDSCHARWOUDE OUDKARSPEL 44 m- Pen' d. d'.tTJKfcrïr rmew- ST. MAARTENSBRUG BROEK OP LANGENDIJK CALLANTSOOG HEERHUGOWAARD BERGEN e „De Ruyter" naar Indië vertrokken. Eon ontzaglijke menigte woonde de afreis van den prachtigen kruiser bij. helpt snel en zeker w "4. ».1 Men schijnt zich hier i over de vervanging van den k, druk te hebben gemaakt. Do burenm«r<f?mee8ter Dinsdag zijn werkzaamhedenTt?"" meentehuis hervat. p et 8e* Gestolen rijwiel gevonden. a /r.n n.51tudagnummer vermeldden wij, dat ten nadeele van mevr. v. d. H. alhier, te Broek op Langendijk op den nationsj.n feestdag een fiets was gestolen. Naar wil thans vernemen is het karretje weer terug gevonden, nadat het een paar dagen zoek is geweest. Het stond ergens onbeheerd op een pad. SCHOORL Oranjefeest. Schoorl heeft Maandag zijn Oranje feest gehad. En het moet gezegd, of schoon een der laatste plaatsen waar dit feest was georganiseerd, 'twas lang niet een der minste De geheele gemeente, vooral de drie kommen, waren kwistig met dennengroen versierd, opgesmukt met oranje en nationale kleuren, terwijl uit zeer veel woningen de vlag was gestoken. Mede hadden eenige particulieren hun huis of poort versierd, zoodat dit in het winterzonnetje een prettigen aanblik gaf. Overdag was het kinderfeest. Te Katrijp, in het verenigingslokaal, waren de kinderen van de beide openbare scho len en die van de katholieke school bijeen. Z« hadden allereerst een welkomstwoord van burgemeester van Fridagh in ont vangst te nemen, waarna zij volop genoten van de goocheltoeren van den heer Mo- retti. Tevens werd door den heer Maars, hoofd der o. 1. school te Schoorl, met lan taarnplaatjes 't leven der laatste Oranje's in beeld weergegeven. Een aardig too- neelstukje. door enkele kinderen van de Groeter school weergegeven, vond aller bijval. In het gemeentelijk gymnastiek lokaal werd volop getracteerd. terwijl in den namiddag vóór dit gebouw twee boo- men door de schoolkinderen werden ge plant; een Juliana- en een Bernhardboom. In den avond was het overal feest. In Groet werden de prins en prinses met een fakkeloptocht ingehaald en hierna een vreugdevuur ontstoken. In Katrijp was het bal en cabaret, bij Huiberts te Groet werd bal gehouden, terwijl in Schoorl zelve ook de buurt commissie naast de feestcommissies het beste beentje had voorgezet. De drie café's waren smaakvol met groen, guirlandes en planten versierd, terwij in café Schuyt een geanimeerd bal- masqué werd gegeven. In het zaaltje van den heer Swaan vermaakte een accor deonspeler het publiek, en bij Timmerman was het mede zeer gezellig. Hier was een bonte avond in elkaar gezet. Deze werd aangevangen met een tweede vertooning van lantaarnplaatjes door den heer Maars, terwijl hierna een dubbel gemengd kwar tet een viertal mooie zangnummers liet hooren. Verder in het midden der zaal onder de tonen van een goed orkest, een dansje, afgewisseld door leuke aardige voordrachten, door den bekenden heer Jo de Leeuw, een der twee leden van het duo Wi-Jo. Tot laat in den nacht hoorde men overal in de café's de nationale lie deren in alle toonaarden en werd niet alleen geen enkele wanklank vernomen, doch was de toon op het gemeenschappe lijke feest buitengewoon prettig. De Schoorlsche winkeliers hadden veel werk van hun étalages gemaakt, en door een viertal dames werd beslist, wie wel het beste uit den hoek was gekomen. Slager Kuyper spande de kroon, doch ook d" étalage van den heer Leyden mocht er zijn. Deze kreeg den tweeden prijs. De Schoorlsche drogisterij van den heer de Leeuw kreeg een derden en mevr. Bekker den vierden prijs. Het gemaskerde bal bij den heer Schuyt werd door een drietal heeren critisch be zien, en deze bekroonden de onderstaande mededingers: 1. Enkelingen: hier werden de prijzen in volgorde toegekend aan: 1. Tirolerin; 2. Javaan; 3. dame in rococo; 4. fuifnummer; 5. Charlie Chaplin; 8. vlinder. 2. Paren: 1. Hollands vlag en Lippe's vlag; 2. haremdames; 3. boeren te paard; 4. wereldvrede; 5. heks en duivel en 6. pirette en pirot. 3. Groepen: 1. gymnastiekclub; S> voetbalclub en 3. hengelaars. OUDE NIEDORP Loop der bevolking over 1936. Geboren: 20 m. 16 vr; ingekomen: 19 m. 36 vr.; totaal 39 m. 52 vr. Overleden: 10 m. 7 vr.; vertrokken 43 m. 46 vr.; totaal 53 m. 53 vr. Bevolking op 31 Dec. 1935 746 m. 648 vr. totaal 1394. Meer afgegaan dan bijgekomen 14 nv 1 vr. totaal 15. Bevolking op 31 December 1936 732 m. 647 vr. totaal 1379. 1 kind werd levenloos aangegeven. He aantal huwelijken bedroeg 7. Loop der bevolking gedurende het jaar 1936. Bevolking op 31 De. 1935: 948 m., 846 vr., tot 1794. Geboren 17 m., 16 vr tot. 33; gevestigd 23 m., 34 vr., tot. 57 Samen 40 m.. 50 vr., tot. 90 Overleden: 9 m., 11 vr., totaal 20, ver trokken 39 m., 38 vr., tot. 77. Samen 48 847 vr., totaal 1787. Levenloos aangegeven: 1. Huwelijken 11. Maandagavond vergaderde de ■IdeeUng van de r. k. Staatsparty ten huue van d heer G. Oudhuis. Voorzitter was de Jac. Beentjes. «•Mo .f» toegetreden. waren ™Srtbm"re2l|tn,<'«.e^Zïlöl tt8e" d® Loerakker H-.arW ,Z"id^harwoude; 2 J. ?MU,°n Tot ieer De Kok uit Loosduinen 2 de heor Voor lid van het adviseerend college werd de heer Jac. Weel candidaat gesteld Teraardebestelling P. de Boer Ezn. we'rd^?6aS'T"6, alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer P. de Boer Ezn., in leven lid van den gemeenteraad van Zype hoofd band van het waterschap SÏÏ ÏÏS*"'v,n he' 7i7nmn^Waren ?P de be8raafplaats aanwe zig om den overledene de laatste eer te be- wyzen. o.m. waren tegenwoordig B. en W. van Zype en de secretaris dier gemeente, de eer j. A. de Boer, bestuursleden en secre taris van het Waterschap Zijpe en Hazepol- der en voorts tal van vrienden en kennissen van den overledene. Aan het graf werd gesproken door burge meester, mr. D. Breebaart, die waardeeren- de woorden wijdde aan de nagedachtenis van den overledene. Nog werd het woord gevoerd door ds. Vorstman uit Anna Pau- lowna, waarna namens de familie bedankt werd voor de belangstelling. Benoeming. In de plaats van den heer L. C. Baas, die benoemd is tot klerk ter secretarie te Bever- wyk, is door B. en W. der gemeente Broek op Langendijk benoemd tot ambtenaar ter secretarie de heer Jn. Slot P.A.Pz., volon tair ter secretarie, alhier. Een mooi werkverschaffings-object. Onder toezicht der Ned. Heide My. zal binnenkort een begin gemaakt worden met het uitdiepen in werkverschaffing van lien- ten, wikken en slooten langs het geheele dorp. Een seldiaam huwelijksfeest. Woensdag 13 Januari hoopt het echtpaar G. Bos-Voorthuijsen alhier den dag te her denken, waarop het vóór 55 jaar in het hu welijk trad. Zeer zeker zal het dit nog vrij krasse paar op den bewusten dag niet aan belangstelling ontbreken. Uitvoering H. U. G. O. Maandagavond hield dem uziekvereeni- ging H. U. G. O. haar 13e jaarvergadering in het lokaal van den heer Rus te Heer- Hugowaard. Bij de opening door den vice-voorzitter, den heer Lugtig, wees deze op de groote op komst der leden en sprak daarover zijn groote voldoening uit, als een bewijs van medeleven in het wel en wee der vereeni- ging. Door den secretaris werd hierna de absen tielijst voorgelezen van het repetitiebezoek, waarbij ontstellende cijfers naar voren kwam en er was zelfs één lid met 23 ver zuimen, wat niet in 't belang der vereeni- ging is en het betreffende lid werd gewezen op het laagste cijfer, n.L 1 en dat nog wel door buitengewone omstandigheden. De financiën werden door den penning meester toegelicht en daaruit bleek, dat de vereeniging in 1936 een achteruitgang had te boeken van f 130. Door den heer Mienes werden enkele vragen gesteld, welke door den penningmeester werden beantwoord. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het een succesvol jaar was ge weest op muzikaal gebied. Op het concours te Sloterdijk werden 3 prijzen behaald en te Rotterdam een eersten prijs. Het ^dental liet zich niet zoo optimistisch aanzien, was het hoogste aantal 53. thans waren er nog slechts 41, »lz°° een achteruitgang van 1Cm?'de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer Lugtig herkozen en een vaca- Tu/e werd aangevuld door de verkiezing St dXuT^t8deTw.s!ie in .11. de* ZU w». sene8<" w"om b<J"1U,ri'6"jB?lg!ndTb«prekta« concoursen *»niroverleg me! den directeur door het be- '1bÏ besloten om een By de ronavi» West-Frieschen Uh den weg zullen zyn geruimd. "V Ud 4'dcre"ttSTd"e pSs treden en niet herkiesbay was. Het Nieuw Schouwtooneel, leiders Ko Diik en Frits Bouwmeester speelt 21 Januari voor de leden van den Kunstkring Het Schouwspel" het bekende succes-stuk "charlotte" met Dogi Rugam in de hoofd- "ongetwyfeld zal men het in Bergen op prijs stellen, met dit aardige stuk kennis te kunnen maken. (Van onzen R.-redacteur). Onze groote admiraal de Ruyter heeft voor zyn laatste reis gezegd: „De Hee ren hebben my niet te verzoeken maar te bevelen. Waar de Heeren-Staten hun vlag aan mij hebben toevertrouwd, daar zal ik mijn plicht niet verzuimen" her innerde schout-by-nacht J. J. Dikken den opvarenden van den kruiser, die toen binnen luttele oogenblikken de verre reis naar de Indiën zou aanvan gen. En hij eindigde met de woorden „Doet Uw plicht tot heil van het Vor stenhuis en Vaderland. Leve de Konin gin!" waarmede alle hens, pet of muts in de hand, met een driewerf „Hoezee" instemden. Reeds vroeg bedrijvigheid. Al in de vroege ochtenduren klonken trompetsignalen cf snerpten bootsmansfluit jes door de ijle lucht. Matrozen putsten emmers water over het dek waarna een ver woede schrobpartij volgde waardoor het dek glom als een spiegel. De laatste toebereid selen werden getroffen om het schip in volle glorie te laten zien aan hen die over eenige uren aan boord zouden komen teneinde af scheid te nemen van vader, zoon of echtge noot voor wien de kruiser gedurende eenige maanden het eenige tehuis zou zijn. Een frissche Zuid-Oostenwind woei over het water. De zon rees langzaam aan een blauwneveligen hemel, waar geen wolkje zich vertoonde en alles tesaam beloofde het een prachtigen dag te zullen worden. Een paar visschersscheepjes voeren langzaam naar buiten het Marsdiep in, deels zeilend, deels gebruik makend van een hakkepof- fende motor. Texel was als een gele streep zichtbaar aan den horizon en gaf spoedig bewijzen van een algeheel ontwaakt zijn door het zenden van eenige watervliegtui gen van het Marinevliegkamp „de Mok" die laag cirkelden boven het grijze schip en soms neerstreken op de reede om daarna fullspeed te taxiën over het witschuimende water en weer ronkend het luchtruim te kiezen. Om half tien was het vlaggenparade aan boord De wacht kwam in het geweer op het achterdek en plechtig werd de nationale driekleur geheschen waarmede de dag officiëel begonnen was. Bezoek aan boord. Dadelijk hierna stroomde het vol aan boord! Van heinde en verre waren familie leden met treinen, bussen of door middel van particuliere wagens gearriveerd om afscheid te nemen van hen die eenige jaren het land In de Oost zouden moeten gaan dienen. Officieren en minderen begaven zich over de loopplank aan dek om hun collega's vaarwel te zeggen alvorens hun dienst aan den wal te beginnen. Bij de rai- ling een bootsman die met fluitsignalen het „Geeft acht" commandeerde als een officier het dek betrad en twee mariniers aan weerszijden van de plank, die onberispelijk dr vereischte eerbewijzen brachten. Stram presenteerden zy het geweer, vlot het ge weer aan den voet. Een gebaareen slag! Facteurs liepen af en aan om nog de laatste brieven en telegrammen aan boord te brengen en de laatste kisten werden aan boord gebracht terwijl an deren bezig waren de watertanks nog by te vullen. Rookwolken kronkelden omhoog uit den massieven en toch slan ken schoorsteen. De commandant, andere officieren en minderen waren aan boordhet schip was gereed voor de laatste inspectie. De dijk was overvol Niet alleen aan boord was het eivol, ook de dijk krioelde van menschen en de politie had het niet makkelijk een doorgang vry te houden voor de af- en aanrijdende voertui gen die verderop moesten parkeeren. Leer lingen van de Zeevaartschool toonden hun ne belangstelling voor hun marine-collega's terwijl uit den a^rd der zaak niet de mari- nemenschen mankeerden die maar eventjes vry van dienst waren. Stafmenschen van Polygoon en Profilti waren druk in de weer de microfoons op te stellen en de kabellei dingen uit te leggen, maar ook fotografen zoowel beroepsmenschen als amateurs vereeuwigden de drukte en het gejacht. Vroolijke deuntjes klonken op ten gehoore gebracht door vaardige harmonicaspelers en venters met afbeeldingen van het schip dat vertrekken zou, deden goede zaken. Allen van boord? Niet veel tijd werd den opvarenden ge geven afscheid te nemen van familie en kennissen, want precies om elf uur gaven drie dreunende fluitstooten het teeken aan de bezoekers om het schip te verlaten. Voor de inspectie moest alleen de bemanning aan boord en er viel nog het een en ander te regelen voor men tot in de puntjes klaar was. Langzaam schuifelde men voetje voor voetje weer van de loopplank, telkens wui vend en roepend en het duurde 'n geruimen tijd aleer ieder burger van boord was ge gaan waarna op den wal op een afstand verder afscheid genomen werd. Een detachement mariniers trad aan dek, de officieren groepeerden zich en ook de verdere bemanning bereidde zich op den komst van den schout-bij-nacht voor. De officier van piket stond bij den val reep. Even later een signaal en daar schiet de schout-bij-nachtvlag langs de vlaggelijn omhoog en waait hoog uit. Een rood-wit- blauwe vlag met in de roode baan twee witte sterren. Stram staat een ieder in de houding. De blauwe vertrekvlag waait van top. Dan het signaal „Voor den boeg"een toespraak van den schout-by-nacht. Een donderend „Hoezee" en onder het daverend geweld van dertien saluutschoten verliet hij het schip. De sleepbooten maken vast. Twee sleepbooten van Wijsmuller, die reeds eenigen tijd langszij hadden gelegen, maken zich gereed de trossen uit te brengen. De „meerrol" wordt geblazen, een ieder is op zijn post, het fluitje van den schipper gilt over het dek en even later hebben de booten verbinding gekregen. Inmiddels heeft een ieder zich naar het havenhoofd begeven waar de Marinekapel onder leiding van kapelmeester Leistikkow zich heeft opgesteld om het schip plechtig uitgeleide te doen. Het groote moment. Het oogenblik is aangebroken waarop de „De Ruyter" zich los heeft gemaakt van den vaderlandschen bodem. De trossen worden gevierd en langzaam trekken de sleep booten het slanke schip in de vaargeul en statig glijdt het schip weg. De geheele bemanning staat aangetreden aan stuurboord, onbeweeglijk in de houding voor het Wilhelmus dat wijd en gedragen klinkt over de wateren. Rustig vaart het schip voorbij het havenhoofd, langs het voormalige fort Harsens onder de daverende toejuichingen van een ieder en onder de vroolijke tonen van marinemarschen die de Marinekapel inmiddels heeft ingezet. Bui tengaats liggen een onderzeeër en een G- boot die den kruiser uitgeleide zullen doen. Ook daar aan boord is de bemanning aange treden. Even later is het schip buiten. Langzaam draaien de sleepbooten het ge vaarte dat flitst in de helschijnende zon. De schroeven draaien al, het water borrelt op onder den achtersteven. Sleeptrossen worden losgegooid, dan draaien de machtige schroe ven sneller en sneller. Het water spritst op tegen den boeg en weg glijdt het schip, ge ëscorteerd door de twee andere schepen, van de Noordelijke kusten van Nederland, warmere streken tegemoet. De „De Ruyter" is vertrokken GENERAAL-MAJOOR W. D. A. OPHORST f Oud-commandant van de stelling Amsterdam. Op 75-jarigen leeftijd is te Huis ter Hei de overleden de generaal-majoor b.d. W. D. A. Ophorst, oud-inspecteur der in fanterie, oud-commandant van de Stelling van Amsterdam, meldt het „Vad." Generaal-majoor Ophorst werd 10 No vember 1861 te Deventer geboren en 15 Augustus 1878 benoemd tot cadet bij de Kon. Militaire Academie van het wapen der infanterie hier te lande. Hij werd 11 Juli 1882 benoemd tot 2den luitenant by het 4e regiment infanterie, 29 April 1887 tot lsten luitenant en 3 Juni 1889 tot ad judant bij het korps. Na zyn benoeming tot kapitein op 20 September 1899 bleef hij tot 1908 bij het 4e regiment infanterie. Met ingang van 1 Mei van dat jair volgde zijn benoeming tot majoor bij het 10e regiment infanterie, op 1 December 1910 tot luitenant-kolonel. By K. B. van 28 Maart 1913 werd hij commandant van het 21e regiment infan terie -en met ingang van 15 Maart 1914 kolonel, commandant van de Xe infante- rie-brigade. Het jaar 1917 bracht zijn benoeming, met ingang van 1 Mei, tot generaal-ma joor, inspecteur der infanterie. In 1918 werd generaal-majoor Ophorst aangewe zen tot de waarneming van de betrekking van gouverneur der residentie voor het geval van ontstentenis, ziekte of afwezig heid van den .gouverneur. Met ingang van 1 Mei 1919 werd hem, op zijn aanvrage, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend met dankbetui ging van H. M. de koningin voor de vele en belangrijke diensten door hem den lande bewezen. Den 6en December 1897 was hem het onderscheidingsteeken toegekend voor langdurigen Nederlandschen dienst als officier. De teraardebestelling is bepaald op Donderdagmiddag te kwart voor 3 op de N.H. Begraafplaats aan de Groenesteeg te Leiden. MINISTER COI.I.TN NAAR HET BUITENLAND. A.s. Vrijdag zal de minister-president dr. H. Colyn zich voor ongeveer tien dagen met verlof naar het buitenland begeven. Let op oranje band en Bayerkruis buisjes van 20 tabl. - 70 cenl zakjes van 2 tabl. - 10 cent VRIJWILLIGE LEENING VOOR DEFENSIE? Het verbond voor nationaal herstel dringt aan op het uitschrijven ervan. In een adres aan den ministerraad heeft het hoofdbestuur van het verbond voor nationaal herstel verklaard, dat het de overtuiging is toegedaan, dat snel en krach tig de achterstand in de defensiemiddelen in Nederland en Indië moet worden inge haald en dat het kennis genomen heeft van den geest, waarmee het Zwitsersche volk bezield is, om zijn zelfstandigheid van land en volk te handhaven, hetwelk o.a. gebleken is uit de ruime overteekening van een door de Zwitsersche regeering uitgeschreven vrij willige oorlogsleening tegen lagen rente standaard. Adressant is de meening toegedaan, dat ook ons volk met denzelfden geest ten aan zien van de verdediging van ons rijk be zield is en hy dringt er derhalve krachtig op aan, zoo spoedig mogelijk in ons land eveneens een vrijwillige oorlogsleening tegen lagen rentestandaard uit te schrijven. MR. H. J. KNOTTENBELT. „De Vrijheid" verneemt, dat mr. H. J. Knottenbelt, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, aan het hoofdbestuur van de liberale staatsparty De Vrijheidsbond heeft medegedeeld, dat hy niet in aanmer king wenscht te komen voor een hernieu wing van zijn mandaat bij de a.s. verkie zing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. DE REIS-MINISTERS OP STAP. Ministers Gelissen en Deckers naar Scandinavië. De ministers Gelissen en Deckers, ver gezeld van de heeren Lamping, directeur van de handelsaccoorden en Peters, secre taris van den minister van Landbouw en Visschery, zijn gisteravond om 6.51 uur uit Den Haag vertrokken, om via Hamburg naar Scandinavië te reizen. Naar men weet, geschiedt deze reis ter bevordering van het handelsverkeer tus- schen Nederland en de Scandinavische staten. TWEE LANDGENOOTEN IN RUSLAND IN ARREST. Arrestaties van buitenlanders duren voort. Aan de jongste arrestaties te Moskou, waarby zooals men weet vele buitenlanders betrokken waren, schijnt nog steeds geen einde te zijn gekomen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat hier bekend is geworden, dat een dezer dagen wederom twee buitenlanders, van Neder- 1 a n d s c h e nationaliteit, die als specialis ten in de Sovjet-Unie werkzaam waren, zijn gearresteerd. 81. Thans werd het dokter Bergman hoe langer hoe meer duidelijk, dat er allerlei geheimzinnige machten waren die er be lang bij hadden de edelsteen in hun bezit te krijgen. Hij spoedde zich naar huis en bestelde plaatsen voor een schip, dat in de haven gereed lag om te vertrekken. 82. Het was dokter Bergman ontgaan, dat er aan boord van het schip eenige Hindoes waren, die hem met meer dan gewone belangstelling stonden te bekij ken. Als hij deze mannen had gezien, had hij aanstonds begrepen, dat die uit Azië waren gekomen met een bijzondere be doeling.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7