DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rede van Eden in het Lagerhuis. Successen der regeeringstroepen bij Madrid No. 16 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C KRAK. Woensdag 20 Januari 1937 139e Jaargang De algemeene toestand. Uithet Ertgefsche Parlemen De non-interventiekwestie weer ter sprake gebracht. uitvoerig De Spaansche revolutie Fransche torpedojager gebombardeerd door onbekende vliegtuigen. Tegenaanval der regeerings troepen bij Malaga. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. 1 ERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060 Telet 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Alkmaar, 20 JanuarL „Er is geen woord, geen regel, geen komma in de Italiaansche verklaring, die aan welke buitenlandsche mogendheid ook het recht zou kunnen geven, hoe haar regeering ook gekleurd moge zijn, te in- tervenieeren in welk deel van Spanje ook." Dit is wel een der meest belangrijke passages uit de rede van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, gisteren in het Lagerhuis gehouden. Mi nister Eden doelde in dit verband op de Italiaansch-Engelsche overeenkomst, on langs gesloten. Wat heeft Eden met deze passage be- doeld? Wü herinneren in dit verband aan wat wij gisteren schreven over de Italiaansch- Duitsche houding t.o.v. Spanje. Men heeft kunnen lezen, dat men in deze twee lan den als 't ware hoopt op de stichting van een nieuwe sovjet-republiek in Spanje, omdat men dan openlijk zich met Spanje zou kunnen bemoeien, zonder last te krij gen met de bepalingen der non-interventie. Zoo dacht men in Italië en Duitschland, maar Eden heeft er dan toch maar even aan herinnerd, dat hij er anders over denkt. Uit het laatste gedeelte van de aan gehaalde passage kunnen wij n.1. niet an ders lezen, dan een waarschuwing aan het adres van Italië: geen interventie in welk deel van Spanje ook en hoe ook de eigen regeering gekleurd moge zijn! Wat Eden nog meer gezegd heeft, kan men lezen in de rubriek Buitenland. Van minstens even groot belang zijn de besprekingen tusschen Mussolini en Goering .In de officieuze Giornale d'Italia geeft Virginio Gayda de eerste bijzonder heden over de besprekingen tusschen deze twee staatslieden en het Italiaansch-Duit- sche antwoord op de jongste Britsche nota. De reis van Goering naar Rome heeft voljgens Gayda de stevigheid van het Duitsch-Italiaansche front tegenover alle vraagstukken van de Europeescne politiek bevestigd. De as RomeBerlijn is volko men duidelijk, er is daaromtrent niets op te helderen of te definieeren. Te Rome en te Berlijn blijft de buitenlandsche poli tiek, zooals Italië die voert, richtsnoer. An dere overeenkomsten, waardoor Italië is gebonden, zooals de Italiaansch-Engelsche gentlemen's agreement, zijn daar niet mede in strijd: zij zijn er mee in overeenstem ming. De Spaansche kwestie is het belangrijk ste der besproken vraagstukken. De drie beginselen, die bij de Italiaansch- Duitsche politiek ten opzichte van Spanje voorop staan, zijn de volgende: 1. Een ommunistische regeering kan niet geduld worden. 2. De burgeroorlog moet beperkt blijven tot de oorspronkelijke nationale elementen. 3. Men is bereid onmiddellijk mede te werken aan iedere poging van goeden wil tot het behoud van de neutraliteit. Italië heeft zyn medewerking beloofd aan het Britsche initiatief van niet-inmen- ging met als eenige voorwaarde, dat deze niet-inenging algemeen wordt aanvaard en gestreng wordt toegepast. Italië aan vaardt de controle op de beweging van de vrijwilligers, doch het eischt dat het toe zicht ook geldt voor het maken van pro paganda voor geldelyken steun. Het Ita- liaansch-Duitsche antwoord dat in dezen geest zal worden opgesteld, zal binnen twee dagen bekend worden gemaakt. Het artikel eindigt met de opmerking dat het laatste bewijs voor den goeden wil van Italië geleverd is door de aanvaar ding door dit land van de beperking van het kaliber van het geschut op de oorlogs schepen, van 15 Januari. De correspondent van „Le Figaro" te Londen meent op grond van gisteravond ontvangen inlichtingen, dat de antwoor den van Rome en Berlijn vijf voorwaar den bevatten aangaande de controle in zake de vrijwilligers in Spanje: 1. Het vaststellen van een datum voor het eindigen van het zenden van vrij- wih'gers; 2. het vaststellen van een datum voor het evacueeren van vrijwilligers die in Spanje strijden; 3. het omschrijven van maatregelen, welke een einde maken aan directe en in directe propaganda en het optreden van politieke agitatoren; 4. het nemen van maatregelen aangaan de financieelen bijstand en het gebruik der fondsen van de Bank van Spanje, welke in Frankrijk zijn gedeponeerd; 5. het leggen van een embargo op oor- f^gs-maieriaal. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Russische nota controle door een inter nationale vloot bepleit, waar de Britsche admiraliteit evenwel tegen is. De minister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft gisteravond in het Lagerhuis een groote redevoering uitge sproken over de buitenlandsche politiek, waarin hij met voldoening constateerde hoe zeer het volk in Groot-Brittannië en in talrijke landen voor den vrede is. Spreker betreurde echter de afwezig heid van volledige vrijheid in uitdruk king en internationale betrekkingen tusschen alle landen. Deze afwezigheid belet een volledige invloed van de wereldopinie. Wij betreuren dit, zoo vervolgde Eden, aangezien wij er van overtuigd zijn, dat het vredesverlangen in de volkeren ter wereld zoo verpletterend is, dat wanneer alle slag- boomen tegen de vrijheid van betrekkingen en van het woord neergehaald zouden zijn, de bedreigingen van den vrede voor het grootste deel uit den weg zouden zijn ge ruimd. Negentienhonderd-zeven-en-dertig zal een jaar zijn van uitermate moeilijke internationale problemen, maar ook een jaar van internationale kansen. Iedere voor den vrede gewonnen maand is evenzooveel ge wonnen. De kwestie: Spanje. Voortgaande stelde Eden de verantwoor delijkheid in het licht, die op Groot-Brittan nië rust op internationaal gebied, waarna hij overging tot bespreking van de Spaan sche kwestie In den internationalen toestand verduis tert Spanje alle overige gebeurtenissen, zoo zeide hij. Ofschoon het conflict met onver zwakte felheid voortwoedt, zijn toch de gevaren dat Europa in een oorlog verwik keld zou raken, zonder volkomen opgeheven te zijn, toch beslist beperkt. Eden herhaalde, dat de Britsche politiek zich verzet tegen interventie en verklaarde, dat, wanneer, wie het ook zij, gelooft, da alleen tengevolge van dezen burgeroorlog een of andere buitenlandsche mogendheid Spanje gedurende een generatie zal gaan beheerschen, zijn leven zal richten en zijn buitenlandsche politiek leiden, hij, Eden, er van overtuigd is, dat men zich vergist. Dit is het minst waarschijnlijke van alle moge- liike resultaten van dezen burgeroorlog en wel omdat wij, aldus spreker, energiek ons zouden verzetten tegen iedere gebeurtenis van dien aard en wij zouden niet de eenigen zijn Tenzij een tegenspraak ontstaat met de geheele geschiedenis van Spanje, zal de algeheele massa van het trotsche Spaansche volk het minst kwaden wil gevoelen jegens die volkeren, die het minst tusschenbeide zijn gekomen. De inmenging in Spanje is slecht, niet alleen uit menschelijk oogpunt, maar ook van politiek standpunt. Het is geen Britsch belang, dat Spanje een bijzondere regeeringsvorm hetzij een rech sche hetzy een linksche, heelt. Toestaan, dat wij gaan deeln®m®"a^, ^lt kampioenschap van dezen aard^dan zal dit heteekenen deel te gaan nemen aan een 5S£w» me. elke» wplke wij veroordeelen. Het SDaansche volk en aan niemand anders een beslissing te nemen omtrent den regeerings rm in Soanje en daarom zullen wij voort- d" inmenging een buiten .e ontmee digen. De EngelschItaliaansche verklaring. Vervolgens sprekende over de Engelsch- Italiaansche verklaring, zeide Eden. Er is geen woord, geen komma m de Itali- kunnen geven, hoe haar regeering ook ge- kunnen gevJ*' intervenieeren in kleurd moge zyn, te Onanie welk deel ook. Na deze woorden keerde de minister weer terug tot de kwestie van de Britsche belan gen in Spanje en het Spaansche conflict, waarover hij zeide, dat deze belangen zijn. ten eerste het conflict niet buiten de gren- ten eers te laten treden en ten tweedode politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit van Spanje te doen eerbiedigen. Sinds minister Blum het initia- tief nam tot de niet-inmenging hebben alle deelen van de Britsche openbare meening dit principiëel gesteund. De kritiek is eerst begonnen zich te doen gevoelen, toen bleek, dat de nietinmenging onvolledig was De inbreuken hebben veel bitterheid gewekt en aan de nietinmengingspolitiek veel van haar doelmatigheid gewekt en het bekorten van den oorlog ontnomen, maar toch kan niet betwijfeld worden, dat deze politiek voor Europa de juiste politiek geweest is en blijft. Ook aan de vrijwilligers wijdde Eden enkele woorden, zeggende, dat de Engel schen er naar gestreefd hebben het uitzen den van vrijwilligers, van welken kant ook. tegen te gaan. Spreker gaf toe, dat het feit dat dit onderwerp niet eerder te berde gebracht aan zekere mogendheden in zekere mate een rechtvaardiging geeft. In dit ver band noemde spreker het door het Fransche parlement aanvaardde wetsontwerp betref fende de vrijwilligers, zeggende: wanneer alle regeeringen deze positie zouden gaan innemen, zou de toestand beter zijn, dan op dit oogenblik. Men heeft mij medegedeeld, dat de Duit- sche en Italiaansche antwoorden in deze kwestie binnen enkele dagen zullen arrivee- ren. De ronselaars. De aandacht van de Britsche regeering is de laatste weken gevestigd op de ontwikke ling van de aanwerving in Groot-Brittannië onder verschillende vormen De ronselaars trachten jonge mannen aan te werven om te gaan strijden in Spanje en zoeken daarbij in het bijzonder diegenen, die vliegtuigen kunnen besturen. De regeering is in kennis gesteld van een geval, waarin men een re- cruut veertig pond sterling bood per week plus de kosten, wanneer hij dienst nam als piloot in den burgeroorlog, met een premie van vijfhonderd jjond sterling voor ieder vijandelijk vliegtuig, dat werd neergescho ten. Met name noemde Eden het geval van een jongen man van zeventien jaar, die tegen den wil van zyn ouders naar Spanje was vertrokken en zeide, dat er reeds ver- scheidenen weer naar het vaderland zijn teruggekeerd uit Zuid-Frankrijk. De regee ring heeft zich op de hoogte gesteld van den juridischen toestand en de wet op deze zaken bekend gemaakt, waarbij zij verklaard heeft voornemens te zijn, haar in acht te doen nemen. Marokko ter sprake gebracht. Vervolgens besprak Eden den toestand ten aanzien van Marokko. Hjj noemde in dit verband de mededeeling van den Franschen ambassadeur van acht Januari betreffende beweerde bedrijvigheid, die, naar hij zeide, uiteraard ongerustheid had gewekt in Frankrijk op grond van zijn ligging tegen over Marokko en zijn verdragen. Men heeft toen den Britschen consul- generaal gevraagd rapport uit te brengen en zijn antwoorden die sindsdien ontvanger zijn, zijn van een over het algemeen gerust stellenden aard. Wat het vlootbezoek aan gaat, zijn de rapporten nog niet geheel be studeerd, maar zij zijn toch over het alge meen geruststellend ten aanzien van het aan land zetten van Duitsche troepen. De regee ring zal voortgaan den toestand in dit ge bied nauwlettend waar te nemen, aangezien zij nauw betrokken is bij een handhaving van den toestand in de Spaansche zone zooals die bij de thans van kracht zijnde verdragen is vastgelegd. De EngelschItaliaansche verklaring, al dus ging Eden voort, vormt noch een pact noch een verdrag, maar wij hopen, dat zij een einde maakt aan het hoofdstuk der ge spannen betrekkingen. Zij vormt geen tee- ken voor een afwijken van de Britsche poli tiek en vraagt ook geen enkele concessie van Engelschen kant. Ook brengt zij geener lei wijziging met zich mede van welke der Britsche vriendschappen ook. Het staat echter buiten twijfel, dat deze verklarine gediend heeft tot een kalmeering in de Middellandsche zee. Eden merkte op, dat de Fransche ministei van buitenlandsche zaken de Engelsch- Italiaansche verklaring warm toegejuicht heeft en dat ook andere landen, waarmede Engeland buitengewoon vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, zooals Turkije, Zuid-Slavië, Griekenland en Egypte, met de verklaring instemden. De meening van deze middellandsche zeemogendhedefi is een goede maatstaf voor de beoordeeling der verklaring. In de nota-wisseling werd dc nadruk gelegd op de handhaving van de onschendbaarheid van het Spaansche ge bied. Vervolgens sprak Eden den algemeenen internationalen toestand. Hij herinnerde er aan, dat het doel der Britsche regeering is te onderhandelen over een Europeesche regeling en over versterking van het gezag van den Volkenbond. Wij zijn bereid aldus zeide hij mede te werken aan den algemeenen vrede, maar ieder moet daar aan meedoen, wil het werk slagen. Het is niet alleen noodig, dat de wereld de uitga ven voor bewapening vermindert, maar ook Eden dat zij leert op economisch gebied samen te werken, opdat de levensstandaard in alle landen kan stijgen. Wij wenschen Europa niet onder de stan daarden van concurreerende wereldbeschou wingen te zien: er is een betere weg. Tenslotte wijdde Eden woorden aan Duitschland. Een groot volk zoo zeide hij heeft het bewustzijn van het ras en het nationalisme opgevoerd tot een credo, dat wordt toegepast met denzelfden geestdrift, waarmede het wordt verkondigd. De wereld vraagt zich thans af, waartoe deze leer stellingen Duitschland en ons allen moeten brengen. Europa verlangt dringend een antwoord op deze vraag, want het kan niet naar een steeds onzekerder toekomst blij ven afdrijven. Het staat aan de Duitsche machthebbers, invloed uit te oefenen op de keuze, die niet alleen over het lot van Duitschland, maar over dat van geheel Europa zal beslissen. Indien Duitschland samenwerking met de rest van Europa kiest, zal er niemand in Engeland zijn, die het niet van ganscher harte zal helpen bij het uit den weg ruimen van misverstanden en het effenen van den weg naar vrede en wel vaart. Wil tot samenwerking. Wij kunnen aldus besloot Eden de wereld niet genezen met verdragen, noch met verheven woorden over den vrede: het is noodig, dat de wil tot samenwerking be staat, dat die wil zich uit op zeer duidelijke wijze, dat de leer van de nationale afgeslo tenheid wordt verlaten, dat men iederen Europeeschen staat aanvaardt als bevoegde partij bij de Europeesche regeling, dat het peil der bewapening verlaagd wordt tot hetgeen werkelijk noodig is voor de verde diging, dat een internationaal organisme wordt aanvaard voor de regeling van con flicten. Wij zelf koesteren geen grooter ver langen dan met allen zonder onderscheid samen te werken. De Britsche pers over de rede van Eden. In het commentaar op de rede, welke de minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, gisteren in het Lager Huis heeft gehouden, schrijft de „Daily Telegraph", dat Hitier meermalen den wensch te kennen heeft ge geven mede te werken aan den vrede. Gis teravond nu werd een onmiskenbare uitnoo- diging gezonden. De „Daily Herald" schrijft, dat tot Duitsch land tegelijk een aanbod en een waarschu wing werd gericht. Indien er nog eenig ver stand te Berlijn is, dan zal men geen van beiden over het hoofd zien. De „Daily Mail" is van oordeel, dat Eden zijn aansporingen tot Moskou had moeten richten. De Fransche persmeeningen. De rede, welke Eden gisteravond in het Lagerhuis heeft gehouden, wordt in de Fransche pers met warmte begroet De „Petit Parisien" schrijft dat alle landen, die wenschen, dat een tijdperk van vrede en voorspoed voor Spanje aanbreekt, niet an ders kunnen dan de rede toejuichen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat uit de rede van Eden duidelijk blijkt, dat de Britsche regeering niet terug wil keeren tot het pact van vier. Zelfs wordt de Ita liaansche opvatting, welke door Mussolini zelf is bevestigd, dat de status quo in Spanje geschonden zou zijn als een communistisch bewind in Catalonië gevestigd zou worden en' dat Italië dan gerechtigd zou zijn in te grijpen, tegengesproken. De „Populaire" looft Eden, dat hij nauw keurig uiteen heeft gezet, dat Spanje het recht heeft zelf over zijn politiek regiem te beslissen. HET VATIKAAN EN HET CONCORDAAT MET DUITSCHLAND. Een behandeling in de „Figaro". Raymond Henry stelt in de Fransche „Figaro" de volgende vraag: „Zal de heilige stoel het door Duitsch land geschonden concordaat opzeggen!" En hy antwoordt zelf hierop, dat men ongetwijfeld alle middelen tot verzoening zal beproeven alvorens hiertoe over te gaan. Op het oogenblik zijn vele bemiddelaars, niet alleen geestelijken, aan het werk, want een verbreken van het concordaat zou een ernstig inconvenient zijn voor Hitler- Duitschland. Aan de eene zijde zou het Europeesche front tegen het bolsjewisme, waarvan Duitschland zich heeft opgeworpen, tot apostel, aan kracht verliezen en zouden de kansen hiervan verminderen als het tot een openlijke breuk kwam tusschen het nationaal-socialisme en de katholieke kerk, aan de andere zijde zou een breuk met de kerk een slecht effect hebben op de vriend schap tusschen Duitschland en Italië. Doch openlijk of niet, de breuk bestaat en men ziet geen mogelijkheid van een duurzame overeenkomst. Hevige gevechten bij Madrid. Na een hevig gevecht, dat den ge- heelen nacht heeft geduurd, hebben de regeeringstroepen gisteren den Cerro de Los Angeles ingesloten. De Cerre de Los Angeles is de heuvel welke de dorpen Getafe en Caranban- chel Alto, waar de opstandelingen ver sterkingen hadden opgericht, be- heerscht. De heuvel werd door duizend opstande lingen bezet, die thans omsingeld zijn en van iedere ravitailleering zijn verstoken. Deze insluiting is van een buitengewoon strategisch belang vooral voor de verdere operaties, daar de stelling een geheel ge bied beheerscht met name het terrein tus schen Madrid en Aranjuez. De regeeringstroepen, die gisternacht van Villaverde Bajo waren vertrokken, kwamen des ochtends bij Cerro de Los Angeles aan. Na een verbitterd gevecht van drie uur hadden de regeeringstroepen de kerk en het kleine hotel op den top van een heuvel om singeld. Zij maakten 250 gevangenen, doch konden niet in de kerk binnendringen. Om streeks den middag duurde de strijd nog voort. Van Villaverde Bajo zijn de regee ringstroepen ongeveer zeven kilometer op gerukt. Villaverde Alto werd genomen, hoe wel de plaats door loopgraven omgeven De opstandelingen hebben gistermiddag een hevigen tegenaanval bij Cerro de Los Angeles ingezet. De commandant der recht- sche strijdkrachten zond aanzienlijke ver sterkingen om de troepen, die nog tegen stand bieden in de kerk en de herberg, te bevrijden. De beteekenis van de inneming van den heuvel de Los Angeles. De Cerro de Los Angeles, welken de re geeringstroepen hebben ingenomen, be heerscht de omgeving, o.a. de wegen van Aranjuez en Toledo en de twee groote spoorwegen, die naar het Zuiden en Oosten leiden. Al deze wegen zijn nog in de macht der opstandelingen. De inneming van den Cerro de Los Ange les vermindert de bedreiging van den weg naar Valencia door de opstandelingen, het geen voor Madrid van veel belang is. Mededeeling van den verdedigings- raad. De verdedigingsraad heeft gistermiddag het volgende communiqué verspreid: Aan het grootste deel van het front van Madrid is het slecht weer, waardoor de ope raties worden verhinderd. Ten zuiden van de hoofdstad zijn de re geeringstroepen in een onverhoedschen aan val tegen de belangrijke stelling der op standelingen Cerro de Los Angeles geslaagd. De stelling werd omsingc'd na een hevig gevecht, waarbij een commandant, een luite nant en twintig minderen werden gevange genomen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1