Urkverloren eiland in de Zuiderzee. GERONSELD. HOELANG NOG? Nog ligt een vloot klaar voor de Zuiderzee. Een onderhoud met Jan Kiepura Opgetogen over de keuze van het prinselijk paar. fBiuuanland Avonturen van Belgisch communist (Van onzen R.-redacteur.) Zwaar dreunt de toeter van het s.s. Insula over het water, dat gevangen is in den stillen greep van den mist. Het geluid sterft weg en scherp luistert de kapitein, die zich rustig buigt uit het stuurhuis, naar een wederroep. Urk antwoordt niet. Ligt ergens verloren in zee temidden van een grijs-witten nevel, die rustig drukt op het water, dat slechts flauwtjes kan rimpelen Kampen hulde zich nog in een vaal licht toen men de trossen losmaakte en de boeg omgetrokken werd door het kringelende, snelvlietende IJselwater en pas midstrooms sloeg de machine volle kracht en ging het den stroom vooruit, langs weilanden waar rillende koeien graasden en het was alsof men hun schurende tongen hoorde die kort en scherp het gras afscheerden. In de verte hooge populieren wier kruinen aandachtig neigen. Kalm stommelt de boot verder langs de strekdammen, aan welker voet het water eens zoo driftig langsstroomt om met een ruk naar binnen te zwenken, de kalme krib in, even uitkolkt en dan in gematigde vaart verder drijft tot het weer opgenomen wordt door de versnelling bij den volgenden strek dam en het is als vaart men immer langs één krib. De weilanden versmallen zich, he1 landschap verwaast meer en meer in eer nevel die neerzinkt en wil gaan rusten op het veilig vlag der aarde. Voort gaat het schip en ons vergezellen alleen nog de lange strekdammen die het schip scheiden van het wijde water, welks aanwezigheid zich slechts vermoeden laat. Twee kalme vuurtorentjes, die sprakeloos afscheid nemen. De pieren, die schuchter op- loopen uit zee, trekken zich terug en de mist maakt zich er meester van. En verder vaart het schip in een steeds begeleidenden waterkring die nimmer groo- ter wordt. „Peilen, Dirk" waarschuwt de kapitein, terwijl zijn hand zich uitstrekt naar een beugel. Even later loeit een schorre kreet. Een lange stok verdwijnt telkenmale in het grauwe water en monotoon somt de peiler getallen op totdat de kapitein kort knikt en het stuurrad een paar streken draait. Tastend zoekt de boeg zich een nieuwen koers in den nevel en weer bruU de toeter. Géén antwoord. Peilen getallen een knik een knarsende stuurketting een dreun door den mist stilte. Dan opeens een flauw geluid van een hoorn, dat zich door de grijze massa voort geplant heeft. Machine gestopt en terwijl het schip zijn vaart uitglijdt, luistert de schip per heel aandachtig naar nieuwe geluiden en dan steekt hij resoluut zijn rechterarm uit die tot dusverre rustte op het raam kozijn. In dien koers zal gevaren worden en dank baar dreunt de toeter. Machine weer aange zet, maar op halve kracht. „Peilen, Dirk". En het is alsof Dirk het schip verder- boomt naar het eiland, dat zich nog laat raden achter het witte scherm. Een dunne grijze lijn, oploopend uit zee, komt dichterbij. Drie figuurtjes onbeweeglijk op die lijn. Handen in den zak. Handen op den rug Het schip sluipt binnen tusschen twee lage havenhoofden. Geen geluid, tot opeens de drie poppetjes zich omkeeren en klompen- stommelend over de steenen den terugtocht aanvaarden. Handen in den zak. Handen op den rug Met wijdbeenschen gang en het boven lichaam gebogen als tornden zij op tegen den wind. Pijpje geklemd in hun mond, muts voorover op het hoofd en met bollende broe ken. Zoo loopen zij terug, ééns van gang, ééns van kleeding en vereenigd in stilte. De Insula meert. Alleen het uitleggen van de loopplank verbreekt de rust, die aan den wal heerscht, waar het dorp is samen gekomen. En dat daar staat in groepjes van drie, van vier, soms iemand alleen en in alle rust het oogenblik afwacht waarop eenige onbe< kende gezichten van boord zullen stappen. Niemand verroert zich of het moet zijn om pijp of sigaret even uit den mond te nemen en die zij met de bolle hand van voren aanpakken en zoo oudergewoonte be schutten tegen den wind, die op dat oogen blik niet waait. Vijf groote, lichtkleurige verstellappen in een donkere duffelsche broek, acht groote donkere verstellappen in een lichte duffel sche, bolle broek, de karrepoes zwierig op het hoofd geplant, even naar voren neigend tegen den wind, die op dat oogenblik niet waaitDe groote zilveren stukken glan zend tegen den broeksband, het doffe baadje strak om het rustige lijf, de gouden knoopen aan weerszijden van den prachtig rooden kraag, die uitsteekt boven den doek die met een ringetje om den nek zit. De voeten, in klompen gestoken, ferm geplant op den wal. Zwijgen Een levend bolwerk tegen den vreemde ling, die hun domein bezoekt. Die van boord stapt en zich schuchter richt naar de straat jes, rustig opgenomen en nagestaard dooi een legertje van krachtige zwijgers. Tot het schip geheel verlaten daar ligt en dan klepperen de Urkers weer over de straatkeien met hun klompen. Met wijdbeenschen gang en het boven' lichaam gebogen als tornden zij op tegen den wind, die op dat oogenblik niet waait Handen in den zak. Handen op den rug. Sommigen, die snel vooruitschieten, ais het ware met de korte streken van een schaatsenrijder, anderen bedachtzaam en het is alsof zij peinzen over hen, die kwamen in het Urker domein. En zoo gaan zij weer terug naar de plek, vanwaar zij kwamen. Van de haven, waar de botters liggen met hun windvaantjes ir. één richting en even slaphangend. Waai netten hangen te drogen, de roodbruine zei len geborgen. Zoo liggen zij, met den boeg de palen, die wegdoezelen in het stille wa ter beroerend. En weer leunt tegen den steenen muur, op dezelfde plek die maar even te voren verlaten is geworden, een Urker. Naast hem nog een Urker, soms twee. Handen in den zak. Handen op den rug. Met pijp of sigaret, die zij met de bolle hand beschutten tegen den wind, die op dat oogenblik niet waait Turend in de verte die door den mist zoo dichtbij is, maar waarachter zij het water zien dat zij be.vischt zouden hebben; als dc zon had geschenen. Dan zouden de zeilen bol hebben gestaan en het water zou gebruischt hebben tegen den breeden boeg. En g n sigaret maar w 1 een pijp en die zouden zij met bolle hand hebben be schut tegen den wind die dan wél frisch gewaaid zou hebben. Geen handen in den zak of misschien de eene die niet de roerpen omklemde. Maar zeker geen handen op den rug. En een karrepoes op het ruige hoofd, nog vaster aangedrukt. Want nu waait er de wind! En een bonte duffelsche broek, die dan niet van d'r beenen gestaan zou hebben, alleen zoo maar En als over een paar uren de boot weer naar het vasteland zal gaan, dan zijn ze weer op de klompen aan- geklepperd en staan dan weer wijdbeens te kijken. De vreemdelingen gaan weg wy zyn weer alleen in ons domein. Met de handen in den zak, met de hander. op den rug. Met pijp of sigaret, die zij met. de bolle hand beschutten tegen den wind die op dat oogenblik niet waait Vier dagen lang hadden we „op vinken slag" gezeten om hem op te vangen, ik part noch deel heb aan de geruchten, die omtrent mij in omloop zijn geweest. Dat ik tegen veler verwachting door de crisis van mijn ziekte heenkwam, is een gevolg van Gods wonderbaarlijk Bestel waarover niet meer te redeneeren valt. Wanneer ik allen een goed Nieuwjaar toeroep en daarbij de hoop uitspreek, dat ondanks de enorme afbreuk der Beweging tegenover de buitenwereld gedaan, de Wereld-Jamboree van 1937 de schade zal herstellen, zoodat de Beweging er tijdens het Kerstfeest van 1937 veel beter voor zal staan dan thans het geval is, dan is dit, naar ik meen, de beste wensch, dien ik op dit oogenblik doen kan. Het is geen onwil, wanneer de verant woordelijke leiding van de Wereld-Jam boree meent geen bemiddeling van buiten af te kunnen aanvaarden. Natuurlijk hebben de ontstane moeilijk heden het vertrouwen danig geschokt en is het meer dan ooit noodig, dat in de ge dunde gelederen onderscheid gemaakt wordt in de keuze der medewerkers. Doet men dit niet, dan loopt men gevaar, dat het vertrouwen in de leiding nog meer ondermijnd en het ontvallen van onmis bare hulp bevorderd wordt. Te allen tijde bereid om plaats te maken voor betere krachten, dient men wel te begrijpen, dat het op dit oogenblik uitge sloten is, dat men blijft steunen op krach ten, die, hoe men er overigens ook over mocht denken, uit 't oog hebben verloren dat geheel afgescheiden van personen, de zaak van jong-Nederland op het spel heeft gestaan. Het is meer dan ooit noodig, dat ieders verantwoordelijkheid in deze duide lijk wordt vastgesteld. Het is nu te hopen, dat de Regeering spoedig een beslissing zal nemen inzake haar medewerking aan de Jamboree, omdat de beslissing over het al of niet doorgaan van de Jamboree hiermede ver band houdt. De onzekerheid in dit opzicht werkt verlammend en wanneer hij niet zou kunnen doorgaan, wordt het de hoogste tijd om het Internationaal Bureau daarvan in kennis te stellen." waar bij we meer hindernissen ontmoetten dan gewoonlijk het geval is met ministers en legerhoofden, zoo schrijft de Brusselsche correspondent van het Rotterdams0 i Nieuwblad. Te grooter was onze verrassing, toen we tenslotte tegenover iemand stonden, die allesbehalve officieel is toen we in Jan Kiepura, een joviaal, eenvoudig, recht zinnig en tevens een buitengewoon sym pathiek en intelligent man ontdekten. Het gesprek werd gevoerd in een com fortabel appartement in het Palace Hotel te Brussel, waar Jan Kiepura ons zijn vrouw, de lieftallige filmster Martha Eggerth, voor stelde. GEKNOEI MET EEN POSTWISSEL. RECU. Te Maastricht. Dinsdagmorgen vervoegde zich ten poli- tiebureele te Maastricht zekere U. L. wo nende te Maastricht, die ter kennis van ae politie bracht, dat hij geruimen tijd geleden uit Deventer per postwissel naar Maas tricht had gezonden een bedrag van 22.50. Bii aankomst te Maastricht stoi J op deze postwissel echter slechts een be drag van 2.50 vermeld. L. verklaarde aan de politie, dat de postwissel niet door hem was ingevuld, doch door een postbe ambte te Deventer. Uit het door L. aan de politie overgelegde regu bleek evenwel duidelijk, dat dit niet was ingevuld door iemand, dia geregeld correspondentie voert, terwijl bij aandachtige beschouwing bleek, dat het op dat re?u gestelde niet op hetzelfde tijdstip geschreven was. Op een en ar.der gewezen viel L. spoe dig door de mand en erkende dat hij zijn verhaal verzonnen had om zich te kunnen verantwoorden over door hem uitgegeven geld. Tegen L. werd deswege proesverbaal opgemaakt. WIE LANCEERDE HET BERICHT OVER AUTO-ONGEVAL VAN DE KONINGIN? Prinses en prins Maandag te Igls. Nadat men te Igls, Innsbruck en Weenen gisteren over de eerste verontwaardiging over het valsche bericht van een groot ge vaar waaraan H. M. de koningin ternau wernood ontsnapt zou zijn, heen was, is men natuurlijk gaan onderzoeken wie de schuldige aan de verspreiding ervan kan zijn geweest, aldus het „Algemeen Han delsblad." Daarbij constateerde men al gauw iets merkwaardigs. Er bleken nl. gistermorgen te tien uur kort na elkaar niet minder dan zeven telefonische gesprekken uit Neder land gevoerd met vragen om nadere in lichtingen over deze sensatie. Toen men een dezer nummers terug telefoneerde om te vragen vanwaar dat bericht afkomstig was, heette het „uit Innsbruck". Maar toen bleek ook, dat er uit Innsbruck en Igls (dat tot het telefoonnet van Innsbruck behoort) te voren geen enkel gesprek naar Nederland was aangevraagd, zoodat het dus al niet juist kon zijn, dat het bericht uit Innsbruck zou zijn ontvangen. Men is in Igls en Innsbruck en in regee- ringskringen te Innsbruck dan ook niet alleen zeer verontwaardigd over deze mystificatie, maar ook erg benieuwd te vernemen, wie de schuldige zal blijken te zijn geweest. Men verwacht hier, dat die in ons land zelf te zoeken zal zijn, omdat immers die mededeeling, dat het bericht uit Innsbruck ontvangen zou zijn, al zeker onjuist is. De koningin, die Zondag de eerste bob- sleigh-renmen in Oostenrijk bijwoonde, waaraan ook weer Duitsche ploegen deel namen mogelijk gewordei. door het ac- coord van 11 Juli tusschen Hitier en Von Schuschnigg zal Maandag a.s. prinses Juliana en prins Bernhard, die dien dag in Igls verwacht worden, terug zien. POGING TOT DOODSLAG. Bestuurder van een auto tracht ambtenaren van de rijksbelastin gen omver te rijden. Toen ambtenaren der rijksbelastingen Maandagavond dienst deden in de buurt schap De Pollen bij Friezenveen kwam uit de i:chting Duitsche grens een auto. Ten einde deze te visiteeren, werd het sein tot stoppen gegeven, doch hieraan werd niet voldaan. De auto reed met groote snelheid verder, zoodat de ambtenaar Kor ijlings ter zijde moest springen om niet overreden te worden. Aannemende, dat zich in de auto smokkelaars bevonden, werden eenige schoten gelost, die geen doel troffen. Later in den avond gelukte het den ambtenaren met behulp van de rijks- en gemeentepolitie de auto met den bestuur der, zekeren S. uit De Pollen^aan te hou den. Het bleek, dat de auto de smokkelaars L. H. uit Almelo en G. G uit Friezenveen had vervoerd. Het staat niet vast of de auto ook smokkelwaar heeft vervoerd. De auto is in beslag genomen. Dat S. doon"ed na het stopsein is te wiiten aan de bevelen van de mede-inzittenden. S., wien poging tot doodslag ten laste worit gelegd, is voor den officier van justitie te Almelo geleid, waarna hij in het huis van bewaring aldaar is opgesloten. DE WERELD-JAMBOREE. De hoofdverkenner aan het woord. De hoofdverkenner, Staatsraad Rambon- net, schrijft in het jongste nummer van „Weest Paraat"; „Tegen mijn oorspronkelijk voornemen in, zal ik nog in dit Januari-nummer het woord tot leidsters en leiders moeten rich ten, aangezien er zooveel misverstand in de Beweging geheerscht heeft, dat het ook voor de toekomst van het grootste belang is, nog even het een en ander recht te zetten. Te eerder ga ik daartoe over, daar alle onrust geheel buiten mij omgegaan is en VAKOPLEIDING IN DE TYPOGRAFIE. Vergadering te Utrecht. De Vereeniging tot bevordering van de vakopleiding hield in het hotel Noord-Bra bant te Utrecht een vergadering met direc teuren van typografische vakscholen en -cursussen en afgevaardigden der districts leerlingen-commissies. De bijeenkomst was druk bezocht. De voorzitter, de heer Jos. A. M. Cleerdin, deelde mede, dat deze vergadering de plaats inneemt van de gewone zomervergadering. De samenwerking met de districtsleerlingen- commissies noemde spr. voorbeeldig. Deze commissies moeten hun autonomie echter niet te ver doorvoeren. Men heeft nu een maal uniforme exameneischen, waaraan ook zij zich te houden hebben. De samenwerking met de directeuren is uitstekend. Het leer- lingental blijft dalen, hetgeen samenhangt met de geringe werkgelegenheid. Inzake de collectieve arbeidsovereenkomst blijft de vereeniging streven naar een algemeene verbindendverklaring, hetgeen in verband met een uniforme regeling der opleiding wenschelijk wordt geoordeeld. De heer H. W. Cool, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, hield vervolgens een inleiding over de Zaterdagmiddagcursussen en het werkplaatsonderricht, om speciaal de wettelijke zijde daarvan te bespreken. TELEURGESTELD UIT SPANJE TERUG. Het Brusselsche blad „Le libre Belgique" publiceert een interview met een Gentschen 1- >ln^nn urnnlr uit. SriMnift L IN HET DUISTER. Tengevolge van een ernstige kabelsto ring onder de gemeente Delft, zijn gister avond van 6 uur tot half 9 de dorpen Pijnacker, Berkel en Zoelfrm°er verstoken geweest van electrischen stroom. Jan Kiepura Na hem gefeliciteerd te hebben met zijn succes in den Brusselschen Muntschouw burg, vroegen we, of hü reeds vroeger Prins Bernhard kende. Het antwoord luidde ont kennend. Was het dan bij toeval, dat het Prinselijke Paar naar Krynica ging? Ook neen! Doch meer uitleg wenschte Kiepura niet te geven. Dit kan ik wel zeggen, dat ik unend- lich glücklich ben geweest, toen ik vernam, dat het Prinselijke Paar de wittebroods weken in mijn hotel te Krynica zou door brengen. Op staanden voet heb ik toen een tele gram gezonden om uiting te geven aan mijn blijdschap. Vier uren later reeds kreeg ik antwoord van Prinses Juliana en Prins Bernhard, met o.a. deze woorden: Es ist hier herrlich! U weet, vervolgde de zanger, dat de Prinses verkouden is geweest. Waarschijn lijk was dat het gevolg van een te plotse- lingen overgang uit een verwarmden trein in de frissche berglucht. Tezelfdertijd heeft de Poolsche regeering een paleis van den staatspresident ter beschikking van het Vorstelijke Paar gesteld. Een telefoongesprek met Prins Bernhard. Donderdagmiddag heb ik een gesprek ge had met Prins Bernhard, waarbij ik hem zei, dat ik leedwezen had gevoeld bij het vernemen van het bericht over de ziekte van de Prinses. Ongetwijfeld zouden sommigen hieruit conclusie hebben getrokken, dat de Prinses in mijn hotel ziek was geworden. En wat was het antwoord van den Prins? Prinselijk paar blijft tn hotel. Dat Prinses Juliana reeds weer geheel hersteld en volkomen gezond was en dat hij er niet aan denkt, mijn hotel te verladen. We maken een privé-reis, zeide de Prins er we wenschen niet een regeeringspaleis te gaan bewonen, waar we als officieele gasten zouden beschouwd en behandeld worden met officieren en hoofdambtenaren rond ons. De Prins stelt natuurlijk de geste van de Poolsche regeering op prijs en is zeer dank baar voor de goede bedoelingen, doch hij blijft liever en ook de Prinses denkt zoo in mijn hotel. Ik denk, dat Prinses Juliana gelukkig zal zijn, vervolgt Jan Kiepura. Bij het vrij lange gesprek, dat ik met haar gemaal had, heb ik den indruk gekregen, dat de Prins eenvoudig, bescheiden, recht schapen en zeer verstandig is. Ik stel me hem voor als iemand, die dadelijk ieders sympathie en genegenheid wint. De vrouw, die dien man heeft gehuwd, kan men geluk- wenschen. Toen we verleden week vernamen, dat de Prinses en de Prins in ons hotel zouden logeeren, hebben Martha en ik in deze kamer van vreugde gedanst! Wanneer denkt u naar Krynica terug te keeren? vroegen we. Op 24 Januari. Ik dacht niet, dat het zoo gauw zou zijn, doch wij willen het Prin selijke Paar gaan bedanken voor de ons be toonde eer. Een liefdadigheidsconcert in Holland. Twee engagementen heb ik met dit doel geannuleerd, n.L te Kopenhagen en te Zürich. Ook van Amsterdam was reeds sprake. Zoodra Prinses Juliana in Nederland terug is, zal ik in Nederland een weldadig heidsconcert geven. De totale opbrengst gaat naar werken, die Prinses Juliana zal aan duiden. Hoe lang bent u in Hollywood geweest! Zes maanden Men maakte mij daar het leven onmogelijk Gaat u nog naar Hollywood terug? Later misschien. Ik heb thans in Europa engagementen voor de twee volgende jarer. Ik voel me gelukkiger in Europa. Hebt u nieuwe films in het zicht? Op 1 Maart wordt bij Tobis te Berlijn een nieuwe film gedraaid, waarin mijn vrouw en ik de hoofdrollen vertolken. Eind Mei zullen wij te Weenen meewerken aan La Bohème van Puccini.. communist, die verleden week uit Spanje is teruggekeerd. Het onderhoud vond plaats in een armoedig huisje in een steeg nabij de Vrijdagsmarkt te Gent. Aanwezig waren, behalve de 22-jarige man, zijn nog Jongere vrouw, een kind van 15 maanden en de vrouw van een makker, die ook naar Spanje vertrokken, doch nog niet teruggekeerd is. Waarom bent u naar Spanje vertrok ken? vroeg de journalist Omdat de werkloosheid mi] te zwaar woog.... Ik wilde werken en ik begaf ine naar het communistisch lokaal, waar het communistisch gemeenteraadslid Van Acker mij zei, dat er werk was in Spanje en dat ik dadelijk kon vertrekken. Ik aanvaardde op voorwaarde, dat ik niet naar het front zou gezonden worden. We waren met ons zes tienen, toen we op 22 October uit Gent ver trokken. Te Valencia heeft men onze pas sen afgenomen. Hoe is de toestand in die stad? Toen we aan wal gingen, was er veel volk, w.o. vrouwen, die er zeer ongelukkig uitzagen. Zü schreiden, taen ze ons zagen. Op een door ons gestelde vraag antwoordde men, dat het weduwen van gesneuvelde mi liciens waren. Wellicht hadden ze medelijden met ons, toekomstige slachtoffersOm er den moed in te houden, werden we 's avonds met een vrijkaart naar een schouwburg ge bracht. Den volgenden dag reeds vertrok ken we naar Albacete, waar men ons dui delijk maakte, dat we voor het front waren bestemd Vroeg men uw toestemming niet? Neen, men zei, dat we allen naar Ma drid moesten omdat er te weinig soldaten waren. Een Russische generaal hield bij die gelegenheid een optimistische en vlammende rede in 't Fransch. Te Madrid werden we vergezeld door met revolvers gewapende officieren en naar de frontlinie gebracht We zijn daar evenwel slechts drie dagen gebleven. Wij protesteer den heftig en zeiden, dat we waren gekomen om te werken, niet om menschen neer te schieten. Wanneer wij het overeengekomen dagloon vroegen, zijnde 10 peseta's, ant woordde men, dat er geen geld was. Ik heb slechts totaal 5 peseta's ontvangen. Het eten was nauwelijks bruikbaar; vooral het brood was slecht We wilden ons eerst bij de fas cisten aanmelden, doch we wisten niet, wat ons daar te wachten stond. Ik heb twee phalangisten naar onze linies zien overloopen: zij werden dadelijk voor een mitrailleur geplaatst om op degenen te schieten, die vijf minuten vroeger hun strijdmakkers waren. Den derden dag werd ik met drie andere Belgen naar een door een twintigtal fascisten bezet huis gezonden om het stormenderhand in te nemen. We begre pen spoedig, dat dit onmogelijk was en we keerden terug; de rooden begonnen toeh op ons te vuren. Indien op ditzelfde oogenblik geen rechtsche granaat tusschen ons was neergeploft, waarop allen uiteenstoven, was ik waarschijnlijk nooit te Gent terugge keerd. Kortom, we zeiden dat wij er genoeg van hadden en dat we terug naar huis wil den. We werden onmiddellijk wegens de sertie aangehouden en van dit oogenblik werden we behandeld als moordenaars. Eerst werden we ondervraagd door een Russischen kolonel, om daarna naar de ge vangenis van Barcelona te worden overge bracht, waar we een maand verbleven. Door allerlei middelen, dreigementen, belof ten en mishandelingen poogde men ons van van ons besluit af te brengen. We zouden of ficier worden, indien we naar 't front terug keerden, enz. We hadden toen het geluk in verbinding te kunnen treden met den Belgi schen consul te Barcelona, aan wien we al les, ook het leven, hebben te danken. Deze slaagde erin, ons te bevrijden en naar Mar- seille te doen inschepen. Zijn ook uw makkers teruggekomen? Vijf van de zestien zijn terug.... Aan het front heb ik twee Belgen zien vallen, die niet tot onze groep behoorden. De doo- den werden onmiddellijk begraven op de plaats waar ze sneuvelden. Helpen de ronselaars u niet om werk te vinden? Nu terugkeer zijn we naar het commu nistisch lokaal gegaan waar men ons voor lafaards uitschold, omdat we terug zijn ge keerd. Is dat niet walgelijk? Van Acker, die me engageerde, is dertig jaar oud; de com munistische Gentsche leider, senator Min- naert, heeft twee flinke zonenmaar die blijven thuis. Maar u blijft toch communist? Iemand die van Madrid terugkomt, kan geen communist meer zijn, aldus het ant woord. WINKELWEEK-ATTRACTIE. Prijsvraag van het Comité van actie voor het middenstandsbedrijf. Het Comité van actie voor het midden- standsbedrijf, ingesteld door de 3 landelijke middenstandsbonden, schrijft een prijsvraag uit, waaraan een ieder kan meedoen. Het gevraagde is een attractiesysteem, dat in verscheidene plaatsen tegelijk kan wor den uitgevoerd en dat een propagandistisch karakter draagt. Het spreekt vanzelf, dat het systeem niet in strijd met de bestaande wetten mag zijn; dat het geschikt moe zijn voor alle lagen der bevolking. Maar welk systeem het moet zijn, wordt overgelaten aan het brein, dat zich aan het werk wil zetten, om tot een goede inzending te komen. De inzendtyd sluit 20 Februari 1937. Toegekend worden: een eerste prijs van i 100, een tweede prijs van 50, terwijl voor het uitgevoerde systeem een honorarium wordt toegekend, varieerend naar gelang van de hoegrootheid der campagne van t 50 minimum tot 200 maximum. Een uitvoerig prospectus wordt op aan vrage franco toegezonden door het Comité van actie voor het middenstandsbedrijf Mauritskade 23 te 's-Gravenhage.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6