Li &SPIR1H CASTRICUM Glimlachje HEILOO WARM EN HUIZEN HEERHUGOWAARD HENSBROEK missie zelve, welke ook tegen uitbreiding De heer Veltman zeide, dat het te dezer zake genomen raadsbesluit aan hoogere goedkeuring is onderworpen, welke mee ning door den voorzitter werd bestreden, Deze goedkeuring is dan ook niet ge vraagd. s Daarop werd medegedeeld, dat op advies van den architect en na terzake ingewon nen inlichtingen, het bouwen van de ambtS' woning voor den burgemeester is gegund aan den op één na laagsten inschrijver, den heer Kingma te Slootdorp, voor 9874. De voorzitter wilde in comité-vergadering gaar ne nadere inlichtingen verstrekken. Enkele raadsleden zouden deze in de openbare vergadering willen vernemen. De voorzitter deelde mede, dat de gunning van den bouw feitelijk niet aan B. en W was, doch berustte bij den architect, die het niet voor zijn verantwoording wilde nemen het werk aan den laagsten inschrijver op te dragen. De heeren Doedens en Veltman hadden het werk willen gunnen aan den laagsten inschrijver. De voorzitter antwoordde, dat B. en W, moreel gebonden waren aan het oordeel van den architect. Wanneer de gunning namelijk was ver leend tegen den zin van den architect en het liep fout, dan zou immers de architect er op kunnen wijzen, dat het werk tegen zijn ad vies was opgedragen. De heeren Doorn en Doedens bleven van oordeel, dat het werk aan den laagsten in schrijver opgedragen had kunnen worden, waarbij zich de heer van der Sluijs aan sloot. Door den heer O. van der Stoop te Bur gerbrug was een bedrag van 1575.— aangevraagd, noodig ter verkrijging van land met woning van de Landarbeiders- wet, waarvan de totale kosten, met inbe grip van die voor de eerste noodige verbe teringen aan de woning, 1 1780 zullen be dragen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de gevraagde f 1875 te verstrekken, mits door het Rijk aan de gemeente een gelijk voorschot wordt gegeven. Conform het voorstel van B. en W. werd besolten, het restant van de in 1931 gesloten 4 pCt. geldleening, oorspronkelijk groot 157.000 (per resto groot f 130.045) tegen een lagere rente te continueeren. De alge- meene Friesche Levensverzekering-maat schappij, waarbij deze leening is aange gaan, heeft zich hiertoe bereid verklaard, n.L tegen een rente van 4 pCt. per jaar. In de raadsvergadering van 8 December was o.m. besloten tot het aangaan van een geldleening van f 57.600 tegen een rente van 4 1/8 pCt. Ged. Staten achtten dit renteper centage te hoog en gaven in overweging ver lenging van dit percentage te verkrijgen, ter wijl dit college voorts van meening was, dat voor deze leening met een looptijd van min der dan 40 jaar kan worden volstaan. In verband hiermede werd besloten bedoeld raadsbesluit in dien zin te wijzigen, dat de bewuste leening wordt aangegaan tegen een rente van 4 pCt. 's jaars, af te lossen in 30 jaren (afsluitproviaie 1/4 pCt.) (B. en W. waren er in geslaagd de leening op laatst genoemde voorwaarden te doen plaatsen). Dit voorstel werd aangenomen. In de vergadering van 8 December 1936 waa ook besloten tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Boe renleenbank te Schagerbrug. Ged. Staten berichtten, dat het in het desbetreffende be sluit opgenomen maximum-percentage van 5 pCt. voor de rente over debetsaldi hen te hoog voorkomt; zij zouden bepaald willen zien, dat bedoelde rente niet meer mag be dragen dan pCt. boven het promessen disconto der Nederl. Bank. Waar het bestuur der Boerenleenbank zich met de zienswijze van Ged. Staten mede kon vereenigen, stelden B. en W. voor, het betrekkelijke besluit van den Raad in den hiervoor aangegeven zin te wijzigen. Aldus werd besloten. inkomens een sterkere progressie worit toegepast, waarbij dan eventueel nog het element van het vermogen in aanmerking zal komen. Verwacht wordt, dat het in de ontwerp-begrooting 1937 geraamde bedrag ad f 1000 voor het openbaar en 500 voor het bijzonder onderwijs op deze wijze wel zal worden ontvangen. Een voorstel tot verlaging van de huur der door de gemeente aan C. Speelman te Oudesluis verhuurde woning aldaar met een bedrag van 0.25 per week, werd aan genomen. Hierna werden onderzocht en in orde be- vonden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer W. Bos te Oudesluis, die de plaats van het overleden raadslid P. de Boer Ezn. zal innemen Bü de rondvraag zeide de heer Doorn dat hij de comité-vergadering, welke na af. loop van deze openbare raadsvergadering zal worden gehouden en waarin ter sprake zal komen de reorganisatie van de inrich ting van het gemeentehuis en de bouw van een ambtswoning voor den gemeente-secre taris, zou willen uitstellen en dit onder, werp wil behandelen in een openbare ver gadering. De voorzitter antwoordde hierop, dat het slechts voorloopige besprekingen zullen zijn, waarbij bovendien de gemeente-opzich ter aanwezig zal dienen te zijn en de wet laat niet toe, dat deze functionnaris by zoon gelegenheid in het openbaar spreekt. Bovendien komt dit onderwerp later, na de voorloopige besprekingen, vanzelfsprekend in openbare vergadering. Volgde vaststelling van een nieuwe ver ordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon L.O. en een bijbehoorende invor deringsverordening. Toegelicht werd, dat een nieuwe schoolgeldverordening noodig is geworden. Onder de oude bepalingen kwam het meermalen voor, dat goed gesitueerden, die door bepaalde omstandigheden over eenig jaar niet in de rijksinkomstenbelas ting waren aangeslagen, geen schoolgeld be hoefden te betalen, terwijl zij daartoe best in staat waren geweest. Door de nieuwe verordening wordt aan deze onbillijkheid een einde gemaakt. Het tarief, door B. en W. ontworpen, komt hier op neer, dat voor de lagere inkomens vrij wel hetzelfde schoolgeld moet worden be taald als voorheen, terwijl voor de hoogere Wr Heerlijk, he, schat? hierbo ven zyn we alleen... hier kat. vader ons niet zien! Terugblik op het veelbewogen jaar. Behandeling der begrooting. Op Woensdag 20 Januari, van des morgens half tien af, hield de raad van deze gemeende een langdurige vergadering onder voorzit terschap van den loco-burgemeester. Voor den aanvang werd door den voorzit ter beëedigd het nieuw toegelaten raadslid, den heer Th. Berlee. De heer Berlee legde den vereischten eed af en werd met een kort woord geïnstalleerd. Hierna releveerde de voorzitter in een lang betoog de vele gebeurtenissen voor Castricum in het afgeloopen jaar. Waaron der te betreuren viel het verlies van den gewaardeerden burgemeester Lommen. Ook gaf spreker diverse cijfers omtrent bouwvergunning, werkoosheidsuitkeering, verbouwing van het raadhuis en de bedrijfs- uitkomsten. Hierna ving de arbeid aan voor 1937. De notulen van de voorgaande vergade ring werden na korte discussie* vastgesteld. Als belangrijkste punt op de agenda stond behandeling van de begrooting voor het dienstjaar 1937, waaraan toegevoegd de be grootingen voor de bedrijven. Bij de voorafgaande algemeene beschou wingen wees de heer P. de Nijs (r.k.) erop, dat, hoewel deze begrooting alsnog sluitend is gemaakt door B. en W. Hoe langer hoe duidelijk blijkt, dat ook Castricum bedenke lijk begint te zweven op den rand van nood- lijdendheid. De werkloosheid in de gemeente is groot. De heer P. de Wildt (r.k.) gispte in een uitvoerig betoog de maar steeds blijvende verdeeldheid in den raad Spreker en zijn fractie van vier afzonderlijke r.k. raad*' leden hebben steeds "het gevoel vast te zetten in de onveranderlijke formatie vier tegen zeven. Nog nimmer is een voorstel of goede gedachte aangenomen of zelfs in behande ling genomen van de zijde van deze fractie. Men vraagt hier nooit naar het voorstel, maar naar den „voorsteller". Komt het van de fractie van vier dan wordt het onmid dellij k door zeven tegenstanders begraven. Heeft dit de gemeente voordeel gebracht? Spreker meende van niet. Er was een be- grootingstijd, dat B. en W. konden wijzen op een overschot per jaar van soms 30.000 ela. Toen was het gemakkelijk eigen plannen door te voeren. Eén klap op het aambeeld en er was geld! Nu is het anders. Spr. ging een reeks van grieven na, die zeer aannemelijk klonken, en waarvan hel verwonderen moest, dat ze bij het overige deel der raadsleden zoo weinig waarlijkc in stemming kunnen vinden. De heer de Wildt was in zyn peroratie van heden zeer terzake. De heer Hellinga (s.d.a.p.) wydde alsnog woorden van waardeering aan den verschei den burgemeester. Spreker bestreed de aan merkingen van het lid de Wildt. Uit mededeelingen van andere leden en uit ter visie liggende afschriften van Ged Staten bleek wel duidelijk, dat de gemeente Castricum leeft op het randje van niet meer sluitende begrootingen. Aan een lange lys van wenschen van Ged. Staten moest wor den toegemoet gekomen. De voorzitter gaf toe, dat B. en W^ tegen woordig meer te verzoeken hebben dan te gebieden. Ten opzichte van de bemerkingen van den heer de Wildt gaf spreker toe, dat er vroeger jaren zijn geweest van ba.ige saldi. Toen echter werd geen gehoor gege ven aan de wenschen van wylen burge meester Lommen om reserves te kweeken. Iedere duizend gulden overschot werd on- middelyk weggewerkt in belastingvermin dering. Nu is er geen geld overgespaard. Hierna ging 'n half uur zoek met het af dalen naar min of ,meer persoonlijke, al- thans detail-meeningen, tusschen den wet- houder en raadsleden tegenover uitspraken van den heer de Wildt Voor den onpartijdi- gen overzichtschrijver daalde het gepraal soms tot een bedenkelijk diep^ peil. De heer de Wildt werd vergeleken bij een soort versterkte luidspreker, die beter kon wor den afgezet! Rond het middaguur werd eindelyk be gonnen met de behandeling der begrooting. (Wordt vervolgd 'fxoMMCuxalllieuws ZUIDSCHARWOUDE Het dak moest het ontgelden. Donderdagmiddag werd alhier bij het passeeren van een auto, door een vrachtauto met kool, de woning van den heer O., welke vlak aan den weg staat, aangereden. Een 20-tal dakpannen werden afgestreken, ter wijl de dakgoot aan de auto bleef hangen en een paar honderd meter werd meegeno men. De schade zal door de verzekering worden betaald. Er wordt den laatsten tyd nogal eens wat stuk gereden aan den Langendijk. die geveild had, zijn geheele ontvangst was ingehouden voor de belasting en wel voor de volle 100 pet. en stelde voor, het H. B. te vragen, aan de inspectie te verzoeken, om niet meer alles tegelijk in te houden, omdat de tuinders veelal van hun geveilde produc ten moeten eten. Een opdracht. Door het R.K. kerkbestuur is de electri- ficatie van de R.K. Jongensschool (nieuw bouw en verbouwing) opgedragen aan den heer B. B. van Trlcht, alhier. Ned. Tuindersbond. De afdeeling van den Nederlandschen Tuindersbond vergaderde Donderdagavond te 7 uur in het lokaal van den heer H Stoffers. De heer J. Klingeier, voorzitter, opende de vergadering met woorden van welkom. Spr. memoreerde het verloop van het afgeloopen jaar. De oogst van bewaar kool is goed ge weest, doch de pryzen zijn echter niet gun stig Het komt allemaal neer op den mini mumprijs. Met den misoogststeun is het goed ge- loopen. Daarvoor bracht spr. de organisaties die zich er voor hebben gespannen, dank, Spr. hoopte, dat de niet-leden het nut van organisatie mogen inzien. Ook de vaste lasten moeten worden bezien. De stille en andere verkoopir.gen gaan door. Spr. hoopte, dat de regeering in die richting zal werken en bracht hulde aan de Kamerleden, die zich voor de tuindersbelangen hebben in gespannen. Hij hoopte, dat het jaar 1937 beter moge zijn. Naar aanleiding van de notulen deelde de heer P. de Geus mede, dat na zijn toelich ting op de ldonbijslagregeling, die toen niets voor ons beteekende, een wijziging is geko men ten gunste der tuinders. Het is jammer geweest, dat de tuinders niet zijn ingelicht vanwege het gemeentebestuur. De voorzitter vond het 't beste, dat alle leden zich een volgende maal om een circu laire van het gemeentebestuur gaan. De secretaris, de heer P. de Ruiter Cz., bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental is gedaald van 54 op 52 Er zijn acht bestuurs- en 3 ledenvergaderingen gehouden, met een vergadering met de L. T. B. De secretaris drong aan een propa gandist te zyn voor de N. T. B. Het jaar verslag werd vastgesteld. De voorzitter wees op de proefgemeenten voor de nieuwe regeling voor de tewerk stelling op het eigep bedrijf. Het is gebleken, dat het contact zoeken met de gemeente besturen goede resultaten afwerpt. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren A. Kout en Jb. Kramer her kozen met resp. 19 en 18 stemmen. Beiden namen hun benoeming aan. Tjt afgevaardigde in het kringbestuur werd de heer Jb. Kramer herkozen met 12 stemmen. De overige stemmen waren ver deeld. De rekening van den penningmeester, den heer A. Kout, sloot in ontvangsten op 174,40, uitgaven 132,59, voordeelig saldo 41.81 Deze rekening werd in orde be vonden, waarna den penningmeester dé charge verleend werd. Bij de behandeling van de agenda van de algemeene vergadering besloot men de af tredende bestuursleden te herkiezen. Het bestuur stelde voor, aan de algemeene vergadering voor te stellen, de minimum prijzen te doen verhoogen tot den productie prijs, omdat het binnenland door de lage pryzen profiteert. De heer Jb. Kramer wees op de buiten gewoon lage minimumprijzen, waardoor de menschen niet in de gelegenheid worden ge steld een loontje te verdienen. De steun is te laag om hiertoe te komen. Als geen ver betering komt, zullen we moeten afvloeiïen en zal het de begrafenis van de tuinbouw worden. Gevraagd werd of richt- en productieprijs hetzelfde is. De voorzitter dacht, dat er verschil tus schen was. De heer S. de Ruiter wees op het ver keerde van het geheim houden van de richt prijzen. De heer Jb. Kramer dacht, dat dit geheim werd gehouden, omdat anders moeilijk heden werden gevreesd met de aanvoer aan de veiling. De heer P. de Geus Jz. wilde alleen de wenschelijkheid van deze verhooging der minimumprijzen op de alg. vergadering be sproken zien. Ook uit concurrentie-oogpunt t.o v. de conssrvenfabrieken zag spr. de minimumprijzen gaarne verhoogd. Eenige heeren merkten op, dat de ver hooging van den minimumprijs voor de con sumenten geen overwegend bezwaar zal opleveren. Het voorstel-de Geus werd aangenomen. Verder werd voorgesteld te traenten een oplossing te vinden voor het vaste-lasten- vraagstuk, waardoor èn hypotheeknemer èn hypotheekgever worden geholpen. Na een nadere toelichting van den heer Kramer werd het voorstel aangenomen. De heer S de Ruiter stelde voor, op de algemeene vergadering aanhangig te maken de algeheele kwijtschelding van de prov. credieten en rentelooze voorschotten. Het bestuur is het hier volkomen mee eens, omdat de grove tuinbouw, het eerst in de crisis is gekomen. De provinciale cre dieten laten de besturen om deze reden vallen. Er werd gewezen op het werken van het H. B., dat zich er voor spant. Als aansporing zal er op de algemeene vergadering over worden gesproken. De voorzitter deelde mede, dat van iemand L.T.B.-vergadering. De L.T.B. afd. Warmenhuizen hield Woensdagavond in het lokaal van den heer Wester een druk bezochte vergadering. De heer W. Dekker opende met den chr. groet. By de mededeelingen bracht de secretaris, de heer C. Mosch, een verzoek van een tuin der, die onlangs tengevolge van de opzeg ging van zijn hypotheek in moeilijkheden geraakte, over en tevens 'n goeden raad, als men ook door een opzegging van hypotheek moeilijkheden had, vooral niet het oor leg gen laat bij het bekende boerencomité O.a. te Koedijk of Langendijk. Dit comité heeft, naar gemelde tuinder zelf by ondervinding heeft gehad, het crediet van de tuinders in deze streek zeer geschokt, waardoor het bij na onmogelijk is geworden geld te krijgen op landerijen. In afwijking van het oorspronkelijk plan heeft de heer Machielse thans gesproken over de voorwaarden van een blijvende groote welvaart van onze boeren- en tuin dersbevolking en wel naar aanleiding van een door prof. Minderhout uit Wageningen gehouden rede. In het begin van deze in leiding vergeleek spr. het levenspeil en de loonstandaard van de boeren- en tuin dersbevolking met die van andere groepen van bevolking in Nederland. Daartegen over staat, dat in Engeland en Schot land het levenspeil van de boeren- en tuin dersbevolking niét zoo afstak bij de an dere groepen. In Engeland bestond reeds lang gebrek aan arbeiders voor het boeren- en tuindersvak. Daar bestond reeds lang overaanbod van de cultuurgrond en daar door zeer weinig concurrentie ten opzichte van de grondprijzen. In Holland is het zoo dat de aanwas van de boeren- en tuinders bevolking sterk was waar te nemen. De vermeerdering van den cultuurgrond was lang niet in die mate. Als men bovendien in aanmerking neemt de beperking van de teeltvergunning, is het niet te verwonderen, dat de land- en pachtprijzen omhoog moes ten gaan. Onder de boeren- en tuindersbe volking is een geweldige strijd ontstaan om het bezit of het gebruik van cultuurgrond. Spr. ziet de noodzakelijkheid in, dat de boe ren- en tuindersbevolking zich meer moet begeven in andere takken van bedrijven. Spr. wees in dit verband op de toestanden in Zwitserland, waar men terwille van de bestaansmogeijkheid van dit bedrijf, reeds eenige jaren bezig is de prijzen van de pro ducten van de boeren- en tuindersbedrijven op te voeren. De producten van de bedrij ven kosten daar thans tweemaal zooveel als in Holland. Met het opvoeren van die prij zen, zijn in Zwitserland ook de kostprijzen en de pachtprijzen van de landerijen zeer hoog gestegen. De In Nederand ten behoeve van de boeren- en tuindersstand verleende steun hoe goed ook bedoeld is een prikkel de land- en pachtprijzen sterk te doen stijgen. Een uitgemaakte zaak is het, dat van de 182 milioen gulden aan de land en tuinbouw verleend, 100 millioen gulden is verdwenen aan pachten en renten. Om van een blijvende groote welvaart van den boeren- en tuinderstand verzekerd te zijn, is het noodig bij de reeds genomen maatregelen een wet vast te stellen, waarbij de pacht en landprijzen gestabiliseerd wor den op de thans geldende oogsten. In ver band met deze belangrijke kwestie zette spr. het standpunt van de katholieken tegenover het privaatrecht uiteen en wel in tegen stelling met die van de socialisten en com munisten. Voortgaande wees spr. op de wanverhouding in het grondbezit en grond gebruikers in Frankrijk en Rusland waaruit ten slotte de Fransche en Russische revolu tie is voortgekomen. Thans zien wij het zelfde verschijnsel in Holland afspelen. Ook hier werpt het kapitaal zich op het bezit van den grond als beleggingsobject. In de oorlogsjaren en in den hoogconjunctuur is daarin wel eenige verbetering gekomen, doch thans gaan wij weer met versnelden pas diezelfde richting in. De moeilijkheden van de hypotheekboeren zijn dag in dag uit te constateeren. Spr. zeide, dat er een gewel dige beroering is te constateeren onder ie boeren- en tuindersbevolking. De stemmin gen o.a. in Brabant wijzen dit uit. Noodig is het, dat spoedig een wet komt, dat grond bezit gepaard moet gaan met grondbewer ker en dat daardoor betere verhoudingen moet komen in de eigendomsverhouding van den grond. Holland bestaat uit vele kleine grondbezitters. De boerentuindersbevolking, die voorheen pachtte, hebben in den loop der tijden, door de goede pryzen van de producten, het weten te brengen tot eigen domsvermeerdering. Thans dreigt dit alles weer te niet tegaan. Ook wees spr. op deze eigendommen zoo zwaar drukkende laster. De tuinbouw gaat thans gebukt onder een ondragelijken schuldenlast. Volgens de laatst uitgekomen statistieken drukt op de Neder- landsche boeren- en tuindersbedrijven een schuldenlast van £08 millioen gulden. Om alles weer in de goede banen te leiden moet de landaankoop en de huren van landerijen gestabiliseerd worden, anders is het onmo gelijk een blijvende welvaart voor de boe ren- en tuindersstand te verkrijgen. Spr. hoopte van de door de Kamer aangenomen Pachtwet, die nog aangenomen moet worden door de Eerste Kamer, verlichting voor onze bedrijven. Toch moet nog dieper ingegrepen worden ln de eigendomsverhouding. De steun aan den tuinbouw is niet alleen een groepsbelang maar ook een algeheel belang voor de Nederlandsche bevolking. De voor waarde dat grondbewerker sl'een eigenaar van grond kan zyn, is een eisch in het be- CriÊis-pubitcatim, WADDENZEEHARING. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat aanvraagformulieren tot toelating in de groep „Waddenzee- haringvisschers" of „Waddenzeeharing- handelaars", welke toelating ingevolge het Crisis-Waddenzeeharingbeslult 1937 voor het aanvoeren van respectievelijk ver handelen van waddenzeeharing verelscht is, verkrijgbaar zijn bij de volgende adres sen; Nederlandsche Visscherijcentrale, Jul. v. Stolberglaan 3-4 's-Gravenhage; Directeuren der Vischafslagen te Den Helder, Den Oever, Makkum, Harlingen; Den Heer H. Brands, Havenstraat C 73, Zoutkamp. Aanvraagformulieren voor vlsechers worden bovendien beschikbaar gesteld ter Gemeentesecretarie te Urk, terwijl de for mulierenvoor handelaars voorts nog ver krijgbaar zijn aan het Vischuitvoercer- tificatenbureau, Rijksvischhal, Jmuiden, 's-Gravenhage, 21 Januari 1937. van de Bond voor lang van de geheele Nederlandsche boeren- en tuindersstand. De voorzitter bracht den heer Machielse dank en gaf de vergadering de gelegenheid van gedachten te wisselen. Door één der aanwezigen werd de vraag gesteld of men nog veel verwacht van het plan-Deterding. De heer Machielse 2elde, dat in ieder geval kool voor dit plan niet in aanmerking komt. Hoofdzakelijk zal worden ingekocht vleesch, boter en eieren. De heer Machielse zei, dat hij achter de bedoeling van den heer Deterding een bijbedoeling moet zien, n.1. de N.S.B.-gedachte in Neder land meer ingang te doen vinden. Als men weet, dat de leider van het inkoopbureau, dr. Dijt, niet geheel van N.S.B. smetten vrij is, wordt men in deze gedachte gesterkt. Na eenige bespreking over de vroege aard- appelenverbouw en de heffing op teelt van late aardappelen werd onder dankzegging voor de aangename besprekingen de ver gadering gesloten. StaatspensionneerJng. Woensdagavond vond in het lokaal van den heer Rus de jaarvergadering plaatselijke afdeeling van den Staatspensionneering plaats. De voorzitter, de heer A. Kooy, opende da vergadering met een kort woord van wel- kom. De commissie tot nazien van de rekening van den penningmeester, adviseerde tot goedkeuring. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeni- ging in het afgeloopen jaar wat de financiën betreft iets is achteruitgegaan. Het ledental is stationnair gebleven. De aftredende bestuursleden mevr. Porte- Wit en de heeren Grootes en Slikker, wer den met groote meerderheid van stemmen herkozen. Vervolgens vestigde de voorzitter er de aandacht op, dat de bond op 7 April in den Haag op den dag voor de jaarvergadering, een demonstratief congres zal houden. Hier zullen sprekers over verschillende politieke partijen het woord voeren, terwijl alle Ka merfracties zullen worden uitgenoodigd om hun standpunt toe te lichten. Spr. las uit het bondsorgaan een opwek king voor om er met velen heen te gaan. Vervolgens was aan de orde de bespre king van den te houden propaganda-avond. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur voor wilde stellen, dit mede om finan- cieele redenen, op dezen avond geen spre ker op te laten treden, doch op te voeren het propagandastukje „Zonsondergang" van Dorhout. Spreker merkte op, dat het eigen tooneelgroepje van de afdeeling is ingeteerd, maar de tooneelvereeniging Harmonie is be reid het stukje op te voeren. Hiervoor bracht spr. dank aan de aanwezige leden van Har monie. Aan het strijkje „Vader Ons" is nog geen medewerking gevraagd, maar van mej. Kostelijk had spr. reeds vernomen, dat de leden hiervan gaarne wilden meehelpen. Hierna rondvraag en sluiting. Bloembollen vereeniging. In café Mantel gaf op Donderdag 21 Januari de Bloembollenveilingsvereeniging de „Hobaho" een avond die in het teeken van reclame stond wat betreft de teelt van dit product. Er was voor dezen avond flinke belangstelling. Als spreker voor dezen avond trad op de heer v. d. Nouland, uit Lisse. Op zeer duide lijke wijze besprak deze de teelt van de bollen alsmede de behandeling en het dro gen der tulpen na den rooitijd. Er was voor de kweekers heel wat te leeren, ofschoon de praktijk zelve ook een goede leermeesteres is. Na deze korte inlei ding werd de film „Hollands Glorie" ver toond, waarin alles op het gebied van de teelt der verschillend bolgewassen is te zien, tot zelfs de bewerking van den grond. Aan het slot wekte spr. de kweekers op hun bollen aan de „Hobaho" te veilen, daar gebleken is, dat dit de veiling bij uitne mendheid is, waarbij spr. door enkele cijfers aangaande den omzet en het vertrouwen ln het buitenland van genoemde veiling aan toonde. Ook het vakblad is volgens spr. on misbaar, daar alles, wat betreft pryzen der verschillende soorten enz., hierin wordt vermeld. Na sluiting werden nog enkele vraeen gesteld, die door den heer v. d. Nou land werder. beantwoord. Afdeeling Hensbroek Centraal Genootschap. De algemeene vergadering van de afd Hensbroek van het centraal genootschap van kinderherstellings- en vacantie-kolo- nle's werd gehouden op Woensdag 20 Jan. s avonds half acht in café Groot. Door afwezigheid van den voorzitter der afd. burgemeester Kooiman werd deze bij eenkomst geopend door den heer de Hart. Medegedeeld werd dat van de familie Koning een dankbett.iglng was ingekomen voor de uitzending van haar zoontje, tevens

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11