jBiwtwland Wie maakt in Zuid-Afrika no geen kans? Branden. MR. MARCHANT KAMERLID VOOR DE R.K. STAATSPARTIJ? Oud-minister op voorloopige candidatenlijst geplaatst. Marchant In de vergadering van de afdeeling Leeuwarden der R.K. Staatspartij, is o.a. oud-minister Marchant op de voor- loopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer geplaatst. De Iijstsamenwerking is geregeld met de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Overijsel, Drente, Groningen en Friesland. Mededeelingen over de werk gelegenheid. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging brengt ter kennis van belangheb benden, dat hoewel tot nu toe alle in den laatsten tijd vertrokken timmerlieden ge plaatst zijn, momenteel toch de arbeids markt in Johannesburg verzadigd schijnt In de andere centra is dit althans tot cp heden niet het geval. Vanzelfsprekend is echter het zoeken naar werk, gaande van plaats tot plaats, belangrijk riskanter dan volgens de tot dusver gebruikelijke metho de: recht doorgaan naar het centrum der bedrijvigheid: Johannesburg. Hoewel de vereeniging dus momenteel niet afwijzend staat tegenover aanvragen van timmerlie den, dient deze categorie immigranten zich wel terdege rekenschap te geven van bo vengenoemde omstandigheid. De werkgelegenheid voor metselaars-, te gelzetters en in mindere mate ook stuca- doors, loodgieters, machinale houtbewer kers en bij uitzondering ook schilders/) is over het algemeen goed te noemen. Electriciens ondervinden in Johannes burg moeite de vereischte licentie, of zelfs maar een tijdelijke licentie te verkrijgen Hebben zij deze, dan is er wel werk. Metaalbewerkers hebben weinig kans. Alleen prima bankwerkers, draaiers en electrische lasschers zouden het er op mo gen wagen te vertrekken. Slechts zeer bekwame automonteurs met ten minste 5 jaar practijk hetben" kans. Tegen vertrek van modelmakers behoeft geen bezwaar te bestaan. Bekwame, georganiseerde machinezetters, die ook Engelsche kopij kunnen lezen, zou den wel kans op spoedige plaatsing hebben Voor kleermakers zijn er beperkte kansen hoewel, door de kortgeleden geforceerde Joodsche immigratie in vele vacatures, ook in die van banketbakkers, kappers e.a. vak ken is voorzien. Een goede dames- zoowel als heerenkap per, die goed Engelsch kent, heeft echter wel kans. Geen kans, van slagen hebben: onderwij zers, kantoorbedienden, handelsreizigers en in het algemeen zij, die een intellectueel be roep uitoefenen. Wat betreft het hoogere personeel hebben eigenlijk alleen bekwame bouwkundigen met middelbare of universitaire opleiding kans om als teekenaar op een architecten bureau geplaatst te worden. Voor andere M.T.S.-ers en ingenieurs is de onmiddellij ke kans van slagen beperkt, door de con currentie van Zuid-Afrikaansche gegra dueerden. Vandaar dat de vereeniging zoo zeer den nadruk legt op de noodzaak van het beha len van Zuid-Afrikaansche (universitaire) diploma's. Nadere inlichtingen hierover zyn op aan vraag verkrijgbaar. Verpleegsters. Een bijzonder goede kans van slagen heb ben gediplomeerde (diploma Witte Kruis A) verpleegsters, die Engelsch kennen spe ciaal verpleegsters-termen. In 1936 zijn een 40-tal vrijwel onmiddellijk geplaatst. Hun aantal had grooter kunnen zijn. Voor hierboven niet genoemde beroepen vrage men inlichtingen aan het bureau der vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam- C. Niemand ga echter op eigen gelegenheid doch uitsluitend na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de Stichting Landverhui zing „Nederland" en de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging en de bemidde ling van deze instelling te hebben ingeroe pen. De vertegenwoordiger der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Kaapstad komt de emigranten van boord halen en helpt hen bij het passeeren der immigratie en douane en met het vervullen van andere formaliteiten. Ook helpt de vertegenwoor diger bij doorreis alsmede bij het zoeken naar werk. De vele honderden die reeds met den vertegenwoordiger hebben kennis gemaakt, hebben maar één roep over zijn Merk: voortreffelijk. De Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging heeft ook een kantoor in Johan nesburg. DE VERBOUWINGEN AAN HET PALEIS SOESTDIJK. Aanleg van een zwembassin in de voormalige hertekamp. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Alhoewel met de eigenlijke verbouwing aan het Paleis Soestdijk, aangeboden door het Comité tot aanbieding van het Natio naal Huwelijksgeschenk, nog steeds geen aanvang is gemaakt kunnen aangaande de bestaande plannen naar wij uit betrouw bare bron hebben vernomen nog de vol gende bijzonderheden worden medegedeeld: Zooals reeds gemeld, lag het in de bedoe ling van het comité om behalve de verbou wing aan het Paleis, tevens over te gaan tot den aanleg van twee tennisbanen. Het schijnt nu, dat deze plannen eenige uitbrei ding zullen ondergaan en wel zoodanig, d>at behalve deze tennisbanen tevens nog zal worden overgegaan tot den aanleg van een openlucht zwembassin. Het zou in de bedoeling liggen zoowel deze banen als ook het zwembad te maken in het gedeelte van het park bekend als het voormalige „Hertekamp" een gedeelte van het Kon. Park gelegen onmiddellijk achter den grooten vijver op ongeveer 5 minuten afstand van het Paleis. Beide pro jecten komen in de nabijheid van de Oude „Willem II" linde en de zgn. Hertegracht. De herten werden reeds eerder overge bracht naar de meer Noordelijk gelegen weide nabij het Anna Paulowna boerderijtje. Een dezer dagen zal een begin worden gemaakt met het aanleggen van de centrale verwarming in de vertrekken, eertijds, toen Soestdijk alleen nog dienst deed als zomer verblijf, bewoond door de Koningin en die thans door het Prinselijk Paar na terug komst uit het buitenland tijdelijk zullen worden betrokken om van hier uit de ver bouwing en inrichting van Hun eigen home" te kunnen medemaken. Ook in het nieuwe en te verbouwen ge deelte zal centrale verwarming worden aangebracht, werkzaamheden waarmede ge zien de dikte en samenstelling der oude muren in het benedengedeelte van het paleis, vermoedelijk eenige tijd gemoeid zal zijn. In tegenstelling met vroeger schijnt het thans niet in de bedoeling te liggen dat er steeds een groote staf van inwonend perso neel aanwezig zal zijn; integendeel, dat zal tot een minimum worden beperkt. Eveneens zullen de hoogere leden van de hofhouding niet in het paleis woonachtig zijn, doch zich in de buurt hiervan vestigen. In een van de personeelswoningen tegen over het paleis zal het kwartier van do wacht van het paleis, bestaande uit 8 rijks veldwachters, worden ondergebracht. Als dagelüksche ingang zoowel voor privé gebruik als wel voor leveranciers zal de in gang aan de Noordelijke zijde bestemd wor den, terwijl voor gasten en voor bezoek de Zuidelijke ingang, dat is dus de ingang ge legen nabij het Hotel Trier, dienst zal doen. gebeure het volledige recht van critiek op wat geschied is, voor te behouden. Men stelt zich voor die critiek publiekelijk en ook in politiek opzicht uit te oefenen. Voorts werd besloten om het samengaan van het geheele bedrijf zoo sterk mogelijk te continueeren en om via de organisaties de pogingen om betere bedrijfstoestanden te bereiken, met alle middelen, zoo noodig ook tot dusverre niet gebruikte, voort te zetten. Daarbij ral niet Worden afgewezen een op reëele basis geschbeid overleg met die regeeringspersonen die bewëzen hebben de bakkerij een goed hart toe te dragen. MASSA-ONTSLAG BIJ FORDFABRIEKEN. Plotselinge vermindering van werkzaamheden te Amsterdam. Dezer dagen is aan 150 der ongeveer 250 arbeiders van de Fordfabrieken bij de Hem- brug voor onbepaalden tijd ontslag ver leend. Dit massa-ontslag geschiedde met één dag opzegging. De plotselinge vermindering van werkzaamheden wordt toegeschreven aan onvoldoenden aanvoer van auto-onder- deelen uit de Vereenigde Staten, waarvan hier, zooals bekend is, de Fordwagens wor den gemonteerd. GENERAAL-MAJOOR W. D. A. OPHORST TER AARDE BESTELD. Op de begraafplaats van de Ned. Herv. Gemeente aan de Groenesteeg te Leiden is gisternamiddag in den familiekelder bijge zet het stoffelijk overschot van den heer W. D. A. Ophorst, generaal-majoor b. d., oud-inspecteur der Infanterie. Nadat de kist in den grafkelder was neer gelaten, trad de heer H. Burger, neef van den overledene, naar voren, die schetste, hoe groot de hartelijkheid van den over ledene voor zyn familie was. Voor alles wat de overledene voor zijn familie had ge daan, bracht hij hem oprechten dank. Spreker dankte ten slotte voor de belang stelling. ten deele werd opgevangen door de Duit- sche vraag, zoodat men niet voor één g-1 gevangen zat. De Engelsche markt is thans geheel gedemoraliseerd door den geweldi gen aanvoer van goedkoope eieren uit de Engelsche koloniën. De firma Broggreven profiteert hiervan door haar aankoopprijzen iets boven de En gelsche markt te houden en de geweldige vraag, vermoedelijk met medewerking van de Eeiercentrale te Berlijn, die reeds den vrijen contingenteeringsprijs had verlaagd, grootendeels uit te schakelen. Zoo heeft deze firma dus een domineeren- den invloed op de prijszetting op de Neder- landsche markt, wat gebleken is geen voor deel te brengen aan het algemeen belang. EEN ENORME OMELET. Van 5000 eieren. By het neerlaten van de hefboomen van de brug over het Noordhollandsch kanaal, nabij het Kraaienplein te Amsterdam, trachtte de bestuurder van een vrachtauto, welke beladen was met eieren, nog juist te passeeren. De chauffeur, afkomstig uit Woudenberg, had alle aandacht gevestigd op den afsluit boom aan de overzijde, toen de eerste hef boom met een zwaren slag op de kisten met eieren terecht kwam. 5000 eieren, ter waarde van ongeveer 150 werden vèrnield. De schade aan den hefboom welke zoo werd ontwricht, dat hij geen dienst meer kon doen is eveneens aanzienlijk. ONDERNEMERSOVEREENKOMST VOOR BAKKERIJ-BEDRIJF. De houding der regeering door de bakkers besproken. In het jaarbeursgebouw te Utrecht kwa men gisteren een 500-tal bakkersvertegen woordigers uit geheel Nederland bijeen, ten einde zich te beraden over de jongste be slissingen der regeering. De voorzitter der Nederlandsche bakkerij stichting, prof. Gerbrandy, gaf een uiteen zetting over den lijdensweg, dien de regee ring het in zóo diepen nood verkeerende bedrijf heeft doen afleggen. Hij besprak daarna het karakter der afgekomen beslis sing en woog de door de regeering thans in uitzicht gestelde maatregelen op hun waarde. Spr. legde er den nadruk op dat naar zijn meening minister Gelissen ten volle over tuigd is geworden van den nood in het be drijf, en dat hij inderdaad naar beste kunnen hulp wil verleenen. Aan de Nederlandsche bakkerij werd daarna gelegenheid gegeven van haar ge voelens te doen blijken. Een groot aantal sprekers maakte daarvan gebruik waarbij de zeer verbitterde vergadering herhaalde lijk van groote instemming blijk gaf. Het sterkst kwam wel tot uiting het alge- meene gevoelen dat hier onrecht wordt ge daan. Men memoreerde de herhaalde toe zeggingen, door de overheid gedaan en later weer ingetrokken, men hekelde de houding van een regeering, die een wet maakt en haar door niet bewijsbare doch door de aanwezigen als „ambtelijk" bestempelde in vloeden daarna niet toepast, zelfs niet op ontwerpen, welke in overeenstemming met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werden opgesteld. Men vroeg zich af of de door de stichting gevolgde tactiek om den strikt legalen weg te be wandelen, wel juist is geweest, en of niet met de vuist op tafel meer bereikt ware. Een der sprekers citeerde uit „Saevis tranquillis in undis", hoe dr. Colijn daarin de ordening, welke uit het bedrijf zelf op komt als de beste voorstelt, terwijl nu het kabinet de bakkerij komt verblijden met een volkomen van bovenaf opgelegde regeling die naar de meening van de vergadering slechts een zeer problematieke waarde heeft, en zelfs wellicht een negatieve (teekenen van afkeuring). De belofte dat arbeidswet en warenwet streng zullen worden toegepast, deed de vraag rijzen of de regeering dus erkende dat zij tot dusverre daarmede schromelijk nalatig is geweest. Sterk kwam naar voren dat men geen ver trouwen stelt in een bewind, dat met woor den steeds weer liefde voor den midden stand brengt, maar met landbouwcrisis maatregelen, accijnzen en andere lasten de uitoefening van het bakkerij-bedrijf vrijwel onmogelijk maakt. Onbegrijpelijk noemde men het hand haven van de wet tegen prijsopdrijving ten aanzien van brood, nu immers onlangs door het. stabiliseeren en verminderen van de „bonificatie" de prijzen van bloem en meel feitelijk zijn losgelaten en in een week tyds met 7 zjjn gestegen. De vergadering besloot zich wat ook MEER VEILIGHEID IN DEN ACHTERHOEK. Groote inbrekersbende achter slot en grendel. In verband met een inbraak, gepleegd in een feestgebouw te Cörle onder de ge meente Winterswijk in den nacht van Zater dag op Zondag, is door de politie een 5-tal personen geknipt, nl. de gebroeders F. te B redevoort, B. H. en D. W. te Dale en zekere W. te Winterswijk. Het vijftal is ter beschikking gesteld van de justitie te Zutphen. Zij blijken debet te zijn aan verschillende diefstallen en inbra ken, die in Winterswijk en in den omtrek in den laatsten tijd zijn gepleegd. Volgens de „Gelderlander" is aan het licht gekomen, dat zij schuldig zijn aan de inbraak op de textielfabriek „De Tuunte" te Winterswijk, aan die bij café Kammeyer in Aliste, die in het feestgebouw van Volks feest, aan de jassendiefstallen uit verschil lende feestgebouwen, aan de inbraak in het kantoor van „Hslp u Zei ven", in de Gau- drinkenstraat (alles te Winterswijk), aan den diefstal van eenige fietsen te Groenlo, aan de inbraak in de kerk te Groenlo, en aan die in het kantoor van den Boerenbond te Harreveld. Nu de daders eenmaal aan het bekennen zijn, blijkt dit niet op te houden. Het eene geval na het andere komt naar voren en men schijnt in 't bekennen te wedijveren. Op het politiebureau te Winterswijk is men overstelpt met het opmaken van verbalen, terwijl de politie uit de verschillende ge meenten geregeld komt om te verhooren, waarna weder bekentenissen volgen. Woensdag zijn nog 6 personen ingesloten, die naar Zutphen getransporteerd zyn. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet, waar bij men nog meer arrestaties verwacht. HET PLAN-DETERDING. De aankoop van eieren. Aan den aankoop van eieren volgens het plan-Deterling wijdt het Nederlandsch week blad voor kruidenierswaren de volgende be schouwing: Terwijl de aankoopen volgens het plan- Deterding bij aardappelmeel tot prysverhoo- ging hebben geleid, moeten wij by eieren precies het omgekeerde constateeren. De energieke pogingen die van officieele zijde gedaan zyn om deze aankoopen alsnog in het rechte spoor te leiden, hebben geen resultaat gehad, integendeel bestaat groote vrees dat de particuliere belangen hier hoogtij vieren, en deze heele export in han den blyft van één persoon, die niet zal na laten alle collega's naar zyn pypen te laten dansen. Wy zien dientengevolge de meest dwaze verhoudingen. Terwijl de vraag naar eieren toeneemt, dalen de prijzen en handhaven zy zich iets boven het Engelsche niveau, terwyl Duitschland gewend is een veel ste viger prys te betalen. Het gevolg is, dat het vrye contingent tot levering van eieren naar de eiercentrale te Berlijn belangryk lager is de centrale is goedkooper uit met Deter- ding-eieren). Weliswaar is daartegenover het geldcontingent voor export naar Duitsch land 50 pet. hooger dan in de afgeloopen maand, maar het is de vraag of onder deze omstandigheden dit contingent te plaat sen is. Nu de export van de Deterding-eieren niet loopt over het Nederlandsch eiercontrole- bureau, dat voor een eerlyke verdeeling zou kunnen zorgen, maar over de Broggreven- centrale te Terborg, moet worden geconsta teerd dat noch de pluimveehoudery noch de eierhandel van de geste des heeren Deter- ding de voordeelen zal plukken die er by een andere werkwyze uit te halen waren. Exporteurs hebben gelegenheid de eieren naar Terborg te leveren met byievering van de benoodigde houtwol, in kisten die de firma Borggreven ter beschikking stelt tegen een prys, die zich tot heden nog even boven 3 per 100 beweegt, dus inclusief houtvol, en franco grens. Dit verklaart de inzinking der pryzen op de Nederlandsche markt. Tot dusver was de toestand zoo, dat een prysval in Engeland DE COLLECTE VAN HET BIO-VACANTIEOORD. 35.499.05 bijeengebracht. De kerstcollecte in de Nederlandsche bioscopen, gehouden ten bate van het „Bio- vacantieoord", de stichting van het Neder landsche film- en bicscoopbedryf, heeft in totaal opgebracht 35.499,05. Het bestuur van de stichting „Bio-vacan- tieoord" dankt, mede namens de honderden behoeftige kinderen, die in het bio-vacantie- oord „Russenduin" te Bergen aan Zee dit jaar zullen worden verpleegd, het bioscoop bezoekend publiek voor zyn milde gaven. TWEE FLESSCHENTREKKERS TE ZUTFEN GEARRESTEERD. Een veehandelaar deelde gisteren aan de gemeentepolitie te Zutfen mede, dat hy op de veemarkt aldaar twee koeien voor 240 gulden had gekocht, welke prys naar zyn meening belangryk beneden de waarde was. Even daarna bleek, dat deze koeien kort tevoren voor 290 gulden waren gekocht, doch niet betaald. Het is de politie gebleken, dat dit een flesschentrekkerstruc is, welke op ongeveer geiyke wyze eergisteren in Den Bosch en Vrijdag te Leeuwarden is toe gepast Volgens geruchten moet dit nog in tal van andere plaatsen in het land zyn gebeurd. De politie heeft in dit verband twee mannen, zekere van der S. uit Bovenkerk en Ch. uit Waverveen by Vinkenveen, gearresteerd. 3 PCT. NEDERLANDSCHT-INDISCHE CONVERSIE-LEENING 1937. Zooals in onze courant reeds is bekend gemaakt, zal worden overgegaan tot de uitgifte van een 3 pC' Nederlandsch-1 Indische Conversie-Leening ten bedrage van 150.000.000,tegen een koers van uitgifte van 96»/« pCt. De leening, welke is vry gesteld van couponbelasting, heeft een looptijd van ten hoogste 30 jaren. Te beginnen met het jaar 1938 wordt elk jaar op 1 Februari een aantal schuldbewijzen tot een bedrag van ten minste 5.000.000,—, by loting aan- gewezen, a pari afgelost. Versterkte en algeheele aflossing kan te allen tyde plaats hebben. Van het bedrag ad 150.000.000,— is reeds 55.838.200,geplaatst. De inschryving kan geschieden tot op Maandag 25 Januari 1937 van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur by de in de advertentie vermelde Bankinstellin gen met recht van voorkeur voor houders van niet uitgelote, per 16 Februari aflos baar gestelde schuldbewyzen der Neder- landsch-Indische leeningen 1930 en 1931. De betaling zal moeten geschieden op Dinsdag 16 Februari 1937, tegen in ont vangst neming van recepissen. NA 25 JAAR RHEUMATISCHE PIJNEN. Verbaasd over snelle beterschap. „Ongeveer 25 jaar geleden voelde ik voor het eerst lichte rheumatische pijn in arm en schouder. Langzamerhand werd alles erger, totdat ik stekende pijnen kreeg in armen en lendenen. Ongeveer 12 maan den geleden kocht ik voor het eerst een flacon Kruschep Salts en tegen den tijd, dat deze op was, werd ik aangenaam ver rast door een lichte verbetering. Na de tweede flacon was alle pyn verdwenen en deze is sindsdien nimmer meer terugge keerd." T- E* -- Kruschen Salts is een combinatie van 6 minerale zouten, die, door Uw afvoerorga- nen tot krachtiger werking aan te sporen, alle schadelyke afvalstoffen, als het ge- vaarlyk urinezuur, dat maar al te vaak de oorzaak is van rheumatische pynen, ge regeld uit Uw lichaam verwijderen. Kruschen Salts is verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam, voorkomt. burgerbevolking, ook van kinderen, wordt geleverd door een uitvinding, waarop de firma Loos en Co. té Amsterdam octrooi heeft aangevraagd. Deze firma vervaardigt sinds eenige weken een masker, dat berust op een systeem van „overdruk". BU dit systeem moet de lucht niet door de kracht der menscheiyke longen In het masker worden gezogen, doch wordt zy er door een handpompje in geblazen. Er ontstaat hl het masker zoodoende een verhoogde luchtdruk, welke voorkomt, dat verontreinigde lucht van buiten het masker door reten en naden raar binnenstroomt. Het maSker wordt als een zak over het hoofd geplaatst en behoeft niet nauw aan te sluiten. Het Roode Kruis ziekenhuis ln Den Haag heeft zich reeds een dergeiyke installatie voor een ziekenzaal aangeschaft. Het toestel, dat voor één of meer per sonen wordt geleverd, is uitgerust met het standaardfilter van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug. De directie van dit staatsbedrijf heeft aan de fabrikanto na proefneming een gunstige verklaring verstrekt, nadat by een proef neming was gèbleken, dat iemand geduren de een uur in een gaskamer met traangas kon verbiyven, zonder eenigen last van het gas te ondervinden. BEZOEK VAN DE INDISCHE VORSTEN AAN ROTTERDAM. 1 Gistermiddag hebben Z.H. Pangeran Ark> Adipati Mangkoe Negoro VIL zijn gemalin en leden van de delegatie, welke in Neder land vertoeft in verband met het huweiyk van het vorsteiyke paar, na de lunch ia het gebouw van de Koninklijke Roei- en Zeü- vereeniging „De Maas", welke werd aange boden door het comité van stadgenooten en door welks voorzitter, den heer ir. D. de Iongh, zy werden verwelkomd, zfch naaf museum Boymans begeven, waar de burge meester van Rotterdam, jnr. P, Droogleevtr. Fortuyn, ter ontvangst aanwezig was. Hier ging men naar de aula, waar de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, de heer W. A. Engelbrecht, de beteekenis van Rotterdam als een der zes grootste wereldhavens schet ste. Hy herinnerde aan de moeilijkheden, waarmede de Rotterdamsche haven de laat ste jaren heeft te kampen. Hierna werd een film van de Rotterdan- sche haven vertoond, gevolgd door een film van folkloristische oogstfeesten in Neder land, welke werd toegelicht door den heer D. J. van der Ven yit Oosterbeek met piano muziek van den heer Johan Röntgen. Vele vooraanstaande stadgenooten mat hun dames waren vervolgens aanwezig by de thé, welke het gemeentebestuur na de filmvertooning aan de Indische gasten in hetzelfde gebouw aanbood. Onder leiding van den heer D. Hannemt, directeur van het museum, heeft het gezel schap tenslotte de kunstverzameling bezich tigd. Na afloop van het bezoek vertrokken de gasten per auto naar Wassenaar en Den Haag. OPDRACHT TOT DEN BOUW VAN EEN ZEESLEEPBOOT. De N.V. Internationale Sleepdienst Maat- schappy L. Smit en Co. te Rotterdam heeft den bouw van een motorzeesleepboot opge dragen aan de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam. De hoofdafmetingen van deze zeesleepboot zyn 52.50 x 8.80 x 5.35 meter. De voort stuwingsinstallatie bestaat uit een „Smit- Burmeister and Wayne zes-cylinder twee- tactmotor", welke direct op de schroef ge koppeld is en een vermogen ontwikkelt van 3000 P.K. Schip en machine-installatie zullen wor den gebouwd onder speciaal toezicht van scheepvaartinspectie en Lloyd's register of shipping. Het schip zal ingericht worden, zoowel voor lange sleepreizen als voor bergings doeleinden. De werking-radius bedraagt 15.000 mijl en de snelheid 15)4 knoop. GASMASKERS VOOR BURGERGEVOLKING. Aan de gewone gasmaskers, welke in ge val van gasaanvallen de burgerbevolking moesten beschermfen. zyn eenige bezwaren verbonden, welke het nut van deze bescher mingsmiddelen voor sommige categorieën van personen problematisch maken. De ge wone maskers zyn een last voor den ge bruiker, in het by zonder voor ouden van dagen, en zyn slechts by zeer nauwkeurigen pasvorm betrouwbaar, waardoor het gevaar voor zeer jonge kinderen groot blyft. Een belangrijke bijdrage tot de veiligheid der FELLE UITSLAANDE BRAND TE AMSTERDAM. Kamerbewoner bijtijds gered. Een korte, doch felle brand heeft gister middag groote schade aangericht op de der de verdieping van perceel Prinsengracht 642 te Amsterdam. Deze etage is verhuurd aan de weduwe Dieckman, een kamerver- huurster, wier kostganger, de 51-jarige diamantzager J. A. Witbraad, in de achter- kamer bezig was met het koken van boonen op een petroleumtoesteL Waarschijnlük oor een ondoordachte beweging van den man is dit toestel op den vloer gevallen, met het noodlottig gevolg, dat de wegstroo- mende petroleum vlam vatte. In een oog wenk stond de geheele achterkamer in lich ter laaie, waarna de vlammen mede de Voor hamer aantastten en zoowel voor als achter door de gesprongen ruiten uitsloegen. De bewoner was door het gebeurde zoo ge schrokken, dat hy een zenuwtoeval kreeg en waarschyniyk zou het voor hem leeiyk zyn afgeloopen, als niet een voorbyganger, de heer G. Kamphorst, die, toen hy de rook- verschynsden waarnam, zich onmiddeliyk k°ven had begeven en het slachtoffer K e",had gebrscht, waar de man, die L w dW0nden aan de linkerknie had, h aangrenzend kantoor werd binnenge- amifT' m achtine van de komst van een ambuknce-auto van den G.G. en G.D. De dadeiyk gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse, evenals de verster- King van het materiaal, dat uitgerukt was op het alarm middelbrand van den eersten bevelvoerder. Onder leiding van hoofdbrandmeester Schuitmaker werden de vlammen met drie i.i en aangetast. In minder dan tien minu-' ten moest het vuur den stryd met het natte element opgeven.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6