Agenda kaatste AeeichUn AMSTERDAMSCHE BEURS Stad en Omgeving. egmond aan zee heemskerk langendijk bergen Prauw bij Timor omgeslagen. 23 leden van de bemanning omgekomen. WVirf 571t-V„ Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer tweede episode van De fluisterende schaduw (sens.); hoofdrollen Bela Lugosi en Jack Perrin. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Kome die om geld (hum. Holl. film met Herman Bouber, Cor Ruys, Rini Otte e.a. in de hoofdrollen). Extra: De huwelijksplech tigheden en de Oranje-vreugdefilm. Toe gang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Don Juan's laatste avontuur (rom.); hoofd rollen Douglas Fairbanks, Merle Oberon en Benita Hume. Extra: de huwelijksplech tigheid en Neerlands Bruidspaar. Toegang voor eiken leeftijd. 11 uur5.30 uur Filmac-voorstellingen voor eiken leeftijd. Woensdag 20 Januari. 210 uur, hotel De Nachtegaal, postzegel tentoonstelling. 8 uur, 't Gulden Vlies, tooneelavond Friso, opvoering „Der wier 'r is 8.15 uur, Harmonie, opvoering van „Char- lotte" door den kunstkring Het Schouwspel. 8.30 uur, r.k. kerk op de Laat, conferentie voor niet-katholieken. Rustende jager te Heiloo, opvoering revue Lach en Vergeet. Donderdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie, concert van de koren onder leiding van den heer Joh. Kuiper, ter gelegenheid van het 25-jarig jubilé als musicus van dezen. 8 uur, Waakt en Bidt, film „Door de bran ding", vanwege de vereeniging Het Hooge- land; extra: verloving en huwelijk prinses Juliana en prins Bernhard; nam. 5 uur kindervoorstelling. 8 uur, geref. kerk, rede C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, voor Patrimonium; ver tooning huwelijksfilm. Rustende Jager te Heiloo, opvoering revue van „Charlotte" door den kunstkring Het Schouwspel. Vrijdag 22 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, vergadering afd. Alkmaar Int. Roode Hulp; spreker I. J. E. de Lange, deel. J. Lemaire Jr. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, voor de Volks universiteit, film „Een reis door Zuid-Ame- rika" met toelichting van mr. Regout Aan het front in Asturie werden de wa penfabriek van La Vega, het noordstation van Oviedo en het hoofdkwartier der Ma- rokkaansche troepen in deze zone met groo- te doeltreffendheid door de regeerings-ar- tillerie gebombardeerd. In den sector van het front in Aragon, ten zuiden van de Ebro, hebben zich honderd- vijftig opstandeilngen aan onze linies ge meld. Bilbao dementeert berichten Sevilla. Men dementeert de door Radio Sevilla uit gezonden berichten, volgens welke Bilbao door hongersnood zou worden geteisterd. Belangrijke zendingen levensmiddelen wor den dagelijks in de haven van Bilbao ge lost. Zij stellen den autoriteiten in staat dc bevolking te verzekeren van meelkost, sui ker, rijst en wijn. Tegenoffensief der regeeringstroepen van Malaga uit. De regeeringstroepen hebben van Malaga uit een hevig tegenoffensief ingezet, waar van de uitslag nog niet bekend is. Er wordt zoo verwoed gevochten, dat de ziekenhuizen te Algeciras, San Roque alsmede de veld- lazeretten der opstandelingen vol gewonden liggen. De gezamenlijke verliezen aan bei de zijden gedurende de laatste 24 uur zou den ongeveer duizend man bedragen. Het tegen-offensief der regeeringstroepen werd ontketend, toen de opstandelingen vanuit Marbella oprukten naar Fuengirola, halver wege tusschen Marbella en Malaga. Twee vliegtuigen der regeering dwongen de ge wapende treilers, die de rechtsche troepen steunden, de wijk te nemen. De strijd in het Baskenland. In een officieel communiqué van den ver- dedigingsraad van het Baskenland wordt medegedeeld, dat de artillerie der regeering eergisteren de hoogovens van Vergara en den spoorweg van Mondragon heeft gebom bardeerd. De opstandelingen beschoten zon der succes de stellingen der regeeringstroe pen bij Zabaleta en San Pedro. Aan het front bij El Orrio wordt een he vig geweer- en mitrailleurvuur onderhou den. Aan de overige deelen van het front is het rustig. Vier ministers van de Baskische regee ring hebben een bezoek gebracht aan Va- lencia. Zij zijn thans te Bilbao terugge keerd en hebben president Aguirre rapport uitgebracht over hun zending. Britsch protest tegen aanhouding van de „Bramhill". De Britsche ambassadeur in Spanje heeft opdracht gekregen bij de autoriteiten der Spaansche opstandelingen te protesteeren tegen het feit, dat een gewapende trawler der opstandelingen op 12 Januari in volle zee heeft gevuurd op het Britsche stoom schip „Bramhill". Bombardement van de Maillebreze. Het Fransche ministerie van marine deelt mede: De torpedojager Maillebreze, die uit Barcelona kwam en naar Toulon voer, is op zee aangevallen en tweemaal gebombar deerd op 18 Januari te negen uur vijf en dertig op 15 mijl van Kaap San Sebastian. Vijf bommen werden neergeworpen, waar van niet een de Maillebreze trof. Er is een onderzoek ingesteld tot inden- tificatie van dén aanvaller. Tot nadere verduideling van de algemeene regels, die bij decreet gegeven zijn voor den dienst aan boord van schepen, welke krui sen langs de Spaansche kusten, verklaart de minister van marine, dat deze schepen te allen tijde gereed moeten zijn, lederen duidelijk tegen hen gerichte aanval te be antwoorden. DE NON-INTERVENTIE. Het antwoord van Salamanca en Valencia op de controlevoorstel- len ontvangen. Het antwoord van Valencia en Salamanca op het voorstel tot het uitoefenen van con trole in Spanje is heden ontvangen. Valencia verwerpt noch het ontwerp, noch het beginsel van controle, doch ver klaart dat de omstandigheden het ontwerp onaanvaardbaar maken. De regeering te Va lencia merkt op, dat geen absolute bewaking van de havens der opstandelingen is voor zien en verlangt, dat ook zal worden gelet op het aankomen van vrijwilligers. De re geering verklaart verder, dat iedere schen ding van het ontwerp haar vrijheid van handelen terug zou geven. Salamanca acht het ontwerp eveneens on aanvaardbaar en vestigt den aandacht op de duizenden Fransche vrijwilligers, die de grens overschrijden. De leiders van de be weging van Franco spreken hun bewonde ring uit voor de pogingen der Britsche re geering tot het handhaven der neutraliteit en het meer menschelijk maken van den strijd. Zooals men zal weten is men thans bezig het bovengenoemde ontwerp te vervangen door een ander, dat niet zoozeer afhangt van de goedkeuring van Valencia en Salamanca en dat niet alleen betrekking heeft op ma terieel, doch ook op de vrijwilligers. Dit ont werp is evenwel nog niet door de subcom missie besproken. Controle-plan der militaire des kundigen. De militaire deskundigen van de niet- inmengingscommissie zijn gereed gekomen met de uitwerking van een controleplan, dat beoogt het binnen komen van oor logsmr.teriaal en vrijwilligers in Spanje te verhinderen. De Morning Post meent te weten, dat de voor Spanje bestemde schepen te voren een neutrale haven zouden moeten aan doen waar zij zouden worden gevisiteerd door vertegenwoordigers der niet inmen gingscommissie welke eventueel een eer tificaat kunnen uitgeven dat zich aan boord geen oorlogsmateriaal of contingent bevindt. Duitschers en Italianen zouden de regeeringshavens bewaken, terwijl de Russen en Franschen het toezicht zouden uitoefenen op de havens der opstande lingen. Groot Brittannië zou als arbiter op treden. De Fransch-Spaansche grens zou geslo ten worden en vreemde waarnemers zou den er toezien, opdat geen vrywilligeis tersluiks Spanje zouden binnen komen, Aan de Portugeesche grens zouden over eenkomstige maatregelen wordep geno men. (Ongecorrigeerd.) Uit Buitenzorg d.d. 20 Jan. wordt ge meld: De Resident van Timor en onder- hoorigheden zond een telegram aan de Indische regeering, waarin hij mede deelt, dat een inlandsche prauw, met een bemanning van vijf koppen en 22 passagiers aan boord, op 11 Januari j.1 bij daglicht ter hoogte van de Noord punt van het eiland Rotti door een ruk wind is omgeslagen. Onmiddellijk werden van de kust uit pogingen in het werk gesteld tot red ding van de opvarenden, welke pogin gen echter door de hevige branding, die daar ter plaatse staat, mislukten. Van de 27 zich aan boord bevinden den, wisten vier personen zwemmende de kust te bereiken. Thans worden nog vermist, en vermoedelijk zijn deze allen verdronken, drie leden van de beman ning, 14 mannelijke passagieA en 6 vrouwelijke passagiers. Tot dusver nog geen enkel lijk van de 23 vermisten aangespoeld. cylinder als onderdeel in de cabine werd vervoerd. Over een motorische storing is nog nie bekend, omdat de motor nog niet geheel is uitgegraven. De officieele identificatie van de stoffeiyKe overblijfselen van de slachtoffers zal heden middag geschieden. Naar men weet zyn de lijken van de vier slachtoffers in een Chapelle Ardente te Senlis opgebaard. Onmiddellijk na verkregen toestemming van de justitieele autoriteiten, zullen de overblijfselen van de slachtoffers naar Ne derland worden getransporteerd. DE TOESTAND VAN DEN DUITSCHEN EX-KEIZER. Daar de Duitsche ex-keizer nog niet ge heel hersteld is van de griep, zijn de voor genomen uitnoodigingen ter gelegenheid van zyn verjaardag op 27 Januari a.s. te Doorn afgelast. op van Woensdag 20 Januari 1937. OPGAVE VAN NOORÜHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. laatste k 2.30-2 45 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 4 Ned -ladië 1934 5H Duitscbl '30 m verkl. BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delit Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL. Am Smelting 70 Anaconda 39 Betbleh Steel5 O3/. Cities Service 3'tyiC Vorige koers 100»/,, lu07, 26'/, 1567, 186 •<9'/, 163'/, ««fcl 92» 239 314'/, 1707, Kennecott Copper 44'7j Republic Steel227/, 100»/„ 100»/, 25'/,-6 157 185»/, 78V« 1Ö4'/, 477,-8 91 V* 233'/, 312-3 16,'/,-| 3»/ie mt>U 44 S' j/l6 22-33/u 12»/,, 62 %s-l 5"/,, 486-9 230 1721/, 397, 25 99 377 i07 116 37'/, 21 -Vl« 157» - i Standard Brands 12'/„ Steel comm62ll/i« U S Leather6 CULTUUR MAATSCH. H V. A488 Java Cultuur 236 Ned. Ind. Suiker Unie. 172'/, Vorstenlanden 40 Dito actions 27 MIJNBOUW. Alg Explor Mij171'/, Rediang Lebong200 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 375 Kon Petr4021/, Perlak 113 Phillips Oil 37y, Shell Union 21 ~/ia Tide Water 13"/, RUBBERS. Amsterd Rubber 301'/, Deli Bat Rubber lfciy, Hessa Rubber 191 7, Oostkust 75 Serbadjadi1641/, Interc. Rubber 4y16 SCHEEPVAARTEN. Koa Ned Stoomboot. 126'/, Scheepvaart Unie 115'/, TABAKKEN. Deli Batavia 258 Oude Deli 327W, Senembah314 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 54 Southern Pacific34'/, Southern Raiiw. Cert. 193/, Union Pacific987, Canadian Pac llu/it §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: HUWELIJKSDRAMA VOOR DE RECHTBANK. Garagehouder pleegde aanslag een vrouw, zes jaar geëischt. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond vandaag de 38-jarige garagehouder G. J. T. terecht, verdacht van poging tot moord op mevr. N. R. De dagvaarding legde hem ten laste, dat hy op 22 September j.1. na in rijp beraad en kaïn overleg het voorneme. te hebben op gevat en het besluit te hebben genomen om Nelly R. opzettelijk van het leven te be roken, ter uitvoering van zijn voornemen, zich heeft begeven naar een perceel in de Euterpestraat, waar de vrouw zich bevond Toen hy tot de woning was toegelaten, trok hij een wiet scherp geladen automatisch pistool, richtte het op haar borst en trok twee maal af. De schoten gingen echter niet af, daar de slagpen niet diep genoeg in de patronen sloeg. Subsidiair was poging tot doodslag ten laste gelegd. Requisitoir. De officier van justitie, mr. Wassenbergh, zeide in zijn requisitoir, dat de feiten heel anders zyn dan verd. voorgeeft. Verd. wilde mevr. R. niet met rust laten, en hij was woedend, toen zy weer naar haar man wil de gaan. Toen zy hem verliet en een kamer in de Euterpestraat huurde, spoorde hii haar op, diende zich aan als haar man en kwam m°t «retrokken revolver de kamer binnen. Hy werpt haar op den grond en poogt twee maal op haar te schieten. Het is louter toeval, dat de schoten niet afgingen en de vrouw niet is gedood. Deze verdachte aldus de officier maakt op mij een hoogst ongunstigen in druk. Hy is zoowel in zyn verklaringen als in zijn brieven volkomen onwaar. Deze man wilde die vrouw niet loslaten en kon hij haar niet hebben, dan zou nie mand haar meer hebben. Hy heeft a'les gedaan wat een moordenaar doet. Alle voor zorgen waren genomen, zyn plan om haar te dooden stond vast. Ik requireer tegen dezen verdachte wegens poging tot moord een gevan genisstraf van zes jaar. Verdachte en diens vrouw, die in de ge tuigenbank zit, barstten in snikken uit. De verdediger, mr. C. W. van Rhijn uit Hengelo, zeide in zijn peidooi, dat er z.i. van poging tot moord geen sprake was. Er is niet bewezen, dat de trekker op het bewuste moment is overgegaan. Dat kan eerder of later zijn gebeurd, de aangifte heeft immers pas 14 dagen later plaats ge had. Hy heeft de vrouw slechts bedreigd. Vonnis 3 Februari. De wedden der wethouders worden niet verhoogd. Ged. Staten hebben het verzoek van den gemeenteraal om de jaarwedden der wet houders te verhoogen afgewezen. Naar het oordeel van Ged. Staten is de thans gelden de regeling van de jaarwedden der wethou ders, volgens welke ieder 150 per jaar ont vangt, niet ongunstiger dan die in andere gemeenten van gelijke belangrijkheid en grootte, die eveneens op bijzondere steun zyn aangewezen. Mitsdien vinden zij geen aanleiding de jaarwedde voor ieder der wethouders te stellen op 300 per jaar. Bijdrage in de werkloosheidslasten. De ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Sociale Zaken hebben aan de gemeente Egmond aan Zee voor 1936 een extra bijdrage in de werkloosheidslasten toegekend van 12 600 alsmede een belas- tingbijdrage van 6909. Jeugdwerkkamp Vredestein. Het jeugdwerkkamp Vredestein te Eg- mond-Binnen is kort geleden gereed ge komen. In dit kamp kunnen 100 jeugdige werkioozen een plaats vinden. De by het kamp behoorende kapel is door deken Rengs van Alkmaar voorloopig ingezegend. De eerste groep van 30 jonge menschen is reeds opgenomen. De officieele opening van het kamp zal eerst later plaats hebben. Tot geestelijk leider van het kamp is benoemd pater Montfortaan Tesser. De Laatste Eer. 1 De leden dezer vereeniging kwamen in de jaarvergadering, gehouden op 19 dezer in 't lokaal Flora, in flinke getale by'een. Na gewone openingswerkzaamheden kwam de financier aan 't woord. Aan het eind van zyn betoog bleek dat het kas saldo per 31 Dec. 1.1. 453.47 bedroeg tegen 338.32 het jaar te voren. Periodiek traden in het bestuur af de leden B. v. d. Kolk, W. v. Doorn en P. I. v. d. Bom welke allen z. st. herkozen wer den. Tot de mededeelingen behoorde o.m. dat het ledental stationnair gebleven was wat volgens de voorzitter geen vooruit gang te noemen is en dat men over het afgeloopen bedrijfsjaar van de naaste fa milieleden minder heusche bejegeningen ondervonden had van het teraardebestel- len van niet-leden. Voorstellen. Door tariefsverlaging van den stalhouder deed de voorzitter toezeg ging, mits de aanwezigen er mede accoord konden gaan, da eventueele uitkeering bij eene begrafenis cvoor gedane werkzaam heden met 10 verhoogd kon worden en alzoo op 50 gebracht zal worden, doch dat de contributie van 2 per jaar en per gezin gehandhaafd zou blijven. Beide voorstellen verwierven de goed keuring der bijeenkomst. Een voorstel uit de vergadering om niet-leden van onze hulp te doen uitscha kelen, verwierf geen meerderheid, echter is men genoodraakt voor hen een hooger tarief te berekenen dan voor de leden. (echtgen. A. Butter), N.H., zonder beroep, naar Ned. Oost-Indië. A. van el, O.C., kellner, naar Amsterdam. M. O. LIlis, R.K„ zonder beroep, naar Haarlemmermeer. H. Smith, R.K., bakker, naar Alkmaar. Chr, Sibbelee, E.L., zonder beroep, naar Schoorl. F. Daalder, D.G., onderwijzer, naar Bussum. J. Vogelenzang, R K., zon der beroep, naar Rotterdam. J- Apel doorn, R.K., broodbakker, naar Zype. J. J. de Jong, R.K., bakker, naar Woerden. Th. J. Sombroek, geen, margarinefabrikant, naar Amsterdam. G. Klomp, geen, slager, naar Noord-Amerika. A. J. de Peel, N.H, schilder, naar Gorssel. H. Czijsch, R.K„ dienstbode, naar Amsterdam. A. J. J. Deijmann, geen, tuinbouwkundige, naar Alkmaar. H- Geerlings, R.K., kellner, naar Arnhem. J. M. Verkerk, geen, leerL verpleegster, naar Alkmaar. H. J. J. Groenewege (echtgen. E. Offringa), NJL, dienstbode, naar Amsterdam. A. Bruins, R.K., dienstbode, naar Voorburg. Vergadering A.N.G.O.B. In de jaarvergadering van den Algem. Ned. Geheelonthouders bond werden jaar verslagen uitgebracht door den secretaris en den penningmeester. De ontvangsten hebben bedragen 263.49J4, de uitgaven f 210.37S, alzoo een batig saldo van 53.12. Nog te vorderen was 11.80. Namens de kascom- missie werd verklaard, dat alles in de beste orde was bevonden. By de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heeren P. Paarlberg, Jac. Schuijt en G. Engel. Medegedeeld werd, dat het jaarfeest eind Maart gehouden zal worden. Dan zal ds. Melchers spreken. Verder werd de propaganda nog bespro ken. Deze zal krachtig ter hand genomen worden. H. J. F. WANNA t. Te dezer stede is heden overleden de heer H. J. F. Wanna, apotheker alhier. De overledene, die den leeftijd van 68 jaar bereikte, was kerkmeester van de Domi- nicuskerk aan de Laat en van 19031914 lid van den gemeenteraad. Een rustig en waardig stadgenoot is met den heer Wanna heengegaan. ZUIDAFRIKAANSCHE STUDENTEN OP BEZOEK. De Zuidafrikaansche studenten, die een kort bezoek aan ons land zullen brengen, arriveeren heden in de hoofdstad, waar het gezelschap de eerste dagen zal verblijf houden. De studenten zullen Donderdag een be zoek brengen aari het Rijks- en Stedelijk museum. Voorts staat een tochtje door de Amsterdamsche grachten op het program ma. Den volgenden dag gaat het gezelschap Noord-Holland in om de kaasmarkt te Alk maar te bezoeken. Vandaar gaan de studen ten naar de Zuiderzeewerken en op den terugweg komen zy door Volendam. Op Amsterdam volgen Leiden en Den Haag. In de sociëteit Minerva te Leiden wordt hun een lunch aangeboden, welke zal worden bijgewoond door den Zuidafrikaan- schen gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, en door den rector magnificus der Leidsche universiteit, prof. dr. J. van der Hoeve. 30U/,-2 Ib3i-V, 191-1/, 71'/, 164,-51 4»/s 124 113-Vt 259 323-4 312i/i 357» IOU/uj 98 TWEE JAAR GEEISCHT TEGEN EX-GEMEENTE-ONTVANGER VAN HINDELOOPEN. Het O.M. by de rechtbank te Leeu warden vorderde hedenmiddag tegen den 25-jarigen P. van V., vroeger ge meente-ontvanger te Hindeloopen, we gens verduistering van 5000 gulden, met welk bedrag hy de wijk nam Zuid-Frankrijk, waar hy te Nice aangehouden, twee j vangenisstraf. aar naar werd g e- New-York 1.82"/i, 1.82»/, Londen 8.96»/. 8.96»/1, Berlijn 73.47 Y» 43.45 Parijs 8.52»/, 8.52'/, Brussel (Belga) 30.78 30.78 Zürich 41.93 H 41.92y2 Kopenhagen 40.05 40.02 Stockholm 46.22* 46 22% Oslo 45.07* 45.05 Italië 9.62 Praag 6.37 DE VLIEGRAMP BIJ SENLIS. Rapport van deskundigen gereed. Het rapport naar de oorzaak van de vliegramp by Senlis, opgemaakt door den technischen dienst van het Fransche ministerie voor de luchtvaart met mede werking van den Paryschen vertegen woordiger van de K. L. M., den heer Mohr, is thans gereed. De conclusie luidt, dat een vleugelbreuk in de lucht als oorzaak van den val van de PH. M. A. G. moet worden beschouwd. Wel is er een cylinder gevonden, welke vondst, naar door sommigen werd aangenomen, zou wijzen op een warmloopen van den motor, maar deze veronderstelling mist eiken grond, omdat is vastgesteld, dat deze Dierenmishandeling. De orgelman H. B. tegen wien in Bergen, als geleider van een met een paard be spannen orgel, wegens dierenmishande ling, procesverbaal is opgemaakt, verzoekt ons mede te deelen, dat het procesver baal door de politie is opgemaakt op grond van een klacht van een bur ger die het dierenmishandeling oordeel de toen hij, omdat het paard schichtig werd en dreigde od het trottoir te sprin gen. het dier met ziin vlakke hand een klap voor zijn kop gaf Vertrokken personen. A. Flormann, R.K., dienstbode, n. Oudorp (N.H.) P. Bras, R.K., melkrijder, naar Egmond-Binnen. A. M. de Haan, R.K onderwijzeres, naar 's-Gr: venhage. L. v. Dyk, geen, kellner, naar Zaandijk. T. B. van Poeteren, N.H., z.b., naar Zaandam. C. A. Attinga, geen, z.b., naar Oudkarspel. Dr. W. Huender, geen, consul-generaal der Nederlanden, naar Finland. G. J. Don- gelmans, R.K., z.b., naar Zuidscharwoude. M. Kool, R.K., z.b., naar Wassenaar. W. Kuiper, geen, z.b., naar den Helder. A. G. P. Hauet, N.H., z.b., naar Leiden. G. P. Kampman, R.K., z.b., naar Beverwijk. M. P. Warmerdam, R.K., z.b., naar Lisse. J. J. Westhoff, R.K., dienstbode, naar Alk maar M. Schaffler, R.K., huishou-Ver, vertrokken onbekend adres. G. Zoon, R. K., dienstbode, idem. M. J. E. van Rijn, Rem., z.b., naar Alkmaar. E. C. Schuller tot Peursum, N.H., z.b., ncar Leiden. T. Prins, G.K., pensionhoudster, naar Heemste de. N. J. Leyen, R.K., melkslijter, naar Zaandam. L G. W. Broekhuizen, E.L., z.b., naar 's-Gravenhage. C. M. de Moei, R.K., z.b., naar Grootebroek. H. Broekhuizen, N.H., caféhouder, naar 's-Gravenhage. W. de Boer, N.H., z.b., naar Westdongeradeel. C. Beerepoot, R.K., z.b., naar Spanbroek. J. M. Hiiders, R.K., z.b., naar Leiden. T. Kooy, R.K., leerl.-verpleegster, naar Er- melo. T. Kerkmeer (Wed. J. Wielings), N.H., zonder beroep, naar Koedijk. S. de Vriend POSTZEGEL-TENTOONSTELLING. De sinds een jaar hier ter stede bestaan de vereeniging van postzegelverzamelaars houdt vandaag in het hotel de Nachtegaal (Langestraat) een tentoonstelling, in hoofd zaak van postzegels uit de laatste 20 jaren. Zij bedoelt vooral aan de jongeren te laten zien wat ook in dezen tijd nog verza meld kan worden op het gebied der fhila- telie. Om deze reden heeft men vermeden oudere zegels te exposeeren (alleen voor Nederland is een uitzondering gemaakt), of schoon vele exemplaren uit eerdere jaren natuurlijk wel in het bezit zijn van onder scheidene verzamelaars. Nadat de heer H. A. Dade uit Enkhuizen, wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer H. Stikkel, de tentoonstelling met een enkel woord had geopend, hebben we den geëxposeerden schat van postzegels in oogenschouw genomen. Wat Nederland be treft, dit is ruimschoots vertegenwoordigd: alle zegels .(met slechts een paar uitzonde ringen) vanaf 1852 het eerste jaar van uitgifte zyn aanwezig, niet alleen de ge wone frankeerzegels welke in den loop der jaren verschenen, maar ook de bijzondere zegels (uitgegeven by verschillende gebeur tenissen) en de weldadigheidszegels, onge stempelde en gestempelde, met rol- en ge wone tanding. Daarnaast valt op een geheel complete serie zegels van Curagao, van het Saargebied en van de kinder- en herdenkingszegels van Duitschland, en dan niet te vergeten vraagt de serie van Belgische postzegels de aan dacht, omdat daaronder verschillende exem plaren zyn, welke slechts zelden in het bezit raken van particulieren. Voorts zyn natuur'ijk nog postzegels uit alle landen van Europa aanwezig, aan de hand waarvan men de geschiedenis der laatste kwarteeuw kan nagaan. We kunnen er hier ter plaatse niet meer over uitweiden, en geven daarom ieder, die eenig belang stelt in philatelie, in overweging om de ex positie in De Nachtegaal te gaan zien ze is tot hedenavond 10 uur geopend. Zonder twijfel zal deze dag door het toe treden van verschillende nieuwe leden waartoe in de zaal gelegenheid is voor de vereeniging een zeer belangrijke worden. Hedenmiddag tegen 2 uur, den openings tijd, werd de toegang reeds belegerd door onderscheidene jonge verzamelaars. In een hoek der zaal heeft de heer Tes- selaar, bekend verzamelaar alhier, allerlei materiaal ten dienste van het sorteeren en bewaren van postzegels op zeer overzich telijke wyze ten toon gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2