Jilmnieuws £uchtvaact Een interview met generaal Franco. „Er zijn geen Duitschers in Noord-Afrika". Hef verre Oosten Moor kleine tuinen. Wii kijken naar de iepen. ORANJE BOVEN In het groote hoofdkwartier te Sala- manca heeft een speciale vertegenwoor diger van Havas een onderhoud gehad met generaal Franco, die zich bereid verklaarde de hem gestelde vragen zonder omwegen te beantwoorden. Het onderhoud vond plaats in een salon van het bisschoppelijk paleis. De eerste vraag van den correspondent betrof de berichten aangaande de ontsche^ ping van Duitsche troepen in Marokko. „Er zy'n geen Duitsche soldaten in Spaansch-Marokko", zoo verklaarde Franco, „Ik spreek de beweerde ontscheping van Duitsche troepen of vrijwilligers in onze bezittingen in Noord-Afrika formeel tegen Er kan vandaag evenmin als gisteren sprake van zijn, dat de nationale Spaansche regee ring ook maar een enkel stukje nationaal grondgebied zou afstaan". Generaal Franco De opmerking van den correspondent, dat het internationale karakter van den oorlog in Spanje, onvermijdelijk onrust moet ver wekken, ontlokte den generaal de opmer king: „Het internationaal karakter van de' zen oorlog is niet onze zaak. Wij hebben dit nooit gewenscht. Wij zullen slechts tot het eind toe strijden, teneinde de communist! sche machten van ons grondgebied te verdrijven. Italië en Duitschland voeren elk op eigen wijze denzelfden strijd en hierin ligt het geheim van hun sympathie voor ons, weliswaar genieten onze legers den steun van een klein aantal buitenlandsche technici, doch aan het front vallen slechts Spanjaarden en Spaansche onderdanen en zijn het met uitzondering van enkele vreem delingen, die op regelmatige wijze in ons legioen zijn opgenomen, Spanjaarden, die voor God en vaderland sterven". Op de vraag van den correspondent of de ontruiming van Madrid door de burgerbe volking verandering in zijn plannen heeft gebracht tot het innemen van de hoofdstad, antwoordde Franco: „Er is niets veranderd. Madrid zal vallen zooals was voorzien. Het heeft weliswaar groote politieke beteekenis, doch van Ma drid hangt het lot van den oorlog niet af. Het besluit Madrid te verdedigen stelde ons voor de moeilijkheid ons van de stad meester te maken en den dood van vele on- schuldigen te veroorzaken, of den oorlog elders voort te zetten. Wij hebben de moei lijkheid anders opgelost: wij zullen Madrid nemen en niet verwoesten. De komende ge beurtenissen, waarover ik, zoo ge begrijpen kunt, niet kan spreken, zullen het U bewij zen. Ik wijs U er nog op, dat het de eerste keer is in de wereldgeschiedenis, dat een aanvaller een wijk heeft aangewezen, waar in de non-combattanten zich konden terug trekken. Wij zullen den oorlog op militaire wijze winnen. Ik zeg niet, dat dit in een week of in zes maanden zal geschieden, doch wel, dat wij hem geheel zullen winnen en op het geheele grondgebied". „Hoe zal het nieuwe Spanje er uit zien?" vroeg de correspondent verder en de generaal antwoordde hierop: „Allereerst zal het een vrij Spanje zijn. In het buitenland vergist men zich nog steeds omtrent onze beweegredenen, en stelt men ons voor als voorvechters van een klassestrijd en als vijanden van het volk. Wij zullen den klassenstrijd onderdrukken, willen den arbeid zijn waardigheid en vrijheid hergeven en met het volk tegen de slechte rijken zijn. In dit opzicht hebben wij reeds vele maatregelen getroffen, zoo met be trekking tot de werkloosheid en de openbare gezondheid. Wij hebben een vakvereenigingsorganisatie gevormd, die zich later tot een corporatie zal ont wikkelen en zullen het land vrede geven". „Wat zal het toekomstig uiterlijk zijn van Spanje tegenover het buitenland?", vroeg de correspondent tenslotte. „Wij hebben van niemand iets te vragen. Wij wenschen zoo spoedig mogelijk betrek kingen te hernieuwen, die tevoren met alle landen zonder uitzondering werden onder houden. Wij zullen echter al onze krachten inspannen de betrekkingen met de Spaansch- sprekende landen van Amerika te verstevi gen". Het onderhoud, dat een half uur duurde, werd in de Fransche taal gevoerd. KANAAL DOOR NICARAGUA? Twee democraten hebben aangekondigd, dat zij binnenkort in 't Huis van afgevaar digden (Am.) 'n wetsontwerp zullen indie nen tot 't onteigenen van gronden, waardoor het mogelijk zal worden een kanaal te gra ven door Nicaragne. dat de Antillen-zee zal verbinden met den stillen Oceaan. Het kanaal zal 277 K M. lang zijn en de kosten worden geraamd op 722 müiloen dollar. NIEUWE GRENSINCIDENTEN. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie meldt, dat welingelichte Mongoolsche krin gen categorisch het bericht tegenspreken van den generalen staf van het Kwantoeng- leger als zouden Mongoolsche troepen in de laatste weken de grenzen van Mandsjoekwo hebben geschonden. Integendeel, aldus Tass, de inlichtingen welke bij de Mongoolsche grensautoriteiten zijn binnengekomen, behelzen, dat afdeelin- gen Mandsjoerijsche ruiterij in den ochtend van den twaalfden Januari de Mongoolsche grens hebben geschonden door op het grond' gebied dezer republiek door te dringen over een afstand van 40 K.M. Op dertien Januari hebben zich bij de af- deelingen ruiterij 200 militairen gevoegd, die met tien vrachtauto's werden overge bracht. De Mongoolsche regeering heeft daarom een protest ingediend bij de regee ring van Mandsjoekwo en de onmiddellijke terugroeping geëischt der troepen, die Mon- goolsch gebied waren binnengedrongen. Wapenstilstand tusschen Nanking en Sian Foe. Er is een wapenstilstand tot stand geko men tusschen Nanking en de opstandelingen te Sian Foe. Dit bestand zal duren tot 15 Febr. Op dien datum zal in de voltallige zitting van den centralen uitvoerenden raad worden overgegaan tot een beraadslaging over de geschilpunten. De toestand in Sjensi. De leiders van de provincie Kwangsi, de generaal Li Tsoen Jen en Pai Tsjoeng Si en de pacificatie-commissaris voor Tset- sjoean, generaal Lin Siang, hebben de re geering telegrafisch medegedeeld, dat zij het niet eens zijn met den voortdurenden druk van de regeeringstroepen op Sianfoe. Zij vreezen dat in geval van een burgeroor log de troepen van Tsjang Soe Liang en Jang Hoe Tsjeng over zouden kunnen gaan tot een wanhopige actie, waarvan de vijan den van China zouden profiteeren. Zij drin gen er derhalve op aan, dat de opmarsch der regeeringstroepen wordt gestaakt en dat het conflict langs vreedzamen weg wordt geregeld. Verder wijzen zij op het nut van een te rugkeer van Tsjang Kai Sjek naar Nanking, waar hij de leiding van geheel China weer op zich kan nemen voor het algemeen wel zijn des lands. TURKSCHE GEZANTSCHAP IN ADDIS ABEBA OPGEHEVEN. De Turksche ambassadeur heeft den mi nister van buitenlandsche zaken Ciano, medegedeeld, dat de Turksche regeering, terwijl zij zich voorbehoudt zoo noodig een consulaat in te stellen, heeft besloten het gezantschap in Addis Abeba op te heffen. De Italiaansche regeering wordt verzocht, de bescherming der Turksche burgers op zich te blijven nemen. DE POSITIE VAN DE VALERA. De bekroning van zijn politieke loopbaan. De correspondent van de „Times" te Dublin meldt, dat de Valera zijn politieke loopbaan hoopt te bekronen met de tot stand brenging van de eenheid in Ierland. Men vreest, dat dit feit een onoverkome lijke hinderpaal zal zijn voor de tot stand- koming van een werkelijke overeenkomst tusschen de beide landen, maar, aldus voegt de correspondent hier aan toe, bij gebrek aan een volledig, definitief accoord zal een compromis welkom zijn, daar men vreest, dat, indien een Europeesch conflict binnen kort zou losbarsten de Iersche vrijstaat om zoo te zeggen zonder bescherming zou zijn. Men hoopt derhalve, dat met Groot- Britannië een overeenkomst zal tot stand komen over de nationale verdediging, welke de basis zal kunnen vormen voor een alge- meene regeling tusschen de beide landen. NOG GEEN ANTWOORD VAN ITALIË OP KWESTIE DEGRELLE. Krachtige Belgische nota op komst. Tot dusver heeft de Italiaansche regee ring niet geantwoord op de nota der Belgi sche regeering, waarin deze protesteerde tegen de aan den leider der rexisten, De- grelle, verleende toestemming voor zijn pro paganda gebruik te maken vam Italiaansche radiozenders. Thans is de Belgische regee ring voornemens de volgende week een in zeer krachtige termen geschreven nota aan Rome te doen toekomen, welke stap des te dringender is, aangezien men in kringen der rexisten niet verheelt, dat hun leider binnenkort voor den zender van Turijn zal spreken. TOENADERING TOT DE KROATEN IN JOEGO-SLAVIE. Volgens hardnekkige geruchten zou Stoya- dinowitsj Vrijdag uit Sint Moritz zijn ver trokken, waar hij enkele dagen heeft ver toefd, om Zondag bij Zagreb een onderhoud te hebben met den leider der Kroatische oppositie Wladimir Matsjek. Dit zou het eerste contact zijn tusschen de regeering van Joego-Slavië en de Kroati sche oppositie aangaande een modus vivendi als voorbereiding voor een definitieve rege ling der kroatische kwestie. als het Parijs van de nieuwe wereld. Niet lang vermag ons de weelde en het comfort van deze millioenenstad te binden. Dagen en dagen jagen we voort door de eindelooze pampa's van Argentinië tot op een wonderen avond voor ons oprijzen uit de vlakte, de wazige toppen van het Andesgebergte. Wel,, avontuur, deze overtocht van den onmete- lijken slagboom tusschen Argentinië en Chili! We klimmen omhoog in steeds ijler lucht langs nauwe, steile bergwegen en be reiken den 4200 meter hoogen pas in ijzigen stormwind Hoog opgericht, op het dak der wereld, verrijst daar in de eenzame verlatenheid der kale toppen, het Christus' beeld van den Andes, symbool van vrede tusschen de twee landen. Dit onherbergzaam oord laat weinig tijd tot beschouwing. Langs duizelingwekkende kloven en ravijnen draait ons pad naar beneden. Tusschen ka!e rotsen kleurt dan het eerste groen, de lucht wordt lauw; van den winter komen we in de lente en steeds verder dalen wij af in den zomer van de tropische kusten van de Stille Zuidzee, waarlangs wij noordwaarts zullen trekken naar Bolivia en Peru. De schoone reis is voorbij en de ervaringen in die verre landen zouden slechts voortleven in onze herinnering als 'n onwezenlijke droom wanneer het moderne hulpmiddel der tech niek, de film, het niet mogelijk maakte d'<e gebeurtenissen vast te leggen en te doer. herleven. Eenige maanden vóór ons vertrek bracht Amerika een nieuw procédé om films op te nemen in natuurlijke kleuren. Zoo verrassend waren de resultaten, dat wij besloten deze expeditie in tropische landen geheel volgens deze laatste vinding in beeld te brengen. Immers juist de kleu renrijkdom van het Zuiden verrukt ons Noordlingen. In onze film laten wij u deze landen zien, zooals u ze nog nimmer in beeld zag: de kleurige Spaansche steden: Rio, Buenos-Aires, Santiago en Valparaiso; auto-avonturen in groene wouden en gele salpeterwoestijnen, de ongekende schoon heid van den Andes met de witte toppen in staalblauwen hemel en de bonte primitieve bevolking van het binnenland. TREIN MET EVACUANTEN ONTSPOORD. Geen ernstige ongevallen. Naar vernomen wordt, is een trein met kinderen, die Madrid zijn ontvlucht, op 60 K.M. afstand van die stad ontspoord. Ongeveer veertig kinderen werden ge wond, ofschoon niet ernstig. DE JEUGD EN DE KERK IN DUITSCHLAND. De officieele raad der Duitsche belijdenis- kerk (de hoogste autoriteit in de Duitsche protestantsche kerk) publiceert een mede- deeling, dat kinderen, die den leeftijd van 14 jaar hebben bereikt, op wettige wijze uit de protestantsche kerk mogen treden, zelfs tegen den wil hunner ouders of opvoeders. De raad acht het evenwel raadzaam, dat, ingeval kinderen hun besluit hebben mee gedeeld uit de kerk te treden, predikanten in samenwerking met de ouders, de moge lijkheid overwegen het kind ertoe te bren gen, het wellicht overhaast genomen be sluit nog eens te overdenken. TREINONGELUK IN ITALIË. Eén doode, zeven gewonden. Bij het binnenrijden van het station I Nocera Sueperiore is een goederentrein door onbekende oorzaak ontspoord. Van het trein personeel werd een persoon 'gedood en liepen zeven anderen verwondingen op, waarvan één ernstig. EEN OPSTAND IN HONDURAS. Uit Salvador verluiden geruchten over het uitbreken van een opstand in Honduras. De opstandelingen zouden Diudad Trugillo hebben bezet, ofschoon deze geruchten nog geenerlei bevestiging hebben gekregen, blijven zij toch hardnekkig de ronde doen. De opstandelingen zouden over zee wapenen hebben gekregen. In politieke kringen ir. Mexico is men van meening, dat dé geruch ten voorloopig met alle voorbehoud moeten worden opgevat. IN BUITENLAND VERBLIJVENDE DIENSTPLICHTIGEN DUITSCHERS. Zullen arbeids- en militairen dienst moeten doen. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken maakt per decreet bekend, dat de Duitsche consulaire ambtenaren in het voor jaar 1937 een telling moeten houden van de Duitsche onderdanen van lichting 1917, die in het buitenland wonen en militair dienstplichtig zijn. Deze jongelui zullen per 1 April 1938 worden opgeroepen voor den arbeidsdienst en per 1 October 1938 in militairen dienst worden ingelijfd. HET BEZOEK VAN GORING AAN ITALIË. Lunch bij koning Victor Emmanuel. Göring heeft deelgenomen aan een jacht, die te zijner eere was georganiseerd op het koninklijke jachtterrein, behoorende bij het kasteel Poziano, nabij Ostia. Hij zat voorts aan bij een lunch, die de koning in dit kas- tee. had aangericht. Gaat Göring ook naar Polen? In de tweede helft van Februari wordt minister-president Göring in Polen verwacht voor het deelnemen aan wolvenjachten in de dominiale wouden van Bialowits. Evenals bij de vorige jachtpartijen zal Göring vermoedelijk van de gelegenheid gebruik maken besprekingen te voeren met de Poolsche rtaatslieden. Vermoedelijk zal mevrouw Göring haar echtgenoot vergezellen. DE GRIEP INVASIE IN ENGELAND. Zelfs vertrek van de „Queen Mary" moet worden uitgesteld. De griepepidemie in Engeland duurt on verminderd voort, hoewel naar verklaard wordt het hoogtepunt reeds gepasseerd is. Het mailschip „Queen Mary", waaraan op het oogenblik werkzaamheden worden ver richt, en dat oorspronkelijk op 13 Februari weder in dienst had zullen worden gesteld, zal pas 14 dagen later kunnen vertrekken, daar de werkzaamheden in verband met het groote aantal ziektegevallen onder de ar beiders niet op het vastgestelde tijdstip ge ëindigd zullen zijn. WERELDTENTOONSTELLING 1937. Steenlegging van het Duitsche pavillioen Zaterdagmorgen is op de terreinen van de Parijsche Internationale Tentoonstelling 1937 de eerste steen gelegd van het Duit sche pavillioen, in tegenwoordigheid van den Duitschen zaakgelastigde Forster en vele Fransche autoriteiten. De Duitsche ambassedeur, graaf vor. Welczeck was wegens den dood van zijn zoon verhinderd aanwezig te zijn. De com missaris-generaal der tentoonstelling, Labbé. sprak den wensch uit, dat zij mocht bijdra gen tot toenadering onder de volkeren Forster, die de steenlegging verrichtte, ver klaarde het volgende: ,Moge dit paviljoen in dit land er toe bij dragen om den Duitschen geest beter te ver staan, moge de internationale tentoonstelling 1937 een succes behalen, dat Frankrijk en haar hoofdstad waardig is, mogen de kunst en de wetenschap, waaraan deze tentoon-tel ling gewijd zal zijn, er toe bijdragen een hechte brug te vormen tusschen alle vol keren, voornamelijk tusschen het Duitsche en het Fransche volk". VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De fimvoorstelling op Vrijdag as. De kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika (auto- en filmexpeditie over de Andespas- sen naar Peru) door Mr. Th. Regout te Maastricht. De heer Regout, die met zijn reisgenoot Z. baron van Dorth tot Medler, per auto een avontuurijken tocht dwars door Zuid-Ame rika maakte, welke geheel in natuurlijke kleuren werd verfilmd, schrijft: „Jammer, dat deze reis voorbij is. Voorbij, dagen van groote inspanning: wanneer wij steeds weer vastraken in kniediepe taaie modder, waar uit vier zware ossen ons met moeite weg slepen, dagen tevens van groote voldoening bij het aanschouwen van die weelderige natuur in dit moeilijk toegankelijk gebieJ van Zuid-Amerika. Dan zijn we te gast in een der grootste haciënda's en maken mede het wilde leven der peons in de pampa. Groot is de tegenstelling in de geweldige metropolis Buenos-Aires, bruisend en jagend „DE KANDELAARS VAN DEN KEIZER". Zeer velen hebben gisteravond in bioscoop .Harmopie" de film „De Kandelaars van den Keizer" (Lumina) gezien. En na alles, wat wij reeds over deze rolprent schreven, is het over bodig er nogmaals op te wijzen, dat het hier een interessante film betreft, die vermocht de toeschouwers eenige uren te boeien. Het voorprogramma bestond uit gevarieerd bui- tenlandsch nieuws, benevens een Mexicaansche klucht, een jazz-filmpje en een welhaast ge bruikelijke en altijd op prijs gestelde teeken film. Het geheel is een aantrekkelijk programma, waarvan men nog maar eenige dagen zal kun nen genieten. Men late deze gelegenheid niet voorbijgaan. DOODELIJK VLIEGONGEVAL BIJ NOOTDORP. De twee instructeurs van het Neder- landsch instituut voor zweefvliegen, de heeren J. K. Hoekstra en P. Bosch, vlogen Zaterdagmiddag in het motorvliegtuig van het instituut, den pander P. H.-A. I. T. Het schijnt, dat omstreeks half vier bo ven Nootdorp het toestel, nadat het in de .vrille" was gebracht op ongeveer 800 meter hoogte, niet meer door de piloten eruit gebracht kon worden, waardoor een catastrofe helaas niet meer kon worden vermeden. Het toestel werd geheel ver nield. De heer Bosch werd doodelijk gewond, terwijl de heer Hoekstra een been bleek te hebben gebroken. Beiden werden naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve vervoerd, waar de heer Bosch na aankomst is overleden. De toe stand van den heer Hoekstra is naar om standigheden redelijk wel. VLUCHT OVER LANGEN AFSTAND MISLUKT. De Portugeesche vlieger Jose Costa, die Vrijdagmorgen van Belem was opgestegen om een record te vestigen op den langen afstand tuschen Belem en Rio de Janeiro, heeft wegens onweder een noodlanding moe ten verrichten bij Diamantina in den staat Minas Geraes. Zijn toestel werd daarbij ver nield. De vlieger bleef ongedeerd. ZES VLIEGTUIGEN DOOR BRAND VERNIELD. Zaterdag heeft een brand gewoed op het vliegveld van Los Tamarindos te Mendoza (Argentinië), toebehoorende aan de plaat selijke luchtvaartclub. Zes vliegtuigen gingen in vlammen op. Bloeiende kamerplanten in den winter. Een mooie bloeiende kamerplant voor de wintermaanden is Azalea indica. Wanneer de plant in goede conditie is, is de geheele plant met bloemen overdekt en vrjj lang kunnen we van dezen bloemenrijkdom ge nieten. Ze verlangen steeds vrij veel water, maar vooral gedurende den bloei is dit het geval. Liefst plaatsen we onder den pot dan een aarden schotel, waarin steeds water is, opdat de plant voortdurend voldoende vocht tot haar beschikking heeft. Is de plant nog in knop en moeten we haar binnenshuis in bloei brengen, dan besproeien we een paar maal daags de geheele plant met een fijne kamerspuit, daar anders door de droge kamerlucht de knoppen soms verdrogen. Naast de knoppen ontwikkelen zich soms jonge groeischeuten. Deze worden steels weggenepen, daar de groei ervan een na- deeligen invloed heeft op den bloei en ook de bloemen daaronder verscholen zouden gaan Een in knop staande plant, die we zelf heb ben overgehouden en opgekweekt, behoort nu nog in een vrij koel vertrek te staan. Wanneer de knoppen beginnen te zwellen, kunnen we de plant warmer plaatsen. Zorg echter steeds voor een geleidelijken overgang Het takkenspel in den winter. De bloei in Februari. De lentetooi. Ziekte en verval. Wij kijken naar de iepen. Zoolang het nog kan. Zoolang zij er nog zijn. Want zij vallen op vele plaatsen en lang niet overal komen zij terug helaas. Vaak wor den grachten en landwegen kaal gelaten, daar waar eens de iepen schoonheid brachten. Vaak vervangen andere boo men hen: platanen, eschdoorns, populie ren, linden. Wij kijken naar de iepen. In deze win- tersche weken van Januari. Naar hun ranke, rechte stammen, die ook bij de oudere boomen een hooge sierlijke gratie behouden. Naar het prachtige takkenspel, dat juist bij de iepen van zulk een fijne bekoring is, zooals het zich afteekent tegen de blauwe winterlucht, tegen den gouden en rooden avondhemel. Boomen zijn prachtig ook en juist in den winter. En maar weinig boomen zijn zoo mooi in hun winterkaalheid, als de iepen. In fijn en al ijler wordend getwijgte strekt de kroon zich naar omhoog. Wij kijken naar de iepen. Nu in Januari naar stam en kroon. En straks in de vol gende maand, als de iepenbloei een van de meest opvallende teekenen van de jonge, de heel-jonge lente is. Lang voor het blad vertoont die rosse bloei, die purperen gloed zich aan (Je iepenkruinen. Het moet elk wel opvallen, ook hem die weinig oog heeft voor deze dingen, welk een merk waardige verandering bij het voortgaan der Februariweken zich aan deze boomen voltrekt. Bij honderden en duizenden staan de kleine, fijne bloempjes dicht bij een in kluwentjes langs de takken. De meeldraden met hun dikke helmknoppen geven aan dezen iepenbloei, die een van die in eenvoud meest grootsche open baringen van het komende lenteleven vormt, de opvallende roodbruine kleur. Wij kijken naar de iepen bij 't verder voortschrijden van den gang der maanden en der seizoenen. Een teer groen waas gaat nu in April het rosse bloeikleed ver vangen. Het blad, al te kort helaas in het eerste prille groen zich toonend, dekt nu met een steeds dichter wordende omhul ling de takken steeds meer af voor het gezicht. Maar tusschen het jonge blad zitten in het voorjaar eerst nog de rijpende vruch ten, lichtbruin-geel van kleur en velen, die niet beter weten, meenen dat nu de iepen in bloei staan. Dra vallen ze op den grond en wie naar de iepen kijkt en dan meestal omhoog zal zien, zal nu den blik ook naar beneden richten: daar liggen ze, de vruchtjes, een donker zaadje in het r. .dden van een licht gekleurd ovaal vleu geltje, dat ze licht doet voortstuiven op de wind. Ze liggen er in groote hoeveel heden aan den voet der stammen, kleuren h-e den bodem vaak geel. Maar er komt heel weinig van terecht, het zaad heeft weinig kiemkracht. Wij kijken naar de iepen. Het is nu zomer geworden en donkergroen is het loof. Ik voor mij kijk er nu het minst naar van alle getijden: voor mij wordt de boom pas weer interessant als na het dichte, donkere, eentonige zomergroen de eerste koude van den herfst zich meldt, als hier en daar een blad gaat verkleuren en dor ren en dwarrelt naar beneden, tot straks heel ons tuinpad vol ligt van het ritselend gebladerte. Dan klimt de boomkruiper langs den stam omhoog, in de takken twinkelen de meezen en de specht slaat r "ig tegen het hout. Wij kijken naar de iepen. Met vreugde over hun veelzijdige schoonheid. Met zorg ook. Sinds 1917 worden zij in West- Europa en in ons land in het bijzonder door de iepziekte geteisterd. Een schimmel Giaphium Ulm wordt door den iepen- spintkever in het spint, het jonge hout van den boom, gebracht. De vaten worden daardoor verstopt., de tak die is aangetast gaat dood. De zieke boomen geven een welkome broedgeleeenheid aan de kevers. Alleen het rooien van de boomen en het verbranden van het geïnfecteerde hout schiint te helpen. Zoo zijn van vele iepen de dagen helaas geteld A. L. B. van temperatuur, daar een azalea anders spoedig de blaadjes laat vallen. Andere mooie winterbloeiers zijn de cycla men. Dit zijn ook planten, die zeer lang, tot diep in het voorjaar, blijven doorbloeien Ze zijn echter ten opzichte van het gieten nog lastiger dan de vorige. Geven we te weinig water, dan gaan bloemen en bladeren slap hangen en verdrogen de nog aanwezige knoppen. Wanneer we te veel water geven, gaan de bloemknoppen rotten Ook wanneer we op onoordeelkundige wijze water geven, is dit het geval. Bij voorkeur gieten we ze nooit op den pot. Steeds plaatsen we den pot in een aarden schotel, waarin we dan gieten. We moeten echter zorgen, dat het gegeven water tegen den avond verbruikt is, zoodat de schotel dan droog moet zijn. Aan de kleur der aarde en ook aan de kleur van den pot, of door dezen op te lichten, kun nen we constateeren of we al of niet moeten gieten. Noemen we ten slotte nog een derden winterbloeier, n.L Primula obconica. Dit is wel de sterkste van de drie. Deze primula bloeit van nu af tot in den zomer, bij een goede behandeling onafgebroken door. Als alle bloeiende planten, verlangt ook deze vrij veel water. We kunnen ze echter, even als de azalea, gerust op den pot gieten, maar door er een schotel onder te plaatsen, kun nen we meer water geven, opdat de plant niet spoedig gebrek heeft. Tijdens den bloei geven we bovendien een weinig dunne vloeimest of pokon, waardoor de plant krachtiger blijft en langer door zal bloeien. Aan da hactomatar- palan mat oro i|a koppen kunt u zien, dat u op aan voor rangswag rijdt.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8