fldmteeren... geld wegsmijten ALKMAARSCHE COURANT, AMSTERDAMSCHE BEURS Pluimveeteelt. KOEDIJK 1-823/, 1.823/, 8-96'3/u 8.96»/, 73.45 73.47 K 8.53 8.52'/, 30.80 30.78 41.94 41.93y2 40.05 40.05 46.25 46.25 45.10 45.07 y, 9.621/z 6.38 >j HENSBROEK EGMOND AAN ZEE HEILOO LIMMEN HEEMSKERK NIEUWE NIEDORP AKERSLOOT NOORDSCHARWOUDE ging ondergaan en onder die jongeren wa ren er, die veel voor de toekomst beloven, ook wat wedstrijdturnen betreft. Trouwens, Turnlust heeft niets te vreezen, want de 2e en 3e afdeeling heeren allemaal nog jonge krachten was zelfs verrassend goed en werkten met een Ijver en een enthousiasme, dat aangenaam aandeed. Van deze groep zal Turnlust nog veel genoegen kunnen be leven! Wat van de uitvoering zelf nog te zeg gen: Wij zeiden het reeds: ieder kreeg een beurt, de kleuterklassen, de meisjes, de dames en heeren, allemaal. Oefeningen aan de toestellen, vrij oefeningen, enz. enz. En het geheel gaf een prachtig overzicht over het werk van Turnlust. Wij zullen hier niet elk nummer bespre ken; het heeft geen zin. Wij kunnen alles resumeeren in één enkele zin: de heer Po'1 weet, wat voor elke afdeeling de beste oefenstof is; welnu, deze stof neemt hij. En met succes. Slechts één uitzondering nog willen wij maken: op werkelijk zeldzame wijze wer den de knotsoefeningen en staaf oefeningen, resp. door de dames en heeren, uitgevoerd; het was één geheel en daardoor een prach tige demonstratie. Om tenslotte nog even terug te komen op het openingswoord: de voorzitter bood aan mej. M. C. Termaat, onlangs tot eerelid be noemd, bloemen aan, en zou het jubileerer- de lid C. de Vries bij diens zilveren lidmaat schap ook bloemen hebben aangeboden, als dit lid aanwezig ware geweest! En eindelijk deelde de voorzitter nog mede, dat Turnlust dezen zomer ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der dames afdeeling behoudens toestemming van B er W. openbare wedstrijden zal houden op de pleinen en markten in onze stad, alles opge luisterd door een kermesse d'été. Maar op dit komende feest komen t.z.t. nog wel terug! Wij mogen hier besluiten met de vermel ding van het feit, dat de kleuterklas meisjes den directeur een fraaien bloemenmand aanbood. wij *fxooiHuaal 'llieuws Kinderkoor. Zondagavond werd door het kinderkoor in het lokaal van den heer Jb. Groot de eerste uitvoering gegeven onder leiding van den heer P. Visser. De heer T. Schaak opende dezen eersten avond met een welkom aan de talrijke op- gekomenen en hoopte op een prettigen van Maandag 18 Januari 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl 1934 10is/j« 4 Ned -Indië 1934 HU»/„ 5H Uuitschl 30 m verkl. 24'/, BAN K-INSTELLINGEN. Amsterd Bank154 Handel Mij. Cerk v. 250 18<t3/, Koloniale Bank83Vi Ned. Ind. Handelsbank 161'/, INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie 48!->/ Calvé Dellt Lert93 Nederl Ford243 Philips Gloeil. Gem Bezit 3l9 Unilever 172s,'s INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting70 Anaconda41 Bethleh Steel5 Cities Service 3"»/it Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. 45Ve 221/, 12' 61 "/:d 5^6 Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Kon. Petr. Phillips Oil Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka laatste k 2.30-2.45 100<V;6 1005/, 253/4-6 185 823/, 103 483/4-3/4 935/,-3/4 240 3201/,-1 1723/, 58-3/ 4-Vw 46-'', 23V16-i 12",, 63-'/, 6 497 249-/4 1793/4 27 V, 497V, 246 176 '/4-i 41'/,-2 27 50 169 200 171 200 408 115 38VI« IS"/* 378 4O6V4.7 114-i 383/, 21%6-l 15"Vn-ï 310»/4 1901/, 43/16 3033/4.5 185 198 75 170 4'/. 1275/, 119% 127 1173-81 32J'/, 303 259 327-83/4 313 M»/« 199/16 9/1/, 54'/, 35'/i6 20 98 ll">/i6-2 Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50 x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo Italië Praag avond. Het programma werd geopend met een drietal zangnummers, die vlot werden gegeven. Hierna volgde een tooneelstukje „De boe' rin op de kostschool'', ten beste gegeven door drie jonge dames. Ook kregen wij een tweetal vierhandige pianonummers door mej. M. Zwetsman en den heer P. Visser. Het inhalen van den burgemeester was een voordracht, die groote vroolijkheid opwekte en luid applaus ontving. Hierna volgden weer een drietal zangnum mers, die lief werden voorgedragen, waarna gepauseerd werd. Het volgende gedeelte van het programma werd in dezelfde verhouding naar voren gebracht, zangnummers, vierhandig piano' spel, tooneelspel en voordracht, hetwelk een vol programma genoemd kan worden, dat zeer naar genoegen van de aanwezigen werd afgewerkt. Zjj, die tijd en moeite hebben besteed aan de instudeering, aankleeding en uitvoering kunnen met voldoening op dezen goed ge slaagden avond terug zien, daar hij in alle opzichten uitmuntend geslaagd is. Het hoofd der school, de heer Stuffers, sprak waardeerende woorden over dezen avond aan de leiding, den heer P. Visser en zijn helpers, en wekte de aanwezige ouders op meer zangers aan het bestaande kinderkoor toe te voegen. Onze plaatsgenoot de heer Hartland en zijn band, hebben dezen avond opgeluisterd met mooie muziek. Een gezellig bal volgde. Huisvlijt- en Floraliavereeniging. Algemeene vergadering van de huis vlijt- en floralia-vereeniging op Zaterdag 16 Januari, 's avonds half acht in café Groot. Door omstandigheden kon de voorzitter, burgemeester Kooiman niet aanwezig zijn zoodat deze bijeenkomst werd geopend door den heer D. Wit. Spr. sprak zijn genoegen uit over de goede opkomst van het bestuur, het echter betreurende dat van de zijde der leden niet meer belangstelling voor de al gemeene vergaderingen wordt betoond. Spr. wil het maar beschouwen als een bewijs, dat de leden accoord gaan met de werkwijze van het bestuur. Met de wensch dat de be sprekingen van dien avond weer in het belang van de vereeniging mogen zijn en welkom toegeroepen hebbende aan de pers, verklaarde spr. deze vergadering voor ge-, opend. Uit het jaarverslag melden we dat het le dental hetzelfde is gebleven en dat van het tweede lustrum der vereeniging een feest avond met eigen krachten is gegeven die wonderlijk goed is geslaagd. Dat de ver eeniging op de Dhalia-tentoonstelling te Oostwoud het vorige jaar weer een heel mooie stand heeft gehad en weer met een aantal prijzen uit den strijd is gekomen. Tevens wekte hij in zijn verslag de leden op het bestuur in deze goed te blijven steu nen door zooveel mogelijk mooie soorten dhalia's te kweeken voor den tentoonstel ling. In 1936 zijn 5 bestuurs-- en 1 algemeene vergadering gehouden, tevens is 1 bestuurs vergadering gehouden met het bestuur der zustervereeniging te Obdam. De tulpen voor de tentoonstelling die aan de leden zijn uu- gereikt zijn gratis beschikbaar gesteld door de veilingsvereeniging te Lisse. Metj de wensch dat 1937 voor de vereeniging een goed jaar mag zyn besluit de secretaris zijn mooi jaarverslag. Deze ontving hiervoor een woord van dank. Rekening penningmeesteres mevr. M. Wit- Helder. Door de heeren Jn. Volkers en A. Groen veld waren de rekeningen nagezien. Bij monde van den heer Volkers werd aan de vergadering meegedeeld dat alles in orde was bevonden. De rekening over 1936 is als volgt. Ontvangsten over het afgeloopen jaar met 104.05 kasgeld vorige jaar te samen 606.06. Uitgaven 506.25 Saldo over 1936 dus ruim 100.25. Dan werd door de penningmeesteres nog meegedeeld dat aan bollen en stekplanten is uitgegeven voor de schoolkinderen een bedrag van 37.54. Door Obdam zal voor hun kinderen pro cents gewyze kosten daarvoor worden te rugbetaald, wat ongeveer 9 zal bedragen zoodat er nog een winst van enkele guldens valt te boeken als het genoemde bedrag door Obdam is voldaan. Bestuursverkiezing aftr. D. Wit, D. Leeg water, K. Speets en W. Koning. Allen her kiesbaar. Allen werden met bijna algemee ne stemmen herkozen en nemen benoeming aan. Bij de rondvraag gaf Jn. Volkers het bestuur in overweging het materiaal van de Floor evenals dat der Huisvlijtvereeniging tegen brandschade te verzekeren. De voorzitter vond dit een heel goede opmerking, dus werd besloten, daar de materialen in verschillende huizen zijn on dergebracht, deze te verzekeren op een doorloopende polis. Dan bracht de heer Jn. Volkers naar voren dat de bollen, die be schikbaar zyn gesteld voor de broei, niet aan de volle eischen voldeden, b.v. bescha digde wortelkransen, wat volgens spr. niet bevorderlijk is voor de groei. Spr. raadde het bestuur aan hier de volle aandacht aan te schenken of er desnoods over te schrijven. De voorzitter antwoordde, dat <jit zeer moeilijk is daar de bollen gratis worden verstrekt en het dan niet meevalt er van te zeggen. „Men moet een gegeven paard niet in den bek kijken". Volkers is het daar niet mee eens, hij beschouwt het en hy weet dit ook heel zeker, dat de bollen worden ge geven uit een oogpunt van reclame. De heer Boot antwoordde dan den heer Volkers, maar daar beiden hun standpunt niet wil len laten varen, zullen we hier verder over zwijgen. De heer Volkers geeft dan het be stuur in overweging, daar het toch gratis gaat, in het vervolg een grooter kwantum aan te vragen en dan de ondeugdelijke bol len er uit te zoeken. Dit werd alzoo be sloten. De heer C. Bommerij vroeg of ook dit jaar weer een verloting zal worden gehouden, en als dit het geval is, de prijs der loten op 10 cent te bepalen inplaats van 25 ct. Spr, is er van overtuigd, dat men eerder 2 loten voor 20 cent koopt, dan 1 voor 25 cent. We hebben het vorig jaar gezien, zei spr., dat de menschen er niet meer aan willen, daar van de 1000 loten er ruim 400 verkocht zyn, Het geheele bestuur denkt daar anders over, daar ze de resultaten van de 10 cents loten al hebben ondervonden, en de verloting kan niet gemist worden, zoodat de prys der loten ook dit jaar 0.25 zal zyn. Mevr. WitHelder vroeg of de verloting der dameskrans ten bate der kinderuitzen ding, weer na de prijsuitreiking der tentoon stelling kan gebeuren. Daar hiertegen geen bezwaar is, wordt aldus besloten. Het uitzoeken van binnen- en buiten- planten voor de dit jaar te houden tentoon stelling werd aan het bestuur overgelaten. De heer Boot drong op spoed aan, daar dit voor 27 Februari moet gebeuren. De heer K. de Hart stelde nog voor een prys toe te kennen aan ter opluistering inge zonden groepen. Werd algemeen goedge' vonden. De tulpen- en huisvlijttentoonstelling zal worden gehouden op 27 en 28 Februari 1937 in de zaal van den heer P. Groot. Het ingezondene voor de Huisvlyttentoon stelling moet tusschen 5-en 6 uur den 28sten Februari worden afgehaald, daar het bestuur zich met het oog op de balavond niet langer verantwoordelijk kan stellen. Niets meer van beiang aan de orde zijnde sloot de heer Wit met een woord van dank voor de aangename besprekingen. Uitvoering zangvereeniging. Voor een flink bezette zaal gaf onze ge mengde zangvereeniging „Ons Genoegen" haar jaarlijksche uitvoering met medewerking van Nieuw Leven" van Hoogwoud in café Mantel. Directeur der beide «vereenigingen is de heer Siem Pluister. Tevens verleenden hun mede werking mej. Ilona Saszjolska (dans), J. Hillen (fluit), W. Wiltenburg (cello), B. Persijn viola), J. Koeten en A. Koning (viool), S. Pluister (piano). Opgevoerd werd de operette in 2 bedrijven Rotina naar een gegeven van J. Hollenberg en J. F. Sochet. Tekst en muziek van S. Pluister. Om al de raedespelenden apart te beoordee- len zou te veel ruimte vragen. We kunnen volstaan door mede te deelen, dat allen een woord van lof toekomt. Een bijzonder woord van waardeering aan de danseres mogen we niet achterwege laten. Ook komt een woord van hulde toe aan den nog zoo jongen direc teur, den heer Siem Pluister, voor de wijze waarop hij met de leden het publiek zoo een genoeglijken en tevens hoogstaanden avond heeft geboden. Het collectief contract. De onderhandelingen over het collectief contract voor het visscherijbedrijf, voorna melijk van belang voor de IJmuider en Eg- monder visschers, als werknemers, hebben thans tot een compromis geleid. Weliswaar moeten de nieuwe voorstellen nog definitief worden a{ingenomen, zoowel door de ree- dersvereeniging, als door de gezamenlijke arbeidersorganisaties, maar het staat wei vast, dat dit inderdaad geschieden zal. Het leek er eerst niet naar, dat zoo spoe dig overeenstemming bereikt zou kunnen worden. De werknemers wenschten het con tract 1936 niet te verlengen zonder inlas- sching van eenige verbeteringen, de reeders waren slechts bereid tot opname van een duurte-clausule", iets waaraan door de vis schers niet zooveel waarde gehecht werd. De vier samenwerkende organisaties van werknemers, de Centrale Bond van Trans portarbeiders, De Christelijke Bond, de Roomsch-Katholieke Bond en het Oud-Ka tholiek Verbond van Vakvereenigingen ga ven daarop de reeders te kennen, dat er groote kans bestond op een conflict, indien geen enkele verbetering kon worden be reikt. Er werden toen commissies in het leven geroepen, om de financiëele conse quenties van de "oorstellen der arbeiders organisaties te berekenen. Als resultaat daarvan, werd men het tenslotte eens over het nieuwe contract. Vrijwel alle verbeterin gen, door de arbeidersorganisaties voorge steld, zijn hierin opgenomen. Zoo zal het garantieloon voor de schippers van schepen tot en met 175 ton 1300 bedragen en voor grootere schepen 1500. Bij de berekening van de nettobesomming vervalt de aftreK van het halve loslpon en wordt de aftrek der maandgages bij besommingen beneden de 1540 teruggebracht 'ct een aftrek bij besomming beneden de f 1210, met een limiet van 110 per reedag. In de 3de plaats komt het lever- en kuitgeld geheel ten goede aan de bem inning bij Noordzeereizen beneden de 61ste breedtegraad, in andere gevallen blijft de bestaande toestand ge handhaafd. De gage tusschen twee reizen zal voorts worden doorbetaald voortaan, in dien het schip niet meer dan drie dagen binnen is gefeest. Verder zal de bemanning na iedere reis van tenminste 6 etmalen recht hebben op tenminste 24 vrije uren, gere kend vanaf binnenkomst, die als regel vóór 12 uur des nachts moet plaats hebben. Het percentage van het ziekengeld wordt ver hoogd van 60 tot 70 pCt. Tenslotte wordt een clausule opgenomen met betrekking tot de mogelijkheid van een eventuëele toeslag op het loon bij een beteekenende verhoo ging van de kosten van het levensonder houd gedurende het jaar 1937. Niet alleen de door de reeders voorgestelde verbetering, maar ook bijna alle door de opvarenden gewenschte verbeteringen zijn dus in het nieuwe contract opgenomen, zij het met eenige wijziging. Alleen de uitbrei ding der bemanning met een vierden ma troos, een eisch die voor de organisaties zwaar woog, is niettemin ook in het nieuwe contract niet opgenomen. Dat zoo'spoedig overeenstemming bereikt werd is zeker voor een niet gering gedeelte te danken aan de opleving, die den laatsten tijd in de Noordzee-visscherij te constatee- ren valt. Vertooning huwelyksfilm Het comité voor Oranjefeesten heeft besloten de film van de huwelijksfeeste- ljjkheden in den Haag, aangevuld met enkele andere films voor de inwoners c doen vertoonen. Er zal a.s. Vrijdag des middags en des avonds een doorloopende voorstelling worden gegeven, zoodat ieder in de gelegenheid dis de film te zien. Heiloosche Burgerwacht. De Heiloosche Burgerwacht hield Vrij dagavond een druk bezochte vergadering in „De Onderneming". De w.n. voorzitter, de heer K. Haytema, opende en zeide, dat hem was verzocht deze vergadering te lei den. Met een bijzonder woord van welkom en Gods zegen in 1937, opende spr. en sprak de hoop uit, dat we in 1937 nooit actief be hoeven op te treden. Bijzonder heette spr. welkom den nieuwen commandant, den heer J. W. Linssen. Spr. sprak de hoop uit, dat onder zijn leiding en voorlichting de H.B. mag bloeien. (Applaus.) Daar de in de vorige vergadering geko zen voorzitter zijn functie niet mocht aan vaarden (als reserve-officier) stelde het be stuur voor als candidaat dr. G. P. van Driel. Genoemde candidaat werd bij enkele can- didaatstelling gekozen. Voorts werden verkozen: sectie 1, vaan drig .J Denneman, voormannen H. Waterkot en J Verhaar; sectie 2, vaandrig M. J. Kla ver, voormannen B. Lampe en A. Sengers Jbz.; sectie 3, W. van de Berg, vaandrig, voormannen C. Ligthart en C. Koppes. Inplaats van den heer N. Mulder, die men om financieele reden heeft moeten bedan ken, werd als depothouder geweren aange wezen de heer P. Biersteker. Besloten werd om de 500 scherpe patro nen, die men nog heeft, te behouden en met Marga-patronen te schieten. Hoewel we ver leden jaar geen subsidie van de gemeente ontvingen, werd besloten om f 75 subsidie te vragen. Tevens wordt een beroep op de burgerij gedaan om een bedrag te vragen voor instandhouden burgerwacht. Hoewel de heer Biersteker gratis heeft aangeboden om het vele werk aan zijn func tie verbonden, gratis te doen, wilde men spontaan hem een cadeau geven. Indien de middelen het toelaten zal men op de schiet baan te Limmen schieten. De win teroefening vangt aan op 21 Januari a.s. Na een drukke rondvraag, volgde sluiting. Oranjefilm. Gehoor gevend aan de uitnoodiging van den burgemeester, hebben we Zaterdagmid dag 2 uur onze schreden gericht naar het mooie St. Martinusgebouw, waar voor de kinderen en genoodigden de sprekende film uit het Oranje-huis werd vertoond. Hierbij waren tegenwoordig B. en W., op één na alle leden van den raad met hunne dames. Voorts waren aanwezig de schoolfeestcom missie, de pastoor en kapelaan, onderwijzers zusters en dames genoodigden. Het gebouw was tot de uiterste hoeken gevuld toen de heer I. Mok, hoofd der byz. school, opende en dank bracht aan B. en W. die het moge lijk maakte hier de gebeurtenissen van den 7en Januari te zien. Ingezet met het oude Wilhelmus sprak de burgemeester een kort woord. Spr. herin nerde aan de groote gebeurtenis van het vorstelijk huwelijk. Na droefheid door het verlies van twee leden van het koninklijk huis, is er nu vreugde. In droefheid en vreugde schaarde Nederland zich om den troon van het Oranjehuis. Die band is sinds eeuwen geworteld in ons volk. Met een driewerf hoera voor het koninklijk huis werd de rede besloten. De films gaven ons schetsen te zien uit het leven van prinses Juliana en het konink lijk huis. We zagen het koninklijk bezoek aan Amsterdam, het bezoek aan het sanatO' rium te Laren, onthulling van het generaal Heutz-monument, bezoek aan de hoofdstad, de opening der Staten-Generaal en tenslotte het bezoek van het koninklijk bruidspaar te Amsterdam en de schitterende huwelijks plechtigheden te 's-Gravenhage. Tusschen de bedrijven was zang en trac- tatie der kinderen, 's Avonds was er gratis voorstelling voor de volwassenen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Gerardus Majella-vereeniging. Deze vereeniging, welke een afdeeling vormt van het Wit-Gele Kruis, vergaderde Zaterdagavond in een der lokaliteiten van het patronaatsgebouw. In het jaarverslag werd hulde gebracht aan de zuster voor de goede verpleging en hare hulpvaardigheid. Hare hulp werd over 1936, evenals voor gaande jaren ook by arfeersdënkenden inge roepen. Het magazijn heeft in 't afgeloopen be- dryfsjaar 116 stuks verplegingsartikelen uit gegeven. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het boekjaar kon worden af gesloten nfet een batig saldo van 222,04. Ter voorziening in de bestuursvacature H. Duin werd benoemd de heer C. v. Veen. Ongeval. Zondagmorgen geraakte bij den drie sprong aan het Westeinde van het dorp een autobus van de Habo ondersteboven by den wal neer. De vier wielen bleven boven het water hangen ÜDe eenige passagier en de chauffeur kwa men met den schrik vrij. De oorzaak moet worden gezocht in de gladheid van den weg. Met vereende krach ten heeft men de bus weer overeind weten te krijgen. De schade bleek gering te zyn. Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 1 Jan. 1936 1091 m., 973 vr., totaal 2064; geboren 24 m. 25 vr., totaal 49; vestiging 56 m. 51 vr., totaal 107; vermeerdering 80 m. 76 vr., totaal 156. Sterfte 8 m., 10 vr., totaal 18; vertrek 46 m., 62 vr., totaal 108; vermindering 54 m. 72 vr., totaal 126. Verschil tusschen de gehfele vermeer dering en vermindering 26 m. en 4 vr., totaal 30. Bevolking per 31 Dec. 1936 1117 m. en 977 vr., totaal 2094. Tooneel wedstrijd. Zondag was de laatste wedstrijddag van den tooneelwedstrijd in „Concordia". De zaal was weer geheel bezet. De jury bestond dit maal uit de heeren Holsmuller, P. en G. Deutekom. Opgevoerd werd door de rederijkerskamer „Helmers" uit Amsterdam het romantisch spel in 3 bedrijven „Nadya" van Noël Coward, bewerkt door den artistiek leider, den heer C. J. Pieters. Het stuk werd op zeer verdienstelijke wijze door de spelers ten tooneele gevoerd. Het spel was zeer goed, alles verliep zeer vlot. De décors waren mooi, evenals de cos- tumes, waardoor een goed geheel werd ver kregen. De aanwezigen hebben ongetwijfeld ge noten van dit optreden. Geslaagd. Bij de examens in boekhouden is o.m. geslaagd mej. G. Balder, n.1. voor het Mercurius-diploma en voor het diploma van de Vereemging van leeraren* Dacht U dat Uw concurrent 100 dom is V Een modern zakenman is ,bfl de tijd" en adverteert in de Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotter dam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE METHODEN DER MODERNE FOKLEER. We hebben de vorige keer gezien, dat we by het modeme fokbedryf legcontrole en afstammings-staten wel noodig hebben, maar dat we aan beide nog niet zoo heel veel hebben als we doelbewust het produc tievermogen der dieren willen verhoogen. De beste bepaling van de waarde van een fokdier geschiedt door de productie van het nageslacht te controleeren. Bij een hen gaat het dus niet zoozeer om haar eigen productie als wel om de gemiddelde produc tie harer dochters. Daarbij is natuurlijk de waardebepaling van den haan nog van meer belang dan die van een hen, omdat een haan als regel zoowat tienmaal meer af stammelingen heeft dan een hen. Een me thode om volgens dit principe een haan te leeren kennen is aangegeven door dr. Hage- doorn. Daartoe worden de hanen in bepaal de foktoomen geplaatst, de kuikens van el- ken foktoom worden geringd zoodra ze uit zyn, zoodat men ze later kan herkennen. De dochters van eiken foktoom worden in aparte hokken gezet en daarvan wordt nu de gemiddelde eiproductie gecontroleerd. Hierdoor krijgt de fokker dus een .inzicht van de fokwaarde van den haan. Dr. Juli heeft eenige interessante tabel len gegeven van de resultaten van bepaal de hanen met bepaalde foktoomen. Daarbij is het van belang niet alleen na te gaan hoe veel de gemiddelde productie der dochters bedraagt, doch ook hoeveel gezonde, krach tige dochters van den haan afstammen. In onderstaande tabel staat in de eerste kolom het nummer van den haan, in de 2e de ge middelde productie der dochters, in de 3e het aantal dochters en in de 4e de gemid delde productie dier dochters. 1 2 3 4 173 223 48 219 105 241 48 216 334 231 37 211 334 242 32 205 338 238 31 206 338 250 60 192 330 246 46 201 330 250 38 195 200 243 52 193 351 232 75 171 We zien nu dat haan 173 met een foktoom die gemiddeld 223 eieren legde 48 dochters kreeg dit gemiddeld 219 eieren legden, dus een goede productie. Haan 351 geeft echter bij een foktoom van 232 gemiddeld slechts dochters met een gemiddelde van 171, een verschil dus van 48 eieren per hen. De hanen 334, 338 en 330 werden jaren achtereen gebruikt by verschillende fok toomen en gaven vrijwel gelijke dochters. Tevens zien we uit deze staten dat nergens de gemiddelde productie der dochters gelijk was aan die der foktoomen. Dat komt na tuurlijk dat bij de foktoomen een 12-tal speciale hennen uitgezocht zyn en dat in de laatste kolom alleen het gemiddelde van een groot aantal dochters genomen zijn. Behalve nu op het aantal eieren moet ook gelet worden op de groote der eieren en de kwaliteit der eieren. Zoo is vaak de eigenschap om eieren met dunne schalen of met waterig eiwit te leggen erfelijk. Een belangrijke factor is ook al weer de kwali teit van het nageslacht wat gezondheid en weerstandsvermogen betreft. Daarop kan niet genoeg gelet worden en mijn grootste bezwaar tegen het fokken met eerste legs hennen is juist dat daardoor het toenemen der ziekten bevorderd wordt. Zoo is by mo derne proeven gebleken dat onder afstam melingen van jonge hennen de verlamming veel sterker voorkomt dan onder die van oudere hennen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. w

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12