^Binnenland JUdiopcogtamma feuilleton De scheepsramp van de loggers. Raad voorde Scheepvaart behandelt de rampen. Tragisch auto-ongeluk op den weg Ede-Arnhem. Auto vermoedelijk tengevolge glad heid van den weg geslipt; één doode, twee gewonden. door R1CHARD STARR Vertaald door A. RIEWERD. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake het tijdens hevig stormweer vergaan van den motorlogger „Cornelis Vrolijk Fz." Sch. 179 nabij de lichtbrulboei vóór de haven van IJmuiden, waarbij alle veertien opvarenden om het leven zijn gekomen. De Raad is van oordeel, dat het schip hoogstwaarschijnlijk door een grondzee is overweldigd. Daarop wijst wel de plaats waar het wrak is gevonden. De Raad moet zich er toe bepalen te con- stateeren, dat niet is gebleken, dat aan het schip zelf iets mankeerde. Integendeel, de ingewonnen rapporten wijzen er op, dat de „Sch. 179" in volkomen deugdelijken staat verkeerde. Door het jaren achtereen storten van opgebaggerde modder in de nabijheid van de lichtbrulboei, heeft zich ook daar ter plaatse dus niet alleen ter plaatse van de bekende banken een gebied gevormd, waar grondzeeën, met het groote gevaar daaraan verbonden, optreden. Daar geen enkele opvarende deze ramp heeft overleefd, kan dus ook niet worden onderzocht, of het voor de „Sch. 179" niet mogelijk ware geweest het einde van den storm af te wachten op zee. Hoogstwaar schijnlijk wilde het schip de haven van IJmuiden binnenloopen. Een zeer hachelijke onderneming, welke tot mislukking was ge doemd. Een verwijt spreekt de Raad hier niet uit, nu niet is kunnen blijken, waaro n de „Sch. 179" zoo gehandeld heeft. De Raad maakt deze opmerkingen slechts ter leering voor anderen. Het komt voor, dat vlak voor het thuis komen de vleet aan dek wordt gehaald en dat door deze netten of door de aan dek gestorte visch de spigaten verstopt raken, met alle gevaar daaraan verbonden door het niet kunnen wegstroomen van het over gekomen water. De Raad weet natuurlijk in het geheel niet, of dit hier het geval is ge weest. Er is hier echter een gevaarlijke toe stand aanwezig, welke tot ondergang van het schip kan leiden. Dit gevaar wordt nog niet voldoende ingezien. Wat den toestand van het schip betreft, heeft het duikonderzoek beschadigingen aan het achterschip geconstateerd, welke op een vóór het zinken plaats gehad hebbend» aanvaring aan het achterschip schijnen te wijzen. Of dit lek worden door een aanvaring of door het stooten, hetzij tegen den zeebodem of tegen een voorwerp is veroorzaakt, kan niet meer worden uitgemaakt Al de hiervoren aangeduide omstandig heden kunnen bij den ondergang van de „Sch. 179" een rol hebben gespeeld. Wat in werkelijkheid is gebeurd kan helaas ni#- mand navertellen. Wat het bij stormweer zinken van den motorlogger „Zuid-Holland" Sch. 68 bij het binnenloopen van de haven te IJmuiden be treft is de Raad van oordeel, dat deze ramp eveneens is veroorzaakt door een van die grondzeeën welke zich onder weersomstan digheden, als die, welke hier aanwezig wa ren, vaak voordoen, niet alleen op het ge bied van de banken in de onmiddellijke na bijheid van de kust, maar ook bij de brul boei, waar zich, doordat er jaren achtereen modder is gestort een richel heeft gevormd, welke tot vorming van de zoo gevaarlijke grondzeeën aanleiding kan geven. Het ware wel te wenschen, wanneer deze richel, wel ke vroeger door tonnen werd kenbaar ge maakt, waar een betrekkelijk groot diep- teverschil voorkomt, zooveel mogelijk werd gemeden. Toen eenmaal de „Sch. 68" door de grondzee was getroffen en daarbij lek was geslagen, was haar lot bepaald. Het is de groote verdienste geweest van den matroos De Ruiter en den monteur Toet, dat zij, toen het stuurhuis was weg geslagen en groote schade aan dek was ont staan, nog kans hebben gezien, het schip binnen de pieren te brengen, alvorens het zijn graf in de golven vond. Ware dit niet gelukt, dan zou ongetwijfeld niemand deze ramp hebben overleefd. Een woord van warme hulde aan deze beide mannen mag dan ook niet achterwege blijven. Ongetwijfeld waren het beter geweest, wanneer de „Sch. 68" op dien morgen van 26 October niet naar zee ware vertrokken. Het stormsein was geheschen en de vaart langs de kust was vol gevaren. Maar het mag niet worden verheeld de opvaren den, die groot belang hebben bij de uit komst van het bedrijf, worden gedreven door de zucht om zich zoo hoog mogelijke inkomsten te verzekeren. De uitrusting van het schip, dat overigens wel in orde was, liet in zooverre te wen schen over, dat het grootzeil ook het re- servezeil, dat werd aangeslagen, toen het andere was gescheurd nfet in goede con ditie verkeerde. Het heeft voorts de aan dacht van den Raad getrokken, dat, vol gens ingekomen berichten, is gebleken, dat de kappen van machinekamer en kajuit niet gesloten waren. Het is wel zeer te betreuren, dat het be sluit om naar IJmuiden terug te keeren te laat is genomen, OUDERS WEIGERDEN DOKTERSHULP VOOR HUN KIND. Tragisch geval te Almelo. De Voogdijraad te Almelo heeft zich ge noodzaakt gezien, in te grijpen in een geval waarin ouders weigerden, doktershulp in te roepen voor een vierjarig knaapje, dat bij het spelen een gecompliceerde beenbreuk opgeloopen had. Buren, die het kind voortdurend hoorden kreunen het had al dagen geleden met het gebroken beentje en de oorzaak ver namen, waarschuwden een dokter, doch toen deze kwamen kijken en onmiddelijke opneming in een ziekenhuis gelastte, wei gerden de ouders hieraan te voldoen. Zij verklaarden, geen duivelsche hulp noodig te hebben om hun kind te doen genezen. Zij baden met andere leden van hun secte., dag en nacht, voor de genezing van hun kind en waren vast overtuigd, dat dit meer zou uitwerken dan menschelijke hulp. Toei. overredingen niet baatten, werd de politie te hulp geroepen en deze waarschuwde de justitie. Daarop greep de Voogdijraad in en werd het kind wegens verwaarloozing aan de ouderlijke macht onttrokken en in een ziekenhuis opgenomen. JONGEN TE LEEUWARDEN GEDOOD. Tusechen lift en balk bekneld geraakt. Zaterdagavond is in een meelfabriek aan het Nieuwe Kanaal te Leeuwarden, in welke fabriek Zaterdags tot 's nachts twaalf uur wordt gewerkt, de zeventienjarige jongen K. tusschen de lift en een zich daarboven bevindenden balk bekneld geraakt en dood gedrukt, In een oogenblik, waarin hij geen bezig heden had, klom de jongen op het dak van de lift, die zich op een der middelste ver diepingen bevond. De liftjongen gelastte hem deze gevaarlijke plek te verlaten. In de meening. dat aan de waarschuwing gevolg was gegeven, ging de liftjongen met de lift naar beneden. Even later moest hij op de bovenste verdieping zijn. Hij stelde de lift opnieuw in werking en ontdekte boven gekomen plotseling, dat er iets haperde. Toen hij onderzocht, wat er aan de hand was, kwam hij tot de vreeselijke ontdek king, dat K. nog op de lift lag. De iongen was bekneld geraakt tusschen het dak der lift en een zich daarboven be vindenden balk. Het slachtoffer bleek, toen men hem bevrijd had, reeds overleden te zijn. DIENSTWEIGERAARS-MARSCH. lederen dag wordt een deel der route afgelegd. De demonstratieve marsch van een aantal anti-militaristen voormalige dienstweige raars en geestverwanten daarvan, is thans een week onderweg. Zondagmiddag 10 Januari vertrokken de twintig deelnemers aan de tocht van het Nassauplein te Amster dam, waarbij zich enkele moeilijkheden voordeden. De bedoeling was geweest, dat een groot aantal geestverwanten, die ove rigens niet aan den marsch zouden deel nemen, de wanedlaars gedurende de eerste uren van den tocht zouden begeleiden. De politie gaf daartoe echter geen toestemming, zoodat de twintig deelnemers aan den tocht zonder geleide hun demonstratieve wande ling moesten beginnen. Bij een strubbeling, die zich in verband hiermede voordeed, werden twee personen (niet-deelnemers) naar een politie-bureau geleid. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt,. Toen de troep op den Hemweg gekomen was, gaf de politie order de sjerpen, die ieder deelnemer over de borst droeg en waarop de aandacht gevestigd werd op het doel van den tocht aandcaht te vragen voor de dienstweigeraars op te bergen. Aan de grens van Zaandam werd het troepje opgewacht door de Zaansehe politie, die niet toestond, dat door de kom der ge meente getrokken werd. Onder politie- geleide wandelde men buitenom. Ook in Wormerveer, de eerste pleisterplaats, wacht te politie, die de demonstranten begeleidde. In Wormerveer werd des avonds een ver gadering gehouden, waar de heeren H. Eikenboom en J. Wouda het woord voerden. Maandag vertrok men naar Alkmaar (zooals wjj destijds hebben gemeld), Dins dag arriveerde de groep in Nieuwe Niedorp en Woensdag in WIeringen, waar men de Donderdag als rustdag nam, aan het einde waarvan een vergadering werd gehouden, zooals trouwens op de vorige avonden in de andere plaatsen ook reeds was geschied. Per autobus werd Vrijdag den tocht over den afsluitdijk ondernomen. Na den over tocht werd de wandeling weer voortgezet met als einddoel voor Vrijdag Bolsward. In vrijwel alle plaatsen, waar men door heen komt, staat de groep onder politie- geleide. In de eene plaats wordt het dragen der sjerpen wél, in de andere plaats niet ge duld. Moeilijkheden van eenige beteekenis hebben zich na het vertrek niet meer voor gedaan. De tocht richt zich. zooals bekend is, op Veenhuizen, waar de dienstweigeraars hun straftijd doorbrengen. TENTOONSTELLING OVER „TERSCHELLING". Natuur-historisch en folkloristisch museum „De Tonijn". Onder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag te Amsterdam de ten toonstelling over „Terschelling" geopend, welke georganiseerd wordt door het na tuur-historisch en fokloristisch museum „De Tonijn", in samenwerking met het Klaas-Knop-fonds en de Terschellinger club. In zijn openingswoord wees de heer D. Roggen, voorzitter van de Terschellinger club, op de bijzondere plaats, die Ter schelling onder de andere eilanden in neemt, door de instandhouding van eigen kleederdracht, taal en volksfeesten. De oude zeemanskunst van het touwknoopen wordt thans weer op Terschelling geleerd door het Klaas-Knop-fonds. Op de ten toonstelling is een uitgebreide verzame ling knoopwerk te bezichtigen. Het touw knoopen dient tegenwoordig ook als werk verschaffing voor jonge werkloozen, waarvan er tweehonderd op de school werkzaam zijn. Verschillende Terschellinger families hebben prachtig houtsnijwerk als bedden bankjes, zeemanskisten, stoven en man- gelplanken, alsmede vele foto's-poppen in klederdracht, boekets - en plaatwerken voor deze tentoonstelling afgestaan. INVAL IN VERDACHT CAFE TE AMSTERDAM. Zaterdagavond heeft de Amsterdamsche zedenpolitie een inval gedaan in een. café in de Nes, waar ook vroeger reeds door haar een onderzoek is ingesteld. Den laatsten tijd zijn op het bueau een aantal klachten over deze inrichting bin nen gekomen. Gisteravond zijn tien personen, waaron der enkele vreemdelingen en minderjari gen, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De vreemdelingen en de exploitant van de zaak zijn voorloopig in arrest gesteld. De minderjarigen zijn door hun ouders, die op het politiebureau zijn ontboden, mee naar huis genomen. GEFINGEERDE OVERVAL MET BEROOVING. Zelfkastijding te Capelle a. d. IJsel. De 23-jarige T. K., bruodslijter te Ca pelle a. d. IJsel, werd Dinsdagavond op den Parallelweg aan den hoofdweg van den Rijksweg RotterdamBodegraven, naast zijn fiets liggende gevonden. Inge roepen doktershulp bracht aan het licht, dat de man een gekneusden arm en ver scheidene schaafwonden had. Dinsdag 19 Januari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- nitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding 10.15 Gr.pl. 10.30 Kovacs La- jos' orkest. 11.— RVU.: Cursus „Wij en onze zieken". 11.30 J. Kroon's ensemble en gr.pl. 1.Omroep orkest. 1.45 Gr.pl. 2.— Omroep orkest en soliste. 3.Kniples. 4. Zang en piano. 4.30 Kinderkoor zang. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Avro- Operette-orkest en solisten. 6.30 RVU.: Causerie „Vaderland en Moederland". 7/- Voor de kinde ren. 7.05 't Manhattan Strijkkwartet. 7.30 Engelsche les. 8.— ANP-ber., mededeeüngen. 8.10 Bonte Dinsdag- avondtrein. 10.Gr.pl. 10.15 Avro- dansorkest. 11.— ANP-ber., vervolg dansmuziek. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.— Vrouwenuur. 3. Modecursus. 4.Zang en piano. 4.05 HIRO: Een boodschap voor ko mende tijden, causerie. 4.25 Verv. zang en piano. 4.30 HIRO-post. 4.35 Gr.pl. 4.45 „Uit het geestenrijk". 5.10 De KRO-melodisten. (5.45 Fe- Ucitatiebezoek). 6.40 Esperanto- cursus. 7.Ber. 7.15 Luchtvaart kroniek. 7.35 Sporthalfuur. 8.— ANP-ber., mededeeüngen. 8.10 Gr. pl 9.— Radiotooneel, 9.40 KRO- Kamerorkest. 10.30 ANP-ber., gr.pL 10.40 Charley Wallace's orkest. 11.3012.— Gramofoonpiaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 BBC-Empire-orkest en solist. 1.10 Het Falkirk Public Orkest. 1.50 Gr.pl. 2.20 Voor de scholen. 4.20 Causerie over de Sta- visky-affaire. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gr.pl. 5.35 Het Dulaykwintet. 6.20 Ber. 6.45 BBC- orkest en zang. 7.50 Discussie. 8.35 Variété-progr. 0.20 Ber. 9.40 The church, the Tribe and Humanity, causerie. 10.Radiotooneel. 11.15 M Winnick's dansorkest. 11.50 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.lp. 11.20 Populair concert 4.20 Oude en moderne muziek. 5.50 Gr. pl. 6.05 Pianorecital. 6.50 Gr.pl. 8.50 Opera-uitz. 11.50—12.35 Het Pascal- orkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 7.50 Saarbrücker Amusements orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Gevar. concert 3.20 Omroeporkest 4 45 Beethovenconcert 5.20 en 8.— Gr.pl. 7.30 Omroeporkest. 10.35— 11.20 Omroepkleinorkest, mannen- kwartet en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 150—2.20 Gr.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.50 en 7.20 Gr.pL 8 20 Omroeporkest en radiotooneel. 10.30—11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Omroeporkest. 1.20 Kleinorkest. 1.50-2.20 Gr.pL MO Orgelconcert. 6.35 Gr.pL 6.50 Om- roepdansorkest. 7.35 Gr.pL 8.20 Nat orkest 10.30-11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 „Reichsparteitag der Ehre '36". 9 20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek (gr.pL) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, D.sender 9.20—11.20, Radio Danmark 11.20— 12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Lu xemburg 14.20—15.05, D.sender 15.0515.20, Keulen 15.2016.20, Parijs R. 16.20—17.20, Brussel VL 17.20—18.50, Parijs R. 18.5019.20, Weenen 19.20—20.55, Berlijn 20.55— 21.20, Weenen 21.20—22.50, Boeda pest 22.50—23.25, Normandië 23.25 —24.—. Lijn 4: Brussel VL 8—9.20, Nor mandië 9.20—10.35 Lond. Reg. 10.85 16.50, Droitwich 16.50—18.20, Lu xemburg 18.2018.45, Droitwich 18.45—19.50, Lond. Reg. 19.50-20.55 Droitwich 20.5521.15, Lond. Reg. 21.15—24.—. Lijn 5: Diversen. K. verklaarde, dat een onbekende hem een brood te koop had gevraagd. Toen hij dit uit den bak wilde nemen, werd hij met een zwaar voorwerp op het hoofd gesla gen, waardoor hij bloedend werd gewond en het bewustzijn verloor. Nadat hij was bijgekrmen, bleek uit zijn broekzak een beurs, inhoudende een bank biljet van tien gulden en vijf gulden te zijn verdwenen. De politie nam de zaak in onderzoek. Aangezien K- niet kon verklaren, waar hij het bankbiljet had ontvangen, doch ver telde het te hebben gewisseld bü een hem onbekenden klompenkoopman, kreeg de politie argwaan, daar deze venters elkan der kennen. Na herhaald verhoor, waaruit bleek, dat K. bij zijn patroon, den bakker Stam, diep in de schuld zat, viel hij door den mand en bekende, den overval te heb ben voorgewend. Den arm had hij zelf gekneusd tusschen het deksel van de broodkar. Tegen K. is procesverbaal op-gemaakt terzake van valsche aangifte. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den betonnen weg EdeArn hem, een ernstig auto-ongeluk ge- beud, dat één persoon het leven heeft gekost, terwijl twee personen ernstig gewond werden. Een auto, bestuurd door den heer Kehrer uit Huis ter Heide, welke in de richting Arnhem reed, is vermoe delijk door den gladheid van den weg geslip De auto, die tegen een boom terecht kwam, welke op ongeveer 20 M. afstand van den weg stond, raakte vrijwel onmiddelUék in brand. De heer Renes, die met zijn wagen ook in de richting Arnhem reed, en even te voren door den heer Kehrer was inge haald, trachtte nog met behulp van het toegeschoten publiek mevrouw Kehrer, die naast den bestuurder gezeten was, en reeds het bewustzijn vertoren had, uit de auto te: bevrijden, hetgeen echter niet mocht geluken, zoodat mevrouw Kehrer in de vlammen omkwam. De bestuurder en nog een heer, die ach ter on den wagen gezeten was, werden beiden ernstig aan de beenen gewond. Deze beide slachtoffers zijn per ziekenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem vervoerd. De inspecteur van politie Beemsterboer uit Arnhem en de commissaris van politie Hulsman uit Ede, waren met eenige agen ten uit beide gemeenten, spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig. Het verkeer, dat op den met ijzel be dekten weg levensgevaarlijk was, was na het ongeluk eenigen tijd gestremd. Het stoffelijk overschot van mevr. K. is naar het lijkenhuisje te Ede vervoerd. Nadere bijzonderheden. Over dit auto-ongeluk vernemen wij nog, dat het onheil plaats vond op een Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kina. JECOVITOL Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 075 per flacon. 53) Op een avond echter, toen zij alleen deu winkel verliet, de straat was overgestoken en naar haar bus ging, kwam een man, en in het eerst herkende zij hem niet. Hij nam zijn hoed af en zei: „Goeden avond". En Tessa, die dacht, dat zij te doen had met een of anderen jongen man, dis een te groot idéé van zijn eigen aantrekke lijkheden had, hief haar goed gevormde kleine kin in de lucht en wierp hem een blik toe, dien zij speciaal voor zulke ge legenheden bewaarde. Wat zij noemde de manier van een werkend meisje, zich van een man te ontdoen. Zij wist precies, hoe zij moest omspringen met zulke kinderen, die zich niet wisten te gedragen. „Pardon", zei ze, met een ijzige kou van omstreeks veertig graden Fahrenheit. „Hebt u het tegen mij?" „Ja, alstublieft", zei de jonge man vrien delijk. „U bent miss Fisher, nietwaar? Ik dacht, dat u het mij niet kwalijk zoudi noipon, als ik een woordje met u sprak Mijn naam is Anstruther". „O, u bent Pet Pell's half e, Pet Pell's geliefde". „Geweest", zei de jonge man treurig, met een gedwongen glimlachje. „Vindt u goed, dat ik een eindje met u meeloop?" „Zeker", zei Tessa. „Kom maar mee. Ik loop naar Aldgate, en pak daar mijn bus. Het zal mij goed doen. U kunt met mij mee- loopen, zoo ver u wilt dat wil zeggen, ik hoop, dat Pet er mij geen blauw oog om zal bezorgen". „Dat is heel vriendelijk van u. Neen. ik weet zeker, dat Pet er niet om zal geven" Plotseling voelde Tessa, dat zij dezen half volwassen jongen graag mocht. Zij had vroeger zeer verachtelijk over hem gedacht Zelfs zóó, dat het meer dan eens in haar was opgekomen hem eens apart te nemen en hem vriendelijk, maar beslist, te vragen of hij zich wel goed genoeg vond voor een aardig, mooi meisje als Pet Peil. Zij was feitelijk met zichzelf te rade gegaan, of zij dit niet, terwille van Pet, moest doen. Nu had zij er de gelegenheid toe en nu merkte zij, dat zij er in het geheel niet naat verlangde, zooiets te doen, Deze jongen had een aardig gezicht, hoewel hij in geen enkel opzicht knap was. Maar zijn oogen waren vriendelijk en zijn mond betrouwbaar. „Is Anstruther uw voor- of uw achter naam?" vroeg Tessa. „Mijn achternaam. Mijn voornaam is Percy". „Lieve help!" gichelde Tessa. „Percy Anstruther. Het is een heele naam, vindt u niet?" Hij lachte gul met haar mee. „Ja, ik heb het nogal getroffen. Maar in werkelijkheid is hij niet zoo erg. Ik weet niets van de vroegere Anstruthers. Maar de Percy's uit de geschiedenis waren goede zwaard- en strijdbijl-lieden, weet u. Hebt u „De ballade van Chevy Chase wel eens gelezen?" „Neen", antwoordde Tessa. „Misschien zult u het den een of anderen dag nog eens lezen. Het gaat over de Per- cy's. Maar ongelukkig lijk ik niet op hen". „Wel, dat Chivy Chase ding komt er niets op aan. Waarom wilde u mij spreken, mr. Anstruther? Kan ik iets voor u doen?" „Als u wilt. U weet, dat ik Pet Peü lief heb?" Hoewel hij glimlachte, was er toch een haast onmerkbare trilling in zijn stem. Tessa had vreeselijk met hem te doen, en was boos op zichzelf om al hetgeen zij van hem had gezegd, zonder hem te kennen. „Ja, dat heeft zij mij verteld. En ik vind, dat u erg gelukkig is, mr. Anstruther. Pet Peil is een bovenste beste. Ik ken geen en kel ander meisje, waar ik beter over denk dan over Pet. En ik vind haar eenvoudig een schat". „U bent erg vriendelijk", zei Anstruther. „Ik wou u vertellen, dat onze verloving ver broken is". „Verbroken!" zei Tessa zoo ontsteld, dal zij midden op straat stokstijf bleef staan, en een man, die vlak achter hen liep, tegen haar opüep. Toen alles was uitgelegd en verontschul digingen gemaakt en aangenomen waren, vervolgde Anstruther: „Niet precies verbroken, omdat het eigen lijk nooit aan was. Misschien verbeeldde ik het mij maar, maar ik veroorloofde mij der indruk, dat er een verstandhouding tus schen ons was, en dat wij binnenkort ver loofd zouden zijn". „En nu ziet u dat het niet zoo is?' „Ik zie nu in, dat Pet niet op die manier om mij geeft". „Wel, ik moet zeggen! Vertelde zij u dat?" „Ja. Een paar avonden geleden vroeg ik haar, of zij met mij wou trouwen, en toen. gaf zij mij den bons". „Wel, ik moet zeggen!" klaagde Tessa weer. „Bedoelt u, dat Pet u heelemaal af gewezen heeft, u geen kans gegeven heeft terug te komen?" „Neen, het is botweg een weigering", zei Anstruther. Hij probeerde te glimlachen, maar slaagde daar niet bijzonder in. Tessa keek hem nadenkend aan. Zij en Pet Peil hadden het de laatste we ken niet over den „half-was" gehad, en zij vroeg zich af, wat er gebeurd was, dat Pet Peil zoo plotseling en algeheel van plan was veranderd. Den laatsten keer, dat zij er over hadden gesproken, was het Pet's vaste voornemen geweest met Anstruther te trouwen. Zij herinnerde zich Arthur Corless en Pet's vreemd gedrag in het atelier en ook later. Zij voelde zich ongelukkig door Percy Anstruther's tragischen glimlach. „Uw ongeluk, mr. Anstruther, is, dat u te langzaam bent". „Ja, ik denk, dat dat het is". „U hebt niet genoeg grijp-toe vermogen Was dit de eerste keer, dat u haar ten hu welijk vroeg?" „Ja". „Is zij de laatste weken koeler tegea u geworden?" „Ja. Sedert zij bij den Vliegenden Troep kwam". „En daarom kwam u met uw huwelijks- voorstel aan?" „Ja. Ik dacht, dat ik haar zou verliezen. „En" hij glimlachte weer „ik héb haar verloren". „Wel, ik moet zeggen!" klaagde Tessa weer. „Het treft mij, hoe sommigen van jullie mannen zijn. U wou Pet Peil al maan den geleden trouwen, en inplaats van haar te vragen, toen zij er ooren naar scheen ta hebben, wachtte u, tot u haar zag verkoe len, en vuurde toen af. En toen was u zeker nog verbaasd ook, toen zij zei, dat zij al een vrijer had". „Dat zei zij niet. Zij zei, dat het haar speet, maar dat zij niet op die maniar van mij hield". „Het spijt mij ook". „Ik had natuurlijk nooit verwacht, dat zij iets in mij zou zien om haar op dia manier te interesseeren, ziet u. Ik verwacht te nooit, dat zij met mij zou willen trouwen, hoewel ik eens of tweemaal die hoop durfde koesteren, toen het leek, alsof zij wat om mij begon te geven". „Toen had u van wal moeten steken en moeten zeggen, wat u op het hart had, mr. Anstruther". „Maar ik was niet zeker van haar. Ik was bang, dat ik haar zou verliezen. Ik wou zekerheid hebben, dat zij genoeg van mij hield om met mij te trouwen, voordat ik haar vroeg". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6