Spott 14 14 5 4 Langs de N.H.V.B.-velden. Voor de Huisvrouw. DE BIJEENKOMST DER DUITSCHE BISSCHOPPEN TE FULDA. Volgens het Fransche nieuwsagentschap Havas schijnt het, gelijk blijken zou uit inlichtingen uit katholieke kringen, dat de bisschoppen niet de houding der katholieke kerk ten opzichte van den nationaal socia- listischen staat hebben willen vaststellen voor wat betreft de ernstige problemen der jeugdopvoeding en der anti-godsdien stige propaganda. Ofschoon de bisschoppen sinds ruim een jaar gepoogd hebben een conflict met den staat te vermijden schijnt thans, dat de toestand opnieuw vrij ge spannen is. Zekere nationaal socialistische stemmen verklaren, dat eer concordaat met de katholieke kerk niet in overeen stemming gebracht kan worden met den totalitairen staat. Deze overweging betref fende den ernst van der religieuzen toe stand van het oogenblik zouden het motief hebben gevormd voor de onverwachte reis van drie kardinalen en verscheidene bisschoppen naar Rome. Daarbij moet in derdaad op ge'et worden, dat, ondanks de ziekete van den paus, de Duitsche kerk- vorste ndoor hem ontvangen zijn. Het is mogelijk, dat na de terugkeer van de epis copale delegatie te Berlijn een herderlijk schrijven tot de katholieke bevolking ge richt wordt. Alkmaarsche Boys IV liet de vogel over het touwtje wippen. De rood-witten hadden met de rust tegen het bezoekende Akersloot I een nuttigen 41-voorsprong enkon den voor beide punten zorg dragen. Helaas, het waren zwakke beenen enz.... want na de thee was het met de geblokten geducht mis. Het einde kwam nog met een punten- deeling (44). Waarom in de tweede helft dat zeer korte spel? Een compliment voor D. T. S. II, dat kans zag voor de eerste overwinning (43) zorg te dragen, waartoe een nogal sterk Alc- maria V met ledige handen naar de kaas stad werd terug gezonden. De stand is hier thans: Afdeeling III. Ie klasse. WageningenEnschedesche Boys TubantiaZAC PECHeracles AGOVV—Go Ahead EnschedeNEC Afdeeling IV. Ie klasse. PSVBleijerheide LONGA—MVV JulianaNAC RoermondBW Afdeeling V. Egm. Boys I 11 10 0 1 49—13 20 le klasse. M. E. V. O. I 10 7 1 2 30—11 15 SneekVelocitas Oudorp I 9 7 0 2 34—22 AchillesFriesland Koedijk I 10 7 0 3 35—25 Be QuickGVAV Alkmaar II 7 4 0 3 21—12 8 LeeuwardenVeendam Akersloot I 13 2 3 8 27—49 7 Alkm. Boys IV Alcmaria V 8 10 1 2 3 0 4 8 14—35 19—39 Paarden. D. T. S. II 12 1 1 10 21—46 3 CROSS-COUNTRY DER In de derde klasse E OOK NOODWEER IN POLEN. Een zeer hevige koude teistert (.hans geheel Polen. Te Warschau is de Weichsel bevroren. IJsbrekers zijn onophoudelijk in de golf van Dantzig in de weer. Te Lwow (Lemberg) zijn gisteren 87 personen in de ziekenhuizen behandeld, waar zij hulp waren komen zoeken wegens bevroren handen, voeten en ooren. Voetbal. Ook nu weer eenige wedstrijden, in verband met griep en terrein afkeuring vervallen. Goed werk van Bergen I! Koedijk I nagenoeg uitgeschakeld. Dirkshorn I en Alkmaar III sterk in de running. In verband met de nog steeds heerschende griep en enkele terrein-afkeuringen, zijn er weer eenige resultaten achterwege moeten blijven en wat zeer jammer is, nog juist de meest belangrijke zooals O. S. V. III Beemster I, C. S. V. IZ. F. C. IV en Alk maar IIOudorp I, waarbij juist ploegen waren betrokken, die ten aanzien van de bovenste plaats een flink woordje mee spre ken. Ook nu bleven eventueele verrassingen uit, al hadden we enkele uitslagen een tikje anders verwacht. Zoo viel het ons in de eerste klasse A geducht mee, dat Bergen I bjj Alcmaria IV nog zulk een flinke overwinning kon beha len en wat meer zegt, de zeg was volkomen verdiend, terwijl de Bergenaren een zeer behoorlijke partij te zien gaven. Aanvanke lijk werd een nuttige 20 voorsprong be haald, doch toen beging men de fout, zich iets te veel in de verdediging terug te trek ken, waarschijnlijk om het reeds behaalde resultaat te consolideeren. Waarom? Nu kon het gebeuren, dat de withemden iets meer het initiatief namen enden achter stand verkleinden (12). De Bergenaren zagen hun fout bijtijds in en veranderden weer het systeem. Het gevolg was, dat het einde kwam met een 14 overwinning, waardoor de „duinkanters" nog sterk in ds running zijn gebleven. De beide overige ontmoetingen gingen als boven gememo reerd verloren. De stand is thans: o. s. v. m 11 8 2 1 45—24 18 Bergen I 11 8 0 3 45—18 16 Z. F. C. IV 9 7 0 2 32—16 14 W. F. C. IV 10 3 3 4 29—35 9 Beemster I 10 3 3 4 27—36 9 Z. V. V. III 10 4 0 6 31—36 8 Alcmaria IV 11 3 2 6 28—41 8 C. S. V. I 10 2 3 5 23—30 7 Vrone I 10 1 1 8 30—53 3 In de tweede klasse B hadden de derde elftallers van de Alk maarsche Boys een vrijen dag, konden dus geduldig toezien wat de overige concurren ten deden dochboften nu eens niet. Wel kon zoowel Z. V. V. IV als K. V. V. IV met zéér groote moeite winnen, maar de winst punten kwamen dan toch binnen. De Zaandammers brachten het in eigen omgeving tegen Uitgeest II nog net tot een 10 zege, waarbij ze zelf in de running ble ven en tevens de Uitgeesters nagenoeg uit schakelden. K. V. V. IV kon Z. F. C. VI aan den Westzanerdijk met een magere 12 uitslag slaan, waardoor de Krommenieërs even eens hun kans behouden. W. F. C. VI kon de laatste plaats verla ten, dank zij haar 13 Assendelft III behaald. De stand is hier nu: overwinning, bij Alkm. Boys III 13 9 1 3 43—27 19 K. V. V. IV 13 7 2 4 40—21 16 Z. V. V. IV 10 7 1 2 16—7 15 Westzaan II 12 6 2 4 28—28 14 Uitgeest n 11 5 1 5 33—25 11 Assendelft III 12 4 2 6 33—32 10 W. R. C. I 10 3 2 5 24—37 8 Z. F. C. VI 11 2 4 5 23—34 8 W. F. C. VI 11 2 3 6 15—34 7 R. C. Z. II 11 1 4 6 11—25 6 De tweede klasse D gaf eveneens een drietal resultaten te zien. Het leidende Egmondsche Boys I had een vrijen dag en kon dus toezien, wat de ande re concurrenten deden. Alleen echter kwa men M. E. V. O. I en Koedijk I in het Oudorperland tegen elkaar in actie. En, de uitslag kwam precies zooals feitelijk te verwachten viel. Veel spanning, zeer veel spanning, met een heel kleine zege voor de gastheeren. Inderdaad, de Mevoanen won nen net nog met de cijfers 32! De Koe- dijkers zijn inmiddels wel een heel stuk uit de goede richting. II 11 7 1 3 34—26 15 10 6 2 2 42—22 14 10 6 2 2 40—23 14 10 6 1 3 32—23 13 13 5 3 5 29—31 13 10 3 2 5 14—32 8 10 2 3 5 23—25 7 11 2 3 6 28—50 7 11 2 1 8 26—36 5 deed Dirkshorn I nu eens goed werk. Het pittige Schoorl II kwam op bezoek doch de Dirkshorners lieten zich nu eens niet ver rassen en zonden de „duinkanters" met een 4O-nederlaag huiswaarts. Ook Alkmaar III deed het heel goed. Een bezoek aan Koedijk II dat verdienstelijke dingen had gedaan, beteekende inmiddels nog lang geen walk-over. De groen-witten waren echter op hun qui vive en behaalden een verdienstelijke 14-overwinning. De stand is hier nu: Ursem I Dirkshorn I Alkmaar III Schoorl II Koedijk II M. E. V. O Bergen II Vrone II Egm. Boys II WAT DE ALKMAARSCHE BOYS DEDEN. Het eerste elftal der rood-witten had bezoek van Succes en moest genoegen nemen met een 31-nederlaag. De vierde elftallers konden het in eigen huis tegen Akersloot I niet tot de volle winst brengen, nadat de rust met een mooien 41-voorsprong was ingegaan. Het einde bracht de inmiddels niet verwachte drawn (4—4). De junioren brachten een bezoek aan de Alcmaria C-junioren en ondervonden aan vankelijk een geduchten tegenstand, wat blijkt uit het feit, dat de rust slechts met een kleine 01-voorsprong aanbrak. Na de thee was de kracht der withemden echter ge broken en konden de geblokten den stand geleidelijk opvoeren tot 07. De goede kans bleef dus nog prachtig behouden. De kleine C-adspiranten deden tegen D. T. S. b, ook heel verdienstelijk werk, daar het einde voor de jeugdige rood-witten een 51-overwinning bracht. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. Afdeeling I le klasse. XerxesADO ExcelsiorAjax StormvogelsDFC Blauw-WitDHC RCHCW 2e klasse A. West-FrisiaOSV ZeeburgiaVelox OWOVriendenschaar WFCHilversum HerculesZVV 2e klasse B. 't GooiDe Kennemers HFCHRC BFC—EDO Alcmaria VictrixDe Spartaan (G. W. H. de Korte) BloemendaalAFC 3e klasse A. AssendelftAlkm. Boys (A. Rabbie) SuccesPurmerstey n HelderHollandia ZaandijkBeverwijk KinheimAlkmaar (J. H. J. v. Doorn) 3e klasse B. Halfweg—DWV Jan HanzenkwartierSchinkelhaven DEC—TOG WMSDe Zeemeeuwen De MeteoorDJK 4e klasse A. DTSSchagen WatervogelsBKC AndijkStrandvogels Nieuwe NiedorpMFC 4e klasse B. MeervogelsKW UitgeestVerkade WestzaanMonnikendam Reserve 2e klasse A. Blauw-Wit 3—WFC 2 HRC 2—HFC 2 KFC 2—AFC 2 DWV 2Alcmaria Victrix 2 (J. Oldenbur^l Reserve 2e klasse B. Zeeburgia 3De Volewyckers 2 TOG 2De Spartaan 3 VSV 2De Kennemers 2 ZVV 2—DWS 2 OSV 2—WMS 2 Reserve 3e klasse A. Hollandia 2Helder 2 KFC 3West-Frisia 2 Alkmaarsche Boys 2WFC 3 (H. Augustijn) Reserve 3e klasse B. AFC 3—ZFC 3 Purmersteyn 2DWS 3 KW 2Meervogels 2 QSC 2—SOA 2 Afdeeling II. le klasse. DWSHaarlem Hermes- D VSVSV VUC—Sparta ZFC—HBS Feyenoord—KFC RIJSOCIETEIT. De cross-country, die een week geleden door vorst en harden bodem uitgesteld moest worden, werd Zondag verreden. Hoewel ook nu het weer zich niet bijster prettig liet aanzien, verzamelden zich by de Manege een behoorlijk aantal deelnemers, om gezamenlijk naar het startterrein te ver trekken, waar de heer de Jager het parcours al zeer goed uitgevlagd had. De paarden werden by Johanna's Hof ge stald en de deelnemers gingen het parcours bekijken. In de jaren van het bestaan van de K. R. is er al veel met animo en enthou siasme gereden, maar het parcours dat thans door de technische commissie in elkaar was gezet, spant wel de kroon. Een trip van ongeveer 2% K.M. Eerst een stuk vlak ter rein, daarna een behoorlyk geaccidenteerd stuk duinvlakte, dan een afsprong in een weiland en op die wei een keur van geleun de en onaangeleunde hindernissen, welke wei vervolgd werd met weiland nummer twee, waar eenige prachtige terrein-obsta kels den deelnemer? de noodige zorgen konden baren. Een vlotte opsprong bracht het parcours weer in het duinterrein en door greppels en over dammen kwamen de laatste loodjes, weer een vlak stuk, waar de paarden met een flinken galop overheen konden om den finish te bereiken. Na die terreinverkenning waren de ver wachtingen hoog gespannen, en toen als eerste Snaps startte, werden er de meest uiteenloopende gissingen over den tijd ge maakt. Daarbij kwam dat de mist ook dezen morgen present was en een groote handicap, omdat de parcoursvlaggen, die vrij dicht bij elkaar stonden, zeer lastig te zien waren, vooral als men op een paard zittend, het te volgen parcours zeer snel in zich moet op nemen. Snaps kwam in ruim negen minuten door. alle hindernissen waren vlot genomen. De volgenden startten, baanden zich een weg door den mist en verschenen weer aan de finish, al dan niet foutloos of mooi op tyd, maar allen enthousiast over het parcours. Carola deed het in zes minuten 9 secon den, en even later kon men voor Caprice 6 y, minuut noteeren, helaas moest dit klei ne volbloedje uitgeschakeld worden omdat zijn baas een deel van het parcours fout ge reden had. Toen kwam het wonder: plotseling kwam de zon op, de mist trok weg en eindelijk kon men een overzicht over het strijdperk kry- gen. De late starters hadden dus wel voor deelen. Des te meer is de tyd van Carola te waardeeren, die nog in dikken nevel gere den had. In Johanna's Hof reikte de heer Riem de pryslinten uit, hy moest zichzelf het Oranje lint geven. Twee was Bob, drie was Snaps en vierde Salem. Vlak daarop kwam de eerste dame met Elan. De heer Riem prees het parcours en meende dat dit niet kinderachtige ritje zelfs den meest verwenden cross-enthousiast tot verrukking zou brengen en hy betreurde het alleen dat hy :n plaats van 14 geen der tig of meer deelnemers over het parcours had kunnen zenden. Rest nog te vermelden dat Frans de Jager Puck en Jaap buiten mededinging reed en beide paarden in iets meer dan zeven mi nuten rondbracht, hetgeen een mooie pres tatie is. gens, aldus Sweering, er is niet zoo goed ge speeld - misschien met uitzondering van Gabriels als 1 et vorig jaar te Montpellier of twee jaar geleden te Schevenmgen. In nei tornooi- te Scheveningen b.v. warenl tai- rijke series boven d 100 gemaakt, wel 20 misschien. En te Marseille bleef ditaantel tot 4 beperkt, drie van Gabriels nl. 163, en 100, een van hem zelf, 101. Gabriels was, volgens Sweering, absoluut de sterkste van de negen spelers. De titel i3 hem ontgaan door een verliesparty tegen my. Maar uit zyn algemeene moyenne blykt wel de kracht van den Belg. Het materiaal was volgens Hollandsche begrippen minder goed, de ballen zelfs slecht. Maar myn min der gunstige positie in het algemeen klasse ment is daar niet aan te wijten, want alle spelers hadden er last van. Dommering was uitstekend begonnen, met een goed gemid delde en twee winstparty en. Maar daarna vermocht hy geen party meer te winnen. De organisatie was uitstekend verzorgd, de be langstelling over het algemeen matig, de laatste twee dagen beter. Wielrennen. DE „NACHT VAN ROTTERDAM". In den nacht van Zaterdag 30 Jan. op Zondag 31 Jan. vindt op de Nenyto-wieler- baan te Rotterdam den eersten Nachtwed- strijd in Holland plaats. Naast de reeds gecontracteerde renners is nu verder ook geëngageerd het, den laatsten tyd zoo sterk naar voren komende koppel van Schyndel-van den Broek. Bovendien zal ook de zoo populaire wielrenner, de Lim burger Willy Vroomen aan den start ver schijnen. Ook de Rotterdammer Eddy Giel- liet draagt zyn contract reeds in den zak. Met een aantal 1ste klasse buitenlanders en verder met eenige Hollandsche koppels zyn de onderhandelingen nog gaande, doch ho pen wy binnen enkele dagen nadere gego vens te kunnen verstrekken. Deze „Nacht van Rotterdam" belooft een groote gebeurtenis te worden en indien de voorteekencn niet bedriegen staat een suc ces van te voren reeds vast. A.S.V. VICTRIX. Door de Hoornsche Ren- en Touristen- club werden Zondagavond home-trainer- wedstryden gehouden, waar ook de A.S.V. Victrix aan deel nam, met De West Fries uit Enkhuizen en Flevo uit Medemblik. Het programma was wel wat overladen en de organisatoren wisten er niet al te goed raad mede. Niettegenstaande een en ander werd er sportief gekampt om de fraaie clubpryzen en de onderscheidene premies. De West Fries was al snel uitge schakeld, hetgeen te wijten was aan het feit, dat zy slechts drie renners ter ver tegenwoordiging kon zenden. Toen om 12 uur eindelyk gezegd kon worden, dat het sportieve gedeelte van het programma was afgeloopen, kon men overgaan tot de prijsuitreiking. Het bleek, dat Groenewoud Kramer als snelste man op de 500 meter met een tyd van 19 1/5 sec. een persoonlijken prijs in ontvangst mocht nemen, terwijl Piet Zandvoort de zelfde eer te beurt viel voor zyn prestaties op de 1000 meter, waarvoor hij 37 3/5 sec. benoodigrie. Ook de clubDriis viel ten deel aan Victrix, een fraaie beker. Schaatsen. TWAALFJARIGE KUNSTRIJDSTER OPVOLGSTER VAN SONJA HENIE. Te Oslo zyn de wedstryden in het kunst rijden voor dames om het kampioenschap van Noorwegen gehouden. De opvolgster van de vroegere Noorsche kampioene Sonja Henie, die zooals bekend naar de beroeps- sport is overgegaan, werd het twaalfjarige rydstertje Gero Heiland, die met het plaats- cijfer 5 en 311, 716 punten talrijke oudere tegenstanders achter zich liet. Kolven. JAN HAGENAAR Biljarten. COTE WERELDKAMPIOEN 45/1. De barrage tegen Gabriels gewonnen. De barrageparty tusschen Gabriels en Cóte, de beslissing voor het wereldkam pioenschap 45/1, droeg een spannend karak ter, waarbij het spelpeil by uitzondering goed mocht worden genoemd. Cóte leidde aanvankelijk en na vijftien beurten was de stand 226 om 139 in het voordeel van den I Franschman. In de zestiende beurt toonde de Berg weer zyn grooten vorm. Hij stootte er 142 by elkaar, miste by een klein kets- balletje. De ballen lagen toen in prachtige positie en waarschynlyk heeft dit den Belg het wereldkampioenschap gekost. Nu kwam hy op 281 te staan. Cóte, geenszins nerveus antwoordde met 58, zoodat na zestien beur ten Cóte met 284 om 281 leidde. In de ze ventiende beurt maakte Gabriels 9, terwijl de Franschman met de ontbrekende zestien punten de 300 vol kreeg. Zoo behaalde Cóte den titel van wereldkampioen. Het resultaat was: Cóte 300 17 60 17.65 Gabriels 290 17 142 17.06 Onderhoud met Sweering. Na afloop van het tornooi hebben wy een onderhoud met Sweering gehad die, even als Dommering, het er nu niet bepaald schitterend heeft afgebracht. Sweering erkende tegenover ons, dat hij niet in vorm was geweest. Trouwens, hy was niet alleen ontevreden over zyn verrichtingen te Mar seille, hy meende ook, dat zyn vorm de laat ste drie maanden veel te wenschen over liet. Vooral zyn afstoot was minder goed, al had hy er een goede serie van 101 tusschen door gegooid. Het Nederlandsch record hoogste serie staat op zyn naam met 119 en hy had het ten zeerste betreurd, er niet in te zyn geslaagd, dit record te verbeteren. Overi- Te dezer stede is op 88-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Hagenaar, een zeer bekend figuur in de Noordhollandscne kolf- wereld. Reeds jaren terug, toen de heer Ha genaar te Hensbroek nog het bakkersbedrijf uitoefende, wijdde hy zich aan de kolfsport en steeds heeft men hem op alle belangrijke wedstryden kunnen aantreffen. Op de na tionale kolffeesten, welke ongeveer een jaar geleden te Grootebroek werden gehouden, sloeg deze krasse veteraan nog een kranig figuur. Het is altijd prettig als de post my brieven van myn lezeressen brengt, waar uit ik haar wenschen en gewoonten leert kennen. Want natuurljjk is het niet ge makkelijk, als ik thuis aan mijn schrijf tafel zit, om van wal te steken met myn halfmaandelyksche praatje, terwijl ik eigenlijk zoo niets afweet van de dames tegen wie ik dit praatje houd! Nou ja het zyn „HUISVROUWEN" natuurlijk, die myn brieven lezen! Maar dat kunnen pas beginnende, jong-getrouwde vrouwtjes zyn, die het voorloopig zonder hulp doen en nog wat wankel staan op haar zwakke huisvrouwelyke beentjes, en het kunnen dames zyn met voldoende routine en veel personeel, die haar tyd met mooie hand werken vullen. Maar het is evengoed mogelijk, dat myn brieven gelezen worden in dorpsgezinnen, of op groote hofsteden, waar men weer gansch andere opvattin gen van het huishoudelijke leven heeft. En daarom is het zoo prettig, als ik nu en dan eens brieven krijg, waarin myn leze ressen my vertellen wat zy graag be schreven zagen in de courant. Echter, u moet er wél rekening mee houden, dat niet a 1 le s beschreven kan worden in een dagblad. Soms vragen da mes of ik eens even kan komen kyken naar een kleed, sprei of gordijn, waar zy graag een passende rand by willen heb ben. Een ander maal wil iemand, dat ik n telpatroon uitreken of een strykpatroon overneem! Zulke dingen zyn onmogelijk! Een paar jaar geleden beschreef ik vele spreien, en e 1 k e keer weer bleek, dat er misverstanden en moeilijkheden uit voort- kwamei, omdat dikwijls een enkel fout- cyfertje het gansche patroon verknoeien kon. Ook is het b.v. héél moeilyk om nieuwe technieken te omschrijven, of om aan dames, die niet weten wat het is, uit te leggen hoe zy moeten smocken. Daar om zou ik u allen nu willen vragen: Schrijf my ronduit wat u weten wilt of beschreven wilt zien, maar maak uw ver zoeken niet te ingewikkeld of, als het nu by ongeluk tóch wat moeilyk is uitge vallen, word dan niet boos op my als ik u niet kan antwoorden. Dezer dagen kreeg ik een brief van een mevrouw, die graag een patroon wilde hebben voor een ge haakte bedspreiran met rozenmotief; dat is nu tot myn spijt onuitvoerbaar geble ken! Rozenpatronen zyn zoo ontzaggelijk ingewikkeld, dat het haast alléén van tel- patronen is af te zien. Ik heb er nog by verschillende bekenden en in een aantal winkels naar gevraagd, maar niemand kon my anders dan met telpatronen helpen. Is er soms een lezeres, die een eenvou dig beschreven patroon voor my heeft, dan zou ik haar zeer dankbaar zyn, als zy my dat even ter leen zou willen zenden per adres: de Redactie van dit blad; dan beschryf ik het in een van mijn volgende brieven. Maar ik raad u anders aan, om in een handwerkwinkel een telpatroontje te koopen. het is natuurlyk een geweldig werk om daar af te zien, maar u heeft dan minder kans op vergissingen, dan wan neer ik,zoo iets in woorden en getallen beschrijven moet. Ik hoop, dat u allen my ook in 1937 héél veel vragen sturen zult! Er zyn er nog een paar uit het oude jaar blijven liggen. Een jonge moeder is wat bezorgd op hygiënisch gebied en schrikt er voor terug haar baby een ge kochte rammelaar te geven. Zij vroeg my of zoo iets moeilijk was om zelf te maken. Integendeel !Het is erg eenvoudig. U heeft er een paar kleuren wol voor noodig, b.v. 10 gram beige wol en 20 gram blauwe, dan 6 kleine belletjes, die kunt u in „on gevaarlijk" -metaal krijgen; voorts 80 c M. dun rood elastiek en 2\'< M. licht blauw lint. De geheele rammelaar moet in vasten gehaakt worden, waarbij u steeds in de 2 lussen van den vorigen toer steekt. U be gint met een kettingsteek waarin u 5 vas ten haakt. Deze vaste vormen de kern, den eersten toer. De 2dt krijgt 2 vas ten in eiken steek van den vorigen toer; de 3de: één meerdering, één steek, één meerdering, één steek en zoo verder in de rondte; de 4de: 1 meerd., 2 st.; 1 meerd. 2 st., enz.; de 5de: 1 meerd., 3 st., 1 meerd. 3 st. enz.; de 6de 1 meerd., 4 st., 1 meerd., 4 st. enz.; de 7de: 1 meerd., 5 st., 1 meerd., 5 st. enz.; daarna nog 3 toeren zonder meerderen, de draad doortrekken en er lang bij laten hangen; de rammelaar wordt in 2 deelen gewerkt; 2 gelijke helften, die later met die los-er-bij-hangende draad aan elkaar genaaid worden; als u uw 2de helft af heeft, en het werk dicht naait, moet u een paar c.M. open laten; door die opening trekt u een klein lapje neteldoek of zyde cn daarna vult u den bal met watten op, vouwt het lapje netjes recht naar binnen, haalt den bal dicht en geeft er het goede model aan door de watjes pre cies te verdeelen. Nu moet u op de volgende manier zes kleine balletjes maken, die even groot be- hooren te zyn: leg 2 kartonnetjes, zoo groot als een gulden op (elkaar en maak precies in het midden een gat; wind nu 3 blauwe en 3 beige draden van pl.m. 1Y, M. om de kartonnetjes net zoo lang tot het gaatje heelemaal dicht is; knip de wol tusschen de beide kartonnen open, wind de draad een paar maal stevig tusschen de twee karton nen en hecht hem af. Haal dan de karton nen weg en knip de draadjes van het zco ontstane pomponnetie gelijk. Als u op deze wijze zes kleurige, precies even groote bal letjes heeft gemaakt, neemt u het elastiek dubbel en maakt aan den bovenkant een lusje met een knoop; en rijgt u aan eiken kant een belletje, daarna aan iedere zijde een kleine bal en weer een belletje; zoo doorgaan: om en om: een bel en een bal; dan maakt u klein: lusjes aan de uiteinden van het elastiek en bevestigt die aan de zijkanten van den grooten, gehaakten bal, waar deze is dichtgenaaid. Nu nog een mooie strik van blauw lint met ongelijke lussen, waar de baby in grij pen kan en ten slotte aan den anderen kant van den „rammelketting* ook nog een strikje, waarmee de rammelaar in wieg of wagentje kan worden opgehangen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12