DAGBLAD VOGR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Memorandum van den Catalaanschen generaliteitsraad. De auto van koningin Wilhelmina geslipt. No. 15 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK De algemeene toestand. Dinsdag 19 Januari 1937 De Spaansche revolutie 139e Jaargang Barcelona beschoten en Marbella ingenomen. DE STRIJD OM MADRID. Beschieting van Barcelona. Vreemde troepen in Spanje. De strijd om Madrid. Eerste berichten zeer overdreven. De wielen der auto slipten slechts een moment. Innsbrück, 19 Januari. - Koningin Wilhelmina is van morgen aan een zekeren dood ontsnapt, toen de auto, waarmede zij een uitstapje maakte, slipte tot den rand van een steilen 200 M. diepen afgrond. De wagen kon slechts worden vastgehouden door het snelle optreden van den begeleidenden politiebeambte, die met zijn volle gewicht aan de auto ging hangen om deze tegen te houden. Een wiel van de auto hing reeds boven den afgrond, toen de politie-beambte, die per motorrijwiel de auto volgde den wagen geheel kon bedwingen. Behalve de Koningin zaten nog drie personen in de auto. De rit voortgezet. Het bericht zeer overdreven. ALKMAARSCHE 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. I ERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Alkmaar, 19 Januari. Als men de officieele Italiaansche pers- communiqué's over het verblyf van Goering in Italië leest, dan krijgt men een opsom ming van bezoeken, festiviteiten, uitstapjes e.d. Hij jaagt op wild, hij zit aan bij een dejeuner, hij bezichtigt Rome en rust uit van al de vermoeienissen. Dat is het verblijf van Goering in Italië Maar als men al dit moois even terzijde stelt, dan blijven er nog eenige uren per dag over om op andere wijze te besteden. En die gebruikt Goering voor gesprekken met Mussol ini, gesprekken van zeer politie- ken aard en waarvan slechts weinig uitlekt. Dat is het doel van Goering's verblijf in Italië! En voor de geheele wereld is het veel be langrijker, om te weten, wat de beide staats lieden bespreken, dan de opsomming der jachtpartijen, festiviteiten en al die gezel lige dingen meer. Slechts een van deze serie „nieuwtjes" is van belang, nJ. de redevoering, die Goering in het Bruine Huis te Rome heeft gehou den en waarin hij o.m. het volgende heeft verklaard: Tengevolge van de onzekerheid der toe komst in Europa wordt één enkel groot probleem gesteld: de onzekerheid van deze toekomst verdeelt de volkeren in twee dui delijk gescheiden kampen. Aan den eenen kant de wederopbouw van orde, tucht en vertrouwen, aan den anderen kant verwoes ting en vernieling in den bloedigen waanzin van het bolsjewisme. Tegenover dezen bloe digen standaard van de ster van David heb ben wij in ons land ons zegevierend haken kruis, symbool van vertrouwen en kracht, geplaatst Ook hier, in dit land, waar wij gast zijn, is sedert lang de roode vlag over wonnen, want men richtte zijn standaard hoog en noodigde uit tot vertrouwen in het volk. Eens zullen de Europeesche volkeren een beslissing moeten nemen en Moskou volgen of volk en vaderland beschermen tegen den afgrond. Eens zal de geschiedenis van ons tijdperk rechtvaardig zijn ook je gens Duitschland. Het is Duitschland niet gegeven nederig en lafhartig door de we reld te dwalen. Duitschland is gemaakt om zich in al zijn kracht te bevestigen. Men kan de grens met wapenen verdedigen, maar te gen den onzichtbaren bacil van het bolsje wisme, die slinksch binnensluipt, is alleen het vertrouwen in het volk en in de sterke leiders doelmatig. Twee volkeren hebben hetzelfde ideaal. Daarom moeten zij elkan der begrijpen. Daarom heerscht ook in Italië een volledig begrip van hechte en nauwe samenwerking met Duitschland. n Men ziet het: de geheele rede is weer een felle aanklacht tegen het communisme, het geen trouwens niet te verwonderen is. En de actie van Italië en Duitschland in Spanje moet ook in de allereerste plaats in dit verband gezien worden. Dat is nu juist een der allerbelangrijkste punten, dor Mussolini en Goering uitvoerig besproken. En daaraan vastgekoppeld zit de kwestie der non-interventie. Italië en Duitschland hoopte op een uit roeping van een Sovjet-Catalonië en houden nog steeds rekening met de mogelijkheid daarvan. Zy denken aldus: als Franco maar sterk genoeg is, om zich in Zuid- en West- Spanje staande te houden, zal het roode element Noord-Oost-waarts wyken en een kleine Sovjet-republiek vormen. En als het zoo ver is, kan men handelend optreden. Al lereerst zou de strijd dan meer gelocaliseerd zijn, maar er is een veel voornamer punt: zoodra er ergens in Spanje een Sovjet-repu bliek gevormd wordt, zou dit de schending van den territorialen status quo beteeke- nen en dan zouden Duitschland en Italië een openlijke interventie kunnen beginnen, zon der dat Engeland daar iets tegen in zou kunnen brengen. Een militaire samenwerking van Duitsch land en Italië zou het gevolg kunnen zijn en het is meer dan waarschijnlijk, dat dit on derwerp door Mussolini en Goering bespro ken is. En verder heeft men natuurlijk gepraat over het nog steeds niet gereed gekomen antwoord op de Engelsche nota inzake e non-interventie. j Naar de correspondent van de Daily le- legraph te Rome verneemt, hebben Musso lini en Goering, algeheele overeenstemming bereikt omtrent de Italiaansche en Duitsche antwoorden op de Engelsche nota, in zake buitenlandsche vrijwilligers in Spanje. In principe zullen beide regeeringen het En gelsche voorstel aanvaarden om buitenland- schen vrijwilligers te verbieden, zich naar Spanje te begeven. Maar zy zullen even eens den nadruk leggen op de noodzakelijk heid eener algemeene niet-inmenging. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat zy maatrege len zullen voorstellen voor de onmiddellyke repatrieering van alle vrywiUigers die thans aan een van beide zyden in Spanje strijden. Agemeen wordt evenwel toegegeven, dat noch Italië, noch Duitschland het voorbeeld Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. De minister van onderwijs, Sbert, secretaris van de Catalaansche generali teit, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat Vrydag j.1. tijdens een bij eenkomst van den generaliteitsraad Com panys de regeering op de hoogste heeft gesteld van het onderhoud, dat hij twee dagen tevoren met Largo Caballero te Benicarlo had gehad. Men meent te weten, dat dit onderhoud betrekking had op problemen van finan- cieelen, economischen en cultureelen aard en tevens op andere problemen, die van delicateren aard zijn op militair en politiek gebied, en waarover men tot overeenstem ming is gekomen. Als gevolg van deze be sprekingen zijn al deze kwesties te zamen met het standpunt der Catalaansche regee ring ten aanzien van elke kwestie afzonder lijk, samengevat in een memorandum, d^t de Catalaansche generaliteitsraad heeft goedgekeurd en dat officieel is toegezonden aan de regeering der republiek. Wat de financiën aangaat, eischt de Cata laansche regeering niet alleen erkenning van het recht harer tusschenkomst bij de Bank van Spanje, maar ook toekenning van voordeelen op het gebied van de tarieven, met het doel, den buitenlandschen handel van Catalonië te bevorderen en terzelfder tijd den aankoop in het buitenland te verge makkelijken van grondstoffen voor de in dustrie en de ravitailleering van het ge heele gebied. Op economisch gebied, zou de Catalaan sche regeering aandringen op het inwilligen van mogelijkheden tot reorganisatie van zijn economie met de grootst mogelijke vrij heid. Op cultureel gebied vraagt Catalonië, naar men weet, dat de verzorging van het onderwijs geheel aan Catalonië wordt over gelaten. Wat de militaire aangelegenheden be treft, zou de Catalaansche regeering bereid zijn om in Catalonië met finan- cieelen hulp van de centrale regeering een geregeld Catalaansch leger op de been te houden, dat, wat het opperbe vel aangaat, afhankelijk zou zijn van den centralen generalen staf, zoodat in zekeren zin een eenheidscommando zou vormen. Bovendien zou de Cata laansche regeering in het memorandum het verlangen hebben geuit, mede te mogen spreken in de buitenlandsche politiek. Een gemengde commissie van vier ministers der republiek en vier leden van den Ca talaanschen generaliteitsraad zal belast wor den met de bestudeering van deze verschil lende problemen én van het Catalaansche memorandum. Aangezien een delegatie van het Basken land zich op het oogenblik te Valencia be vindt met het doel eveneens tegenover de regeering der republiek de Baskische, eco nomische en politieke verlangens uiteen te zetten, neemt men in politieke kringen te Barcelona aan, dat de gemengde, bovenge noemde commissie, zou kunnen worden uit gebreid zoo noodig door opneming van Bas- kische vertegenwoordigers. Op deze wijze zou, deze gemengde commissie de waarde krijgen van een federalen raad, die belast zou zyn met het oplessen van de gemeen schappelijke problemen der verschillende nationaliteiten. Dit zou dan practisch het begin zijn van het van kracht worden van het federalistische systeem. Volgens in officieele kringen verstrekte inlichtingen is in den afgeloopen nacht te twee uur alarm gemaakt aangezien een schip der nationalisten, men meent de „Ca- narias", naby de kust van Badalone voor de monding van de Besos, was verschenen. Het schip lag op ongeveer 25 kdom®ter van de kust en schoot tot dertig kanonschoten af in de richting van de haven van Barcelona. De batterijen van Montjuich en die aan kan geven om vrijwilligers te verbieden zich naar Spanje te begeven zoolang Ro land hulp blijft zenden, m den vorm van oorlogsmateriaal en andere artikelen aan e roode regeering. de kust beantwoordden het vuur, waarop het schip de wijk nam in zuidelijke richting Vliegtuigen der regeering beschie ten Melilla. De verdedigingsraad van Madrid deelt mede, dat aan het front voor Madrid in de universiteitswijk en bij Moncloa hevig wordt gestreden. De pogingen van de na tionalisten om de regeeringstroepen uit hun nieuwe stellingen in het hospitaal te ver- dryven zijn mislukt. De luchtmacht van de regeering heeft met succes Melilla en vooral de terreinen van de Rif-mijnmaatschappij gebombardeerd. Generaal Miaja, de verdediger van Madrid verklaarde hedenochtend dat tijdens h*t offensief van de regeeringstroepen in de universiteitswijk gisterochtend by de na tionalisten 1000 dooden en gewonden zyn gevallen. Hij voegde hieraan toe, dat de strijd thans een half jaar duurt en voor weer zes maanden verloopen zijn moet de strijd gewonnen zijn. Uit Andujar wordt gemeld, dat alle fa brieken in de stad door de nationalisten werden omgevormd tot fabrieken voor oor- logsmaterieel. Op vyf Januari zijn 18.000 kilo buskruit, 46.00P kilo schroot en een duizendtal bommen naar Talavera del Tajo verzonden. Azana naar Valencia. In de omgeving van den president der re publiek Azana verluidt, dat deze van mee- nig zou zyn dat het oogenblik is gekomen om zich naar Valencia te begeven, waar zijn tegenwoordigheid het gezag der regeering slechts zou versterken. Eenige maanden geleden verliet hij Ma drid en deed zijn bureau naar Barcelona overbrengen. Marbella ingenomen. De rechtsche troepen hebben Marbella ingenomen. Reuter meldt uit Londen, dat er thans ruim 40.000 vreemdelingen aan den kant van de regeeringstroepen in Spanje zouden strijden en ongeveer 32.000 (20.000 Italianen en 12.000 Duitschers) aan den kant van Franco. Deze cijfers zijn opgesteld volgens de laatste ramingen, die op grond van gegevens uit verschillende bronnen zijn opgemaakt. De ontscheping van de vrijwilligers voor Franco zoo schrijft de „Tirrvfes" heeft uiteraard meer de aandacht getrokken dan de voortdurende infiltratie uit Frankrijk voor de regeering te Barcelona en voor die te Valencia. Er zijn echter bewijzen voor,, dat o.a. verleden week ongeveer 1500 man over de Fransche grens nafcr Barcelona zijn gekomen. Albacete is het voornaamste cen trum van de regeering te I Valencia voor de organisatie en uitrusting van de buitenland sche vrijwilligers. Ongeveer de helft van de daar aanwezige buitenlanders zyn anti-fas cistische Duitschers en 'Italianen. Eenigen van deze Duitschers hebben aan het front tegen hun eigen landgenooten aan de zijde van Franco gevochten. De overige vrijwilli gers in Albacete zijn voornamelijk Fran- schen, maar er zijn ook talrijke kleine groe pen anti-fascisten uit andere landen. Op het oogenblik spant vooral Italië zich in zooveel mogelijk vrijwilligers naar Span je te krijgen vóór dat reen tot een algemeen accoord tot stopzetting van het zenden van vrijwilligers zal komen. De verdedigingsraajd van Madrid deelt mede, dat aan het frfant voor Madrid in de universiteitswijk en; bij Moncloa hevig wordt gestreden. De! pogingen van de op standelingen om d<y regeeringstroepen uit hun nieuwe stellingen in het hospitaal te verdrijven zyn mislukt. Aan het front va^i Guadaljara werd een aanval van de opstandelingen afgeslagen. De luchtmacht van de ifegeering heeft met suc ces Melilla en voorajl de terreinen van de Rif-mijn maatschappij gebombardeerd. De verdediger vari> Madrid, generaal Mia ja, verklaarde hedenochtend, dat tijdens het offensief van de reieeringstroepen in de universiteitswij k gisterochtend de opstande lingen 1000 dooden an gewonden hebben verloren. Hy voegde ihieraan toe, dat de strijd thans een half jaar duurt en voor weer zes maanden vorloopen zyn moet de strijd gewonnen zijn. At h' Aangaande den autotocht, waarbij H. M. de koningin vanochtend met haar gevolg aan den-dood zou zijn ontsnapt, vernemen wij nader, dat de auto den nauwer, berg weg tusschen Igls, waar het hooge gezel schap thans vertoeft, ei. Matrei opreed en in een bocht van den weg slipte. Het gezelschap heeft den tocht naar Matrei voortgezet. Het was daarbij niet bijzonder ontdaan over hetgeen was ge beurd. Wij vernemen thans nader, dat het eerste bericht, volgens hetwelk H. M. de koningin aan een zekeren dood zou zijn ontsnapt, zeer overdreven is. Het gebeurde is terug te brengen tot de volgende feiten. Tydens een uitstapje per auto zou de wagen een helling nemen, toen midden op de helling voor een tegenligger even moest worden gestopt. De wagen stond behoor lijk in volledige rust. Bij het starten in ie eerste versnelling nadat de tegenligger was gepasseerd sloegen de wielen even door, zooals dat wel meer gebeurt .p gladde wegen. Onmiddellijk daarna echter pakten de wielen weder, zoodat de wagen verder in de eerste versnelling normaal startte. De wagen is zelfs niet een oogenblikachteruitgegleden, zooals anders wel geschiedt. Zoo goed pak ten de wielen dus weer onmiddellijk na het doorslaan. Van slippen, in den eigenlijken zin, is dus geen sprake geweest. De wagen is niet weggegleden, noch achteruit noch terzijde. De motor werkte rustig verder. De helling werd zonder eenige moeite verder gemakkelijk genomen. Een afgrond was wel in de buurt, zooals vrijwel overal in deze schoone bergachtige omgeving, maar de wagen heeft zich niet ir de richting van den afgrond terzijde be wogen, zooals uit het bovenstaande blykt, zelfs niet den schijn .van glijden aangeno men, zoodat ook de hulp van derden niet noodig is geweest. Het bericht is derhalve zeer overdreven geweest en terug te brengen tot een onbe- teekend voorvalletje, zooals dat wel meer voorkomt. H. M. bevindt zich in uitstekenden ge zondheidstoestand. De strijd in het Baskenland. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de verde digingsraad van de Baskische regeering we derom de mededeelingen der opstandelingen moet tegenspreken. Volgens deze mededee lingen zouden de operaties der opstandelin gen niet zonder succes verloopen. Ook is niet juist, dat wanhoop en wanorde zouden heer- schen in het Baskenland, het leven is hier rustig. Verder hebben de opstandelingen het gerucht verspreid, dat Indalecio Prieto te Bilbao zou zyn aangekomen om de voed selvoorziening te regelen. Dit is niet juist. De minister van luchtvaart vertoeft nog steeds te Valencia en de voedselvoorziening wordt door Baskische schepen verzorgd. De overeenstemming tusschen Bilbao en Va lencia is zeer goed. NEGEN PERSONEN DOOR INSTORTEND HUIS GEDOOD. In het Arabische dorp Zawaja nabij Naza- reth is gisteren tengevolge van de hevige regens een huis ingestort. Negen personen zijn hi°rbij om het leven gekomen en drie werden gewond. HET SPOORWEGONGELUK BIJ KOWLOENG. De officieele balans van de spoorwegramp bij Kowloeng vermeldt, dat 67 personen om het leven zijn gekomen. Het meerendeel der slachtoffers is levend verbrand. 35 personen zyn gewond. NOORSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. Gisteravond tegen tien uur heeft het Noor- sche stoomschip „Trym", dat 3.000 ton meet en een bemanning van 19 koppen aan boord heeft, op weg naar Middlesborough noodseinen uitgezonden. Het schip bevond zich met een gebroken roer in de noordzee op 60 zeemijlen (een zeemijl is 1852 M.) ten Z.W. van de Noorsche kust. Aan dit noodsein werd toegevoegd: „wij zinken langzaam". De Noorsche mailboot „Venus" zette onmid dellijk, ondanks het stormweer, koers naar de aangeduide plaats. De „Venus" slaagde er na vier uren in de „Trymte bereiken, maar moest het aanbreken van den dag afwachten, daar het reddingswerk in den donkeren nacht volslagen onmogelijk was. Om drie uur vanochtend is de boot lang zaam gezonken. NOODWEER IN DUITSCHLAND EN BOVEN DE OOSTZEE. Een sneeuwstorm heeft vannacht boven geheel Duitschland gewoed. Tal van schepen werden door den storm verrast. Zy vluchtten Kiel en de meeste andere Duitsche havens la .gs de Noord en Oostzee binnen. Tengevolge van de ontzettende koude is de Rivierocheepvaart op de Oder geheel gestaakt. De sneeuw heeft het spoorweg verkeer ernstig belemmerd.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1