Hjalmar Schacht vandaag 60 jaar. Buitenland Nog altijd één der invloedrijkste mannen Duitschland. in Kenmerkende eigenschappen. SBi*uteuland DE TOESTAND VAN DEN PAUS. Naar gemeld wordt, heeft de paus gisteren tweemaal een flauwte gehad. De toestand précair. De toestand van den paus wordt alge meen précair geacht. Er heeft zich een ernstige wending in het ziekteverloop voor gedaan. Men spreekt de vrees uit, dat paus lijdende is aan kanker. Later deelde men mede, dat de paus lijdt aan koudvuur. LLANDAFF CASTLE" BIJ ZANZIBAR GESTRAND. De „Llandaff Castle" is ter hoogte van Zanzibar gestrand .Er zijn 130 passagieis aan boord. Het schip heeft om hulp g( vraagd. (De „Llandaff Castle" is een schip van ruim 10.000 br. ton en behoort aan de „Union Catsle'Myn. Het schip was op 13 Januari van Aden naar Zuid-Afrika ver trokken. Red.) Toen de achttienjarige Hjalmar Schacht in 1895 zijn eindexamen deed in het beroemde Johanneum te Ham burg, schreven zijn leeraren in zijn slot- getuigschrift: „Goeden aanleg, acht zich voor groote dingen bestemd". Het zelfbewuste, dat Schacht steeds heeft gekenmerkt, heeft h(j dus al in zijn jonge jaren gehad. Misschien droeg hij toen ook al ont zaglijke hooge dubbele boorden en het eigenwijze lorgnet, die hem steeds tot zoo'n geliefkoosd onderwerp voor cari catuurteekenaars maakten, maar hoe wel hij een steil opwaarts gaande car rière heeft doorloopen, is het leven van Schacht toch niet volkomen rechtlijnig geweest en althans uiterlijk geeft het blyk van een zekere wispelturigheid. Schacht's jeugd Hjalmar Schacht werd 22 Januari 1877 ali zoon van een koopman en van een adel lijke moeder, te Tingleff in Sleeswijk ge boren. Het was een eenvoudig gezin, dat zich groote offers moest getroosten voor de opvoeding der kinderen. Hjalmar kwam op het reeds genoemde gymnasium te Hamburg en studeerde vervolgens te Berlijn, Mün- ehen, Parijs, Londen en tenslotte te Kiel, waar hij promoveerde op een proefschrifc over „Het theoretische gehalte van het En- gelsche mercantilisme". Van tevoren had hij eerst in de medicijnen en vervolgens in de Germanistiek gestu deerd. Hij is echter bij de economie geble ven en kwam als 26-jarige bij de Dresdner Bank als archivaris. In 1914 kwam hü als adviseur voor finan- cieele zaken bij het Duitsche gouvernement in België. Den oorlog heeft hij aan het front dus niet meegemaakt, hoewel hij als „éénjarige" had gediend. Hij is echter wel drager van het IJzeren Kruis tweede klasse voor burgerlijke verdiensten. In 1915 keerde Schacht naar Berlijn terug, werd een jaar later in de leiding van de Nationalbank op genomen, werd in 1918 beursdirecteur van deze bank, die na haar fusie met de Darmstadter Bank als Danat- bank een eerste plaats onder de groote ban ken van Duitschland innam onder leiding van Schacht. Na den oorlog begon Schacht zich ook met de politiek te bemoeien, in het bijzonder met het Herstel vraagstuk. In een reeks artikelen, o.a. ook in de Manchester Guardian, pleitte hij voor een draaglijke regeling voor het Herstelvraag- stuk, terwijl hij zich tevens tegen de infla tiepolitiek in Duitschland verzette. Zijn pleiten voor een gestabiliseerde mark trok zoodanig de aandacht, dat toen Stresemann rijkskanselier werd en zich de liquidatie ier bezetting in het Roergebied door zijn „toe naderingspolitiek" ten doel stelde, hij Schacht minister van financiën wilde ma ken. Een intrige heeft dit inmiddels belet, wel werd Schacht 7 November 1923 tot valuta commissaris benoemd. Het was de tijd, toen alle partijen zich de verdienste van de stabilisatie toeschreven, zelfs de sociaal-democraten, die hun Hilfer- ding den man der stabilisatie noemden, de tijd waarin Helfferich met zyn plan van de „Roggemark" voor den dag kwam. Schacht was de man van de democraten, die bij de verkiezingen van 1924 met hem reclame maakten en op hun aanplakbiljetten las men: „Wer hat die Rentenmark gebracht? Ein Demokrat, der Dokter Schacht!" Schacht en Helfferich waren kort daarop candidaten voor het presidium van de Rijks bank, toen Havenstein was overleden. De rechtsche kringen alsmede de directie er de centrale raad van de Rijksbank waren voor Helfferich en tegen Schacht, maar de regeering benoemde hem niettemin en nu had Schacht nog heel wat meer met het Her- stelvraagstuk te doen. Hij had de geld- en kapitaalmarkt in Duitschland weer op te bouwen, maar al zag hij de noodzaak van buitenlandsche leeningen in, hij was een der eersten, die waarschuwden tegen de over dreven opname van kapitaal in het buiten land. Reeds in 1926 waarschuwde hij, dat er een catastrofe moest komen, welke voorspeTling in 1931 met den grooten bankenkracht in vervulling ging. Schacht vertegenwoordigde Duitschland In 1929 op de economische conferentie te Parijs, die voor hem een groote teleurstel ling werd. Hem bleek, dat de tegenpartij al vastbesloten was tot de jaarlij ksche heffin gen van Duitschland van 22 milliard mark en vier maanden van strijd en onderhande lingen konden hen niet van dit standpunt afbrengen. Schacht stelt zijn eischen. Schacht begon toen reeds tegen de Rijks- regeering, zij het voorshands nog binnens kamers, op te treden. HU was van de „toenaderingspolitiek" ge nezen en eischte op de tweede Haagsche conferentie geen verder toegeven van de Duitsche regeering, waarbij hij weigerde in dat geval de Rijksbank te doen.deelnemen aan de Bank voor Internationale Betalingen Toen het toch geschiedde, nam Schacht op 7 Maart zijn ontslag en men was eigenlijk blij, den „rustverstoorder" kwijt te zijn. Sdiacht zelf verklaarde echter in een in terview onmiddellijk na zijn ontslagneming, GAAT MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND? In Rome komt men in welingelichte kringen terug op het in het buitenland ge publiceerde bericht, volgens hetwelk Mus- solini zich in het voorjaar naar Duitsch land zou begeven, om daar een ontmoeting met Hitier te hebben. Naar men verklaart, is hieromtrent bij de besprekingen tus- schen Mussolini en Goering niets afge sproken. De woordvoerder van het Ita- liaansche ministerie van propaganda heeft volgens een bericht van het Duitsche Nieuwsbureau gisteravond aan de buiten landsche journalisten verklaard, dat de geruchten omtrent een reis van Mussolini naar Duitschland op veronderstellingen berusten, die dicht bij de waarheid zijn. Het is waarschijnlijk, dat Mussolini uiting gegeven heeft aan den wensch, het Duit sche bezoek te beantwoorden, doch volgens dit D.N.B.-bericht is omtrent plaats en tijd nog niets afgesproken. DE HUWELIJKSREIS VAN PRINSES EN PRINS. Gisteren heeft het jonge paar een skitocht gemaakt. Prinses Juliana is geheel hersteld van de lichte verkoudheid, welke haar ge noopt had een week lang haar kamer te houden. Gisteren is H. K. H. voor den eersten keer weer in de buitenlucht geweest. In gezelschap van prins Bernhard heeft zij toen een skitocht gemaakt. Dr. Schacht dat zijn tijd weer zou komen, als men zou hebben ingezien, dat het op de toen gevolg de wijze niet verder kon gaan. Drie jaar later was het zoover en Adolf Hitier benoemde Schacht dadelijk na zijn aanvaarding van het Rijkskanselierschap tot President van de Rijksbank Schacht had zich inmiddels steeds meer naar rechts ontwikkeld. Van den democraat was niets meer over» gebleven, hoewel hij van huis uit in demo cratische opvattingen was opgevoed. Zijn vader was vroeger lange jaren in Amerika geweest en een groot bewonderaar ge worden van den toenmaligen president- schapscandidaat Horace Greely. Diens namen gaf hij zelfs aan zijn zoon, die voluit Horace Greely Hjalmar Schacht heet. Deze bleef echter steeds werkelijkheids politicus. Na zijn ontslagneming had hij zich eerst op zijn landgoed bij Berlijn terugge trokken, een groote varkensmesterij aange legd en zijn bosschen weer opgekweekt door aanplant van 2% millioen jonge boompjes. Inmiddels deed hij voordrachtreizen naar den Balkan en naar Amerika, waar hij reeds openlijk de nabije staking van herstelbe talingen door Duitschland aankondigde en een eind 1930 verscheen zijn boek „Das Ende der Reparationen", dat toen groot opzien baarde... Uit Amerika, teruggekeerd, kwam hij door vrienden in aanraking met Hitlei', van wien hij een zoo sterken indruk kreeg, dat hij van toen af zich geheel aan diens beweging wijdde. Schacht heeft Hitier eens „een man van genie en maat" genoemd. En het stond voor Hitier reeds lang van tevoren vast, dat als hij de macht in handen zou krijgen, Schacht weer president van de Rijksbank zou wor den. Schacht treedt zelden op den voorgrond. Als leider van de Rijksbank, sedert thans bijna drie jaar ook leider van het ministerie van economische zaken, is hij echter een der invloedrijkste mannen in Duitschland. Telkens als Schacht op een belangrijken post stond, heeft hij zich vele vijanden ge maakt. Niet alleen de politieke partijen stonden vijandig tegen over hem. In de periode, die in Maart 1930 eindigde met zijn heengaan als president der Rijksbank, was zijn optreden meermalen zoodanig, dat men hem in vele kringen verwenschte. Zoo kreeg Lijv. links een slag in het gezicht door het plan in de nieuw bankwet de mogelijkheid van beleening van gemeenteleeningen uit te sluiten. Maar ook handel en bedrijf hebben meermalen de vuist tegen Schacht opge heven. Eerst in 1924, toen hij den Augiasstal van Havenstein kreeg op te ruimen en geen anderen weg zal om de boel op pooten te zetten dan door een rantsoeneering van de disconto-faciliteit. De Duitschers, die nog niet goed konden wennen aan het stopzetten van de bankbiljettenpersen, schreeuwden moord en brand. In 1927 bracht de beruchte Zwarte Vrijdag de rantsoeneering der beurs- credieten. Daarna volgde in Mei 1929 eer: nieuwe credietrestrictie ter voorkoming van een verdere „markvlucht". Schacht hield van paardemiddelen, de disconto-schroef werkte hem niet vlug ge noeg. Vaak is Schachts optreden autoritair en ontraditioneel geweest. Misschien heeft hij juist den goeden weg gekozen, aan het hoofd der Rijksbank toch kon men aller minst een ledepop gebruiken. Men had noo- dig iemand, die van zich af wist te bijten en die met ijzeren vuist de mark vasthield. En dit heeft Schacht gedaan. Rott. Nwsbld. GEORGE V OVERLEED EEN JAAR GELEDEN. Herdenkingen op allerlei wijze. Het overlijden van koning George V, een jaar geleden, is Woensdag op bescheiden wijze in Engeland herdacht. Een van de in drukwekkendste herdenkingen vormde een oproep tot het publiek om het kleine geld op hun bankrekeningen, dus de shillings en de pennies, van het bedrag van hun tegoed af te staan voor het koning George V-fonds, dat bestemd, is om speelterreinen voor de jeugd in het gansche land te bekostigen. Deze oproep was reeds eenige dagen gele den gedaan en het publiek heeft dank zij de advertenties in de bladen enz. geen oogen- blik gelegenheid gehad hem te vergeten. Daar het houden van een bankrekening een algemeene gewoonte is in Engeland, hebben de organisatoren van den oproep alle hoop, dat het aantal shillings en stuivers, die op deze wijze voor het fonds zullen binnenko men, in de millioenen zal loopen. Gisteren was het de laatste dag, waarop de menschen hun formulieren naar hun bank konden zenden en voor zoover men nog bleef aar zelen, werd men aangespoord door de leuze: Everybody is doing it, een leuze, die men op de wandeling duizend maal tegen kwam. De aartsbisschop van Canterbury herin nerde er in de kerkvergadering van West minster aan den verjaardag van den dood van den beminden koning, die in deze ver gadering precies een jaar geleden was be treurd. Toeh'ook had de kerkvergadering haar troüw en aanhaftkMij kheid betuigd aan den oudsten zoon, wiens regeering zoo plot seling door eigen keus een einde had geno men. De aartsbisschop (die onlangs critiek heeft moeten hooren op zijn afkeurende woorden in een radiorede over den troons afstand van Edward) zeide, dat het beter was over deze laatste zaak te zwijgen. De hertog van Windsor zal in aller herinnering blijven en in aller gebeden worden her dacht. De leden van de koninklijke familie lieten bloemen leggen op de graftombe van George V in de kapel te Windsor. HET PALEIS SOESTDIJK. De inrichting. Naar wy vernemen, zal de aanbesteding voor den aanleg en verbetering van de cen trale verwarming in het Anna Paulowna- gedeelte van het paleis „Soestdijk", het tij delijk verblijf van het prinselijk paar, in de eerste helft van Februari te Amsterdam worden gehouden. Tot den aanleg van een openlucht-zwem bad achter in het park van het paleis, thans definitief besloten. Als onderdeel van het nationaal huwelijksgeschenk zal aan de achterzijde van het paleis, gedeeltelijk on dergrondsch een bioscoopzaal worden ge bouwd. Aan de achterzijde van het eigenlijke woongedeelte van het vorstelijk paar zullen stalen ramen worden aangebracht, welke in hun geheel omlaag gebracht kunnen wor den, zoodat men van de woonvertrekken uit direct het terras zal kunnen betreden. HET BEZOEK VAN DE ZUID- AFRIKAANSCHE STUDENTEN. Den Zuidafrikaansche studenten, die Woensdagavond te Amsterdam zijn aange komen voor een vijfdaagsch bezoek aan ons land, is gisteravond door den senaat van het Amsterdamsche Studentencorps en het be stuur van de sociëteit N. I. A. een diner aangeboden. De avond werd besoten met een bal, dat gehouden werd in het clubhuis van de 'roeivereeniging „De Hoop". De studenten zullen zoolang zij te Am sterdam vertoeven bU leden van het Am- sterdamsch Studentencorps onder dak blij ven. De vrouwelijke studenten zullen bU leden van de Amsterdamsche vrouwelijke studentenvereeniging gehuisvest zUn. Vandaag zal het gezelschap de kaasmarkt in Alkmaar bezoeken (zie stadnieuws) en de Zuiderzeewerken, alsmede Volendam be zichtigen. Des avonds keeren de studenten te Amsterdam terug. Zaterdag vertrekken de Afnkaande-s naar Leiden, en vervolgens naar 's-Grswn-j hage en Rotterdam, waar zU gebouwen gaan bezichtigen. verschillende MIJNRAMP IN ENGELAND. Vier dooden en meerdere gewonden. Tengevolge van een mijngasontploffing in de steenkoolmijn Markham, Colliery Duck- nanton, nabij Chesterfield, zijn naar men vreest vier mijnwerkers gedood en verschei dene andere gewond. Reddingsmanschappen zijn reeds in de mijn afgedaald. Zij zijn er in geslaagd vier gewonden aan de oppervlakte te brengen. DE GRIEPEPIDEMIE IN ENGELAND. Vele sterfgevallen. Het aantal dooden tengevolge van de griep in Engelanden en Wales is de vorige week gestegen tot 1100. Hiervan overleden er 663 in Groot-Lon- den. Wanneer men nog rekening houdt met de sterfgevallen in Edinburgh, Glasgow, Dublin en Belfast wurdt het totaal aantal dood eal317. DE HEVIGE OVERSTROOMINGEN IN OHIO. Duizenden personen dakloos. De overstroomingen in dat dal van de Ohio hebben reeds 80.000 personen uit hun huizen verdreven. Duizenden personen ver- keeren in gevaar. Een stad moest geheel worden ontruimd, terwijl van andere plaatsen geheele buurten moesten worden geëvacueerd. Het bedrijfsleven is in deze gebieden vol komen lamgeslagen. Er is niet voldoende drinkwater, hetgeen vreeselyke gevolgen heeft. De schade wordt reeds op millioenen dol lars geschat. In tien staten is aanzienlijke schade aan gericht wegens dooi en hevige regens. Uit Portsmouth (Ohio) wordt gemeld, dat om vier uur alarm werd geslagen om de 13.000 bewoners der lager gelegen stads- deelen te waarschuwen, dat het noodig was, dat zij voor acht uur hun huizen zouden ver laten. Op dat uur zullen n.L de riolen, welke uitmonden op de Ohio, worden geopend om het water gelegenheid te geven de lager gelegen stadsdeelen te overstroomen. Men acht dat beter dan de dijken bloot te stellen aan den ontzettenden druk der nog steeds wassende watermassa's. De overstroomingen in uitgestrekte gebie den in't oosten en midden-westen (Am.) zijn nog in omvang toegenomen door den dooi, gepaard gaande met hevige regens. In tal rijke plaatsen zijn reeds duizenden perso nen naar veiliger oorden getrokken, terwijl anderen zich gereed maken hun huizen te ontruimen. In Kentucky hebben de over stroomingen geleid tot de ontsporing van een trein, waarbij verscheidene perionen gewond werden. VERSTERKING VAN EILAND HELGOLAND VORDERT SNEL. Onderaardsche installaties gereed; 80 zware stukke nin stelling. De „Manchester Guardian" schrijft, dat de versterking der Duitsche eilanden in de Noordzee sedert begin December is ver sneld. Op Helgoland zijn thans 80 zware kanonnen in stelling gebracht. De onderaardsche vliegterreinen, arse nalen en benzinereservoirs, waarvan en kele op 25 meter diepte liggen, zijn thans voltooid. NEDERLANDSCH VLAGVERTOON TE TANGER. De kruiser „De Ruyter" wordt er verwacht. H. M.'s „De Ruyter" wordt vandaag te Tanger verwacht. De oorlogsbodem is op weg van Lissabon. Hij zal tot Maandag te Tanger blijven en dan de reis voortzetten naar Nederlandsch-Indië. H. M.'s gezant in Tanger jhr. mr. F. Gerth van Wijk, zal den état-major van de „De Ruyter" onder leiding van den comman dant, kapitein ter zee A. G. v. d. Sande Lascoste ontvangen. Zaterdagavond zal op de Nederlandsche legatie een groote ontvangst worden gege ven. OP ZEE GEOPEREERD. Eerste officier van de .Randfontein" had acute blindedarmontsteking. De passagiers van de „Stuttgart" van den Nord Deutsche Lloyd deelden bij aankomst te Colombo mede, dat de kapitein na het verlaten van Suez draadloos bericht had ontvangen van het Nederlandsch schip „Randfontein" dat de eerste officier gevaar lijk ziek was. Hij was lijdende aan een acu te blindedarmontsteking. De „Stuttgart" stoomde onmiddellijk in de richting van de Randfontein en zoude een dokter met een verpleegster naar het Nederlandsche schip. Deze opereerde met succes den zieke en vier uur later kon de „Stuttgart" zijn reis vervolgen. De „Stuttgart" is op weg naar Manilla met deelnemers aan het Eucharistisch con gres. AMBTENAAR DOOR SMOKKELAUTO AANGEREDEN. Slachtoffer levensgevaarlijk gewond. Op den driesprong Wolshaag in den weg van Gemmenich naar Vaals wilde gister avond omstreeks zeven uur de rijksambte naar der invoerrechten en ac^ijnsen L. een uit België komende personenauto visiteeren, toen uit dezelfde richting een andere auto met zeer groote sneheid kwam aangestoven Met onverminderde vaart suisde de wagen langs de stilstaande personenauto en greep daarbij den ambtenaar, die tegen den grond werd gesmakt .Zonder zefs een oogenblik in te houden rende de wagen voort. L. was er ernstig aan toe. Spoedig was geestelijke en geneeskundige hulp ttr plaatse. In levensgevaarlijken toestand is het slachtoffer naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De auto, welke het ongeluk veroorzaakte, is later op den avond te Vaals onbeheerd aangetroffen. Zij bleek 450 K.G. boter te bevatten, welke over de grens was gesmok keld. De wagen voerde een Limburgsch r.urnmer. Van den chauffeur was geen spoor te be kennen. VERDUISTERING VAN REMBOURSEMENTEN. Het eene gat met het andere gestopt. Door de recherche te Groningen is gister avond aangehouden de 31-jarige vracht rijder J. D., wonende te Nieuw-Amsterdam, gemeente Emmen, wiens financiën totaal in de war bleken te zijn. HU heeft de gelden, welke hy op remboursementen ontving, niet afgedragen, doch te eigen bate aangewend. Het eene gat werd met het andere gestopt, waardoor zyn tekort steeds grooter werd. Zyn schuldeischers maakten het D. zoo las tig, dat hy de laatste weken niet meer in de stad durfde te komen. De politie heeft aan een en ander een eind gemaakt en D. gearresteerd. Hij is ter beschikking an den officier van justitie gesteld. Hoe groot het verduisterde bedrag is, is nog niet bekend. AUTOMOBILISTEN NAAR BELGIE. Denkt om de N.L.-plaat. De K.N.A.C. verneemt van haar zuster- vereeniging de Koninklyke Belgische Auto mobiel Club, dat Nederlandsche automobi listen aan de Belgische grens door de gendarmes worden bekleurd, omdat hun wagens niet zyn voorzien van de ini net internatianaal verkeer voorgeschreven NL- platen. Nederlandsche automobilisten, die naar België gaan, zullen dus goed doen er reke ning mede te houden, dat zU verplicht zUn de N.L.-plaat te voeren. „DE VOLKENBOND IN DE BRANDING". De afdeeling Amsterdam van de vereeni- ging voor „Volkenbond en Vrede" hield een openbare vergadering, gewyd aan het on derwerp „De Volkenbond in de branding". Dr. J. S c h o k k i n g, lid van den Raad van State, mpest vaststellen, dat het ver trouwen in den Volkenbond is ondermUnd. Terwijl hy erkende, dat het verleden, voor al het verloop van het ItaliaanschAbessi- nisch geschil, reden heeft gegeven tot te leurstellingen, waarschuwde de spreker echter tegen overdrijving. Nu naar verbete ring van den Volkenbond wordt gezocht, hoede men zich voor oppervlakkigheid, en streve men niet naar aanvullingen van be palingen, doch zoeke men op de basis der realiteit naar de mogelykheden om op de feitelUke medewerking der Volkenbonds leden te kunnen rekenen. De juridische organisatie van den Volkenbond blUft machteloos, indien zU niet door de volken zelf gedragen wordt. Een dergelyke bereid heid van alle volken komt slechts geleide- lyk tot stand door gemeenschappelUk over leg. In zyn werkzaamheid op dit gebied is het groote nut van den Volkenbond gelegen. Dr. E. van R a a 11 e, privaat-docent aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam, die daarna het woord nam, zette uiteen, dat ook in de internationale rechts orde de geschillen behooren te worden be slecht langs den weg van het recht en niet langs den weg van de macht, een stap in de richting der verwezenlyking van deze ge dachte is het Volkenbondshandvest Op het oogenblik echter bestaat er een streven van verschillende Staten om zich boven alle recht te stellen, hetgeen zich uit in een be wapeningswedloop en in een minachting voor Verdragen. Het is misdadig om niet te willen zien, waartoe de theorie van de heerschappij van het geweld op den duur moet leiden. Spr. is voorstander van hand having der Volkenbondsbepalingen omtrent de collectieve veiligheid, mede met het oog op de positie van Nederland. Na een korte pauze sprak het lid der Eerste Kamer, de heer K. V o r r i n k, die eraan herinnerde, dat de Volkenbond ont staan is onder aandrang der groote massa's, die na den wereldoorlog wenschten, dat de millioenen dooden niet tevergeefs gevallen zouden zyn. De volken hadden op den Vol kenbond hun hoop gevestigd. De onwil om te ontwapenen der groote mogendheden heeft de internationale verhoudingen ver troebeld. Er zyn redenen voor het groeiende fata lisme, dat aanneemt, dat een oorlog onver- mij delyk is. Spr. waarschuwde tegen paniekstemming, omdat er toch ook factoren zUn, die den oorlog bemoeilUken. Het openbaar geweten verzet zich tegen den oorlog. Men weet, dat een andere methode van beslechting van geschillen mogelyk is. De volken mogen de onvermydelykheid van den oorlog niet aanvaarden. Ondanks het tegenwoordige streven naar autarkie groeit de ontwikke ling der dingen naar een wereldhuishou ding. Het steunen van dien groei is volgens den spreker, voor wien de politiek de eco nomische ontwikkeling volgt, de eerste taak van den Volkenbond. Maken de volken zelf ernst met het streven van den Volkenbond, dan is deze ook nu nog sterk genoeg om het oorlogsgevaar te bezweren. Het lid der Eerste Kamer, J. P. S. Serrarens achtte het een eer der Neder landsche natie, dat een der onzen, Hugo de Groot, een der grondleggers is geweest der gedachte van de internationale rechtsorde, een gedachte, die van ouds door het katho licisme wordt onderschreven en door de laatste pausen daadwerkelyk is bevorderd. Spr. behandelde o.m. het pauselUk bemidde lingsvoorstel van 1917, dat een vrede op bouwen wilde op het beginsel van recht bo ven macht. De Volkenbond is onder ongun stige auspiciën geboren. De ontwapening is niet doorgevoerd en kon ook niet worden doorgevoerd, zoo lang er geen vertrouwen heerschte in de effectiviteit der internatio nale rechtsorde. Er is echter vooruitgang geboekt en al kan ons land een eigen bewa pening niet missen, behoort de Volkenbond met alle kracht te worden gesteund. Ook deze spreker verzette zich tegen de gedachte, die den Volkenbond slechts als eer, instituut van overleg wil zien. Prof. Rutgers sloot hierna de byeenkomst

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6