Bebakening van Rijksweg in wording WIERINGEN HEEMSKERK CASTRICUM NOORDSCHARWOUDE HOORN Politie-autoriteiten niet ontevreden. vermeldende de goede resultaten die zijn bereikt. Ook van dè familie G. den Das en P. Admiraal was eenzelfde schrijven inge komen. Tevens werd 't verslag van de algemeene vergadering van het C. G. gehouden te Amsterdam bekend gemaakt. Dan werd door den heer de Hart mede gedeeld dat de provinciale subsidie's 48 cent per kind en per dag zijn, zomer en winterverpleging zijn nu gelijk gesubsi dieerd, wat vorige jaren nog niet het geval was. Daar in 1936 geen algemeene verga dering van de afd. Hensbroek is gehouden, is geen jaarverslag aanwezig. Als een bij zonderheid werd door den heer de Hart medegedeeld, dat van de dameskrans 50 was ontvangen voor de afd. een saldo na aftrek van de gemaakte onkosten van de door genoemde krans gehouden verloting. Een woord van hulde voor de dames is hier zeker op zijn plaats. Van den heer Moeyes van Spanbroek was 5 ontvangen voor de afd. als dankbetuiging voor de hulp der vereeniging voor het uitzenden van zijn dochtertje naar Egmond aan Zee. Als iets wat navolging verdient zeide de heer de Hart nog dat een lid zijn contribu tie vrijwillig heeft verhoogd van 0.50 op 1.50. De rekening en verantwoording van den penningmeester K. de Hart luidde als volgt: (Ontvangsten en uitgaven over 1935); Ont vangsten 260.23, kassalod 359 77 Uitgaven over dat jaar 195.57. Het saldo 1935 is dus 164.21. Ontvangsten en uitgaven over 1936. Ontvangsten met kas-saldo te samen 315.16, uitgaven 161.50, saldo 156.66, waarmee dus in 1937 weer kan worden be gonnen. Den penningmeester komt een woord van dank toe voor zijn accuraat beheer. Door den heer den Hart werd nog be kend gemaakt dat de laatste 2 jaar het ledental gelijk is gebleven en dat er na 1 Jan. weer een paar leden zijn bijgekomen. Bestuursverkiezing: aftr. mej. N, Leeg water-Best. Deze werd met algemeene stemmen her kozen en nam haar benoeming weer aan. Door mej. Leegwater-Best werd gevraagd of ook iemand zich beschikbaar wilde stel len voor het in ontvangst nemen en ver zenden van de gebruikte postzegels, voor het algemeen bekende doel. Mevr. Rijkx stelde zich hiervoor beschik baar. Door den voorzitter werd nog medege deeld dat op 5 Maart a.s. weer 3 kinderen zullen worden uitgezonden. Evenals andere jaren zorgt mej. Bom- mery-Lagrand weer dat de kinderen ter bestemder plaatse „Huize Ketelaar" le Ellerom worden gebracht. Daarna sluiting. Loop der bevolking in 1936. De bevolking dezer gemeente is in 1936 met niet minder dan 322 personen toege nomen. Bevolking op 1 Januari 3360 m., 2987 v., totaal 6347 p.; gevestigd 383 m., 307 vr., to taal 690 p.; geboren 68 m., 73 vr., totaal 141 personen. Dit is totaal 3811 m., 3367 v., totaal 7178 personen. Vertrokken 253 m., 203 v., totaal 456 p.; overleden 20 m., 33 v., totaal 53 p. De bevolking bedroeg dus op 1 Januari 1937 3538 m., 3131 v., totaal 6669 personen. Er werden 47 huwelijken voltrokken. gen van de kwaliteit. Behalve het voor schrift dat de verpakkingen moeten zijn voorzien van een etiket dat in de sluiting is bevestigd en waarop de vereischte aandui dingen moeten voorkomen is er ten aan zien van de verkoop vastgesteld, dat poters die aangetast zijn dcor droog- of natrot of de gewone aardappelziekte, of ernstige be schadigingen vertoonen, niet mogen worden verkocht en dientengevolge niet mogen worden ingevoerd, wanneer een partij een dergelijke aantasting vertoont. Daarbij zyn maximium-percentages vastgesteld van resp. 3, 4 en 5 pCt. voor afwijkingen in partijen met een gemiddeld knolgewicht van resp meer dan 100 gram, van 65100 gram en beneden 65 gram. De afwijkende partijen zullen aan de afzenders worden teruggezon den of, wanneer dit verzocht wordt, voor rekening van den belanghebbende ter De verdediger, mr. J. J. v. d. Velde, was van meening, dat hier van een overtreding der loterijwet geen sprake is. De prijsvraag loopt over twaalf wedstrij den. Iemand, die zonder kennis van zaken en luk raak invult heeft slechts een kans van 1 op 500.000. Van het nummer van „De Voetbalexpert", waarvan in de dagvaar ding sprake is, zijn 16.000 exemplaren ver kocht. Er kwamen 219 personen voor een prijs in aanmerking. Kennis van zaken heeft dus een belangrijke rol gespeeld. Arrest 4 Februari. RELLETJES TE KORTENHOEF. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht J. O., wonende Kortenhoef. Op 11 November 1935 had verdachte's vorm van een artikel, doch met een prent, waarin slechts iets werd geconstateerd. En vervolgens de dagvaarding besprekende, uitte pl. op heftige wijze zijn verontwaardi ging er over, dat daarin zelfs als element van het strafbare feit wordt gesteld, dat „de S. A. mannen met misdadige althans uiterst ongunstige gelaatstrekken" staan af gebeeld. Moet men deze mannen dan teeke nen als perfect gentlemen? Daarom, zoo zeide pl., is deze dagvaarding een politieke dagvaarding. Men heeft er alles in neerge schreven over een prent, die in wezen niets meer of minder bedoelde te kennen te ge ven, gelijk de straatjongens dat zoo kort en kernachtig formuleeren: „Hij zégt wat!" Na voorts verschillende feiten uit de ge schiedenis van het Duitsche nationaal-socia- lisme naar voren te hebben gebracht, die volgens spr. den teekenaar er gemakkelijk plaatse worden vernietigd door de douane- schoondochter, wier man zich met een harer I toe konden brengen als exocatie graf beambten. kinderen in het huis van verdachte bevond, zerken te teekenen met de namen van von zich naar dit huis begeven, ten einde haar streicher, Rathenau, Rhöm, enz., begaf pl. kind terug te eischen. Toen verd. haar niet 2jcj1 nog }n <je juridische appreciatie van het tot zijn woning toeliet, trok een aantal dor- - - u" pelingen partij voor haar, een scheldpartij ontstond, er werd met steenen naar het huis gegooid, tegen deuren en vensters werd ge schopt en gebonsd. De woorden „ik schiet Veefonds Onderling Vertrouwen. De leden dezer vereeniging, welke hare bemoeiingen uitstrekt tot Uitgeest, Castri- cum en Limmen en pas 20 Nov. vorig jaar is opgericht als een afscheiding van ht-t oude Noorddorperrundveefonds, hield Woensdag avond in café Flora hare eerste jaarver gadering. Met het oog op het nog zoo korte bestaan was de financier, toen hem het woord ver leend werd, spoedig met zijn betoog aan 't einde. Het bleek, dat de ontvangsten 229.48 en de uitgaven 194,16 hadden bedragen, ter wijl uit het bedryfsverslag bleek, dat onge veer 300 stuks runderen waren ingeschreven met een verwaerl. bedrag van 45000 en het aantal leden 64 bedroeg, alles berekend per 31 Dec. 1.1. Als nieuwe leden aan het bestuur werden nog toegevoegd voor de gemeente Castricum de heer Veldt en voor Heemskerk de heer C. Kranendonk. Hierna volgdt reglementsvoorlezing, dat na beëindiging werd goedgekeurd. Behandeling van werkloozen. De sociaal-democratische raadsleden T. Hellinga en mevrouw E. BakkerPieters hebben B. en W. de vraag gesteld of het hun bekend is, dat er nog al eens ontstem ming is onder de werkloozen over de wijze, wttarop zij in vele gevallen worden beje gend door de ambtenaren van het bureau voor werkloozenzorg en vooral ook door de minder vriendelijke wijze, waarop zij wor den toegesproken. Zij vragen voorts of B. en W. er bij de betrokken ambtenaren cp willen aandringen dat deze de werkloozen zooveel mogelijk op een behoorlijke wijze voorlichten en behandelen. Tenslotte vra gen zij of het juist is, dat sommige geregeld stempelende werkloozen uit hoofde van „standing" wordt toegestaan op een andei tijdstip aan het stempellokaal te verschij nen dan anderen. jullie een schot hagel in je lijf' uitende kwam verdachte naar buiten, hief dreigend een jachtgeweer op naar de menigte en loste êen schot, waarop de menschen wegvlucht ten. J. O. werd voor deze bedreiging straf rechterlijk vevrolgd. De rechtbank te Am sterdam nam aan, dat met los kruit was ge schoten, en veroordeelde verdachte wegens bedreiging met doodslag tot een geldboete van 10 en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. Op de zitting van het Hof vertelden twee getuigen, dat zij zich door het aanleggen van het geweer bedreigd hadden gevoeld., Verdachte's vrouw en kleindochter ver klaarden, hoe er gegooid en gescholden was. De procureur-generaal eischte schuldig verklaring van verd. aan bedreiging met doodslag en veroordeeling tot een geldboete van 10, de omstandigheden waaronder het feit waren gepleegd maakten een voorwaar delijke gevangenisstraf niet noodzakelijk. De verdediger, mr. Th. J. Eskens, pleitte ontslag van rechtsvervolging op grond van het feit, dat verd. in noodweer had gehan deld. Arrest 4 Februari. „St. Caecilia". Naar wij vernemen, zijn in de gehouden jaarvergadering en feestavond van de r.k. zangvereeniging St. Caecilia alhier de hee- ren Th. Rijper, W. Bruin, Th. Duijves en P. Rijper benoemd tot eere-leden dezer veree niging. In deze vergadering werd n.L het 25-jarig bestaan der zangvereeniging op eenigszins feestelijke wijze herdacht. Van de vereenigingszaken vermelden wij nog, dat de aftredende bestuursleden, de heeren C. Bakker en J. Kos, met zoo goed als algemeene stemmen werden herkozen. In de vacatures, ontstaan wegens het ver trek van de dames F. Schaap en J. Mettes, werden gekozen de dames Tr. de Nijs en G. Leek. Het jaarverslag gewaagde van de succes sen op het laatstgehouden coneours, terwijl het jaarverslag van den penningmeester een geringe vooruitgang vaststelde. Het tekort is iets minder geworden. Het feestelijke gedeelte van dezen avond werd op gepaste wijze doorgebracht. Van den pastoor, den heer van Noord, die ongesteld was, werd een feestgroet voorge lezen door kapelaan Oudshoorn. Weer nadeel. De Langendijker tuinders zullen weer een nadeel ondervinden van een invoer- be) emmer ing, nu van Frankrijk. In het eerste kwartaal 1937 zullen n.1. heelemaal geen versche groenten en zuur kool naar dat land mogen worden geëxpor teerd. Hoewel de export van deze producten tengevolge van de verschiller de invoerrech ten, taxes enz. al aardig was ingekrompen werden toch nog een goede 50 wagons witte kool naar Frankrijk verzonden voor de zuurkool bereid ing. Daaraan is nu een einde gekomen. Dit mag op zichzelf geen groote hoeveelheid zijn, doch men heeft in deze tijden elke afnemer, in welke kleine hoeveelheden ook, terdege noodig. Het is thans „alle beetjes helpen". Dit is weer geen verblijdend bericht voor de bewoners van de koolstreek. Voor de verschillende kweekers van schor- seneeren in Kennemerland is dit eveneens allesbehalve prettig. De uitvoer van schor- seneeren naar Frankrijk «vas over het alge meen de laatste jaren grooter dan die van kool. Daarvan mag nu ook niets meer over de grens. Dat zal hun zeer zeker niet onge merkt voorbij gaan. De belemmeringen van den uitvoer onzer tuinbouwproducten worden zoo langzamer hand nog maar steeds grooter. Pootaardappelen naar Algiers zyn thans ook weer moeilijker te exporteeren, tenge volge van eenige bepalingen over afwijkin Geschil tusschen Westfriesche gemeenten. In de raadzaal te Hoorn is onder voorzit terschap van den heer A. W. Michels een bespreking gehouden over het geschil be treffende de vleeschkeuringsdienst tusschen Hoorn en de buitengemeenten en over den vraag of het salaris van directeur en keur meester geheel ten laste van dezen dienst moest komen, daar zij ook aan het slacht- huisbedrijf verbonden zyn. Nadat ter plaatse een onderzoek was in gesteld werd namens de buitengemeenten door burgemeester Wiering uit Zwaag aan gedrongen op een verhouding 1 3 (was 1 4). Ook wethouder Wit uit Berkhout verdedigde dit standpunt. Voor Hoorn werd het woord gevoerd door wethouder Van Bockxmeer, den heer Sipkes, secretaris en den heer Veenstra. directeur van den dienst. De heer Michels zal rapport aan Ged. Staten uitbrengen. RADEN VAN VOETBALUITSLAGEN. Overtreding loterijwet? Gisteren diende in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam de strafzaak tegen den uitgever van „De Voetbalexpert". Hem was tenlaste gelegd het aanleggen van een loterij, waarvoor de door de Lote rijwet vereischte toestemming niet was verleend. In het sportblad komt een prijsvraag voor. waardoor het publiek de gelegenheid heeft, om te raden naar de uitslagen van te hou den voetbalwedstrijden in de le klasse K. N. V. B. De kantonrechter had verdachte op 13 December 1935 veroordeeld tot een geld boete van 50. Zoowel de exploitant van 't blad als het O. M. waren van deze uitspraak in hooger beroep geaan. De rechtbank achtte de in de dagvaarding ten laste gelegde feiten bewezen, doch niet strafbaar. De rechtbank ontsloeg verd. dus van rechtsvervolging. De Officier ging in cassatie en de Hooge Raad verwees de zaak naar het Gerechtshof. Verdachte zeide indertijd in hooger be roep te zijn gekomen om deze zaak princi pieel te zien uitgemaakt. Als deskundige was gedagvaard de sport journalist Ch. Geudeker. Deze was van meening, dat er inzicht in het voetbalspal noodig is om de prijsvragen in te vullen met een kans op een juiste voorspelling. De procureur-generaal, mr. J, Versteeg, was van meening, dat zelfs een deskundige geen overwegenden invloed op den uitslag van de prijsvraag kan uitoefenen. Ook zijn niet alle deelnemers insiders in het voetbal spel. Spreker was van meening, dat ver dachte met zyn prijsvragen de Loterijwet overtreedt. De straf achtte hij echter te hoog, daar het hier een principieele kwes tie betreft, zoodat hy 1 boete, subs. 1 dag hechtenis eischte. BELEEDIGING BEVRIEND STAATSHOOFD. Hoofdredacteur van „Het Volk" staat terecht. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gistermiddag terecht gestaan de hoofd redacteur van het dagblad „Het Volk", die ir. hooger beroep was gekomen van een vonnis van de Amsterdamsche Rechtbank van 19 October, waarbij hij wegens opzette lijke beleediging van een bevriend staats hoofd was veroordeeld tot 150 boete, sub sidiair 15 dagen. In genoemd blad was in Februari van het vorige jaar een prent verschenen, waarop Hitier was afgebeeld bij de begrafenis van den in Zwitserland vermoorden agent der netionaal-socialisten, Gustoff, plechtig ver klarend temidden van zyn S. A.-troepen: Wij, brave Nazi's, hebben nog nimmer een politiek tegenstander vermoord". Op deze prent zag men voor den redenaar de graf zerken van Rathenau, Ertzberger en Rhöm. De dagvaarding legde den hoofdredacteur ten laste: „opzettelijke beleediging van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland, aangedaan door met opzet, om de eer of goe den naam van den rijkspresident aan te randen, hem af te beelden in zwerende hou ding, staande voor eer troep geuniformde S A. of S.S. mannen met misdadige, althans uiterst ongunstige gelaatstrekken, zijnde aan gelaat en houding van den rijkspresi- dent een bij uitstek onbetrouwbare expres sie gegeven". Van de zijde van het O. M. waren geen getuigen opgeroepen. Slechts werden ge hoord twee getuigen a décharge, de teeke naar, die verklaarde dat verdachte hem had opgedragen de „onjuistheid" van Hitler'3 uitlating in beeld te brengen, en prof. Kern kamp, oud-hoogleeraar te Utrecht, die als zyn meening gaf, dat men historische feiten kan vaststellen zonder daarmee de bedoe ling tot opzettelijke beleediging te hebben. Men constateert eenvoudig en voor ge tuige staat het wetenschappelijk vast dat de nationaal-socialistische party in Duitsch land niet voor moorden is teruggedeinsd. De procureur-generaal, mr. Versteeg, deed in zijn requisitoir opmerken, dat Hitier staat afgebeeld als iemand, die een eed aflegt, dus God's naam aanroept. Wanneer iemand al dus uit diepe overtuiging en onder aanroe ping van God's naam een verklaring aflegt, dan behoort alle spot achterwege te blijven, ook wanneer men dien spot caricatuur noemt. En wanneer men iemand aldus af beeldt en dan tot uiting brengt, dat hy, al zwerende, onwaarheid spreekt, is dat belee- digend en tast het de eer en goeden naam van den afgebeelde aan, onverschillig wie dit is, welk staatshoofd het ook moge zyn. De procureur-generaal kon zich met het vtroordeelend vonnis van de rechtbank daarom volkomen vereenigen en eischte bevestiging van die straf, f 150 boete subs. 15 dagen. Mr. F. Mendels bestreed in zyn plei dooi dea uitleg van de prent terzake van de zwerende houding van Hitier. Er is volgens pl. slechts sprake van een pathetische hou ding, van een theatrale pose. Hitier wordt niet beticht van meineed, en daarmee valt de hoeksteen van 's procureur's vordering reeds weg. En wat den meineed betreft, pl. wilde den procureur-generaal, die bevesti ging van het vonnis had geëischt, opmerk zaam maken, dat de rechtbank den meineed, piimair opgeworpen, ook terzijde heeft ge steld en slechts neeft aangenomen, dat wordt uitgebeeld dat opzettelijk een onjuiste ver klaring door Hitier werd afgelegd. Pl. citeerde de Nederlandsche bladen om te doen zien, in welke duidelijke bewoordin gen zy hebben gewezen op de onwaarheid van Hitler's bij het graf van Gustloff ge sproken woorden. Het blad van veHachte heeft dit eveneens gedaan, niet in den begrip staatshoofd, dat voor Hitier tot bij zondere complicaties aanleiding geeft. Hitier is staatshoofd, zyn eigen rijkskanselier, en leider van een militaire partij. Indien men hem in zijn geringste functie aanvalt, zou men dus tegelijkertij'' het staatshoofd aan vallen. Hitier, als staatshoofd, gaat als lei der van een politieke party in fulminante redevoeringen te keer tegen Joden of Bols jewieken of wat ook. Hij is een politiek persoon, hij moet voor critiek vatbaar zijn maar valt men Hitier aan, dan vergrijpt men zich onmiddellijk aan beleediging van het staatshoofd. Pl. meende deze zienswijze volkomen onhoudbaar; men moet de func ties van iemand weten te onderscheiden. Wanneer men critiek zou oefenen op prinses Juliana als voorzitster van het Roode Kruis, om maar eens een voorbeeld te noemen, dan is het dwaas te zeggen, dat men dan de Kroonprinses beleedigt. Wat voorts de gelaatstrekken van Hitier betreft, wilde pl. herinneren aan de verkla ringen van de deskundigen voor de recht bank, waar zij hebben gezegd dat Hitier met precies dezelfde gelaatstrekken als hier uit gebeeld overgebracht in een prent ten gun ste van het nationaal-socialisme, ongetwij feld niets zou afdoen aan de verheerlijking, welke een dusdanige prent dan zou beoogen te bewerkstelligen. Pl. zeide ten slotte, dat een vrijsprekend vonnis het eenige :s, dat in deze zaak past en dat hy dit met vertrouwen tegemoet zag. Het arrest werd bepaald op 4 Februari KON ARMEN NIET BOVEN HAAR HOOFD HEFFEN. Nu al ruim een jaar vry van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rReumatische pijnen in haar rug, armen en beenen: „De pijn in mijn armen en beenen was werkelijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik kon niet boven mijn hoofd rei ken. Na twee maanden besloot ik Kruschen Salts te gaan probeeren en ik heb nu ge durende meer dan één jaar niet het minste symptoom van rheumatische pijnen ge had." Mevr- H- Kruschen Salts spoort de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere wer king, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zyn van rheumatische pijnen, snel en afdoende worden weggevoerd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apotheken en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. BERGEN. (Dec.) Geboren: Johannes Cornelis Maria, z. van Petrus Franciscus Seignette en Cornelia Meereboer. Cornelis Johannes Nicolaas, z. van Nicolaas Mattheus Groen en Petronella Kapteyn. Johan, z. van Johannes Gerard Tielrooij en Neeltje Bakker. Engelbertus Cornelis, z. van Johannes Dekker en Johan- na Af ra de Leeuw. Anna Hendrika Maria, d. van Simon Jacobus van Wonderen en Hendrika Wilhelmina Johanna Roes. Wil helm Bernardus, z: van Adriaan Tamis en Gretchen Frida Wardenburg. Cornelia Adrianus, z. van Simon Bakker en Anna Apeldoorn. Getrouwd: Matthijs Bult en Agatha Helena Maria Czech. Marinus Cornelis van de Klundert en Anna Margaretha Dor- resteijn. Overleden: Margaretha Maria Ver meulen 59 jaar. Cornelis Franciscus Roo- beek, echtgenoot van Maartje Schol, 59 jaar (overleden te Alkmaar). Willem Vos- maer, wedr. van Maria Carolina Willemina van Jochim van Nootdorp, 80 jaar. Maar tje Houtkooper, wed. van Pieter van Lam- merschaag, 59 jaar (ovreleden te Utrecht). Gerrit Spruit, wedr. van Jannetje Ry- niersce, 67 jaar. Cornelis List, echtenoot van Martje Noot, 69 jaar. Jan Dik, echt genoot van Hendrika Theodora van Zellen- rath, 49 jaar. te zich (Van onzen R.-redacteur). Op den Rijksweg nummer 12, onder Voorburg, behoorende tot het Rijks- wegenplan 1932, heeft een dezer dagen een demonstratie plaats gevonden van de z.g. Fairylitos-reflectoren, die ter be scherming dienen voor de diverse obstakels die een weg alzoo vermag tc bieden. Talrijke autoriteiten uit verscheidene provincies waren ter plaatse gekomen om de demonstraties by te wonen. Verkeers politie uit vele steden waren met politie auto's en motoren gekomen om hier let terljjk en figuurlijk! hun licht op steken en het was een lange stoet die om acht uur en file had op gesteld. Wij waren te gast in een auto van de Schiedamsche politie. Een keurige combi natie van overval- en ambulancewager, voortreffelijk geoutilleerd en van alle ge makken voorzien voor hen, die van den wagen gebruik zullen maken, soms moe ten maken De auto's startten met een tusschenruimte van circa 500 Meter voor het afleggen van het ongeveer 8 K.M. lange parcours waarop de vele verrassingen opgesteld stonden. Dat wy een plaatsje hadden veroverd bij de verkeers politie, was natuurlijk daar om van belang, omdat hun oordeel er een is van menschen van de practyk en over het algemeen waren na afloop der demonstratie hun rreeningen gunstig. Aan den rechterkant van den weg waren bermplanten opgesteld, die voorzien waren van licht-roode driehoekreflectoren die zoo goed voldoen dat de Rijkswaterstaat ze heeft aangeschaft. Het eenige nadeel, aldus or.ze chauffeur- politieagent. was dat de planten te veel van den weg af in de berm stonden en zoodoen de een automobilist zeer wel in plaats van op den weg te blijven rijden, in de berm kor belanden niet in het minst door het feit dat hier het verschil tusschen de kleur van het wegdek en die van de berm niet zoo frap nant was. Onbewaakte overwegen. Bepaald verrukt waren de deskundi gen over de wijze waarop een onbe waakte overweg was aangegeven. Eerst aan weerszijden van den weg twee- palen, de rechter met 3 roode strepen, gevormd van roode reflectoren,'de lin ker van witte. Een honderd meter ver der twee palen met twee van dergelijke strepen, waarna op eenzelfden afstand nog eenzelfde tweetal was opgesteld met één streep, waarna de overweg volgde. Reeds ruim 300 meter van te voren wordt men dus zeer helder aan het ver stand gebracht, dat een zéér gevaarlijk punt in aantocht is. Auto- en fietsreflectoren. Hoe vaak gebeurt het niet dat een stil staande auto van achteren wordt gegrepen, omdat de wagen niet of slechts zeer spaarzaam aan de achterzijde was verlicht Hier echter was een auto ter rechterzijde van den we gopgesteld, die dusdanig van reflectoren was voorzien dat reeds op groo- ten afstand de wagen door roode lichtjes zijn aanwezigheid te kennen gaf. En in één adem noemen wy de reflectoren, die op de fietsen van hen waren opgesteld, die terzijde van den weg opgesteld, die dusdanig van beien. Een voorbeeld van reflectoren hoe ze kunnen zijn in tegenstelling met de pracktyk van den weg die heden ten dage zoo dikwijls het tegenovergestelde leert Echter zullen deze reflectoren in de toekomst niet gebruikt kunnen worden, daar met ingang van Januari 1938 electrische roode achter lichtjes voorgeschreven worden. Een groot boord waarop staat: „HOOFD LICHTEN" is een nieuwtje! Tot aan dat punt zullen de stadslichten gebruikt moeten worden of zal men met gedimd licht behoo- ren te rijden, omdat tot daar de route ver licht is door neonlicht. Een nieuw artikel in de Motor- en Rijwielwet bepaalt zulks en ir de toekomst zal men gespaard worden voor het felle licht van auto's die nota bene op een weg rijden, met een verlichting, die de lampen van een auto feitelijk tot luxe artikelen maakt. Niet alleen de nadering van een onbe waakte spoorwegovergang was duidelijk aangegeven, ook de bewaakte kondigde hare nadering aan. Op dezelfde wyze als haar iets gevaarlijke collega alleen met dit verschil dat op de palen een hek was aan gebracht. De spoorwegboom zelf bleek be zaaid te zijn met roode reflectoren, die wel lantarentjes geleken. Voorrangsbord. Een der nieuwste snufjes op het gebied van wegen met name de voorrangsweg was tevens oorzaak van een nieuw bord dat zich zal voegen bij de niet onaanzien lijk in aantal bestaande. Het bord is een driehoek met rijden van reflectoren binnen welke zijden later zal worden aangegeven voor welk soort verkeer de weg gesloten zal zyn. In de practijk zal dat wel het langzame verkeer zijn, omdat de voorrangswegen voornamelijk als snelwegen bedoeld zijn. Een opgebroken weg was voortreffelijk afgebakend met roode en witte reflectoren, terwijl op een weg waar men aan de linker zijde reparaties aan het uitvoeren was en dus alleen de rechterkant voor het verkeer toegankelijk was, door middel van de be kende witte pijl naar boven en de roode naar beneden maar dan pijlen van reflec toren den automobilist reeds van verre duidelijk maakte of hy al dan niet voorrang had. Op het midden van den weg waren de bekende driehoekjes aangebracht, ook al van reflectors voorzien, waardoor de breedte van het wegdek dadelijk te overzien was. Voor de politie-agenten was het veifcieu- gend, dat er nu reflectors bestaan, die van een dergelijk gehalte zijn, dat aange bracht op de koppelriemen hun leven op den weg by nacht minder gevaar gaat loo- pen! Mannen, die voorzien van dergelijke apparaten, overstaken, waren tenminste op behoorlijken afstand goed zichtbaar. Kortom, de deskundigen waren over het algemeen tevreden met hetgeen in oogen- schouw was genomen. Resteert nog in dezen crisistijd, de prys van al dit schoons

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12